Onverbloemde kritiek op gedrag «Xeimuiden 2000" Geldboetes voor Leimuidense jongeren if 5 I Alleen morele steun voor 'Het Groene Hart' Hazerswoude stopt batig saldo'79 in pot voor verbouwing raadhuis Vooralsnog geen subsidie voor praatochtenden van Zoeterwoudse vrouwe SLUITING DISCOTHEEK LEIDDE TOT BRANDSTICHTING GEMEENTEHUIS H Marco werd op h& nippertje gered s Bezorgdheid over dijken rond Woubrugge REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 27 JUNI 1980 PAGI LEIMUIDEN/DEN HAAG Acht jeug dige inwoners van Leimuiden hebben zich voor de kinderrechter in De Haag te verantwoorden gehad vanwege hun aan deel in de brandstichting op zaterdag 12 januari bij het gemeentehuis in hun woonplaats. De strafzaak tegen zes min derjarige verdachten werd door de rech ter met gesloten deuren behandeld; zij werden veroordeeld tot geldboetes van rond de vijftig gulden. Twee meerderjarige verdachten werden overeenkomstig de eis van de officier, mr. Poerink, veroordeeld tot ieder 250 gulden boete en één van hen, die meer daadwerke lijk aan de gebeurtenissen had deelgeno men, bovendien tot voorwaardelijk een week gevangenisstraf met proeftijd van twee jaar. De aanleiding tot de gebeurtenissen was het feit, dat de burgemeester in een brief mee deelde dat de discotheek USM niet op zater dag en zondag geopend mocht zijn zoals was gevraagd, gezien het lawaai voor omwonen den. De disc-jockey deed tiidens de dans avond mededeling van het afwijzend schrij ven en hij zou in bedekte termen tot actie hebben opgewekt in de vorm van: „We gaan bij het gemeentehuis vuurwerk maken." De reactie was dat een aantal jongelieden met pakken kranten en een aantal oude auto banden zich naar het gemeentehuis begaf. Er werd benzine gegoten over een brandsta pel waarna de brand werd gesticht. Volgens mededeling van de brandweer sloegen de vlammen tot drie meter hoogte en bestond inderdaad ernstig gevaar voor het gemeen tehuis. De beide verdachten verklaarden voor de politierechter zich te hebben laten verleiden mee te doen, hoewel één van hen zich ertoe had beperkt in zijn auto het materiaal te vervoeren. De brandweer was het vuur spoedig meester. De officier had er begrip voor dat het voor de jongelui een vervelen de mededeling was geweest, maar de reactie was onjuist en gevaarlijk. Een en ander heeft in Leimuiden nogal wat opschudding gegeven. De hele groep was op de hoogte van hetgeen zou gaan gebeuren. De officier wilde wel rekening houden met de jeugdige leeftijd van verdachten. De verdedigster betoogde dat tegenwoordig vaker akties worden gevoerd bij gebeurte nissen. Het was van de burgemeester mis schien niet zo tactisch om per brief de ge noemde beslissing kenbaar te maken terwijl ook de disc-jockey een minder juiste rol in het gebeurde speelde. Sommige jongelieden hadden ook een biertje op hetgeen van in vloed was op de gebeurtenissen. Pleitster vond de eis van de officier nogal zwaar en vroeg met een lichter geldboete te volstaan. De kinderrechter merkte op dat protesteren toegestaan kan zijn, maar niet een optreden als hier heeft plaatsgevonden. Fietsvierdaagse Zevenhoven troL 440 deelnemers ZEVENHOVEN Bi avondvierdaagse is vorig jaar een groot si worden. Zo'n 440 fiel bers reden de 15, 25 of metertochten. Mooie routes langs rust gen leidden de fietsers tievelijk richting Mi /Woerdense Verlaat, den, Langeraar en terwijl de weergoden kens van hun goede ten zien. Gisteravond na de laatste etappe tocht van alle deelnemi Zevenhoven, die leidt het Dorpshuis. Daar de medailles uitgert werd de vierdaagse af met het traditionele fit LEIMUIDEN In de gisteravond ge houden raadsvergadering werd „Lei muiden 2000" openlijk door het CDA aangevallen. De VVD functioneerde als neutrale derde. Aan steken en schimp scheuten over en weer was geen ge brek. Zelfs burgemeester G. J. van der Kroft maakte zich hier schuldig aan. Na een aanval van mevrouw B. J. van Puffelen-Vos op zijn onpartijdigheid in de raad vroeg hij haar „wel te proberen in haar duidelijke aversie tegen hem geloofwaardig te blijven". Punt waar de politieke meningen van de fracties CDA en VVD ver uiteen bleken te liggen met die van „Leimuiden 2000" was de rol van laatstgenoemde partij in het kort geding van mevrouw Bösecke. Deze had een geding aangespannen tegen de gemeente Leimuiden omdat zij na haar echtscheiding geen woning toegewezen kreeg, en noodgedwongen haar intrek moest nemen bij haar moeder in Katwijk. Zij riep de hulp in van mevrouw van Puf felen-Vos en de heer J. C. A. Brambach, die samen de partij Leimuiden 2000 vor men, en kreeg die hulp. Zij begeleidden haar zelfs op haar tocht naar de Haagse rechtbank waar het kort geding werd ge voerd. Dit laatste werd beide raadsleden door de overige leden niet in dank afge nomen en evenmin door de verdediger van de gemeente, Mr. E. G. Sprey. Voorzitter Van der Kroft deelde de me ning van de heer Sprey, dat raadsleden een onderdeel zouden zijn van een be stuursvorm en zich als zodanig niet tegen een bestuurlijk orgaan kunnen keren. De heren P. Twisk en J. H. van Dam (VVD) dienden naar aanleiding van deze kwestie een motie in die o.a. vermeldde dat „po gingen van raadsleden om raadsbesluiten buiten de gemeenteraad en de uitvoering van die raadsbesluiten tegen te werken, ten strengste dienen te worden ontraden". Na een amendement gegeven te hebben op deze motie stemden de CDA-leden hiermee in. Leimuiden 2000 gaf bij monde van de heer Brambach een uitleg voor hun aanwezigheid als raadslid tijdens het kort geding: „Het risico dat bestuurders (en dus ook hun advokaten) handhaving van hun beleid belangrijker en verstandi ger vinden, dan uitzonderingen maken ten behoeve vap het welzijn van de be stuurden, blijft altijd aanwezig. Wij vin den dat je als raadslid een open oog en oor moet hebben voor wat je als bestuurder aanricht bij de bestuurden. Zeker in zo'n kleine leefgemeenschap als de onze be hoort hun persoonlijk welzijn telkens weer belangrijker te zijn dan kordaatheid en zelfgenoegzaamheid als bestuurder", aldus de heer Brambach, waarna de heer E. Tijselink (CDA) tot slot van deze dis cussie stelde dat er „na vanavond voor zo wel raadsleden als inwoners duidelijkheid in Leimuiden zal zijn en iedereen zal we ten waar hij aan toe is". Autobussen Vervoersmaatschappij Centraal Neder land heeft een tijdelijke oplossing voor haar parkeerprobleem van autobussen ge vonden in de huur van een gedeelte be drijfsterrein aan de Tuinderij te Leimui den. De raad gaf hier gisteren haar toe stemming voor. Het gaat hier om een ter rein van zo'n 1750 m2 oppervlakte dat verhuurd wordt tegen een jaarlijkse huur- som van 12.500 gulden. Het gebrek aan parkeerruimte in en om de vestiging aan de dr. Stapenseastraat dreigde nijpend te worden .omdat deze- vervoersmaatschappij per 1 juli van dit jaar de autobusonderneming N.A.L. uit Ter Aar overneemt en met deze buson derneming ook een aantal van de auto bussen. Drenkeling Marco van Dijk met redder mevrouw Van Leeuwen. LEVENSGEVAARLIJKE ff BESCHOEIING LANGS GNEPHOEKk Bij bit 00 -er ALPHEN AAN DEN RIJN De 7-jarige Marco vanjio heeft geluk gehad. Woensdag viel het jongetje enkele ti&ir len meters van zijn woonhuis aan de Gnephoek in Atyn spelenderwijs in de Rijn. Moeder Van Dijk was niet lanjDo noeg om haar kind te kunnen pakken. Ze kon er niet Hu dreigde haar kind voor haar eigen ogen te zien verdriijee Gelukkig kwam buurvrouw Van Leeuwen te hulp. Metljb. langere armen kon ze het kind net op tijd grijpen. Een éjc luk met een goed einde. De oorzaak van al de ellende, dth te hoge beschoeiing ter plaatse, blijft echter bestaan. E^r I terwijl er dagelijks honderden kinderen uit Koudekerlfest den Rijn op weg naar school in Alphen langs deze gevafhi ke beschoeiing moeten. Ut; De beschoeiing langs de Rijn is zo hoog, dat zelfs een vo|}]s sen kerel niet op eigen kracht uit het water kan komefyn gemeente heeft ook geen reddingsattributen als boeien e^tt ken aangebracht. Het vroegere jaagpad, sinds vorig jaaikek zogenaamd "toeristisch (dus onverplicht) fietspad" ligt Uj zijn huidige tracé ongeveer een half jaar. De fietsers zijnjch gewezen op het fietspad want op straat is het veel te ge* fc lijk door het hard rijdende verkeer. Een situatie waartegen buurtbewoners al meerdere malen geprotesteerd hebbentjg mocht echter tot nu toe niet baten. „Het is een verioe hoek", aldus mevrouw Van Leeuwen „Nu is het nog goejer gelopen maar met al die schoolgaande kinderen kan het 1USI niet anders of er gaan ernstige ongelukken gebeuren. Jein precies hoe het gaat met een stel fietsende kinderen. Ze t in grote groepen. Ik moet er niet aan denken als zo'n kii) n het water terecht komt. Die komt er nooit uit. Laat dfeu meente maar eens wat aan de veiligheid doen voor dezetd min of meer vergeten groep". L>t IR. VAN SOEST VAN MINISTERIE VAN LANDBOUW: HAZERSWOUDE/BOSKOOP De veertig hectare grond voor de aanleg van het handel en promotieproject "Het Groene Hart" worden niet aangekocht en betaald door de overheid. Dit gaf Ir. W. van Soest, directeur van de direc tie akkerbouw en tuinbouw van het ministerie van Landbouw en Visserij, gisteren te kennen tijdens een werkbezoek aan het sierteeltgebied. Hazerswoude- Boskoop. Overigens verliep het werkbezoek in een zeer ont spannen sfeer; er werden bezoeken gebracht aan onder meer de modernste bedrijven, de veiling en knelpunten in het gebied zoals de moeilijke be reikbaarheid van vele kwekerijen) werden aange- De toekomst van 'Het Groen Hart' hangt vooral af van de mate waarin de sierteeltkwekers financieel willen bijdragen aan de realisering van dit om vangrijke plan. Een 'achterban-inzet', waar Stibos- voorzitter P.A.Th, van de Werf, alle hoop op heeft. „De achterban heeft gisteren een briefje in huis ge had voor een vrijwillige bijdrage ter bekostiging van de voorbereiding van het project", aldus de heer Van de Werf. Gisteren werd een tekening van het toekomstige Stibos-project 'Het Groene Hart', naar het gelijknamige rapport, aan de heer Van Soest aangeboden. De heer Van Soest noemde de in het rapport ver vatte plannen "goede zaken die zeker nadere be studering ten volle waard zijn". Een staflid merkte op dat er van de veiling Aalsmeer eveneens plan nen zijn voor een 'World Trade Flower Centre'. Het ministerie werd onlangs van deze plannen op de hoogte gesteld. Er werd deze initiatiefnemers door het ministerie verzocht om contact op te ne men met de Stibos. Aalsmeer had nog nooit van het project 'Het Groene Hart' gehoord; "wellicht is een en ander te combineren'aldus een woord voerder van het ministerie. Van Soest over de kwekers: „De kurk waar de tuinbouw op drijft is het gezinsbedrijf; het gezin dat niet op de klok kijkt. Er moet een bundeling komen van deze bedrijven, bundeling van aanbod om een zekere toekomst tègemoet te gaai nieuwe ontwikkelingen zullen zich volge» Soest onder meer richten op goedkoper pij ren, betere produkten en assortiments-verni gen. Over het eventueel financieel er ondi gaan van de kwekers door het project zei d Van de Werf: „Wij moeten de jonge kwekei sen geven, anders hebben wij straks een vi kwekersgebied. De eerste slachtoffers zijnj zich niet aan de nieuwe ontwikkelingen f aanpassen". WOUBRUGGE In een vlot lopende raadsvergadering on der leiding van loco-burge meester Haasbroek - burge meester Brouwer de Koning was wegens familie-omstan digheden verhinderd jat het venijn in de staart. De afhan deling van alle raadsvoorstel len verliep zoals te verwach ten was. In de rondvraag ech ter vestigde raadslid Brunt (CDA) de aandacht op de naar zijn mening slechte toe stand van de dijken rond het waterrijke dorp Woubrugge. Woubrugge ligt ingeklemd tussen Woud wetering en Wij- de-Aa. Op zijn tochten langs de wateren waren er bij raads lid Brunt grote vraagtekens gerezen omtrent de dijken. Hier en daar waren ze door bebouwing bijna verdwenen en op andere plaatsen achtte hij ze te laag. Een feit is het, dat op diverse plaatsen veel water door de dijken komt vooral in de winterperiode. Op zichzelf in Woubrugge ook niets nieuws, want reeds in een ver verleden klaagde de molenaar van de in 1914 ge sloopte ondermolen aan de Oudendijkseweg over het overvloedige .kwelwater. Brunt was bezorgd voor de veiligheid van de Woubrugge- naars en bereikte, dat de loco- burgemeester toezegde bij de betreffende instanties naar de kwaliteit van de dijken te in formeren. Over de verkeersmaatregelen in Hoogmade waren de raads leden het snel eens. De voor gestelde adviessnelheid van 30 km moet er zo snel mogelijk komen. Het voorstel ging de raadsleden echter niet ver ge noeg. Over het opvolgen van een dergelijk advies door de automobilisten was men som ber gestemd en men besloot eenstemmig de procedure te beginnen om tot een verbod te komen sneller dan 30 km te rijden. Over de bestemmingsplanwij zing, die er moet komen om de familie Kroes het bouwen mo gelijk te maken werd nog een fikse noot gekraakt. B en w zijn er wel voor. De raad ook. Een raadslid hield echter zijn poot stijf en wenste niet mee te werken aan het slopen van de 125 jaar oude geleide -kastanje, die moet wijken voor de bouwplannen. Hij wees erop, dat in kringen van milieube wuste Woubruggenaars best De omstreden geleldekastanje in Woubrugge eens officieel bezwaar zou kunnen worden gemaakt te gen de wijziging en dat de ver traging van de bouw dan nog niet te overzien was. Het onderhoud van de Vie- rambachtsweg bracht nog een interessant punt ter tafel. De firma Van Wingerden maakt - met ontheffing - gebruik van deze B-weg en vele zware vrachtwagens met zand en grint veroorzaken aan de weg natuurlijk extra slijtage. Raadslid Vos (PvdA) vroeg zich af in hoeverre deze firma aansprakelijk kan worden ge steld en of een bijdrage in het onderhoud kan worden ver langd. Loco-burgemeester Haasbroek zegde toe een en ander te onderzoeken. HAZERSWOUDE De gemeente raad van Hazerswoude heeft er zijn goedkeuring aan gehecht om zeshon derdduizend gulden, het grootste ge deelte van het batig dienstsaldo van het jaar 1979, te bestemmen voor de verbouwing van het gemeentehuis. Het „potje", dat hiervoor al eerder "in het leven" werd geroepen, bevat nu 1,7 miljoen gulden. Hoewel er nog geen exacte raming bestaat voor wat betreft de financiële consequen ties, sprak burgemeester Ten Heu velhof tijdens de gemeenteraadsver gadering over een bedrag van 1,8 tot 2 miljoen gulden. Wanneer er een kelder bij de uitbreiding wordt ge maakt, gaat het project 2,3 tot 2,5 miljoen kosten. Hoewel in feite niet aan de orde. beaamde de burgemees ter de woorden die de PvdA-ster Van der Lecq uitte: „We geven het groene licht voor de plannen". Desondanks kan de raad zich te zijner tijd nog uitspreken over het plan van de verbouwing. Tot nu toe is immers het zo ver dat een globale kostenopzet kan worden gezocht. In de toekomst komen er exacte cijfers op tafel en krijgt de raad een inzicht in het ont werpplan (al dan niet met kelder). De PvdA-PPR-fractie wil dan in elk geval een afweging van de baten in velerlei opzichten. En, wat de oppositie zeer be langrijk vindt: welke vruchten gaat de bevolking van de verbouwing pluk ken? Struben (PvdA) kreeg slechts van zijn fractiegenote Van der Lecq steun (hetgeen dus niet in stemming kon ko men) bij het volgende voorstel: stop een ton in het „potje gemeentehuis" en doe de andere vijf of in die voor hetzelfde doel óf in die ten behoeve van sociaal- culturele activiteiten. Want, zo zei hij: de burgerij wil weten dèt'ook naar an dere zaken de belangstelling van het gemeentebestuur uitgaat. „Niet alles fixeren op één project", aldus de socia listische voorman. Deze zelfde Struben noemde Hazers woude „een van de rijkere gemeenten", nu zevenhonderdduizend gulden „winst" werd geboekt in 1979. Daarom bepleitte hij meer informatie bij een be grotingswijziging. Want, bracht hij te berde: „Is de bewaking van de investe ringslijst wel voldoende?" Van Ten Heuvelhof kreeg hij de toezegging dat voortaan de investeringsvoornemens, de uitvoering ervan en een toelichting op wat niet is gerealiseerd (plus de re den ervan) nader zullen worden toege licht. Niet-realisering van eenb epaalde of meer zaken is vaak, aldus de burge meester, te wijten aan technische oor zaken. VVD-er Fransen was voorstander van het deponeren van de 600.000.- in het verbouwingspotje. Maar dit betekent mee op, meent hij. CDA-er De Boer vertolkte de mening van zijn fractie: hij meende zelfs dat de nu gereserveerde 1.7 miljoen gulden voldoende zijn om alles te realiseren. Wat bijna waar kan zijn (1.8-2 miljoen), als er geen kelder wordt gebouwd. En dan te bedenken dat nog niet zo lang geleden werd ge sproken over 1.3 miljoen.... Vast staat zo langzamerhand wel dat de dienst ge meentewerken, thans onderdak in het flatgebouw aan de Willem Kloosstraat, te zijner tijd, na de verbouwing van het gemeentehuis, hier naartoe verhuist. Voor de socialist Struben rijst in elk ge val dan de vraag: wat zijn de baten? En wegen de lasten daartegen op? Ter ver duidelijking stelde hij: „We willen de verbouwing niet tegenhouden". ZOETERWOUDE Voorlopig zullen de praatochtenden voor vrouwen niet gesubsi dieerd worden. Het gemeentebestuur zal eerst in contact treden met de begeleiders van de praatgroepen, waarvan er inmiddels twee gehouden zijn en die van de VOS-cur- sussen. Dit was het resultaat van een ruim 3 kwartier in beslag nemende discussie in de gisteravond gehouden raadsvergadering over een subsidieaanvraag van 1100 gulden voor het in de toekomst regelmatig organi seren van praatochtenden. Uitgangspunt van b en w was een bedrag van 5000 gulden subsidie die beschikbaar is voor emancipatieactiviteiten en nu geheel aan vier VOS-cursussen die momenteel in het dorp en aan de Hoge Rijndijk draaien, ten goede komt. Als het vrouwencafé de leiding van de VOS cursussen nu weet te bewegen om twee cursus sen minder te organiseren komt er geld voor hen vrij, verduidelijkte wethouder Maan. In de eindeloze discussie die zich daarna ontspon maakte vooral Lansbergen van PZ zich boos. Verbaasd over dit voorstel van b en w, dat hij ook nog merkwaardig, stuntelig en slordig noemde, pleitte hij de 1100 gulden zonder om wegen toe te kennen. Partijgenoot v.d. Post be nadrukte dat VOS en praatochtenden twee ver schillende terreinen van de emancipatie zijn en voelde er dus ook niets voor dat de een bii de ander geld los moet gaan peuteren. Engelkes (CDA) en Michielsen (VVD) kwamen met de oplossing door het college van b en w op te dra gen eerst maar eens te gaan praten met de bei de groeperingen en daarna pas met een nieuw voorstel over de verdeling van de gelden te ko men. Fractievoorzitter Hogenelst van het CDA haakte hierop in door een motie om b en w hun voorstel voorlopig in te laten rekken, in stem ming te laten brengen. Alleen de PZ raadsleden voelden er niets voor om de zaken op deze ma nier op te lossen en stemden tégen. Voor het einde van 1981 zal Zoeterwoi|er gesloten zijn op de kabel, waardoor uit gebreide scala van zenders voor televis dio gekozen kan worden. Dat enkele bele gebieden zoals Weipoortsewegen, woude en Westeinde niet van deze vo gen gebruik zullen kunnen gaan mak de gehele raad. In plaats van 14 guldei de Zoeterwoudse aangeslotenen dan 3 per maand moeten gaan betalen. On drukkelijk in de overeenkomst met (centrale antenne systemen exploitat schappij) is opgenomen dat niemand zal worden een aansluting op de kab men en huisantennes en bestaande voor een woonwijk gewoon in gebruik blijven, zouden bij een bedrag van 36 weinig mensen interesse hebben voor levisie. Daardoor zou het voor Casem< rendabele zaak worden en zou dus hee woude van kabeltelevisie verstoken „Met dit alternatief voor ogen stemi hoe spijtig dat ook voor een klein de« bevolking is, met deze overeenkoms verklaarde CDA-er v.d. Geest. Mi (VVD) zag ook wel in dat een maand«| drag van 36 gulden te veel van het gof maar wilde niet dan na overleg met dé woudse bevolking vóór kabeltelevisie r met uitzondering van de afgelegen fl Toen loco-burgemeester v.d. Heijden 1 duidelijk maakte dat er eigenlijk gefl was ging de raad akkoord. Het fietspad lans de Nieuweweg zal Progressief Zoeterwoude zag hierin del ling van een programmapunt bij de vl gen van zes en van twee jaar geleden, I toonde zich verheugd voor het R.K. d filde dat bijna twee jaar geleden aktie I voerd voor een dergelijk fietspad. Hl blij zullen de schoolkinderen zijn zodil meer over deze levensgevaarlijke hoeven te fietsen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4