lbeda redde het kabinet samenspel met Lubbers Laatste vergaderdag Kamer werd een Festival of Fools''' £cidóc6ou^cmt nze nhities "gen hoger MOEST EEN GEBAAR WORDEN GEMAAKT" Balanceren op het randje Kamer ongelukkig met voorgeschiedenis benoeming Scholten Korting topsalarissen begint al op 1 oktober PlENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 27 JUNI 1980 PAGINA 13 Minister Albeda die ig gekrec Tl richting m H II CDA-frai ombuiging in de laar va iet reg vaarWAAG Het is minister Wil in de I (sociale zaken) geweest, die den vogezorgd heeft dat het kabinet or eerj®n(* naar huis is gestuurd ironing degene die zowel de afgelopen nis tijdens het ruim zes uur du- kabinetsberaad halverwege hel liet moe werd te bepleiten dat og een gebaar gemaakt moest i in de richting van de CDA- Hij, zelf Anti-revolutionair, ik de bewindsman die de con- Dnderhield met die christen-de- en (meest ARP'ers) in de i Kamer, van wie bekend was bereid waren tot het uiterste te t de CDA'er Ad Lansink vannacht ge- het laatste beraad in zijn fractie, waar- beslissend aantal christen-democraten tegen de motie van afkeuring van ider Den Uyl te stemmen. Lansink, die tot de KVP-groepering, zei zich zo aan- in te hebben gevoeld door de strijd van dat hij pogingen in het werk was gaan ie andere „dissidenten" ervan te over at het kabinet als het enigszins moge- overeind diende te blijven, vond het dan ook te riskant, dat frac- Ruud Lubbers nadat Den Uyl zijn van afkeuring had ingediend d dat er onmiddellijk zou worden ge- 'ijdens een schorsing van twintig minu- vijl het grauwe ochtendlicht al door de fierde, bracht het Nijmeegse kamerlid js Albeda's argumenten naar voren. Dat I) de tegemoetkoming van het kabinet, lorme (sociaal-)economische problemen moment. Wat dat laatste betreft zei achteraf: „Het kabinet heeft allerlei het vuur staan, die deze zomer aan de oeten komen. Allemaal dingen die nu eten gebeuren, en bij een kabinetscrisis daar niet meer van zijn gekomen", j bij het feit „dat ARP'ers als Beinema Cwaadsteniet uit principe niet voor een an afkeuring stemmen als die wordt in door de oppositie", had dit er volgens Spanning op de gezichten van Van der Klaauw en Van Agt tijdens het nachtelijk debat. Lansink voor gezorgd dat er uiteindelijk toch geen brokken werden gemaakt. Hij was zicht baar blij dat zijn fractieleider hem, na de beslis sende stemming, kwam bedanken. Volgens de CDA'ers, die „om" gingen, waren er geen neu zen geteld tijdens het laatste fractieberaad. Bij de oppositie geloofde men daar niets van. „Het was toch overduidelijk dat precies zoveel men sen voor de motie mochten stemmen, dat het geen kwaad kon", aldus de socialist Van Keme- nade (PvdA). Dat het verschil uiteindelijk twee stemmen (74-72) was, kwam, zo meende de ex- minister van Onderwijs, „omdat men rekening hield met de mogelijkheid dat Keja (VVD) op nieuw niet aan de stemming zou deelnemen". Keja Hoewel de liberale fractie dit anders wilde doen voorkomen („hij was oververmoeid en had een borreltje teveel op") was Keja wel de gelijk om zakelijke redenen achter de groene gordijnen gegaan bij de stemming over de mo tie-Ter Beek (PvdA), waarin het kabinet werd gevraagd alsnog nü een eenzijdig olie-embargo in te stellen. De VVD'er had er in de vergade ring met zijn fractie op gestaan, dat voorzitter Rietkerk aan de regering informatie zou vra gen over de visumplicht die er komt voor Zuid afrikanen. Nadat alle 27 aanwezige VVD'ers dit hadden geweigerd, had Keja gewaarschuwd dat hij weieens „gekke dingen" zou kunnen gaan doen. Uiteindelijk moest zelfs vice-premier Wiegel eraan te pas komen, in de schorsing voor de laatste stemming, om hem weer in het gareel te krijgen. Die visumplicht, waardoor het Zuidafrikanen verboden kan worden ons land binnen te ko men, plus het opvoeren van de hulp aan de zg. frontlijnstaten en het zo snel mogelijk verbre ken van het cultureel verdrag, was aanvanke lijk het enige, wat het kabinet (nogmaals) aan de Kamer aanbood. Pas nadat Lubbers gister ochtend in een topoverleg met Van Agt en Wiegel had laten weten, dat dit onvoldoende zou zijn, was er heel langzaam enige bereidheid gekomen om Albeda te volgen in zijn mening dat er meer moest worden geboden. Vandaar dat Lubbers 's middags, om een uur of twee, ruim voor aanvang van het debat, in de fractie kon waarschuwen, dat men niet verbaasd moest zijn over de harde manier, waarop hij de regering zou gaan toespreken. „Ik heb de indi catie dat ze met iets willen komen. Het gaat erom hen daartoe aan te sporen," had hij bij die gelegenheid gezegd, zo vertelde een CDA'er. „Geen crisis" De teneur van Lubbers' toespraakje („Kabinet, bezin u tot Van Agt en Van der Klaauw ach ter de regeringstafel, uitgesproken nadat Jan Nico Scholten namens de meerderheid van de fractie had gepleit voor „heden een embargo", was dat deze zaak geen crisis waard zou moeten zijn. „Omdat wij bij onze actie tegen de apart heid niet tot zelfverbranding mogen overgaan". Daarbij richtte hij zich nadrukkelijk tot de CDA'ers in en buiten het kabinet. Lubbers kwam de VVD, die fel tegen een eenzijdig em bargo is en waarvan de ministers wel degelijk bereid waren tot een crisis, enigszins tegemoet door erop te wijzen dat niet de Sanctiewet maar ook de In- en Uitvoerwet gehanteerd zou kun nen worden. Het verschil is dat in het eerste geval ook Nederlanders in het buitenland, bij voorbeeld werknemers van Shell in Zuid-Afri- ka, strafbaar zijn en in het tweede geval niet. Dat zou de liberale ministers en ook sommige van hun CDA-collega's, dan weer iets bevatte lijker hebben gemaakt voor Albeda's redene ring, dat men niet geheel onverzettelijk zou kunnen blijven. „Ik heb een compromis, waar van ik hoop en geloof dat het voor beide par tijen (VVD de CDA'ers die vorige week al te gen een boycot waren enerzijds, en de resteren de 35 CDA'ers anderzijds) aanvaardbaar is", "Zo vertelde premier Van Agt vlak voordat hij, ko mend uit het kabinetsberaad op zijn departe ment (algemene zaken), de vergaderzaal van de Tweede Kamer binnenging. Minister Van der Klaauw, die speciaal eerder van de NAVO-raad in Ankara was teruggekeerd maar die uiteinde lijk in het geheel niet aan het woord kwam, leek daar toen nog niet zo erg zeker van. Concessie Maar uiteindelijk bleek dat Van Agt', die zelf bovendien echt het gevoel gehad zou hebben een grote concessie te hebben gedaan, zijn pap penheimers toch het beste kende. Wat Jan Nico Scholten betreft viel er niets meer te redden, maar dat gold niet voor de andere potentiële dissidenten. De premier, die zich verzekerd wist van de steun van Lubbers, had goed aan gevoeld, dat het aanbod van „terstond onder handelingen aanknopen met de partners in de Benelux en de Scandinaviërs over een geza menlijk embargo" voor de meeste dissidenten een belangrijk nieuw feit was. Temeer omdat hij almaar bleef zeggen, dat de regering „haar stelling had prijsgegeven dat een embargo al leen in EG-verband zou kunnen worden inge steld". Lubbers haakte daar op in met de op merking: „Andermaal een stap voorwaarts". Op de „logische vraag" wat er zou gebeuren, als het nieuwe initiatief niets zou opleveren, wilde Lubbers geen antwoord hebben. Toen Brinkhorst (D'66) wel om een reactie vroeg, bleek het waarom van Lubbers' gebrek aan nieuwsgierigheid. Van Agt, mede onder druk van de VVD, wilde of mocht niet verder gaan dan te zeggen dat hij daar nu nog niets over kon zeggen. Voor sommige van de bijge draaide CDA'ers was dit reden om te veronder stellen dat zonodig een eenzijdig embargo in september, na het reces, alsnog een realiteit zou kunnen worden. Jan Nico Scholten, die al jaren voor zo'n maatregel strijdt, kon daar echter niet in geloven. „Tijdens deze kabinetsperiode komt het er niet meer van". RIK IN T HOUT BBERS AFLOOP: 3«| ijk de thai JAAG Onze ambi- Zuid-Afrikabeleid 9r<hoger, maar we moe- baar Ifed voor ogen houden rang g opvattingen in het e corpt geen spiegelbeeld an de opvattingen in voorrA-fractie. Aldus CDA- ileider Lubbers van- udeni* na afloop van het jibargodebat. Volgens I er in de laatste twee vel degelijk een ver ing te zien geweest in iding van het kabinet fyichte van een olie-em- rkrijgf jak was het gewoon niet iven-lom het kabinet op naar sturen. -Er is nu duide- maaloruitgang geboekt door wapegging van het kabinet an vtfn niet meer keihard te- In boycot is. Er zit voor lijke >n het proces en dat we kwijt geweest als we Ibinet naar huis .hadden rd. Dat was de zaak niet aldus het CDA-ka- I Lansink na afloop, ik was met zijn CDA I's Beinema, Borgman, Veerman en Joep de idegene die in eerste in stantie voor totale uitvoering van de motie Scholten stemde (voor een boycot op dit mo ment) maar tegen een motie die afkeuring over het gedrag van het kabinet uitspraak om dat zij de motie niet uitvoerde. „Die motie van Den Uyl sprak van het geheel niet uitvoeren van de motie Ter Beek (die uitvoering van de motie Schol ten vroeg) terwijl het kabinet dit toch op een aantal punten heeft gedaan. Bovendien zei de motie niets over de vooruit gang in het proces naar de boycot. Het was een harde mo tie", aldus het CDA-kamerlid. Zijn medestemmers waren het in reacties na afloop van het debat met hem eens. Joep de Boer sprak in'dit verband van een „wezenlijke daad van het kabinet" hetgeen verloren zou gaan als men Van Agt-Wiegel naar huis zou sturen. De Kwaadsteniet liet zich in soortgelijke zin uit. „Wij heb ben het kabinet nu het voor deel van de twijfel gegeven", aldus dit kamerlid, die overi gens niet uitsloot er na de zo mervakantie van de kamer (tot eind augustus) op terug te komen. )n senatoren zeker niet terug HAAG Zeven senatoren keren in ieder geval niet terug ie Eerste Kamer na de verkiezingen die woensdag a.s. door ivinciale staten worden gehouden. teven senatoren zijn de PvdA-ers Broeksz en Van de Rakt, DA-ers Teijssen en Letschert, de VVD-er Voute, de PPR-er pr en de partijloze, vroeger BP-er Maris, felft van de Eerste Kamerleden treedt om de drie jaar af. lal zullen de Staten-leden van Utrecht, Zeeland, Noord- ht, Limburg, Friesland en Noord-Holland 38 nieuwe leden De grootste tegenstrever van de kabinetspolitiek binnen de regeringspartij Jan Nico Scholten wilde op een soortge lijke vraag na afloop van het debat geen antwoord geven. Volgens hem zal er in deze ka binetsperiode, die tot de ver kiezingen van mei 1981 loopt, niets meer gebeuren. Collega Beinema hield het kabinet uit eindelijk overeind' omdat het een opening bood in de rich ting van instelling van een olieboycot, zoals hij na afloop van het debat verklaarde. Ook hij sloot niet uit de zaak over enkele maanden weer aan te kaarten als er uit de onder handelingen met andere lan den nog geen tastbare resulta ten zijn gekomen. „Dat is dan een nieuwe situatie en die zul len wij moeten bezien", aldus Beinema. „Ongelofelijk" en „onvoorstel baar" waren de reacties bin nen de PvdA op de houding van het CDA. „Het is niet te geloven dat net niet gelukt is. Wij hebben als oppositie geen enkele fout gemaakt. Het liep perfect", aldus PvdA- woord voerder Ter Beek, die bekende een katerig gevoel te hebben overgehouden aan de handel wijze van de christen-demo craten. Volgens fractieleider Den Uyl heeft het debat dui delijk gemaakt hoe erg het vertrouwen in het kabinet is gedaald. Fractieleider Terlouw van D'66 zei dat het kabinet aangeslagen en beschadigd ze zeer moeilijke begrotingsbe sprekingen in. Volgens hem is het te betwijfelen of deze tot een goed einde zullen komen. CAREL GOSELING A houdt vast aan beperkte rente-aftrek CLU onze parlementaire redactie) HAAG Als dit najaar geen regeling tand kan komen waarbij de aftrek van r y,. theekrente wordt beperkt, dan zal het zelf voorstellen indienen om boven ton het deel van de rente dat het gevolg t» de geldontwaarding niet meer aftrek- te laten zijn. CDA-woordvoerder Van jen heeft gisteren met deze dreiging de en van het CDA omtrent de uitvoering (jfll iet compromis over de renteaftrek aan- lerpt Het kabinet heeft deze nadere uit boor kennisgeving aangenomen. a >P het laatste moment nog aangepaste com promis tussen CDA en WD behelst onder meer een herziening van de inkomstenbelas ting (verlaging tarieven en beperking aftrek posten) en het in dit kader wettelijk regelen van aftrekmogelijkheden die de invloed van de inflatie op de te betalen belasting neutraliseert. CDA en VVD verwachten rond Prinsjesdag voorstellen voor een permanente bijzondere winstaftrek, zelfstandigenaftrek en voorraadaf- trek. Bovendien willen ze 1000 gulden rente op. spaartegoeden belastingvrij maken (thans 700 gulden). De voorstellen moeten passen in de door deze partijen gewenste totale herziening van het systeem van de inkomstenbelasting. DEN HAAG Om half zes vanochtend werd VVD-fractieleider Koos Rietkerk van harte gefeliciteerd door enkele van zijn fractiegenoten. Het kabinet inclu sief de vannacht oma geworden minister van crm, mevrouw Gardeniers was na twaalf uur van zeer grote onzekerheid over de afloop van het debat over de olie boycot op het nippertje overeind gebleven. Dankzij het CDA, maar zeker ook dankzij een actie van Rietkerk en Wiegel samen. Want zij hebben met de grootst mogelijke moeite hun partijgenoot Wim Keja ervan kunnen weerhouden achter de „groene gordijnen" te blijven tijdens de stemming over de door Den Uyl ingediende motie van wantrouwen. Het ontbreken van zijn tegenstem had het kabinet kunnen laten vallen wanneer er slechts één CDA'er meer geweest was dan de zes die uiteinde lijk hun steun aan de motie hebben ver leend. De reden van zijn aanvankelijke weigering: persoonlijke rancunes tegeno ver de fractieleiding, die weigerde om mi- nister-presidént Van Agt verduidelijking te vragen over het instellen van een vi sumplicht voor Zuidafrikanen. Deze gebeurtenis was min of meer tekenend voor de sfeer waarin het debat over de olie boycot, dat gisteren al om vijf uur in de na middag begon, is verlopen. Onzekerheid alom over de afloop, verwarring bij de fracties over het standpunt dat het kabinet uiteinde lijk zou gaan innemen. De ene speculatie volgde de andere op, met name in de kringen van de massaal opgekomen persvertegen woordigers. In de wandelgangen werd iedere nieuwe ontwikkeling druk bediscussieerd. De een wist zeker dat het kabinet het niet zou halen en de ander kon uit vertrouwde bron meedelen dat „de zaak wel over het zomerre ces heengetild zou worden". In de kringen van de pers deden zelfs verschillende „scena rio's" de ronde over de vraag wanneer en op welke manier het kabinet zou struikelen. Uitputting Naarmate de tijd vorderde konden op een groeiend aantal gezichten ook al de eerste te kenen van fysieke uitputting worden afgele zen. Het kabinet had ruim zes uur nodig om een zodanig compromis te vinden dat ook voor een aantal „dwarsliggers" binnen het CDA te verhapstukken zou zijnIn die zes uur kon men verschillende staatssecretaris sen door de Kamer zien ijsberen, zich bewust van hun ondergeschikte rol in het strijdto neel. Eén van hen, staatssecretaris Brokx, verzuchtte: „Als ooit gebleken is dat een staatssecretaris een nulliteit is, dan is het nu wel". De man had ook wel reden tot klagen want even tevoren had hij de taak toebedeeld gekregen om in de Tweede Kamer te reage ren op moties over de meest uiteenlopende onderwerpen. De verantwoordelijke minis ters waren in conclaaf en dus moest hij maar achter de regeringstafel blijven zitten. Het „festival of fools", zo werd het kamerge- beuren in PvdA-kringen getypeerd. Talrijke kleine en minder kleine voorvalletjes hebben bijgedragen tot deze rake benaming. Al in de vroege middaguren deden zich enkele situa ties voor die menigeen deed twijfelen aan de realiteit van dat moment. Zo werden tot twee maal toe frustraties door kamerleden afgerea geerd op kamervoorzitter Dolman. Het CDA- kamerlid Sytze Faber bijvoorbeeld, blijkbaar bevangen door nervositeit, gaf Dolman in duidelijk Nederlands te verstaan dat hij zijn voorzitterschap niet altijd even op prijs stelt. Ook het stemgedrag van enkele kamerleden deed menigeen de wenkbrauwen fronsen. Hier en daar deden zich welhaast absurde si tuaties voor. Meer dan één volksvertegen woordiger kreeg op den duur last van de ge nuttigde drankjes. Een kamerlid besloot op een gegeven moment toch maar over te gaan tot het oplossen van kruiswoordpuzzels. Hen drik Koekoek, die gedurende enige uren zwijgend in zijn bankje bleef zitten, terwijl de vergadering was geschorst, verdween tegen het middernachtelijk uur, zonder nog terug te keren. Wellicht in de veronderstelling dat het al afgelopen was. Dat weet niemand. De ministers Wiegel en Pais overlaadden Van Agt na afloop van het debat met schou derklopjes en trokken hem glorieus lachend in de richting van de ministerskamer. Minis ter Van der Klaauw, de eigenlijk verant woordelijke voor de boycotkwestie, volgde daarentegen verslagen en duidelijk aan het eind van zijn krachten op tien meter afstand. Aan hem werd totaal geen aandacht meer be steed. Braderie Op de braderie die traditioneel op de laatste vergaderdag vóór het zomerreces wordt ge houden op het Binnenhofplein was gistermid dag eigenlijk in het geheel nog niets te mer ken van de grimmigheden die te gebeuren stonden. Kamerleden en bewindslieden be wogen zich op dat moment nog ongedwongen tussen de opgestelde kraampjes en barbecue's en deden zich terplaatse tegoed aan gratis te verkrijgen drankjes en porties saté. Die braderie maakte in de namiddag echter weer plaats voor een groep demonstranten die protesteerde tegen het regeringsbeleid in zake de olieboycot van Zuid-Afrika. „Olie boycot nu.', olieboycot nu!", zo klonk het ge scandeerd over het plein. De gezichten van de demonstranten waren voor de helft wit en voor de helft zwart geverfd. Op datzelfde Binnenhof werd even later tot diep in de nacht een eenakter opgevoerd door een man, die ten overstaan van een groepje belangstel lenden de minister-president en zijn kabinet met luide stem de huid vol liep te schelden. Net zolang tot een tweetal agenten hier op vreedzame wijze een einde aan maakte. Pas tegen zes uur vanochtend druppelde de Tweede Kamer langzaam leeg. Enkele Ka merleden die hun koffers blijkbaar die och tend al hadden klaargezet, stapten vermoeid in de naast het Kamergebouw geparkeerde auto's om naar huis terug te keren. FRANS WEERTS Het kabinet-Van Agt balanceerde vannacht op het randje van een ernstige crisis. Het zou echter diep te betreuren zijn geweest, wanneer juist de olieboycot van Zuid-Afrika dit ka binet ten val zou hebben gebracht. Die olieboycot moet er ze ker komen. Wij hebben daarvoor al eerder gepleit. Maar een regering vanwege dit deel van het beleid naar huis sturen, zou vooral in het buitenland wel als ridicuul zijn overgeko men. Het moet overigens diep worden beteurd, dat het kabinet zelf de afgelopen dagen zo bitter weinig heeft gedaan om te gemoet te komen aan veelal gerechtvaardigde diepliggende gevoelens in de CDA-Tweede Kamerfractie. Het kabinet heeft het deze fractie uiterst ongemakkelijk gemaakt. Daar mee heeft met name Van Agt, die zichzelf zo nadrukkelijk als lijsttrekker heeft gepresenteerd, zijn eigen partij zeker geen dienst bewezen. Verre van dat. De olieboycot heeft de regering niet de kop gekost en dat is maar goed ook. Maar had men het vertrek ervan op zich óók moeten betreuren? Die vraag valt niet licht te beantwoorden. We schreven reeds eerder, dat de ploeg van Van Agt teke nen van vermoeidheid begint te vertonen, tekenen van uit geregeerd zijn. Anderzijds staat het land voor grote proble men, in het bijzonder op sociaal-economisch terrein. Een de- missonaire periode nü is extra schadelijk voor het land. DAAROM is het goed dat het kabinet niet is gesneuveld. Maar het is wel, mede door eigen toedoen, door het oog van de naald gekropen. En dat heeft de ploeg van Van Agt als zo danig ook onmiskenbaar schade opgeleverd. Een zo op het nippertje verworpen motie van afkeuring doet een rege ringsploeg geen goed. Dat stemt des te somberder voor de uitkomst van de moeizame begrotingsbesprekingen in de mi nisterraad, waarmee het kabinet volgende week begint DEN HAAG De overgrote meerderheid van de Tweede Kamer (CDA, SGP en de linkse oppositie) is het bij nader inzien niet eens met de wijze, waarop de benoeming van mi nister Scholten (defensie) tot vice-voorziter van de Raad van State tot stand is gekomen. Aan de benoeming zelf ver andert dit echter niets, want de regeringsgezinde fracties hebben tegen mr. Scholten zelf geen bezwaar. De brede kritiek op de wijze waarop het kabinet bij de benoe ming heeft gehandeld kwam gisteren tot uiting in een debatje naar aanleiding van een brief die huidige vice-voorzitter van de Raad van State aan minister Wiegel (binnenlandse zaken) had gestuurd. In die brief werd gesteld dat de Raad van State slechts een tweetal geschikte kandidaten voor het vice-voorzitterschap aan de heer Wiegel had voorgedragen: de heren Veringa (CDA) en Van der Hoeven (PvdA), beiden lid van de Raad van State. Minister Wiegel had de Kamer echter eergisteren laten weten, dat de Raad van State in principe ieder lid uit haar midden, in clusief de heer Scholten (die voor het vervullen van het minis terschap van defensie door de Raad van State was „uitgeleend") geschikt achtte om vice-voorzitter te worden. PvdA-fractieleider Den Uyl zea, dat nu duidelijk is gebleken dat minister Wiegel de Kamer een onvolledige en onjuiste weergave heeft gegeven van het door de Raad van State uitgebrachte ad vies ten aanzien van de benoeming. CDA-voorman Lubbers sloot zich daarbij aan met de woorden dat Wiegel hem op het verkeerde been had gezet. Ook ds. Abma (SGP) zei dat hij eer lijkheidshalve moest toegeven, uit de brief van de Raad van Sta te niets anders te kunnen opmaken dan dat alleen de heren Ver- inga en Van der Hoeven door de Raad van State waren voorge dragen. Alleen VVD-fractieleider Rietkerk steunde de uitleg die Wiegel aan de brief gaf, namelijk dat naast Veringa en Van der Hoeven ook op andere leden van de Raad van State, inclusief de heer Scholten, de keus had mogen vallen. Minister Wiegel zei bijzonder onthutst te zijn over de kritiek van de Kamer. „Ik voel mij in mijn integriteit aangetast en dat is het ergste wat een politicus kan overkomen". Hij bleef erbij dat hij te goeder trouw en juist gehandeld had. Kennelijk had echter geen der fracties behoefte, een motie in te dienen, met de conclusie dat de gang van zaken wordt betreurd. WIEGEL KOMT KAMER TEGEMOET DEN HAAG Zo mogelijk op 1 oktober gaat het mes in de topsalarissen (boven de 130.000 gulden) van topambtenaren en (semi-)politieke ambtsdragers als burgemeesters, com missarissen van de Koningin ed. Minister Wiegel heeft door te beloven hier met kracht naar te streven een harde con frontatie met het CDA op dit punt kunnen voorkomen. Aanvankelijk had de minister laten weten dat het hem niet luk te voor 1 januari 1981 de met name door het CDA gewenste in greep in deze topsalarissen toe te passen, maar het CDA ging daar niet mee akkoord. Woordvoerder Weijers wilde van Wiegel gisteren de garantie dat nog vóór Prinsjesdag in september de nieuwe structuur van deze salarissen aan de Kamer wordt ge stuurd en dat binnen enkele weken daarna concrete wetsvoor stellen komen, zodat als de Kamer meewerkt op 1 oktober een begin kan worden gemaakt met het terugschroeven van deze in komens. Op 1 januari 1981 zou dan al de tweede fase moeten worden uitgevoerd. Wiegel ging bereidwillig door de knieën, waarna de regerings fracties eensgezind een veel verder gaande motie van de PvdA, die al op 1 juli een bevriezing wilde doorvoeren, van de hand wezen. CDA en oppositie voor minima op de bres DEN HAAG De hoogte van de sociale uitkeringen en het mi nimumloon moeten gekoppeld blijven aan de ontwikkeling van de lonen. Er mag dus geen streep door dit koppelingsmechanis me worden gehaald. Door de steun van het CDA heeft de Twee de Kamer gisteren een PvdA-motie van die strekking aanvaard. De motie ondersteunt in feite de lijn van minister Albeda in het kabinet en gaat in tegen uitlatingen die premier Van Agt enkele weken geleden heeft gedaan. Tegen de motie stemden VVD, SGP, GPV en Boerenpartij. Met alleen de PPR en de CPN tegen aanvaardde de Tweede Ka mer een motie van CDA en WD waarin van het kabinet voor dit najaar aanvullende koopkrachtmaatregelen worden ge vraagd, voor het geval de koopkracht van de gezinnen met een minimuminkomen door de nullijn zakt, zodat deze erop achter uit gaan. Regering wil rijnconferentie DEN HAAG De Neder landse regering wil zo spoe dig mogelijk, liefst nog voor het begin van volgend jaar, een nieuw topoverleg van de Rijnoeverstatcn voor een po litieke oplossing van het ge schil met Franrkijk rond het zoutverdrag. staatssecretaris Van der Mei van buitenlandse zaken giste ren geantwoord op mondelin ge vragen van de bijzondere kamercomissie verontreiniging oppervlaktewater. De kamer leden Cornelissen (CDA) en Konings (PvdA) suggereerden sanctiemaatregelen tegen Frankrijk. Cornelissen dacht daarbij aan de gasleveranties aan dit land.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13