«iiet betalen gebracht Olieverbruik in Westen móet lager el ip VS: Niets wijst op Russische terugtocht uit Afghanistan Poliklinisch bevallen wellicht in ziekenfonds Meubelfabriek c Oisterwijk Carter in Joegoslavië Geestelijken melden gruwelijke moordpartij in San Salvador •■1.1 IN KAART Crisisdreiging over rente aftrek afgewend to het gunstigste geval een kostbaar aardgas. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Voor bouw en interieur: Q Lsstallo &v. W. Barentszstraat 19, Leiden, tel. 071-134541 Kaukens - open haarden - tegels - sanitair - alle verbouwingen Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog bezorgd. toonaangevend in eiken BELGRADO President Carter is vandaag voor een bezoek van 24 uur aangeko men in Joegoslavië. Hij is het eerste staatshoofd dat Joegoslavië bezoekt sinds de begrafenis van president Tito op 8 mei van dit jaar. Zoals bekend was president Carter niet aanwezig op de be grafenis van Tito, wat hem met name in West-Europa een stroom van verwijten heeft op geleverd. Algemeen wordt verwacht dat Joegoslavië en de VS de „hartelijke betrek kingen" tussen de beide lan den zullen benadrukken. De Amerikaanse president legt vandaag onder meer een krans op het graf van president Tito. TEGUCIGALPA Een groep Hondurese katholieke pries ters heeft het leger van Honduras beschuldigd, dat het sol daten van het buurland El Salvador heeft geholpen bij een massamoord op 600 Salvadoriaanse vluchtelingen in het grensgebied. Zuigelingen zouden daarbij als schietschijf zijn gebruikt. De verklaring van de priesters luidt alsvolgt: „Het incident heeft zich voorgedaan op 14 mei om zeven uur 's morgens in de buurt van het Salvadoriaanse dorp La Arada. Tenminste twee heli kopters, leden van de Salvadoriaanse garde en leden van de rechtse paramilitairë-groepering Orden verschenen en namen de weerloze vluchtelingen onder vuur. Vrouwen werden gemar teld voor zij werden doodgeschoten; zuigelingen werden in de lucht geworpen en bijwijze van oefening neergeschoten. Zij die probeerden te vluchten werden door Hondurese militairen over de grensrivier, de Sumpul, teruggedreven. De moordpartij ein digde tegen het middaguur en er waren tenminste 600 doden", aldus de verklaring van de priesters. Kostbare handtekening Tot blijdschap van de kinderen heeft prinses Margriet gisteren In de NCRV-etudio In Hilver sum met een royaal ge baar haar handteke ning gezet in een aantal de Unesco geschonken boekjes. De kinderen waren in de studio In verband met een ge dichtenwedstrijd, die door Unesco was uitge schreven en waaraan zij, naar later bleek els winnaars, hadden mee gedaan. Waarschijnlijk vonden zij de handte kening van de prinses nog kostbaarder, dan de gewonnen prijzen Verdachte moord ambassadeurszoon uitgeleverd DEN HAAG De 25-Jari- ge Libanees Moustafa Hassan A mar, die wordt verdacht van de moord op de zoon van de Turkse am bassadeur in ons land op 12 oktober vorig jaar, is door de Verenigde Staten aan ons land uitgeleverd. Dit heeft een woordvoer der van het ministerie van justitie gisteren meege deeld. De zoon van de Turkse ambassadeur werd vorig in zijn auto op het Korte Voorhout in Den Haag doodgeschoten. Een Armeense groepering eiste destijds de verantwoorde lijkheid op. SUIKER MISSCHIEN 8 CENT DUURDER DEN HAAG De suiker wordt per 1 juli misschien 8 'cent per kilo duurder. Het Centraal bureau levensmid- delenbedrijf en het ministe rie van economische zaken ronden deze week bespre kingen over een verhoging van de suikerprijs af, aldus èen woordvoerder van het ministerie. De verhoging houdt verband met de ver hoging van de interventie prijzen van de EG, de mini mumprijs die de EG aan de producent garandeert Dinsdag 24 juni 1980, 70e jaargang na 21689 Interview Bluyssen Interview Bluyssen over moei lijkheden bij uitvoering syno debesluiten in „Brandpunt" om 21.15 uur op Ned II. Om 21.50 uur „Wat heet beter". Op Ned. I om 18.59 uur „Ron duit" en om 22.10 uur ballet „Soldatenmis". Enkele buien Wisselend bewolkt en enkele buien. Middagtemperatuur on geveer 16 graden. Matige wind uit zuid tot zuidwest Morgen zon: 5.17 - 22.04. Schev. hoogw.: 1.36 en 14.07. Laagw.: 9.38 en 22.14. Sterke groei hartchirurgie UTRECHT Alle acute hart patiënten kunnen in Neder land zelf geopereerd worden. Spoedpatiënten hoeven dus niet meer voor een open har toperatie (waarbij een machine tijdelijk de functies van hart en longen overneemt) naar het buitenland. Als het om kinde ren gaat kunnen ook „gewo ne" gevallen in Nederland snel geholpen worden. Vorig jaar zijn in ons land bijna 4000 open hartoperaties uitgevoerd. Vijf jaar geleden waren dit er maar 1658. lijk 34.2312 DD Lelden, postbus 11.2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Genk: Amro-bank N.V., Lelden. DtrecteuMvwIdredacteur: J. J. Hartewas - leur: Wlm Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 029 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tol 19.00 uur) - iten: kwartaal 46,30: jaar 173,70: losse nummers: 60 cent. 5n Haag krijgt üziekcentrum het Spui >oste(AAG De Haagse gemeenteraad heeft vannacht 0^5temmen voor en 17 tegen ingestemd met de bouw jgJ muziekcentrum aan het Spui in Den Haag. 5 pr^ nieuwe concertgebouw krijgt het Residentieorkest ■mink een volwaardige muziekzaal voor zijn repetities en De tfngen. Het orkest is altijd slecht te spreken geweest de I akoestiek van de Prins Willem Alexanderzaal in het Igresgebouw, waarvan het momenteel de vaste bespe- duizPe* n*euwe muziekcentrum dat rond de 45 miljoen 'gaat kosten, moet in de loop van 1986 gereed zijn. Afstortingen g™. i"«e. NOG DIT JAAR VERKLARING „ZEVEN" IN VENETIË: Veel gewonden na brand in wolkenkrabber NEW YORK In een 42 verdiepingen tellende wolkenkrabber in de Newyorkse wijk Manhattan Is vannacht brand uitgebroken. In het gebouw zijn kantoren gevestigd. Volgens de berichten woedde het vuur op de zestiende etage. Na ongeveer drie uur had de brandweer het vuur onder controle. Meer dan honderd mensen raakten gewond, de meesten hadden rookvergiftiging. „Hartelijk afscheid" Het Russische persbureau Tass verspreidde gisterenavond deze foto van Russische militairen, die op hartelijke wijze afscheid nemen van twee Afghaanse officieren (in het wit gekleed). WASHINGTON/MOSKOU De Verenigde Staten zeggen dat zij niet over bewijzen beschikken waaruit blijkt dat de Sovjet-Unie ernst maakt met de tijdens het afgelopen weekeinde aangekondigde terugtrek king van troepen uit Afghanistan. Volgens een regeringswoordvoerder in Washington hebben de spionagesa- tellieten die de Russische troepenbe wegingen volgen geen bevestiging gegeven van het vertrek van onge veer tienduizend man troepen en 108 tanks uit de omgeving van Kaboel, zoals de Russische media gisteren meldden. In Moskou echter legde partijleider en president Brezjnjev tijdens een zitting van het centrale comité van de communisti sche partij een verklaring af, waarin hij wel melding maakte van de Russische te rugtocht. Als reden voerde" hij aan dat de verzetstrijders „een ernstige nederlaag" was toegebracht. Volgens Brezjnjev wordt de situatie in Afghanistan hierdoor gelei delijk weer normaal. De Russische leider hield echter de deur open voor nieuwe militaire hulp wanneer deze noodzakelijk wordt geacht. Het persbureau Tass heeft gisteren geïrri teerd gereageerd op de verklaring over Afghanistan, die zondag door de „Zeven" op hun topceonferentie in Venetie werd afgelegd. Tass noemde het een poging om de aandacht van de bevolking in de lan den af te leiden van de economische pro blemen. onze parlementaire redactie) HAAG Het rijk wil de die gemeenten en pro- maken bij bet opspo- en verwerken van che- afval in de bodem, niet Alleen bij direct ge- voor de volksgezondheid de kosten van de voor rijk ^atal wel de kosten betalen die worden bij het onder- waarbij wordt bepaald gevaarlijk het gif is en ermee moet worden ge- daan. Bovendien zal het rijk in totaal bijna 1,8 miljoen gul den uittrekken om per provin cie twee ambtenaren aan te stellen die de stortplaatsen in hun provincie in kaart moeten brengen. Dit zijn maatregelen die onderdeel vormen van het actieplan dat gister middag is opgesteld tijdens het over leg van minister Ginjaar (volksge zondheid en milieu) met de milieuge deputeerden van alle provincies over de te nemen maatregelen in verband met de legale en illegale stortplaatsen voor chemisch afval. De minister verwacht nog voor het eind van dit jaar een overzicht te heb ben van alle stortplaatsen. Daarna komt er een nader onderzoek om op grond van de aangegeven prioriteiten tot concrete maatregelen over te kun nen gaan. De in kaart gebrachte stort plaatsen zullen namelijk worden ver deeld in plaatsen met direct gevaar voor de volksgezondheid, plaatsen die een bedreiging voor de drinkwater voorziening vormen eh alle andere gevallen. Intussen is wel duidelijk geworden dat gemeenten, die langs juridische weg proberen de dader van een illega le storting te achterhalen en te laten betalen, waarschijnlijk jaren op een uitspraak moeten wachten. Dit we gens de problemen rond de juridische aansprakelijkheid. Vrijwel alle geval len zijn verjaard. PREMIE VOLGEND JAAR OMHOOG DEN HAAG De premie voor de verplichte verzeke ring zal volgend jaar waaar- schijnlijk een half procent omhoog moeten. De premie bedraagt nu 84 procent van het premieplichtig loon. Dit percentage moet volgens de Ziekenfondsraad naar 8,66. De premie wordt voor de helft door de werkgever be taald; de andere helft be taalt de verzekerde zelf. Dit is een van de zaken die aan de orde komt in de ont- werp-brief aan het kabinet, die donderdag in de raad wordt behandeld. Een ander voorstel dat die dag wordt be sproken komt van een van de commissies van de raad en be helst dat poliklinische beval lingen zonder medische nood zaak voortaan voor rekening van het ziekenfonds komen. Dergelijke bevallingen in het ziekenhuis worden steeds tal rijker; 2,5 procent van het aan tal normale bevallingen in 1970, tot 17 procent in het vo rig jaar. Tot nu toe betaalt het ziekenfonds bij een zieken huisbevalling zonder medische indicatie alleen het honorari um van de verloskundige of huisarts. De hulp van anderen en de kosten voor het gebruik van de verloskamer komen voor rekening van de verze kerde. De bedoeling is dat deze kosten ook voor rekening van het ziekenfonds komen. Als het zover komt moet er wel eerst voor worden gezorgd dat huisartsen en verloskundi gen in ziekenhuizen mogen werken. Lang niet overal zijn ze thans welkom. FORSE CONCESSIES CDA (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Door forse concessies van het CDA aan haar coalitiegenoot de VVD is de dreiging van een kabinetscrisis over de beperking van de aftrek baarheid van hypotheekrente voorlopig afgewend. CDA en WD hebben elkaar gevonden in een com promis, waarbij van de regering wordt gevraagd een studie naar een herziening van de inkomstenbe lasting ter hand te nemen en op basis daarvan te komen met concrete voorstellen over onder meer de aftrekbaarheid van hypotheekrente. Van een geïso leerde beperking van deze aftrekbaarheid, zoals tot nog toe door het CDA werd bepleit, is dus geen sprake meer. Het kabinet toonde zich gisteren bij monde van minister Van der Stee (financiën) bij zonder ingenomen met het politiek compromis tus sen beide regeringsfracties, al wilde hij zich niet aan garanties binden. De belangrijkste punten uit het compromis van CDA en VVD zijn: een studie over herziening van de inkomstenbelas ting, en over de invloed van de inflatie op de belasting. deze studie moet tot beleidslijnen leiden die in de mil joenennota 1981 worden opgenomen. bij die beleidslijnen; een drastische vereenvoudiging van de inkomstenbelasting, waarbij met name de scher pe progressie (het aanzienlijk meer belasting betalen naar mate men meer verdiend) moet worden terugge drongen. het wegnemen van knelpunten bij bijzondere winstaf trek, zelfstandigenaftrek, invoering van indexatie van afschrijvingen op nieuwe investeringen, die op 1 janua ri 1981 zouden moeten ingaan. Niet afhankelijk van deze datum zijn de regelingen voor de renteaftrek van de eigen woning en de beperking van aftrek van ove rige rente. (Zie verder pagina 13) (Van onze correspondent Mare de Koninck) VENETIë De leiders van de zeven voornaamste geïn dustrialiseerde westerse lan den hebben in Venetië beslo ten tot een zeer ingrijpende verlaging van de olieïmpor- ten. Tegelijk moet worden begonnen met een verre gaande uitbreiding van de kernenergie, de kolenpro- duktie en het onderzoek naar en ontwikkeling van andere energiebronnen, zo dat de economische groei ge handhaafd kan worden. Het besluit van de „Zeven", bekendgemaakt aan het slot van de jaarlijkse „economische wereldtop" die zondag en gis teren in Venetië is gehouden, bevat in tegenstelling tot eer dere verwachtingen een aantal concrete doelstellingen. Zo willen de landen dat in 1990 het energieverbruik voor nog maar 40 procent (nu nog 53 procent) van aardolie afhanke lijk zal zijn terwijl in die ko mende tien jaar hun economie en dus ook hun totale ener gieverbruik zal moeten blij ven groeien. (Zie verder pagina 8) Giscard op de terug- de „economische op het San Gior- weer een poging gaan jw het goud van de Lutine

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1