an Ast tegen inkrimping van jConinkliik Huis Explosieve toestand in Zuid-Afrika ewonervan ontploft Iris gearresteerd Koffiemaniak mogelijk Duitser Leidse scholen gesloten door actie leerkrachten ffiHet Stöotorliuis VELE TIENTALLEN DODEN BIJ ONLUSTEN Nederland weigert ondertekening EG-verdrag Wiegel wil praten over beperking hypotheekaftrek weekeinde autowegen Boma/nt Donderdag 19 juni 1980, 70e jaargang no. 21685 ftersdijk 34. 2312 DD Leiden, postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Bacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.52 per mm. Telefoontjes f 0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - Inenten: kwartaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Film „Een arme miljonair" om 19.05 uur op Ned I en om 20.40 uur „Enkele reis Bombay". Om 22.10 uur „Poëzie in het park". Op Ned. II om 20.27 uur „Te land. ter zee en in de lucht" en om 21.30 uur „Ik, Claudius". Veel bewolking Veel bewolking en mogelijk een bui. Middagtemp. onge veer 19 gr. Matige zuidwesten wind aan de kust en op het IJsselmeer toenemend tot krachtig. Morgen zon: 5.15 - 22.03. Schev. hoogw.: 9.05 en 21.48. Laagw.: 4.53 en 17.11. AAG Door de hde vakanties in jrken en Nord- :stfalen zal het ^ceinde erg druk de Duitse auto- de ANWB wordt ikte verwacht op Qigen Frankfurt- erg. Neuren- nchen, Mün- zburg, Frank- ;1 en de auto- ;n rond Mün- mge wachttijden ferwachten bij de grensovergangen Ijk en Zwitser- fekuren: zaterdag j.00 en 15.00 ui Koningin op bezoek in Zuid-Holland Het bezoek dat koningin Beatrix gistermiddag aan Zuid-Holland en Den Haag bracht, was aanzienlijk minder opvallend dan op 21 mei, toen zij een grootse intocht in de Hofstad maakte. De publieke belangstelling tijdens het bezoek was over het alge meen niet overweldigend. Alleen op de tussenstations, zoals op Leidschendam/Voorburg (waar loco-burgemeester Van der San- de van Nootdorp haar de hand drukte foto links) juichten veel kinderen het koninklijk paar toe. In de ochtend had de koningin een bezoek gebracht aan Zee- Jand, waar zij in Middelburg po seerde met kinderen in kleder dracht, die voor haar een boeren dans hadden uitgevoerd (foto rechts). LEIDEN Honderdvijftig Leidse leer krachten hebben vandaag aan de door de Algemene Bond voor Onderwijzend Per soneel georganiseerde staking in Den Haag deelgenomen. Ongeveer dertien scholen bleven daardoor gesloten. In vrijwel alle deelnemende scholen waren, leerkrachten aanwezig voor de opvang van de kinderen. Om 13.00 uur voegden de sta kers zich op het Haagse Malieveld bij beto gers, die uit het hele land afkomstig waren. In optocht toog het gezelschap naar het Bin nenhof, waar aan minister Pais een petitie werd aangebeoden. In de petitie werd ge pleit voor beter onderwijs, minder volle klassen en stimulering van de arbeidsplaat sen. De Leidse opkomst werd verrassend hoog genoemd. t\oi mei an onze parlementaire redactie) •JSN HAAG Het kabinet ft zeer grote bezwaren en een voorstel van D'66 de kinderen van prinses .rgriet en mr. Pieter Van Uenhoven niet te be touwen als leden van het oninklijk Huis. Premier in Agt heeft dit gisteren i de Tweede Kamer gezegd :ns de verdediging van het wetsontwerp waarin wordt geregeld wie er lid zijn van het Koninklijk Huis. Hij wil na eventuele aanvaarding van het voor stel van D'66 schorsing van het debat vragen. Volgens het regeringsvoorstel moeten tot lid van het Koninklijk Huis gerekend worden: koningin Beatrix en prins Claus en hun kin deren, prinses Juliana en prins Bernhard en prinses Margriet en mr. Van Vollenhoven en hun kin deren. Ten aanzien van leden van het Koninklijk Huis geldt de mi nisteriële verantwoordelijkheid voor hun doen en laten. Boven dien mag er voor hen gevlagd worden en tevens geldt voor hen de bepaling dat zij, willen zij het recht op eventuele troonopvolging niet verliezen, toestemming van de Staten Generaal moeten hebben om in het huwelijk te treden. (Zie verder pagina 13) j^RDAM Een van oners van het maan- tend ontplofte pand Amsterdamse Quel- ^at, de 38-jarige Henk I», is gisteren in loort gearresteerd. De iHincr vond op straat loop van de dag naar Amsterdam waar hij in de verhoord. Naar medebewoon- Eeken-Braken- nog gezocht. Henk Wubben wordt ervan verdacht in de woning op de tweede verdieping explosie ven voorhanden te hebben gehad, zo heeft de Amster damse hoofdofficier van jus titie, mr. Messchaert meege deeld. Meer arrestaties sluit de politie niet uit. Het pand werd maandagoch tend geheel verwoest door een. reeks ontploffingen eti een daaropvolgende brand. De po litie vatte verdenkingen op te gen Henk Wubben en Ciska Eeken, omdat zij na de ver woesting verdwenen bleken te' zijn, lid zijn geweest van een extreem linkse organisatie (Henk Wubben was in de ja ren '70 landelijk secretaris van de Rode Jeugd) en in kringen verkeerd zouden hebben die „in het verleden met explosie ven te maken hebben gehad". De politie heeft gisteren in het Drentse Nieuweroord bij Hoogeveen het huis doorzocht van Ciska Eeken en haar echt genoot Adrie. nog met de 150-jarige Belgen mogen het In de fina- Europese kampioen voetbal opnemen te- West Duitsers. is wel gastheer dit keer nog geen kon vullen. Moeilijke erfenis JERUZALEM Een recht bank in Jeruzalem heeft een aardige juridische knoop te ontwarren gekre gen: de verdeling van de er fenis van de begin dit jaar overleden schatrijke zaken man Yaakov Kahana. Deze liet bij zijnoverlijden name lijk zeven echtgenotes, 27 kinderen en 150 kleinkin deren na. Kahana liet zijn gehele vermogen na aan zijn laatste vrouw. De ex- echtgenotes en hun kinde ren, die overigens weinig van Kahana weten omdat hij zorgvuldig met vrouw en kinderen kapte wanneer hij een nieuwe vrouw vond, zijn het hier niet mee eens en hebben de zaak nu aan de rechter voorgelegd. ais u later veel geld terug wilt hebben voor uw auto, dan schaft u nu een Opel van Het Motorhuis aan. Opel 11 jaar lang in Nederland en ook in Leiden de meest verkochte auto. En momenteel maken wij u de aanschaf wel erg makkelijk. Hoe makkelijk? 6 Opel verkopers van Het Motorhuis Leiden willen u dat graag vertellen. Kom snel langs, het is echt de moeite waard. Vondellaan 80, t/o de Ton Menken IJsbal Leiden, tel. 071-769313. Smartegeld voor verplicht dragen van stropdas VENTURA Twee Amerikanen hebben door een rechtbank in Cali- fornië een smarte geld toegewezen ge kregen omdat een sjiek restaurant ben de toegang had geweigerd wegens het niet-dragen van een stropdas. Volgens een adver tentie van het restau rant waren een ge kleed kostuum en een das „gewenst maar niet verplicht". Toen het tweetal echter zonder das het restaurant wil de betreden, werden zij niet toegelaten. De rechter was met hen van mening dat er sprake was van dis criminatie naar ge slacht, omdat van de vrouwen in het res taurant niet wordt geëist dat zij een stropdas dragen. AMSTERDAM De maniak, die nietsvermoedende cafébezoe kers in Amsterdam en Rotter dam via hun kopje koffie een giftige stof toediende, is moge lijk een Duitser van 30-35 jaar. Dit komt naar voren uit de ove rigens zeer vage persoonsbe schrijvingen die zijn slachtof-. fers hebben kunnen geven. Een ander punt dat op Duitsland wijst is, dat de politie van Düs- seldorf vorige week met acht soortgelijke gevallen is gecon fronteerd. Amsterdamse politiefunctiona rissen zijn daarom vandaag naar Dtisseldorf gegaan om overleg te plegen met hun Duitse collega's. Omtrent de stof, die bij de slachtoffers leidde tot sufheid en zelfs bewusteloosheid, verlam mingsverschijnselen, slecht zien, blozen over het hele lichaam, een snellere pols, een droge mond en hallucinaties bestaat ook nog geen duidelijkheid. Op het ogenblik worden de koffie melk en de suiker die op de ca fétafeltjes hebben gestaan in het Gerechtelijk Laboratorium in Rijswijk onderzocht. Men neigt er echter toe aan te nemen dat het gaat om een atropine-achtige stof, die wel wordt gebruikt in oogdruppels, maar ook bij narco- ses. Deze stof heeft dezelfde uit werking als bij de koffiedrinkers is waargenomen. Wat betreft de slachtoffers: die zijn volgens de politie van Amsterdam en Rot terdam allen uit het ziekenhuis ontslagen. De zaken waarin de maniak toesloeg, waren het café King Charly aan de Lijnbaan in Rotterdam en vier koffiehuizen in Amsterdam Overigens heeft deze koffie-af- faire al tot enige paniek en een loos alarm geleid. In een Am sterdams café dat vooral door vrachtwagenchauffeurs wordt bezocht, zouden opnieuw drie slachtoffers zijn gevallen. Na on derzoek in een ziekenhuis kwam echter vast te staan dat hun ziekteverschijnselen niets te ma ken hadden met koffiedrinken. Wat ze dan wel mankeerden is- niet bekend. Een politieman leidt een Zuidafrikaanse kleurling weg van de rellen in El sies River, een zwart woongebied bij Kaapstad, waar de afgelopen dagen tientallen doden vielen. PRETORIA, KAAPSTAD De Zuidafrikaanse politie re kent de komende dagen op nieuwe ernstige onlusten in de zwarte woongebieden van de steden Kaapstad en Johannes burg. Uit alle delen van het land zijn versterkingen naar Kaapstad gestuurd. De situatie is nu rustig, maar gevreesd wordt dat dit niet lang zal duren. Het hoofd van de Zuid afrikaanse politie, Mike Geldenhuys, verklaarde dat zijn mannen opdracht hebben gekregen met scherp te schieten op plunderaars, brandstichters en mensen die het leven van agenten of burgers in gevaar brengen. Hij gaf aanvankelijk de waarschuwing dat de politie zou schieten om te doden. Later trok hij deze verklaring in. Bij de ernstige rassenonlusten in de nacht van dinsdag op woensdag in de wijk Elsies River nabij Kaapstad, de ergste sinds de bloedige opstand van juni .1976 in Soweto, zouden volgens verscheidene kranten in Kaapstad 34 tot 60 mensen om het le ven zijn omgekomep. Ruim 200 mensen zouden gewond zijn ge raakt. Gistermiddag deden zich rond Kaapstad nog tal van inci denten voor. Daarbij zou minstens een kleuring om het leven zijn gekomen. Volgens de minister voor politiezaken Louis Le Grange waren er bij de onlusten van dinsdagnacht volgens zijn laatste gegevens 11 doden gevallen. Hij voegde er echter aan toe dat het er meer zouden kunnen zijn. De minister stelde „criminele herrieschop pers" verantwoordelijk voor de onlusten. „Het gaat niet langer om boycotters (in de omgeving van Kaapstad begonnen twee manden geleden stakingen van zwarte scholieren uit protest te gen het inferieure onderwijs, red.) maar om misdadig geweld, waar we meedogenloos tegen op zullen treden". (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Franse minister van Jus titie Alain Peyrefitte is hevig verontwaar digd over zijn Nederlandse collega De Rui ter omdat Nederland als enig EG-land wei gert een door Frankrijk uitgewerkt uitleve ringsverdrag tussen de Negen te bekrachti gen. Dit had vandaag plaats moeten hebben in Rome. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Justitie in Den Haag voegt het Franse ontwerp niets toe aan de be staande regelingen. In het Franse ontwerp-verdrag komt met name de verplichting voor dat een land in dien het niet tot uitlevering van de verdach te wenst over te gaan, zelf tot rechtsvervol ging van de verdachte moet besluiten. Op dit punt zou nu een lacune in de wet heersen. In Franse regeringskringen verdenkt men Nederland ervan dat de Nederlandse weige ring neerkomt op een vergeldingsmaatregel: voor het niet bekrachtigen door Frankrijk van het Riinzoutverdrag. De Fransen weige ren nu op hun beurt een vorig najaar in Du blin ondertekend anti-terrorismeverdrag te bekrachtigen. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Voor vice- premier Wiegel is een beper king van de aftrekbaarheid van de hypotheekrente niet meer volledig onbespreek baar. De juistheid van het mee laten delen van de fis cus in de kosten van zeer hoge hypothecaire leningen wil hij ter discussie stellen, mits dat gebeurt „in een zeer breed kader". Daarmee doelt Wiegel op een onderzoek naar het gehele stelsel van loon- en inkomstenbelas ting. De minister verklaarde dit gisteren in een gesprek met onze parlementaire re dactie. „Als men werkelijk meent dat er iets niet klopt in het belas tingsysteem, dan moet men eerst de oorzaak aanpakken. Dat is mijns inziens de enorm scherpe progressie in ons be lastingstelsel. Om dat te veran deren is een vereenvoudiging van de loon- en inkomstenbe lasting een realistische aan pak". Wiegel erkende dat een dergelijke studie alleen door het kabinet zou kunnen wor den verricht en niet bijvoor beeld door de CDA-fractie, die heeft aangekondigd een beper king van de aftrekbaarheid eventueel te willen regelen in een initiatiefwetsontwerp. Een „geïsoleerde" benadering van de problematiek, dat wü zeg gen alleen aandacht voor het eigen huis, vindt de vice-pre mier „onwijs" en onaanvaard baar. Voor een brede aanpak zouden binnen het kabinet wel meer mensen te vinden zijn. In de kring van de CDA-frac tie reageerde men welwillend op de opmerkingen van Wie gel. Wel stelde men met na druk, dat een eventuele kabi netsstudie moet resulteren in een regeling, waarmee op 1 ja nuari 1981 een einde is ge maakt aan de onbeperkte af trekbaarheid van hypotheek rente. Zou de regering met een voorstel komen voor een lang durige studie, dan zal het CDA dat zeker niet accepteren en is de kabinetscrisis een feit.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1