Vreemd geld? Familie Pronk kiest voor de Nutsspaarbank. Handzame gids van musea in Nederland Boek over Groene Ambachten: buitenmensenTf Jubileumexpositie Rotary in Eiburg Para's geven grote show bij opening Paralympics Schaapscheerdersdag in 's-Gravenzande LEIDSE SPAARBANK In Ede wild bespieden BINNENLAND LEIDSE COURANT' ZWOLLE Rotary International bestaat dit jaar 75 jaar en ter ere van dit jubi leum zal in Kasteel „De Zwaluwenburg" in Eiburg een expositie worden gehou den van meer dan tweehonderd kunst werken van Nederlandse kunstenaars, die lid zijn van Rotary. De tentoonstel ling wordt op zaterag 21 juni geopend door prins Bernhard, beschermheer van Rotary Nederland. De expositie, die duurt tot 3 augustus, omvat de werken van schilders, beeld houwers, edelsmeden en keramisten. Rotary werd in 1905 in Chicago in de Ver enigde Staten gesticht door Paul Harris. In maart 1923 werd de eerste Rotaryclub in Nederland (Amsterdam) opgericht. Nu 4|n er in ons land 284 clubs met meer dan 11.000 leden, verdeeld over vijf di stricten. Rotary is een service club", die bestaat uit zaken- en beroepsmensen en die gebaseerd is op de doelstelling „die nen in je dagelijks leven, in je gezin, be drijf of beroep en in je plaatselijke omge ving". Dagje Amsterdam zonder probleem met parkeren AMSTERDAM In de hoofd stad zijn ze er achter dat vele niet-Amsterdammers een be zoekje aan deze stad vaak achterwege laten „omdat je je auto er toch niet kwijt kunt". De hoofdstedelijke VVV heeft er iets op gevonden. Van 19 juni tot en met 12 au gustus wordt aan bezoekers uit Nederland een toeristisch dagpakket aangeboden met tal van voordelen en attrac ties. Het pakket „Amsterdam '80" kost tien gulden en biedt een dag vrij parkeren in de ondergrondse RAI-garage en onbeperkt gebruik van bus, tram en metro voor vier vol wassenen of een gezin van twee volwassenen met maxi maal vier kinderen. Verder krijgt men een plattegrond van de stad bijgeleverd waar op de bus- en tramlijnen staan genoteerd. Voorts zit in het pakket de weekagenda van de VVV Amsterdam met alle concerten, voorstellingen en bioscoopprogramma's van die dag. Bovendien ontvangt de aanvrager van het pakket negentien reductiebonnen voor rondvaarten in de grach ten, bezoek aan musea, Artis of een gratis kopje koffie of thee bij een aantal horecabe drijven. Het toeristisch pakket is uit sluitend verkrijgbaar in de kassahal van de ondergrond se parkeergarage van de RAI. De garage van de RAI is geo pend van acht uur 's morgens tot half twee 's nachts. De speciale kassa waar het pak ket „Amsterdam '80" kan worden gekocht Is open tot twee uur 's middags. WOENSDAG 18 JUNI 1980 DEN HAAG Van de Staatsuitgeverij ia afkomstig een op merkelijk handzame Nederlandse Museumgids die in deze vakantiemaanden voor dagtochten een vrijwel onuitputte lijke bron van ideeën kan opleveren. De gids biedt echter ook voor tochten buiten de vakantie frisse suggesties, vooral door de veelzijdige indeling, naar plaatsen en on derwerpen. De samenstellers van deze gids hebben zich sterk beperkt tot de meest essentiële gegevens, waarmee het handzame karakter werd bereikt: van ruim 600 musea worden met trefwoorden de vaste verzamelingen aangege ven, aangevuld met openingstijden, toegangsprijs en an dere praktische informatie. De gebruiker kan op verschei dene manieren de gids hanteren, al liggen er twee het meest voor de hand. Men kan uitgaan van het onderwerp waarvan men meer wil weten en aldus, met behulp van het onderwerpregister, een dagtocht uitstippelen. Het is ech ter even gemakkelijk om van de op te zoeken plaatsen uit te gaan, waarna men in heel korte tijd de mogelijkheden van museumbezoek kan onderzoeken. Voor de prijs van 17,50 biedt De Nederlandse Museumgids bijzonder veel, meer dan praktische opsommingen alleen. De gids is uitgegaan van een indeling naar provincie, die steeds wordt ingeleid met een kort, historisch verhaal. Dit verhaal is weer ingedeeld in zes hoofdmoten: natuur en landschap: ar cheologie; geschiedenis: folklore: kunst en kunstnijverheid en ambachten: industrie en technièk. Voor de gids aan de feite lijke informatie over de musea begint, kan de gebruiker met behulp van symbolen een voor-indeling maken. Daarna ko men de plaatsnamen In alfabetische volgorde aan de beurt, met beknopte, maar volledige museum-informatie. Erg trefzeker, al zal men soms op foutjes stuiten, is de regis- terindeling achterin. Of men nu bladert In het register op plaatsnamen, op namen van musea of onderwerp, steeds komt men een cijfer tegen dat correspondeert met dit cijfer, dat twee keer is opgenomen op de desbetreffende bladzijde: in de tekst en bovenaan. Het zoekwerk is daarmee tot een absoluut minimum beperkt. Zal De Nederlandse Museumgids met name deze vakantie maanden erg welkom zijn, het formaat leent zich ook voor een vaste plaats in de auto, waardoor automobilisten die er gens een leeg uurtje moeten doorbrengen, in een handom draai een mooi doel kunnen opzoeken. Musea zijn immers geen stoffige opslagruimten van allerlei bezienswaardigs, slechts bestemd voor de ingewijden; in tegendeel. In de meeste musea zijn de historische schatten voorzien van overzichtelijke en prettig leesbare aanduidingen en ook de collecties kunnen voor iedereen verrassingen herbergen. Niet alleen kunstschatten worden geëxposeerd; er zijn musea voor speelgoed, scheepsmodellen, luchtvaart, spotprenten, posterijen, uurwerken, muziekinstrumenten, spaarpotten, schaatsen, spoorwegen, trams, voertuigen en wapens en in welk onderwerp men ook maar is geïnteresseerd. Deze gids leidt overzichtelijk in, met verwijzing naar de ruim 600 musea en andere bezoekerscentra. FRITS BROMBERG TEUGE Een week voor de nationale parachutespring-kam pioenschappen, die van 28 juni tot 6 juli op het vliegveld Teu- ge worden gehouden, zullen de para's van de KNVVL (Konin klijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart) een grootse show geven bij de openingsceremonie van de Paralympics in Arnhem. Vier Fokker-Friendships zullen zaterdag 140 para's boven het Sportcentrum Papendal „uitwerpen", die de 42 na tionale vlaggen van de deelnemende landen naar beneden zullen brengen. Een prachtig schouwspel. Een twaalfmans-team zal vanaf 3000 meter hoogte met fakkels naar beneden springen en boven het Sportcentrum uit elkaar gaan. De verwachting is dat de para's ruim 3 kilometer buiten Papendal zullen neerkomen. Als extra attractie, die nog nooit in Nederland is vertoond, zullen acht stuntspringers van de Paraclub Teuge een koepelformatie maken. Acht para's zullen staande op eikaars parachute neerda len. De hoogte van deze koepelformatie is tachtig meter. Waldi Groenewold uit Voorst, die aan deze sprong deelneemt, zegt: „Elke parachute heeft een hoogte van 10 meter als er een para aan hangt. Door op eikaars parachute te gaan staan be draagt de lengte van deze koepelformatie tachtig meter, een hoogte die gelijk staat aan een groot flatgebouw. Het record in Nederland staat op zeven parachutespringers. Acht is in Neder land nog nooit vertoond". Overal in den lande worden binnenkort de schapen van hun warme vacht ontdaan. '8-GRAVENZANDE Hoewel dwalende herders op grote stille heides tegenwoordig met een lichtje moeten worden gezocht, worden in ons land binnenkort toch weer overal schaap- scheerderafeesten gehouden. Ook vlak in de omgeving en wel in 's-Gravenzande bijvoorbeeld. Opr21 juni wordt dit feest hier gehouden op het Marktplein en het geheel begint om 13.15 uur. ledereen kan er gratis gaan kijken naar het scheren van scha pen en het spinnen en weven van de wol. Muzikaal wordt de dag opgeluisterd door een boerenkapel uit Ter Aar en een draaior gel. Verder is er een expositie van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren. Kinderen kunnen vanaf twee uur meedoen aan volksdansen en als dat is afgelopen wordt het boerenbrood aangesneden. Na verorbering daarvan mogen ze nog meedoen aan een tekenwedstrijd. Volgens de organisatoren wordt een van de meest attractieve schouwspelen het opdrijven van de horde schapen. Dat gebeurt omstreeks kwart over een in de Langestraat. De dieren worden nadien op het Marktplein van hun dikke vacht ontdaan. Een grote para-show vormt een onderdeel van de openings ceremonie van de Olympische Spelen voor gehandicapten. Openingstijden Golfslagbad Scheveningen gewijzigd SCHEVENINGEN Het Golfslagbad In Scheveningen dat zijn tweede zomerseizoen ingaat heeft al voor aardig wat nieuws ge zorgd. Vlak na de opening liep het leeg, een paar maanden later brak er brand uit. Of het door die publiciteit komt weet men niet, maar inmiddels hebben al honderdduizenden het bad van binnen gezien. Om het nu voor ledereen mogelijk te maken in niet al te grote drukte van het Golfbad met zijn wervelbruisbad, golven, solaria, sauna's en sportzalen gebruik te maken, gelden dit seizoen de volgende openingstijden: dagelijks van 9-13, 14- 18 en 19-23 uur. De toegangsprijs blijft ongewijzigd: 12,50 gul den per persoon en 6 gulden voor kinderen tot en met twaalf jaar. (Golfbad Scheveningen, Strandweg 13, Scheveningen (naast het Kurhaus). tel. 070-542100). uitgeverij Het Spectrum en de Nederlandse Spoorwegen sa men. Voor de NS is het een nieuwe manier om treinreizigers te lokken. Eerst koffie met kaar tjes, toen wasmiddelen met kaartjes, nu boeken met trein kaartjes. Overigens, er gaat het verhaal dat die combinatie met wasmiddelen niet eens zo slecht is. Je koopt een was middel, je krijgt een treinkaar tje. Je gaat In de trein zitten en wordt daar zo vies, dat je weer een wasmiddel nodig hebt. Je koopt een treinkaar tje, enz. Economen noemen zoiets het marktmechanisme. Terug naar de Groene Am bachten. Groen is in, in de po litiek, in de economie. Geluk kig eigenlijk, want we waren een beetje aan het vergeten dat mens en natuur eigenlijk bij elkaar horen. Plet Steltman - men kent hem als tv-pre- sentator - heeft het In dit boek duidelijk gezien. Hij praatte met achttien beoefe naars van een „natuurbe- roep". Wat viel Piet Steltman op? „Het meest opvallende", zegt hij, „Is de rust en de af standelijkheid waarmee die mens ons jachtige leven be kijkt. Het kan ook bijna niet anders dan dat werkers met soms eeuwenoude ambachte lijke tradities in staat zijn tot een haarscherpe analyse van onze tijd. Staande in diezelfde tijd trachten de meeste groe- ten. die dit jaar weer worden opgevoerd. Hier nog even een geheu gensteuntje: tot en met 7 september elke zon dagmiddag kan men ge tuige zijn van een uniek schouwspel, opgevoerd door de bevolking van Tegelen. Plaats van handeling is het over dekte openluchttheater De Doolhof. De opvoe ringen duren drie uur en beginnen half drie. En treeprijzen: 10, 15 en 17,50 gulden. Geadvi-' seerd wordt tijdig plaatsbewijzen te reser veren. Dat kan per brief of briefkaart geadres seerd aan: Passiespelen '80, postbus 3027, 5930 AA Tegelen. Ook kan telefonisch worden ge reserveerd: 077-34754 of 077-31624. Gereser- ne ambachtslieden te slaan tussen het roep en een lang rooskleurige toekorj' werd mij meer dan gevoegd, dat er stri mand zal zijn om op tt Door deze persoon vensverhalen wordt te» ccrx ontkoombaar duidelijlP^INi vele veranderingen iren, W landschap niet alleen eschen dreiging vormen v^ant 1 groene ambacht zelf. sfeer ge van die veranderL___^ de laatste tientallen jiMnm tekenen voor bepaald*1 van ons landschap degelijke teek. Nu bestaat er o kom zeggelijk een wisseft hier tussen het landschap CTOte mens, die erin leeft ef L Een rijk gevarieerde11 was- behoedt ons voor de lags g eentonigheid, die bijUUiuis het levensgeluk in feelte staat. Bij alle beoefentgferg groene ambachten dlC».* „pi gen kwam, viel één drKV sterk op: ze zijn geluW«er,10P danks hun vaak niet santé vooruitzichten", f de vi Daar moet men ver^i is zwijgen toe doen. Nlal„ ue een kan schaapherder**?,' K of Imker, of bosarbeitr6*"? zwijgen er toe doen? |P Llin blijft nog een opmerklf jaar het boek lezen, zelf gjken m ken en terug gaan naakordva tuur. GERARD' rand Noo veerde plaatsb* kunnen op de dRDWIJl opvoering aan de maal i worden afgehakt de 1 betaald. Tegeletlverenii gend tussen Vei, in sai Roermond, is van Evenei westen te bereikde VVV de E3 vanuit Eindlden u I de km In de Li Passiespelen Tegelen 1980 TEGELEN Er is in deze krant al uitgebreid geschreven over de Passiespelen In Tege- l> e Da's zo vreemd nog niet als je weet, dat deNutsspaarbank van wélke vreemde-valutamarkt dan ook thuis is. Zeg maar wat u voor uw vakantie nodig heeft: drachmen, yen, escudo's, peseta's, francs, marken... de Nutsspaarbank verkoopt en koopt ze èllemaal. De meeste valuta's onmiddellijk uit voorraad, wat minder gebruikelijke valuta's met een levertijd van één tot twee dagen. Allemaal tegen koersen zoals die dagelijks duidelijk zichtbaar op een koerslijst in elk kantoor worden bekendgemaakt. De Nutsspaarbank koopt en verkoopt trouwens óók zowel Nederlandse (door de bank zelf uitgegeven) als buitenlandse reischeques zoals die door instellingen in den vreemde in buitenlandse valuta worden uitgegeven. Reischeques die zijn verzekerd tegen verlies en diefstal. Evenals de Eurocheques waarover vaste rekeninghouders van een bankgiro rekening bij de Nutsspaarbank kunnen beschikken: cheques tot een maximaal gegarandeerd bedrag van f300,- per cheque, voor het doen van betalingen of het opnemen van contant geld in na genoeg alle Europese landen. Waar de Nuts spaarbank nog méér garant voor staat? Het regelen van in uw vakantie opge lopen schade op rooi rmi ejaa ijpv basis van een reisverzekering zoals u die van tevoren bij de Nutsspaarbank kunt afsluiten. Conclusie: voor een perfect geregelde vakantie zonder nasleep bent u bij de Nutsspaarbank in veilige handen. Voor de rest is overal ter wereld de zon bovendien gratis(l). iaardec o' ensdag 1 rk. De "mis ki Be ja t deze we opt ie Ripse t onlan naar V l»s zeer ort ook n het I brengst Yens ten ijk 'dag halve c lens de .speler ld van1 r het l nwedsti den op ploeger li en rin agen op et in hi i wager een kri encomiti Wild bespieden vanaf de witdkansel: Misschien ziet u wel een dergelijk tafereeltje. EDE Wild bespieden in Ede? Dat kan. Tot en met de maand augustus, op dinsdag- en donderdagavond is de wild- kansel in het hertenreservaat „De Hindenkamp" geopend. Vanaf de hoogzlt, die plaats biedt aan maximaal veertig mensen, kan men de herten die in dit reservaat leven, in alle rust gades laan. Bij voldoende belangstelling organiseert de VVV excursies die onder leiding staan van een deskundige natuurgids. Deelne men aan een excursie verdient de voorkeur boven een Individu eel bezoek aan de wildkansel. De excursieleider weet namelijk precies hoe de bezoekers zich moeten kleden en gedragen zo danig dat de herten, die Immers van het geringste geluid of ge baar al op de vlucht slaan, zich onbespied wanen. In verband met de geringe capaciteit van de wildkansel Is aanmelding van tevoren beslist noodzakelijk. Voor informatiefolders en aanmel dingen kan men terecht bij de VW Zuidwest-Veluwe, Achter doelen 1 In Ede. tel. 08380-14444. BAARN „Nou, en toen liep ik daar met Pinksteren heel vroeg in de morgen over Schiermonnikoog. Daar komt een dame naar me toe en die vraagt: „Meneer, wat is dat voor een vogel die daar fluit?" Ik kijk, ik krijg meteen de bibberatie want dat was Hare Majesteit Koningin Beatrix. Ik zeg: „Dat is een nachtegaal Majesteit". Zij roept meteen prins Willem Alexander. „Willem Alexan der", zegt ze, „die meneer zegt dat dat een nachtegaal ie". Het werd even etil. Toen zegt Willem Alexander: „Hij klinkt toch muzikaler dan Oom Piet". Zo maar een stukje uit de ver telsel van een echte buiten man, onlangs in het schitte rend gedeeltelijk gerestau reerde kasteel Groeneveld in Baarn. Die echte buitenman: vogelwachter van Texel J. Hopman, een geboren en ge togen Tesselaar, die over zijn vak en hobby nog veel meer te vertellen heeft, samen met nog andere „buitenmensen", een kantonnier. een visser, een kooiker; een imker, een bosarbeider, In een nieuw boek getiteld: Groene Am bachten. Het boek 32,50) Is geschreven door Plet Stelt man en de zeer vele foto's - en goede foto's zijn van Jan van de Kam. Onlangs werd het gepresenteerd door

Leidse Courant | 1980 | | pagina 6