Oranje mist kwaliteit en zelfbeheersing il Guy Thijs kiest voor terughoudend concept Toernooi van de armoede West - Duitsland Griekenland om des keizers baart? IRRITANT TIJDREKKEN TSJECHO-SLOWAKIJE WEL EFFECTIEF EUROPA «c Spelers verbitterd over scheidsrechter Vi I n EUROPEES TOPSCORER ERWIN VANDENBERGH OP DE RESERVEBANK SPORT LEIDSE COURANT IRT WOENSDAG 18 JUNI 1980 PAGT""" MILAAN Gebrek aan kwaliteit, maar vooral ook aan zelfbeheersing waren de oorzaken dat het toernooi om de Europese titel voor Nederland een totale mislukking is geworden. De wil om er het beste van te maken was zeker aanwezig in de gisteravond tegen Tsjecho-Slowakije (1-1) door bondscoach Jan Zwartkruis eindelijk gewijzigde en verjongde ploeg, die tenslotte door optredende blessures weer vrijwel in de oude formatie ein digde. De wil om door het bereiken van het duel om de derde plaats nog iets van de afgang te redden was er, maar Oranje liet zich dóódsimpel in de boot nemen door de slimme, gerou tineerde, oude (gemiddelde leeftijd bijna negenentwintig jaar en vijf spe lers van dertig of daarboven) Tsjechi sche formatie. De belegering die de Tsjechen na de rust moesten doorstaan, typeerde de wils kracht maar tevens de onmacht van Zwartkruis' troepen. Met meer overleg, met beheersing van de zenuwen, maar ook met meer individuele kwaliteit in de ploeg zou Oranje er in geslaagd zijn op de valreep nog iets van het toernooi te maken. Het ontbrak echter aan alle drie en het zal een helse toer zijn om voor de tiende september, als het eerste kwalifi catieduel tegen Ierland voor het wereld kampioenschap 1982 op het programma staat, een selectie bijeen te garen die in staat is „de schande van Italië" uit te wissen. Het leek in alle opzichten een herhaling van de strijd van vier jaar geleden te worden, toen Tsjechc-Slowakije in de stromende regen na verlenging de Ne derlandse elf de doortocht naar de finale van het Europees kampioenschap in Joe- go-Slavië belette. Weer regende het de gehele dag in Milaan, weer stonden bei de ploegen voor een belangrijk duel. De regerend Europees kampioen die e- venals Nederland op een niet geslaagd toernooi moet terugzien omdat op geen stukken na voldoende partij kon worden gegeven om de titel te verdedigen speelde het spelletje echter slimmer, ge raffineerder, met gebruikmaking van alle proftrucs en met een irritant, maar wel effectief tijdrekken waarvoor de zwakke Turkse scheidsrechter Ok wei gerde een gele kaart te geven. Dat opvallend vertragen deed Nederland na de rust alle gevoel voor overleg en pogen om met wat subtieler spel de ze ker aanwezige kans om de partij in winst om te zetten, verliezen. Behalve het te recht voor buitenspel afgekeurde doel punt van Michel van de Korput, de beste speler in het gehele toernooi, kwam er zelden of nooit een gerede aanleiding voor een doelpunt tot stand. Cordon De bijna twaalfduizend toeschouwers moesten het doen met een weliswaar enerverende, maar kwalitatief zwakke wedstrijd waarin elke seconde voor de Tsjechen er één was en waarin taferelen voorkwamen die het verlies van zelfbe heersing bij de Nederlanders tot uitdruk king brachten. Rep en Haan hielden er in hun ongetwijfeld laatste interland een gele kaart aan over. Ook voor Krol moet gevreesd worden dat hij met zijn 74e in terland een einde aan zijn carrière heeft Eindstand (Van onze sportredactie) ROME Door de resultaten van de beide laatste wedstrijden in poule A van het Europees voetbalkampioen schap (Nederland-Tsjecho Slowakije 1-1 en West-Duitsland-Griekenland 0- 0) werd de eindstand als volgt: 1. West-Duitsland 2. Tsjecho-Slowakije 3. Nederland 4. Griekenland 3 2 1 0 5 4-2 3 1113 4-3 3 1113 3-3 3 0 12 11-4 gemaakt. Hij was in de opbouw een ver tragende factor waardoor de Tsjechen steeds een cordon voor doelman Netolic- ka konden optrekken. Een hevig wanke lende defensie weliswaar, maar er was toch moeilijk door te komen. De aanloop van het duel was veelbelo vend. Poortvliet en Thijssen brachten meer vaart en meer dreiging vanuit de Zdenek Neho- da bekroont één van de weinige posi tieve acties van het Tsje chische elftal. Willy van de Kerkhof ziet het doelpunt tot stand ko men. De zwakke Turkse scheidsrechter Ok toont Johnny Rep de gele kaart, nadat hij het opnieuw aan de stok had gekregen met directe tegenstander Goegh. middenlinie. Wat resulteerde in een schot op de paal van Thijssen. De eerste tegenslag ontstond toen Nehoda een gro ve actie beging tegen René van de Kerk hof. Terwijl Kist langs de kant stond om in te vallen, slingerde Vizek, de jongste speler bij de Tsjechen met zijn 25 jaar, zich door de verdediging en bood Neho da een niet te missen kans: 1-0. Meteen was het gedaan met het vlotte spel van Nederland. De passes werden onzuiverder en de technisch bekwame Tsjechen namen de wedstrijd in handen, tempoloos, maar met geroutineerde com binaties. Alleen een samengaan van Wijnstekers, Thijssen en Kist bood een mogelijkheid, maar de spits gleed uit over het eensklaps zonovergoten veld en kon slechts een slap schot produceren. Dat Nanninga na de rust was vervangen door Haan, waarmee Zwartkruis zijn wissels had verbruikt, was geen ver zwakking. Nanninga had weinig in te brengen gehad tegen Vojacek. Haan daarentegen speelde getergd omdat hij niet had verwacht te worden gepasseerd. Weer, tot een kwartier na de rust, maak te Nederland de Tsjechen stormrijp. Een logisch gevolg was de gelijkmaker van Kist die onverwacht inschoot (1-1). Neto- licka, die al voor de rust een inzet van Kist fortuinlijk met zijn been had gepa reerd, deed dat nogmaals bij een schot van Haan. Steeds driftiger viel Nederland aan, waardoor de controle ook steeds meer verdween en de irritatie toenam. Het was dan ook volkomen aan eigen schuld te wijten dat de „gouden treffer", die toegang tot het duel om de derde plaats moest bieden, uitbleef. Zwak spel van Willy van de Kerkhof, Hovenkamp en het volledig falen van Rep waren er mede oorzaak van dat er uit de steeds warriger wordende aanvallen slechts één schot werd gedestilleerd, van Haan. De uitstekend acterende Tsjechen slaagden er ook op die manier in vertraging te doen ontstaan, waaraan coach Venglos dapper meewerkte door een minuut voor tijd nog een wissel toe te passen. Toen had Nederland het hoofd al in de schoot gelegd. In het San Siro stadion van Milaan, waar ons land door Feye- noord eens het eerste Europese beker succes behaalde, was definitief een streep gezet onder een tijdperk waarin al te lang nog werd gedacht dat Nederland op internationaal niveau een grote rol speelde. Op de tenen werd dit eindtoer- nooi gehaald. Er moet gevreesd worden dat dit voorlopig het laatste wapenfeit zal zijn. De wijze waarop Oranje in Italië werd gedegradeerd tot een middelmatige voetbalnatie, was in dit zwak bezette toernooi zonder meer onthullend en ont hutsend. HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 17. Nehoda 0-1, 60. Kist 1-1. Scheidsrechter: Ok (Tur). Toeschouwers: 12.000. Nederland Schrijvers; Wijnste kers, Krol. Van de Korput, Hovenkamp; Poort vliet. W. van de Kerkhof. Thijssen; Rep, Nannin ga (Haan). R. van de Kerkhof (Kist). Tsjecho-Slowakije Netolicka; Barmos. Ondrus, Vojacek, Goegh; Panenka (Stambachr), Kozak, Jurkemik, Vizek; Masny (Licka), Nehoda. MILAAN Het woord schande viel bij een ieder. De Turk Ok, die volgens het Nederlands elftal zo slecht had ge leid, werd mede schuldig bevonden aan het gelijkspel, dat een nederlaag inhield. Aanvoerder Krol: „Schande wat die man hier heeft gepresteerd. Hij heeft ons vol ledig uit ons spel gehaald. Vele malen heb ik hem er op geattendeerd dat er een reserve-speler van de Tsjechen langs de lijn liep. Dat mag volgens de regle menten niet. Pas na tien minuten greep hij in Johnny Rep, nadat hij ook zijn ongenoe gen over Ok had gespuid: „Toch ben ik van mening, dat wij hier in Italië zeker geen minder elftal hadden dan in Ar- gentnië. En al die kritiek na die wed- strijd tegen West-Duitsland vond ik ook niet juist. Het leek opeens alsof wij er niets meer van konden. Toch hadden we in die eerste twee wedstrijden net zo moeten spelen als vanavond. Dan waren we met vlag en wimpel in Rome geko men." En Ruud Krol aanvullend: „In derdaad, waanzin waren al die kritieken. Na de oefenwedstrijd tegen Udine was Zwartkruis een wereldcoach en waren wij een wereldploeg. Ik vind dat een ne gatieve benadering. Toch begreep ook Ruud Krol met zijn ja renlange ervaring dat de Tsjechen Oran je de ruimte hadden gegeven aanvallend te spelen. „Natuurlijk, we kregen op het middenveld meer ruimte. Toch moesten we razend attent zijn op hun counters. Ze waren in het eerste half uur zeer ge vaarlijk". Feyenoorder Ben Wijnstekers, die als één van de weinigen kan terug zien op een geslaagd toernooi, was van oordeel dat er in Milaan eigenlijk met lef was gespeeld. „Zo hadden wij in de twee voorafgaande wedstrijden ook moeten spelen. We hebben tegen Griekenland en West-Duitsland veel te behoudend gespeeld. Al met al vond ik de sfeer in dit toernooi onplezierig. Zwartkruis meent dat dit het toernooi van de armoe de is. Ik ben dat met hem eens. Het leek nergens op. Ik heb ook van de andere ploegen niet veel gezien. Misschien dat de finale aardig wordt, maar veel ver trouwen heb ik er niet in. Als dit het toekomstbeeld is, kan ik maar beter een TURIJN De Cinderella van het Eu ropees kampioenschap voetbal, zoals de Griekse bondscoach Aketis Pana- goulias zijn ploeg eerder had ge noemd, stapte gisteravond fier het Tu- rijnse Stadio Communale uit. De be reikte 0-0 tegen finalist West-Duits land werd uitbundig gevierd. Er werd nauwelijks meer getreurd om de ge miste mogelijkheden. De behaalde re mise was al mooi genoeg. En dat re sultaat werd dan nog wel behaald door een team dat op maar liefst ze ven plaatsen gewijzigd was. Zelfs ve dette Anostopoulos was aan de kant gehouden. Jupp Derwall had overigens eveneens danig het mes gezet in zijn formatie. De eerder vastgestelde 1-1 tussen Nederland en Tsjecho-Slowakije in Milaan had er immers voor gezorgd dat de Westduitse ploeg poulewinaar was. Een finaleplaats kon tegen de Grieken niet meer ver speeld worden. Jupp Derwall greep dat in Turijn aan om enkele plooitjes in zijn selectie glad te strijken. Bernd Cull- mann, de falende libero tegen Tsjecho- Slowakije, en Bernd Förster, die afgelo pen zaterdag tot zijn teleurstelling be merkte dat er voor hem geen basisplaats was weggelegd tegen Nederland, moch ten zich uit de trainingspakken hijsen. Bovendien werd ook Caspar Memering, tot dan toe figurerend in Italië, een wed strijd spelen. Hij verdreef Allofs naar de tribune. De Westduitse topschutter had evenals Schuster en Dietz reeds een gele kaart op zak en daarom was voorzichtig heid geboden. Tot een groot succes leidden die veran deringen echter allerminst. Bijzonder ongeïnspireerd lieten de Westduitsers de kaas regelmatig van het brood afsnoepen door de Grieken die enthousiast te werk gingen. Alleen Briegel, de robuuste ex- tienkamper van FC Kaiserslautern, reik te tot een ruime voldoende. De rest van het team liep er in feite bij voor spek en bonen. Vrijwel geen enkele actie werd op snelheid uitgevoerd, vrijwel geen en kele voorzet had de juiste richting. Bo vendien was Hrubesch totaal onzicht baar. Slechts een enkele maal kreeg hij zijn blonde kruin onder de bal, maar dat alles was niet verontrustend voor de Zwit Griekse doelman Poupakis die 'n Heerlijk rijfti Opgetogen aanschouwden de lan v0 maar zeker in vervoering r^on Griekse aanhangers de amusantc_stu strijd om des keizers baard. Ze if,ute het stadion bijna af toen invaller in de tweede helft een fraaie karing zeep hielp en Ardizoglou, een h— voetballertje die door niet geheel zijn tot nu toe nauwelijks aan de b komen was, met een keihard scr paal trof. f Het waren momenten waarop het duitse team wankelde. De wissel V- een tot Westduitser genaturaMH Tsjech van Borussia Dortmund v< opnieuw tegenvallende Bernd Ft die na de rust achterbleef in de kit mer, had niet de gewenste uitwe Ook het inzetten van Del'Haye Rummenige leverde geen resultaat West-Duitsland verdiende ove/ geen doelpunten. De ploeg van coach Jupp Derwall was niet voo^™ branden. Griekenland daarentegei nog energie genoeg over om Schun regelmatig in het vizier te krijgei leverde echter geen resultaat op.nZe ramp voor de Grieken die allang bijj - ren dat er tegen tet favoriete V; -Duitsland één punt vergaard wa^ d0< mooier slot van de Europese titc^era had Griekenland zich niet kunn^n d denken. .\atic De Griekse bondscoach Aketis Par,end lias, op het puntje van zijn stoeli—- hebben bewezen rijp te zijn vo wereldkampioenschappen in SpanW was onze beste wedstrijd sinds jai| West-Duitsland heeft ook goed gej beter dan Nederland. Op deze prr ben ik bijzonder trots. Griekenlaif vanaf nu helemaal mee". ROMAIN VAN Dd Scheidsrechter McGinlay (Sch). ToeschiJ 13.901. West Duitsland Schumacher, Kaltz, Stielike. K.H. Förster, H. Förster (u^^i Cullmann, Muller. Briegel; Rummeniggoll 'Haye), Hrubesch. Memering. Wr' Griekenland Poupakis; Ravous- sis, Gounans. Pantellis. Xanthopoulos; L nos, Nikoloudis (Koudas). Kouis; Ardizoglc JX lakos, Mavros (Kostikos). -w ander beroep kiezen. Op dit soort voet bal zit het publiek niet te wachten". Frans Thijssen was één van de weinigen die kritiek op de bondscoach durfde te ventileren. Nog natranspirerend uitte hij keihard zijn mening. „Zwartkruis heeft zijn woord tegenover mij niet gehouden. Ik ben diep teleurgesteld in hem. Ik moet er nog ernstig over nadenken of ik na dit toernooi nog beschikbaar zal zijn voor het Nederlands elftal". En over die gemiste kans: „Ik wilde de bal ver naast de doelman in het net schuiven. Ik was namelijk bang dat hij die bal anders zou stoppen. Het was centimeterwerk. Als dat een doelpunt is, spelen we in Napels. Ik voel me net Rob Rensenbrink in Ar gentinië in die finale. Dit moment zal me nog jaren bij blijven ter de bal |#X verbergen. POMEZZIA Bijzonder teleurge steld stapte de Europese topscorer Er- win Vandenbergh in Pomezzia, veer tig kilometer buiten Rome, het trai ningsveld op. Enkele minuten daar voor had de spits van Lierse SK van Guy Thijs te horen gekregen dat hij niet speelt tegen Italië. „Omdat Er- win wat moe is", liet de Belgische bondscoach diplomatiek weten. „Hij heeft een zware competitie achter de rug en is nog jong, voor mij wel be grijpelijk". De ware reden wilde Guy Thijs echter niet geheel in de openbaarheid brengen. Immers, België heeft vanavond in het Olympisch Stadion in Rome aan een ge lijkspel voldoende om geheel tegen de verwachting in vrolijk de finale binnen te wandelen. Vandaar dat Thijs wat te- rughoudendhoud in acht zal willen ne men met middenvelder Raymond Mom mens voor de in Italië nogal tegenvallen de Erwin Vandenbergh. Thijs, een coach die er in geslaagd is van België sinds lan ge tijd weer een team te maken dat in ternationaal aanzien krijgt: „Mommens is een erg offensieve middenvelder. Hij is vaak voorin te vinden, maar kan ook in de afweer nuttige dingen doen". Erwin Vandenbergh mokte echter nog wat na. „De manier waarop het mij mee gedeeld is, vind ik niet zo fijn. Tijdens de groepsbespreking werd het me door me neer Thijs verteld. Volgens mij wist hij al langer dat hij niet met mij wilde spe len. Dan had hij het me ook gisteravond kunnen vertellen. Maar goed, vanmid dag heb ik nog een gesprek met meneer Thijs, ik zal het moeten accepteren. Maar het is duidelijk dat ik deze belangrijke wedstrijd dolgraag had willen spelen", vertelde hij niet begrijpend. Inmiddels heeft de Belgische selectie het financiële probleem voorlopig even ter zijde geschoven. De garantiesom en de franken per punt worden geaccepteerd als blijkt dat het toernooi vanavond toch ten einde is, omdat Engeland en Spanje in Napels nog op de loer liggen. De kans dat België echter bij de laatste vier komt is groot. Als dat gebeurt wordt er mor gen verder over de te verdelen gelden gediscussieerd. Italië van zijn vingers, weigerde gisteren zijn team voor het cruciale treffen tegen Bel gië vrij te geven. Het lijkt echter aanne melijk dat de Italiaanse coach niet sleu telt aan het team dat de harten van de tifosi sneller deed kloppen door favoriet Engeland met 1-0 te kloppen. „Wel", liet Enzo Bearzot los, „zal er in Rome een Italië te zien zijn dat wil winnen. Op de eerste plaats omdat we eenvoudigweg moeten winnen willen we in de finale komen en ten tweede omdat ik mijn ploeg altijd laat spelen om te winnen". Enzo Bearzot, nerveus tot in de toppen En dan: „Iedereen in Italië gelooft dat we in de finale komen. Maar om d bereiken, moeten we een lastige te stander kloppen. België heeft me n lijk niet zo erg verrast. Het is een f] 4 erg sterke ploeg die de buitensp goed beheerst. Dat kan voor mijn van psychologische invloed zijn. daar namelijk een paar keer inge^| bent, ga je voorzichtiger spelen. Di^| niet meer zo snel te gaan en krijg j^® team dat vertrouwen verliest. Het in: is een snelle treffer, maar daar kul EC voorlopig alleen nog maar van drontp^ ROMAIN VAN DAW

Leidse Courant | 1980 | | pagina 16