-takende leerkrachten trekken lorgen massaal naar Den Haag t £eidóe@otitti/rit Nieuwe bestelling NS moet groei reizigersaanbod opvangen ccl CDA vindt lie-embargo leeg gebaar Kamer eist korting ambtelijk topsalaris per 1 juli tvuimercommissie krijgt ph informatie er wapenvondst GROTE MEERDERHEID STEUNT CDA-MOTIE PvdA wil Van der Stoel als kandidaat voor EG GENLAND LEIDSE COURANT HAAG In talrijke openbare en kleuterscholen in ons land orgen de juf of de meester voor s ontbreken. In plaats van les te zullen de leerkrachten die dag - ben Haag trekken om daar te Istreren voor werkgelegenheid onderwijs en verbetering van aliteit daarvan. Dit is, meldt de een historische gebeurtenis: let eerst in de geschiedenis van iderwijsvakbeweging wordt er ndelijke schoolstaking van deze gehouden. Daar is volgens dc dan ook alle reden toe omdat et de werkgelegenheid in het on- js zeer slecht is gesteld, terwijl hetzelfde moment dringend be hoefte bestaat aan verbetering van do kwaliteit van het onderwijs. Momenteel zijn ongeveer 16.000 leerkrachten in het gehele onderwijs zonder werk. Per 1 augus tus zullen daar nog eens 2.000 bijkomen als er niet snel wat gebeurt. En volgend jaar lopen 3.000 mensen in (het onderwijs de kans hun baan te verliezen. Deze werkloosheid zou naar het oordeel van de ABOP niet nodig zijn als er voortvarender zou worden gewerkt aan de noodzakelijke verbetering van de kwaliteit van het onderwijs. Nog steeds zijn de klassen bij voorbeeld te groot. Klassen met 30 of meer kin- deren zijn geen zeldzaamheid. De kinderen uit de volksbuurten dreigen daar de dupe van te worden omdat er vaak, onder meer op het ge bied van taalonderwijs, een grote achterstand bestaat. Dat probleem wordt nog verergerd door het grote aantal niet-nederlandstalige kin deren, juist op die volksscholen. De bonden van onderwijzend personeel vinden dat het mes aan twee kanten kan snijden: klei nere klassen en de broodnodige onderwijsver-~ nieuwing kunnen de kwaliteit van het onder wijs verbeteren en bovendien meer leerkrach ten werk geven. In vele plaatsen hebben ouderraden en ouder commissies van scholen zich solidair verklaard met de staking van leerkrachten Leden van oudercommissies zullen op de actiedag de kin deren op de scholen opvangen en bezighouden zodat dezen hun heil niet op straat behoeven te zoeken. Overigens wordt er in de onderwijswereld niet gelijk gedacht over de schoolstaking. De NFO, confessionele organisaties van onderwijzend personeel en het hoofdbestuur van de Vereni ging Van Openbaar Onderwijs (VOO) hebben zich tegen de schoolstaking uitgesproken. Zij zijn van oordeel dat de kinderen daarvan de dupe zullen worden. De ABOP stelt daar tegen over dat het juist de bezuinigingen en het ach terwege blijven van verkleining van klassen en onderwijsvernieuwing zijn waarvan het kind het slachtoffer wordt. Wel hebben enkele orga nisaties, zoals de Katholieke Onderwijs Vereni ging (KOV), actiebijeenkomsten gehouden, maar dan in de avonduren buiten schooltijd. Het ABOP-hoofdbestuur verwacht op grond van het enthousiasme in de voorbereidingen een grote belangstelling morgen in Den Haag. Amsterdam heeft laten weten zeker met 1.500 onderwijsmensen te zullen komen, 350 leer krachten in Zaanstad hebben zich al gemeld en uit Enschede gaan in elk geval 15 bussen naar de residentie, aldus een ABOP-woordvoerder. Om 11 uur begint in een grote tent op het Ma lieveld een demonstratieve bijeenkomst waar ABOP-hoofdbestuurder Johan Terpstra en FN V-voorzitter Wim Kok het woord zullen voeren. Vervolgens gaan de deelnemers in be toging naar het ministerie van onderwijs waar men minister Pais een oude schoolbank wil overhandigen. 99 (Vervolg van de voorpagina) I het CDA zijn er zo'n twaalf leden, voornamelijk uit k van de CHU, die absoluut tegen een embargo zijn. is hen verklaarde Scholten dat een dergelijke actie op anent ondoelmatig zou zijn, omdat Nederland geen irert aan Zuid-Afrika en slechts heel weinig oliepro- i die het land in kwestie heel gemakkelijk elders kan Daarmee wordt volgens hen een embargo tot een ebaar". Bovendien vrezen zij dat zo'n maatregel scha- is voor Zimbabwe, dat voor zijn olievoorziening ge- ingewezen zou zijn op Zuid-Afrika. Ook VVD-woord- r Bolkestein is die mening toegedaan, terwijl SGP en igen zijn omdat ze een nog verdere radicalisering van dme in Pretoria vrezen. wikkeling van Zimbabwe was voor minister Van der f de belangrijkste reden zich tegen een boycot uit te spre- jj benadrukte dat de regering van dat land hem had laten self nog geen mogelijkheden te hebben voor de ontvangst verking van ruwe olie. Ook heeft premier Mugabe con- gesloten voor de levering van olieproducten met maat- jen in Zuid-Afrika. De minister meende ook dat de zwar- ïtlijnstaten" in Afrika momenteel zelf geen olie-embargo luid-Afdrika wensen. Scholten, evenals Ter Beek (PvdA) ikhorst (D'66), maakte zich daarover erg boos. Hij wees t deze landen vorige week in New York nog gepleit had- ar zo'n maatregel. rijk voor de minister was ook de weigering van alle part- de Europese Gemeenschap met een embargo mee te »ok vorige week nog tijdens de top in Venetië. „Zij vinden op dit moment Zuid-Afrika niet teveel tegen de schenen I trappen. Ik deel die mening, omdat we Zuid-Afrika no- "™3ben voor een oplossing van de kwestie-Namibië". •A-kamerleden Van Houwelingen en Lubbers tij- Jij liet debat. (Van onze lemen taire redactie) HAAG Minister :n (defensie) is als- ireid, de Tweede Ka- imissie voor de in- igen- en veiligheids in vertrouwelijk te in- over de achter in van de geheimzin wapen vondst die een ngens begin april in sen bij Roermond de- )e minister gaf hier- ihoor aan de wens van xderheid van de Ka- CDA, PvdA, D'66). as. irne? week weigerde de be- e pan botweg elke inlich- 'imtrent de vondst van g kisten met wapens en Teven. De PSP'er Van I>ek had hem daarover /llinge vragen gesteld, 1 gisteren gestemd zou Worden over een motie an der Spek, waarin mi- Scholten werd verzocht ^eid in de zaak te ver- stelde de socialist Pa- or in elk geval de ka nmissie voor inlichtin- ïn veiligheidsdiensten te {leren. Ook dit was vori- door de minister ge- Onder druk van de gaf de bewindsman alsnog aan dit verzoek T- De betreffende kamer- lissie bestaat uit de vier pleiders van de grootste partijen: Lubbers, Den Uyl, Rietkerk en Terlouw. De ove rige kamerleden zullen der halve in het ongewisse blijven over de "achtergronden van de wapenvondst in Limburg. Mexicaanse presidentsdoch ter bezoekt koningin Carmen Romano de Lopez Portillo, de dochter van de Mexicaanse presi dent, bracht gisteren op het paleis Lange Voorhout een be zoek aan koningin Beatrix, aan wie zij een geschenk over handigde. Carmen is in ons land samen met het Filharmo nisch orkest van Mexico-stad, dat gisteren in het Con gresgebouw een uit voering gaf. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Volstrekt te gen de zin van'het kabinet in heeft de Tweede Kamer gisteren unaniem een motie- Van Rooijen (CDA) aan vaard waarin wordt ge vraagd de salarissen van topambtenaren en (semi)po- litieke ambtsdragers te kor ten. Omdat de tijd tot 1 juli tekort is om deze maatregel uit te voeren moet volgens de Kamer op die datum een korting-op-voorschot wor den toegepast die later in het jaar in een definitieve regeling moet worden ver werkt. Minister Van der Stee (Finan ciën), die namens het kabinet het aanvaarden van de motie sterk had afgeraden, kondigde aan dat het kabinet zich wel licht vrijdag zal beraden over net al dan niet uitvoeren van de motie. De Tweede Kamer dringt al geruime tijd aan op het korten in deze topsalarissen. Dit geldt vooral de mensen die 130.000 gulden of meer verdienen. Mi nister Wiegel (Binnenlandse Zaken) heeft een ^antal malen ter verdediging aangevoerd dat hij bezig is met een her structurering van de salarisop- bouw van de topfiguren (hoge ambtenaren, maar ook minis ters, staatssecretarissen, burge meesters, commissarissen van de Koningin etc.). Hij ziet ech ter geen kans ermee vóór 1 ja nuari 1981 gereed te zijn. Voor het CDA duurt dat veel te lang. Evenals dat destijds van de trekkers van sociale uitke ringen werd gevraagd willen de christendemocraten ook van deze topambtenaren een voorschot op een definitieve regeling. Ondanki het verzet van de regering schaarde de Tweede Kamer zich eensge zind achter dit standpunt. FNV: ontslagen dreigen bij garagebedrijven UTRECHT Als gevolg van de toenemende belas tingdruk, de verhoogde ben zineprijzen en de zuinige kredietenverstrekking van de banken, is de autover koop met twintig procent gedaald. Er zijn al enkele honderden ontslagen geval len en duizenden arbeids plaatsen in deze bedrijfstak staan op de tocht Dit hebben de industriebond FNV en de bond van garage houders (BQVAG) gisteren meegedeeld. Ook het onder houd aan de auto wordt vaker uitgesteld en garagebedrijven in Limburg en Twente zien hun benzineverkoop dalen omdat veel automobilisten vlak over de grens goedkopere benzine tanken. De BOVAG heeft de regering gevraagd de auto niet steeds opnieuw extra te belasten en om maatregelen te nemen voor de liquiditeit sproblemen van de garagebe drijven. Politieke spanningen DeZE laatste twee weken voor het zomerreces van de Tweede Kamer is de spanning in politiek Den Haag tot grote hoogte gestegen. Er liggen tussen volksvertegenwoordiging en kabinet belangrijke geschilpunten, waarvan het niet uit gesloten is dat ze tot een kabinetscrisis leiden. Dit vooral om dat het gehele klimaat rond het kabinet, dat staat aan de vooravond van de opstelling van een uiterst problematische begroting 1981, sterk aan het verslechteren is. Daar is allereerst de olieboycot jegens Zuid-Afrika. De Tweede Kamer nam in november vorig jaar met grote meer derheid een motie aan, die het kabinet nog een half jaar de tijd gaf om te pogen de Europese partners mee te krijgen voor een olieboycot. Zo niet, dan zou Nederland alleen stap pen moeten ondernemen. Minister Van der Klaauw van bui tenlandse zaken liet de Kamer vorige maand in een koele za kelijke, ontoeschietelijke brief weten dat de Europese landen nog niet tot zo'n embargo bereid zijn. OMDAT in die brief geen enkele handreiking werd gedaan naac. diegenen die in geweten ervan overtuigd zijn dat er nu een duidelijk signaal moet komen tegen het verwerpelijke apartheidsbewind van Zuid-Afrika, is nu in de Tweede Ka mer een ernstig conflict ontstaan. Het kabinet is gisteren ge confronteerd met een motie, die vraagt om nu maar alleen een olieboycot in te stellen. Die motie is een logisch vervolg op de kameruitspraak van november. Recente ontwikkelingen in en om Zuid-Afrika bevestigen slechts dat het regime daar vooral niet bevestigd mag en kan worden. Maar het effect van een eenzijdige Ne derlandse olieboycot lijkt uiterste gering en zo'n maatregel kan daarom wellicht verkeren in een lachertje. Daarom moet over zo'n boycot zeker niet al te zwaarwichtig worden ge daan. Het is en kan in feite niet veel meer zijn dan een sig naal. OVER de beknotting van de topsalarissen van de overheid, het volgende conflictpunt, nam de Kamer gisteren een CDA- motie aan, waarin werd gevraagd die salarissen per 1 juli tastbaar naar beneden toe bij te buigen. Het is onbegrijpelijk dat mèt name minister Wiegel van Binnenlandse Zaken zich tot nu toe op dit pünt weinig toeschietelijk heeft betoond. Het kabinet zou toch moeten inzien, dat over het niet handhaven van de koopkracht voor de mensen met de laagste inkomens niet zinvol overleg kan worden gevoerd, als men niet tegelij kertijd iets doet aan de top van de inkomens. Los daarvan is het gewoon een kwestie van rechtvaardigheid: de sterkste schouders dienen de zwaarste lasten te dragen. Het kabinet zou er verstandig aan doen nog voor de zomervakantie te la ten weten, bereid te zijn op korte termijn maatregelen voor de topsalarissen van de overheid te treffen. Het conflict rond de wens van de CDA-fractie om de mo gelijkheid tot belastingaftrek van rente voor het eerste eigen huis te beperken tot hypotheken tot vier ton, vormt wellicht de grootste potentiële crisisdreiging. Ook hier geldt: een ka binet is niet geloofwaardig als men enerzijds zegt de koop kracht van de laagste inkomensgroepen niet te kunnen ga randeren, en anderzijds verklaart niets te willen doen aan buitensporige aftrekmogelijkheden voor belastingen. Daarom heeft CDA-fractievoorzitter Lubbers volstrekt gelijk als hij zegt dat de beperking van de aftrekbaarheid weer bespreek baar moet worden, dat de blokkade die de VVD-ministers binnen het kabinet hebben opgeworpen moet worden neer gehaald. In het geval daartoe geen bereidheid bestaat zou het ver standig zijn als de grootste regeringsfractie, het CDA, op dit punt zelf de touwtjes in handen neemt door een initiatief wetsontwerp in te dienen. Daarbij moet wel spoed worden betracht. Want noch politiek, noch maatschappelijk, is het gewenst dat er nog langer onzekerheid blijft bestaan over de aftrekbeperking. De grens moet duidelijk op vier ton ge fixeerd worden. Het moet mogelijk zijn om voor het einde van dit jaar door nieuwe wetgeving een einde aan de onze kerheid te maken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een grote meerderheid in de Tweede Ka mer, bestaande uit PvdA, CDA en D'66, vindt dat de rege ring haar uiterste best moet doen om alsnog een Nederland se kandidaat te vinden voor het voorzitterschap van de Eu ropese Commissie. Nu er in kringen van VVD en CDA geen geschikte kandidaat te vinden is, vindt de PvdA dat haar Tweede-Kamerlid en ex-minister van Buitenlandse Zaken, mr. Max van der Stoel, in aanmerking zou moeten kunnen komen voor de functie. Het was de D'66'er Brinkhorst, die gisteren bij het debat over de Europese Raad in Venetië een motie indiende over deze kwestie, - mede namens Patijn (PvdA) en Van Iersel (CDA). Minister Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) zegde toe dat de regering de motie, die vandaag zeker wordt aangenomen, zou proberen uit te voeren. Alle drie genoemde woordvoerders hadden hem ver weten dat Nederland in Venetië „met lege handen" had gestaan, terwijl België en Luxemburg wel een kandidaat naar voren had den geschoven. Binnen de EG is afgesproken dat de Beneluxlan- den deze keer de voorzitter mogen leveren. Deze moet op 1 janu ari 1981 in functie treden. Waarschijnlijk dit weekeinde zal de Benelux nogmaals proberen het eens te wordert over een gezamenlijke kandidaat, die boven dien aanvaardbaar is voor de andere lidstaten. De PvdA is ove rigens niet van plan bij „Van Agt te gaan soebatten" of Van der Stoel kandidaat kan worden gesteld. RAILNET KOMT IN 1985 VOL TE ZITTEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Tuijnman (Ver keer en Waterstaat) zal in juli een beslis sing nemen over een verzoek van de NS 220 nieuwe treinstellen te mogen bestellen. Deze treinstellen zijn noodzakelijk om groei in het reizigersaanbod in de toekomst te kun nen verwerken. Van de bestelling zijn 152 treinstellen daarvoor bestemd. De overige 62 waren al bestemd om ingezet te worden op de nieuwe Schiphollijn en de Veenendaal- lijn. Tuijnman liet de vaste Kamercommis sie voor Verkeer en Waterstaat gisteren we ten vooralsnog positief te willen beslissen over het NS verzoek. Naar verwachting zul len de nieuwe treinstellen in 1983 1984 afge leverd worden. Het verzoek van de NS om ipeer materieel is het tweede binnen korte tijd. Nog onlangs kreeg de NS toestemming 220 nieuwe treinstel len te bestellen waarvan er 40 bestemd waren om het groeiende aanbod van reizigers te kun nen verwerken. De rest dient ter vervanging van oüd materieel waarvan sommige treinstel len nog uit 1946 dateren. Tuijnman noemde deze bestelling, tezamen met 18 locomotieven, „bij lange na niet genoeg" om de groei in het reizigersaanbod te kunnen opvangen. In tegen stelling tot voorgaande jaren groeide het reizi gersaanbod bij de NS in 1979 met 4,5 procent. Tuijnman zei te verwachten dat deze groei zich zal doorzetten. De nieuwe bestelling van de NS moet dan ook in het kader van een verdere groei gezien worden, aldus de man van verkeer en waterstaat. Vanuit de Kamercommissie werd door CDA,' PvdA en D'66 aangedrongen op snelle beslissin gen ten goede van de NS, juist met het oog op de toekomst. Volgens Tuijnman zullen de nieu we bestellingen van binnen de begroting van de Spoorwegen zeljf opgebracht moeten worden. Dit kan nu, vanwege het sterk groeiende aantal reizigers. De bewindsman wilde die groei ech ter niet tot in lengte van jaren doortrekken. De stijging van het reizigersaanbod hangt vooral af van de ontwikkelingen op de energiemarkt oplopende bezineprijzen kunnen automobilisten ertoe brengen de trein te pakken) zodat een deel van het rollend materieel in reserve moet worden gehouden. Wat betreft de capaciteit (het aantal reidende treinen) stelde*Tujjnman dat de huidige voor zieningen zeker tot 1985 meekunnen. Dan zul len per jaar 9,2 miljard reizigerskilometers door de NS worden afgelegd. „Het railnet loopt dan wel op zijn tenen", aldus Tuijnman. Be be windsman zei voorts dat de Spoorwegen mo menteel bekijken hoe enkele nieuwe railwer- ken in de meerjarenplannen kunnen worden ingepast. Het gaat daarbij ondermeer om het verhogen van de baan tussen Leiden en De Vink, viersporig maken van de lijn Leiden - Den Haag - Rijswijk en de aanleg van de vier- sporige Gouwebrug. De NS bepaalt daarbij zelf de prioriteit van de werken. Vergissing apotheek: onbekende bezit dodelijke stof ARNHEM De politie in Arnhem is hard op zoek naar een onbekende man die gister ochtend in een apotheek in Arnhem per abuis een flesje borax heeft meegekregen m plaats van zuiveringszout. Bo rax (in het latijn biboras natri- cus, een naam die lijkt op de latijnse naam voor zuiverings zout, bicarbonas natricus) kan dodelijk zijn bij inname van twintig gram of meer. Zuive ringszout is zonder doktersre cept is te verkrijgen. Papa Blanca: zeven jaar ROTTERDAM De Rotter damse rechtbank heeft de 36- jarige „Papa Blanca" veroor deeld tot een gevangenisstraf van zeven jaar met aftrek, vanwege zijn aandeel in de omvangrijke koppelbazenzaak in de Rijnmond.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13