Conferentie racisme: kerken moeten uitdaging van het conflict aanvaarden y kerk wereld Prestatieloop Studenten beletten kardinaal Ratzinger het spreken Korte metten NENLAND Hskkerweg meteen gids W FIETSEN DOOR ZUID-HOLLAND Folkloristisch Balkan dansconcours in Scheveningen Nationale Vlootdagen Den Helder fereldraad ïjgt A srvormde rief over ernwapens greep uil de vele gidsen programma van de Wereldraad van Kerken moeten de kerken niet weglopen, maar zij moeten de uitdaging van het conflict met economische, militaire en politieke mach ten aandurven", aldus schetste de Australi sche mrs. Jean Scuse bij de opening van de conferentie over racisme van de Wereld raad van Kerken gisteren in Noordwijker- hout de opdr ren tachtig. Bij afwezigheid van de secretaris-generaal van de wereldraad, dr. Philip Potter, die door pri- vé-omstandigheden is verhinderd, leidt me vrouw Scuse, vice-voorzitter van het centrale comité van de wereldraad, deze werkconferen tie. Mevrouw Scuse stelde zichzelf, als een ver tegenwoordigster van het blanke ras, in staat van beschuldiging. „Onze voorouders hebben fouten gemaakt", zo zei zij, maar onze landen hebben nog niet geleerd van hun geschiedenis. Prof. dr. H. Berkhof, voorzitter van de Neder landse Raad van Kerken wees op het feit, dat wellicht het gebrek aan achtergrondinformatie de vele kritiek op het anti-racisme programma van de Wereldraad van Kerken heeft veroor zaakt. Door de regionale consultaties is het probleem van het racisme dichterbij de wester se kerken gekomen, zo meende prof. Berkhof. Hoewel Nederland sinds eeuwen een plurifor me en multiraciale samenleving is, heeft men nog steeds daar de consequentie niet uit ge trokken zo stelde hij. De Nederlandse Raad van Kerken zal op korte termijn een beslissing nemen over het aanstellen van een full-time medewerker voor een werkgroep op dit ge bied. Een korte eredienst bestaande uit gebeden, een bijbeltekst en liederen ging aan de officiële o- pening van deze wereldconferentie vooraf. In de voorbeden werd vooral aandacht besteed aan een aanslag op dr. Walter Rodney, en his toricus uit Guyana. Hij doceerde aan de uni versiteit van Dar-es-Salaam en werkte nauw samen met de bevrijdingsbewegingen in Zuid- Afrika. Later werd hij hoogleraar aan de Uni versiteit van Guyana, van waaruit hij nauwe betrekkingen onderhield met Robert Mugabe, thans eerste minister van Zimbabwe Op 13 iuni kwam dr. Rodney om het leven door een bom onder zijn auto, nadat zijn werk door de overheid was tegengewerkt Het doorwerken van de pijn van deze confe rentie is de strijd van de kerk, zo verwoordde een der Afrikaanse deelnemers het lot van de velen die liiden onder het racisme. Naast de naam van dr. Rodney werden de namen ge noemd van bisschop Tutu van Namibië en van dr. Boesak uit Zuia-Afrika en van de slachtof fers van het bloedbad van Soweto, gisteren precies vier jaar geleden. De Braziliaanse pedagoog Paulo Freire, sinds 1973 ad viseur voor onderwijs- en opvoedingszaken bij de We reldraad van Kerken en di recteur van het „Instituut, voor culturele actie" in Ge- nève, is naar zijn vaderland teruggekeerd. Hij wordt er hoogleraar aan de katholie ke universiteit van Sao Paulo. Tegelijkertijd is be kend geworden, dat Freire onderscheiden is met de prijs van dit jaar van de Belgische „Koning-Boude- wijnstichting voor ontwik kelingshulp". Het Vaticaan en de orthodoxe kerken hebben besloten tot de vorming van een gezamenlijk coördinatiecomité, dat de dia loog tussen beide moet bevor deren. Het besluit is een ge volg van de bijeenkomst van de gemengde commissie voor de dialoog tussen katholieken en orthodoxen op Patmos en Rhodos begin deze maand. Kardinaal Willebrands en aartsbisschop Stylianos van Australië, afgevaardigde van het orthodox oecumenisch pa triarchaat werden benoemd tot voorzitters van het comité. Dr. G. D. J. Dingemans (49) is door de hervormde syno de benoemd tot hoogleraar in de praktische theologie aan de universiteit van Gro ningen. Hiermee is gedeelte lijk voorzien in de vacature bij het vertrek van prof. dr. P. J. Roscam Abbing per 1 september. Bij diens ver trek worden de leeropdrach ten opnieuw verdeeld in praktische theologie en christelijke ethiek. Voor de bezetting van de laatste leerstoel is nog geen voor dracht gereed. Drs. M. den Duik, predikant te Bergen (NH) en drs. P. Os kamp, predikant te Purme- rend zijn benoemd tot conrec toren van het seminarium van de Nederlandse hervorm de kerk te Driebergen. Zij zullen dr. F. O. van Gennep opvolgen die kerkelijk hoog leraar in Leiden is geworden. Tesamen met de rector drs. M. J. G. van der Velden gaan beiden het rectorium van het seminarium vormen. In Twente is het initiatief genomen voor het oprichten van een monument voor de kloosterzusters. Met dit ge denkteken wil men de inzet en toewijding eren, waar mee deze vrouwelijke reli gieuzen in het midden van de vorige eeuw actief zijn geweest voor wat betreft ziekenverpleging, bejaar denzorg, de opvang van on- behuisden en het onderwijs. De Hengelose beeldhouwer Martin Stolk zal er een ont werp voor maken. Met een actie in heel Twente wil men de benodigde twintig mille voor het monument bijeen brengen. Naar aanleiding van het be richt, dat het dertig jaar is ge leden, dat in Den Haag de eerste parochie van de ortho doxe kerk van Nederland werd opgericht, verzoekt men ons van Maastrichtse ziide mede te delen, dat de ortho doxe parochies van Maa stricht, Deventer en Mill via het autonome aartsbisdom van Parijs behoren tot het pa triarchaat van Constantino- pel. De nieuwe coadjutor van Straatsburg met het recht van opvolging pa- ,ter Roger Heckel sj, is giste ren gewijd door de huidige bisschop mgr. Arthur El- chinger (72). Pater Heckel was sinds 1977 secretaris van de pauselijke commis sie Justitia et Pax (Gerech tigheid en Vrede). Hij is, na de aartsbisschop van Mi laan, Carlo Mario Martini, de tweede jezuïet, die in het jongste verleden bisschop van een groot Europees dio cees is geworden. Linksradicale studenten, die zichzelf „Marxistische Gruppe" noemen, hebben vorige week de aartsbis schop van München en Freising, kardinaal Joseph Ratzinger, bij een voor dracht in de universiteit van München het spreken onmogelijk gemaakt Kardinaal Ratzinger zou op uitnodiging van verscheidene studentengroeperingen een referaat houden over „Theo logie en kerkelijke politiek", maar toen hij daarmee wilde beginnen begonnen genoem de studenten te schreeuwen, te fluiten en te joelen. Ook zongen zij spottend godsdien stige liederen. Het merendeel van het pu bliek liet daarbii van zijn kant met minutenlange bijval weten, dat het de kardinaal wel wilde aanhoren, maar dat had geen succes. Even min werden verzoeken van de organisatoren en van de kardinaal zelf om begrip en verdraagzaamheid ingewil ligd. Tenslotte verlieten de kardinaal en de meesten van zijn toehoorders de universi teit en trokken naar de nabij gelegen St.-Lodewijkskerk, waar de kardinaal ongehin derd zijn referaat kon hou den. LEIDSE COURANT DINSDAG 17 JUNI 1980 PAGINA 9 iaar I W w Thrten i tol ty«' f '-m ti iaar in de auto stappen eg wezen, de onbeken den tegemoet, het kan tot verrassende ont- ngen, maar ook jam- k mislukte expedities, landiger is het, om in jging van de Belgen plan te trekken", óók het dagje uit. »are stortvloed aan infor- over het eigen land er op, om geraadpleegd orden, onder meer in de en van 450 plaatselijke 6. De top van deze voor- ngspyramide wordt ge- (j door het Nationale Bu- voor Toerisme, gevestigd m Haag, Bezuidenhoutse- telefoon 070-814191. mensen die (korte) va- (S in Nederland door- ien of er zo maar eens willen trekken is de bro- „Lekker weg in eigen met 124 tips, een uitste- wegwijzer. Andere uit zijn onder meer: „Lek- reg naar Nederland" (107 ten), de Holland-hotel van 216 pagina's, een pientenkalender 1980 en ^ar handig boekwerkje vrijwel alle recreatie- n, sprookjestuinen, die- rken, veel musea, kaste- e kunstijsbanen, dolfina- iz. op een rijtje worden Een serie fraai uitge- e brochures, ook onder •aplu van dat „Lekker •motto, geeft respectie- 1 tips voor weekends in leden, toeristische auto- s, idem fietsroutes, bun- rvakanties, wandeltoch- n een overzicht van wat onze kust is te beleven, en tal van andere NBT- r.w uitgaven worden (bijna alle maal gratis) gedistribueerd via de VVV-kantoren. Daar ligt bijvoorbeeld ook de tweemaal per maand verschijnende krant „Uit met Pas 65" voor de oudere landgenoten. De provinciale- en streek-VVV's, een dertigtal in totaal, houden de drukkers aan het werk met soms ook zeer uitvoerige bro chures over hun gewesten. De Recreatiegids Zeeland is er één van. Meer dan 100 pagi na's met letterlijk alle informa tie, prijs 2,95 gulden. De grote steden zijn uit hun slof geschoten met prachtige gidsen. Die van Amsterdam en en Haag (Scheveningen, Kijkduin) kosten 3,95, Rotter dam plus regio noteert 2,95, 's-Hertogenbosch en De Meie rij 1,50. De grotestads-gidsen zijn ook in veel tijdschriften- winkels verkrijgbaar. Helaas ontbreekt een samenvattend overzicht van wat er te koop of te geef Is aan informatie over vakantie in eigen land. Wie weet bijvoorbeeld, dat de Ned. Rijwiel Toer Unie 3500 fietsevenementen voor 1980 op een rijtje heeft gezet? Wie er een tientje voor over heeft (giro 626664 t.n.v. NRTU, Zoe- termeer), krijgt het thuisge stuurd. Voor wandelaars en fietsers is ook de ANWB pa raat, blijkens de veie tochten die op het programma staan. Een mooie uitgave dient als handleiding voor een wande ling in tachtig steden en zeven bijzondere dorpen, prijs 17,50 gulden. Bekend zijn de toeristische routes van de ANWB, het han dige handboek voor de leden en een ware stortvloed van andere Informatie. Adres: Wassenaarseweg 220, Post bus 93200, 2509 BA Den Haag, telefoon 070 - 264426. De KNAC beschikt over een kalender voor de autotoer tochten 1980 (Sophialaan 4, Postbus 30433, 2500 GK, Den Haag, telefoon 070 - 469280). Wie zich een beetje moeite getroost wordt weldra over stelpt met informatie. Ook in de boekhandels vindt men vaak een aardige collectie uit gaven, die nuttige diensten kunnen bewijzen. In omroep land onderscheidt de TROS zich met een uitvoerige toeris tische rubriek: Tour Aktua, de NCRV neemt duizenden men sen mee op het Kerkepad, tochten langs bedehuizen die dan speciaal voor bezichtiging worden opengesteld. Tijdschriften die speciaal aan het toerisme zijn gewijd geven ook informatie over het eigen land (Toeristenkampioen, Consumentenreisgids, kam peer- en caravanbladen, enz.). Wie de buurlanden in de ver kenningen wil betrekken wordt op zijn wenken bediend door: Belgisch Verkeersbu reau, Leidseplein 5, Amster dam, 020-251251 of 245953, Duits Reisinformatie Bureau, Spui 24, 1012 XA Amsterdam, 020-241294/95), Frans Ver keersbureau, Prinsengracht 670, 1017 KX, Amsterdam, 020-247534, Luxemburgs Ver keersbureau, Klaverparkweg 44, 2023 CG, Haarlem, 023- 254707. Ook over de grensge bieden is informatie voorhan den. Veel tips zijn te vinden In de gezamenlijke uitgaven van drie landen „Benelux, ons el- gen buitenlandje". met een eigen gekozen tempo kan fiet sen. ledereen mag meedoen. Wie 30 kilometer te kort vindt kan ook een langere tocht aanvragen en voor zeer geoefende fietsers is er zelfs een afstand van 250 km. Deelnemers beta len een gulden per persoon. Wie ook nog een herinnering aan zijn inspanning wil hebben betaalt drie gulden. Er zijn tien vertrekplaatsen die geopend zijn van acht uur 's morgens tot vijf uur 's middags. Tot 14.00 uur kan men zich inschrijven bij de volgende vertrekplaat sen: Lisse: Fietsvereniging De Bollenstreek, Clubgebouw aan de Spekkelaan. Lelden: Fietsvereniging Swifttoer, Club huis op het industrieterrein De Waard. Boskoop: Fietsvereniging Avanti, Club huis aan de Halve Raak. Bodegraven: Fietsvereniging Kijk Uit, Kantine WB, Groene Zoom; Gouda: Fietsvereniging Exelsior, Club huis aan de Burg. Van Reenensingel; Leidschendam: Fietsvereniging De Tol, Clubhuis het Tolhuis, De Tol 31A, Wijk Zuid; Bergschenhoek: Fietsvereniging Euro mast, Sporthal Berghonk, Burg. Van Oostenweg; Schiedam: Fietsvereniging Rijnmond, Gebouw de Noord, Kerkweg 46, wijk Kethel Spijkenisse: Delta Fietstoerclub, Club huis aan de Mallendijk, Industrieterrein Halfweg; Zwijndrecht: Fietsvereniging De Mof, Wijkgebouw Kubiek aan de Zwaluw straat bij de Grote Lint. SCHEVENINGEN Dit jaar voor het eerst wordt op de Scheveningse boulevard een Folkloristisch Balkan Dans concours gehouden en wel aanstaande zaterdag en zon dag. Tien dansgroepen zul len letterlijk en figuurlijk het beste beentje voorzetten om in de prijzen te vallen. Daar toe moeten zij een serie Bal- kandansen uitvoeren op een speciaal podium dat is opge steld op de strandpromena- de ter hoogte van het Kur- haus. De groepen zullen beoordeeld worden door een jury van des kundigen, onder voorzitter schap van Ferdinand van Alte- na, de artistiek leider van het Internationaal Folkloristisch Danstheater. De volgende groepen hebben zich voor deelname opgegeven: Achalay (Leiden), Balutha (Den Haag), Nitsanim (Den Haag), Paloina (Amsterdam), Dvojni- ce (Apeldoorn), Popol (Hoog vliet), Radostan (Rotterdam), Brrnanjac (Friesland), Pirin (Leeuwarden), de Rotterdam se Dansacademle en het Danstheater Oro uit Amster dam. Bij elkaar zo'n 175 dan sers in authentieke kleder drachten. Het programma begint zater dag om 13.00 uur. De drie fi nalisten zullen op zondagmid dag om 14.00 uur strijden om de hoogste plaats. Behalve het grote podium bij het Kur- haus zullen er nog twee kleine podia worden opgesteld. De ene ter hoogte van de pier en de andere op het noordelijke gedeelte van de boulevard. Hier treden op zaterdag vier orkesten op en bestaat er voor de toeschouwers de mo gelijkheid om mee te dansen. Ook op zaterdagavond zullen op diverse plaatsen op de boulevard muziekgroepen op treden en uiteraard muziek uit de Balkanlanden ten gehore brengen. Op zondagmiddag vanaf twee uur treedt het Roemeense or kest Radusimion uit Roemenië op op het podium bij de Pier. Voorts wordt er die middag om ongeveer half drie een op treden gegeven door het In ternationaal Folkloristisch Danstheater en dit weer op het podium bij het Kurhaus. Bij slecht weer verhuist het hele gebeuren naar binnen. Waar dat precies is, is nog niet bekend, maar wij houden u op de hoogte. DEN HAAG Aanstaande zaterdag wordt er voor het eerst een Provincia le Fietsdag Zuid-Holland gehouden. Deze fietsdag is bedoeld voor ieder een die Zuid-Holland eens op de fiets wil verkennen. De dag is georganiseerd door tien fiets- verenigingen. Voor beginners en voor gezinnen hebben de verenigingen tien fietsroutes uitgezet van ongeveer 30 ki lometer lengte. Men krijgt bij inschrij ving een routebeschrijving, waarna men DEN HAAG Trimmen heet nog steeds gezond te zijn en het kan misschien geen kwaad eens mee te doen aan een prestatieloop. Voor Hagenaars en mensen uit de verre omge ving is er voor vrijdagavond (20 juni) een georganiseerd door de atletiekverenigingen Olympia '48 en Vlug en Lenig/Trek vogels. Deelnemers kunnen kiezen uit een aantal afstanden: 1,5 kilometer, start om 19.05 uur; 3 kilometer, start om 19.25 uur; 6 en 15 kilometer, start 19.29 uur. Start en finish vinden plaats op het sportpark aan de Laan van Poot in Den Haag (naast de Sportacademle). De parcoursen gaan door het prachtige Westduinpark, het duingebied tussen Kijkduin en Scheveningen. Deelnemers kunnen zich die avond vanaf half zeven laten inschrijven in de kantine op het atletiek- terrein. Iedere deelnemer krijgt aan de finish een herinnerings medaille met lint. De afstand van 15 kilometer is de derde In een serie van vier lopen. DEN HELDER Onder het motto „Niet schromen... maar komen!" worden 20, 21 en 22 juni de Nationale Vloot dagen van de Koninklijke Marine in Den Helder gehou den. Het Is een maand eerder dan in voorgaande jaren het geval was. De vlootdagen worden gehouden op het marineter rein dat op alle drie de dagen is geopend van 9.30 uur tot 17.00 uur. Uiteraard staan dan de marineschepen open voor bezichtiging. Ook zijn er bui tenlandse oorlogsschepen te bezichtigen. Op vrijdag 20 en saterdag 21 juni zijn er de ge hele dag door demonstraties zoals die van duikers, helicop ters, en het Korps Mariniers. Mijnenvegers maken met het publiek tochtjes op de rede. Voorts zijn er filmvoorstellin gen en concerten van de Ma rinierskapel. Op zondag 22 juni gebeurt dat ook, maar dan alleen 's middags. Toe gang tot de vlootdagen is gra tis. Op het haventerrein van de marine is ruime parkeerge legenheid voorhanden. Bor den geven aan hoe men het terrein kan bereiken. Voor wie met de trein gaat: er is een specfale halfuursbusdienst van het station naar de Nieu we Haven v.v. De laatste bus terug vertrekt om 17.45 uur. Jaarlijks komen er zo'n 250.000 toeschouwers naar de Natio nale Vlootdagen. generale synode van de lerlandse hervormde heeft besloten een te schrijven aan de feldraad van Kerken, arin wordt gevraagd de cojsie over het gebruik bezit van kernwapens te nuleren in alle aange- ten kerken. Eveneens et het Vaticaan bij die cussie worden betrok- synode heeft in haar laat- i vergadering de overwe id instemmende reacties ide gemeente besproken de handreiking van de vormde kerk van vorig r over kernwapens. Hierin ITdt gepleit tegen het bezit i deze wapens. In 1962 de synode reeds stelling in gebruik ervan, synode heeft geconsta- rd, dat er algemeen grote f (entrusting heerst over de m Varen van de kernbewape- (gswedloop. Zij moet de rvormden binnenkort ad eren over het concretise- n (Van een „neen-stand- nt"inzake gebruik en be- Zij laat nu een pastoraal hrijven voorbereiden rin het uitzicht van het jelie ook in de uiterste en wordt gesteld". Het de bedoeling, dat de her- inde synode in november jaar een definitief stand- inneemt inzake kern-

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9