en m POhl keukens/bad RO ''ill PPhelntukfezen: Ben van Oosten speelt op Cavaillé- orgel rivellais vernieuwd Babylonische spraakwa terval van poëzie uit 20 landen Subtiel en statisch dansen uit Japan Villa Betty wordt kantoor; interieur onder de hamer kunst en kunstenaars KUNST UEIDSE COURANT DINSDAG 17 JUNI 1980 PAGIt jfgf AMSTERDAM Villa Bet ty, een kapitaal pand aan het Vondelpark te Amster dam, wordt kantoor en de even kapitale inboedel wordt geveild bij Sotheby Mak van Waay van 17 t/m 20 juni. Villa Betty werd zo genoemd naar de vrouw van de Amsterdamse tabaksma kelaar K.W. Lehmann, die in het begin van deze eeuw het pand betrok, dat uit de late zeventiger jaren van de vorige eeuw dateert en dat hij met vaak oosters gerich te smaak vulde met kostba re meubelen en kunstvoor werpen. De eigenaar is onlangs overle den en het meubilair en de an dere kostbare zaken komen nu onder de hamer. De collectie Lehmann wordt aangeboden in een afzonderlijke catalogus. Een zeer bijzonder object is een groot (110 x 77 cm.) schil derspalet met kleine schilde rijtjes van een aantal promi nenten uit de Haagse School: Hobbe Smith, J.S.H. Kever, Geo Poggenbeek, F.G.W. Ol- dewel, J. Maris, J.H. Wijsmul ler, Jozef Israels, W. Maris, Th. Schwarze, N. Bastert, B. Lopez Leao Laguna, Th. E.A. de Bock, H.W. Mesdag, E. Frankfort en A. Neuhuys. Er zijn verder veel voorwer- pen die met het beroep van de heer Lehmann te maken heb ben (albums vol oude sigaren bandjes bijvoorbeeld), maar ook veel porselein en zilver, waaronder een miniatuur-ser vies, en tal van 19e-eeuwse schilderijen van o.a. Ph. Sadée, H.J. Scholten, H. van Hove, H.E. Reijntjes, F.H. Unterber- ger, G.J.J. van Os, L.F.H. Apol, Ch. H.J. Leickert en A.M. Gorter. Naast de Lehmann collectie Miniatuur zilveren servies. presenteert Sotheby Mak van Waay ook Chinees, Delfts en Europees aardewerk, fraai ko per, tin en Asiatica, plus enke- De colectie is dit weekeinde te le goede Oosterse tapijten, in z'en van 10.00-16.00 in het vei- totaal rond 600 nummers. linggebouw aan het Rokin 102. w u Industrieweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-Rijndijk Tel. 071-899206 bv Gebr Rolff s Handelmij. Winkelcentrum Baby Ion Den Haag Tel. 070 - 8513 08 Aristide Cavaillé-Coll (1811-1899), de grote schepper van het Franse romantische orgel, heeft uit zijn werkplaats vijf instru menten naar ons land geleverd. Helaas is er geen bij dat tot zijn grote, representatieve prestaties kan worden gerekend. Het be kendst werd het orgel dat in 1875 werd aangekocht voor het toen nieuwe paleis voor Volksvlijt in Amsterdam. Het bevindt zich nu in het Haarlemse Concertgebouw en was een bestaand instrument dat kant en klaar in de werkplaats van de bouwer gereed stond en dat hij met geringe aanpassingen in het nu ver dwenen Paleis voor Volksvlijt installeerde. Ook Den Haag bezit een orgel van Cavaillé-Coll en wel in de Waalse Kerk, Noordeinde 25. Het niet erg omvangrijke instru ment dat uit 1885 dateert, verkeert in een allesbehalve glorieuze staat en wordt dan ook nog maar zelden voor concerten ge bruikt. Toch is het wel begrijpelijk dat nu en dan een organist er eens op wil spelen en het aan orgelliefhebbers wil laten horen. Dat gebeurt nu weer op zaterdagavond 21 juni. Dan speelt Ben van Oosten er een programma op dat is aangepast bij het karak ter en de mogelijkheden. Van 19e en vroeg 20ste eeuwse mees ters, laat hij liefst zes toccata's horen en wel van Boëly, Gigout, Boëllmann, Widor, Vierne en Dupré. Van César Franck zal de Fantaisie worden uitgevoerd. Het Nationale Orgel-impro visatieconcours, voor de 17e maal te Bols ward gehouden, is voor het eerst gewonnen door een Friese organistrmLiuwe Tamminga, die momenteel te Parijs woont waar hij studeert bij André Isoir. Ik lach me ziek is de titel van een tentoonstelling van 150 jaar medische cartoons, die tot 28 september wordt gehouden in Museum Boerhaave.Steen- straat la Leiden. Galerija M, Bankastraat 76 Den Haag, viert zijn eenjarig bestaan met een tentoonstel ling van werk van de Haagse naïeve schilder Leo Neervoort, die van 21 juni tot 17 augustus te zien zal zijn. In de Kloosterkerk, Lange Voorhout 4 Den Haag, wordt op zondag 22 juni (10.00 u.) een cantatedienst gehouden. Bachs cantate BWV 21 „Ich hatte viel Bekommernis" wordt o.l.v. cantor-organist Gerard Akkerhuis uitgevoerd door het Residentie Kamerkoor, het Residentie Bachorkest, Jan van der Meer orgel, Jitske Steendam sopraan, Sylvia Schlüter alt, Hein Meens tenor en Charles van Tassel bas-ba riton. Ad van Buuren, medewerker van onze krant voor het ama teurtoneel, is benoemd tot lid van verdienste van het Haags Centrum Amateurtoneel. Drugskoerier terug naar Pakistan SCHIPHOL De 35-jari- ge Pakistaanse diplomaat M. L., die vorige week door de politie werd be trapt toen hij een landge noot een zak met vijf kilo heroïne gaf, is gistermid dag naar zijn land terugge keerd. Hij zal daar wegens drugsmokkel terecht moe ten staan. De man is met mede werking van de Paki staanse ambassadeur door de Haagse politie ge hoord en zei toen dat hij wel dacht dat er drugs za ten in het pakje dat hij zijn landgenoot had gegeven. DOOD PER TESTAMENT SAN FRANCISCO Dierenbeschermers in San Francisco zijn druk doende het testament van de ver leden jaar overleden mevrouw Mary Murphin aan te vechten, waarin zij heeft laten opnemen dat haan hond na haar overlijden moet worden afgemaakt. Volgens mevrouw Murphy zou het dier, Sido ge naamd, zich na haar dood „eenzaam" voelen. De hond verblijft momenteel in een dierentehuis van de dierenbescherming. Hagenaar verongelukt DEN HAAG De zesentwin tigjarige P.G. de Jooden uit Den Haag is gisteren om het leven gekomen bij een ver keersongeval in Nieuw Lek- kerland. Volgens de politie slipte de man door nog onbe kende oorzaak met zijn auto waarbij hij frontaal tegen een tegemoetkomende vrachtwa gen botste. De heer De Jooden overleed ter plaatse. kalorieën. Nu 10 kalorieën per glas tegen 100 in een glas gewone frisdrank. GFrisop li z'n Zwitsers, lekl&r zonder suiker. Nieuw plan Carter voor rantsoenering van benzine WASHINGTON De Ameri kaanse president Carter heeft een nieuw voorstel in gediend bij het Congres voor rantsoenering van de benzi ne in tijden van nood. Daar in wordt aan de levering aan boeren de hoogste prio riteit verleend. Het plan zal alleen worden uitgevoerd als de aanvoer van benzine met twintig procent af neemt. Carter kwam op verzoek van het Congres met het nieuwe voorstel nadat een eerste van zijn hand vorig jaar geen goed keuring van datzelfde Congres kon wegdragen. Het nieuwe voorstel verschilt met dat van vorig jaar dat nu de levering aan boeren voorrang krijgt en het benzineverbruik in plaats van het aantal geregistreerde voertuigen per staat als basis gebruikt is. Het plan houdt in dat om de drie maanden aan houders van kentekenbewijzen rantsoene- ringsbewijzen zullen worden toegestuurd, die zij bij banken en andere distributiepunten kunnen omwisselen voor ben zinebonnen in ruil waarvoor zij benzine kunnen kopen. Kath. Vakschool „Galgewater", Lelden Georglna Dessens, Sylvia Eys, Amelias Houwer. Eveline Houwer, Hennle Klljilng, Oudshoorn. Petra Phlllppo. Slmone v.d. Plas, Loet Roeleven. Anja Westerneng, Ani ta Hoogendoorn, Bep v. Houten, Evelien Lott, Thea v.d. Meer. Elly v.d. Nouweland. Miranda Rl)sdam, Wilma Swagers. Joyce Asruf. Marijke v. Harteveld. Wilma de Jager. Kitty Law. Ingrid Luypen, Wilma Rauhe. Ml- UytterdIJk Interkerkelijke school voor M.S.P.O., Leiden Dagopleiding voor Qezlnaverxorgende; T. v.d. Broek. G. T. van Galen, I. Groet. W J. M. van Jaarsveld. G. G. van Kemenade, I. Landra, M. W. Nagel, M. A. A. Mulders. P. A. M. Mulders. J. Noteboom. M. B. Pijper. J. Ravensbergen. R. F. Tinkeien berg, A. Vla ming, G. I. Wassena. M. P. M. Wijsman. M. J. v.d. Zwet. M. F. A. Assendelft. G. J. H. van Ointeren. M. van Duyn. J. van Ouljven- bode. J. L. van Duijvenbode. W. M. da Hey. M. T. A. Kraayevanger. M. A. M. Rijnbeek. C. G. M. Splinter. H. B. Teske. E. A. Y. Var- kevisaer. M. H. Warmerdam G. C. M. van Zeyi. G. H. Boskeljon, G. M. Broekhof. L. W M. Disseldorp. J. M. Van Dijk. M. Freke. A. M. Glasbergen. P v.d. Harg. G. J. Heurtar, J. M. den Hollander, S. E. Reumerman, A. C. Rusman. C. J. M. Schreurs, J. J. W. Sneyders. A. S. P. Ultendaal. P T. M. v.d. Vlugt. A. van Goozen. T. C. Hoogendoorn. J. L. G. van Kins, T. C. Konijn. J. J. A. van Kullen, C. A. R. v.d. Meer. B. A. M. Munster man. A. J. M. Remmerswaal. S. Tulnenburg. J. v.d. Velden. M. P. M. Vink. M. H. Vis, P. J. G. Wensveen. Part-time opleiding voor Gerintveriorgen- de: A. C. M. Akerboom. M. C. van Eek. T. M. van Egmond, M. J. van Etk-v.d. Wljgaart, L. de Geus-van Oalen, P. M. Glas-Zijdenbos. A. C. M. v.d. Jagt-Mei|er, G. Ewljk-Kalkman. J. Kats-Both. J. H. Kallestaart, W. J. Over- mars, J. G. Schippers. M. M. van Vilei, P. A. M. v.d. Voort. P. L. de Wlldt-Hoogendoom. A. W. M. van Yperen, J. Zwanenberg. B. S. Bovenberg. H. J. M. Buis. A. W. v.d. Bljl-de Haan. Y. H. T. Daamen-Blaas, J. C. van Oomburg, A. M. van Duynhoven-v d. Heuvel. M. Fransen. E. v.d. Giesert-van Velzen. J. v.d. Ham-Kuljl. J. Hekking-de Bruin. J. W. J. Huiswil. L S. Koekkoek. J. J. van Uer. C. A. V.d. Linden, S. J. Nijholt. Q. Vermeulen-Zui- lekom. N. Vlnk-v.d. Perk. M. Visser. J. Waarts-v.d. Waals. 'Broekhof. J. Eike£n^m*M°E!keie^- boom. H. I. M. Groenewoud. C. Hagen. A. van Hulzen. A. T. M. v.d. Klaauw. J. H. M. v.d. Kolk. J. C. v.d. Molen. C. M. v.d. Nieu- wendijk. M. T. G. van Noorl. G. E. Riethof. G. H. P. Rietmeyer. H. W. M. Schrama. C. M. Smit. A. G. O. Voortman. J. A. M. P. Zandbergen. W. van Duyn. A. M van Duy- venvoorde, T. M. den Hollander. A. C. M. Kaning. W. E. C. Koot. H. P. Kuyt. M. Kuyt. H. Ouwehand. J. M. Roeleven, C. M. Smits. A. P. Thijs, H. C. van Tol, O. E. O. M. Valen- tljn, M. K. Vooys, R A. C. Wessendorp, J. E. van Woudenberg. Veronica wil The Stones op Ahoy-festival HILVERSUM Vol- gens programmama ker Kees Baars van Veronica onderhan delt zijn omroep mo menteel met The Rol ling Stones, Queen en Status Quo om deze groepen naar Rotter dam te halen voor het Veronica-festijn in de Ahoy-hal op 16, 17 en 18 oktober. De groep Brothers Johnson heeft al laten \tfeten op dit driedaagse fes tival van de partij te zijn.. Derde lustrum van Cameretten DELFT - De Stichting Came retten van'de Delftse studen ten organiseert in het najaar voor de vijftiende maal het cabaretfestival „Cameret ten" op zaterdag 1 november ln de aula van de TH. Het doel hiervan is beginnende groepen meer landelijke be kendheid te geven. Aan deze drie finalegroepen wordt een tournee door ons land aangeboden. Aan deze finale gaat een vier dagen durende voorronde vooraf tussen dinsdag 28 en vrijdag 31 oktober in het ge bouw „De Waag". Een jury be oordeelt hierbij de finalecapa citeiten. In deze jury hebben zitting Jan Boerstoel, Joke van Leeuwen, Paul Scheelings en Theo Stokkink. Geïnteresseer de cabaretgroepen kunnen zich nog opgeven bij de stich ting Cameretten, Volders gracht 1, 2611 ET Delft. Voorstellingen Robert Long gaan niet door DEN HAAG De voorstel lingen die Robert Long deze weck in het Congresgebouw zou geven, gaan niet door in verband met een keelontste king van de zanger. Long zou dagelijks om 20.15 uur optreden met zijn program ma „Duidelijk zo?!'r Poetry International '80 in Doelen ROTTERDAM „Als de aandelen zak ken staat de poëzie hoog genoteerd" schreef de Duitse dichter Günter Grass. Gezien de economische problemen op di verse fronten zit het er dus weer in dat het elfde Poetry-festival in de Maasstad een succes kan worden. Gisterenavond begon in de Rotterdamse Doelen namelijk weer dat merkwaardige jaarlijkse dichtersfesti- val, waarin dit keer auteurs uit twintig landen hun poëzie zullen lezen. In hun ei gen taal, of dat nu Marokkaans, Fins, He breeuws of Egyptisch is. Een babylonische spraakwaterval van zes dagen die door vertalers in begrijpelijke Hollandse bed ding wordt geleid. „Dat Poetry elitair zou zijn is een veelgehoorde kritiek" stelt or ganisator Martin Mooij bijna ieder jaar weer. „Maar ons publiek is zeer divers en er zijn mensen bij die overdag in de haven werken". Aan de optredens binnenshuis in De Doelen is zondag dan ook een „Poetry in het Park" voorafgegaan, een groot scheeps buitengebeuren met poëzie, mu ziek en theater in het park aan de West zeedijk bij de Euromast waarin juist te genwicht is gegeven voor die zwartkij kers, en een programma werd gebracht dat juist de vele culturele minderheden in Rotterdam, Turken, Spanjaarden, Italia nen, Antillianen en Surinamers een wei nig intellectueel volksfeest bood waarin zang en dans even belangrijk bleken als de poëzie. Een Poetry-festival organiseren heeft meer voeten in de aarde dan alleen maar een uit nodiging naar een land sturen en wachten wat er van komt. In het verleden is men ze ven jaar aan het touwtrekken geweest om de Russische dichter Andre Voshnezjenski hier te krijgen, en ook dit jaar was de oorspronke lijke verlanglijst van de organisatoren groter en anders dan wat het programma utieinde- lijk biedt. Een paar afzeggingen dit jaar van grote namen: Edoardo Sanguinetti is te druk met politieke beslommeringen, de Amerikaan Charles Simic moet onverwacht een galblaas operatie ondergaan, en Stanislaw Baranczak kreeg van zijn Poolse regering geen uitreisvi sum. De moeilijkheden die laatsgenoemde on dervindt, bewijzen nog eens dat poëzie zeker niet het onschufclige taalhobbyisme is waar voor men het nog wel eens verslijt. De jonge Baranczak is als geen ander kritisch bezig in zijn gedichten het Poolse systeem en de sa menleving van commentaar te voorzien en hij blijkt gelezen te worden. Er zijn binnen Poetry '80 meer van die poliieke voorbeel den: De Litauwse dichter Thomas Venclova bijvoorbeeld. Hij staat centraal in het vertaal project van dit jaar. Een groot aantal van de aanwezige dichters zal proberen Venclova's poëzie in hun taal om te zetten, waarvan de resultaten zaterdag a.s. zullen worden voorge lezen. Zijn al vier jaar in Nederland wonende 75-jarige landgenoot I. Kaplanas zal de" deel nemers aasisteren. Venclova, wiens vader in de Sowjet-republiek Litauwen een vooraan staand partijlid was, kon in zijn eigen land niet publiceren omdat hij én geen communist was én de autoriteiten onwelgevallig werk schreef. Toen hij toestemming vroeg (en uit eindelijk kreeg) om naar de Verenigde Stater te emigreren, werd hem zijn staatsburger schap ontnomen. De mensen van Poetry wer den op hem opmerkzaam gemaakt door de in Amerika wonende Pool Czeslaw Milosz, die al eerder aan het festival deelnam. Vasko Popa, de Joegolsi )£GS1 vische nestor van Poetije International verzami mvatt vanavond dichters naar gen keus rond zich. Hollandse dichter Hans Favere'y. Oost-Eu ^cns pa is toch nog redelijk vertegenwoordigd fV.CIT jaar. Gisteravond las de Oostduitse dich e Kurt Bartsch uit eigen werk, naast de tv Joegoslaven is er de Hongaar Györgi Da! :I?f. J die ook al niet schroomt - en dat is trouwjp" tekend voor de vrijere culturele situatie zijn land - een zeer eigen gezicht te indwc nder t i tsteed zien, gezien een gedicht als „Vooruitzicht trs- er 1 erkeei De vastbesloten aanhangers van de orde i meer is er niet nodig om de wereld in puin te doen vallen. Alleen een paar oude anarchisten zoeken met bevende hoofden onder de ruines naar een paar stenen die bij elkaar passen. Werkstad Behalve met een aantal afzeggingen, hi «C Poetry '80 het dit jaar moeilijk gehad met financiering van het festival. In zijn inleid in het programmaboekje stelt Martin Mo l „Met te krappe financiële middelen kan - een festival als Poetry International won ,4- uitgehold." Te laat kreeg men zekerheid o dc fi< werden tevorengecontracteerd hoewel' NOG nog geen enkele zekerheid omtrent de sul kran die was, er moet algemeen bezunigd won uit en dit jaar bleef er geen geld over voor vid heeft opnamen en een behoorlijke publiciteitsca Haar pagne. Toch heeft „werkstad" Rotterd fies weer z'n dichtersfestival, zoals het verban is dat juist die Maasstad waarin de arbeid meeste adelt, op cultureel gebied gene blijft te investeren. Al is de voedingsbod er dan niet het gunstigst voor culturele viteiten, juist uit Rotterdam komen vaak nieuwende zaken. Bijvoorbeeld op toneel P bied, waar de groep FAK T nieuwe regisse £aar aan het werk zette, en waar het Onafhanl ka^ lijk Toneel aan een zeer eigen en fascinen Pedd de artistieke opmars bezig is. teren als dichteres Judith Herzberg een ai iHool tal collega's naar eigen keuze om zich h< toen gegroepeerd. Dat zijn Willem Jan Otten, IS .was lem van Toorn, Huub Oosterhuis L.Th.Lehmann. Vooral de laatste naam is vallend, omdat Louis Lehmann bekend sl wiel als iemand die dit soort evenementen schi M voor spaai jvinc met V ftr< ding De jonge dichter Wil lem Jan Otten, Judith Herzbergs keuze voor Poetry National vrij dag a.s. Remco Campert heeft samen met uitgever Geertjan Lubberhui zen de presentatie van Poetry '80 In de Rotterdamse Doelen. Pop: Zo spelen de dichters zelf een duidelijke rol in de samenstelling van Poetry. Men maakt elkaar opmerkzaam op talenten die in eigen land wel, maar daar buiten niet zo bekend zijn. De Joegoslaaf Vasko Popa, inmiddels een grote naam in Rotterdam, heeft zo het programma voor vanavond vastgesteld en brengt daar een aantal minder bekende ge zichten, als zijn landgenoot Aleksander Nej- gebauer, de Zweed Lasse Söoderberg, de Oos tenrijkse Heidi Pataki en de Nederlands-Joe- goslavische Lela Zeckovic, echtgenote van de Zoals hij ook de man is wiens werk je in goed als geen bloemlezing aantreft, omdat het credo „Gij zult niet bloemlezen" hantee Andere Nederlandse dichters deze week in Hongarije geboren Erika Dedinszky, H.H. ter Balkt, vroeger bekender als Hat kuk de Balker. Naast de te beluisteren poë: niet waar vorig jaar toch weer zo'n duizend ip kjke per avond voor kwam, biedt Poetry een uni ke markt van poëzie-uitgaven in allerlei I len en die markt heeft inmiddels ook een n te onderschatten functie waar uitgevers va rekening mee houden bij het uitbrengen v 2wa nieuw werk. vak! Elke avond rond middernacht kunnen fen dichters eindelijk verruimd ademhalen. D n nemen een aantal artiesten hun taak ov Het mimetheater CVOCI uit Tsjechoslov kije speelt vanavond, de kolderieke Enge f mannengroep Bloolips morgen, de Ame kaanse muzikale clowns Pigeon Drop medy Company donderdag, en vrijdag en i terdag spelen het Etheriscxh Strijkers E r~ semble Parisiana uit België, Sam Angelico Band met nederlandstalige rock 'n roll. Wa taal zal er in Rotterdam blijven klinken, het laatst BERT JANSïl De Japanse dansscène staat bol van de at tributen in de vorm van waaiers, vlagge tjes, sjaals en wat al niet. In de religieuze scheppingsdansen volgens de Shinto-riten belangrijk ouder dan het Boeddhisme komen daar nog zeer expressieve mas kers en uitzonderlijk rijke kostuums bij. Nooit wordt een beweging uitgevoerd ter- wille van zichzelf. Hoe heftig ook de in nerlijke emotie en hoe ontzagwekkend het kosmische gebeuren, de Japanse dansplas- tiek blijft even subtiel als statisch, muzi kaal gevangen in fluit- en tromspel, dat de terts niet overschrijdt, maar wel schier eindeloos moduleert. Het scheppingsverhaal volgens het Kagura- theater omvatte drieëndertig taferelen. Daarvan werden er gisteren in de goed bezet te Koninklijke Schouwburg in de festii voorstelling zeven gedanst. Alleen mi werken mee aan deze mythologische dansen, waarvan de sabeldansen indrul kend waren. Als bij Balanchine wentel VI I0OR chool ioord aar. ierd i v eestel 'an? chool maar dan wel met de blanke sabel, salto met ontblote zwaarden paste in dit eel, dat er alleen maar om begonnen 1 een zwangere vrouw gemakkelijker te do bevallen. In een ander fragment sprong van de godenfiguren boven op de grote tl van welke plaats af hij verschillende h< standjes liet zien. Weer een ander tafereel heet een minder cente, erotische dans te zijn, maar wij het' met detieste of slechtste wil van de reld niets aanstotelijks kunnen ontdekkei FRANK D~" t« ,ai DELS In, E'; le, le t> idea 'en k '30 u iur. Li 'erkt. Hen za iet ra illons l0$pel, n ende ook ;ankj spt ;ruiw£ enw rengs

Leidse Courant | 1980 | | pagina 6