Toename overuren Leidse politie ongezonde zaak der wet Geen afkeuring bezetting Academiegebouw li ouwtje \ls gas pedaal COMISSARIS VAN VOORDEN: Discrimina tie FIETSVIERDAAGSE Gemeenteraad akkoord met parkeerovereenkomst C A Leidse raad geeft ondergronds parkeerdek Kaasmarkt kans van slagen pa, JAD LEIDSE COURANT DINSDAG 17 JUNI 1980 PAGINA 3 JSIDEN Een in- rentief persoon, die F) negens het over- chrijden van de naximaal toegestane gr. ii nelheid op de Lam- nenschansweg werd *r2ö angehouden, deed isoiitê istercn voor de kan- tair® onrechter de ware eden van zijn over reding uit de doe- en. Gelukkig voor Bi le automobilist wa- en de verbaliserende genten daar inder- 3ian( ijd niet van op de oter oogte. Tevens werd nder anderen een rrolijk met zijn rijbe- vijs wuivende mo orrijder voor de offi- ier van justitie ge- eid. Deze werd er rreemd genoeg van leschuldigd op een JJJ] notor te hebben gere- 3rogflen zonder in het be- JJj it te zijn van een rij- 9.30 lewijs. Jen automobilist meende 9 16 jchzelf bij kantonrech ter Van Dijke gunstig te aum iresenteren door een trafbaar feit ter verdedi- ;ing aan te voeren. De 17j nan was aangehouden imdat hij op de Lam- i nenschansweg met een snelheid van 67 kilome ter per uur had gereden. ^Ltfaar dat komt doordat ^ggeen gas terug kon ne- ■ten. Ik was onderweg ^|ar huis en plotseling ■^tek de gaskabel. Ik heb ben een touwtje aan de abel vastgemaakt en oor daaraan te trekken, ng de auto sneller rij- Ien. Zodra de wagen te tard ging, draaide ik het ont.act uit, waardoor de ielheid weer afnam. Juist op het moment, dat ik aan het touwtje had ïtrokken en het sleutel- wilde omdraaien, 'erd ik aangehouden," trklaarde de gevaarlijk xperimenterende auto- lobilist. De kantonrech- »r. vroeg zich echter af aarom de man na het constateren van het de- kkB (eet de auto niet had la- 'I len staan. „Ik moest naar 2 hi huis en dus bevestigde ik het touwtje. Maar het is d» niet mijn eigen idee," zei '^5 de verdachte veront- 5 r schuldigend. De officier, mevrouw Tam vond dat inwt de verdachte goed was wa teggekomen omdat de i5.fl politie de gevaarlijke 'k* tonstructie niet had ont- 6.S dekt. De kantonrechter werd niet geroerd door de argumenten van de "^verdachte en vonniste mform de eis van vijf- g gulden. oijjbewijs mi Kantonrechter Van Dij ke vertelde een jonge lü verdachte, dat hij ervan infwerd beschuldigd zijn motor te hebben bestegen ge zonder een rijbewijs te bezitten. „Toch vreemd, dat ik hier een rijbewijs heb, waarvan ik met gro te zekerheid vermoed, dat het mijn eigendom verklaarde de man en overhandigde het be wijs. De kantonrechter en de officier waren zichtbaar verbaasd. „Dat hen ik dus," verklaarde de man lachend, toen de rechter enkele malen Van de pasfoto naar het [ezicht van de verdachte ceek. De ineens niet meer zo verdachte ver dachte vroeg naar het kenteken van de motor in kwestie. „Dat is dan Zeker niet mijn motor, want die heeft een ander kenteken. Bovendien kan ik moeilijk schuldig Zijn, omdat ik op de dag van aanhouding met va kantie in het buitenland verbleef," aldus besloot de verdachte zijn slui tend betoog en hij werd dan ook vrijgesproken van het hem ten laste ge- Wij moeten maar eens duidelijk maken dat wij in deze stad niet van discriminatie houden", aldus het CDA raadslid Joop Walenkamp in de rondvraag van de com missie Politionele Aangelegenheden. Hij reageerde hiermee op berichten in de Leid se Courant van zaterdag dat in het eetcafé De Pijpenla kleurlingen worden gewei gerd. Hij verzocht loco-burgemeester Waal te onderzoeken of bet mogelijk is in een dergelijke situatie de vergunning in te trekken. De heer Waal zei toe deze moge lijkheid te onderzoeken. De heer Walen kamp vroeg zich tevens af waarom de po litie de klacht van de twee Surinamers die in het café waren geweigerd, niet in be handeling had genomen. Commissaris Van Voorden deelde hierop mee dat het politieonderzoek nog niet was afgesloten maar dat hij in de openbare vergadering daar geen mededelingen over kon doen. De commissie besloot dit punt verder in besloten vergadering af te handelen. LEIDEN „Het is een on gezonde en weinig vreug devolle zaak dat het aantal overuren bij de Leidse po litie steeds meer toe neemt". Aldus commissa ris H.W. Van Voorden gis termiddag tijdens de ver gadering van de commissie Politionele Aangelegenhe den. In hoeverre het moge lijk is het aantal overuren op reeële wijze terug te dringen, bleef vooralsnog onduidelijk. De commissa ris waarschuwde voorzich tig te zijn met suggesties als bevriezing van de poli- tie-sterkte voordat het dui delijk is waar het met de politie naar toe gaat. liet bevriezen van het poli tieapparaat is één van de suggesties van de landelij ke projectgroep 'organisa tiestructuren'. Aan de be spreking van de brief die loco-burgmeester C.Waal naar aanleiding van het rapport aan minister Wie gel had verzonden, kwa men de commissieleden verder niet toe. Voorzitter Waal delegeerde met een blik op de stadhuisklok („ik zie dat het buiten al half zes slaat") de bespre king van de brief en de be spreking van de gebeurte nissen rond de ontruiming van de Wissel woningen aan de Van Hulsweg naar een volgende vergadering. De parkeerproblematiek in de Leidse binnenstad blijft aan dacht vragen. Had wethouder Waal in de commissie Bestuur lijke Aangelegenheden al ge suggereerd dat het wellicht zin zou hebben gedeelten van de binnenstad af te sluiten of par- keerpasjes in te voeren, dit maal kon hij mededelen dat er in het overleg tussen justitie en gemeente gepraat werd over het instellen van een zo genaamd zonetarief voor fout- parkeerders. In de praktijk zou dit inhouden dat hoe lan ger men fout parkeert, hoe ho ger de boete wordt. Het blijft overigens nog maar de vraag of deze maatregel effect heeft daar is gebleken dat het aantal 'uitgereikte' voorruitformulie- ren, in de volksmond 'bonnen' genoemd, van 27.000 in 1977 naar 15.000 in 1979 is gedaald. Het raadslid Walenkamp (CDA) suggereerde dat de oor zaak hiervan welleens zou kunnen liggen in het feit dat de parkeerpolitie teveel admi nistratieve taken had te ver richten. „Het wordt tijd dat de organisatie van de parkeerpo litie eens wordt doorzien", al dus de heer Walenkamp die commissaris Van Voorden de suggestie aan de hand deed om een proef te doen met het be talen van de parkeerbonnen via de giro. De heer Van Voorden zei graag de moge lijkheden voor een dergelijke proef te onderzoeken. Nota De commissieleden Hes (PvdA) en Walenkamp dron gen nog eens aan op meer o- penheid van de zijde van de politie. In dit kader spraken zij over een aanvulling op het jaarverslag, een zogenaamde beleidsnota, terwijl de heer Ei kerbout voorstelde dat de heer Waal bij zijn afscheid als loco- burgemeester een 'testament' over zijn ervaringen met de politie uit zou brengen. De commissie was het er over eens dat een beleidsnota er diende te komen en gaat zich beraden over de onderwerpen die zij graag in die nota behan deld zou willen zien. Wat be treft de richtlijnen voor het in grijpen van de politie bij kraakacties is het wachten op de kraaknota van de officier van justitie. Mocht deze nota vooralsnog uitblijven dan wil de commissie voor het zomer reces zelf nog eens over deze aangelegenheid discussiëren. Wat betreft het aantal klach ten tegen het politieoptreden deelde commissaris Van Voor den mee dat er in 1979 welis waar een verhoging van het aantal klachten was binnenge komen maar dat het er naar uitzag dat dit getal in 1980 aanzienlijk lager zou komen te liggen. Naar aanleiding van de vragen die in de Tweede Ka mer waren gesteld over de be richten dat de Leidse politie persfoto's opvroeg kon hij me dedelen dat de zaak inmiddels geregeld was. „Wij hebben be loofd het nooit meer te zullen doen'', aldus de commissaris. Zo'n 460 deelnemers bestegen gis teravond rond half zeven het stalen ros om te starten met de fiets- avond-vierdaagse, die door de Leid se toervereniging 'Swifttoer' was ge organiseerd. Deze avondvierdaagse wordt dit keer voor het vijfde jaar gehouden. Vijf jaar geleden meldden zich 85 deelnemers en dit aantal groeide elk jaar. De route, die gister avond werd gereden ging langs de Rijn naar Koudekerk, via de Lage- waard en een polderweggetje naar Woubrugge, langs de Weide A naar Hoogmade en via de parallelweg langs de A4 weer terug. Voorop re den twee leiders van Swifttoer, die de maximale snelheid van 25 kilome ter per uur aanhielden. Dit om te voorkomen dat het een race-partij zou worden. Er zijn vijf avonden waarop men de vierdaagse kan rij den. De vijfde avond is bedoeld als inhaalavond. Wie nog zin heeft kan dus vanavond ook nog starten. De start is bij het clubhuis van Swift, Admiraal Banckertweg in Leiden. De loco Is hij dan toch niet echt verdwenen? Die vraag werd deze week met enig recht van spreken gesteld toen een raadsvoorstel over de verkabeling van de hoogspan ningsleiding Leiden-Sassenheim op de redactie bin- nendwarrelde. Het raadsvoorstel dat inhield een be drag van 2,25 miljoen beschikbaar te stellen voor de verkabeling om zo grond beschikbaar te krijgen in de Mercnwijk, was ondertekend door A.J. Vis. Niet als ex-burgemeester. Ditmaal was de heer Vis als loco-bur gemeester ten tonele gevoerd op de plaats waar de naam van de heer Waal had moeten prijken. Zou het dan echt waar zijn, dat het werk deze laatste boven het hoofd begint te groeien? A vond- wandeltoch t De wandelsportvereniging 'Zuid-West' houdt woensdag avond 18 juni een avond-wandeltocht. De afstanden die ge lopen zouden kunnen worden bedragen 5, 10, en 15 kilo meter. Gestart wordt op het voetbalterrein VTL aan de Voorschoterweg naast Zwembad de Vliet tussen 18.00 en 19.00 uur. Inschrijfgeld 2,50 gulden. Inlichtingen tel. 071- 132596. Schapenscheren In de kinderboerderij Merenwijk wordt morgen een 'schapenscheerdersdagje' gehouden. Ongeveer 45 scha pen zullen hier van hun wollig jasje worden ontdaan, waarna demonstraties spinnen en verdere verwerking van de wol worden gegeven. De schoolbioloog Frits van der Sluis geeft tekst en uitleg. Tussen twee en drie uur zijn belangstellenden welkom. The Fellows Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van het Leidse orkest The Fellows wordt op vrijdag 20 juni een feestavond gehouden in het clubgebouw 'Morschwijck' aan de Topaas laan 19 in Leiden. Het feest begint om 20.00 uur. de zaal is open vanaf 19.30 uur. Aan de feestavond zullen verschil lende artiesten hun medewerking verlenen. Orgelconcert De Amsterdamse organist Haite van der Schaaf geeft vrijdag 20 juni in de Marekerk in Leiden een concert in de serie zomer-orgelconcerten die jaarlijks door K&O worden georgansiseerd. Aanvang 20.15 uur. Voor toegangskaarten a twee en drie gulden kan men te recht bij het bureau K&O, Oude Vest 45 tel. 141141. Ook zijn 's avond voor aanvang van het concert kaar ten verkrijgbaar. LEIDEN Een voorstel van het PPR-raadslid L. Beijen om tussen gemeente en C A opnieuw een gesprek aan te knopen over de bij drage van het kledingbedrijf in de aanloopkosten van een te bouwen parkeergarage in de binnenstad is gisteren door de gemeenteraad met grote meerderheid van stemmen van de hand gewezen. Een inmid dels door b en W gefixeerde jaar lijkse bijdrage van 1.750 gulden per parkeerplaats (in totaal gaat het om 49 plaatsen) werd door de raad reëel geacht. C en A is de ge meente dit bedrag schuldig als de nieuwbouw van het winkelbedrijf in de Breestraat en die van de ga rage elders in de stad een feit is. Het geld, bijelkaar 85.750 gulden, is nodig om de verwachte aanloop verliezen van de garage de eerste 3 1/2 jaar te kunnen dekken. De heer Beijen vond, dat het college van B en W te soepeitjes is omge sprongen met de berekening van de aanloopverliezen. Het raadslid noem de de cijfers gebaseerd op verouderd materiaal. Het voorstel van het colle ge was naar zijn mening op een haps nap-manier tot stand gekomen. Be drijven met eventuele toekomstige nieuwbouwplannen, aan wie even eens de verplichting wordt opgelegd om voor voldoende parkeervoorzie ningen te zorgen, zouden volgens Beijen op een dwaalspoor kunnen worden gebracht door de gunstige overeenkomst met C A. Hij werd in deze opvatting gesteund door de PSP en de CPN. De overige partijen stemden tegen zijn in een motie ver vatte bezwaren. Unaniem achtte men een hervatting van de onderhande lingen met C A zinloos, omdat men in dat geval niet zou weten welke richtlijnen men voor een nieuwe be cijfering zou moeten hanteren. Vol gens Beijen zouden de richtlijnen te vinden zijn in het verbeteringsplan voor de wijk Pancras-West, met name in het hoofdstuk dat gaat over het ondergrondse parkeerdek (zie el ders deze pagina) op de Kaasmarkt. LEIDEN De Leidse gemeenteraad heeft gis teravond, na enige on derlinge geschilpunten uit de weg te hebben ge ruimd, zijn fiat gegeven aan het verleden week gepresenteerde verbete ringsplan voor de wijk Pancras-West. Punt van discussie vormde alleen nog de aanleg van een dubbeldeks parkeerga rage onder een in de toe komst te realiseren openbaar/protestantse school op de Kaasmarkt. Men had in de raad vooral enige bezwaren tegen de combinatie van het parkeren in de nabij heid van een drukbe zochte onderwijsinstel ling. Ook binnen de frac ties waren de meningen hierover verdeeld. Een en ander vormde echter geen aanleiding om het parkcerplan als zodanig af te wijzen. Het raadslid L. Beijen (PPR) was de enige, die sterk betwij felde of het plan ooit kans van slagen zou hebben. „Het kan in ieder geval een heel lange tijd gaan duren, voordat het rijk subsidie verleent. Of mis schien komt het wel helemaal nooit van de grond." Aldus het raadslid. Wethouder C. Waal (stadsvernieuwing) daarente gen had wel al zijn vertrou wen in het ondergrondse par keerdek gesteld. Hij wees de raad erop, dat enkele jaren ge leden een dergelijk plan met succes is uitgevoerd in de buurt van de Blaak in Rotter dam. Een motie van de heer J. van Zijp (CDA) om als de bouw van het parkeerdek niet door zou gaan in ieder geval compensatie voor de 200 par keerplaatsen op of rondom de Kaasmarkt te gaan zoeken werd na stemming in de raad .verworpen, omdat zijn voor stel teveel op de feiten vooruit liep en de onderhandelingen met het rijk alleen maar zou kunnen frustreren. 65 JAAR GETROUWD Loco-burgemeester C.Waal bezocht gisterochtend het echtpaar S. Brouwer-Ouwerkerk die elkaar 65 jaar geleden het ja-woord gaven. De heer en mevrouw Brouwer, respectievelijk 86 en 88 jaar oud, zijn 'geboren en getogen' Leidenaars. Hij heeft zijn hele leven als zandvormer bij verschillende Leidse bedrijven gewerkt. Na 40 jaar in een huisje aan de Molenstraat te hebben gewoond is het echtpaar 22 jaar geleden in de bejaardenwoning aan het J.P.Coenhof getrokken. Het echtpaar Brouwer heeft drie kinderen, twee zoons en één dochter, en vijf kleinkinderen. MR. CATH: ACTIE WAS EEN MIEZERIGE MISLUKKING LEIDEN De universiteits raad heeft gisteravond geen steun willen geven aan een motie van de Centrum Groe pering Leiden (CGL) waar in afkeuring werd uitgespro ken over de bezetting van het Academiegebouw tijdens het 81-ste lustrum van de universiteit. Deze bezetting was bedoeld als een protest tegen de plannen van minis ter Pais van onderwijs. De CGL overwoog oorspron kelijk in de motie dat de be zwaren die het actiecomité bij de bezetting had opgesomd ook op andere democratische wijze naar voren hadden kun nen worden gebracht. J. Jansz van de Leidse Studentenbond (LSb) meent echter dat er van een bezetting een signaal uit gaat naar de Tweede Kamer die nog over de plannen van Pais moet beraadslagen. "Een bezetting vervult dezelfde functie als een staking voor de arbeider." De motie van de CGL haalde het niet omdat er een amen- dent van de LSb was aangeno men, waardoor onder andere de eerder genoemde overwe ging uit de motie was ge schrapt en de motie dus al zijn kracht had verloren. De voor zitter van het College van Be stuur, mr. K.J. Cath merkte nog op dat hij niet te lang wil de praten ovèr de bezetting die hij kenschetste als een mieze rige mislukking. Dit nam ech ter niet weg dat de beraadsla gingen over dit onderwerp toch nog een drie kwartier in beslag namen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3