Noordwijk landskampioen Vivax loot gunstig We speelden tegoed om te kunnen verliezen... Bram Madera slechts op papier favoriet BIJ DISTRICTSKAMPIOENSCHAPPEN: XERXES IN ENERVEREND BESLISSINGSDUEL MET 3-2 GEKLOPT Waakzaam MATCHWINNAAR JOHN VAN DIJK: LEIDSE COURANT DTNSDAG 17 JUNI 1980 PAGINA 17 EIDEN Vivax (derde klasse) en tweedeklasser atwijk komen deze week wederom in actie. In de sjx irde ronde van de waterpolo-bekercompetitie ont- 1 oet Vivax donderdagavond om 20.00 uur Natando Arnhem. Katwijk speelt vrijdagavond in Baren- echt om 18.30 uur tegen ZPB/Unico. et name voor Vivax een gunstige loting. Evenals de Oegstgees- club vertoeft Natando in de derde klasse. En ondanks het -eii tbreken van coach Frits Welling, Ruud Wormgoor en Guus t a herenhui rg moet een gunstig resultaat mogelijk zijn. atwijk treft de eersteklasser ZPB als opponent. Een lastige te- 'nstander voor de' volledig uitkomende Katwijkse formatie, 'et alleen komt ZPB in de competitie een klasse hoger uit, aar ook speelden de Barendrechters afgelopen seizoen in die acc,> een belangrijke rol mee. LEIDEN Het Leidse tennis- gebeuren speelt zich deze week af aan de Haarlemmer weg op de banen van tennis park Unicum, waar zoals ge woonlijk de districtskam pioenschappen worden gehou den. Deze verschillen daarin van de andere toernooien, dat ze alleen open staan voor spe lers lid van een club uit het district en die niet buiten het district competitie spelen. Bo vendien valt er voor de win naar uitzending naar de natio nale B-kampioenschappen te verdienen. Grote afwezige op Unicum is hierdoor Henny Koemans, die dit seizoen in Den Haag com petitie heeft gespeeld. Koe mans, die de twee voorgaande jaren de titel voor zich opeiste, is dus niet in de gelegenheid zijn titel te verdedigen. Bram Madera, die vorig jaar de fina le van Koemans verloor, is nu door de wedstrijdleiding als eerste geplaatst. Het lijkt ech ter niet waarschijnlijk, dat good-old Madera, die de di strictskampioenschappen van 1972 tot 1976 beheerste, op nieuw kans zal zien aan het langste eind te trekken. Daar voor heeft hij onderhand te veel aan kracht ingeboet in vergelijking met de jongere garde. Herman v.d. Capellen, zijn broer Arnold, een Charles Asselbergs en een Er ik-Jan Schreuder, die wonderlijk, ge noeg niet tot de acht geplaatste spelers behoort, lijken aanmer kelijk kansrijker wat betreft de eindzege. De overige ge plaatste spelers zijn Jan Wil lem Bruin, Philip v.d. Kwast, Marinus Brooshooft en Bub v.d. Zee. Gespeeld werd er nog niet veel in het herenenkel B en verrassingen deden zich zeker nog niet voor. Freek v.d. Ca- pelle won met 64, 61 van Peter Bauw, Van de Kwast met 61, 6—2 van Vonk, Mare Nije demonstreerde zijn goede vorm door Rob Stam kansloos te laten en Jan v. Maren bleef Thomas de Mooy juist voor (76, 6—3). In het damesenkel B staat Ine ke Kallenberg bovenaan de lijst. Een plaatsing, die zij te danken heeft aan haar over winning van vorig jaar. Of zij het eventueel in de eindstrijd zal redden tegen Tine Lange- veld moet betwijfeld worden. Derde en vierde op de plaat singslijst zijn Jacqueline v. Wijk en Maureen Meyer. De laatste zal het op weg naar de halve finale nog wel eens moeilijk kunnen krijgen tegen Petra Wessels. dervinden in net gemengd- dubbelspel, want dit onderdeel is niet erg sterk bezet. Jacque line v. Wijk en Bub v.d. Zee zijn de enigen, die hen de voet dwars kunnen zetten. Ook in het herendubbel staat Bruin als voornaamste kanshebber genoteerd en wel samen met Asselbergs. De gebroeders Van de Capelle moeten echter in staat worden geacht daar een stokje voor te steken, mits zij zich niet door Meyer en Van de Kwast laten verrassen. Het herenenkel C belooft in teressant te worden, want eer ste en tweede geplaatst zijn respectievelijk de winnaar op De Munnik, Jos Koemans en de winnaar in Lisse, Frans Grimbergen. Vooral voor Grimbergen liggen er echter op weg naar de finale nog ge noeg obstakels. In de tweede ronde moet hij het opnemen tegen Harald v. Offeren, die gisteren met 64, 76 Enno Zimmerman, finalist in Lisse, versloeg. Verder zou de jeugd kampioen t/m 14 jaar van het district, Ivar de Jong, wel eens voor een surprise kunnen gaan zorgen. Ook in het he rendubbel waar Frans Grim bergen met zijn vader eerste is geplaatst, zal het moeilijk wor den met koppels als De Jong- /Vink, v. Dop/v. Gerven, en Koemans/De Vries als concur rentie. Bij de dames in C zijn achtereenvolgens geplaatst Marijke Guyt, Marijke Brink» Carla de Waard en Ellen Win kel. Georgette Demminck lijkt een belangrijke outsider. Bij de veteranen zijn alle coryfeeën vertegenwoordigd, te weten De Groot, Rodenburg, Van de Berg en Grimbergen. Bii de dames lijkt er voor Barbara Heezen geen vuiltje aan de lucht om haar titel te prolon geren. De als tweede geplaat ste Truus Tojann liet zich bijna verrassen door A. Bennink (7—5, 4—6, 6—3). PAUL THEUNISSEN ig b bed) ■{jIkATWIJK Vier minu- ten voor het verstrijken van de officiële speeltijd ebeurde het onvermijde- .™jke. Rob Suttorp ontdeed Uich op de rechtervleugel op vrij forse wijze van be waker Hans de Vries, gaf een voorzet op maat rich- Hjting John van Dijk die de bal ineens achter Xerxes- doelman Jan van Eysden joeg. Een treffer die op dat moment een 3-2 voor- ,n sprong betekende. Ruim n tien minuten later was het doelpunt van Van Dijk oed voor het algemeen, ederlands amateurkam- pioenschap. Na acht jaar ^(het Roosendaalse RBC haalde Noordwy" opgim- Na een voorzet van de niet zichtbare Rob Suttorp schiet John van Dijk Noordwijk naar een 3-2 1 ponerende wijze de hoog- overwinning en bezorgt zijn ploeg het kampioenschap, ste amateurtitel opnieuw binnen. .Een onvermijdelijk kam- pioenschap zo bleek gis- op teravond na negentig mi tt. Kjnuten voetbal. Zelfs een in 1 pHde eerste helft opgelopen loc achterstand kon Noordwijk niet deren. Voor rust werd de aanslui pt ting (Jan Willem Rogers) al snel gevonden en in de ■n ei twee^e helft sloot Noord- *an- tegenstander Xerxes je op eigen helft volledig op. 9ger Doelpunten konden niet uitblijven en vielen dan ook. Sjoerd Boot en Van schoten Noordwijk 9 yin een fantastische wed- 3.06.7 strijd naar de verdiende 3- 2 winst. De partij, die een perfecte afsluiting van het amateurseizoen vormde, V S kende ook een dieptepunt. Al in blessuretijd werden de met elkaar slaags ge raakte Sjoerd Boot en jcIh Wim Kievit door scheids- j£h Mveld g^tuuxdPPer sJoerd Boot heeft uitgehaald na aangeven van Rob Suttorp. De Noordwijkse gelijkmaker is een feit. »p Noordwijk begon de wedstrijd zoals het die afgelopen zaterdag in Rotterdam afsloot. Dat betekende dat Ruud Bröring en Rob Suttorp in de basisopstelling stonden en dat Timo Gerlof (John Eelman: „In zijn huidige vorm verdiende hij niet te spelen") en Sjaak Sluys (grieperig) in het stuk niet voor kwamen. Bröring werd in de punt van de aanval geposteerd, Sjoerd Boot kwam daardoor op het mid denveld terecht en breker Frans van der Veen werd op links belast met de bewaking van Xerxes- rechterpuntspeler John van der Spek. Xerxes startte met het elftal zoals het zaterdag aan het tweede kampioenstreffen begon. Afgezien van een kopkans voor de gisteren zeer correct spelende Xerxes-voorstopper John Vink kregen deRotterdammers in de beginfase van het duel (Noordwij- ker Albert Spaanderman en Xerxes-speler Paul de Winter lie pen in die periode een boeking op) geen serieuze kansen. Het was Noordwijk dat de toon aangaf en duidelijk op zoek was naar een snelle treffer. Kansen daarop wa ren volop aanwezig maar de Noordwijkers verzuimden die te verzilveren. Suttorp (voor rust niet imponerend) stuitte drie maal op de voor rust onzeker handelende doelman Van Eysden. Bogers was eveneens dicht bij een doelpunt maar ook nu greep Van Eijsden in. De fraaiste kans was echter voor John van Dijk. Suttorp tikte de bal naar Bogers, Bogers gaf een voor zet en Ruud Bröring kopte het leer terug op de inkomende en volledig vrijstaande Van Dijk die van korte afstand de bal naast het Xerxes- doel knikte In die fase beperkte Xerxes zich tot verdedigen. De puntspelers bleven echter wel waakzaam. Na zo'n dertig minuten spelen leverde die waakzaamheid re sultaat op. Noordwijk's laatste man Albert Spaanderman trap te de bal tegen een op de grond liggende Rotterdammer aan, Cor Huigen ontfermde zich over de bal, omspeelde Hans Wes- geest, hield zich vervolgens de toestormende Frans van der Veen van het lijf en schoot be heerst raak. Nauwelijks vijf minuten later was het opnieuw raak. Frans van der Veen beoordeelde een Rotterdam se breedtepass verkeerd en dit maal liet John van der Spek zich dit buitenkansje niet ontgaan: 0-2. Een desastreus lijkende 0-2 achter stand. Noordwijk had echter het geluk van zeer een snelle tegen treffer. Na een hoge bal richting Xerxes-strafschopgebied bedwong Vink Bröring in de lucht maar kopte de bal voor de voeten van Bogers. Bogers aarzelde geen mo ment en schoot de bal van zo'n twintig meter achter doelman Van Eysden. Een belangrijk doelpunt wisten ook trainers John Eelman („Meteen die 1-2, dat was erg be langrijk") en Hans Dorjee („Die 1- 2 viel te snel. Als we het voor rust op 0-2 hadden gehouden dan had den we het in de tweede helft waarschijnlijk wel kunnen hou den"). Nu hield Xerxes het niet. Noord wijk, spelend met een bij tijd en wijle stormachtige wind in de rug, begon wat aarzelend maar nam de tegenstander geleidelijk aan in een steeds vaster wordende greep. Kenmerkend voor het karakter dat de ploeg van John Eelman toonde was het doorzettingsvermo gen van Frans van der Veen. Van der Veen kwam gehavend tever- schoonschijn uit een kopduel met Van der Spek maar speelde na langdurige behandeling èn met een gedeeltelijk in verband gewik keld hoofd gewoon door. Nadat Ruud Bröring, hij bewees niet te onrechte in de basisopstelling te zijn opgenomen, de bal net naast had gekopt en even later niet was doorgegaan na een voorzet van Bogers bracht Boot Noordwijk naast Xerxes. Na een voorzet van rechter-spits Suttorp kogelde Boot de bal snoeihard in de Rotterdam se touwen. Die gelijkmaker veroorzaakte een nog heviger Noordwijk-offensief. Het steeds wanhopiger worden- dende Xerxes werd aan alle kan ten voorbij gelopen. Xerxes-inte- rim trainer Dorjee die vertelde zeer onder de indruk te zijn ge weest van de ambianche op het Quick Boys-terrein, zou later op merken: „Ongelofelijk, die jongens bleven maar komen. Er was echt geen houden meer a^n." Tot vier minuten voor tijd hield Xerxes het zinkende schip nog net drijvende (Bröring, Boot (helemaal vrij na een verkeerd genomen vrije trap van René Reijnders) Van Beveren en Spaanderman waren dicht bij een derde treffer) maar toen was het gebeurd met de zondagkam pioen. Nadat Spaanderman de doorgebroken Cock Hazebroek ten koste van een overtreding had ge stuit (de vrije trap leverde niets op) duwde Suttorp bewaker De Vries weg, ging in afwachting van het fluitsignaal van De Schepper toch maar door en bracht de bal bij de vrijstaande Van Dijk. Diens droge knal betekende het einde van Xerxes. De Rotterdammers persten er nog een slotoffensiefje uit maar kansen leverde dat niet op. Wat die slotmi nuten wel opleverden was een massa irritatie. Dit al les mondde uit in het weg zenden van Boot en Kievit die elkaar volgens de op nieuw niet sterk leidende scheidsrechter De Schepper tè onvriendelijk bejegen den. KEES VAN HERPEN Noordwijk: Dortmundt, Westgeest, Spaan derman, Van Beveren, Van der Veen, Ma- nuputty, Boot, Van Dijk, Suttorp, Bröring, Bogers. Scoreverloop: 30 Cor Huigen 0-1; 35 John van der Spek 0-2; 36 Jan-Willem Bogers 1-2; 63 Sjoerd Boot 2-2; 86 John van Dijk 3-2. iaaf a ster KATWIJK Het bijna blinde ver trouwen dat negentig minuten lang ïn J op het Quick Boys-terrein al zo Zichtbaar was, werd direct na af- loop van de kamp nog eens duide- ijk geaccentueerd. Door John Eel- er man bijvoorbeeld. „Ook bij die 2-0 scjj achterstand geloofde ik nog heilig Q j in winst" Of door Frans van der Veen, de linksachter die toch de ka pitaal ogende fout maakte waar door John van der Spek Xerxes naar twee-nul kon sturen: „Ach, die 2-0 deed me niet zoveel, we waren gewoon beter, zouden die partij toch wel winnen." Of door matc hwinner John van Dijk: „We voet balden gewoon te goed om te kun nen verliezen." Stuk voor stuk opmerkingen die in andere gevallen als achterafpraat zouden worden weggewuifd, maar die nu een honderdprocents waarheidsge halte meekregen in die dampende, feestende Noordwijk-kleedkamer. Dat blinde vertrouwen was tijdens dat derde, zo sensationeel verlopen kam pioenstreffen immers zo duidelijk fcF" aanwezig geweest dat ook de neutrale '■*4 toeschouwer wel de indruk moest krijgen dat „de beste" (dus Noord wijk) die algemene amateurtitel in derdaad voor de tweede maal in acht jaar zou veroveren. Vond ook Jan Willem Bogers. Tradi tioneel wat uit het door ploegmakkers opgeroepen feestgeweld blijvend, maar wel degelijk erg blij („Wat wil je? Dit is toch uniek?") met die ama teurtitel. „We waren er vooraf van overtuigd dat we zouden winnen, tij dens de wedstrijd werd dat alleen maar duidelijker. Ondanks die tegen- goals. De linkerspits, die tijdens het duel gretig de rol van extra-middenvelder pakte en daarin naar grote hoogten groeide, was ook degene die Noord wijk daadwerkelijk in de race hield. Amper een minuut nadat Van der Spek Xerxes op 2-0 had gezet was Bo gers ter plaatse om de door Rotter damse voorstopper Vink weggekopte bal alsnog fors in het doel te jagen. „Bij zo'n doelpunt komt wat geluk kij ken, natuurlijk. Maar op dat moment waren wij dan ook wel aan wat for tuin toe.En beschouwend: „Dat doel punt had ook niet op een prettiger moment kunnen vallen. Wij konden ons normale spelletje verder spelen en Xerxes kreeg het direct weer erg moeilijk, realiseerde zich waarschijn lijk ook meteen weer dat die voor sprong niet door goed voetbal tot stand was gekomen. Goed voetbal waaraan Xerxes in die negentig minuten inderdaad niet toe kwam. Zo geconcentreerd, zo gemotiveerd speelde Noordwijk dat er voor Xerxes slechts bijrollen waren weggelegd in deze voetbalt hriller op hoog amateurniveau. Frans van der Veen, gesierd met een fors bloedende wond op het toch blije hoofd: „We waren er vandaag alle maal. Sidderend van de wil om te winnen gingen we dat veld in. Ja, dat was afgelopen zaterdag in Rotterdam duidelijk anders. Toen was 0-0 genoeg voor de titel en onbewust werkt dat door in je instelling, in je spel" Noordwijk. Het team groeide opnieuw in deze kampioensstrijd. Bezag de eer ste confrontatie met Xerxes als een aardigheidje, kende mede daardoor in het tweede duel een terugslag, maar wist dat het gisteravond moest gebeu ren. En kwam na een studentikoze ac tie van Van der Veen en Boot (de handen ineen en drie verschrikkelijke brullen „Wij Winnen") optimaal gela den aan de start. Ook Sjoerd Boot. Hoewel hij al spoe dig door had dat het niet „zijn wed strijd zou worden. Reden: scheidsrech ter De Schepper, een arbiter voor wie de voordeelregel niet lijkt te zijn uit gevonden. De leidsman had twee da gen eerder in Rotterdam al laten blij ken aanslagen op de benen van Boot niet en acties van de Noordwijker zelf wèl adequaat te willen bestraffen en het ging dan ook niet goed met Boot. Niet direct op voetbaltechnisch gebied (als middenvelder werkte hij hard en scoorde ook nog eens de gelijkmaker) maar wel in zijn contacten met De Schepper. Voor rust al kreeg Boot we gens „praten" de nodige vrije schop pen tegen en vlak voor tijd kende de privé-oorlog die de arbiter leek te hebben ontketend een nare climax toen hij de slaande Wim Kievit en de duwende Boot uit het veld stuurde. „Een ramp, die scheidsrechter", wist nuchtere Boot dan ook na afloop. „Be lachelijk dat hij deze wedstrijd moest fluiten. Volgens interim-trainer Hans Dor jee van Xerxes kost deze grap Boot minimaal een maand schorsing voordat hij volgend seizoen echt bij Telstar aan de bak kan. Een ge dwongen rustperiode die diverse Noordwijkers (Manuputty: „Einde lijk, zes weken zonder voetbal...") op dit moment best wel goed uit zou komen. Ook de weer uiterst vermoeid ogende John van Dijk. Maar deze Noordwijkse middenvel der heeft in die rustperiode wel iets erg moois om aan terug te denken. Die zo fraaie voorzet van Suttorp, in die 86ste minuut. En vooral die droge knal. Die bal die er in ging omdat „dat gewoon moest"... GERT-JAN ONVLEE Ruud Bröring, Rob Suttorp en Siem van Beveren vieren een Noordwijks feest op het Quick Boys-terrein...

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17