Islamitische wet heerst in Afghaanse „bevrijde gebieden oioiKy Toeristen laten Londen links liggen Dezeweek bij de melkman: Andrea Smits na reparatie op weg naar dumpplaats Bloedige incidente in OegarnÉ GROOT-BRITTANNIë UIT DE GRA TIE ALS VAKANTIELAND BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 17 JUNI 1980 PAGI1 OQI Het Russisch gezag in Afgha nistan lijkt langzaam maar ze ker af te brokkelen nu de Af ghaanse verzetsstrijders over winning na overwinning beha len. Op dit moment brengt Gu ardian-correspondent Peter Niesewand een bezoek aan Af ghaanse provincie Nangahar, nabij Pakistan die op de hoofd stad Jalalabad na bijna geheel in handen is van de opstande lingen. Afghaanse verzetsstrij ders staan hier bij een tank die zij op de Russen hebben buit gemaakt. JALALABAD Islamitische op standelingen, die sinds de Russi sche inval in Afghanistan fel ver zet hebben geboden tegen de bui tenlandse overheerser, hebben een groot gedeelte van de Afghaanse provincie Nangahar veroverd op het Russisch en Afghaanse leger. Op drie kilometer afstand van de provinciale hoofdstad Jalalabad, die nog steeds in handen is van de Russen, hebben de guerrilla's een eigen grenspost ingericht. Iedereen die vanuit bezet gebied „de bevrij de zone" wil betreden wordt uit voerig ondervraagd en gefouil leerd. Een kleine 500 meter verder op, net aan het gezichtsveld ont trokken, staan de Russische tanks: al met al een heel gênante situatie voor de Russische bezetter. Desalniettemin hebben de Russen nog geen pogingen gedaan om de prikkeldraadver sperring over de stoffige weg te verwijde ren. Een klein houten hutje dat volgeplakt is met posters van de militante guerrilla-or ganisatie Hezb-I-Islami, doet dienst als dou anekantoor. In de brandende zon staat een gammele stoel, waarschijnlijk bedoeld voor de dienstdoende bewaker. Jonge, gewapen de guerrillastrijders zoeken wat verkoeling in de schaduw van de bomen. De grenspost heeft niet alleen symbolische betekenis. Dagelijks trekt een stroom bur gers het bevrijde gebied binnen. De plaatse lijke leider van de guerrilla's Mahmoud, vertelde me: „Dit is ons controlepunt. Hier gaan we de identiteitspapieren na van ie dereen die het bevrijd gebied wil betre den". De verzetsstrijders onderwerpen ook degenen die het gebied willen verlaten, aan een nauwkeurig onderzoek. In de tijd die ik bij de rebellen heb doorgebracht, werd een Afghaanse boer betrapt die probeerde drie kisten rijpe pruimen 'over „de grens" te smokkelen om ze vanuit het door de Rus sen gecontroleerde gebied naar de Sovjet- Unie te exporteren. De handelswaar werd onmiddellijk geconfisceerd en het fruit werd uitgedeeld-aan voorbijgangers. De verzetstrijders zeiden dat de Afghanen en Russen slechts één keer tanks hebben gestuijrd om de grenspost af te breken-. „We hebben hen tegengehouden", verklaarde Mahmoud, als betrof het een kleinigheid. De koppigheid van het Afghaans verzet is een feit waar Moskou terdege rekening mee moet houden. De Russische militairen zijn nergens veilig, zelfs niet in de gepant serde tanks en geavanceerde helicopters. Hoewel de verzetsstrijders over weinig wa pens beschikken, hebben ze nog steeds en kele anti-tank raketten. Elke Rus die zijn hoofd uit het mangat van een tank waagt, loopt het risico doorzeefd te worden met kogels. En als er niet Voldoende geweren voor handen zijn, gooien de vrouwen met stenen. De Sovjets hebben maar weinig vrienden onder de bevolking in Nangahar en bijna niemand is neutraal. Ondanks de vele Rus sische aanvallen en het tegenoffensief van de verzetsstrijders, gaat het leven van alle dag hier zijn normale gang. De rebellen hebben het bestuur van de provincie over genomen van het door de Russen gesteunde regime in Kaboel. De scholen houden bijna allemaal hun deuren gesloten, omdat de meeste leraren zich hebben aangesloten bij de guerrilla's of hun toevlucht hebben ge zocht bij de Sovjets. Maar de rebellen heb ben het islamitische rechtssysteem geïntro duceerd en misdaden worden berecht door islamitische rechters. De taak van de politie is overgenomen door de verzetsstrijders, die eenvoudige geschillen beslechten. Klacht Een oude vrouw kwam buiten haar zinnen van woede aan in het opstandelingenkamp Sukhrud. Haar klacht was dat een man uit het dorp Diwalid 13.000 Afghani's (onge veer 735 gulden) van haar had geleend en nu weigerde het bedrag terug te betalen. Toen ze weg was zei Mahmoud: „We zullen haar een brief meegeven voor die man. Als hij haar het geld teruggeeft, is er niets aan de hand. Zo'niet, dan gaan we naar zijn huis en nemen we het geld mee en als hij niet zoveel geld in huis heeft, nemen we goederen tot die waarde mee". Elk dorp heeft tenminste één mollah een islamitisch theoloog die misdaden be recht volgens de islamitische Shariat-wet. De ernstige misdrijven worden berecht in het opstandelingenkamp bij Torabora, een dorpje vlakbij de Pakistaanse grens waar- een lemen huis aan de rand van het ravijn dienst doet als gevangenis voor het „bevrij de gebied". Hoewel volgens de Shariat-wet bij dieven een hand moeten worden afgehakt, wordt deze straf volgens Mahmoud op dit moment niet toegepast. „De gebruikelijke straf voor diefstal is dat de dief het bedrag dat hij heeft gestolen moet terugbetalen en soms wordt hij geslagen door «en man met de Koran onder zijn arm", zei Mahmoud. „Maar dit komt niet veel voor". Hoewel het rechtssysteem op het eerste ge zicht dus vrij clement lijkt, wordt in Tora bora al vier maanden een ongeveer 50-jar^- ge man vastgehouden die wordt verdacht van homosexualiteit hetgeen volgens de is lamitisch wetgeving een misdrijf is. De man ligt geketend op de vloer. Toen ik in Torabora was, kon niemand me vertellen of hij vrijgelaten zou worden en wat er met hem zou gebeuren. Een 18-jarige jongen in wiens ogen de angst te lezen stond, werd samen met andere gevangenen aan mij ge toond. De jongen die^ eveneens verdacht werd van homosexualiteit, zat daar al een maand. Vuurpeloton Deze twee en zeven andere politieke ge vangenen worden waarschijnlijk op een goede dag door een vuurpeleton van de verzetsstrijders geëxecuteerd. Ze zitten op gesloten in donkere cellen zonder ramen die ze nooit verlaten, zelfs niet wanneer de Russische vliegtuigen bombardementen uit voeren. Tot dusver hebben ze geluk gehad. Elders hebben de verzetsstrijders proviso risch ziekenhuizen en klinieken ingericht. De medicijnen die ze op de markt van de Pakistaanse noord-westelijke grensprovin cie Peshawar met het weinige geld dat ze hebben kopen, worden gratis aan de bevol king verstrekt. In Nangahar betalen de verzetsstrijders zelfs mee aan het onder houd van een geometrische tuin, die ooit is aangelegd door een vroegere keizer van Iran, waarvan Afghanistan indertijd deel uitmaakte. PETER NIESEWAND THE GUARDIAN Gijzeling in Graz voorbij GRAZ In de Oostenrijkse stad Graz is vanmorgen een einde gekomen aan de de 21 uur durende gijzeling van 23 mensen, onder wie drie klei ne kinderen. De 35-jarige Joegoslaaf die de mensen in gijzeling hield is hierbij om het leven gekomen. Twee mensen liepen lichte ver wondingen op. De gijzeling begon gisteren morgen, kort nadat de Joegos laaf van zijn baas te horen had gekregen dat hij zou worden ontslagen. Omdat hij bang was naar zijn vaderland te worden uitgewezen nam hij de mensen in gijzeling. Vanmorgen pro beerde een van de gijzelaars de Joegoslaaf zijn geweer af handig te maken waarbij een schot viel. Direct hierna viel de politie het pand binnen. Het is niet bekend of de Joe goslaaf om het leven is geko men door een schot uit het ei gen geweer of door een politie kogel. Duitse surfers op Noordzee gered KATWIJK Twee surfers zijn gistermiddag omstreeks vier uur op een afstand van acht kilometer uit de Kat- wijkse kust in moeilijkhe den geraakt toen de wind wegviel. Door een verrekij ker zag de strandpolitie dat de twee jongemannen pro blemen hadden Een pa trouilleboot pikte hen ver volgens op; de surfplanken werden op zee achtergelaten. De twee Duitsers van 21 en 22 jaar uit Wemelsbirchen, die hun vakantie aan de Noord zeekust doorbrengen, haddën getracht öp hun surfplanken het booreiland voor de kust van Katwijk te bereiken. Luns wijst België op NAVO-verplichtingen BRUSSEL Secretaris-generaal Luns van de NAVO heeft, naar in Belgische regeringskringen is vernomen, de Belgi sche premier Mariens het afgelopen weekeinde gewaar schuwd tegen „het niet naleven van de NAVO-verplichtin gen en het verzwakken van de paraatheid van het Belgische leger". ■Zoals bekend besloot de Belgische regering verleden week dat de beslissing over het al dan niet stationeren van nieuwe NAVO-atoomwapens, waarover in december in NAVO-verband was besloten, nog enige tijd uit te stellen. België wil nu eerst de NAVO-conferentie van de volgende maand in Ankara afwach ten alvorens een besluit te nemen. De verzwakking van de paraatheid van het leger zou het gevolg zijn van bezuinigingen op het defensiebudget. Ook de Belgische minister van defensie heeft zich over deze bezuinigingen be klaagd. Leider Iraanse revolutionaire garde neemt ontslag TEHERAN De leider van de revolutionaire garde van Iran, Agha Zamani, heeft zijn ontslag aangeboden. In zijn ontslagbrief aan presi dent Bani-Sadr motiveert hij zijn ontslag met „me ningsverschillen", die ver hinderen dat er een leger van de grond komt dat de voortzetting van de islamiti sche revolutie kan garande ren. In het leger heerst al lange tijd ontevredenheid over de Iraan se ^evolutie. Vorige maand werd bekend dat groepen mili tairen hadden geopteerd voor terugkeer van de sjah. De iman Khomeiny waarschuwde vorige week voor het eerst dat de Iraanse revolutie in gevaar verkeert. In een rede voor de sinds 4 no vember bezette Amerikaanse ambassade in Teheran heeft de Iraanse president enkele tienduizenden leden van de revolutionaire garde opgeroe pen tot discipline. „Slaat geen acht op hen die U tot losse ac ties aanzetten en vervolgens zeggen dat de president van de islamitische republiek tegen u is. Ik ben met u", aldus presi dent Bani-Sadr. De Syrische diplomaat Adib Daudy, die als lid van een spe ciale VN-commissie door VN- secretaris-generaal Waldheim naar Teheran was gezonden om een uitweg te vinden in de Amerikaanse gyzelaarscrisis, is gisteren onverrichterzake in Genève teruggekeerd. Hij noemde de VN de beste in stantie die de crisis kan oplos sen. ADVERTENTIE ZEÉBRUGGE/RÖTTER- DAM De Andrea Smits, het Nederlandse schip dat vaten met radioactief afval in de Atlantische Oceaan moet gaan dumpen, heeft in de loop van de dag koers ge zet naar de dumpplaats, zo'n 1.700 kilometer ten zuidwes ten van Land's End, het wes telijkste puntje van Enge land. De Andrea Smits lag sinds gis terenmorgen in open zee, eni ge kilometers voor de kust van Oostende, waar de reparaties zijn verricht aan de stuurhut, die zondagmorgen vroeg door demonstranten werd vernield. Een woordvoerder van de ei genaar van de Andrea Smits heeft gisterenmiddag geruch ten tegensgesproken, als zou den de Vaten met afval wór den gedumpt in de Golf van Biscaye. Deze geruchten zou den door kwaadwillende lie den in de Gereld zijh gehol pen. De woordvoerder noemde in dit verband de burgemees ter van Brugge. Hij verklaarde verder dat de dumpplaats ten zuidwesten van Land's End volgens internationale bepa lingen is vastgestéld. Aan boord van de Andrea Smits bevinden zich twee inspec teurs van het Bureau voor Atoomenergie. Zij zullen erop toezien dat de vaten op de juis te plaats in zee zullen worden gelaten. Scheur in Laatste Avondmaal van Da Vinei MILAAN Er is een scheur van twee meter lang en ander halve centimeter breed ont staan in de muur waarop Leo nardo da Vinci in 1497 zijn Laatste Avondmaal schilderde. Ze is waarschijnlijk veroor zaakt door trillingen van het drukke Milanese vrachtver keer en vormt een nieuw pro bleem rond de beroemde schil dering die in de laatste we reldoorlog ernstig werd be schadigd. Enige jaren geleden werd een soort schimmel ont dekt die de kleuren van -het fresco, dat is aangebracht in de refter van de Santa Marias delle Grazie, aantasten. BONN De Westduitse rege- ring heeft gisteren ontkend dat president Carter bonds kanselier Helmut Schmidt heeft gewaarschuwd in zijn dialoog met Moskou niet af te wijken van de in december ge nomen NAVO-besluiten. „We hebben geen harde toon In de brief ontdekt",* aldus rege ringswoordvoerder Klaus Boi ling. Het Westduitse blad Stern had geschreven dat de Amerikaanse president aan Schmidt had voorgehouden dat hij bij zijn bezoek aan Mos kou op 30 juni niet het nu cleaire standpunt van de NAVO moest ondergraven. De woordvoerder verklaarde Bonn: geen waarschuwing aan Schmidt dat Bonn en Washington het eens zijn over de tweezijdige aard van de NAVO-beslissing: ontwapeningsbesprekingen aan het Kremlin aanbieden bij het voorbereiden van nieuwe raketten in Europa ter corrige ring van wat beide regeringen zien als militaire onevenwich tigheid in het voordeel van Moskou. Besmet wa in Britse kerncentr Z ft !*U flLAy LONDEN Ongevet derd werknemers v, kerncentrale in het N gelse Windscalc hebb maag-darmontsteking pen. nadat ze veront^ water hadden gedron Mogelijkerwijs is het kwestie gebruikt voor koelen van een reac sloot een woordvoerd „British Nuclear Fue maatschappij die de i beheert, de mogelijkh dat het water vervuild een radio-actief elemen Van het personeel moei "aar°1 tig man, die er erg aa og. waren, met werken opl De bewoners van de on E&d' van de centrale hebloa raad gekregen hun driifj^^ tevoren te koken. iele rengt icette ie er an zo ie sla p ai iet er NAIROBI In het wi de zijn bij incidenten in gandese hoofdstad en ving 14 mensen om he gekomen. Dat gebeurt militairen schoten op i gers van ex-president Luie, die vandaag u lingschap is teruggeke aan de komende verkil deel te nemen. Luie was het eerste hoofd na de val van di tor Idi Amin in april vorig jaar. Na nauwelij maanden aan het be\* zijn geweest moest meningsverschillen r litaire leiders, aftrede opvolger, Godfrey Bi-1^ inmiddels ook afgezet, oog op zijn komende tei hadden honderden va aanhangers in Kamp omliggende plaatsen weekeinde betogingen den om uiting te gev< 6 hun vreugde. Aan d< monstraties maakten ren met geweld een ein Boot vluchtelinge Nederlands st SINGAPORE In Sii is gisteren het Nedi schip „Smit Lloyd 14" Vietnamese bootvlucht aan boord aangekoi waren in de Zuid-Chini opgepikt, verklaarde tegenwoordiger van di Commissie voor Vlui gen van de Verenigde De vluchtelingen mochl aan land, toen de Nedei regering zich garant steld voor hervestiging Vietnamezen binnen mende drie maandei „Smit Lloyd-14" is het| schip in drie dagen, dat telingen naar Singapori gebracht. „Dode prins op Israëlisc t.v. ,STI •ach tw juord ana\ Iriek bo-Sl - JERUZALEM De 1 sche televisie heeft gisti_,(,: „Dood van een prinse l 7 omstreden film van de cineast Anthony Thom; -- gezonden. Op de vertoning volgd discussie over de samen) in Saoedi-Arabië in h meen en de plaats vrouw daarin in het bijl Een specialist terzake het verkeerd uit de fill clusies te trekken over dendaagse samenleving oedi-Arabië. In de filr niet geknipt. Zo zagen raëliërs onverkort de p waarin Thomas de o van de vrouw in Saoet bië vergelijkt met het van de Palestijnen. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Je merkt het overal: in de halflege hotels, restaurants en theaters. Bij de grote massa is Engeland als toeris- tenland definitief uit de gratie. Er komen veel minder buitenlanders, zelfs in de wa renhuizen zijn zij niet meer in de meerder heid. De waardestijging van het pond ge koppeld aan een inflatie van meer dan 20 procent hebben Engeland even duur of nog duurder gemaakt dan onze eigen con treien en voor de doorsnee toerist minder interessant dan vroeger. En die klap komt hard aan in Engeland, dat sinds de jaren zeventig meer verdiende aan toeristen dan aan zijn zieke (auto)industrie. Bija 16 procent van de toeristische opbrengst was overigens afkomstig van steenrijke Ara bieren. Het half miljoen Arabische gasten dat het afgelopen jaar in Engeland vertoefde, heeft daar meer dan 1,6 miljard gulden uitge geven. Per persoon is dit drie maal zoveel als de doorsnee toerist. In die Arabische uitgaven werden de kosten van luchtreizen en de aan koop van eigendommen niet eens meegere kend. Sprookje Het sprookje lijkt nu echter uit. De Britten stellen verbijsterd vast, dat zelfs de Arabieren alles te duur beginnen te vinden en steeds meer wegblijven. Zij blijken eensklaps de voorkeur te geven aan Californië en het zui den van Frankrijk. Engeland heeft voor een groot deel van de Arabieren afgedaan. Als de Engelsen een zondebok zoeken, zullen ze de hand eerst in de eigen boezem moeten steken. Want in feite hebben de waardever- hoging van het pond en de stijgende Britse inflatie weinig te maken met het wegblijven .van de Arabieren. Zij zijn het op.de eerste plaats beu dat de Engelsen, vooral de Londe- naren, er een sport van maken om hen in de kortste tijd te plukken. Sommige Arabieren mogen nog zo rijk zijn, hun geld weggooien •doen ze niet graag. Met name de artsen van Londen's Harley Street, die elke Arabische patiënt als een goudmijn beschouwen, worden steeds meer gemeden. De Arabieren hebben ontdekt dat ze voor minder geld even goed behandeld worden in New York of West-Duitsland. En daar kun je ook mooie dingen kopen. Het afgelopen jaar hebben de Arabische be zoekers bijna meer dan 800 miljoen gulden uitgegeven in Engelse winkels en warenhui zen. Het grootste deel ervan werd door hen neergeteld in Londen (Bond Street, Oxford Street, Knightsbridge) omdat de meeste Ara bieren alleen het centrum van de hoofdstad bezochten. Hun verblijfskosten in Engeland werden op ongeveer 700 miljoen gulden ge schat. Ziekenh uizen De exclusieve Harley Street Clinic, een van de duurste privé ziekenhuizen van Londen, heeft 150 kamers. Deze kosten 240 tot 360 gulden per dag, voor Engeland ongekend hoge bedragen. De afgelopen jaren heeft de kliniek geregeld vol gelegen met Arabieren. Vandaag de dag is hun aanwezigheid sterk verminderd en dezelfde situatie doet zich voor in andere ziekenhuizen, zoals het Prin cess Grace Hospital. Beide ziekenhuizen ho ren toe aan de Americain Medical (Europe) ltd, een Amerikaans-Britse firma, die in Lon den geleid wordt door dr. Stanley Balfour- Lynn. Hij verbergt zij wrevel over de jongste ontwikkelingen niet. „Het is de schuld van dokters en tandartsen, die dachten dat het elke dag kermis was. Ze hebben hun patiën ten letterlijk uitgezogen", meent hij. „De Ara bieren worden elders goedkoper geholpen". Het wegblijven van de Arabieren is een grote verliespost voor de Londense taxichauffeurs en wagenverhuurders. Vroeger gebeurde het geregeld, dat taxichauffeurs in zes maanden genoeg verdienden om zich een eigen Rolls Royce aan te schaffen. 1978 was wat dit be treft het beste Arabische jaar. Maar se dertdien is de opbrengst geleidelijk gezakt. Chauffeurs die eën of meerdere eigen Rolls Royces bezitten proberen ze nu voor een re delijk prijsje van de hand te doen. Garage houder Peter Eatenton uit de Londense wijk Chelsea geeft toe, dat sommige zakenlui de huidige weerslag in het Arabisch toerisme zelf hebben veroorzaakt. „De Arabieren wer den uitgebuit", zegt hij. „Men vroeg ze dertig pond voor het repareren van een lekke band, wat normaal niet meer dan vijf pond had mo gen kosten. Wat mij verbaast is, dat de Ara bieren het zich zo lang hebben laten welge vallen". MIL. land: lan nooi dan stree wacl kije ook Jan loop paal< groti Zwa zegd maa voor peld die I waa tracl hij e zen Nees

Leidse Courant | 1980 | | pagina 14