PLO graaft in Libanon zijn graf met wraakacties en excessen f a i Synodecommissies brengen tussentijds verslag uit aan bisschoppenconferentie QP boeken KORTE METTEN kerk wereld BUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 13 JUNI 1980 PAGIlJ JOR" BEIROET Twee weken geleden stuurde de pira tenzender Voice of Hope een boodschap de lucht in voor de inwoners van Sidon. Van de zes Libanese piratenzenders die alle meer haat dan liefde predi ken staat de Voice of Hope aan de kant van majoor Sa'ad Haddad, commandant van het stukje land dat, militair gesproken, de Israëliërs zich hebben toegeëigend. De boodschap luidde dat burgers van Haddads zogenaamde Vrij Libanon waren gemo lesteerd bij een wegversperring nabij de rivier de Litani. De wegversperring ligt in een stukje nie mandsland dat al jaren bekend staat als Fatah- land. Hier geldt het gezag van de Palestijnse be vrijdingsorganisatie van Yasser Arafat, de PLO, die bovendien kan rekenen op de steun van een aantal Libanese bondgenoten. De inwoners van Sidon, een 15 kilometer noordelijker gelegen stad, hebben geen enkele invloed in Katah- land. Desalniettemin, zo verkondigde de Voice of Hope, moesten zij ervoor zorgen dat er een eind kwam aan deze misdaden en, zo vervolgde de piraat, „we stu ren jullie twee kleine cadeautjes om aan te tonen dat het ons ernst is". Volgens waarnemers van de Verenig de Naties werden de geschenken bezorgd door Israë liërs. Vanuit Dibbin, een dorpje vlakbij Sidon, gooiden ze twee granaten die op een drukke weg in het cen trum van Sidon tot ontploffing kwamen. Het aantal slachtoffers - vier mensen kwamen om het leven en veertien werden gewond - lag hoger dan normaal. Verder was het een dag zoals zovele andere in Zuid- Libanon. Haddads opvattingen over misdaad en straf maken hem niet geliefd bij de bevolking van Zuid-Libanon en schaden Israëls reputatie in het buitenland. „Naar het lijkt", zo zei een leraar uit de veel geplaagde stad Ty- rus, „heeft Israël de voor- en nadelen zorgvuldig tegen elkaar afgewogen. Wat ze aan internationale sympat hie verliezen, maken ze hier, in de brute oorlog tegen de Palestijnen, ruimschoots goed. Helaas moet ik toege ven dat ikzelf een levend bewijs ben dat de Israëliërs goed gegokt hebben. Vroeger droeg ik de guerrilla's nog een goed hart toe, maar nu niet meer". Als de Israëliërs met hun acties willen bereiken dat de plaatselijke bevolking zich tegen de PLO keert, dan slagen ze daar wonderwel in. De inwoners van Sidon zijn bijna allemaal soennietische moslims, die van oudsher veel sympathie hebben voor de Palestijnse zaak. Ze hebben nog lang niet zoveel te verduren ge had als het zuidelijker gelegen Tyrus, maar, hoe ze nu ook over de Palestijnse zaak mogen denken, vast staat dat ze meer dan genoeg krijgen van de guerrilla's van de PLO. En dit geldt voor bijna alle Libanezen die om geografi sche redenen veel hebben te lijden onder de strijd tus sen de Palestijnse verzetsstrijders en Israël. Vooral de sjiïtische moslims in Libanon hebben alle reden de PLO te haten en hoewel deze haat niet van vandaag of gisteren dateert, neemt die nu dramatische en voor de Palestijnen wellicht gevaarlijke vormen aan. In Libanonhet enige land dat de Palestij nen nog als hun gastland mogen beschou wen, neemt de weerstand tegen hun optre den toe. Niet alleen de christelijke groepe ringen keren zich tegen hen, ook de Ara bieren, met name de sji'iten, worden de Palestijnen in toenemende mate beu, voor al ook door de excessen waaraan zij zich schuldig maken. Niemand is sinds het ontstaan van Fatahland 12 jaar geleden zo van het kastje naar de muur gestuurd als de bevolkingsgroep van de sji'itische moslims. Als gevolg van de Israëlische vergeldingsacties werden ze uit hun huizen in het zuiden verdreven, waarna ze zich aanslo ten bij het leger der armen in Beiroet. Maar ook daar waren ze niet veilig en tijdens de burgeroorlog werden ze door de falangistische Libanezen en de militia's van Chamoun (twee elkaar bestrijdende christelijke clans, red.) uit Beiroet verjaagd. Hun ellende duurt voort tot óp de dag van vandaag. Na de burgeroorlog woedde de strijd feller dan tevoren voort in het zuiden en ook in Beiroet staan de sji'iten voortdurend bloot aan een stadsguerrilla waaraan geen einde lijkt te komen. Ironie Ironisch genoeg hebben deze sji'iten met Palestijnse hulp een eigen wapenarsenaal kunnen opbouwen. Als de grootste, maar minst geliefde minderheid in Liba non, stonden ze open voor allerlei radicale bewegin gen. Maar nu beginnen ze zich tegen hun voormalige leermeesters te keren. Hoe netjes de guerrilla's zich ook gedragen, hun aan wezigheid alleen is al erg genoeg. „Iedereen doorziet het spelletje dat Israël speelt", aldus een guerrillalei der, „maar voor de sji'iten zijn de Palestijnen een aan wijsbare oorzaak voor al hun ellende". Wat de Pales tijnse vluchtelingen vroeger dachten over het Libanese leger - dat zij en niet Israël de onderdrukker was - denken de Sji'iten nu over de vluchtelingen die guer rilla's zijn geworden. En soms doen zich ook „excessen" voor, om even in de terminologie van de Libanese politiek te blijven. De guerrillaleiders geven dit openlijk toe. „Die excessen onteren onze oorlog", aldus een woordvoerder op het onlangs gehouden congres van Fatah in Damascus. Maar toegeven dat er excessen zijn, is makkelijk ge noeg, zo lijken de sji'iten te denken; er moet een eind aan worden gemaakt. De excessen komen in verschillende vormen voor. Sommigen wandaden geschieden in diensttijd en de sji 'iten zijn tamelijk eensgezind in hun mening: „We we ten dat de Israëliërs gewoonlijk beginnen met schieten, maar volgens ons hebben Palestijnse bombardementen ment afwezig zijn en dat terwijl de Palestijnen eigen scholen tot hun beschikking hebben. Ik heb het punt .bereikt, zo zei deze gematigde man, dat ik bereid ben tegen hen ten strijde te trekken. Wie had óóit kunnen denken dat wij nog eens in overweging zouden nemen om de wapens die we van de Palestijnen hebben ge kregen, tegen hen te gebruiken. Sommigen hier willen zelfs de heilige oorlog uitroepen". Militia gegroeid Twee Palestijnse guerrillastrijders op een Russische jeep in zuidelijk Libanon: de plaatselijke Arabische be volking wordt hun aanwezigheid zat. geen enkele zin. Israël ondervindt er nauwelijks hin der van". „Als een Palestijn in het bijna uitgestorven Nabatiyah begint te schieten, dan zal Haddad hier in Tyrus vergeldingsacties ondernemen". „Zuiderlingen die de guerrilla's vroeger steuuden, zijn tot de conclu sie gekomen dat ze op een bepaalde manier egoïsti- scher zijn geworden. Ze zijn ervan overtuigd dat ze door andere Arabieren verraden worden en daarom zijn ze ongevoelig voor het lijden dat anderen door hun toedoen wordt aangedaan". Geldafpersers Andere excessen hebben niets met de oorlog te maken. Libanon is een paradijs voor geldafpersers. Het op on eerlijke wijze verkregen geld vormt een bron van in komsten voor militia's van allerlei pluimage. Hieraan is iedereen gewend, maar het wordt als kwalijker er varen als de geldafpersers indringers zijn - Palestijnen bijvoorbeeld - die hun daden rechtvaardigen door zich te beroepen op een hogere zaak. De meest gehoorde klacht van de zuiderlingen is dat bepaalde guerrilla-or ganisaties hetzij direct, hetzij via Libanese handlan gers, hun „bescherming" opdringen aan de plaatselijke boeren. Welke organisatie verantwoordelijk is en hoe ver de kwalijke praktijken reiken, zijn zaken waar de zuiderlingen zich niet echt druk om maken. Er zijn goede en slechte Palestijnen, maar uiteindelijk komen alle excessen voort uit een machtsmisbruik dat voort vloeit uit de loop van een Palestijns geweer. De excessen doorkruisen het dagelijks leven. „We zijn tweederangs burgers in ons eigen land geworden", zei de leraar uit Tyrus. „Aan het begin van elk schooljaar dwingen de guerrilla-organisaties ons om hun kinde ren op school nemen. Ze eisen zelfs dat er een plaatsje wordt vrijgehouden voor de Fedayeen die op. dat mo- En dat lijkt inderdaad zo te zijn. De sji'itische militia Amal is de afgelopen maanden schrikbarend gegroeid. „We hebben 4.000 goed getrainde mensen", zei één van hun leiders, „en de enige reden dat we geen 80.000 man klaar hebben, is dat we een tekort aan wapens hebben". Amal is de trots van de hele sji'itische ge meenschap die rijkelijk geld geeft. En de nieuwe mili taire kracht wordt ook in praktijk gebracht, hetgeen het duidelijkst gebleken is uit de bemoeienis van Amal met de strijd tussen Iran en Irak die naar Libanese bo dem is uitgewaaierd. Maar toch is deze strijd slechts een schijnstrijd. Als de gewapende confrontaties voort duren, ontwikkelt de strijd zich tot een regelrechte confrontatie tussen sjiïten en Palestijnen. „Dat is het laatste dat we willen", zei één van de leiders van Amal, „en we smeken Arafat om ons te helpen dat te voorkomen. Maar het wordt voor ons steeds moeilijker om onze mensen onder controle te houden. Ook wij hebben fanatiekelingen binnen onze organisatie, net zoals hij. Elke armzalige sjeik hier wil zijn eigen zelf moordeskader oprichten". Hoewel de Palestijnen op dit moment nog steeds ster ker zijn, lopen ze toch gevaar door het heilig vuur dat in de sji'iten brandt, bezield als ze worden door de ge dachte aan dood en martelaarschap. Bovendien zitten de sji'iten verspreid over een groot gebied en de onder linge solidariteit is groot. Een andere factor in het na deel van de Palestijnen is dat zij ook nog gevaar te duchten hebben van andere groeperingen, zoals de ma- ronietische christenen die nu al juichen bij het vooruit zicht van een nieuwe vijand voor de Palestijnen. Zowel in Beiroet als in Fatahland komen nu al kleine schermutselingen voor. De ernstigste gevechten von den plaats in het zuidelijke dorpje Zifta waar één van de vele triviale „excessen" de aanleiding vormde. In een half uur lag het hele dorp onder (Palestijns) vqur. De sjiïtische militia's stonden aanvankelijk machteloos. Ze wachften tot het schieten voorbij was en toen de Palestijnen en hun bondgenoten uit hun schuilplaatsen tevoorschijn kwamen in de gedachte dat. alles veilig was, schoten de sji'iten 26 yan hen van dichtbij dood. Libanon dient als platform 'voor het internationale be leid van Yassar Arafat. Het land is de laatste onafhan kelijk vrijplaats voor de PLO, maar zoals de zaken er nu voor staan, zou Libanon in plaats van een spring plank voor de triomfantelijke terugkeer van de Pales tijnen naar Israël, wel eens het graf van de PLO kun nen worden. DAVID HIRST A THE GUARDIAN Handboek voor actieve amateur weerkundigen Een natte mei geeft boter in de wei... Mei koel en nat, vult schuur en vat.. Is mei nat, een droge juni volgt zijn pad... Drie regels uit de zogenaamde volksweerkun- de, die gezien het toch wel droge weer van de afgelopen maand weinig goeds voor spellen voor het weer van deze maand, en de oogsten van de komende zomer. Deze spreuken of volkswijsheden, hoe men ze noemen wil, zijn ontleend aan het boekje „Weer of geen weer" van de Rijswijkse leraar Aardrijks kunde drs. J. Buisman. Zoals uit de ondertitel „Me teorologie voor natuurvrien den" blijkt, en op de omslag van het in de Sesam-serie van Bosch Keuning uitge geven boekje is te lezen, om vatten de 240 pagina's heel wat meer dan een simpele opsomming van regels uit die volks weerkunde. Het is veeleer een nogal theoreti sche, soms op een wat schoolse manier gebrachte, benadering van het weer en wat daarmee samenhangt, waarbij de lezer bijvoor beeld tal van aanwijzingen krijgt voor het bouwen van bepaalde meetapparatuur, het voorspellen van weers veranderingen en het opstel len van een eigen weerbe richt. „Weer of geen weer" valt dus eigenlijk in twee delen uiteen. Naast de genoemde theoreti sche benadering van het weer- gebeuren is er een drietal hoofdstukjes, waarin weerre- gels voor het dagelijks ge bruik, de volksweerkunde en een overzicht van strenge win ters en warme zomers worden gegeven. Maar om bij de eerste bladzij den te beginnen; enigé kennis van termen en begrippen uit de meteorologie is bij het lezen van „Weer of geen weer" een vereiste. Omdat een duidelijke inleiding en uitleg van die be grippen ontbreekt hoofd stuk 2, overgenomen uit de Teleac-weercursus zou wel licht als zodanig dienst kun nen doen zal de nietsver moedende lezer de nodige moeite hebben met verschil lende uitdrukkingen, die min of meer als bekend worden verondersteld. Toch is: dit dui delijk op zelfwerkzaamheid gerichte eerste hoofdstuk best de moeite waard, onder meer omdat de heer Buisman nogal wat aanwijzingen geeft voor het zelf bouwen van waarne- mingsapparatuur. Het derde hoofdstuk „Anato mie van een frontale depres sie" verduidelijkt veel, zo niet ajles, van het ontstaan van de pressies, die steeds in onze weerberichten opduiken en zo'n grote invloed hebben op ons Nederlandse weerbeeld. Ook hier ontkomt de schrijver er niet aan om af en toe wat moeilijkere termen te gebrui ken. In het vierde hoofdstuk wordt ingegaan op de wolken, die als geen ander wijzen op-naderen de weersveranderingen. Alt hans, voor degenen die de „taal der wolken" verstaan. Windveren, schaapjeswolken, regenwolken en stapwolken zijn slechts enkele van de vor men waarin de gecondenseer de waterdamp want dat zijn wolken in de atmosfeer voorkomt. Ook de neerslag, vanzelfsprekend alleen moge lijk als er wolken zijn, wordt uitvoerig en begrijpelijk be handeld. Voor de lezers die zich er niet toe geroepen voe len meetapparatuur te bouwen of een eigen weerbericht op te stellen, bieden de laatste drie hoofdstukken over weerregels voor het dagelijks gebruik, de volksweerkunde en het ver haal over strenge winters en warme zomers vermakelijke lectuur. Toch doet men er goed aan om niet blindelings te vertrouwen op alle weerre- geltjes en weerspreuken die de auteur in die hoofdtukken geeft, omdat het, zoals hij zelf ook zegt, vaak niet meer zijn dan zeer bescheiden hulpmid delen. Drs. J. Buisman: „Weer of geen Weer, meteorologie voor natuurvrienden". Uit geverij Bosch Keuning Baarn. Prijs: 29,50. Demonstrating in België tegen dumpschip ZEEBRUGGE Een tal personen heeft giste Zeebrugge gedemonsti gen de lozing van radio afval in zee. Eerder op was het dumpschip A Smit, dat in IJmuiden tijd door de milieu Greenpeace belet werd varen, in Zeebrugge aan men om daar ook een radioactief afval aan bo< nemen. Het uit België en Zwitse afkomstige afval is verpj vijfduizend vaten. Zevei de twintig betogers, onde het parlementslid Kui hadden zich vastgeketenj een van de 154 goedei gons, die op het spoorw< placement van Zeebi staan om gelost te wordei politie knipte de ketti waarmee de betogers vastgemaakt hadden dooi Belgische zeevaartpolitii trouilleert in de havei Zeebrugge en de havei waar de Andrea Smjt gen ligt is afgesloten. Libiërs in t* se 1 lei tti 3 >0 ie*- - "V -n URL erras Londen met dqnv™ bedreigd LONDEN (AP) Het bestaat in Londen nog Libische ballingen, tegenL ders van het gezag in land, te doden, aldus is ren gezegd door de secret van het Libische „vol! n reau" aldaar, zoals de ai 0p( sade thans wordt genoen De mededeling kwam <en uren nadat de Libische I e) kolonel Gadaffi had g< j, dat het terechtstellen vai a) bische ballingen moest eii e en. Die mensen waren mi i0^r. dood bedreigd als zij niet i eigfs lijk afgelopen woensdaj e hun land waren teruggek e maar Gadaffi had er blij e, een bericht van zijn e|e__. persbureau aan toegevoeg< iet v bannelingen „die wer ^kel voor en in de V.S., Egypt ijden Israël, de dood verdiendei inge: et g< n de genl en :bru lenc Duitse generaa: wegens ongeschiktheit met pensioen BONN Een Westduitse neraal, die het niet eens i; uitbreiding van de NAVl wapening in zijn land, „wegens ongeschiktheid' vroegd met pensioen gesti worden. Generaal Gert Bastian zelf in januari al om ont uit de actieve dienst gevr; omdat hij zich niet met de sluiten van zijn regering de NAVO-bewapening verenigen. Zijn verzoek v destijds afgewezen. De raai kreeg een bureaufun in Keulen. Later .kwam hij nieuw in het nieuws toen een door de fractieleider de SPD, Herbert Wehner, kondigde stelling steunde het militair apparaat van Sovjet-Unie een defensief rakter heeft. Bastian werd medisch zocht en daaruit is volgens ministerie gebleken dat de neraal niet meer geschikt voor de militaire dienst. Chinese bisschop vrijgelaten Bisschop Den Yi- ming van Kan ton, beter bekend als „mgr. Domi nic" is uit de ge vangenis ontsla gen ruim tweeënt wintig jaar, nadat hij was gearres teerd op beschul diging van „con tra-revolutionaire activiteit". Mgr. Deng weiger de met het Vati- caan te breken toen er een door de regering gestuende Chinese kerk werd opgericht. Volgens een avondblad in Kanton was de 72- jarige bisschop her opgevoed en had hij spijt betuigd over zijn „misda den". Hij zou de eerste rooms-kat- holieke bisschop zijn onder de in de jaren vijftig gear resteerde geestelij ken, die is vrijgela ten. Bisschop Igna tius Gong Pingmei van Sjanghai, die eveneens trouw bleef aan Rome, behoort nog tot de in de gevangenis verblijvende rooms-katholieke geestelijken. De synodecommissie voor de deelneming van leken aan de pastorale taken van de kerk hoopt haar rapport in december of januari aan de bisschoppenconferentie te kunnen voorleggen. In februari of maart zou bet werk dan kunnen worden afge rond. De commissie, bestaande uit de bisschoppen Bluyssen, Zwartkruis en Simonis, heeft deze week tijdens de maandelijkse vergadering van de bisschoppenconferentie in Roermond verslag uitgebracht. Ze is nu bezig aan het verzamelen van gegevens over de feitelijke ontwikkelingen in de Nederlandse kerkpro vincie. Zij wil zonder de theologische bezin ning te verwaarlozen vooral praktisch te werk gaan, in goed overleg met de staven van de bisdommen, de nationale werkgroep „Professioneel pastoraat en zijn samenwer kingsverbanden" en met de „Invoerings commissie rechtspositieregeling". De synodecommissie voor het herstel van de samenwerking op het terrein van de missie heeft de afgelopen maanden van gedachten gewisseld met de besturen van de Pauselijke Missiewerken Nederland en de „Week voor de Nederlandse Missionaris". Gesprekken met andere instellingen staan óp het pro gramma. De bisschoppenconferentie heeft opdracht gegeven tot een studie over wat de kerkelijke documenten zeggen over de aard van het missiewerk. De Bisschoppelijke Beheerscommissie (agen dacommissie voor de bischoppenconferen- tie) zal worden gevraagd om een advies voor het opzetten van een onderzoek naar de wenselijkheid van een herindeling van de Nederlandse bisdommen. De „röntgen- commissie" voor het doorlichten van cen trale functies en instellingen van de kerk provincie is van plan'de bisschoppencon ferentie vóór september een tussentijds ad vies te geven. De bisschoppenconferentie zal later dit jaar spreken over de Katholieke Raad voor Kerk en Samenleving (KRKS), samen met het Katholiek Maatschappelijk Beraad. De bisschoppen vinden het voortbestaan van de KRKS van belang voor de katholieke ge loofsgemeenschap, al zou het werkterrein nauwkeuriger omschreven moeten worden. De raad in 1975 opgericht mede naar aanleiding van een aanbeveling van het LPO II wordt gezien als advieslichaam van de bisschoppenconferentie, al mag de raad zelf zijn activiteiten bepalen om ge vraagd en ongevraagd adviezen te geven op de raakvlakken van kerk en samenleving. Paus Johannes Paulus II zal wellicht in het voor jaar van 1981 een bezoek brengen aan Zwitserland. Volgens een Zwitserse bron zijn er gedurende de afgelopen anderhalf jaar „enige contacten" met Va ticaanse functionarissen en andere tussenpersonen geweest over een eventu eel bezoek van de paus aan Genève. Als mogelij ke tijd voor het bezoek worden de maanden maart of april genoemd. De anglicaanse aartsbis schop van Kaapstad, Bill Burnett, heeft alle angli caanse parochies in Zuid- Afrika gevraagd een band aan te gaan met een paro chie aan de andere kant van de „kleurgrens" om te voorkomen, dat het tot een bloedbad in het land komt als gevolg van de raciale onderdrukking. In een brief schrijft hij te hopen, dat de parochies elkaar tweemaal in de maand zullen ontmoe ten. Hij acht deze contacten en meer onderling begrip dringend noodzakelijk, want „het is veel later dan de meeste Zuidafrikanen schijnen te denken". De St.-Liduinavereniging, Jan van Avennestraat 27 te Schiedam organiseert morgen de jaarlijkse lan delijke bedevaart ter ere van St.-Liduina van Schie dam. Het is dit jaar zes eeuwen geleden, dat de heilige werd geboren. Om elf uur is er een pontifica le hoogmis met als hoofd- celebrant de bisschop van Rotterdam, mgr. dr. A. J. Simonis. De mis zal wor den bijgewoond door de pauselijke nuntius. De „stille omgang" door de stad begint om drie uur. Om vier uur is er een plechtig sluitingslof met processie, waarin het zil veren beeld van Liduina wordt meegedragen. Alle activiteiten zijn in de kerk van St.-Liduina-O. L. Vrouw van de Rozen krans, Singel 104 te Schie dam. Van de 220. miljoen Noora- merikaanse staatsburgers behoren er 133,7 miljoen tot een christelijke kerk. In Ca nada bijvoorbeeld behoren 15,3 miljoen van de 23,5 miljoen inwoners tot een kerk. Volgens een zojuist in New York verschenen jaar boek 1980 groeien de ker ken niet veel meer; zij hou den met een jaarlijkse stij ging van 0,7 procent de be volkingsgroei bij. In de Ver enigde Staten is de rooms- katholieke kerk de grootste met 49,6 miljoen gelovigen. In Canada heeft de rooms- katholieke kerk 10,8 mil joen leden. De grootste pro testantse kerk in de Vere nigde Staten is het Zuidelijk Baptistenconvent. In Cana da is dat de anglicaanse kerk. Over mgr. Oscar Romero, de in maart vermoorde aartsbisschop van San Salvador zal in oktober een boek verschijnen, uit gebracht door de Hor- stink, de actie Solidaridad en de commissie Justitia et Pax. In dit boek zullen gedeelten uit toespraken van mgr. Romero en in terviews met hem zijn op genomen. Daarnaast zal het boek achtergrondarti kelen over de positie van de kerk in El Salvador en de politieke situatie in het land bevatten. De titel is: „De bekering van een bisschop". Bij de Hor- stink en Solidaridad is ook in brochurevorm ver schenen de rede, die mgr. Romero in februari heeft gehouden bij zijn promo tie tot ere-doctor aan de universiteit van Leuven, onder de titel „Dc politie ke dimensie van het ge loof vanuit een keuze voor de armen". De bisschoppenconferentie heeft tot lid van de Natio nale Raad voor Katechese benoemd pater L. van Ul- den ofm. Hij volgt pater drs. E. Marijnissen op, die per 1 augustus om ontslag heeft gevraagd. De bisschoppen hebben voorts besloten een herderlijk schrijven te laten voorbereiden over de vol wasseneneducatie, gepland voor de tweede helft van 1981. Romeinse synode over huwelijk inmoeilijkheden Bij de voorbereiding van de bisschoppensy node over huwelijk en gezin, die 26 septem ber in Rome zal beginnen, zijn ernstige moeilijkheden gerezen, volgens het „Bis domblad" van Den Bosch. Het voorberei dend document is nog lang niet klaar en naar in Rome verluidt, komt het ook niet meer. Uit de bisschoppenconferenties van onder meer Frankrijk, Duitsland, Brazilië, België en Neder land zijn zeer kritische opmerkingen geplaatst bij de zogenaamde „lineamenta", de discussie- punten. De commissie huwelijk en gezin die de *SE synode voorbereidt, kreeg een andere voorzit ter, een Pool, nadat een Canadese bisschop het voorzitterschap had opgegeven. De strekking van de kritiek uit de wereld is, volgens het Bossche Bisdomblad, dat het Ro- w meinse stuk te veel bevestigend spreekt in een L E situatie waarin de gelovigen meer evangelisch t di dienen te worden aangesproken en benaderd, ar - Om te proberen alsnog uit de problemen te ko- iets men zijn alle bisschoppenconferenties onlangs benaderd met een enquête. De antwoorden daarop moeten nu in Rome worden verwerkt Mocht er geen voorbereidend document meer komen, dan zullen de vorig jaar toegestuurde discussiepunten tijdens de synode worden ge bruikt, aangevuld met enkele opmerkingen vn het synodesecretariaat, aldus het Bisdomblad. /e IN

Leidse Courant | 1980 | | pagina 18