Festival of Fools bloeit op puinhopen van scheepswerf MNieuwe bestuursvorm katholieke kerk China niet gericht tegen Vaticaan UNIEK THEATERGEBEUREN T/M 15JUNI KORTE METTEN Gekken en dwazen leven zich uit aan de boorden van het IJ INI lUNSTLEIDSE COURANT WOENSDAG 4 JUNI 1980 PAGINA 9 Gemengde vrijmet selarij driekwart eeuw oud De Nederlandse federatie van de in ternationale orde der gemengde vrij metselarij „Le Droit Humaine" (het menselijk recht) zal zondag in het Congresgebouw te Den Haag haar vij fenzeventigjarig bestaan vieren. De gemengde vrijmetselarij werd einde vorige eeuw in Parijs opgericht. Het on derscheid met vele andere nationale vrij metselaarsorganisaties, zoals de Orde van Vrijmetselaren onder het Grootoos ten der Nederlanden, bestaat hierin, dat de laatste een exclusieve mannenaange- legenheid is, terwijl de federatie ook vrouwen met alle rechten toelaat. De Nederlandse federatie kent dan ook veel vrouwen als leden. In de achttien loges in Nederland met in'totaal ongeveer vijf honderd leden vormen de vrouwen een meerderheid met ongeveer zestig pro cent van het ledenbestand. Het Franse initiatief van een gemengde vrijmetselarij werd in 1904 in Nederland overgenomen. Dat jaar werd in Amster dam de eerste loge opgericht onder de naam „Cazotte". De officiële erkenning vanuit Parijs volgde op 15 juni 1905, wel ke dag geldt als de officiële oprichtings datum. Om misverstanden op te ruimen en za kelijke informatie te geven heeft de jubi lerende federatie een boekje uitgegeven onder de titel „75 vragen oeantwoord". Daarin wordt met name ingegaan op de geheimzinnigheid, die de vrijmetselarij wordt verweten. Gezegd wordt, dat de vrijmetselaars zelf nog al eens grond voor de bewering hebben gegeven, maar zo zegt het boekje, de vrijmetselarij kent wel geheimen, maar geen geheim zinnigheden. Lange tijd heeft er een gespannen, zo niet vijandige verhouding bestaan tussen de vrijmetselarij en de kerken. Sinds en kele jaren is over het algemeen de vrij metselarij niet meer voor katholieke le ken verboden, al hebben de Westduitse bisschoppen nog onlangs het verbod van een lidmaatschap voor katholieken ge handhaafd. plek is bewust gedaan. Na het laatste festival in 1978 was het duidelijk, dat, als we ooit door zouden gaan, het op een ande re m'anier en ook op een an dere plaats zou moeten. Op nieuw een Festival of Fools in Shaffy, Melkweg en Paradiso zou een w.at gemakkelijke herhaling zijn". Rolschaatsen Toen de Amerikaanse thea terclown Jango Edwards bijna zes jaar geleden op rolschaat sen het Shaffy-theater bin nenstormde met het idee een festival te houden rond „the fooi", de dwaas, was dat een uniek idee dat aansloeg in Amsterdam het mekka van de alternatieve theaterma kers. Een publiek van 15.000 man, dat de daarop volgende lachen valt, is te bezien. We kunnen in deze tijden van broeierigheid, chaos en verval niet duidelijk genoeg laten zien, waar we staan: op de tocht of in de frisse wind. We wanhopen niet, voor ons geen „Apocalypse now". Dit spek takel aan het IJ staat in het teken van „De Bloei van het Verval". En het is niet toeval lig dat dit tegelijkertijd de ti tel is van het nieuwste stuk van Berry Nooy's „Amster damse Vuilharmonie". Dat dit Festival of Fools plaats vindt onder de vleugels van het Théatre des Nations is trou wens al een teken aan de wand. Dat jaarlijkse festival van het Internationaal Thea ter Instituut, onderdeel van de Unesco, begon ooit als een keurig bijeenkomen van de grote gevestigde groepen ut alle delen van de wereld om bij voorbaat geaccepteerde cultuurvormen te laten con curreren in schoonheid of in zeggingskracht. Sinds enkele jaren heeft het Théatre de Nations een losser, speelser karakter gekregen. Ruud Engelander, voorzitter van de commissie Internatip- nale Zaken van het Neder lands Theater Instituut, waar onder de Nederlandse afde ling van het ITI ressorteert: „Onder druk van de zich wij zigende situatie heeft het ITI in het afgelopen decennium ruimte moeten vrijmaken, voor zaken die het lang als marginaal beschouwde. En dat zijn nu juist die groepen en voorstellingen waarop dit Festival of Fools zich richt. Door het gunnen van de orga nisatie van het Théatre des De Poolse censor staat invoer van de ijPoolstalige maanduitgave van het Va ticaanse dagblad „Osservatore Roma no" niet meer toe, zo is in Warschau van kerkelijke zijde medegedeeld. De ^.eerste editie, van de nieuwe maande lijkse uitgave was wel toegelaten en had vrijelijk mogen circuleren. Ver moed wordt, dat de overheid niet in stemde met enkele artikelen, die In „volgende nummers stonden afge drukt. JRuim 2500 handschriften, die zich in het Vaticaan bevinden, zullen worden gea nalyseerd en gecatalogiseerd. De hand schriften dateren uit de middeleeuwen en bevatten teksten betreffende het ker kelijke en Romeinse recht. Het project, cjat bijna een miljoen gulden kost, staat onder leiding van het instituut van mid deleeuws kanoniek recht van de Berke- ley-universiteit in Californië (VS) en het Duitse historische instituut in Rome. Het onderzoek is een belangrijke bijdrage tot de bronnenuitgave van de geschiedenis van het middeleeuwse kanonieke recht. President Carter van de Verenigde Staten zal tijdens zijn bezoek aan Ita lië op 21 juni een bezoek aan paus Jo hannes Paulus II brengen. De bisschop van het Poolse Gdansk, mgr. Lech Kaczmarek en zijn vicaris-ge neraal B. Polzin brengen van 14 tot 17 ini een bezoek aan het Limburgse runssum op uitnodiging van het Bruns- sumse mannenkoor. Toen het koor in september een concertreis maakte naar Gdansk, toonde de bisschop belangstel ling voor de Poolse gemeenschap in Limburg van ongeveer drieduizend mensen. Mgr. Kaczmarek is een vriend van de paus, schrijver vhn een aantal boeken en oud-docent vtfn het seminarie van Poznan. Aan dit seminarie worden uitsluitend Poolse priesters opgeleid die De studentenpredikant P. van Dijk (47) wordt per 1 augustus aangesteld als wetenschappelijk hoofdmedewer ker aan de onderafdeling wijsbegeer te en maatschappijwetenschappen van de technische hogeschool Twente. Drs. Van Dijk zal zich in onderwijs en onderzoek bezighouden met de rol van de religie in een technologische samenleving en met de ethische as pecten van de voortschrijdende tech nologie. Ds. Van Dijk is sinds 1965 in dienst van de Stichting Oecumenisch Campuspastoraat, waarin vijf kerken samenwerken. Het juninummer van „De Heraut", maandblad voor geloofsverdieping (Post bus 418, 6500 AK Nijmegen), is gewijd aan de natuur. Veel aandacht wordt be steed aan het leefmilieu (leven zonder auto), maar ook aan het genieten van de scheppjng. Beschreven wordt hoe Fran- ciscus God ervaart en ook wordt inge gaan op de vraag of „geloven in de zon" en kerkelijkheid haaks op elkaar staan. AMSTERDAM Er blijkt even een meeuw verdwaald te raken boven de instant- Hamiet van het Engelse straattheater „Sheer Mead- ness". De vogel scheert zich weg als Laërtes en Hamlet elkaar te lijf gaan met van die stokken met zuignappen waarmee je onwillige goot stenen bewerkt, in plaats van met degens. Verderop zijn een aantal jonge men sen onduidelijke voorwer pen aan het opblazen en schoonspoelen, vlakbij staan een paar acteurs zich witte koppen te schminken en uit een kermisachtig brouwsel klinkt mechani sche oude muziek ter bege leiding van een clowns-ach- spektakeltje dat het midden houdt tussen de stomme film ut het oude Hollywood en de absurdi teiten van Samuel Becket met in asemmers verstopte figuren, Tussen alles door een eenzame fietser, be snord en in geel tricot, die in z'n eentje iaan een gek- kentoer bezig lijkt. We zijn op de terreinen van de voor malige répara tie werven van de ADM, ooit het on derkomen van een scheeps- gigant nu een terrein aan de Amsterdamse haven, bin nen te komen via de Meeu wenlaan in Amsterdam Noord, dat er uitziet alsof het bedacht is door een kun stenaar, die geïnspireerd door de Parijse artistieke burcht een Beaubourg uit afval heeft willen creëren. Tot en met vijftien juni vindt hier, buiten op de keien langs de haven en in de fabriekshallen, kantoor- en andere onderkomen, het Festival of Fools plaats. Een gekkenhuis van tegen de honderd theatergroepen ut wat officieel de „marge" vin het toneelleven heet: Gekken en dwazen, gooche laars en grappemakers, mu zikanten en minstreels, se- r/euzen en schlemielen. Een carnaval van kunst op de mesthoop van een vervallen stuk van de maatschappij. Organisator Wouter de Boer zegt:„Met het vijfde Festival of Fools hebben we ons in een regelrecht avontuur gestort: door de keuze van de winde rige plek in de haven van Amsterdam èn door onder de vlag te varen van het „Théa- des Nations". De plaats is uniek; in deze hallen van de Amsterdamse Droogdok Maatschappij zijn honderd lang scheen ^gebouwd, eeuw havenwerk. Nu zo ontruimd en later iken. een prachtig van 19e eeuwse indu- architectuur zal verlo- gaan. De keuze van deze al ontkenden de organisato ren daarnaar te streven. Zij zagen hun werk eerder als een noodzakelijke aanvulling op het dagelijkse aanbod: De laatste trends, de nieuwste verschijnselen, alles dat bui ten de officiële kaders viel. Broerigheid Wouter de Boer: „Als inspira tiebron heeft de „fooi" anno 1980 niets aan kracht verlo ren. Integendeel. Alleen is tot nu toe voornamelijk één kant van de dwaas te zien geweest: die van de clown. Maar de „fooi", de dwaas, is grimmiger geworden en laat zijn andere zijde zien. In 1976 zeiden we dat die „fooi" dë mensen een spiegel voorhield, zodat ze konden huilen en lachten om zichzelf. Of er nu nog veel te bie De derde nationale synode van de patriottische kerk van China, begin deze maand in Peking, heeft een blijvend, belangrijk ge volg gehad: opgericht is een „na tionale bestuurscommissie van ,de Chinese kerk", een van het Vaticaan onafhankelijk bestuur sorgaan. Tevens hebben de bis schoppen van de patriottische kerk zich verenigd in een bis schoppencollege. Maar een woordvoerder van de kerk heeft onmiddellijk laten weten, dat hierin geen vijandige daad tegen het Vaticaan mag worden gezien. De vormjng van de bestuurscommissie is veeleer onvermijdelijk gebleken als ge volg van de groeiende organisatorische moeilijkheden van de kerk. Haar enige doel is, volgens genoemde woordvoerder, die merkwaardig genoeg op het latijn overschakelde, deze problemen op te los sen „ad majorem Dei gloriam et salutem animarum Christi", tot grotere eer van God en tot heil van de aan Christus toe behorende zielen. De nieuwe nationale bestuurscommissie bestaat uit 105 leden, een directeur en twaalf plaatsvervangende directeuren. De synode zelf telde 207 gedelegeerden uit alle nu bestaande zesendertig bisdom men. Vóór de stichting van de Volksre publiek China waren er 143 bisdommen. De drieëndertig aanwezige bisschoppen drie waren er ziek formeerden een bisschoppenconferentie onder leiding van de bisschop van Sjanghai, de 86-jari- ge Zhang Jiashu, die aan het begin van de jaren zestig zonder goedkeuring van de paus tot bisschop werd gewijcf. Op de hogere posten van de nieuwe ker kelijke instituties werken evenwel ook twee bisschoppen, die nog door paus Pius XII zijn benoemd: de aartsbisschop van Huhehaote in Binnen-Mongolië, Francis Wang Xueming, als een van de onderdi recteuren van de bestuurscommissie en vice-voorzitters van de bisschoppencon ferentie, alsmede de 72-jarige bisschop van Wanxian in de provincie Sichuan in centraal China, Matthew Duan Yiming, als een van de onderdirecteuren van de bestuurscommissie. De situatie van de patriottische katholie ke kerk in China is moeilijk te peilen. Zuiver kerkrechtelijk gaat het om een schismatieke kerk, omdat zij de jurisdic tie van de paus van Rome niet erkent. .Niettemin kon kardinaal König bij zijn bezoek in maart aan China constateren, dat hij geen spoor van een schismatieke gezindheid had kunnen vinden. De pa- triottisch-katholieke bisschoppen waren veeleer in elk opzicht katholiek en ker kelijk gezind. Hoewel ook vele Chinese katholieken die hun geloof door de vervolging heen hebben bewaard, zich van oudsher van de patriottische kerk hebben afgekeerd vanwege het feit, dat zij zich van Rome heeft losgemaakt en vanwege haar band met de regering, valt het anderzijds niet te loochenen, dat de kerk zonder deze organisatie niet had kunnen overleven in China. Zonder haar was het ook niet gekomen tot heropening van katholieke kerkgebouwen in tot nu toe tenminste acht grotere steden. Bovendien heeft de patriottische kerk bij haar eigenmachtige bisschopswijdingen altijd de apostolische successie in het oog gehouden, zodat haar bisschoppen, weliswaar zonder goedkeuring yan de paus, dus ongeoor loofd, maar niettemin geldig gewijd zijn. jaren zou verdubbelen en ver driedubbelen, maakte van een aarzelend experiment een tra ditie. Een chaotisch festival zonder culturele hoogstandjes, maar met clownswerk, mooi van lelijkheid als het Nieuwe Theater. Al 'jaren daarvoor had het jonge publiek zich de finitief wars getoond van het gevestigde- schouwburgtheater en via optredens in de „kant lijn" van het officiële theater, in zaaltjes en op zolders naar andere vormen gezocht die op den duur weer bevruchtend zouden werken op het tonee laanbod in Nederlnad. Het Festival of Fools werd de krooit op die verzameling van alternatieve theatermakers, dwazen, mime-spelers, pop penspelers en dansers. Een al ternatief Holland Festival werd her en der al genoemd, Susaku en donnu dance theatre uit Japan Studio K uit Hongarije Keatons" opgestaan waren. Het Festival of Fools brengt compleet nieuwe groepen, maar ook de inmiddels be kende toppers uit de Shaffy- Mickery-traditie. Het frêle Engelse clowntje Nola Rae maakt haar opwachting,: de Zuidamerikaanse clown met Chaplin-neigingen Hector Malamud laat er, zijn fantasti sche theaterballonnetjes weer op, Carlos Traffic toont zijn befaamde absurde humor, en uit Nederland is het KA-thea- ter er met een fascinerende versie van Boelgakovs roman De meester en Margaretha, „Djavol". Bovendien is er mu ziek, worden er films ver toond en in de inmiddels van diverse festivals en manifesta ties befaamde Belgische „Spiegeltent" vindt in samen werking met One World Poetry een aantal dichtersa- vonden plaats. Bovendien ge ven een aantal artiesten les in de zogenaamde „Foolsschool". Het kan niet op. Wie op een zonnige middag vanaf het Centraal Station de Valkenwegpont neemt naar de overkant, komt in een vol komen andere wereld terecht. Een blij gebeuren met ronds lenterende, in de zon liggende en zich voor theaters verdrin Nations 1980 aan het Festival of Fools, bewijst het ITI niet meer exclusief „het establish ment" te vertegenwoordigen, maar een open oog gekregen te hebben voor een groot aan tal ontwikkelingen die in de afgelopen jaren bewezen heb ben werkelijk internationaal te ziin. Dat „nieuwe theater" wordt nu eens niet als grappi ge voetnoot, tolerabel bijver schijnsel of marginale aante kening gepresenteerd maar als hoofdmoot". gende mensen van kleurrijke snit. De grote montagehal is nog leeg en ziet er uit als een moedwillig geschapen staal constructie met artistieke al lures. Er binnen vind je een aantal kramen met snuiste rijen, een vegetarische brood jesstand vlak naast het gegril de Turkse vlees. Al is de kap van ëen van de gebouwen jammerlijk afgebrand, vol gens de barndweer aangesto ken, en kreeg het begin van het festival daardoor een ern- sige domper, elders hebben Amsterdamse kunstenaars binnen de BKR-regeling mu ren in kunstwerken veran derd en overal merkwaardige losse objecten neergezet, een hoge gipsen golf wil het festi val terrein alsmaar niet over spoelen, en als een fraai sym bool steekt de achtersteven van een stuk nagebouwde oceaankruiser uit het water omhoog, een kopie van de vergane Titanic, zeggen de makers. Duidelijker kan het niet: De ondergang van het verval kijken je overal aan, op het ADM-terrein langs de Amsterdamse Meeuwenlaan. Maar er bloeit een nieuwe cultuur op. Op de mesthopen schijnen ook rozen te bloeien. BERT JANSMA Draadje Dat internationale karakter is in bijna verbijsterende mate duidelijk voor wie even in het programma van dit Festival of Fools duikt: Het Poolse STU, het Tjechische Theater aan een draadje, het Engelse Footsbarn Theatre, het Thea tre National de Bucarest, de Catalaanse Companyia Alber to Vidal, de Amérikaanse San Fransisco Mime Troüpe, i het Zweedse Pisto Teatern, uit Ja maica de Black Theatre Co-op uit Joegoslavië Teathar Roma, uit Japan Shusaku, het Pales tijnse theater El Hakawati uit de bezette Westelijke Jor- daanoever, en het Groenland- se Tukag Teatret. Zomaar een greep die de veelkleurigheid van 'het spektakel aan de boorden van het IJ weergeeft. Dat die ontwikkeling van het alternatieve theater uit de marge ook de „andere "kant op werkt, blijkt uit de suces- sen van Nederlandse groepen elders. Hauser Orkater, in middels ontbonden na een laatste voorstelling van „Zie de mannen vallen" eind vori ge week in het festival, oog stte wekenlang volle zalen in Parijs, waar de als lastig be kend staande kritikasters rie pen dat er „elf nieuwe Buster

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9