Noord wijk pakt parkeeroverlast in uitgaanscentrum aan Warmond verkoopt 99 Groot Leerust99 Weinig kans voor subsidieverordening jeugdsoeiëteiten Kom praten over het werk bij Heineken Zoeterwoude. Nu nog een waarschuwing, straks een bon iefstal npeert ivalide LEIDSE COURANT WOENSDAG 11 JUNf 1980 PAGINA 7 Nöordwijkse politie deelt een waarschuwing uit. Over weken zal het een bekeuring zijn. NOORDWIJK De Noordwijkse politie is bezig met een gerichte aktie tegen de par keeroverlast in de woongebieden rond het uitgaanscentrum. Foutparkeerders krijgen in de komende weken een gele kaart met een dikke zwarte „P" op de voorruit. De kaart correspondeert met de borden, die het gemeentebestuur langs de invalswegen naar de badplaats heeft laten plaatsen en de be zoekers van het Uitgaanscentrum verwijzen naar de grote parkeerterreinen aan de Ko ningin Astrid Boulevard. Daar is ruimte ge noeg. Aan de binnenzijde van de kaart wordt geattendeerd op de hinder en overlast, die de bewoners als gevolg van het fout-parke- ren ondervinden. Verder wordt er op gewe zen, dat het parkeren op trottoirs en derge lijke de doorgang bemoeilijkt voor brand weer, ambulances en politie, op momenten dat er hulp aan mensen moet worden gebo den. "v De overlast, die bewoners van het Dobbelman- duin en andere straten in de omgeving van bar- dancings ondervinden van bezoekers van de uitgaansgelegenheden, is een zich reeds jaren voortslepende zaak. Vaak wordt de doorgang geblokkeerd als gevolg van dubbel-parkeren. men zet de auto's neer op trottoirs, boven brandputten en voor uitritten. Hulpdiensten kunnen soms bepaalde woonstraten niet of nau welijks bereiken. Daarbij komt nog de geluids hinder. Alle bar-dancings in de badplaats slui ten op hetzelfde tijdstip, namelijk 's nachts om twee uur, en het massale vertrek van de vele honderden uitgaanders, waarvan de meeste met auto's naar de badplaats zijn gekomen, veroor zaakt een enorm lawaai. Dichtklappende por tieren, startende wagens, dikwijls gepaard met getoeter en geschreeuw, zijn oorzaak dat de be woners in de buurt wakker worden en geruime tijd geen oog meer dicht doen. Bovendien laat de mentaliteit van het uitgaande publiek te wensen over. Verzoeken om wat rustig te zijn worden met hoongelach, scheldpartijen en be dreigingen beantwoord. Vanzelfsprekend leidt dit tot onbehagen en on rust bij de bewoners, tot legio fneldingen en klachten bij de politie, en tot handtekeningen- akties. „Er bestaat tussen hen en de politie een positief overleg", vertelt inspecteur Spoelstra. „Het pro bleem is een te groot aanbod van parkeerders en te weinig ruimte". Het parkeren in de woon straten kan eigenlijk niet, vindt Spoelstra. „Uit eindelijk hebben de bewoners niet om die bar- dancings gevraagd". Het euvel is, dat de bezoe kers van deze etablissementen proberen hun auto zo dicht mogelijk bij de zaak kwijt te ra ken. „Ze zouden het liefst tot de tap doorrij den", merkt de Noordwijkse politieinspecteur op. In overleg met het gemeentebestuur en de dienst van gemeentewerken gaat de politie een aktie voeren om de bar-dancingbezoekers te bewegen hun wagens te parkeren in de richting van de Rudolf Tappenbeckweg en het parkeer terrein aan de Koningin Astrid Boulevard. „Ik heb het niet zelf bedacht," aldus Spoelstra. De vraag is hoe verdeel je het aanbod over de be schikbare ruimte. Als de overheid in dit opzicht een beleid vaststelt, is het de politie die het heeft uit te voeren. Daarover moet duidelijk heid zijn, meent de woordvoerder van het Noordwijkse korps. „Iemand wegsturen is goedkoop, maar je dient hem dan tevens eén plaats aan te wijzen, waar hij wel z'n wagen kwijt kan". De borden aan de invalswegen zijn voorzien van pijlen en als men die volgt komt men van zelf op het parkeerterrein terecht. Vandaar is het hooguit vijf minuten lopen naar de ver schillende bar-dancings in het uitgaansgebied. Uit de toelichting van de hëër Spoelstra blijkt, dat het de bedoeling is om gedurende een paar weken de gele kaart met de P als waarschu wing te gebruiken. „We kijken aan of deze waarschuwing effect heeft. Maar we zijn niet van plan te vragen of men alsjeblieft aan het verzoek op de kaart wil voldoen". Na de aktie- periode wordt er bij parkeerovertredingen zon der pardon bekeurd. „We hopen op die manier rust in de woonbuurt te krijgen. Kan een wegsleepverordening daaraan een bij drage leveren? „In uitzonderingsgevallen kan die soelaas bieden, maar een wegsleepregeling^ heeft niet het effect, dat men er van verwacht". De Noordwijkse politie-inspecteur baseert zijn mening op de ervaringen van andere, grote ge meenten. Aan zo'n verordening zit trouwens heel wat vast. Zo moet de officier van justitie z'n fiat aan de gemeentelijke regeling geven en verder is het zo, dat de rechter van geval tot geval toetst of het wegslepen terecht is geweest. Komt hij tot de conclusie, dat er ten onrechte is gesleept, draait de gemeente voor de kosten op, zegt inspecteur Spoelstra. Het vaststellen van een dergelijke verordening vereist dan ook een diepgaande studie. Spoelstra: „Je moet er geen wonderen Van verwachten. Van de baan is het niet, maar als kleinere gemeente is het niet verstandig in een dergelijke zaak voorop te lo- %pen". )RDWIJK Uit een rol- van een invalide gast zijn ïtting en twee voetsteunen uien. De gedupeerde be rde tot een groep v^n het thuis ,,'t Mierennest" uit 5 len, die in een hotel aan de ibrandtweg vakantie hield, rolstoel stond in de hal van hotel en de verdwenen on- lelen moeten er 's avonds de nacht zijn afgesloopt. ierennest" had de stoel in ikleen van het Neder- lsch Rode Kruis en het ge- rde is dan ook bijzonder velend. Noordwijkse recherche ilhet niet uitgesloten darde rdwenen spullen na de dief- zijn weggegooid. Mocht de zitting en/of de voet- eunen aantreffen, dan gaar- bericht aan het politiebu- iu, Oude Zeeweg 10, tele- n J1100. )orschotense ito geschept ORSCHOTEN Een 62- Voorschotense fiets- is gistermorgen om- eeks negen uur geschept dt een auto op de kruising liwalaan/Margrietlaan. A ernstige hoofdwonden de vrouw opgenomen in- (Academisch Ziekenhuis. vrouw reed op de Mar- etlaan en wilde de Juliana- oversteken. De fietsster k slechts naar rechts ter- de auto van links op de rrangsweg naderde. Zij g met haar hoofd door de rruit van de door een Lei dorper bestuurde auto. nister njaar in armen n sensuele inabelle choon volgens de minister Volksgezondheid en Mi- lygiène dr. L. Ginjaar het ichil tussen de mens en het iet kleiner is dan wij soms ken, is hiervan op de foto hem met het levensgrote iet „Sensuele Annebelle" de nieuwe insectenshow recreatiepark Duinrell wei- bewijs te vinden. Minister aar was namelijk gister- rgen uitgenodigd om bij het lelijk bekende pretpark nrell een mechanisch en ctronisch geregelde insec- show te openen, zoals die iet Amerikaanse Disneyland voorkomt. Zoals te doen iruikelijk, liet de minister in speech zijn gedachten over het onderwerp, trvoor hij kwam. Hij hield publiek, in navolging van dfried Bomans (in zijn- boek ic, ofhet klein insecten- ek"), enige overeenkomsten r tussen de mens en het in- t, zoals de precisie en het duld van de spin bij het ma- van zijn plakkerig web, om zijn prooi te verschalken. &af Van Zuylen van Nijevelt, icteur van het op Dlsney- d gelijkende sprookjes- en tpark, lukte het. onder gro- hilariteit van de aanwezigen CDA KATWIJK LIGT DWARS KATWIJK De commissie voor Jeugd- en Sportzaken in de gemeente Katwijk is ak koord gegaan met de verordening subsidië ring jeugd- en jongerensociëteiten. De vraag blijft of de verordening ook in deze vorm door de gemeenteraad aangenomen zal wor den. Het CDA raadslid A. C. Berkheij was het namelijk piet eens met het in de nota ge maakte onderscheid tussen de door een be roepskracht begeleide sociëteit, in de prak tijk het Open jongerencentrum 't Mallegat, en de andere door vrijwilligers geleide so ciëteiten. De motie die het CDA-raadslid hierover indiende werd alleen door zijn fractiegenoot Van der Plas gesteund. Daar voor had wethouder J. van Oosten PvdA ge dreigd de verordening terug te nemen als de motie werd aangenomen. De opstelling van de CDA in de raadsvergadering, als verre weg de grootste partij zijnde, zal derhalve bepalen of -er wel of geen verordening in deze vorm komt. De gistermiddag gëhouden commissievergade ring voor Cultuur en recreatie leek in eerste in stantie meer op een groot kwartet-spel. De no ta's over de decentralisatie van het welzijns werk, die als eerste vergaderpunt an de orde waren, bleken zoek te zijn, respectievelijk niet verstuurd, respectievelijk voor de helft ver stuurd, zodat bijna niemand met de drie nood zakelijke nota's voor zich aan tafel zat. Een on derling geschuif en het te voorschijn toveren van de ontbrekende delen kon toch niet meer verhelpen dat de commissie besloot dit zeer be langrijke onderwerp over het welzijn in de ge meente Katwijk, dat op donderdag 26 juni in de raad ter sprake komt, naar morgenavond te verschuiven. Wat betreft de verordening jeugd- en jongeren- sociëteiten kon de commissie gisteren ook niet tot een eensluidend besluit komen. Wel prees de adviseurd voor het Jongeren werk E. van Veen de wethouder voor het uitstekend stukje werk, wat een unicum in Nederland mag heten. Het enige jammere daarbij was, dat er een dui delijk politiek conflit zich aftekende tussen de PvdA-wethouder en de CDA-commissieleden. De nota die een gelijkschakeling van de socië teiten met de Open Jongerencentrum beoogt, houdt nog geen gelijkstelling in. Dit komt on der andere Voort uit het verleden, waarin een duidelijk verschil is ontstaan tussen de beide vormen van jeugdwerk. De poging van A. C. Berheij om toch tot een ge lijkstelling te komen door het indienen van een motie, leidde niet tot een wijziging in de veror dening. Echter hij zegde toe in de raadsverga dering hier op terug te komen. De voetbalvereniging KRV kan rekenen op steun van een half miljoen voor de bouw van een nieuwe clubaccommodatie. De accommoda tie zal bestaan uit zes kleedkamers met dou ches, plus een bestuurs- en massagekamer, en geheel centraal verwarmd worden. De volksu niversiteit K. en O. in Katwijk kan zeker zijn van een garantiesubsidie van. ongeveer zeven tigduizend gulden voor het houden van voor stellingen voor scholieren. De commissie wilde graag voor dit bedrag garant staan, vooral ook omdat een groot deel van de subsidie door mid del van entreegelden terug komt. Herbestrating Garenmarkt LEIDEN Nog deze week begint de afdeling Bestratin gen van gemeentewerken met het opnieuw inrichten en herberstraten van de Ga renmarkt. Dit karwei zal bijelkaar negen weken in beslag nemen. De gemeente heeft na overleg met de bewoners besloten de volgende maatregelen te tref fen: de rijbaan aan de kant van de Raamsteeg en Hoog straat wordt eenrichting. Het geen duidelijk zal worden ge maakt door het plaatsen van een paar paaltjes op de hoek van de Raamsteeg. Óp de hoek van de Hoefstraat, schuin te genover de Fiat-garage wordt een soort straatophoging in het wegdek aangebracht. De rij baan aan de kant van het par keerterrein, tussen café 't Vat- tegat en Steenschuur wordt straks een rijbaan met tege moetkomend verkeer. De door de bewoners zelf geplaatste bloem- en plantenbakken mo gen blijven, terwijl er voorts nog hier en daar wat jonge boompjes worden geplant. Het landhuis Groot Leerust WARMOND Het karakteristieke land huis Groot Leerust wordt door de gemeente te koop aangeboden. Sinds 1947 is het pand eigendom van de gemeente Warmond. Al en kele jaren is er over gesproken dit gemeen te-eigendom af te stoten omdat de kosten van onderhoud zo hoog zijn dat de gemeente ieder jaar een fors bedrag moet bijpassen omdat de huuropbrengst nooit toereikend is. Jaren geleden pleitte de VVD jaarlijks bij de begrotingsbehandelingen voor het afstoten van onrendabele eigendommen. Nu is het dan toch zo ver gekomen. De laatste bewoonster heeft een vervangende woning geaccepteerd en het huis staat al enkele maanden leeg. Snelle ver koop is wel geboden omdat er in korte tijd al veel vernield is en nog meer vernield kan wor- den. Het landhuis Groot Leerust is gebouwd in de 18e eeuw. In de archieven zijn de eigenaars op gespoord vanaf 1922. Toen werd het huis ge kocht door een koopman die het in 1925 al weer verkocht aan burgemeester Scholvinck die er tot aan zijn overlijden in 1931 in heeft gewoond. Daarna werd het huis eigendom van zijn weduwe en in 1947 besloot de raad van Warmond in de raadsvergadering van juni tot aankoop van het pand. Als laatste bewoners heeft de familie Geraedts het grote huis be woond. In de loop der jaren is er veel achter stand in het onderhoud ontstaan, maar aan het uiterlijk is weinig veranderd. De gemeente biedt Groot Leerust aan voor een koopprijs an 750.000. Het huis dient aan de buitenkant wel onveranderd te blijven maar er bestaan uitgewerkte plannen om van het ge heel drie woningen te maken. Het architecten- buro Paardekooper heeft die plannen getekend en er bestaan geen bezwaren van de zijde van het gemeentebestuur tegen het restauratieplan. Men hoeft die plannen echter niet uit te voe ren. Het is ook mogelijk het huis als een geheel te gaan bewonen met bijvoorbeeld praktijk ruimte, mits de buitenkant van het gebouw niet veranderd en er geen parkeerproblemen uit de praktijk voortvloeien. ANWB houdt gratis remtest in Noordwijk NOORDWIJK Op donder dag 12 en vrijdag 13 juni van af 10.00 uur stelt de ANWB automobilisten in Noordwijk in- de gelegenheid om gratis de remmen van hun auto's te la ten testen. Dit gebeurt in een technomobiel, die op het plein naast het raadhuis wordt op gesteld. Hoe nodig een dergelijke test is, blijkt uit de resultaten van een eerdere aktie van de ANWB in 24 plaatsen in Ne derland. In de twee beschikba re technomobielen testte het ANWB-personeel toen 12.139 auto's. Van de onderzochte wagens bleek 30 procent een verschil in remkracht te heb ben van 20 procent of meer tussen wielen op dezelfde as bij gebruik van de voetrem; bij gebruik van de handrem was dit percentage 39 procent. Er moest bovendien aan 8 procent van de bezitters van de geteste auto's het dringend advies worden, gegeven om de auto direct naar een garage te bren gen omdat er zodanig ernstige mankementen aan het remsys- teem waren ontdekt, dat de verkeersveiligheid in het ge ding was. Een kort praatje over het werk. Gewoon Wij zijn op donderdag 12 juni in het even komen luisteren, verplicht u tot niets. gebouw van het Gewestelijk Arbeids- Geen vragen meer na afloop? Dan er een bureau, Oosterkerkstraat 1 te Leiden, nachtje over slapen en thuis op uw gemak een Van 18.30 tot 19.30 uur. beslissing nemen. Eerst nog een kijkje nemen in de fabriek? Ook dat kan geregeld worden. Als bedieningsman ofvorkheftruckchauflfeur zitje goed bij Heineken.1 Heineken Brouwerijen B.V.,Burg. Smeetsweg 1,2382 PH Zoeterwoude, tel. 071-814265. _1 'Volksbelang' wil woning- bezit niet verkopen LISSE Het bestuur van de Lissese woningbouwvereni ging Volksbelang is niet van plan het woningbezit te ver kopen aan leden-bewoners. Dit bleek deze week tijdens de algemene ledenvergade ring. Een aantal leden is het niet eens met dit beleid. Voorzitter Wassenaar liet we-| ten, dat het aantal woningen van de vereniging nog steeds groeit. Nog voor de bouwvak vakantie worden de eerste wo ningen in Meerenburgh opge leverd; spoedig wordt begon nen met de bouw van 43 hui zen aan de Molenstraat en ook heeft men plannen voor zeven huizen aan de Grachtweg. In Meerenburgh zullen overigens nog meerdere woningen wor den gebouwd. Alle huizen van de bouwvereniging worden voorzien van isolerende begla zing. Men verwacht in 1982 deze operatie te hebben vol tooid. Vandalisme De post 'onderhoud' wordt zwaar belast door vernielin gen, aldus secretaris De Bruin. Vooral de flatwoningen in de Poelpolder moeten het ontgel den. Soms is een gerepareerd geheel al een half uur na repa ratie opnieuw vernield. Het bestuur vroeg de leden-flatbe woners met z'n allen te trach ten het aantal vernielingen te rug te dringen. De vereniging heeft thans 1719 woningen in bezit. Jaar lijks wordt een bedrag van 4,5 miljoen aan - huurpenningen geïncasseerd en ruim een half miljoen ontvangt men van het rijk. Aan rente en aflossingen betaalt men jaarlijks zo'n drie miljoen gulden, de onder houdskosten belopen ongeveer een miljoen gulden. Oegstgeestenaar lichtte werkgever op KATWIJK Een 23-jarige inwoner van Oegstgeest heeft in negen maanden tijd 'het grootwinkelbedrijf Di- gros in Katwijk voor dui zenden guldens opgelicht. Tegen de jongeman is proces verbaal opgemaakt. De Katwijkse DIGROS-vesti- ging kwam achter de oplich tingspraktijken van de Óegst- geestenaar na- het opmaken van'de balans. Men deed aan gifte van verduistering van ruim dertigduizend gulden; in werkelijkheid blijkt het ver» duisterde bedrag overigens aanmerkelijk minder te zijn. Sporters pakken kleedkamer- dier NOORDWIJK Sportbcoe- fenaars hebben maandag avond gezamenlijk een 17-ja- rige Noordwijker in de kraag gevat in een kleedka mer van de sporthal aan de Wassenaarsestraai De jon geman heeft een reeks van kleedkamerdiefstallen be kend. De jongeman werd door een sportbeoefenaar ontdekt tij dens een 'controle' aangezien er de laatste tijd veelvuldig werd gestolen uit de kleedka mers. Bij aanhouding door de politie bleek de jongeman nog niets in zijn zakken gestopt te i hebben maar had wel een ge stolen horloge van een eerdere strooptocht om zijn pols.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7