Josie Dom verkende de hele werel en kijkt nu tevreden uit over de Zegerplas ïoudt Galgewater voor ietsers aantrekkelijk len g Prestatie loop AV Holland Negen maanden celstraf voor rovende broers Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn gedulde- ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel! 8 vragen. In Japan dacht Josie: zou .die kampcommandant van daar op Java nog leven Kagawa Ze heeft hem in Tokio niet ontmoet, maar eenmaal weer thuis schreef ze een ingebeelde ontmoeting neer. In haar verbeelding had ze oog in oog met bloedhond Kagawa gestaan. Alles kwam weer terug, in alle onwezenlijkheid, en ze sprak de taal die ze ooit zo verfoeid had: „en een libe' landde met trillende vleugels op een lotus- blad...Mijn speciale beul trapte me ooit in de rug, spuwde me toe. Ik heb er een chronische nierkwaal van overgehouden. Kagawa-san, o ja, en littekens op mijn schedel.." Dat schreef Josie, later, toen ze weer thuis was, op. Ze had Kagawa niet ontmoet, „maar ik wilde Japan zien en kijken of ik genezen was van de ellende die ik eens gekend heb. In mijn impressie heb ik „Kagawa" in Tokio laten reageren: heeft u het wel kunnen vergeven Ik heb toen gezegd: ach, ik ben nu toch hiér, in Japan? Nu ben ik tevreden, zei hij; ik ben zó gelukkig. Dit moet gevierd worden. Mag ik u een echte, goede, heerlijke Sukiyaki aanbieden Ik keek hem recht in zijn bodemloze ogen. Nooit, nee nooit zal ik leren om de Japanse geest te begrijpen. Nee, dank u, zei ik Het wordt mijn tijd. De zon gaat al onder, het is laat geworden. Te laat voor een Sukiyaki-feestje, meneer Kagawa..." Dat was in '76. Een proeve van Josie's proza, dat herinnert aan de omzwervingen van Odysseus. „Deze conversatie is absurd", zegt ze zelf, „dat gesprek met Kagawa, bedoel ik; ik dacht dat hij m'n trots en onbuigzame arrogantie haatte destijds, en niet mijzelf. Dat bezoek aan Japan heeft me duidelijk gemaakt, dat ik het ze vergeven heb: ik heb geen vijanden meer daar, buitendien is het ook een ruide L 'ERKGROEP VAN ENFB IN BRIEF AN COMMISSIE eerstr nelma n vanIIDEN De werkgroep verkeersbeleid n de Echte Nederlandse Fietser Bond an dit NFB), afdeling Leiden vraagt in een v ef aan de leden van de raadscommissie ingsplan voor de Academiewijk, om het [markt toverkeer de stad uit over het Galgewater we „ri Leiden, te schrappen en het Galgewater de go« reserveren voor een aantrekkelijke fiets- panifute die aansluit op een Markten-fietsrou- Ook he^ft de werkgroep zich uitgespro- tegen een eventuele instelling van ecn- mptiei htingsverkeer op het Noordeinde. kant Leidse afdeling van de ENFB gelooft dat als autoverkeer inderdaad over het Galgewater »tad wordt uitgeleid het autoverkeer sterk toenemen, dat de woonomgeving van het ol ilgewater sterk in kwaliteit achteruit zal n( an, dat op die manier de fietsroute over de ikomstige Galgewaterbrug minder aantrek kelijk zal worden en dat het onmogelijk zal zijn om in de toekomst een aantrekkelijke fietsroute van de Haagweg naar bestemmingen in het stadscentrum te maken. De werkgroep zegt verder in de brief dat zij niet gelooft dat de instelling van eenrichtings verkeer voor auto's op het Noordeinde een ver betering in de verkeersituatie zal geven. De werkgroep betwijfelt de voorgespiegelde ruim tewinst na de instelling van éénrichtingsver keer omdat zij verwacht dat die zogenaamde extra ruimte al snel zal zijn bezet met al dan niet legaal geparkeerde auto's. Ook vraagt men zich af of dit de veiligheid van fietsers wel zal. bevorderen. Zij stelt dat bij eenrichtingsverkeer automoblisten snel de neiging krijgen harder te rijden dan anders (bij tegemoet komend ver keer) het geval is, hetgeen de veiligheid van fietsers niet bevordert. Ook vreest de werk groep dat door de soepelere afwikkeling van het verkeer de toestroming van auto's groter zal worden. sn jun boek ilDEN „Loop mee langs all zee". Onder dit motto oi®udt atletiekvereniging recept V Holland morgenavond aenbai prestatieloop aan de tellurt azsenaarse Slag. Het start- .eesza l»ot wordt om half acht ge- badoü It. burea emeei It deze prestatieloop wordt 1 serie van drie donderdag- "ld-lopen afgesloten. De lo- pers die zich na die drie avon den het best hebben geplaatst, ontvangen uit handen van de heer Westgeest de Westgeest- prestatieprijs. In aanmerking hiervoor komen de nummer een bij de jeugd tot zestien jaar. Nummers een twee en drie in de groep tot veertig jaar en de eerste van de groep van veertig jaar en ouder. Voor de jeugd onder de zestier jaar bedraagt het inschrijfgeld een rijksdaalder, de overige deelnemers betalen ƒ3,50. WOENSDAG 11 JUNI 1980 PAGINA 5 Maar vijfhonderd deelnemers aan Leidse avondvierdaagse LEIDEN/DEN HAAG De Haagse rechtbank heeft twee uit Leiden afkomstige broers van wie de 20-jarige jongste verdachte nu in Amsterdam woont en diens 21-jarige broer zonder vaste woonplaats is, veroordeeld tot ieder twaalf maanden gevangenisstraf waarvan drie maanden voor waardelijk met proeftijd van drie jaar en aftrek van voor arrest, wegens door het twee tal gepleegde roofoverval in Leiden. Op 8 december van het vorig jaar dwongen verdachten een personeelslid van de Leidse Spaarbank tot afgifte van 8.350 door hem te bedreigen met een pistool en de uitroep: „Geen geintjes, alleen de tas met geld vullen," waarop de jongste verdachte het geld uit de lade greep terwijl zijn broer op de uitkijk stond. Verder werd een vrouw door ver dachten gedwongen tot afgifte van vierhonderd gulden. De officier van justitie had tegen verdachten 18 maanden ge vangenisstraf geëist ..■11 <IIÜ /REGIO LEIDSE COURANT gegeven in Bangkok. „Ik was op een wereldreis, een cruise, zalig ach, ik ben zuinig, ik leef ernaar hè en we belandden op een geweldig grote zondagsmarkt in Bangkok. Met gedroogde hagedissen en zo. Daar liep ik met een Fransman en een Italiaan. Die spraken hun eigen taal alleen en verder met handen en voeten. We verdwaalden; het was er zo groot. We schoten allerlei kerels aan, maar niemand kon ons helpen. Tot er een man kwam die uitweg bood. Maar, zei hij, ik kan u ook iets laten zien wat een toerist hier nooit ziet. Ik kwam tpen in een boeddhistisch nonnenklooster terecht. Alleen. De kerels moesten buiten blijven wachten. Ik werd aan de moeder overste voorgesteld. Het was er prachtig. Een onnoemelijke sfeer. Monniken zie je er wel op straat, maar boeddhistische nonnen nooit. Ik heb daar, diep onder de indruk, meegedaan. Met het ritueel rond de lotusbloem, het branden van wierook. Je ziel kwam daar los. Toen ik wegging zei de Thaise moeder-overste: waarom blijf je hier niet Je hoort hier zo In Oeganda was Josie één van de laatste toeristen die door Idi Amin eruit werden getrapt. „Never mind; het was op m'n tweede safari daar". Veertiendaagse rondreis door Marokko. Japan helemaal door, Manilla op de Filippijnen, Hongkong. Zalig. Ergens, een douane-beambte: „Ma'm, are you smuggling anything „Of ik iets probeerde binnen te smokkelen. Jazeker, antwoordde ik: I'm smuggling booze..! Okay, zei de man, go along; en ik kon met m'n flessen drank doorlopen. Zalig gewoon. Ik weet niet zo gauw meer waar het was, maar het was enig. Wat zeg ik Natuurlijk weet ik waar dat was, maar dat vertel ik niet". andere generatie die ik er ontmoet heb' En dan Tahiti: paradijsje midden in de Pacific, de Stille Oceaan. „Een droom. Daar trouwen ze niet. Ze zijn er zo gelukkig en blij en als ze elkaar aardig vinden, gaan ze gewoon bij elkaar wonen. Die sfeer heeft me aangetast. Almaar dansen in Tahiti. Die muziek blijft je achtervolgen. Nee, het lijkt niet op Hawaï, ook niet op de Fidji-eilanden, die zijn erg toeristisch en vies. Tahiti is een schoonheid, die bloemen als kransen'om je heen legt. Een atollentoestand, maar Aloha.. Alohahe Josie Dom, die met Vondel de bengel zou kunnen luiden van Utrecht tot Keulen (overigens: Europa heeft ze helemaal in d'r ransel; dat werelddeel bereisde ze met haar zoon" en met een tent), haalde gisteren op het terras, terzijde van de doffe Zegerplas, een grote kartonnen atlaskaart tevoorschijn. Daarop lijnen in kleuren, die de wereld bijkans omspannen: blauwe lijnen voor de scheepsreizen, groene voor de autoritten, rode voor de vliegtuigverbindingen en bliksemflitsjes bij de plekken met groot geweld, zoals hevige stormen in de buurt van Wellington, Nieuw Zeeland. Jawel. Josie Dom heeft de aarde op haar manier bevolkt. Tot tweemaal toe Mexico, Guatemala, de Antillen ook, met de passaat die verkoeling bracht. Met tien kilo om haar nek: vier camera's en een bandrecorder. „Maar de held spelen Nooit weer. Daar heb ik de leeftijd niet meer voor. Ik ben verdraaid ongemakkelijk geweest. Ooit geschorst van school, omdat ik tijdens de scheikundeles iets met nitroglycerine deed. Ik ben nog steeds een doerak. De hemel zij dank. Ik hoop het nog een paar jaar vol te kunnen houden. En toch die aarde te kunnen Een ruime 500 mensen verzamelden zich gisteravond bij de kantine van de Voetbalvereniging VTL om op de twee de avond van de wandelvierdaagse de 5, 10 of 15 kilometer af te leggen. On danks het feit dat de opkomst niet lager is dan in andere jaren moet het voorzit ter J.l. Huyssteden de Wit van de wan delsportvereniging Leiden Zuid-West van het hart dat het hem wat tegenvalt: „Met dit ideale wandelweer zou je toch wel meer mensen verwachten". De mas sale opkomst bij soortgelijke evenemen ten In andere gemeenten in de nabije omgeving ondersteunen deze stelling. De verwachting is dat de Groen van Prinkstererschool dit jaar definitief be slag zal leggen op de wisselbeker die beschikbaar wordt gesteld aan de grootste deelnemende groep. De school won de voorgaande twee jaren reeds de beker en neemt dit jaar deel met 182 leerlingen. Het is bovendien de enige school die meeloopt. De avond-wandel- vierdaagse wordt dit jaar voor de zeven de maal georganiseerd. Enthousiaste joggers, trimmers of gewone wandelaars kunnen zich woensdagavond en donder dagavond alsnog bij de kantine van VTL inschrijven voor dit wandelgebeuren. De laatste avond worden de deelnemers feestelijk ingehaald op hat Vijfmeiplain. Roosje Dom: „Hier op de flat, met da* uitzicht en vriendelijke mensen om je heen, kom je tot rust". verkennen en te bewaren in mijn hart. Elke dag die me gegeven is". Eens zat ze met een vrouw in het vliegtuig, op weg naar ergens. Die vrouw had nooit eerder gevlogen en stond duizend angsten uit; op z'n minst. „Ik merkte, dat ze religieus was en ik loodste haar door de moeilijkheden heen. Ik zei: kijk, nu gaat het toestel op de baan steeds sneller de aanloop nemen. Steeds sneller, sneller...En dan zijn we los. Dan gaan we door de wolken heen. Nog even. Kijk maar: nu zijn we er boven uit. Een prachtig wit veld van wolken beneden ons; witter dan sneeuw. Ook een deel van een schitterende schepping. En God kijkt daar op neer. Misschien zitten we nu wel een stukje dichter bij Hem. Die vrouw was over haar angst helemaal heen en lachte toen ze door het raampje naar beneden keek". „Heimwee naar een land O ja, dat komt meermalen voor. Dan schilder ik het neer op een doek. Je moet iets kwijt, in welke vorm ook. Reizen naar ergens, waar de mensen mensen zijn en toch anders. Waar A opeens G blijkt te zijn. Je blijft binnen het alfabet, maar de klanken verwisselen van breedtegraad tot breedtegraad en van lengte tot lengte. We bewegen ons van poolijs tot evenaar en dan weer verder, tot we nooit, maar dan ook nooit uitgekeken zijn. Neerstrijkend over „the family of men": de mensen die samen de wereld bevolken en zonder onderbreken tot „burengerucht" aanleiding geven. Maar met elkaar zijn we ontegenzeggelijk boeiend en waard om met elkaar te leven. Al is het nog zo kort, als het op een generatie aankomt. Reizen Nou, laat ik het maar zeggen: het is een vreselijk aardige hobby, die behoorlijk in de papieren loopt.. Lirele. comni ien di naart iarsda uit d in dc irkt ii mw realia iwijk r verl uwpn nman, ngfezin tarnde dert >and te ter n me e fase In den en vei i chweil veel :en sob tet van finait zijn anbren ruppel teekpl lamsei /oorts lijk eel m bruik verb bouw een De. Ie don •ring I rmijm ;n wo ïutsbe id te e kun aanleg ïg zijn Jrag dit ;raad Over een klein half jaar .vaart Roosje Oscarine ;Margadant als meisje de di .Dom geheten over de coöri Jangtse Kiang; op een primitieve Chinese schuit zonder enige accommodatie. De Jangtse langs, honderden kilometers ver, west naar oost, en maar (vitaal) genieten. En daarna naar de Chinese Muur, want die had ze nog niet eerder gezien. „De Chinese Muur is het enige menselijke bouwwerk dat IC* vanaf de maan te zien is". Roosje zou best eens gelijk kunnen hebben. Ze heeft een ontoombare hang naar het unieke, naar vrijwel onbetreden paden, naar het menselijke in de wereldruimte. Waarschijnlijk passeert ze in oktober weer de Himalaya-keten, die te hoog is om er overheen te vliegen. De Himalaya „kende" ze al. Nu de Muur nog en, later in de tijd, Zuid-Amerika met het Andesgebergte, de Rocky Mountains (waar ze ook iddelli voetstappen heeft liggen) op Lijste z'n latijns. „Dan heb ik het wel zo n beetje gezien. Dan heb ik de wereld gedaan, met uitzondering van de Sowjet-Unie, maar dat trekt me niet. hou er niet van binnen de paden fce lopen en geen dwarsstraat in\te mogen slaan. Bovendien zou Ik daar zó de bajes ingaan, ik met m'n grote bek. En dan: mijn wilde verlangen ooit eens Dostojewski in zijn t Sch\ eigen taal te kunnen lezen ssie o; (daarvoor heb ik zelfs wat Russisch geleerd) is nooit verwezenlijkt. Veel te moeilijk; dat is geen beste spreektaal. Dostojewski is zeifs te moeilijk in een vertaling..." Inderdaad, de mond van Roosje Dom staat zelden vol tanden als ze zit. Ik bedoel maar: ze is rap van tong, snel van geest, bezit een warm hart, zo te horen, en zoekt naar de einder die ze al eerder bereikt heeft. En id hie toch is ze helemaal weg van het vergezicht over de Zegerplas bij het Alphense Ridderhof, met een Hollands wolkenspel erboven. „Daar ben ik verliefd op geworden. Bij toeval. Weg uit Den Haag, bah; ik ben geen stadsmens. Hier op de flat, met dat uitzicht en vriendelijke mensen om je heen, kom je tot rust. Het is een beetje somber, drukkend vandaag, maar als de zon schijnt, komt de plas met die bootjes erop tot leven. Bijna net zo mooi als een bergmeer". En Roosje Dom (maar dan denk je eerder aan de Dom van Utrecht dan aan een leemte in de intellectuele vermogens) kan het weten: ze is een Roelse, die meer dan bereisd is. Sinds een jaartje inwoonster van Alphen aan den Rijn, bij de gratie van een goede neus voor een settlement Zo ongeveer gepensioneerd ambtenaar van Economische Zaken. In 1915 geboreq op midden- Java. Heeft moeilijkheden met haar voornaam. „Roosje: erg hè Oscarine O nee, dat kan ik helemaal niet horen. Iedereen zegt Josie. Josie Dom. Dat is beter dan dat geroos. Laten we het daar maar bij laten, met die naam en toenaam. Als anonymous voel ik me 't best". Na de oorlog, in '46, naar Nederland. Op Java in een vrouwenkamp gezeten. „Ontredderd gingen we op Holland aan. We werden in Egypte aangekleed, we hadden geen draad meer aan ons lijf". Josie (Roosje heeft afgedaan) studeerde aanvankelijk had ze ingenieur willen worden Engels M.O. Ze werd leraar zijn later alles kwijtgeraakt. Heerlijke jeugd gehad. Ik 'heb vreselijk veel gelezen ovqr landen en volken. Dat- wilde ik zelf gaan zien. Het is bijna de hele wereld geworden". Lezen en dus reizen, filmen, om vast te leggen. „Ik barst van de films en de foto's. En schrijven, omdat ik af en toe iets kwijt wil en omdat ik het leuk vind natuurlijk. Van al m'n reizen houd ik buitenlandse relaties over. Desnoods beren. Zoals in British Columbia, in het verre .vesten van Canada, waar mijn vrinden die dieren zo ongeveer in hun „achtertuintje" hebben. Achter het huis zaten in elk geval zeven van die grizzly's en ze deden niks naars. Je hebt wel lef nodig voor dat reizen; je loopt van alles op. zoals ik in India een keer met een lichte graad van cholera te maken kreeg. Daarom reis ik ook niet alleen, maar met bescherming van een groep; dan ben je niet alleen als er zich iets voordoet. Maar reizen verbreedt je leven zo. Ik dring erin, ga bij de mensen binnen, wil alles weten; verdiep me in wat ik gezien heb". Het grootste compliment dat Josie Dom zich kan herinneren, werd haar Engels („geen lerares; er bestaat ook geen doctoranda, of een voorzitster of een burgemeesteres of een wethoudster") en gaf te hooi en te gras les. „Bij het rijk viel meer te verdienen en ik kwam bij de Octrooiraad terecht. Dat is nu voorbij. Ik maak documentaires met geluiden en alles wat daarbij hoort, tot en met doodskreten, als het moet. Ik heb zitten filmen op een rondvlucht boven de streek hier, weken geleden, toen de Ridderhof jarig was". Verliefd op, de Zegerplas, verliefd op Alphen. Verliefd op weet ik wat. Eens en altijd weer. Een figuur als kwikzilver; filmt, fotografeert, schildert, schrijft, beschikt over middelen (ofschoon ze op koopjes uit is, ook als het op reizen aankomt en dat is één, twee of drie keer per jaar). Hobby: reizen dus, als dat nog niet duidelijk was. „Al vanaf m'n negende jaar heb ik belangstelling voor archeologie. De oudheid boeit me enorm. Dat was m'n drijfveer voor die reizen. Indië Nederland heb ik al vijf keer vice versa gedaan in m'n jeugd, want mijn ouders gingen nogal op en neer. We waren toen nog in goeden doen;

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5