'Ondernemers doen elkaar de das om' r Hoogmadese school Ter Does gaat eeuwfeest vieren L Gra tis keukenkrui C t Fotu beëindigt tuberculose-onderzoek Ook Nieuw veen voor 'gedraaide' Schipholbaan Zuiverings installatie Hoogmade houdt open huis Rommelmarkt op Kaageiland voor herstel herv. kerk regio LEIDSE COURANT WOENSDAG 11 JUNI 1980 PAC ta 0] Ni KJ HOOGMADE Begin volgend jaar op 3 janua ri 1981, bestaat de Hoogmadese parochiële ba sisschool „Ter Does" precies een eeuw. Om dat frtï J I.Ai.f*i.1ï1tr Ja I. n Ailnwlrnw 80 «)a itfAptmiAAf. bezig houden met allerlei voorbereidende werk zaamheden. Eén van de aktiviteiten die men straks wil onder een eeuw katholiek onderwijs in Hoogmade wordt getoond. Daarvoor doet de werkgroep een beroep op oud-leerlingen die misschien belevenissen en gebeurtenissen kunnen verhalen die straks „in beeld" gebracht kunnen worden. Een ander plan is de uitgave van een jubileum boekje over net wel en wee van de school geduren de de afgelopen honderd jaar. Men wil voor de sa menstelling daarvan ook de hulp inroepen van de inwoners van Hoogmade. Wanneer zij beschikken over zaken die het Hoogmades onderwijs betref fen, zoals foto's, oude rapporten, leerboekjes, ge schriften etc., dan zou de heer J. van Ouwerkerk, het hoofd van de school, daar graag kennis van ne men. Ook wanneer men van mening mocht zijn dat de spullen die oud-leerlingen bezitten toch niet geschikt zouden zijn voor publicatie in het jubi leumboek, dan zou men tóch graag inzage krijgen in één en ander. Van Ouwerkerk heeft al een globale opzet ge maakt voor het boek over honderd jaar onderwijs in Hoogmade. Zo zal hij zelf een hoofdstuk schrij ven over de geschiedenis van het onderwijs in Ne derland in het algemeen. Het zou erg leuk zijn wanneer oud-leerlingen zelf iets op papier zouden willen zetten of vertellen hoe zij hun schooltijd in Hoogmade hebben doorgebracht. Met de medei king van zoveel mogelijk Hoogmadenaren of Hoogmadenaren moet straks een waardig herii ringsboek een haalbare kaart zijn. De heer Van Ouwerkerk wacht met spam reacties af. Zijn adres is Kerkstraat 49, terwi telefonisch te bereiken is onder nummer 01 8689. De Alphense markt. ALPHEN AAN DEN RIJN „Onder nemers proberen elkaar hier de das om te doen. Er moet rekening mee worden gehouden dat de marktkoopman op de zaterdag tenminste zestig procent van zijn inkomen verdient Als we de markt teveel uit het centrum plaatsen, gaat dit ten koste van de boterham van 'deze marktkoopman". Deze geluiden vielen gisteravond te horen tijdens een j-oerige vergadering van de Alphense commissie voor Algemene Zaken. Het ging om de plaats waar de Alphense zaterdag-markt tijdelijk dient te wor den ondergebracht als straks wordt aangevangen met de bouw van de Kom. Het nieuwe Alphense Sociaal Cultureel centrum dat straks zal ver rijzen op het Thorbeckeplein, precies op de plaats waar de markt thans ge huisvest is: De vergadering werd bijgewoond door vertegenwoordigers van de rond het Thorbeckeplein gevestigde winkeliers en woordvoerders van de vereniging voor de ambulante handel (marktkooplieden). Twee partijen die recht tegenover elkaar stonden in hun mening. Een mening die voorts nog bemoeilijkt werd door verkla ringen van politie en brandweer die de commissie onder leiding van wethouder Haanstra van ambtelijk advies voorzien. De wethouder zag er geen bezwaar in om alle partijen ongelimiteerd aan het woord te laten. Een faciliteit waarvan gretig ge bruik werd gemaakt en uitmondde in lan ge betogen waarbij elk voor zich trachtte de commissie-leden de juistheid van de verschillende standpunten in te doen zien. De heer Sappijn,. vertegenwoordiger voor de marktkooplieden, zette hierbij uiteen zeer gelukkig te zijn met de huidige plaats van de markt en verzocht de commissie een plaats aan te wijzen nabij het Thor beckeplein. Hij kon zich daarbij verenigen met een voorstel van het college van bur gemeester en wethouders de markt tijde lijk op de parkeerplaats vóói het Aarhof te stallen. Hij voegde hier aan toe dat het in jaren opgebouwde patroon niet ver stoord diende te worden en vreesde voor een sterke daling in de omzetten indien dit wel zou gebeuren. Hij refereerde hier bij aan soortgelijke situaties in andère ste den waar verplaatsing van de markt tot een sterke omzetdaling had geleid. Hij uit te de wens om te mogen blijven opereren in het zelfde gebied dat derhalve bereik baar zou moeten blijven voor dezelfde marktbezoekers als thans het geval is. Tot slot meende hij dat een markt altijd par keerruimte kostte, een probleem dat „er bij hoort": mensen blijken altijd bereid om iets verder te lopen als het om marktbe zoek gaat Hiermee bleek direct de gevoelige snaar te zijn geraakt bij de winkeliers van het Aarhof die met kracht protesteerden te gen dit alternatief. Vertegenwoordigers van de winkeliers wezen op de parkeer- chaos waarvan nu reeds sprake is en vreesden verergering van dit probleem indien nog eens 125 parkeerplaatsen ver loren zouden gaan. Een gegeven waaruit men meende te mogen concluderen dat dan de winkeliers te maken zouden krij gen met een omzetdaling als gevolg van het wegblijven van een vaste klanten- stroom. Een klantenstroom overigens waarbij gebleken was dat deze tot ver in de omtrek Alphen aandeed op de vrijdag en zaterdag. Alphen vervult een belang rijke regionale functie. „Het centrum dreigt gegarandeerd te ver pauperen als voor deze oplossing wordt gekozen", aldus de heer Houwaart spre kende voor zijn collega-winkeliers. Hij werd bijgestaan door een woordvoerder van de Omka, een middenstandersvereni ging. Deze wees op de situatie in Leiden. Hij meende dat het centrum aldaar volko men was uitgeblust als gevolg van het feit dat daar nimmer iets gedaan is aan de be reikbaarheid van de binnenstad. Langdurig werd gedisfcusieerd over ande re mogelijkheden het welk niet mocht lei den tot een besluitvorming van de com missie die duidelijk in verlegenheid was gebracht door de veelheid van mogelijk heden. De heer Haanstra, voorzitter van de commissie doorbrak de patételling door de commissie toe te zeggen nog deze week een bespreking op hoog niveau te organi seren waarbij opnieuw vertegenwoordi gers zouden worden uitgenodigd uit marktkoopliedenorganisaties en winke liersverenigingen, aangevuld met politie, brandweer en consumenten-woordvoer ders. Ook zou getracht worden een des kundige van het ministerie van Economi sche zaken bij het overleg te betrekken. Hij beloofde op korte termijn met een voorstel te komen van het college waarna de commissie zich opnieuw over het pro bleem zou kunnen buigen. Een voorstel waar alle belanghebbenden zich in kon den vinden." Alkemade overweegt aansluiting bij Goutudo ALKEMADE Per 1 juli beëindigt Fotu Delft, het bureau dat o.a. in de gemeente Al- kemade tot nu toe het bevolkingsonderzoek naar tuberculose uitvoerde, haar werk. Een en ander is het gevolg van de financiële moeilijkheden, waarin Fotu Delft verkeert. In de 30 jaar van haar bestaan onderzocht zij in haar rayon jaarlijks 130.000 a 200.000 personen, dit is iets meer dan de helft van het aantal op- geroepenen (personen van boven de 40 jaar); velen worden op hun werk al gecontroleerd of staan om andere redenen al regelmatig onder controle. Uit dit röntgenologisch onderzoek kwamem hooguit 2 3 tuben^ilose patiënten per jaar. Dat is veel te weinig om een volledig bevolkingsonderzoek voor op gang te houden. Een andere zaak is dat er wel vrij veel andere afwijkingen bij organen in de borstholte, zoals longtumoren, ontdekt werden. De moeilijkheden bij Fotu Delft konden ont staan door een verkeerd financieel beleid. Fotu Delft werd in 1949 opgericht met behulp van geleende gelden en giften van o.a. het Rode Kruis. Het geleende geld werd vrij vlot terug betaald en de gehele organisatie en uitvoering werd draaiende gehouden met de eigen vrijwil lige bijdrage, die bijna iedereen, die aan het be volkingsonderzoek deelnam, betaalde. Jaren lang is de eigen bijdrage gelijk gehouden. Toen vorig jaar dit bedrag werd opgetrokken naar f 5,70 (voor Fotu), was dit in wezen 5 jaar te laat. Overigens was Alkeniade, naar verhou ding, een veel duurdere gemeente dan b.v. Lei den. In Alkemade zijn 6 dorpen, in welke men allemaal één dag stond, b.v. in de Kaag voor maar 90 personen; in Leiden, daarentegen, stond men 10 12 dagen op in totaal 4 plaatsen voor veel meer personen. Het spreekt voor zich dat dit veel rendabeler is, daar juist de trans portkosten van de apparatuur hoog zijn. In de gemeente Alkemade heeft het gemeente bestuur altijd garant gestaan voor eventuele te korten, zodat het plaatselijk comité nooit echte geldzorgen heeft gehad. Omdat het financieel beheer bij de andere Nederlandse organisaties voor bevolkingsonderzoek naar tuberculose (o.a. Goijtudo in Gouda) beter was, kunnen deze voorlopig nog doodgaan met hun onder zoeken. De kosten blijven echter stijgen en het wachten is op een rapport, dat een commissie, benoemd door de Gezondheidsraad, aan pnze staatssecretaris voor Volksgezondheid, mevr. Veder-Smit, eind van dit jaar moet uitbrengen over een op te richten „röntgenologisch bors tkas bevolkingsonderzoek op de organen in de borstholte". Ter Aar wil minder overlast vliegverkeer TER AAR Het college van Burgemeester en Wethouders van de gemeente Ter Aar stel len de raad voor om de minis ter in te lichten over hét standpunt van deze gemeente inzake het overvliegen van vliegtuigen van en naar Schip hol. Ter Aar wil graag een zorgvuldig onderzoek naar de vertrek- en aanvliegroutes teneinde na te gaan of het ge luidsniveau gereduceerd kan worden. Men wil de minister ook dui delijk laten weten dat Ter Aar meer aandacht wil voor het vliegen met geluidsgecertifi- ceerde vliegtuigen en dat nachtvluchten zoveel mogelijk moeten worden beperkt. Voor zover in Ter Aar bekend loopt de voorgeschreven ver- trekroute, vluchten die starten van baan 24, precies over het gemeentedeel Langeraar. Naar de rqening van het Ter Aarse college zal verlegging van het draaipunt en/of de te vliegen route 'na het draaipunt de hin der van het vliegtuiglawaai in Langeraar tot een aanvaard baar niveau terug kunnen brengen. In het structuurschema bur gerluchtvaartterreinen, dat eind vorig jaar op het Ter Aar- se gemeentehuis werd bezorgd, wordt naar de mening van het college te passief vertrouwd op toekomstige technische ont wikkelingen die het geprodu ceerde geluidsniveau moeten verlagen, zonder dat de over heid terzake voornemens ken baar maakt om hierin een ak- tief beleid te voeren. Nieuwveen Ook de gemeenteraad van Nieuwveen kan In stemmen met de aanleg van een gedraaide vierde Schiphol baan, zoals deze in het Structuurschema Burgerluchtvaart terreinen wordt voorgesteld. Dit is, in navolging van ver schillende andere gemeenten, waaronder Amstelveen, Aals meer en Leimuiden, vastgesteld in de gisteravond gehouden openbare raadsvergadering. Voor Nieuwveen levert de geluidsbelasting bij een gedraaide vierde baan' of een vijfde baan geen verschil. Op de vraag van mevrouw J. Alberts-Ozephius (CDA) waarom dan speciaal voor een gedraaide vierde baan gepleit wordt, terwijl voor andere ge meenten de aanleg van een vijfde baan aanzienlijk minder ge luidsoverlast oplevert, antwoordde de heer H. Soede (CDA-wet- houder): „Een vijfde baan is wel leuk voor andere gemeenten, maar betekent een tweede verkeerstoren en waarschijnlijk nog een zesde en zevende baan, dus een veel drukker luchtverkeer". Burgemeester G. J. van der Kroft voegde hier tenslotte nog aan toe: „We wonen in een dichtbevolkte streek. Indien een zesde en een zevende baan zou worden aangelegd, zal dit ongeveer 250 ha dure cultuurgrond in beslag nemen". Bromfietser over de kop OEGSTGEEST Een Rijns- burgse bromfietser is gister middag omstreeks half vijf door nog onbekende reden over de kop geslagen op de Rhijn Hofweg. De jongeman 'is met onder meer een gebroken sleutel been en een gebroken arm overgebracht naar het Diaco- nessenhuis. De jongeman reed achter een vrachtauto die moest afremmen voor een te genligger op de smalle Rhijn Hofweg. Ideeën voor 700 jaar Hazerswoude HAZERSWOUDE Eet zer dagen worden bij vers dene winkels en bij open gebouwen te Hazerst» ideeënbussen geplaatst ligt in de bedoeling da burgers hierin hun sugge deponeren omtrent de vit van het zevenhonderdjarij staan van Hazerswoude. wordt volgend jaar op u breide wijze gevierd. plaatselijke culturele, i heeft een centrale comm in het leven geroepen di werkzaamheden van de di D< se werkgroepen gaat coön Jang ren. Overigens: 20 maart is de officiële verjaarsda Maar het ziet ernaar uit d meeste,festiviteiten in de mer (rond de jaarmarkt ir gustus 1981) op touw zi worden gezet. Eerste fase „Middelland nadert afbouw TER AAR De realist van de nieuwe woonwijk delland in Ter Aar ver] voorspoedig. Het bouwprt van Vink en Veenman, staande uit 51 eengbzio ningen en 12 zogenaamde Dam-eenheden, nadert voltooiing. In verband mede dient op korte terév.kei begonnen te worden me nog afbouw van de eerste fase deze nieuwe wijk. In de» Anc bouw is begrepen een vei ding (s-brug) Middel! i voel Aardam (verlengde Lijste slaap/Albert Schweilj wel straat). Voorts is er veel dacht besteed aan een sob doch doelmatige opzet van openbare verlichting. Ovei vaar :Marj pnm zond De J hon< heb ik c Zowel de commissie finaü als openbare werken zijn vi stander van het aanbren van een verkeersdruppel de voetgangersoversteekpl op de kruising Aardamsei Lijsterbeslaan/Albert Sch\ eigt zerstraat. De commissie o bare werken acht voorts geleiding noodzakelijk zi de voetgangers zoveel ra lijk van de voor hen beste oversteekplaatsen gebruik ken. Het krediet, verb houdende met de afbouw Middelland, sluit op een drag van 685.000,-. De.i mpet daar aanstaande dom dag in haar vergadering fiat aan geven. van Interkruis nadert voltooiing. In verband hie toe de zal op korte termijn noodbestrating moeten woi aangelegd om de nutsbei ven in de gelegenheid te len hun leidingnet te kun leggen. De kosten van het aanleg van de noodbestrating zijn groot op een bedrag f 44.700,-. Ook over dit v stel gaat de gemeenteraad derdagavond praten. bini Ind erfc Commandant A. IJtsma verlaat Nieuwkoop NIEUWKOOP Adjudant A. IJtsma, groepscomman dant van de Rijkspolitie in Nieuwkoop, zal met ingang van 1 juli 1980 met functio neel leeftijdsontslag gaan. Gelegenheid voor het afscheid nemen van groepscomman dant IJtsma wordt geboden op woensdag 25 juni tussen 's middags vijf uur en half ze ven in het raadshuis. Het ge meentebestuur van Nieuw koop neemt 's middags om half vier van de groepscom mandant afcheid in de raads zaal. Oud-Alphenaar promoveert in Leuven ALPHEN AAN DEN RIJN Oud-Alphenaar Pater Au- gustinus van Berkum, mon- pik van de Abdij Sint-Bene- dictusberg te Vaals, promo veert morgen aan de Katho lieke Universiteit van Leu ven tot doctor in de Theolo gie. Pater Van Berkum, wiens va der vele jaren verbonden was aan het Katholieke onderwijs iri Alphen aan den Rijn, pro moveert op het proefschrift "lers-Columbaanse achter-, gronden in het leven en beleid van Willibrord en de zijnen" HOOGMADE Het Hoogheemraadschap Rijnland houdt donderdag 19 juni van 'smiddags vijf uur tot half negen 's avonds een 'open huis' op de zuiveringsinstallatie Hoog made. Technici van de sectie Zuiveringsbeheer van het Hoogheemraadschap leggen uit hoe de diverse onderdelen van de installatie werken, bovendien staat er voor de bezoe kers een kopje koffie en frisdrank klaar. Vanaf half zeven concerteert de harmonie "De Heerlijkheid Hoogmade" met drumband en majorettes op het zuiveringsterrein. In verband met de beperkte parkeermogelijkheid langs het pad dat van de Graaf Willem Illaan naar de zuivering leidt, ver zoekt Rijnland hét publiek om bij voorkeur lopend of per fiets te komen. De installatie Hoogmade is één van Rijnlands veertig zuiverings installaties, die jaarlijks tezamen ruim 113 miljoen kubieke me ter afvalwater zuiveren. De installatie in Hoogmade is sinds 18 juli 1978 in bedrijf en kan per dag 10.000 kubieke meter afval water verwerken. De capaciteit is berekend voor het afvalwater van 1600 inwoners. In het zwemseizoen wordt het gezuiverd af valwater gedesinfecteerd, omdat het terecht komt in het recrea tiewater van De Wijde Aa. Het bezonken zuiveringsslib gaat naar een composteringsbedrijf. De bouwkosten van de installatie bedroegen indertijd ruim anderhalf miljoen gulden De zuiveringsinstallatie Hoogmade die per dag 10.000 kubieke meter afvalwater kan zuiveren 'E ia: DE KAAG Zaterdag 14 juni om 9 uur wordt voor de v de keer de jaarlijkse rommelmarkt op de Leidsemeerstr in de Kaag gehouden. Wederom wordt deze rommelma georganiseerd door een commissie van 4 personen van „j. Ned. Hervormde Kerk in de Kaag. n De baten zijn voor het opknappen van het interieur van dit NF dehuis; de elektrische bedrading moet namelijk vernieuwdJ ef den en banken en muren hebben een grondige opknapbeurt Dr d'S- X Twintig enthousiaste mensen werken aan deze rommelmark hebben een grote hoeveelheid oude en soms zelfs nieuwe „ri mei" bijeengegaard. Men kan er de meest uiteenlopende got rei ren kopen, zoals boeken, platen, wasmachines, potten, pani ute en zelfs drop. Dit jaar zijn er bijzonder veel in goede staat ver 0< rende meubelen, kleding, lampen, vaatwerk en speelgoed te ita t den voor belachelijk lage prijzen. Er zal een consumptiel ihti staan, waar men behalve koffie, ook een hartig hapje kan bruiken. Tevens zijn de loten voor de grote loterij in oktoltLt hier reeds verkrijgbaar. ALPHEN AAN DEN RIJN Voor de tweede maal wordt het Alphense pu bliek in de gelegenheid ge steld zelf keukenkruiden te plukken uit de daarvoor ingerichte tuin aan de Alp hense Agaatplein. De afdeling Groen- en re creatieve voorzieningen van de dienst Openbare Werken heeft opnieuw een aantal vakken ingeplant met 17 ver schillende keukenkruiden. Het staat het publiek vrij de kruiden te plukken en te ge bruiken bij het bereiden van de maaltijd. Men kan er de volgende kruiden vinden: anijs, aan melk toegevoegd een middel tegen buikpijn, in brood en koekjes bevordert dit de spijsvertering. Bies look, door zijn ijzergehalte een bloedsterkend middel en stimuleert tevens de maag en het darmkanaal. Bonekruid, prikkelt o.a. de werking van de spijsverte ringsorganen, citroenmelisse, een Oosterse wijsheid luidt: Thee van citroenmelisse maakt het hart gelukkig en vrolijk. Het proberen waard dus! Dille, een middel tegen slapeloosheid en zwaarlijvig heid. Dragon, een kruid dat gebruikt wordt bij gewrichts- reumatiek. Hyssop, een kruid dat vöor veel geneeskundige zaken werd gebruikt en een samentrekkende prikkelende en opwekkende werking heeft. Maggi, bij verschillende ge rechten te gebruiken en dat vroeger in huis werd opge hangen ter afweer van or^8€ heil. Kervel, een vitamini rijk en reinigend kruid. 5 Deze en vele andere kruide kunnen in de maanden jun juli en augustus worden g plukt. Een (gratis) boek B over de werking van all z kruiden uit de tuin kan woiWd den afgehaald bij de recepti* van het gebouw Openbar n Werken aan de Castellufl Ms straat, de Openbare Leesza nol de Bron aan de Troubadours, weg nr. 2 en bij het burea voorlichting van de gemeenst te, Julianastraat 34. n s

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4