^Verbeteringsplan staat borg levendig Pancras-West voor ^3TAD Ml PARKEERDEK ONDER SCHOOL Leidse hoogleraar krijgt Italiaanse eredoctoraten I sfi mm a Plectrum' |lit de ether Si Openbaar uurtje naak tzwemm en niet vergeten; bloemen sturen LEIDSE COURANT WOENSDAG 11 JUNI 1980 PAGINA 3 oo 1, tV-! •00 H ogr. Rep. Journ. U: ;5 LEIDEN De Leidse hoogleraar prof. dr. J.J. van Rood heeft twee Italiaanse eredoc toraten toegekend gekregen voor zijn baan brekend werk op het terrein van de orgaan transplantaties. De eredoctoraten worden hem op 21 juni aan de L'Aquila Universi teit in Rome en op 28 juni aan de Universi teit in Turijn, uitgereikt. De heer Van Rood is de oprichter en voorzitter van Eurotransplant. Deze internationale or- gaanuitwisselingsorganisatie is een samenwer kingsverband tussen een groot aantal centra waar patiënten worden behandeld, die in aan merking komen voor niertransplantatie. Als er een orgaan voor transplantatie beschikbaar komt bemiddelt Eurotransplant bij de selectie -van nierpatiënten. Deze selectie geschiedt op basis van bloedonderzoek, dat de overeen- VOOR BAANBREKEND WERK NIERTRANSPLANTA TIES komst in de weefselkenmerken tussen donor Van de meer dan 2100 nierpatiënten die op en ontvanger vaststelt. Om tot de best mogelij- niertransplantatie wachten, zijn medische, se- ke overeenkomst tussen donor en ontvanger te rologische en administratieve gegevens cen- komen is door de Leidse hoogleraar Eurotrans- traal in Leiden geregistreerd. Eventuele or- plant opgericht. gaandonors worden in Leiden gemeld. Met de donorgegevens wordt met de computer een se lectie gemaakt onder de 2100 wachtende ont vangers. Zo is men er zeker van dat de dan ge vonden patiënt deze nier het hardst nodig heeft en dat tegelijk de minste kans van afsto ting is. Het werkterrein van Eurotransplant strekt zich uit over de Benelux, West-Duitsland en Oosterijk, met daarnaast nauwe contacten met zusterorganisaties in de Scandinavische lan den, Engeland, Frankrijk en Oost-Europa. Het voortdurende tekort aan donoren is het groot ste probleem van de huidige transplantatie ge neeskunde. Volgens Eurotranspant zou dit te kort verminderd kunnen worden als meer mensen en verklaring zouden schrijven (codi cil) waarin zij toestemming geven om na over lijden zijn of haar orgaan te gebruiken. Goa .29 W Maao EIDEN De gemeente ïeiden heeft in samenwer- ing met efen projectgroep, estaande uit ambtenaren n bewoners, voor het bin- enstadsgebied Pancras- Pest een verbeteringsplan pgesteld. Het verbeterings- ilan zou de eerste aanzet noeten betekenen voor een ven 0 rondige opknapbeurt van eze karakteristieke, bijna luizend jaar oude wijk. Het tuanti eld dat hiervoor nodig is nform MP* de gemeente te ver- :ine. 1 rijgen uit de Interim Sal- Jforegeling, een speciale pot, het rijk in het kader van stadsvernieuwing be leert. De zojuist verschenen iota draagt het materiaal tan, dat moet leiden tot de - vaststelling van Pancras- West als stadsvernieuwings gebied. Het historische wijk- e met zijn talrijke monu menten, als de Burch$ en de Hooglandse kerk, wordt be grensd door de Hoogstraat, de Hooigracht en de twee ar^ men van de Oude en Nieuwe Üjn. de bedoeling van de projectgroep, dat er op korte termijn maatregelen getroffen worden, die het behoud en de '«sterking van het gevarieer- en levendige karakter van n ie wijk garanderen. Pancras- Vest onleent ondermeer zijn rote aantrekkelijkheid aan de fwisseling van winkels, be- Irijven, woonhuizen, cafés, bi- m 5. i tro's, sociaal-culturele voor- leningen en ontmoetingsplek- r.24Mi ten. waarbij de markt natuur- Uoiouni lijk niet mag worden vergeten. Om al deze functies te behou- mosi ^en *s een 6rondige opknap- 9.0] beurt zonder meer op zijn s) Djl pkats. Daarbij valt onder an- tien. adete te denken aan het inmid- 3>op-;ij tdfe aangepakte herstel van de I Hmuren, de herinrichting van straten, het zoveel moge- (S) a lijk weren van doorgaand ver- 5(S)Ki ^er- het aanbrengen van bo- 12.001 men en beplanting, het uit- >Jn!iS Ire'den van terrasjes en het PW reëren van enige aanvullende «tart routes voor voetgangers (voet- 1 /Si «d langs de Burcht, brugge- -[tjes over de Oude en Nieuwe Ilijn). Deze doelstellingen zijn een-1 leid!' wjn. M is pwjectg; De wijk Pancras-West vanuit de iucht. In het midden de twee armen van de Oude en Nieuwe Rijn. Rechts op de foto de Hooglandse kerk en iets verder naar links de ronde omtrekken van de Burcht. (L.C.-luchtfoto Frans Rombout) onleend aan het structuurplan voor de binnenstad en aan het verkeerscirculatieplan voor de gemeente Leiden. Het verbeteringsplan zou een groot aantal problemen waar Pancras-West momenteel mee te kampen heeft, kunnen op lossen en zo niet. in iecfer ge val verminderen. De project groep heeft na een grondige analyse van de wijk geconsta teerd, dat er op dit punt nog heel wat te doen staat. De kwaliteit van een grote hoe veelheid woningen is, aldus de projectgroep, alleszins voor verbetering vatbaar. Een groot deel van de panden verkeert in" slechte tot matige staat. In de wijk zijn geen woningwet woningen aanwezig, noch in aanbouw, terwijl deze wonin* gen nagenoeg de^ enige moge lijkheid vormen voor relatief goedkope huisvesting. Verdr mist Pancras-West een eigen buurtvoorziening, een vol doende hoeveelheid parkeer en stallingsplaatsen, alsmede speel- en groenvoorzieningen. Wat de totale verkeerssituatie betreft is het nodig, dat het stadscentrum beter door- schrijdbaar wordt voor voet gangers. Het streven is enkele nieuwe verbindingen aan te leggen, die de bereikbaarheid en de samenhang van het in het centrum gelegen voetgan gersgebied dienen te verbete ren. Door de gemeente wordt hierbij gedacht aan ondermeer de aanleg van twee voetgan gersbruggen: een brug ter hoogte van de Nieuwe Rijn over de Beschuitsteeg en een voetgangersbrug over de Oude Rijn ter hooge van de Dulle- bakkerssteeg. Een en ander zou met name van belang zijn op de wekelijkse marktdagen woensdag en zaterdag. Hierbij dient evenwel opgemerkt te worden, dat de buurt de aan leg van de bruggen niet zit zit ten, omdat deze afbreuk zou den doen aan het fraaie stads gezicht. Verdere- concrete plannen zijn de aanleg van een wandelroute van het Burcht pad naar de Oude Rijn, het herstel van het Burchtplein en de restauratie van de trap naar de Burchtheuvel. Parkeerdek Op de nominatie staat tevens het herstel van de walmuren, bruggen (met de kademuren is men reeds bezig,de Koorn- brug is inmiddels volledig her steld), rioleringen en bestratin gen. 'Ook de kelders aan de Hoogstraat staan op het lijstje gerestaureerd en ingericht te worden met eventueel als be stemming winkels. Op het plein van de Kaasmarkt (mo menteel in gebruik als par keerplaats) is na overleg tus sen gemeente en ministerie besloten een gecombineerde school voor openbaar en pro testant-christelijk basisonder wijs te bouwen. Een heet han gijzer voor de buurt, omdat de bouw ten koste zou kunnen gaan van de huidige parkeer voorzieningen. Een oplossing in de vorm van een groot on dergronds twee lagen tellend parkeerdek voor 200 auto's wordt door de buurt in over weging genomen. De bewo ners stellen aan deze oplossing nadrukkelijk de eis, dat in ie der geval de „scholieren- stroom" en de „parkeer- stroom" uit oogpunt van vei ligheid gescheiden moet blij ven. Jeugdprogramma Het comité vakantiebezigheden organiseert dit jaar weer een aantal uitstapjes voor kinderen van vijf tot twaalf jaar in de periode 7 tot en met 18 juli. Het pro gramma omvat bezoeken aan Duinrell, Avifauna, Drievliet en Linnaeushot. Twee maal wordt er een film vertoond en ook wordt er twee keer een bezoek aan het zwembad gebracht. De tien dagen worden afge rond met een tocht naar een bosachtig gebied waar on der meer buitenspelletjes zullen worden gedaan. Be halve op de donderdag zijn de kinderen de hele dag weg. Het vertrek is steeds om negen uur en de kinde ren keren omstreeks vier uur terug. Er moet iedere dag brood en drinken worden meegenomen in, een tas met de naam van de deelnemer erop. Het volledige pro gramma kost 30 gulden per kind. Een kind dat maar een week meegaat betaalt f17,50. Meerdere deelnemers uit één gezin krijgen reductie. Belangstellenden die nen zich snel op te geven. Aanmelden bij mevrouw Van Deventer, Tesselschadestraat 7, tel. 767726, me vrouw Vlootman, Uitrechtse Jaagpad 27, tel. 144551, mevrouw Turk, Voorstraat 38, mevrouw Van Deventer, Zijllaan 3, Leiderdorp, tel. 896456. De vertrekpunten zijn de Pacellischool aan de Damlaan, de Kaasmarkt, de Jozefkerk aan de Herensingel en de Petruskerk aan de Lammenschansweg. Fellini - fes tival Het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Bree- straat 66 start op donderdag 12 juni een Fellini-festival van drie dagen met zes films van de Italiaanse regisseur Frede- rico Fellini. Op donderdag wordt om acht uur de film „Le Notti di Cabiria" uit 1957gedraaid. Deze film gaat over het Romeinse hoertje Cabiria, die uitgebuit en bedrogen toch haar geloof in het bestaan behoudt. Een typisch Fellini-ge- geven dat in Fellini-beelden (verlaten pleinen als beeld van eenzaamheid) verteld wordt. Om kwart over tien de zelfde avond wordt de film „II Bidone" uit 1955 vertoond. Deze film gaat over een ouder wordende oplichter die aan zijn bestaan gaat twijfelen en naar berouw verlangt. Als hij uiteindelijk een handlanger besteelt wordt hij door een steen getroffen en eindigt zijn leven op een verlaten berg helling. De entree per film bedraagt f4, L VC-leden f3, pas separtout voor alle zes films f 17,50, LVC f13,50. De films zijn Engels ondertiteld. Vrouwenavond Troef De vrouwengroep van Troef houdt vrijdag 13 juni aan het Noordeinde 2a een gezellige avond voor alle vrouwen in Leiden. Aanvang 20.00 uur. Het vrouwentheater 'Sjans' treedt dan op en de woensdagavond-vrouwen-groep met een toneelstukje. Daarna is er muziek met lekkere hapjes. Surinaams feest De Stichting Surinamers Leiden houdt 14 juni een grootse dans- en ontmoetingsavond. Deze avond wordt gehouden in de Leidse Stadsgehoorzaal aan de Breestraat 60. Van 21.00 tot 23.30 uur treedt André en Saroekoe op en van 23.30 tot 04.00 uur kan er worden gedanst op de muziek van Indian Selection. De toegangsprijs voor deze avond en nacht feestvieren bedraagt 5 gulden. Fototentoonstelling LVC In het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 is vanaf vandaag tot en met zaterdag 14 juni de tentoon stelling 'Een kraakhelder beeld' van de fotograaf Mau rice Boy er te bezichtigen. De tentoonstelling bestaat uit zo'n 60 foto's die Boyer maakte tijdens de kraakak- sies rond de Amsterdamse Vondelstraat en de ontrui ming ervan. De tentoonstelling is vanavond te bezich tigen van 20.00 tot 23.00 uur, morgen van 12.00 tot 17.00 uur, donderdag van 12.00 tot 17.00 en van 20.00 tot 24.00 uur en zaterdag van 20.00 tot 24.00 uur. De toegang is gratis en als de deur dicht is even bellen. Slotfeest Augustinus De jongerenvereniging Augustinus sluit zaterdag 14 juni het verenigingsjaar af met een slotfeest. Live-muziek, vi deo en disco vormen de hoofdbestanddelen van het feest. Opgetreden wordt door de groep 'The Softies' met hun programma 'Stad Shock Mannen en de rockband Willcox Gay. Aanvang: negen uur. het LEIDEN De JLeidse poli- l'n lie heeft gisteravond, na her- w laaide klachten uit de kond murt, de illegale zender Plectrum' uit de ether ge- ald door de apparatuur in jlag te nemen. De zendapparatuur had 80 ka- pn lalen en had een vermogen v van 5 Watt. Dit is tien keer de ori 'oor de minister toegestane 'ig <j lendsterkte. 3 Snelheids- ontrole ..HEIDEN De Leidse poli- p*nui?tje heeft gisteravond van Haan 21.15 uur op de Lan- aaa? feegracht een snelheidscon- [IIZE ™le gehouden. uu,*JEr werden 476 voertuigen ge controleerd. Hiervan reden er 18 harder dan de daar toege- id vj stane 50 kilometer per uur. De taste hoogste snelheid die de Leidse ituuj politie gisteravond registreer- 1e was 96 kilometer per uur. „j-oogspanmngs- 1 {J leiding komt onder de grond LEIDEN Een gedeelte .van de bovengrondse hoog de d spanningsleiding Leiden- antf Sassenheim zal ondergronds worden verkabeld. im pet 8aat om het stuk vanaf de jfGooimeerlaan tot aan de Mtniorlijn Leiden-Amsterdam. hoogspanningsleiding Af*Wordt onder de grond gestopt - "*m verband met de industrie in dit gebied zal worden LEIDEN Het bestuur van de Leidse Sportstichting wordt deze zomer door de gemeente de beslissing over gelaten of men in het Vijf Mei-bad aan de Boshuizer- laan voor de proefperiode van een jaar een wekelijks uur naaktzwemmen wil introduceren. Een verzoek van de NVSH in die richting heeft het bestuur eerder afge wezen. Een aantal politieke fracties (PvdA, PPR D'66 en min of meer ook de WD) uit de gemeenteraad heeft de wens van de NVSH nu echter min of meer de zijne gemaakt en vindt nu, dat het een gemeentetaak is het openbaar naaktzwemmen in Leiden in haar pro gramma op te nemen. De uiteindelijk beslissing hiero ver zal het bestuur van de Sportstichtipg niettemin moeten nemen. De kwestie kwam gisteravond aan de orde in de commissie voor Sport en Recreatie. De directeur van de Sportstich ting Jan Duivesteyn verklaarde beslist niet afwijzend te genover het plannetje van de NVSH te staan, maar hij te kende er wèl direct bij aan, dat het uurtje naaktzwemmen voor de gemeente extra kosten met zich Zou meebrengen. In tegenstelling tot het verhuren van een overdekt bad aan de NVSH, wat zondermeer mogelijk is, zou het introduce ren van een openbaar zwemuur het Vijf Mei-bad in dit ge val drie marl extra personeel kosten. Dit teneinde toezicht te houden op het grote aantal zwemmers en belangstellen den die naar de Boshuizerlaan zullen komen. Ook zou er speciaal iemand voor de kassa nodig zijn, hetgeen niet het geval is als men tot de verhuur van een bad zou besluiten. Dan zou men het slechts met één badmeester kunnen stel len. De heer Duivesteyn sprak verder de vrees uit, dat het uur tje ongekleed zwemmen tot een „kiekeboe" toestand zou kunnen verworden. Met dit laatste doelde hij op de „onge zonde" belangstelling van het publiek, die de naaktzwem- merij eventueel tot gevolg zou kunnen hebben. Veel geld zag Duivesteyn verder nog gespendèerd aan het speciaal aanschaffen van plastic gordijnen om de nodige pottenkij kers in het restaurant van het Vijf Mei-bad het uitzicht op de naaktzwemmers te onthouden. Omdat de accommodatie van het Vijf Mei-bad ook voor recepties (bruiloften etc.) wordt gebruikt, achtte de heer Duivesteyn het gewenst, dat eventuele gasten vantevoren zouden worden ingelicht over het bestaan van het uürtie naaktzwemmen in de badgele genheid. Duivesteyn: „Als het plan doorgaat dan zullen de bezoekers er dan toch maar aan moeten wennen. Elf miljoen voor renovatie Lopsenstraat LEIDEN De raadscom missie voor volkshuisves ting is gisteravond akkoord gegaan met het verstrekken van een krediet van circa elf miljoen gulden aan de „Ver- eeniging tot Bevordering van den Bouw van Werk manswoningen."^ Het geld is nodig voor de renovatie van 164 vooroorlogse woningwet woningen aan de Leidse Lopsenstraat. Onlangs is van de zijde van de provinciale Directie van de Volkshuisvesting meegedeeld, dat men tegen de voorgeno men renovatie geen enkel be zwaar heeft en dat de gemeen te Leiden kan overgaan tot de uitvoering van de werkzaam heden. De bewoners zullen op inspraakavonden bij de voor bereiding van het renovatie- plan betrokken worden. Ver der zullen de bewoners in aan merking kunnen komen voor een zogenaamde renovatiepre mie en eventueel voor indivi duele huursubsidie en/of een huurgewenningsbijdrage. Geslaagde spelmiddag ,Morschwijck In het dienstencentrum Morschwijck vond gistermid dag een spelmiddag voor be jaarden van 55 jaar en ouder plaats. Dat een mens maar net zo oud is als hij zich voelt bleek wel uit de grote op komst en het enthousiasme waarmee de deelnemers aan de verschillende spelen, waaronder jeu de boule, ke gelen en geheugenspelletjes, mee deden. Het zaaltje van het dienstencentrum was zo overvol dat de organisatoren overwegen voor dit soort ak- tiviteiten in de toekomst ge bruik te maken van de speel weide naast het gebouw. Er kunnen dan meer spelletjes plaats vinden en meer deel nemers toegelaten worden. De spelletjesmiddag vindt plaats onder auspiciën van de provinciale sportraad en word bekostigd uit een spe ciaal voor dit doel ter be schikking gestelde subsidie van het ministerie van CRM. Het is de bedoeling dat met ingang van september de spelletjesmiddag een maan delijks terugkerend evene ment wordt. fractie: Gemeente moet 23 woningen vorderen LEIDEN De PPR-fractie heeft in een brief aan het college van b en w en de gemeenteraad gevraagd 23 leeg staande woningen in de Leidse binn- nestad te vorderen. De fractie heeft bij haar brief een lijst van de eventueel te vorderen woningen gevoegd. Verder heeft zij 13 panden genoemd, die vol gens de partij weer opgeknapt en voor bewoning geschikt gemaakt moeten worden. De PPR stelt voor de eigena ren van die panden aan te schrijven deze werkzaamheden te -verrichten. De PPR-fractie stelt dat de gemeente nog steeds' onvoldoende gebruik maakt van de wettelijke mogelijkheden om leegstand te bestrijden. Zij meent dat leegstand vaak te wijten is aan de achteruitgang en verpau pering van een wijk en zij vindt langduri ge leegstand niet te rijmen met het grote aantal woningzoekenden in Leiden. De fractie vindt verder dat de gemeente een meer aktief aanschrijvingbeleid moet vol gen en een 'up to date' administatie van het woningbestand moet voeren. Bromfietser botst tegen lantaarnpaal VOORSCHOTEN Een 17- jarige Haagse bromfietser is gistermiddag rond één uur tegen een lantaarnpaal tot stilstand gekomen na een verkeerde inhaalmanoevre op het fietspad langs de Veurseweg. De jongeman is met inwendig letsel overgebracht naar het ziekenhuis St. Antoniushove. SASSENHEIM De Chris telijke Harmonievereniging Crescendo uit Sassenheim geeft donderdag een zomer- concert in het gebouw van de Gereformeerde kerk aan de Julianalaan. Het concert, ove rigens de eerste uitvoering on der leiding van de nieuwe di rigent J.A.J. van Diederen, be gint 's avonds om acht uur.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3