FC Den Haag wil speler Veendam^ uick Boys pakt laatste kans Munnik°°' Doek valt voor Jan Willem Bruin Recordaantal deelnemersNK wielrennen )lympische swemploeg erviervoudigd minuut onder limiet Britse regering lijdt nederlaag inzake boycot ISTUURSLID ADRIE DUIJVESTEIN: INST OP DHC: 5-3 Zwemkampioenschapperi kring Gouwe- TT* Tfc 1 Rijnstreek .CiHC Kiekeïl Geen Britse ruiters in springfestival Sportwereld Hockeybond wil Bellaart als coach damesteam Afschrijving hockeyteam niet bekend bij IOC Hup nieuwe trainer RVC )RT LEIDSE COURANT WOENSDAG 11 JUNI 1980 PAGINA 21 HAAG FC Den Haag heeft verzekerd van de diensten van Bouma, een 24-jarige middenvel- ie de afgelopen twee seizoenen bij «lgische Beveren speelde. Bouma. e opvolger moet worden van Jos er (over wiens overgang naar iaar oveHgens nog geen overeen- ming bestaat met AZ'67), heeft hij naar België vertrok bij Ajax celd. Daar heeft de toen werkzame ye trainer van FC Den Haag. i Kraay, Bouma's kwaliteiten zo geschat dat hij hem nu voor een naar het Zuiderpark heeft ge- L pen Haag is nu nog op zoek naar een erspits, die de plaats moet innemen Kon Goodlass. Volgens het met pr-za- elaste bestuurslid Adrie Duijvestein Den Haag (bij afwezigheid van de lië bij het EK voetbal verblijvende fitter Den Duik en trainer Kraay. te- woordvoerder namens de club), de technische staf het oog laten val- i een speler van SC Veendam. „Een kan ik niet noemen", aldus Duijve- gisteren. Tpen hij evenwel later geconfronteerd met eigenlijk de eni- fgadigde, rechterspits Jurrie Koolhof de Groninger eerste-divisieclub, zei Duijvestein: „Nee, die is het niet." Om vervolgens bij het horen van de namen van verdediger Roelof Tiktak en midden velder Jan Korte te verklaren: „Die heb ik wel eens horen noemen". Manager De Vries van SC Veendam deel de gisteren mede van niets te weten over belangstelling van FC Den Haag voor een van zijn spelers. „Het zijn wel onze enige drie vedetten", aldus De Vries. „Maar ik heb van interesse van FC Den Haag nog totaal niets vernomen". Overigens heeft Sparta, waar oud-trainer van Haarlem, Barry Hughes, volgend sei zoen de scepter zwaait, ook belangstelling voor Tiktak, die afgelopen weekeinde een oefenwedstrijd speelde in België, maar te licht werd bevonden. Financële armslag De kans is trouwens groot dat FC Den Haag op zeer korte termijn wat meer fi nanciële armslag krijgt. De Zuiderpark- club, die afgelopen seizoen werd gecon fronteerd met een tekort van ongeveer een half miljoen als gevolg van teleurstel lende recettes door een sterk teruggelopen publieke belangstelling, heeft nieuwe ini tiatieven ontwikkeld om het Haagse za kenleven warm te laten lopen voor een soort sponsoring. Weliswaar bestaat er reeds een instantie, de Stichting Bevorde ring Betaald Voetbal 's-Gravenhage, die voor dit doel enige jaren geleden werd op gericht, maar de pogingen om een collec tief van zakenmensen zover te krijgen een zekere financiële steun te verlenen aan de profclub leden, op een enkele uitzonde ring na, schipbreuk. Reden voor het be stuur van FC Den Haag om nieuwe wé gen te zoeken. In dat licht moest al de toe nadering tot de achterban van het vroege re Holland Sport gezien worden. Nu is dan een volgende stap gezet. Zeer binnen kort hoopt FC Den Haag bekend te kun nen maken dat zakenlieden achter FC Den Haag zijn gaan staan. Dan zal de mo gelijkheid kunnen ontstaan dat de verko pen van Jonker en Goodlass kunnen wor den gecompenseerd met het aantrekken van ten minste gelijkwaardige spelers. De opbrengst van de transfers moet namelijk grotendeels worden bestemd voor het dichten van het gat in de exploitatie. Overigens heeft inmiddels vrijwel de ge hele selectie van FC Den Haag zijn con tract verlengd. Alleen Joop Korevaar, Aad Mansveld en Aad van Bergenhene- gouwen hebben hun handtekening nog niet gezet. FRANK WERKMAN Aitze Bouwma, nieuwe aanwinst van FC Den Haag. IJK Quick Boys heeft -avond de laatste kans op een s in het 'grote' bekertournooi beide handen aangegrepen, r de 5-3 winst op DHC hebben tatwijkers zich op een tweede lts in de nacompetitie' genes- 6,lij het dat die met drie andere pgedeeld wordt. In de duels JtRKC en DETO zal de Lagen- iipe dus met volle inzet kwalificatie moeten strij- L maar het valt te betwijfelen We Katwijkers dan net zo veel fcte zullen krijgen als in het tegen DHC. De Delftenaren i zich gisteren alleen maar op lanvallen te willen toeleggen, ff daarbij werd de mandekking t laatste linie naar het tweede plan verschoven. Quick Boys pro fiteerde daar dankbaar van en nam een ruime 4-0 voorsprong. DHC kon toen pas dé aanvalsaspi- raties in daden omzetten en wist, mede dankzij een conditionele te rugslag aan Katwijkse zijde, ein delijk echt gevaarlijk te worden. Quick Boys verscheen door vakanties van diverse spelers wederom met een gewijzigde formatie in het veld. Het deerde de zeekanters kennelijk wei nig, want met een frisse moed trok men richting DHC-doel. Dit had spoedig succes, getuige de vroege openingstreffer van Mart van der Plas. Een zacht schot van de opge rukte Den Hollander belandde voor z'n voeten, waarna de blonde spits doelman Sybesma met een forse uit haal voor de eerste maal kansloos liet. DHC nam het initiatief over en bouwde meermalen knappe aanval len op. Eenmaal bij het zestienmeter gebied aangekomen, ontbrak echter de juiste voortzetting en stapelden de foutieve passes zich op. Die foutieve passes waren ook bij het Katwijkse uitverdedigen een veelvuldig optre dend verschijnsel, waardoor balver lies aan weerszijden troef was. Ach terin lieten de pupillen van oud-Fey- enoorder Guus Haak evenwel de no dige ruimte aan de Katwijkse voor- waartsen en het was Jaap van Duyn die daar halverwege de eerste helft andermaal van profiteerde door na een scrimmage de bal in vrijstaande positie tegen de Delftse touwen te knallen. Na de pauze was het pleit spoedig be slecht, toen Mart van der Plas weer alle ruimte van direkte tegenstander Van der Enden kreeg en uit een voorzet van Teun van der Plas 3-0 in kon koppen. Hij voegde daar korte tijd later z'n derde treffer aan toe, door op aangeven van opnieuw Teun van der Plas 4-0 in te schieten. Pas toen kon DHC de aanvallende bedoe lingen in treffers omzetten. Peter Menheere kopte uit een voorzet van sterk spelende Bram Rontberg be heerst de 4-1 achter Theo Guyt. De met een blessure tobbende goalie raakte bij die actie dusdanig aan z'n enkel geblesseerd, dat Benno Wiggers z'n plaats tussen de palen moest over nemen. DHC bracht luttele minuten later via Menheere de achterstand zelfs terug, tot 4-2 en leek, gezien het spelbeeld, Quick Boys nog enigszins in moeilijkheden te gaan brengen. De treffer van Teun van der Plas tien minuten voor tijd bracht de Katwij kers evenwel definitief in veilige ha ven. Sjef de Poorter bepaalde met een fraaie afstandskogel de eindstand nog op 5-3. PAUL VAN DER BIJL Quick Boys: Guyt (Wiggers), W. v.d. Plas, Den Hollander, A. Haasnoot, M. Haasnoot, Aandewiel, Rienks, Van Rooyen (De Waal), T. v.d. Plas, M. v.d. Plas, Van Duyn. Scoreverloop: 6. Mart van der Plas 1-0; 26. Van Duyn 2-0; 52. en 56. Mart van der Plas 3- 0 en 4-0; 58. en 65. Menheere 4-1 en 4-2; 79. Teun van der Plas 5-2; 89. De Poorter 5-3. Inze tennismedewerker) IÈRDORP Zowel in het herenenkel- I als C heeft op het Munniktoernooi [en een geplaatste speler het veld moe- men. In B viel het doek voor de als geplaatste Jan Willem Bruin. Aan- dijk zeg het er voor Bruin wel gunstig baar toen de Schiedamse Overgangs- B speler Michael Verkerk op toeren ivas er voor hem geen houden aan. Via tstanden 57, 6—3, 60 plaatste Ver- r zich voor de derde ronde. Rob Stam zijn de kansen op eén hoge tering in de C-klasse verkeken. In een |r dan drie uur durende strijd werd hij afge- £fd door Gietman, een Leidse student af- uit Winterswijk. De eerste set had Stam in de tie-break prijs moeten geven, waar na hij de stand via 75 winst in de tweede reejcs weer had recht getrokken. In de derde set werden de ralley's steeds langer. Voor Stam leek dit spelletje op zekerheid goed uit te pak ken. Hij kwam met 31 voor. Gietman gaf zich evenwel nog niet gewonnen. Hij nam wat meer risico's, kwam af en toe naar het net en dat le verde hem resultaat op. Met 64 trok hij als nog aan het langste eind. Een andere drie-setter in C was de partij tussen Peter Paul Pruyn en Rene de Bakker. De laat ste haalde de winst binnen met 63, 67, 64. Jos Koemans, de favoriet in C, had het moeilij ker dan verwacht tegen De Vette, een vierde klasse speler van Forescate (64, 62). In B moest Jos Koemans zijn meerdere erkennen in Bart v.d. Feen (67, 36). Even* later kreeg Koemans echter zijn revanche in de herendub- bel. Samen met Freek v.d. Capellen was hij te sterk voor Van de Feen, die Jan Theunissen als partner had. Deze nederlaag kwam nogal hard aan, want tenslotte zijn Koemans en Van de Capellen eigenlijk nog jeugdspelers. Hun net werk was echter veel beter. Iedere volley was feilloos af en daaraan mankeerde het nogal eens bij Theunissen en Van de Feen. Theunis sen had trouwens helemaal een slechte dag, want ook in het enkelspel werd hij in de eerste ronde uitgerangeerd en wel door de Limburger Willibrord Egelie (26, 63, 36). Gietman speelde in B ook een verdienstelijk partij, maar kon het niet bolwerken tegen Vroegop (26, 75, 57). Marinus Brooshooft kwam niet echt in moeilijkheden tegen Lodewijk Kallenberg (64, 63). Roel Drost maakte, zoals verwacht vlot korte meteen met Jaap Kooreman. Samen met Steensma bleef hij het Leidse Hout koppel Pauwels/Van Maren met twee maal 64 voor. Het gelegenheidsduo Verkerk/Visbeen stuitte op opmerkelijk zware tegenstand van de Voor schotenaren De Jong en De Vette (76, 75). In het damesenkel B verloor Helma Kallenberg met 6—3, 60 van D. Binkhuizen uit Waddinx- veen. Marijke Guit zorgde voor een impone rend optreden. In C won de Katwijkse derde klasse speelster met 62, 62 van K. Strijk en in B zegevierde ze over de op papier veel ster kere J-. Boumans, die Overgangsklasse B com petitie in Aalsmeer heeft gespeeld. PAUL THEUNISSEN J BOSCH Het Nederlands ipioenschap wielrennen op de dat op 21 en 22 juni in het dlimburgse Gculle wordt ge iden, heeft bij de pr-ofs en da- een recordaantal deelnemers, de 83 proflicentiehouders zul- er 71 van start gaan. Het veld de dames telt 87 namen. Het ital vertrekkende amateurs is beperkt tot 125. De organisatie acht het niet verantwoord meer amateurs toe te laten op het par cours, dat aan het einde van een lange, steile afdaling, een haakse bocht heeft. Als het regent kunnen daar gevaarlijke situaties ont staan, vooral als veel renners zich tegelijk naar beneden storten. Om die reden ook heeft men besloten alle categorieën te laten starten aan de voet van de lastige Slinger- berg en niet op de top daarvan, zoals vorig jaar het geval was met de dames en de profs. De dames bijten zaterdag om tien uur het spits af met een koers'over 70,4 km, waarin de Slingerberg (met een stijgingspercentage van 11 en een lengte van 1.200 m) tien keer moet worden beklommen. De amateurs be ginnen om 12.30 uur aan een wed strijd over 200,4 km met dertig be klimmingen. De profs komen een dag later op hetzelfde tijdstip aan het ver trek. Zij moeten 226,4 km, inclusief 34 beklimmingen van de Slingerberg afleggen De verwachting is dat de koers rond eenhalf uur voor de aanvang van de finale van het Europees kampioen schap voetbal. De Stichting Pröfwie- ler Promotion Nederland, die de or ganisatie voor de vijfde achtereenvol gende keer op zich heeft genomen, had wel eerder willen beginnen, maar dat bleek, net als vorig jaar, te stuiten op onoverkomelijke bezwaren van de plaatselijke pastoor. HAAG De Nederland- Olympische zwemploeg zal »taan uit zeven zwemsters vijf zwemmers. Deze ver- ervoudiging van de drie die t afgelopen weekeinde per- onlijk aan de limieten heb- D voldaan (Jolanda de Ro- fi Fred Eefting en Kees irvoorn) kwam tot stand in D gesprek tussen een afvaar dig van de KNZB en het stuur van het NOC, waarbij «e voorstellen van de zijde •i de zwembond werden 'ergenomen. aast De Rover, Eefting en ervoorn werd Monique Bos- ga persoonlijk voorgedragen en goedbevonden voor de twee rugslagafstanden. Daarnaast werden drie estafetteploegen geselecteerd: de 4 x 100 meter wisselslag heren met Eefting, Vervoorn, Albert Boonstra en Kees Jan Winkel, de 4 x 200 meter vrije slag met Eefting, Vervoorn, Winkel en Peter Drost en de 4 x 100 meter vrije slag dames met Conny van Bentum, Reggie de Jong, An- nelies Maas en Wilma van Velsen. Als reserve werd Mo nique Drost aan de ploeg toe gevoegd. Nederland zal bij het zwem men in Moskou niet zijn verte genwoordigd op de wisselslag estafette. Een nummer waarop in het verleden menig olym pisch succes werd behaald. De zwembond achtte bij de selec tiewedstrijden van het afgelo pen weekeinde in het Rotter damse Sportfondsenbad West de schoolslag te zwak in de af lossingsketen. Dat betekent een bittere pil voor Maritzka van der Linden, die gedurende de winter nog op weg leek naar de absolute wereldtop, en niet minder voor Njord zwem ster Ria Willemse, die de Rot terdamse voor eigen publiek versloeg. „Van alle ploegen was de wisselslag dames net verst van de gestelde limieten verwijderd", aldus KNZB- voorzitter Klaas van de Pol. „In alle andere gevallen kon den we aannemelijk maken dat er een redelijke kans op een finaleplaats bestaat, ook al zou de bezetting van de zwera- nummers in Moskou optimaal zijn geweest. Die kans op een finaleplaats is altijd het uit gangspunt geweest en de li mieten, die voor Rotterdam waren gesteld, moet men be schouwen als een hulpmiddel om dat vast te stellen. (Van onze zwemmedewerker) LEIDEN In zwembad De Vliet werd dinsdag avond een begin gemaakt met de kam pioenschappen van de kring Gouwe-Rijnstreek. In tegen stelling tot andere jaren was de belangstelling van de re gionale zwemtop groot Met uitzondering van Carlo v. Zwol (BZ&PC) was de volle dige kringtop aanwezig bij deze wedstrijden. De oogst aan limieten voor de Nederlandse kampioenschap- fien was eveneens aanmerke- ijk groter dan voorgaande ja ren. Beste prestatie kwam op naam van AZC/Unique- zwemmer Eric Rieken. De zwemmer uit Alphen dook met een tijd van 17.49.0 liefst 1 minuut onder de gestelde richttijd. Ook de Leidse zwem mers waren op deze avond van de lange afstanden uitste kend op dreef. Jolanda Later- veer (Zijl/LGB) kwam bij de meisjes onder 10 op de 400 vrij tot een zeer rappe 5.48.7. Bij de «ngens onder 10 zorgde Marco ulder van LZ'86 voor een verrassing. Ook hij dook nl. onder de 400 vrij limiet (zijn tijd was 5.51.7). Beide bovenge noemde zwemmers wonnen in hun leeftijdsgroep. Ook de tweede aankomende bij de meisjés onder 10, Mareille Cor- reljé (Zijl/LGB) behaalde de NK-limiet. Haar tijd was 5.54.0. Jimmy Lassooy (AZC) de win naar van de 800 vrij voor jon gens onder 12 was de vijfde zwemmer die zich kwalificeer de voor de NK (10.12.1). Overige uitslagen: 400 vrij, jongens onder 10: 2 Pascal Bontje (Boskooop) 6.15.1, 3 Edo den Boef (Zijl/LGB) 6.22.5. 800 onder 12: 1 Marga- Veen (Zijl/LGB) 11.17.2, 2 Sylvia Bakker (LZ'86) 11.49.9, 3 Yvonne de Kier (LZ'86) 12.01.0. Idem meisjes onder 14: 1 Karin v.d. Linden (Zijl/LGB) 10.44.8, 2 Sisca Spek (AZC) 10.48.7, 3 Marianne Knot (LZ'86) 10.50.5. Idem meisjes onder 16: 1 Petra Hoek (Katwijk) 10.09.8. Idem dames: 1 Ingrid Schollen (Donk) 10.24.7. 1500 vrij jon gens onder 16: 1. Edwin v. Houten (BZ&PC) 18.27.0. Idem heren: 1 Edward Maasdijk (Zijl/LGB) 17.48 0. 2 Robert v. Zijp (Zijl/LGB) 20.10.5. (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN De laatste oproep van Groot-Brit- tannië's minister van buitenlandse zaken Lord Carrington tot de Britse Olympische beweging om de Zomerspelen van Moskou te boycotten, heeft niet het gewenste resultaat opgeleverd. Carrington zei gisteren, dat het nog niet te laat was om de actie van het Westen te steunen. En hij vroeg zich af, of de Britse sportmensen, die naar Moskou zouden trekken, in een krant ge lezen hadden, dat de Russen steeds meer troe pen sturen naar Afgha nistan. Het antwoord van het Britse Olympische Comité, dat van daag gegeven werd, was kort en krachtig. De regering- Thatcher kreeg opnieuw te horen, dat het comité atleten stuurt naar Moskou. Secreta ris-generaal Dick Palmer maakte het standpunt van de Britse sportmensen ondub belzinnig duidelijk. „Wij gaan", verklaarde hij, „wé hebben premier Thatcher een brief gestuurd om onze houding toe te lichten. Meer kunnen we er niet over zeg gen. Lord Carrington heeft gisteren de mening uitge sproken, dat de uitslag van de strijd omtrent de Olym pische Spelen onbeslist afge lopen is. In onze ogen komt dit neer op de bekentenis van een nederlaag voor de genen die de Spelen wilden boycotten". Lord Carrington gelooft dat de Russen een grote deelne ming zullen beschouwen als een propagandaoverwinning. Maar volgens Dick Palmer treft Carrington en de Ame rikanen evenveel schuld, omdat ook zij propaganda maken door middel van de Olympische Spelen. De kan sen van de Britse regering om individuele sportmensen ertoe over te halen hun reis naar Moskou niet te maken, zijn nu kleiner dan ooit Premier Thatcher liet duide lijk merken erg boos te zijn. In het Lagerhuis zei ze over de kwestie: „Ik heb me al af gevraagd hoeveel gruwelda den van de Sovjet-Unie nog nodig zijn om onze olym pische atleten ervan te over tuigen dat ze niet naar Mos kou moeten gaan". AKEN De hippische federatie van Groot-Brittannië heeft besloten geen beroeps ruiters af te vaardigen naar het internationale concours hippique van Rotterdam, het springfestival dat van 13 tot en met 18 augustus wordt ge houden. De Britten zijn van mening dat het niet juist is professionals te laten deelnemen aan een evenement dat officieel ter compensa tie van de Olympische spelen fs aangewezen. Een en ander bete kent dat bekende ruiters als David Broome, Harvey Smith, De rek Ricketts, Paddy McMahon, Malcolm Pyrah en de amazone Caroline Bradley in Rotterdam zullen ontbreken. HELSINKI Geert Bakker is vijfde geworden in de tweede wedstrijd voor het EK in de Solingklasse. BAD KREUZENBACH Jan Berteling, de voorzitter van de Nederlandse basketbalbond is gekozen tot voorzitter van de in ternationale kalendercommissie van de FIBA. AKEN Het openingsnummer van het CHIO in Aken, een springconcours, is gewonnen door de Fransman Michel Robert met het paard Horizon LAUSANNE Ad Paulen blijft nog een jaar voorzitter van de internationale atletiekfederatie. DEN HAAG De hockeybond ziet Joost Bellaart als de meest geschikte kandidaat voor de functie van bondscoach van het Nederlands damesteam. De trainer/coach van de herenkampioen Klein Zwitserland zal binnenkort worden benaderd met het verzoek de vertrekkende coach Huib Tim mermans op te volgen. Van Bellaart, die officieel dus nog van niets weet, is bekend dat hij zo'n bondsfunctie wel ambieert. Mocht hij zijn huidige club verlaten, zal dat van de kant van Klein Zwitserland geen pro blemen geven LAUSANNE Tijdens de persconferentie van het Inter nationaal Olympisch Comité heeft de Hongaar Arpad Csa- nadi bij het overzicht van de Olympische takken van sport het Nederlands heren hockey team genoemd als één van de overgebleven vier deelnemers. Het besluit van de Nederland se hockeybond om geen da mes- en herenploeg af te vaar digen naar Moskou, is kenne lijk nog niet bij het IOC- hoofdkwartier in Lausanne binnengekomen. Nederland werd genoemd samen met In dia, Spanje en de Sovjet-Unie. De overige acht deelnemers hebben zich volgens de gege vens van het IOC teruggetrok ken. (Van onze sportredactie) RIJSWIJK Ger Hup is gisteravond benoemd tot de nieu we trainer van RVC. Hij volgt daarmee Aad de Mos op, die een contract bij Ajax tekende. Hup, in het bezit van een B-diplöma, was enkele maanden gele den aangetrokken als assistent-trainer. Die plaats is derhale vrij gekomen en RVC zal de komende dagen zoeken naar een nieu we assistent. Van Rijsinge bokst in Jong Oranje (Van onze sportredactie) DEN HAAG Rob van Rij- singe van de Haagse boksvere niging Hoogenband is geko- zen in de ploeg van Jong Oranje, die op zondag 15 juni In Merkheim (West-Duits land) tegen de Duitse jeugd aantreedt Van Rijsinge komt voor het eerst uit in een hoger gewicht het lichtgewicht Tot nu toe was hij vedergewicht Kunstzwemsters naar Amerika zwemploeg zal deelne- schappen kunstxwem- 1 worden gehouden. UTRECHT Een Nederlandse kunstzwemp men aan de Amerikaanse kampioenschap men die van 20 tot 22 juni in Concord worden gehouden. De Nederlandse ploeg bestaat uit de volgende zwemsters: Marij ke Engelen, Judith van den Berg, Ilse Westbroek (allen NZC'21); Catrien Eijken, Marjan van de Broek en Liesbeth van Hoorn (allen DSZ).

Leidse Courant | 1980 | | pagina 21