Tsjechen hebben verplichtingen Michel van de 5de rust zelve SPANJE DREIGT MET VERTREK Grieken missen spelbepaler Korput j Venglos: „Tempo Westduitsers is moordend" ALLEEN VAN SCHAPENDONK HEB IK WAKKER GELEGEN" EUROPA 80 1.95 L95 195 LEIDSE COURANT WOENSDAG 11 JUNI 1980 PAGINA 19 AS Roma en A jax willen Krol (Van onze verslaggever) CASTELLEMARE - AS Roma heeft zich als een van de eerste buitenland se clubs bij Ruud Krol gemeld tenein de hem te bewegen om tijdens de pe riode, dat in Amerika de voetbal com petitie stopt ligt, naar Italië af te rei zen. Krol mag van Vancouver voor een fikse vergoeding van september tot maart voor een andere topclub uitkomen en de libero van Oranie voelt er zelf ook veel voor om na een korte vakantie ergens in Europa weer aan de slag te gaan tot de dag hij zich weer in Canada moet mel den. Ajax, nog steeds op zoek naar een ver vanger voor Krol. blijkt eveneens nog steeds interesse te hebben in de diensten van zijn vroegere libero. Mocht Ajax op korte termijn geen goede plaatsvervan ger vinden dan wil het tot eind septem ber bekijken hoe de nieuwe defensie draait. Blijkt een en ander tegen te val len, dan probeert het Krol te overreden naar De Meer terug te keren. Maar dat het niet zoveel zal of kan betalen als AS Horna is wel zeker. tOME Tien dagen voor het vertrek laar Italië stuurde de Tsjechische ►ondscoach Dr. Jozef Venglos zijn se- ectie naar Strbske Pleso een vlek in le hoge Tatra van ongeveer tweedui- end meter hoogte. Daar moest de sjechische selectie nog eens duide- jk gemaakt worden dat er in Italië ipresteerd moet worden. Een Euro- s kampioen heeft immers verplich- gen. Niet dat Tsjechoslowakije ■ich nadrukkelijk in het rijtje der fa- 'irieten heeft geschaard, Jozef Ven- os voelt zich daar trouwens wel bij, naar een titelhouder kan het zich toch ook niet permitteren er met de pet naar te gooien. Dat is trouwens jiet gebruikelijk in de Oostbloklan den waar discipline wel erg hoog in het vaandel geschreven staat. be komst van een voorzitter van de Tsjechische voetbalbond naar de hoge iatra kwam dan ook niet als een don- lerslag bij heldere hemel. De goede man 'ad oyerigens wel aardige tekst voor landen. Ten eerste liet de hoogste baas van het Tsjechisch voetbal weten dat er in Italië een medaille behaald moest worden. Goud, zilver of brons. Met min der wordt in Tsjechoslowakije geen ge noegen genomen. De maatregelen die bij een eventueel mislukken van het toer nooi genomen zouden worden had de Tsjechische voorzitter echter ook al op papier staan: geen medaille, geen buiten land waar het geld te verdienen is. Toen Ondrouss, Pollak, Dobias (overigens ach ter gebleven in Tsjechoslowakije) en Pa- nenka dat hoorden werd er even iets weggeslikt. Begrijpelijk, want juist die vier staan op de „buitenlandse lijst". Die lijst'is er overigens nog niet lang. Pas kortgeleden heeft de Tsjechische bond het plan opgevat oudere spelers die niet meer in aanmerking komen voor een se lectie een paar jaar de kans te gunnen hun kwaliteiten over de grens te gelde te maken. De anders bereidwillige en goed Engels sprekende Jozef Venglos hij werkte twee jaar in Australië verliest iets van zijn charme als dat te sprake komt: „Dat zijn mijn zaken niet", reageert hij in ho tel Selene, veertig kilometer buiten Rome waar de Tsechische selectie zich voorbereidt op de confrontatie met West-Duitsland, ..Ik ben bondscoach en ik ben alleen verantwoordelijk voor het technische gédeelte. Er zijn andere men sen die over die zaken beslissen. Maar toegegeven, we denken momenteel wat anders over die zaken. In het verleden zijn we ook wel eens benaderd door bui tenlandse verenigingen en hebben we de boot altijd afgehouden. Misschien komt daar binnenkort wel verandering in. Maar nogmaals, dat zijn dingen waar ik me niet mee bemoei". Verdere discussie over dit onderwerp is uitgesloten. Geruchten In Tsjechoslowakije blijven de geruchten rond het buitenland gestaag de ronde doen. Zeker in voetbalkringen. Immers, de verdiensten over de grens zijn ten op zichte van het aantal kronen dat in eigen land verdiend wordt, zo hoog dat het de Tsjechische topspelers al duizelt als ze die bedragen nog maar horen. Voor Ne- hoda, vedette van Dukla is het doek trouwens al gevallen. De spits van de na tionale ploeg zit nog in militaire dienst en kan zijn jacht op het grote geld voor lopig wel in de ijskast zetten. Resteren 7000 kronen, ongeveer duizend gulden, voor een gewonnen wedstrijd in Italië. Als trouwens de finale gewonnen wordt, loopt dat gedrag op tot twintig duizend kronen, ongeveer drieduizend gulden. Voor Tsjechische begrippen niet eens zo onwaardig, maar het staat wel in schrille tegenstelling tot bijvoorbeeld de •46\000 gulden die de Nederlandse spelers in Italië naar de bankrekening kunnen schoppen. Vandaar die dreiging van de Tsjechische voetbalbond. Het moet vooral de oudere kern van Venglos selectie oppeppen. En die kern is vrij groot. Maar liefst zes spe lers die in Joegoslavië meehielpen aan het veroveren van de Europese titel, zijn in Italië weer present. Jozef Venglos: „In een dergelijk zwaar toernooi kun je niet om de routine heen. Maar ik heb echt wel aan de verjonging gedacht. We heb Symposium over voetbal in Nederland (Van onze verslaggever) NAPELS Herman Choufour, coör dinator van het EK-bestuur, heeft van de KNVB opdracht gekregen om vol gend jaar in Zeist een symposium te organiseren, waarvoor voetbaltrai ners en andere grootheden uit de voet balwereld zullen worden uitgenodigd. Het symposium zal voornamelijk hande len over het voetbal in Nederland, zijn groei en zijn succes. De KNVB meent dat een voetballand, dat tweemaal zilver wist te behalen tijdens twee achtereen volgende WK's, zich ook eens op een an dere manier moet waarmaken dan op het veld. (Van onze verslaggever) MILAAN - De Spaanse nationale ploeg heeft gedreigd uit het EK-toernooi te stap pen als niet op korte termijn een oplossing wordt gevonden voor een ruzie tussen de perschef van de UEFA, Jozeph Rothenbühler, en een Spaanse radio-reporter. De ruzie is begonnen na de Europa Cup-2-finale tussen Arsenal en Valencia, die ge speeld werd in het Heizelstadion in Brussel. De radioreporter wilde de kleedkamer van de Valencia-spelers na afloop betreden, maar Rothenbühler verbood hem dat. Waarop de Spanjaard slaande ruzie kreeg met de Zwitserse perschef, die vervolgens een aanklacht indiende bij de politie. Gisteren heeft de organisatie van het EK-toernooi een speciale vergadering gewijd aan dit probleem. De voorzitter van de UEFA, Artime Franchi, wil de Spaanse jour nalist wel laten accrediteren, tegen de wens van de perschef in. Krijgt Rothenbühler zijn zin (hij meent dat hij in Brussel alleen volgens afspraken en regels heeft ge werkt) dan moet Franchi wel zien te regelen dat de Spaanse voetbalbond zijn dreige ment niet ten uitvoer brengt. ben echter ook te maken gehad met de kwalificatie voor de Olympische Spelen. Veel jongeren werden in die ploeg opge nomen. Uit dat team moet de aanvulling komen. Het team gaat hard werken aan de kwalificatie voor de WK in Spanje en zal er dan ook heel wat jonger uitzien". Intussen is Venglos, parttime docent fy siologie aan de universiteit van Bratisla va, wel onder de indruk geraakt van het Westduitse team waartegen vanavond het toernooi wordt geopend. Vandaar dat de Tsjechische selectie, die gisteren in het Olympisch stadion van Rome train de, geregeld werd geconfronteerd met ideebeelden die Westduitse oefenwed strijden bevatten. Venglos: „De West duitsers kunnen een geweldige aanvals- kracht ontwikkelen. Maar de selectie vertoont wel eens zwakke momenten. Daar kan onze kans liggen. We zullen daarom geduld moeten opbrengen, toe-, slaan als het kan. We zullen het slim moeten spelen. Ons niet laten meeslepen door de Westduitsers. Dat tempo is te moordend voor ons. Rummenige bedekt zijn gezicht waarte gen hij net een bal heeft gekregen in een trainingspartijtje. Vanavond speelt hij met West-Duitsland tegen de Tsjechen (Van onze verslaggever) NAPELS - Jan Zwartkruis had giste ren na de ochtendtraining van Oranje in het San Paolo-stadion in Napels, waar werklieden nog driftig bezig zijn de accommodatie te verfraaien en waar nog vele telefoonlijnen gelegd moeten worden, weinig te zeggen. Want er waren geen problemen of, blessures in het team, dat vanavond tegen de Grieken moet bewijzen dat Nederland nog steeds op internatio naal niveau een gerenommeerde te genstander is. Zwartkruis is goed op de hoogte van de kracht en de kunde van de Grieken. In Castellemare bereikte hem een brief van Fadrhonc vanuit Athene, waarop onder meer te lezen stond: „Jan, laat je niet verrassen". Dat is Zwartkruis dan ook niet van plan. Hij zag zelf de Grieken tweemaal aan het werk en Baan en Blok, zijn assisten ten, hebben de Grieken eveneens een maal zien spelen. Bovendien heeft de bondscoach ook nog een rapport op zak van een Westduitse trainer, die jaren lang in Griekenland heeft gewerkt. Vanuit het Griekse kamp komt het voor de Grieken sombere nieuws dat de beste en spelbepalende middenvelder, Dama- nakis, op een van de eerste trainingen zo ernstig geblesseerd is geraakt, dat hij vanavond aan de kant zal blijven. Over dat bericht bleek Zwartkruis nogal ver heugd. De opstellingen van Nederland: Schrijvers; Wijnstekers (2), Krol (5), Van de Korput (3), Hovenkamp (4); Haan (10), Stevens (15), Willy van de Kerkhof (8); Vreysen (17), Kist (9), René van de Kerkhof (7). (Van onze verslaggever) CASTELLEMARE - De zuig kracht van het Amerikaanse voetbal begint steeds grotere vormen aan te nemen. Want nu staat ook Dick Nanninga, de spits van Roda JC en veelvoudig international, op de verlanglijst van een Amerikaanse club, wiens naam Nanninga zelf nog niet kwijt wil, maar waarschijn lijk Washington Diplomats heet. De club waarvoor ook Johan Cruyff dit seizoen uitkomt. Nanninga loopt al veertien dagèn met dit riant aanbod op zak van de Amerikanen. Gisteren nam Charles Taylor de direc teur van „Inter Soccer" de tegenhanger van het Nederlandse Interfootball voor de tweede keer contact op met Nanninga in hotel Delle Terme" in Castelemare. De aanvaller van Roda staat erg positief tegenover dit aanbod en geeft toe wel trek te hebben in een een- of tweejarig verblijf in de States. De "beslissing over zijn eventuele spoedige vertrek bij Roda JC ligt echter bij manager Cërver en het bestuur van de Kerkraadse club. In ie der geval wil Coerver Nanninga niet uit lenen, alleen maar verkopen. En dat wil de Amerikaanse club vooralsnog niet. Komen Roda JC en de Amerikaanse club toch op de een of andere manier rond, dan zal Dick Nanninga meteen na afloop van het EK-toernooi in Italié naar Amerika vertrekken. Dick Nanninga blijkt ook in Nederland goed in de markt te liggen. De interna tionals van PSV willen hem graag in Eindhoven zien spelen. Toevallig arri veert Ben van Gelder, sinds kort mana ger-af bij PSV, vandaag in Napels, waar hij ook de spelers van zijn ploeg zal zoe ken. De groep PSV'ers zal er bij van Gelder op aan dringen alles in het werk te de spits voor het komend seizoen te contracteren. Michel van de Korput: „Ik ben geen drukke jongen". nodig om „ja" te zeggen tegen Torino. Hij maakt zich er ook geen zorgen over dat hij in Turijn niet zal kunnen aarden. ,,Ik heb iedere dag mijn werk daar. Voor mijn vrouw ligt dat natuurlijk anders. Maar met zijn drietjes zullen we het toch moeten klaren. Ik ben geen drukke jon gen, maar ik heb nog nooit moeite gehad me ergens aan te passen". Over de wijze waarop het geld dat hij bij Torino gaat verdienen, straks de grens over moet, maakt hij- zich geen zorgen. „Ik krijg in dollars uitbetaald, dus dat zal wel lukken", veronderstelt hij. Direct na het EK-toernooi keert hij terug naar Ita lië, wil daarom een sterk toernooi spelen om de nieuwe werkgever te bewijzen dat zijn komst, naar AC Torino gerechtvaar digd is. THEO VAESSEN Nanninga naar Amerika of PSV HPELS - Hij oogt als een Ita- an. Zijn donkere, krullende ardos, zijn ravenzwarte snor i zijn donkere huid geven hem jifs het uiterlijk van een Napo- aan. Maar het uiterlijk be liegt. Want Michel van de Kor- fit is een eenvoudige Braban- |r, die zijn handen nauwelijks bruikt om zijn woorden te on- irstrepen, zoals de Italianen nu nmaal plegen te doen. De 23-ja- Ige jongeman uit het Brabantse genberg is in het Oranje-on- rkomen „Delle Terme" de rust ^lve. Hij dringt zich aan nie- nd op, zit vaak vanaf een af- ndje de opgewonden drukte dens het persuurtje te bekij- ;en, kortom, hij laat zich door iets en niemand gek maken. ben hier om te voetballen, en wel zo mogelijk", zegt hij ronduit. „En in re wedstrijd doe ik voor honderd :ent mijn best. Dat is nu eenmaal jjn instelling. Lukt het niet. dan hoef me toch niets te verwijten". [et die instelling verschijnt hij vana- ond dan ook op het veld tegen de Grie- en. Moet hij de eveneens donkere spits lostikos proberen het scoren te beletten Mavros, een andere Griek die Piet chrijvers zal trachten te passeren. Na- len zeggen Michel van de Korput ech- ;r niets. Tot nu toe heeft hij slechts van én naam een keer wakker gelegen.' Van Cees Schapendonk van MVV", be kent hij oprecht. „Hij was voor mij de moeilijkst bespeelbare aanvaller in mijn loopbaan tot nu toe. Die jongen is zo be weeglijk datje geen moment rust krijgt". Michel van de Korput, die acht jaar gele den bij de jeugd van Feyenoord terecht kwam en op zijn negentiende debuteerde in het eerste team. heeft in wezen een bliksemcarrière gemaakt. Maar hij geeft toe: „Ik heb wel mazzel gehad toen ik bij Feyenoord kwam. Ramljak, Rijsbergen en Schneider kampten met blessures, dus moest ik aan de bak. Eigenlijk vanaf de eerste wedstrijd heb ik me waarge maakt. Ook als international. Ik moest tijdens de interland tegen België inval len. het was die afscheidswedstrijd voor Van Hanegem. Als rechtsachter ben ik toen het veld ingegaan. Toen kwam die onvergetelijke wedstrijd in Leipzig tegen Oost-Duitsland. Stond ik als voorstopper in de basis. Ook toen was het geluk op mijn hand. Want we wonnen. Speelden een knappe tweede helft, het liep ge woon erg goed toen". Makelaars Vanaf dat duel was Van de Korputs rol als international geschreven. Ook ver scheen zijn naam in de boekjes van in ternationale makelaars. Een paar maan den geleden realiseerde hij zich plotse ling dat hij al acht jaar de afstand Wa genberg-Rotterdam had afgelegd. Bijna iedere dag. Omdat hij niet in de greep van de sleur wilde komen, besliste hij dat de tijd nu rijp was om naar een ande re club uit te kijken. Op de dag dat Oranje afreisde naar het trainingskamp in Villach, vernam Mi chel van de Korput in Graz, waar Oran je de eerste oefenwedstrijd speelde, via de telefoon dat AC Torino akkoord ging met zijn verlangens en ook de transfer som van 1,6 miljoen gulden aan Feye noord wilde betalen. „En dan moet je je realiseren dat ik Feyenoord eigenlijk geen cent heb gekost. Ze hebben slechts 3000 gulden voor me betaald toen ik bij WSV weggehaald werd, een dorpsclubje waar ik overigens in de aanval speelde. In het UEFA-elftal heeft Arie de Vroet me voor het eerst geprobeerd in de ver dediging. En ook als laatste man. In 1975 werd ik zelfs voetballer van het UEFA- -toernooi dat toen in Cannes werd afge werkt. Dat was natuurlijk helemaal prachtig", vindt hij vijf jaar later nog. Idolen in de voetbalwereld heeft hij niet, Michel van de Korput. Zijn zoon Mike, die ook al tegen een balletje begint te trappen, al is hij net een tafelpoot groot, is zijn enige idool. „Ik heb alleen bewon dering voor Beckenbauer. een grandioze speler om naar-te kijken. Maar om te zeggen, zo wil ik ook worden, of om hem na te willen doen, nee, ik wil mezelf blij ven, mijn eigen stijl nog verder perfec tioneren". Dat moet dan na het EK-toernooi gebeu ren in het Italiaanse Turijn, waar hij drie jaar zal blijven. In Wagenberg, een dorpje van tweeduizend inwoners waar iedereen iedereen kent maar waar nog steeds geen slager isj, vindt men het spij tig dat Van de Korput zo ver van huis zijn brood gaat verdienen. Hoewel zijn moeder hem vaak voorhield dat hij toch nooit naar het buitenland moest gaan. had Van de Korput weinig bedenktijd lan van Beveren, voor tenminste vier jaar naar de Verenigde Staten. fan Beveren tekent bij Fort Lauderdale (Van onze verslaggever) ÏINDHOVEN Jan van Beveren gaat zijn voetballoopbaan definitief in Amerika oortzetten. De doelman van PSV heeft een vierjarig contract getekend bij de Ford auderdale Strikers. 'an Beveren heeft een financieel zeer lucratief contract afgesloten bij de club van rainer Cor van der Hart. Bovendien gaat Van Beveren zelf zijn reclamebelangen 1 ehartigen en heeft verder in zijn overeenkomst met de Strikers laten opnemen, dat Ie clublleiding hem niet - zonder met Van Beveren zelf te overleggen - mag verko len. Op 25 juni maakt Van Beveren zijn debuut.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 19