UW HUIS UT 30.000 slederlanders open nog steeds met hoofd- jewoners' Nederland geeft bijnal miljard uit aan textiel Maak zelf een rustieke wieg te Heidetuin 'Ü-. luiertuin Voor de vakantiedagen... Voor de kleinste hoeken NNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 11 JUNI 1980 PAGINA 17. jHAMPOO ALS AANVULLING !AN BESTRIJDINGSASSORTIMENT kan gebeuren dat een kind thuiskomt de verheugende mededeling: „Mammie heb geen luisjes op mijn hoofd. De hele is is nagekeken". Want de „pediculus ca- is" ofwel hoofdluis heeft zich nog steeds it geheel uit Nederland teruggetrokken. K maar drie jaar geleden kwamen er zo- rl gevallen van hoofdluis voor dat de idse Universiteit alarm sloeg en een spe- i le werkgroep van bestrijders oprichtte het beestje maar eens moesten uitroeien. luis is een kleine bloedzuiger die jeuk ver zaakt. Krabben tussen de haren heeft dik- jls eczeem en infectie tot gevolg. Het zijn thoudende diertjes die hun hoornachtige ei^- (neten) aan de wortel van de haren leggen, vijf a zes dagen zien de baby's het levens- it en met acht tot tien dagen zijn deze vol- sen. 1 borzaak van de controles die op het ogen- 'weer op de scholen worden uitgevoerd is Itgen in het feit dat in 1977 bleek, dat de zo rfoeide parasiet langzamerhand resistent was worden tegen lindaan of gammexaan, de be- ipijkste substanties uit anti-luis-lotions. De jddat men zijn hoofd kaal schoor en inwreef Intussen ..zat" de jeugd er mee. want de luis rukte in 1977 zo hardnekkig op dat het ministe rie van volksgezondheid zijn fiat gaf (mede dank zij dr. Frits Wafelbakker, volksgezond heid voor de jeugd) een Engels produkt in Ne derland te introduceren dat een nieuwesub stantie bevatte, het malathion, waartegen de luis niet bestand was. Dit middel, dat de naam Prioderm lotion meekreeg had het beoogde ef fect. En toch..., hoewel het verschijnsel hoofd luis in Nederland theoretisch voor honderd procent is uit te roeien, in de praktijk blijkt het geen haalbare kaart te zijn. Nog steeds wande len deze ongewenste „hoofdbewoners" tussen de haren van ruim 130.000 landgenoten rond. Inmiddels heeft het ministerie van volksge zondheid aan Dagra NV in Diemen toestem ming gegeven het malathion bevattende hoofd luis bestrijdende middel ook in shampoo-vorm op de markt te brengen. Dit is een prettiger ge bruik omdat de crème als toedieningsvorm het voordeel heeft van de eenvoud. Men wast er gewoon de haren mee. Gecombineerd gebruik van de Prioderm lotion èn de shampoo garan deert het beste resultaat. Bioloog L H. M. Blommers, lid van de vanuit het parasitologisch lab van de universiteit te Leiden opererende werkgroep (die nog maar eens per half jaar bijeen zal komen; het werk is gedaan) is zeer in zijn schik met de aanvulling nen handhaven is niet te wijten aan een falen van de werkgroep. Integendeel, het is aan haar te danken dat drie jaar geleden het niet meer werkzame lindaan werd vervangen door malat hion, dat geen luis overleeft. Er zal echter in het vervolg een anticiperende bestrijdingsmet- hode moeten worden toegepast. Als op scholen pakweg honderd kinderen met hoofdluis wor den gevonden, kan behandeling in principe makkelijk plaatsvinden. Maar voordat de be smetting bij deze groep is geconstateerd, zijn al weer honderd andere leerlingen besmet. Er moet dus preventief gewerkt worden. Dat dit niet gebeurt, vloeit voprt uit de overweging dat hoofdluis weliswaar een medisch probleem vormt, maar niet onoverkomelijk is en door de bank genomen niet op uitgebreide schaal voor komt. Het probleem kan in de hand gehouden worden". Blommers heeft in Leiden de nieuwe shampoo bij enkele besmette kinderen geprobeerd. „Een week na de eerste behandeling heb ik nog jon ge luizen gevonden. Dit wil niet zeggen dat de wassing onvoldoende was geweest. Het zou ook mogelijk zijn geweest dat de jonge luizen toch waren doodgegaan aan de restanten van de be strijdingsmiddelen die nog op het hoofd aanwe zig waren. Geen enkele andere lotion blijft zo lang aan de haren vastzitten als malathion. Voor de zekerheid heb ik het haar van deze kinderen na één week voor de tweede maal ge wassen, waarna alle parasieten definitief het veld moesten ruimen. Vanuit mijn persoonlijke ervaring zou ik dus zeggen dat twee keer was sen en dan in combinatie met de lotion vol doende is". De mening van bioloog Blommers over hoofd luis is, dat het beestje zich feitelijk op twee ma nieren weet te handhaven: het maakt gebruik van de onwetendheid van de mensen en van het feit dat ze niet alert zijn op besmettingsge vaar. „Het ministerie van volksgezondheid heeft een prima voorlichtingsfolder. Die zou meer moe ten worden gelezen". worden steeds creatiever, of wé hebben een nieuwe be- gingspost in onze boekhouding aangestipt. In elk geval ma- onze kleding steeds vaker zelf. Wat tot gevolg heeft, dat onsumptieve uitgaven aan textiel en alles wat er mee te ma- i heeft op het ogenblik hard stijgen. Een onderzoek, dat het onomisch Instituut voor het Midden- ên kleinbedrijf (EIM) langs deed, heeft uitgewezen dat creatief Nederland in 1979 n nabij de 350 miljoen gulden heeft uitgegeven aan ga- hand werkpakketten, fournituren, weefgetouwen, spinne wielen en noem maar op. Aan kledingstoffen werd voor tegen de 500 miljoen gekocht. Als je daar nog de bestedingen aan naai machines bij op telt, kom je aan een totaal bedrag van bijna een miljard gulden. Volgens het EIM is het zelf maken van kleren zeker niet alleen ontstaan uit „nood". Het speelt wel een rol mee, dat de kant en klare kleding erg snel duurder wordt. „Maar de grotere vrije tijdsbesteding wekt ook erg veel creativiteitsgevoelens op". Raar genoeg spelen de scholen weinig of niet in op de behoefte aan textiel-creativiteit. Vroeger werd op tal van onderwijsinstel lingen naailes gegeven, maar die nijvere urenbesteding lijkt voorbij, „Jammer", vindt het EIM. „Want op die manier weten de scholieren van nu later nauwelijks of niet hoe ze zich in de textiel creatief kunnen uitleven". En dat komt dan de omzet van textiel niet ten goede. Vanuit ondernemersland wil men nu actie voeren om het jonge publiek meer aan te sporen tot het „doe- het-zelven" met textiel. DOOR TINY FRANCIS Vooral als de zon schijnt krijgen veel mensen het gevoel dat ze in de eerste plaats een tuin hebben om er lekker in te zitten en pas in de tweede plaats om er in te werken. Jammer, want in onze welvaartsmaatschappij zou het voor menigeen heel goed zijn zeker een dag in de week flink lichamelijk werk te doen. In de normale dagelijkse bezigheden wordt immers vaak veel te weinig lichamelijk werk gevraagd. Wie echt iets moe-makends wil doen kan natuurlijk ook gaan trimmen of urenlange wandelingen maken. Daarom kun je best begrip opbrengen voor die „luilakken die liever in de tuin zit ten dan transpireren. Een echte luiertuin is een heidetuin. Die vraagt alleen bij de aanleg wat zweetdruppels. Daarna houdt de tuin zichzelf vorste lijk ip stand zonder dat de mens noemenswaardig hoeft in te grijpen. Een heidetuin bestaat immers uit bodembedekkende, zodenvormende en groenblijvende planten. Onkruid, dat lastige onkruid dat elke keer weer de kop opsteekt en dan de geculti veerde planten dreigt te overwoekeren, krijgt in een uitgegroei de heidetuin nauwelijks een kans het verwoestende werk te doen. Hoeft dus ook niet keer op keer uitgetrokken of op een an dere manier OM DE TUIN GELEID Forma- kunnen in alle formaten van heel klein tot heel groot aangelegd worden. Het kan in een bak, als klein tuintje te gen het huis of bii de achterdeur, maar ook uitgestrekt over een halve hectare. Als die grond tenminste voorhanden is. Heide vraagt wel een speciale grpnd; het best doet de paarse bloeier het op zanderige kalkvrije grond. Die grond kan verrijkt worden met turfmolm en hoeft dan alleen nog maar goed diep omgewerkt te worden. Dat kan het best gebeuren in het najaar maar ook nu is daar de tijd nog rijp voor als er dan tenminste maar wat maatregelen worden genomen na de aanplant van de heide. Op plaatsen waar de grond erg zwaar is of waar veel kalk in de bodem voorkomt moet wel terdege gewerkt worden aan verbe tering van de omstandigheden die het voor de heide aanlokke lijk maakt om er te groeien. Een beplantingsvak moet dan ten minste 25 centimeter diep gevuld worden met een mengsel van turfmolm en zand. Op drie zakken turf komt een kruiwagen zand. Die ingrediënten goed door elkaar mengen met behulp van wat water (anders waait de lichte turfmolm in de tuin van de buren wanneer er een zuchtje wind staat). Milieu Wie het helemaal goed wil doen brengt onderin het beplantings vak een laag rijshout aan. eventueel aangevuld met grint Door die laag blijft er afscheiding bestaan tussen het zurige milieu waarin de heide zich thuisvoelt en de onderlaag die vaak kalk bevat. Bovendien dient de laag voor drainage; heide houdt er niet van om met de voeten in een te natte omgeving te staan Natuurlijk gelden bovenstaande regels alleen als het om kleine partijen gaat. Het is in de praktijk vrijwel uitgesloten om een ge hele tuin van een nieuwe deklaag te voorzien. Wie toch een grote tuin met sterk kalkhoudende grond in een heidetuin wil omtoveren heeft daarvoor een aantal andere mid delen ter beschikking. In zo'n geval moet gekozen worden voor minder bekende heidesoorten. Er bestaan namelijk verschillen de variëteiten (b.v. steppeheide) die het op dergelijke grondsoor ten wel goed doen. Wie meer over de aanleg (en het minimale onderhoud) van hei- detuinen wil weten kan terecht in verschillende boeiende boe ken. Nieuw daarbij is „Heidetuinen" van Werner Dittrich dat pas uit is bij Thieme. Magnetisch sleutelsysteem Een magnetisch gecodeerde sleutel zorgt er voor, dat de slagboom op een parkeerter rein omhoog gaat. Zonder de exacte code te kennen is het niet mogelijk het betreffende terrein te betreden. Dit is een nieuw produkt voor toegangs controle, dat voor grote bedrij ven en kantoren alsook voor parkeergarages zijn nut kan hebben. Er is zelfs eert moge lijkheid een abonnementspe riode van bijvoorbeeld een maand, twee maanden, kwar taal of een jaar in te bouwen. Deze wijzigingen kunnen door de eigenaar van het systeem op elk gewenst tijdstip worden uitgevoerd. (Interschott BV Voorschoten. Tel. 01717-5229- 5861). luM^Maeow.1 A'. l I' (etal Box ontwikkelde een .helpende hand", een handige 'likopener als onderdeel van en slimme collectie instru menten, bedoeld voor gehan- 'apten. Een eenvoudige maar veelzijdige klem wordt Vastgemaakt op een werkblèd of aanrecht teneinde mensen die een hand hebben verloren of daarmee slecht kunnen ma noeuvreren, onafhankelijk heid te geven. (Forman en Partners P.R. Singel 540, 1017 AZ Amsterdam, tel. 020- 224237). Gras, pluimen en bladeren in een groen kleurtje- Plaatje erin en de boom gaat omhoog... Een versierde toilettafel Shampoo hoort op elke toilet tafel en ook op het speciale plekje voor meneer met zijn scheerboel in de badkamer. De fabrikanten slagen er steeds weer in hun waar aantrekke lijker te maken. Nu is er reeds een cosmetische shampoo (Mo- dall) te krijgen, waarvan de zeer verfijnde opdruk van de verpakking is terug te vinden op bijpassende poeder-, zeep en kammenbakje, bekers, bij oudozen en wattenpotten van Duits porselein. De ondergrond is ivoire, „be schilderd' met groene grassen, pluimen en bladeren. De shampoo is zuiver plantaardig en komt voor in elf variëteiten voor elke soort haar en hoofd huid. Standaardverpakking van de shampoo een blanke, glazen fles, Alles bij elkaar een versierde toilettafel. Viër keer wat anders op je bord met een nieuw idee van Maggi, at is mogelijk met „Noedeli", dat sinds kort in de winkels ver- jgbaar is. Het basisprodukt bestaat uit noedels met een apart "tixzakje voor de smaak van rundvlees, kip. kerry of tomaten. oevoegingen naar keuze. Consumentenprijs f 1,08 voor 2 por ties. (introductie 0.98). Receptenboekje voorbanden. De vraag naar mechanisch tuingereedschap groeit nog steeds. SKIL komt voor komend seizoen met drie nieuwe graskant- en onkruidtrimmers aan, die het tuinonderhoud vereenvoudingen. Het trio werkt volgens het principe van een snel roterende ny londraad, die feilloos gras en onkruid afmaait. Men kan in de kleinste hoeken komen, langs hekken en muren, rondom bomen en andere obstakels. De grasrand-trimmer No. 526H is snoerloos, maar er zijn ook elektrische trimmers, nummers 527H en 528H. (Verkrijgbaar in winkels voor tuingereedschap). Tuinhuisjes en hun aankleding Zij die van plan zijn zich een tuinhuisje aan te schaffen kunnen zich van 16 mei tot en met 28 juni oriënteren op een speciale expositie die het Bouwcentrum in Rotterdam hieraan wijdt. Het is welis waar geen volledig overzicht van de Nederlandse markt, maar iedere geïnteresseerde kan er informatie krijgen over de meest voorkomende mate rialen, waarvan de huisjes zijn gemaakt en de grote variatie in vorm en afmetingen. De ex positie is omringd door een be perkt aantal accessoires voor de aankleding in en om het tuinhuis. Het bouwcentrum is op maandag geopend van 13.00 tot 17.00 uur en van dinsdag tot en met zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur. Snel trekhaak laten keuren „Veel autobezitters wachten te lang met de keuring, die nodig is om bij geladen aanhang wagens van meer dan 750 kilo het verplichte aanvullings blad bij het kentekenbewijs te krijgen Dit is de mening van het ministerie van verkeer en waterstaat. Zoals bekend, moet de eigenaar van aanhangwa gen en caravan zijn trekhaak laten keuren door de Rijks dienst voor het Wegverkeer. Vorig jaar gaf dit vlak voor de vakanties een enorme „run" op de keuringstations van de Rijksdienst. Dit wil men nu voorkomen. Bij de keuring wordt gekeken naar de kwaliteit van de trekhaak, de bevestiging ervan, de zicht baarheid van de kenteken plaat en naar de richtingaan wijzers. Suja, poppedijne, schommelen in een wieg. Voor aanstaande vaders en grootvaders is het ^en spannende tijd als de baby op komst is. Tijd die ze mis schien maar al te graag zouden willen benutten om de komen de nieuwe wereldburger te verzekeren van een gezonde rust in een „echte" antieke wieg, die niet eens zo moeilijk zelf is te maken. In principe bestaat een wieg uit twee gedeelten; namelijk een bedje waar de baby in ligt en een onderstel voor het be dje. Om het wiegend effect te krijgen zijn er twee mogelijk heden: a) het bedje is draaibaar opge hangen aan een vast onderstel; b) het bedje is vast bevestigd aan een onderstel dat kan schommelen. In beide gevallen is het na tuurlijk erg belangrijk dat de constructie zodanig is dat het zwaartepunt laag genoeg komt te liggen zodat de wieg niet kan omkantelen. Maak het bedje van 19 mm dikke vurehouten planken of van hardhout, al naar gelang uw voorkeur. De brede delen van bodem, zijkanten, voeteneinde en hoofdeinde worden op gebouwd uit planken welke u tegen elkaar lijmt met de nerf in tegengestelde richting om krom trekken van het hout te gen te gaan. De verbinding tussen de delen kunt u verste vigen met deuvels of met een losse tong. Bij gebruik van een tong laat u de groeven niet ge heel tot de rand doorlopen zo dat ze niet zichtbaar zijn. Breng de deuvels of de tong a<". 11 klem de delen tegen el kaar totdat de lijm is afgebon den. t Voor de bodem van circa 40 x 75 cm kunt u eventueel 19 mm Dank zij een inventieve aanstaande pa kan de kleine rekenen op een juweel van een wieg... Waarschuwing op verpakking huishoudchemicaliën komt Zeer binnenkort moeten ver pakkingen van tal van chemi sche preparaten worden voor zien van een waarschuwing. Het ministerie van volksge zondheid en milieuhygiëne brengt hierover een tweetal besluiten uit. Met de gevare- naanduiding op met name huishoudelijke verpakkingen wil de regering kinderen be schermen tegen „opzettelijke" vergiftigingen. De aanduiding' zal bestaan uit een symbool met tekst. dik multiplex gebruiken. Het onderstel wordt gemaakt van ca. 4 cm dikke planken. Let erop dat het hout goed is uit gewerkt en bewaar het eerst een tijdje in huis totdat het volkomen droog is. Indien u hout met knoesten gebruikt, zaag de delen dan zo uit dat er geen knoesten aan de kanten zitten en gebruik een houtkwaliteit met kleine gezonde knoesten. De verschillende delen wor den met behulp van hout- schroeven en lijm aan elkaar bevestigd. Zorg ervoor dat u alle in het zicht komende vlakken goed glad schuurt al vorens u de wieg in elkaar zet. Omdat lijmresten de absorptie van houtveredelingsmiddelen bemoeilijken en daardoor vlekken geven, moet alle tus sen de naden tredende lijm, onmiddellijk met een warme vochtige doek worden afge veegd. Schuur alle delen goed glad en rond de scherpe hoeken af. Maak alle kanten eveneens goed rond en glad met vijl en schuurpapier. Dit zal de wieg er aantrekkelijk doen uitzien. Begin met middelgrof schuur papier en neem dan een steeds fijnere' soort. Hardhout kunt u het beste met een schraapstaal glad maken. Maak de delen goed stofvrij. U kunt de wieg afwerken met een houtverede- lingsmiddel. Hiervan zijn er tegenwoordig vele in de han del. Vraag daarom uw leve rancier om advies voor een juiste keuze. Het kleurend effect van hout veredelingsmiddelen is afhan kelijk van de houtsoort en het aantal behandelingen. Maak daarom eerst een proef op een stukje hout waarvan de wieg gemaakt is om het uiteindelij ke resultaat te beoordelen. Laat het werkstuk goed dro gen tussen twee opeenvolgen de behandelingen. Nadat de beits goed gedroogd is kunt u de wieg duurzaam beschermen met een blanke polyurethaan- lak. Van deze wieg is een tekening te verkrijgen waarop de be langrijkste onderdelen op ware grootte staan afgebeeld. U kunt die bestellen door 10,- over te maken op po strekening nr. 3567600 van Karweipost BV te Vleuten; on der vermelding van tekening nr. PU 1347.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17