Offensief rond Kaboel duurt voort 1 EGcommissie bezuini; op exportsubsidies Rijn mag niet warmer worden !l! Radio-actief gas uit kerncentrale in atmosfeer Groot-Brittannië op eigen „olie-benen' Vordt Brezjnev op de heen gehouden door zieneres? mi. I egenstellingen erkiezingen 'n Bolivia Stakende Zuid- afrikaanse scholieren geschorst Carter wil boete voor Clark C.S. Begin: 10 nieuwe nederzettingen op Jordaanoever JUNll UITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 11 JUNI 1980 PAGINA 15 ^""fasKOU Een temen wrmalig serveerster s, kam Georgië heeft als 3i°°flip Verdokter opzien ^,en,É| baard bij de Russi- IC intelligentsia idat president adret tmieV haar pa' Kalante" zou behoren.. en. Te vrouw, Dzhuna fvitash vili, die per handeling 250 roe- (ongeveer 750 gul- i) vraagt, werd fs vermeld in het - ^ssische dagblad ,n hi ud. De Russische geleerde, Dr. Alek- sandr Spirkin, had de krant in een inter view verteld dat Dzhuna Davitashvili hem in een kwartier tijd van een ernstige huidziekte had gene zen zonder medicij nen te gebruiken. Na de behandeling werd „de pijnlijke plek licht rose en het huid- weefsel begon zich te herstellen", aldus Dr. Spirkin. Een Georgi sche kunstenaar zegt dat de Georgische wonderdokter hem van zware hoofdpij nen heeft verlost door enkele minuten haar vingers op zijn gezicht te laten rusten. Zijn gezicht heeft enkele dagen gegloeid en daarna heeft hij geen hoofdpijn meer ge had. In Georgië hebben burgers Westerse ver slaggevers verteld dat de vrouw uit Assyrië komt en uit een fami lie van zieneressen- stamt die daar „de ge- voeligen worden ge noemd. De vrouw kreeg al snel bekend heid onder de Georgi sche intellectuelen en bouwde een klanten kring op van arties ten, schilders, dich ters en acteurs. Ge ruchten over deze wonderbaarlijke vrouw drongen door tot in Moskou en nu reist ze regelmatig naar de Russische hoofdstad om daar patiënten te behande len. Volgens een scepti sche Georgiër was het allemaal bedrog, maar hij voegde er aan toe: Vele in telligen te mensen geloven in haar gaven. Ik weet niet hoe ik het moet verklaren". Georgiërs die door de wonder dokter behandeld zijn, zeggen dat de vrouw geen patiënten neemt die aan ernsti ge ziekten zoals kan ker lijden. Dr. Spir kin beschreef haar werk als een „thera peutisch gebruik van bio-velden". „Men moet zich goed reali seren dat het mense lijk organisme bio- energie ontvangt en het vervolgens ver spreidt over alle orga nen, waarbij de zwak ste organen het eerst aan de beurt komen. Men kan deze thera pie het best vergelij ken met acupunctuur dat bio-energieke pro cessen in het organis me harmoniseert". Volgens Westerse di plomaten doen in Moskou geruchten de ronde dat vooraan staande politieke lei ders, onder wie ook president Breznjev, door de wonderdok ter uit Georgië be handeld zijn. Volgens één van hen is Brezn- jevs goede lichamelij ke conditie van de laatste tijd te danken aan Dzhuna Davi tashvili, die hem zelfs weer zou hebben la ten lachen. Anderen vragen zich echter af of de geruchten niet zijn verspreid om de leiders, in het Krem lin in verlegenheid te brengen en nog eens extra de aandacht te vestigen op hun hoge leeftijd en slechte ge zondheid. ÈLHI De strijd van enkele zenden Afghaanse verzets- ijders tegen Russische troe len op twintig kilometer ten ordwesten van Kaboel duur- S gisteren nog steeds voort, zo uit diplomatieke bron in de ïiase hoofdstad Nieuw Delhi nomen. Het aantal verzets- ■ijders dat zich over een af- ind van vijftig kilometer ëft verschanst in de bergke- van Paghman Carikar zou hter geringer zijn dan de ij aandag genoemde twintigdui- nd. Hetoffensief van de opstandelingen in de richting van Kaboel, dat naar nu wordt vernomei} vorige week woens dag is begonnen, wordt geleid door een groot aantal soldaten die uit infanterie divisies van het Afghaanse leger zijn overgelopen.' De Russen zouden een kordon van vier divisies en driedui zend tanks rond de noordwestflank van Kaboel hebben samengetrokken. Bij beschietingen van dorpen rond Ka boel door Russische vliegtuigen en tanks zouden een onbekend aantal re bellen zijn gedood en gewond. Overlo pers van het Afghaanse leger hebben volgens bronnen in de Indiase hoofd stad maandag en dinsdag aanvallen uit gevoerd op de Russische troepen en sommigen zijn in de Afghaanse hoofd stad geïnfiltreerd. Volgens sommige be richten wordt er nu ook in Kaboel zelf gevochten. De stad is praktisch van de buitenwe reld afgesloten, zo vertellen diplomaten uit Kaboel die gisteren in Pakistan aan kwamen. De recente aanvoer van Rus sische^ versterkingen, waarvan maan dag laat melding werd gemaakt zou meer te maken hebben met toenemend verzet tegen de Russen in de hoofdstad zelf dan met dreigende guerrilla-activi teiten vanuit de omliggende bergen. Volgens een hoge functionaris van het Afghaans verzet die enige dagen gele den in Pakistan aankwam is het verzet enorm toegenomen sinds het Russische leger heeft geschoten op studenten en scholieren. „Wij zijn er zeker van dat. een volksopstand onvermijdelijk is ge worden. De Sovjet-troepen kunnen dat niet tegenhouden", aldus de functiona ris. Een ex-ambtenaar van het Af ghaanse ministerie van buitenlandse zaken die zich nu in Pakistan bevindt, verklaarde dat er in Kaboel „een natio nale opstand" is begonnen. Premier Ba- brak Karmal wordt nu geconfronteerd met het feit dat hij de studenten niet meer in bedwang kan houden en dat de intellectuelen hem niet langer willen steunen", aldus de functionaris. Door de Afghaanse rdio is tot tweemaal toe melding gemaakt van het gebruik van gifgas door de rebellen. Als gevolg daarvan zouden gisteren 58 personen en maandag 158 studenten zijn opgeno- pien in twee ziekenhuizen in Kaboel. 1 i i PAZ - Het uit twee Kamers bestaande Congres i Bolivia heeft het voorstel van de militaire lei- ^rs, de op 29 juni te houden algemene verkiezingen i jaar uit te stellen, categorisch van de hand ge ien. De militairen voerden als grond voor hun. lorstel aan dat men zich geen verkiezingscampag- kan veroorloven zolang het land in een economi- i crisis zit. borzitter van het parlement, de oud-president Walter Gue- f reageerde met de opmerking dat het voorstel "een excuus Sor toekomstige militaire acties die zouden kunnen uitmon- Èin een nieuwe staatsgreep". Hij herinnerde eraan dat zoiets ikwas gebeurd toen hij werd afgezet. Zijn mening werd ge leld door de kandidaat van de linkse coalitie "Unidad Demo- juca y Popular", Hernan Siles Zuazo, die verklaarde dat het Ik verkiezingen eist. Naar zijn mening zou uitstel de huidige pitieke crisis nog vergroten. De leider van de socialistische irtij, Marcelo Quiroga Santa Cruz, zei dat het voorstel "een Irdere stap naar een opstand van de strijdkrachten" is. strijdkrachten eisten voorts een nieuwe kieswet en een 'au- ïntieke democratie' in de Andes-republiek. r heeft het tweede legerkorps, dat in het belangrijke land en industriegebied van Santa Cruz gestationeerd is, presi- int Lydia Gueiler, een ultimatum gesteld. Het wil de uitwijzing in de ambassadeur der Verenigde Staten, Marvin Weissman, je door de rechtse krachten in Bolivia Van 'binnenlandse in- Jenging' wordt beschuldigd. druk op de interim-regering in La Paz heeft zich door een ^agaTie hongerstakingen van militanten van de rechtse "Falange cialista Boliviana" verscherpt. Zij eisen eveneens de uitwijzing n Weissman. Het legerkorps heeft laten weten dat het zich pa- at houdt. Weissman wordt ervan beticht persoonlijk te hebben [egrepen om een militaire staatsgreep te verhinderen, situatie wordt met het uur kritieker. Er doen zich voortdu- nd aanslagen voor op gebouwen van openbarë diensten, ra- ostations en vakbondsbureaus. De golf van geweld zou deel maken van een plan van extreem rechtse groeperingen aan vooravond van de verkiezingen een chaotische situatie te leppen om daarmee de strijdkrachten een argument te ver- ïaffen voor een staatsgreep. JOHANNESBURG De re gering van Zuid-Afrika heeft alle scholieren van gemengd ras, die nog steeds de lessen boycotten, geschorst. Dit heeft de Zuidafrikaansc radio be richt. De radio voegde eraan toe, dat stakende scholieren met een beurs dit kwartaal geen geld zullen ontvangen. De staatsse cretaris voor de betrekkingen met de kleurlingengemeen schap, Mills, verklaarde dat geschorste scholieren kunnen verzoeken weer toegelaten te worden tot de lessen, maar dan moeten zij eerst de rede nen geven van hun deelne ming aan de boycotactie. Enige duizenden niet-blanke scholie ren boycotten al meer dan ze ven weken de lessen uit pro test tegen „het racistische en inferieure onderwijs" dat zij krijgen. GRAND ISLAND Presi dent Carter van de Verenigde Staten heeft gisteren ver klaard dat hij het niet juist zou vinden als oud-minister van justitie Ranisey Clark tot gevangenisstraf zou worden veroordeeld vanwege het feit dat hij in weerwil van een presidentieel verbod naar Iran is gereisd. Carter ziet liever dat Clark en de negen andere Amerikanen die in Teheran hebben deelge nomen aan een internationale conferentie over de Ameri kaanse rol in Iran, een boete krijgen opgelegd. Het ministe rie van justitie onderzoekt mo menteel welke gerechtelijke stappen er ondernomen moe ten worden tegen de tien. Carter deed zijn uitspraken op een persconferentie aan boord van het presidentiële vliegtuig, terwijl hij op weg was naar Grand Island in de staat Ne braska. it - «;v, v'Hsis, Onlusten wegens afbraak in Freiburg In de Westduitse stad Freiburg is het tot betogingen en heftige botsingen tussen betogers en politie gekomen, toen in de binnenstad enkele huizen gesloopt moesten worden. De betogers hadden over deze huizen de beschikking willen hebben als woonruimte. BRUSSEL De EGcommissie in Brussel heeft gisteren besloten forse verminderingen te gaan toepassen op de exportsubsidies die tot dusverre ver strekt werden op boter, magere-melk- poeder en boterolie. Die reducties in de uitkeringen zijn aan gebracht, aldus een woordvoerder van de commissie, omdat men ervan overtuigd is dat men in elk geval totdat de Europese ministerraad en het Europees parlement de EG-begroting voor dit jaar hebben aan vaard, een uiterst voorzichtig financieel beleid moet voeren. De exportrestitutie voor magere-melkpoe- der is teruggebracht van 50 tot 30 Europe se rekeneenheden per honderd kilo, dat wil zeggen van 137,50 gulden tot 82,50 gul den per honderd kilo. Dat betekent dat de uitvoersubsidie op dit produkt nu onge veer een derde is van die welke vorig jaar juni gold De exportrestitutie voor boter is terugge bracht van 163 tot 100 Europese reke neenheden per honderd kilo, dat is van 448,25 tot 275,gulden per honderd kilo. Dat wil zeggen dat de exportsubsidie voor boter nu op ongeveer de helft ligt van die' welke eind vorig jaar nog gold. De exportrestitutie op boterolie is terugge bracht van 212 tot 130 Europese reke neenheden per honderd kilo, dat wil zeg gen van 583 tot 357,50 gulden per honderd kilo. Dat betekent dat de exportsubsidie voor dit produkt nu op ongeveer een der de ligt van het bedrag van een jaar gele den. JERUZALEM, WASHINGTON De Israëlische premier Begin heeft gisteren in een vraaggesprek voor de Israëli sche televisie aangekondigd dat Israël tien nieuwe nederzet tingen zal bouwen op de bezette westelijke Jordaanoever. Hij zei dat deze nederzettingen de laatste zullen zijn die Is raël zal oprichten. Volgens Begin zijn dergelijke projecten een onvervreembaar recht van de joodse staat en vormen ze „een verdediging tegen de terroristen die onze mensen pro beren te doden". „Wij zijn geen vreemden in dit land", aldus Begin. „Het is allemaal land van onze voorouders". De Verenigde Staten hebben na de uitspraken van Begin giste ren zich verzet tegen de nieuwe nederzettingen en herhaald dat eenzijdige initiatieven voor bestaande en nieuwe nederzettingen de onderhandelingen over Palestijnse autonomie ondermijnen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Ecknund Muskie had gisteren eerder op de dag bekend gemaakt dat Egypte en Israël de Verenigde Staten hebben laten weten dat zij akkoord gaan met de hervatting van het overleg over palestijnse autonomie. Volgens Muskie zullen ze „seer spoedig" worden hervat. Hij deed daarbij op {le onderhandelaars een beroep een „klimaat te scheppen dat kans op succes garandeert". Het over leg werd op 5 mei door Egypte afgebroken uit protest tegen de Israëlische plannen via aanvaarding van een wetsontwerp dat de formele inlijving van Jeruzalem beoogt bij Israël WASHINGTON De Amerikaanse atoomcommissie (NRC) heeft toestemming gegeven om radioactief gas uit de kerncentrale van Three Mile Island geleidelijk in de at mosfeer te laten ontsnappen. Door een defect werd de cen trale op 28 maart 1979 ernstig beschadigd. Volgens de commissie vertegenwoordigt het krypton-85 gas maar een fractie van de hoeveelheid radioactiviteit die bij het incident van vorig jaar ontsnapte en is er geen gevaar voor de gezondheid. Met de lozing van het gas zal in de laatste week van juni worden begonnen. De operatie duurt voort tot in juli. De voorzitter van de commissie verklaarde dat de werkelijke gezondheidsrisico's zijn gelegen in het sterk radioactief besmette water en de kern brandstof in het gebouw waarin de beschadigde reactor staat. Het gaat om een hoeveelheid van meer dan tweeëneenkwart miljoen liter. De voorgenomen ventilatie heeft verzet uitgelokt van de bewo ners van Harrisburg in Pennsylvania, waar de kerncentrale staat. Volgens een onderzoek van de commissie is het risico van huidkanker door het gas gelijk aan dat van een half uur zonne baden. Internationale Rijncommissie: PARIJS De internationale Rijncommissie heeft gisteren in Parijs overeenstemming bereikt over een verklaring van de verantwoordelijke ministers van de Rijnoeverstaten dat het water van de Rijn niet warmer mag worden. Dit war mer worden gebeurt onder meer door het koelwater van de krachtcentrales langs de rivier. Deze verklaring, die zo spoedig mogelijk door de betrokken mi nisters ondertekend dient te worden, gaat vooraf aan het ther misch verdrag waarvan de tekst nog moet worden opgesteld. De commissie acht deze verklaring van groot belang om te voor komen, dat de landen afzonderlijk voor de ondertekening van het thermisch verdrag van de gelegenheid gebruik zullen ma ken hun opwarmingscapaciteit te vergroten. Tevens komt de commissie met difvoorstel tegemoet aan de eerder door de mi nisters gemaakte afspraak dat de toekomstige elektriciteitscen trales van koeltorens moeten worden voorzien. 1 I Een werkgroep van de commissie zal een ontwerp-verdrag op stellen. De commissie verwacht dat de daarvoor benodigde stu dies nog voor het eind van dit jaar klaar zullen zijn. De Nederlandse delegatie in de internationale Rijncommissie, die op de tweedaagse bijeenkomst sterk heeft aangedrongen op een zo spoedig mogelijke ministersconferentie, vooral om een politieke oplossing te bereiken inzake de Zoutkwestie, is daarin niet geslaagd. De Nederlandse afgezanten hadden hun hoop ge vestigd op een ministersbijeenkomst in het najaar. Het ziet er nu naar uit dat een beslissende conferentie niet eerder dan in 1981 zal plaatsvinden. NOORDZEE LEVERT MEER OLIE i)AN ENGELAND NODIG HEEFT (Van onze correspondent Roger Simons) ■0NDEN Groot-Brittannië bevindi zich u in de benijdenswaardige positie, dat het 'eer olie produceert dan het zelf nodig eeft. Die toestand is veel vroeger ontstaan an men oorspronkelijk verwacht had. De jeeste experts dachten dat Groot-Brittan- pas einde 1980 een belangrijk olieover- :hot zou hebben. Hoewel de preciese cijfers a* in augustus openbaar gemaakt zullen, (orden, staat het nu al vast dat het „grote tel" bereikt is en wel door een snelle stij- ing'van de produktie gekoppeld aan een «rke daling van het olievprbruik in de «gnerende Britse industrie. et feit dat de Britse olieopbrengst nu hoger Jtdan de binnenlandse vraag, heeft uiteraard (langrijke politieke en economische voorde- n. De Britse oliëprijs is gekoppeld aan die van e OPEC. Hij gaat dus geregeld omhoog, wat de '"henlandse prijs van de benzine wel duurder Haakt, maar tegelijk ook meer buitenlandse va luta in het Britse laatie brengt. Het is nu precies vijf jaar geleden, dat de Brit ten voor het eerst olie uit de Noordzee haalden. Toen hij in juni 1975 voor het eerst de kraan opendraaide noemde Labour-minister van energiezaken, Tony Benn, het kleverige zwarte product een „economische Heiland". Maar de gunstige uitwerking van die olierijkdom op de Britse economie blijft nog steeds achterwege. Op dit moment is de Noordzee-olie drie keer zoveel waard als in 1975. Toch moet Groot-Brit tannië nog altijd zwaardere olie invoeren uit het Midden-Oosten, waarna deze in de raffina derijen wordt gemengd met de eigen Britse olie. Het mengsel dat dan ontstaat is onder meer ge schikt voor gebruik als brandstof in fabrieken. Die afhankelijkheid van olie uit het Midden- Oosten betekent echter niet dat Groot-Brittan nië onmogelijk op eigen (energie-)benen zou kunnen staan. Het land bevindt zich nu een maal in een voor een westers land benijdens waardige positie: op oliegebied kan het volledig voor zichzelf zorgen. BRUSSEL Het is niet uitgesloten dat Leo Tinde- mans de Belgi sche kandidaat wordt voor het voorzitterschap van de nieuwe Europese Com missie, die op 1 januari 1981 aan treedt Vanavond heeft Tindemans een ge sprek met de Belgi sche premier, Mar tens, dat naar ver- Tindemans mogelijk kandidaat-voorzitter Europese Commissie wachting over de opvolging van de huidige voorzitter, de Brit Jenkins, zal gaan. De vorming van de nieuwe Eu ropese Commissie zal een van de ge sprekspunten zijn tijdens de Europe- se-top, die morgen en overmorgen in Venetië wordt ge houden. Hoewel nog niet alle Euro pese commissaris sen zullen worden benoemd, wordt in ieder geval een nieuwe voorzitter van de Commissie benoemd. Veel doden bij onlusten India NEW DELHI Bij de bloedige gevechten van de afgelopen vier dagen in de Indiase deelstaat Tripura zijn meer dan 300 mensen om het leven gekomen en bijna 5.000 gewonden ge vallen. De gevechten ontstonden vrijdag na een woordenwisseling tus sen een aantal jongelui en een plaatselijke uit Nepal afkomstige winkelier. Het zijn de ernstigste ongeregeldheden sinds negen maanden geleden de anti-vreemdelingenacties begonnen in de staat Assam waarna deze zich snel uitbreidden naar andere deel staten in het noord-oosten van India. Afvalverwerking Rijnmond wil naar Rotterdam ROTTERDAM De Afval- verwerking Rijnmond (AVR), moet zo spoedig mo gelijk een overheidsdienst van de gemeente Rotterdam worden. De Raad van com missarissen vindt dit nood zakelijk omdat het bedrijf, dat met name huisvuil en chemisch afval verwerkt, ten dode opgeschreven zal zijn wanneer het niet de noodzakelijke investeringen van tenminste 150 miljoen gulden kan doen. De raad van commissarissen heeft dit gesteld in een notitie over „de bestuurlijke structuur van de AVR". In haar keuze tussen Rotterdam of Rijnmond heeft de raad de voórkeur ge geven aan de gemeente Rot terdam, ondermeer vanwege financiële redenen en het feit dat de Maasstad het Afvalbe drijf, technisch gezien, veel kan bieden. De gemeente Rotterdam heeft zich steeds zeer terughoudend DDR bevestigt arrestatie van Unesco-man OOST-BERLIJN Oost- Duitsland heeft gisteren be vestigd dat het een hoge Oost- duitse functionaris van de Unesco (de VN-organisatie voor onderwijs, wetenschap en cultuur), Percy Stultz, heeft gearresteerd. Meegedeeld werd dat hij werd beschuldigd van spionage voor de West duitse inlichtingendienst Khomeiny niet gerust op toekomst TEHERAN A jatollah Khomeiny, de geestelijk leider van Iran, maakt zich zorgen over de toekomst van de Islamiti sche republiek. In een boodschap aan de gouverneurs van de Iraanse provincies zegt de imam: „Ik ben nog nooit zo bang geweest dat de Islamiti sche republiek een mislukking zal worden. Er heerst niets an ders meer dan tweedracht en strijd in het land. Als deze toe stand voortduurt .zal het spoedig niet meer mogelijk zijn het te besturen en zullen wij onder voogdij worden gesteld", aldus Khomeiny. LISSE De Sassenheimse popformatie 'Zippers', een ver tegenwoordiger van de New Beat, treedt zaterdag op in het Lissese vormingscentrum "Qbus" aan de Ruishoornlaan 21. De Zippers verzorgen de laatste popavond van dit sei zoen in het centrum. Het op treden begint om negen uur en de entreekosten zijn drie gul den vijftig voor ,Qbus-leden en vijf gulden voor niet-leden. NOORDWIJK De popfor matie "Electric Blues" veran dert vrijdag 20 juni na dertien jaar de bandnaam in een pre dikaat dat meer representatief is voor de huidige muziekstijl die de band ten gehore brengt. De naamonthulling vindt plaats in hotel "De Admiraal" aan de Quarles van Ufford- straat 81 in Noordwijk aan Zee.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15