iekenhuizen moeten vraag laar hulp zelf afremmen Koopkracht minimuminkomen niet langer gegarandeerd Cao grootmetaal met prijscompensatie Regeringscommissaris voor hogere gasprijzen CcidócSomant Ambitieus program PvdA en D'66 komen samen met initiatief over abortus Steun en stimulans door reacties uit samenleving tand 10 juli uitspraak zaak Menten Vijf jaar cel voor mammoet-zwendel weer INNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 11 JUNI 1980 PAGINA 13 i;:i3 li til iliana ntvangt ejaarden Inses Juliana In sprek met enkele de bejaarden gisteren voor In de tuin van ëstdijk defileer- Een delegatie het verpleeg- itrum De Eg- intshof in Oud- Ijerland bood een fraai op- mand bloemen en en aan. DEN HAAG Minister Van Aardenne (economi sche zaken) heeft gisteren bekend gemaakt dat de regering een commissaris heeft benoemd, die in het buitenland moet gaan praten over prijsverhoging, van het aardgas dat ons land exporteert. De regeringscommissaris is geworden mr. D.P. Spierenburg, voormalig permanent vertegenwoordiger van ons land bij de Navo en bij de Europese Gemeenschap. De gasprijs is de laatste jaren steeds verder achtergebleven bij die van de olie. Spieren burg gaat praten over bijstelling van de tien contracten met het buitenland van de Nederlandse Gasunie (overheid plus gasmaat schappijen) en de vier contracten die de overige exporteurs van Nederlands gas (maatschappijen hebben met het buitenland. Gedetineerden moeten instemmen met onderzoek DEN HAAG Alleen de ge- detineerde zelf kan toestem ming geven voor medewer king aan een wetenschappe lijk onderzoek. Hij kan zon der motivering toestemming voor het onderzoek weigeren en zijn eenmaal gegeven toe stemming op ieder moment intrekken. Aldus enkele criterie die het ministerie van justitie heeft opgesteld in een voorlopige re geling voor wetenschappelijk onderzoek waarbij gedetineer den worden betrokken. De nieuwe regeling treedt morgen in werking. "fkevm Poli! te 0m d stadvr DTTERDAM "De ziekenhuiswereld ,ePhr~l* eft- met ruim vier procent van de beroeps- icfanJJ* rolking op de loonlijst en dit jaar een om- van 18,4 miljard gulden, de afmetingen p een grote bedrijfstak gekregen, maar iets heb' cU'ers vormen op zich geen reden tot eugde. In de gezondheidszorg heeft groei >t dezelfde betekenis als in handel en in- ,e. Er is eerder reden voor bezorgdheid als Nederland momenteel een groter deel van het nationaal inkomen, namelijk negen procent, besteedt aan gezondheidszorg dan aan onderwijs (acht procent)". Aldus voorzitter drs. F. Vissers van de Nationa le Ziekenhuisraad (NZR) vanochtend op de al gemene vergadering in Rotterdam. Als de gren zen in zicht komen van wat er aan personeel en materiële middelen voor de gezondheidszorg beschikbaar is, zal de aandacht volgens hem meer dan voorheen moeten worden gericht op het zo nauwkeurig inzetten van de capaciteit waar die écht nodig is. „Wij kunnen de vraag of het ook met minder zou kunnen, niet uit de weg gaan", aldus drs. Vissers, „minder voorzieningen, minder bed den, minder verrichtingen, minder verpleegda- gen. En dus ook minder patiënten". Hij voegde' hieraan toe, dat afremming van de vraag in de ziekenhuiswereld nooit méér dan een met de mond beleden abstract doel is geweest. Hij vindt dat de ziekenhuizen zich „in alle ernst" moeten afvragen, welke concrete bijdrage ze aan het verminderen van de vraag kunnen le veren. BELANGRIJKSTE conclusie die uit het ontwerpprogram van de PvdA kan worden getrokken: Den Uyl is erin ge slaagd althans voorlopig zijn partij van vergaande ra dicalisering te weerhouden. Dat is voor een leider van een zo grote partij, die een volle regeerperiode in de oppositie ver keert, op zijn minst een grote verdienste. Het algemeen be lang is er ook mee gediend dat'Den Uyl radicale tendenzen in zijn partij voorlopig heeft weten te keren en daarmee heeft voofkomen dat deze grote partij zich buiten de werke lijkheid zou hebben geplaatst. Dat gevaar is slechts voorlopig gekeerd, want er moet in de komende maanden nog blijken of de op zich vrij gematigde politiek die in het verkiezings programma wordt ontvouwd, ook door de PvdA als zodanig zal worden aanvaard. Vervolgens moet mét nadruk worden geconstateerd, dat het socialistisch program wél van erg optimistische voor onderstellingen uitgaat. Het is prima dat de PvdA de werk gelegenheid prioriteit nummer één geeft. Maar als dat ge beurt op basis van de vooronderstelling, dat de economische groei, die dit jaar volledig is uitgebleven, volgend jaar en de komende jaren maar liefst twee procent zal bedragen, dan is dat buitengewoon optimistisch. En als op die optimistische gedachte, die waarschijnlijk niet verwezenlijkt zal kunnen worden, tal van mooie dingen zijn gebaseerd, als instandhou ding van de sociale zekerheid en handhaving van de koop kracht, dan wordt het program op dit punt wel een wankele zaak. Ambitieus is de opzet in ieder geval wel en hoewel hier en daar wat erg optimistisch in totaliteit ook niet on redelijk. Met een dergelijk program kan het eventueel moge lijk worden dat de PvdA weer regeringsverantwoordelijk heid krijgt. En het is, gezien de problemen waar Nederland voor staat, te wensen dat bij de belangrijke en ingrijpende beleidskeuze die een volgend kabinet zal moeten maken, een zo groot mogelijk deel van het politieke krachtenveld daar bij betrokken is. g. Bukman mdidaat ïvolging teenkamp ORSCHOTEN Drs'. P. junan uit Voorschoten, de prige voorzitter van de Istelijke Boeren- en Idersbond (CBTB) en van de ARP, wordt [rschijnlijk de nieuwe fitter van het CDA, als plger van professor L eenkamp. Hij is daartoe gedragen door het presi- i van het CDA. De uit Delftse tuindersfamilie Dmstige landbouw-eco- lom Bukman staat in zijn tij bekend als gematigd uitstrevend. Zelf om- ijft hij zichzelf als „ftoli- midden in het CDA te srwacht wordt, dat het CDA- ngres de voordracht van het gelijks bestuur zal bekrach- [en. De bedoeling is, dat na volledige totstandkoming n het CDA op 11 oktober istaande, waarin ARP, CHU i KVP zullen opgaan, het rzitterschap een volledige taak zal zijn. Dat is een van fredenen, waarom de vorige lididaten ARP-voorzitter s de Boer en vicevoorzitter s. S. Faber voor deze functie bben bedankt. Zij blijven ver Tweede Kamerlid, rs. Bukman heeft in zijn par- weliswaar een belangrijke 1 gespeeld, maar heeft nooit a in het oog springende poli- eke functie bekleed. Wel im hij een vooraanstaande aats in de land- en tuin- luwsector in, als voorzitter Sn de CBTB, bij toerbeurt als lorzitter van^het Landbouw- [hap en meermalen als Ne- Brlands agrarisch vertegen- >rdiger in bijeenkomsten fan de Europese Gemeen- *hap. Hij heeft, zei hij gis- ttond voor de tv, „een lichte ffkeur" voor samenwerking de PvdA. Hij wees er trbij ook op dat naar zijn ining het CDA zich niet ig ontwikkelen als een na- irlijke tegenspeler van wel- 6 partij dan ook. CDA EN VVD GAAN MET ALBEDA MEE (Van onze parlementaire Dat het kabinet werkelijk meent dat redactie) waarschijnlijk niet meer te kunnen DEN HAAG CDA en VVD, de doen bleek gisteren het duidelijkst uit twee fracties in de Tweede Kamer de uitroep van minister Albeda (sociale waarop het kabinet-Van Agt steunt, zaken), dat het kabinet „bezeten is van gaan akkoord met het niet onder de werkgelegenheid" en dat dit een alle omstandigheden garanderen veel belangrijker zaak is dan de koop van de koopkracht voor de mensen krachthandhaving. Albeda deed deze met de laagste inkomens. Wel yin- uitspraak in reactie op het verwijt van den beide partijen dat het kabinet Van der Doef (PvdA) dat de minister alles in het werk moet stellen om de de politiek van de rekenmachine be koopkracht van deze minima in elk dreef in plaats van te regeren met het geval dit jaar op peil te houden, ge- hart. zien de eerder gewekte verwachtin gen bij deze groepen. grotingsproblemen kunnen, aldus Albe da, aanleiding zijn het mes in de koop kracht voor de minima te zetten. Ove rigens ontkende hij dat het kabinet ook maar enig concreet voornemen zou hebben. Ook over de ideeën die Van Agt jongstleden vrijdag uitte is nimmer in het kabinet gesproken, aldus Albeda. De minister wilde op geen enkele ma nier een uitspraak doen over de vraag of de prijsontwikkeling dit jaar het handhaven van de koopkracht zonder aanvullende maatregelen mogelijk maakt. Zowel de werkgelegenheid als de be- Minister 'Albeda kondigde aan, dat wanneer de reeds afgesloten meerjarige cao's met volledige prijscompensatie in derdaad zouden leiden tot financiële gevolgen de meevallers die de werkne mers door die cao's krijgen zullen wor den afgeroomd door belastingverhogin gen en hogere premies. De meerderheid van de Tweede Kamer ging overigens akkoord met de uit schuifoperatie die het kabinet voor de uitkeringen en het minimumloon heeft voorgesteld. In plaats van drie procent zullen deze per 1 juli met slechts 2,1 procent omhoog gaan. De resterende 0,9 wordt per 1 januari 1981 gegeven. OVERLEG MET VVD VASTGELOPEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De PvdA-Tweede Kamerle den Roethof en Haas-Berger zullen waar schijnlijk alsnog eind deze maand samen met hun D'66-collega Wessel-Tuinstra, en niet meer met de VVD, een initiatief-wets ontwerp over de abortus indienen. De PvdA acht de samenwerking met de VVD op dit punt als beëindig. Uitgangspunt van het ontwerp PvdA-D'66 zal zijn, dat de vrouw over de afbreking van haar eigen zwanger schap beslist. Ook krijgt de vrouw na aanvraag van een abor tus geen verdere bedenktijd opgelegd. Tevens zal worden voorgesteld, abortus als misdrijf uit het Wetboek van Strafrecht te schrappen. De aarzelende houding van de VVD komt voort uit de vrees dat haar coalitiepartner, het CDA, wellicht sterke druk op de liberalen zal uitoefenen om het regeringswetsontwerp te steunen. Hoewel het CDA tot nu toe heeft laten weten, grote moeite met het huidige ontwerp te hebben, is het niet uitgesloten dat de fractie uit eindelijk toch akkoord zal gaan met de voor stellen van De Ruiter en Ginjaar, mits de VVD dat ook doet. KONINGIN BEATRIX IN DANKREDE: DEN HAAG „Een geweldige steun en stimulans is het voor mij en mijn gezin te mogen ervaren hoe u heeft aange voeld welk een ingrijpende verandering 30 april in ons le ven heeft gebracht. Bekenden en onbekenden hebben daar aan in warme en dikwijls zeer persoonlijke bewoordingen, uitdrukking gegeven. Sommigen hebben daarbij ook waar devolle, ernstige uiteenzettingen gegeven over verschillende problemen in de huidige samenleving. Wat dit laatste be treft hoop ik dat men mij zal blijven schrijven. Misschien zal het antwoord niet altijd bevrediging kunnen schenken, maar gelezen worden de brieven wel en ook ter harte geno men". Dit zei koningin Beatrix gisteravond in een dankwoord via ra dio, televisie en wereldomroep, naar aanleiding van haar inhul diging op 30 april. Wij hebben ervaren wat het betekent zich gedragen te weten door hartelijkheid, vetrouwen en gebed van zeer velen. Ik dank u allen voor uw woorden en gedachten, voor al het goede, dat u mij en de mijnen hebt willen schenken", aldus Beatrix in haar dankrede. OTTERDAM Als zich geen geen nieuwe Senslagen voordoen is de uitspraak in het toces Menten, in Rotterdam, rond 10 juli verwachten. 3B>e bijzondere strafkamer van de Rotterdamse 'itbank heeft zich er gisteren bij neergelegd dat de Sovjet-Unie prof. W. Veder pas op 20 juni naar Moskou laat vertrekken om daar ar chiefonderzoek te doen dat voor de zaak Men ten van belang kan zijn. De officier van justitie mr. L. Meijers zal morgen zijn requisitor hou den en hierop later een aanvulling geven als de bevindingen van prof. Veder daartoe aanlei ding geven. Weg rond gifwijk De sloot die om de afgesloten westelijke wijk van Lekkerkerk loopt wordt door bulldozers gedempt. Daarna zal er een asfalt weg overheen worden gelegd voor het vrachtverkeer dat de ver vuilde grond zal afvoeren. Vanachter het hek dat de wijk afsluit kijken kinderen uit de omgeving toe. ROTTERDAM De Rotterdamse recht bank heeft gisteren één van de vier hoofd verdachten in de omvangrijke koppelbazen- zwendelzaak in de Rijnmond overeenkom stig de eis tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest veroordeeld. De rechtbank achtte bewezen dat de 39-jarige John van D. uit Krimpen a.d. Lek „de feitelijke leiding" in de zwendel, heeft gehad. De overige drie hoofdverdachten wachten nog op de uist- praak. Van D. heeft, volgens de rechtbank, .ja renlang geopereerd met een ingenieus systeem, waarbij zeer hoge schulden ontstonden". De of ficier van justitie schatte onlangs op de zitting dat met het niet afdragen van loonbelasting en het niet betalen van sociale premies in tien jaar voor 155 miljoen gefraudeerd zou zijn. Van D. was het juridisch-administratieve brein achter deze zaak. Abop voorziet verlies 50.000 banen GRONINGEN Indien het onderwijsbeleid niet wordt gewijzigd, zullen er in de toekomst zo'n 50.000 leer krachten op straat komen te staan. De bezuinigingsplan nen van minister Pais heb ben op 1 augustus van dit jaar 2000 ontslagen tot ge volg, terwijl in augustus '81 weer eens 3000 arbeidsplaat sen verloren gaan. Dit zei landelijk voorzitter Jan van den Bosch van de Alge mene Bond van Onderwijzend Personeel gisteren in Gronin gen tijdens een demonstratie tegen de bezuinigingen in het onderwijs. In het hele land worden de komende dagen manifestaties gehouden. Op 19 juni zullen deze uitmonden in een landelijk protest in Den Haag. Verdachte roofmoord komt terug op bekentenis ARNHEM De 44-jarige Henk B. uit Scherpenzeel heeft gisteren bij de recht bank in Arnhem, geheel an ders dan destijds tegenover de politie, ontkend op 13 de cember vorig jaar met opzet de Lunterse veehouder Mari- nus Floor (56) met een ge weer te hebben doodgegscho- ten. Hij ontkende nu ook dat het hem te doen was om de dui zenden guldens, die Floor bij zich had. Volgens B. is het ge weer in zijn handen per onge luk afgegaan. Omdat één van de kroongetuigen niet was verschenen, besloot de recht bank de zaak tot maandag 23 juni aan te houden. Pfr 1 juli mes in ambtelijke top-salarissen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Per 1 juli moet het mes in de politieke en ambtelijke topsalarissen. Het CDA heeft daartoe gis teren een motie ingediend bij de voortzetting van het debat over de ombuigingen in de Tweede Kamer. Wanneer het niet zou lukken binnen drie weken met maat regelen te komen, dan zou kunnen worden volstaan met het treffen van een voorlopige voorziening, maar er moet op die datum wat gebeuren, meent de grootste regerings fractie. Verwacht mag worden dat de CDA-motie volgende week door de Tweede Kamer zal worden aanvaard. Minister Wiegel wil de maatregelen lie ver tot 1 januari 1981 uitstel len. BEGIN VAN OVEREENSTEMMING (Van onze sociaal- economische redactie) ZOETERMEER Na twintig uur onderhandelen, verdeeld over drie dagen, daagt er een begin van overeenstemming over een nieuwe cao voor de grootmetaal. Over enkele hoofdpunten bleek dinsdagavond laat overeenstem ming te zijn bereikt: de nieuwe cao zal lopen van 1 april dit jaar tot 31 december 1981; aan het ein de van het jaar, als de loonmaat regel is uitgewerkt, zal de volledi ge automatische prijscompensatie heringevoerd worden, welke com pensatie ook geldt voor 1 juli en 31 december van het volgend jaar; vakbeweging vraagt er twee), een door de werkgevers voorgesteld aangescherpt vre- desplichtartikel (geen vakbondsacties tij dens de looptijd van de cao) en een door de werkgevers verlangd artikel, dat de produktiviteit kan opvoeren, onder meer door bestrijding van verzuim. Het gaat daarbij ondermeer over beperking van de ziekengelduitkering. Zaken als uitbrei ding van de VUT-regeltng. arbeidstijdver- de prijscompensatie van 26 gul den per 1 juli a.s. zal aan het ein de van het jaar worden „ver taald" in een loonstijging van één procent met een minimum van 26 gulden. 'Een vierde hoofdpunt waarover men het eens is betreft de invoering van een geiin- tegreerd functieclassificatiesysteem (dus korting en initiële loonsverhoging zijn nog zowel voor beambten als produktieperso-niet aan de orde geWeest. Er liggen ook neel) en in samenhang daarmee een extra overigens nog vele onderwerpen ter tafel, beloning voor werken onder verzwarende omstandigheden. Werkgeversvoorzitter ir. W. ter Hart zei Door de onderhandelaars als hoofdzaken gisteravond met grote nadruk, dat er pas aangemerkte punten, waarover men het een nieuwe metaal.-cao zal komen, als nog niet eens is geworden en waarover de men het over een totaalpakket eens is; de tegenstelling nog vrij scherp lijken, be- overeenstemming op onderdelen is dus treffen de uitbreiding van de basisvakan- niet bindend als over andere zaken twee- tie (de werkgevers bieden één dag, de strijd blijft. WISSELVALLIG DE BILT-KNMI - Het weer in grote delen van het vasteland is de laatste dagen onstandvas tig. Plaatselijk veroorzaken storingen wat regen of een on weersbui. Vooral in de Zwit serse Alpen, Duitsland en Noord-Italie is gisteren vrij veel regen gevallen. De mid- dagtemperaturen lagen giste ren in Frankrijk, Duitsland en onze omgeving rond de 20 gra den. Warmer is het in de Oost-Eu- ropese landen, waar het kwik op verschillende plaatsen stijgt tot 25 a 30 graden. In de ko mende dagen ondergaat het weer in onze omgeving weinig verandering. Er is overdag af en toe wat zonneschijn, maar er is ook kans op een bui. In de nacht en ochtend kan mist voorkomen. Weersgesteldheid van gisteren Eindhoven Oen Helder Luchth. R'dam Londen Luxemburg Tel Aviv

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13