URN HUIS UIT Memorandum voor globetrotters Vrolijke stoffen voor fantasierijke mensen OM DE TUIN GELEID meer dr.u«. devlees iro in te fout met eclame- Jolders Aan beide zijden bedrukte gordijnstof van honderd procent krimpvrije katoen. Een prettig nieuwtje voor de huisvrouw: een aan twee kanten bedrukte gordijnstof, „Stereoprint" van Angelo, met een verschillend dessin. Voeren met een andere stof is dus overbodig geworden. Leuke en vooral frisse zomerstoffen, die geen verdere begeleiding vragen, of misschien een gerimpeld kapje aan de bovenkant of een ruche 'opzij. Dat hangt af van het interieur. De gebruikte kleuren voor binnen- en buitenkant zitten wel in hetzelfde gamma, zodat een goede combinatie verzekerd is. Deze stoffen kunnen ook gebruikt worden voor bedovertrekken, een ochtendjas, lakens, bedsprei met hoofdeinde en lampekapjes, zodat men er een „stijl"slaapkamer mee kan ontwerpen. Tot het speldekussen op de toilettafel toe, alles gemaakt van één stof. Gastvrouwen naaien er een tafelkleed van met servetjes en last but not least een kittig cocktailschortje. Alweer: alles in dezelfde stijl en hetzelfde kleurassortiment. Alleen opgepast: de stof kan krimpen. Ook als op de label staat: „100 procent gegarandeerd krimpvrii". Er zit nog altijd een mogelijkheid van 3 procent krimp in. Dus wie de stof zelf verwerkt, lette op een brede krimpzoom. Katoenen stoffen mogen nooit met synthetisch garen worden' gestikt of omgekeerd en dit om feitelijk dezelfde reden. Bij wassen wil het ene materiaal wel krimpen en het andere niet, zodat lelijke voorkanten of breuken in de stiknaden ontstaan. Zorg bij het maken van gordijnen dat het gordijnband exact dezelfde kleur heeft. De dessins van de nieuwe stoffen bestaan uit stipjes, Engelse bloempjes, streepjes, diermotieven of non- figuratieven uit Italië. Soms is één kant bedrukt met een bloempje en de andere kant met een ruitje. Deze laatstgenoemde kwaliteit is 150 cm breed voor extra verwerkingsmogelijkheden (dekbedhoezen). 13,95 tot 29,50 per meter, Holland Haag, Gouda) mg Sg| ilÉPIËiË˧1M "T sk is dat eigenlijk. Koe ren j rorberen wij met smaak, varken lusten we rauw. paard. Nee. Geen idee het aan ligt, maar wij iets tegen paard, het vlees er van. eet je niet op, net als een hond. Waar zijn het allebei met „te veel" men- trekjes. Eten ervan naar kannibalisme, te vreemder is het, dat Nederlander in z'n alge- steeds meer paar- gaat eten. Dat zegt V oorlichtingsbureau Vleeswaren en meer semi-kanniba- in ons land dus. Het is geval niet slecht voor gezondheid. Want het van ons edel rij- en schijnt van bijzon- hoogwaardige kwaliteit zijn. Met name de lever* j an het paard wordt vaak 23 o -sk een lekkernij aangepre- 20 t ja Hij leent zich er bij- II \jvoorbeeld erg goed voor 21 maan kleine dobbelsteen- 24 ffts gesneden, te worden 23 vervier kt in een ragout. jtfefzal wel. Maar toch. Wij 28 fedden, dat menigeen na pf nuttigen van zo'n ragout schuldgevoel zal moe- verwerken. Een paarde- "T versnijd je nu een- il niet ongestraft tot ibelsteentjes. Lever en ilsteentjes: het geeft te in. Een dergelijke lijer moet wel een gokker een drankneus zijn. •e Reclame Code Commis- e heeft de Postgiro en de ijkspostspaarbanbk verbo- en om door te gaan met de erspreiding van een folder ver doorlopend krediet. De aider, waarvan er onge- l miljoen zijn ver- i debreid, zou „in strijd met de taai raarheid en misleidend" ico ijn. De Reclame Code C* lommissie kwam tot deze itspraak na behandeling een klacht, over de fol- door een inwoner van Zeeuwse dorp Kloetin- Sta- e. n de „verboden" folder nt« i'erd aan de voorkant on- dat Ier meer aangegeven wie ken r voor een doorlopend kre- zij liet in aanmerking kwam: iair iedereen, die meerderjarig s, niet ouder is dan zestig ilM aar, een regelmatig inko- nen heeft en in Nederland woont". 5e Kloetingse aanvrager 'oldeed aan alle eisen. Ge- leel zorgeloos vulde hij op Ie achterkant van het for- nulier nog enkele óp het en oog niet ter zake doende 'ragen in. Eén ervan luid- le: „lijdt u of hebt u gele den aan een ernstige ziekte, twaal of gebrek, of geniet u een uitkering krachtens de W.A.O.? „Ja", antwoordde ige de aanvrager. En hij werd ffgewezen. Mondig consu lent als hij kennelijk is, diende hij een klacht in bij le Reclame Code Commis- s'e, die met hem eens was, dat de Giro in de folder misleidend en onwaar had gehandeld met de voor- Waarden voor het krediet. ..Alle voorwaarden waren gesteld onder het kopje: »Wie kan een doorlopend krediet krijgen". Ondanks verminderde inkomsten en hogere prijzen wordt er veel en zeer ver gereisd. Vooral de tropen zijn aantrek kelijke oorden om te be zoeken. Afstanden gel den niet meer. Vier we ken voor zo'n lange-af stand-vakantie moet er al een lijstje gewrocht worden: een memoran dum voor globetrotters. Wat trekt u aan? Lichte luchtige kleding is het beste. Ze moet tegen de zon beschermen en ademhalings- actief zijn, zodat de huid on gestoord kan transpireren. Katoen is ideaal. Zonnebril en zonnehoed niet vergeten. Hoe loopt u? Ook al vindt u het vervelend, trek bij voorkeur stevige schoenen aan. Open sandalen of blote voeten zijn in het zui den niet aan te bevelen. Er kruipt en schuifelt van alles door de natuur dat bijten of kriebelen kan. Bovendien kan men een of andere schimmel ziekte oplopen. Ontbijt goed! De dag is lang en de afstan den die men moet afleggen zijn ook vaak lang. Zorg dus dat u 's morgens voldoende in de maag hebt om een lange autotocht of wandeling uit te kunnen houden zonder een cafeetje met een terrasje tegen te komen. Veel zout op het ei doen: eventueel preventief een zouttablet innemen. foto links bovtn: Ga niet zwemmen in meertjes of riviertjes. Het water is vask ver ontreinigd, ook al zou je dat op het eerste gezicht niet zeggen, foto rechts boven: Katoen is een heerlijke dracht in de tropen. Bij korte pakjes niet vergeten de benen goed in te smeren met een anti-zonne brandmiddel. En natuurlijk in de tas een (bad)laken stoppen voor als u ergens in een bosje of op een romantisch plekje tusen exo tische planten wilt gaan zitten, foto links onder ...neem uw drankjes alleen uit goed afgesloten flesjes; nooit zo maar losse limonade. foto rechts onder Drsag in de zon als het kan een petje of een zonnehoed. Olijfolie Vermijd 's middags zware, belastende maaltijden en drink geen alcohol. Zie af van scherpe kruiden en bekijk vleesjes die in olijfolie gebra den of gesopt zijn, vooral in het begin, argwanend. Neem er niet te veel van; niet ieder een verdraagt olijfolie zonder buikklachten. Ijskoud... In de hitte geen ijs of ijskoude drankjes drinken. De maag kan niet afgezonderd van het lichaam worden verwarmd, maar de hele lichaamstempe ratuur stijgt. Het „zweet" breekt u uit en een gevoel van matheid komt er aan. Veel drinken Ook al hebt u geen laaiende dorst, drink zoveel mineraal water als u kunt. De mens blijft er frisser bij en mine raalwater spoelt lekker door. Ongekookt water Neem nooit ongekookte, open drankjes (ook geen Turkse koffie in Tunesië bijvoor beeld; het water gaat er lauw op en wordt niet „gekookt"), verder geen sla, zet niet de' tanden in een verleidelijk uit ziende vrucht, ook niet als die in het hotel gewassen is. Dan hangt er „leidingwater" aan dat niet overal te vertrouwen is. Drink alcohol, vooral in het begin, met mate. (Zelfs rode wijn kan in Afrika tot hevige diarree leiden). Wees voorzichtig met het eten van schaaldieren. Dit kunt u gerust nuttigen Alle gekookte gerechten en een echt koloniaal ontbijt. Mineraal water en alle zich De zon in goed sluitende flesjes be vindende dranken. Geschilde vruchten. Thee en koffie, als u er ze ker van bent dat het water gekookt is en de melk er bij gecondenseerd. (Overigens is het mogelijk een elektrische dompelaar mee op reis te ne men om zelf water te koken. Het voltage moet dan echter wel hetzelfde zijn in het vreemde land. Mooi werkje om tevoren uit te vinden). De eerste dagen in de tropen niet in de zon gaan liggen. Acclimatiseer langzaam. Ge bruik als u zich laat bakken beschermingsprodukten met een hoge lichtbeschermings- factor en verzorg uw lippen. Verboden te zwemmen Zwem nooit in zoet water (meertjes, oases, rivieren). Ze herbergen honderden micro ben of bacteriën waartegen u als Europeaan geen afweer- stoffen hebt. Uitzondering is natuurlijk de 'swimmingpool van een goed hotel. Gaat u in zee, blijf dan minstens op drie kilometer afstand van een ri viermonding. Ongedierte Bekijk het plekje waarop u wilt gaan liggen goed. Aan de rand van grasvelden of droge weggetjes zitten vaak schor pioenen. Ook slangetjes ko men er voor (zelfs op de Via Appia in Rome zitten ze tus sen de ruïnes), die misschien niet allemaal giftig zijn, maar neem het zekere voor het on zekere. Bovendien zijn er in het oosten insecten, bijvoor beeld grote mieren, die lelijke onverhoedse steken kunnen uitdelen. Leg, als u wilt rus ten, liever eerst een plaid neer of een groot badlaken. Reisapotheek (Hierbij is geen rekening ge-* houden met de medicijnen die u wellicht persoonlijk al moet innemen, maar met onder staande tips kunt u misschien uw voordeel doen): malariatabletten; licht (in)slaapmiddel; insectenmiddel als stift of vloeibaar. Sprays zijn voor de tropen niet aan te beve len (ontploffingskans in grote hitte); anti-allergicum (x); papieren zakdoeken; met geurige vloeistof geïm pregneerde zakdoekjes ter verfrissing; zouttabletten; stift of vloeistof tegen infec ties (jodium etc.); maag/darm-tabletten; Norit; antibioticum (x); keeltabletten (desinfecte rend) Voor de aangekruiste mid delen thuis de arts raadple gen. Vanaf het moment dat de eerste mensenrassen af scheid namen van het zwer vende nomadenbestaan en zich op een mooi plekje ves tigden is er geboerd. De no maden leefden voor het grootste deel van de jacht en vulden hun vlees- en vismenu aan met wortels en knollen, bessen en andere eetbare plantaardige zaken die ze op hun trektochten vonden. De eerste stammen die zich wijdden aan akkerbouw bleven ook niet lang op eenzelfde plaats. Zij ontgon nen een stuk grond, be werkten dat min of meer met primitieve middelen en zaaiden. Na drie of vier jaar was de grond op die bepaal de plaats uitgeput want van mest (laat staan van kunst mest) hadden die boeren nog geen weet. Viel de oogst tegen dan werd dat geweten aan een slecht gesternte, aan wraak van een of ande re god of het werd gewoon geaccepteerd. Welke uitleg men er ook aan gaf, de stam pakte zijn boeltje bijeen en zocht een ander vruchtbaar plekje in de buurt van een rivier of water. Want al heel vroeg in de geschiede nis van de mensheid kwam het besef dat planten alleen willen groeien als er vol doende vocht bij hun wor tels kan komen. Ondanks dat gegeven een geschiedenis van boe ren en tuinieren van enkele miljoenen jaren zijn er nog steeds nieuwe begin nende tuiniers die alles moeten leren over het hoe en waarom van de tuin. En ook al gevorderde tuin- amateurs maken nog vaak de fouten die duizenden voor hen maakten. Enkele van die fouten zijn terug te voeren op de haast waarmee iedere groentek weker resultaat wil zien van zijn werk. Zo worden nog steeds tere planten (als tomaten bij voorbeeld) te vroeg in de koude grond gezet Een nachtvorstje (en die komen voor tot in deze tijd van het jaar) en het opkweken van deze tere plantjes is voor niets geweest. Ook andere groentesoorten zijn zeer ge voelig voor koude en mogen dan ook beslist niet te vroeg in het seizoen aan ons wis selvallige klimaat worden blootgesteld. Nog een oorzaak van fouten is de wens van menigeen om zo veel mogelijk pro- dukten uit de eigen tuin te halen. Die lieden kunnen maar met moeite af en toe een jong wortelplantje uit de rij halen. Het gevolg van niet goed uitdunnen van pe nen, bietjes en andere ge wassen die in de grond hun vruchten vormen, zijn klei ne produkten die een fraai uiterlijk moeten missen. Ze zitten elkaar dan vaak in de weg en bij worteltjes blijkt dat na de oogst als twee, drie of meer penen om el kaar heen gegroeid zijn. Wees daarom wijs en voor kom deze fouten die al eeu wen lang door uw voorgan gers zijn gemaakt; haast u niet en verlang niet meer van de grond dan die i> re delijkerwijs kan geven. De opbrengst van de tuin is wel voor een groot deel van de inzet van de tuinier af hankelijk. Wie in de groen tetuin brede paden verlangt en voor het gemak tussen de rijen groenten een fors stuk ruimte wil houden om het schoffelen te vergemak kelijken, kan natuurlijk niet op een optimaal ge bruik van de grond reke nen. De grond wil ook in droge voorjaars- en zomermaan den vocht hebben, dat had den uw voorgangers al eeu wen geleden door. Bedenk daarbij dat irrigatie min stens zo goed werkt als sproeien. Bij de laatste ma nier van bewatering willen nog wel eens brandplekken op bladgroente ons taan door het sproeien bij zonlicht LEIDSE COURANT DINSDAG 10 JUNI 1980 PAGINA 9

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9