Bloembollenbedrijf houdt banen- en informatiemarkt Warmond wil toetreden tot schoolbegeleidingsdienst t Houtskeletbouw op Leidse MTS Weinig verandering in werkeloosheid V erkeersmaatregelen op kruising Mozartlaan Noordwijk in zomermaanden vol evenementen Provincie wil grondprijs drukken om glastuinbouw aaneengesloten te maken Leiderdorp verkoopt huizen in oude dorp AG"J REGIOLEIDSE COURANTDINSDAG 10 JUNI 1980 PAGINA 7 Jaavaa eert v lderij nneke n en LyonJ «y Sc lerste juni ii •rogra WARMOND Aan de leden van de commissie ties wegen zwaar. Maatschappelijk Welzijn werd gisteren een uit-. Vanuit de besturen van beide lagere scholen werd spraak gevraagd over het al dan niet toetreden' een dringend beroep op de commissieleden gedaan van Warmond tot de schoolbegeleidingsdienst voor direkte toetreding tot de schoolbegeleidings- en wanneer. Iedereen in Warmond blijkt zo dienst. In de maartvergadering besloot de raad dat 6 langzamerhand wel voor toetreding tot deze er nog geen financiële ruimte is om dit jaar al toe dienst te zijn maar de financiële konsekwen- te treden. Omdat de diskussie over dit onderwerp inte- onmis- overtuigd hoeve, is het van het grootste belang dat er nu des- van de noodzaak van de schoolbegeleidingsdienst, kundige begeleiding komt omdat er veel verande- maar enkele leden achten het nu niet het geschikte ringen in het onderwijs voor de deur staan. De tijdstip om te beslissen over uitgaven die jarenlang Tijdens de begrotingsbehandeling 1981 zou dit pro bleem bekeken moeten worden. Zuiver gezien vanuit de commissie maatschappelijk welzijn kwam men echter tot de konklusie dat toetreding „direkt" gewenst is. gewl egena event» atie coördi andt, elast n aan pen. Br. 'anjiin: tHavJ: 5 (13, LISSE/STREEK Door het Geweste lijk Arbeidsbureau Lisse wordt, in sa menwerking met de werknemers en werkgeversorganisaties, zaterdag 21 ai een banen- annex informatie markt Bloembollenbedrijven georgani seerd. Deze markt vindt op die dag tus sen 10.00 en 16.00 uur plaats in een der alen van het Internationaal Bloembol lencentrum aan de Parklaan in Hille- gom (achter Treslong). In februari 1979 is door het GAB een nota uitgebracht over de situatie vakantiewer ken banenaanbod in de agrarische bedrij ven. Er werd gekonstateerd, dat er heel veel vakantiewerk werd verricht in een tijd dat er ook veel werklozen ingeschre ven stonden. Een vervolgnota zag het licht en daarin werd onder andere de sug gestie aan de hand gedaan om een banen- markt voor de bloembollensektor te orga niseren. In die tijd zag ook de nieuwe wet op de buitenlandse werknemers het licht en kwamen nieuwe knelpunten voor de dag. Veel vakantie werkers waren met name in de bollenbedrijven studenten die uit andere landen kwamen, maar nu niet meer in dienst genomen konden worden omdat er geen werkvergunning verstrekt zou worden. En dat dan allemaal juist in de periodes dat de scholen weer begonnen en er dus te weinig arbeidskrachten voor de bloembollensektor voorhanden waren. Werkgevers- en werknemersorganisaties en het GAB zijn met elkaar rond de tafel gaan zitten, waarbii naar voren kwam dat men graag een nader inzicht op de vraag naar arbeidskrachten zou willen hebben. Een dergelijke vraag is uiteraard voor een gedeelte weergegeven in de zogenaamde Vakaturebank bij het arbeidsbureau, maar er sluimert veel meer vraag naar krach ten. Er werd door het GAB een enquête uitgestuurd naar 597 bedrijven die de werkzaamheden in de bloembollensektor verrichten en daarvan kwamen 329 brie ven ingevuld terug. Toen bleek dat er heel wat vraag is en wel met name ca. 100 vakatures voor vast werk, ruim 650 voor tijdelijk c.q. seizoenwerk en verder wor den voor vakantiewerk meer dan 800 jon geren gevraagd. Vooral in de periode van juni tot en met oktober worden honder den mannen en vrouwen gevraagd voor het verrichten van de werkzaamheden op het land, in de bedrijfsschuren en in min dere mate ook op kantoor. Ervaring is niet vereist, vele werkzaamheden gebeu ren machinaal en in het algemeen is het werk licht, schoon en afwisselend. De va katures voor de „vaste banen" betreffen voornamelijk die voor mannelijke, zowel als vrouwelijke ziekzoekers, schuurchefs, trekker-chauffeurs, reizigers, boekhou ders, correspondenten en schuur- en tuin- medewerkers. Op de te houden banen- markt zullen enige tientallen van de on dernemers die personeel vragen, aanwezig zijn. Uiteraard kan men ter plekke uit voerig worden geïnformeerd over bedrijf- en werkomstandigheden e.d., terwijl men voor de bedrijven die niet op deze markt aanwezig zijn, maar wel personeel zoeken, terecht kan bij de vakanturebank van het arbeidsbureau, waarvan op die dag het bloembollengedeelte naar de Hillegomse bananmarkt zal verhuizen. INFORMATIE Veel informatie is er op deze markt te verkrijgen over dé diverse banen in de bloembollenbrache. Zeker zo interessant is het om zich op de hoogte te stellen van de mogelijkheden om iets in dit vak te le ren, of bij te leren. Vertegenwoordigers uit het tuinbouwonderwijs zijn daartoe op de markt aanwezig. Het wordt dus een banen-informatie- markt, waarop men zich (met het seizoen net voor de deur) op de hoogte kan stellen van de mogelijkheden om in de bloembol lenbranche aan de slag te geraken, of (in dien gewenst) in dit vak verder te leren. Eindexamen kandidaten van de Christelijke Middelbare Technische School in Leiden heb ben de afgelopen drie maanden hard gewerkt aan een project over 'Houtskeletbouw'. De leerlingen maakten tekeningen en maquettes op schaal, die gistermiddag door een exa mencommissie werden beoordeeld. Tevens waren ouders, werkgevers (waar men stage heeft gelopen) de inspectie van bouw- en wo ningtoezicht en leraren van andere techni sche scholen aanwezig om het resultaat te bezichtigen. De eindexamenkandidaten werden In acht groepen verdeeld en elke groep maakte een eigen ontwerp voor een huis In de houtskelet bouw. In dit bouwtype wordt voor 80 procent hout verwerkt. Om hierover meer kennis te vergaren bezochten de leerlingen, voordat het project aanving, Zweden, waar een der gelijke bouw meer opgang maakt dan in ons land. In deze bouwvorm kan namelijk veel meer energie bespaard worden dan in de tra ditionele bouw. De ideeën die zij daar opde den werden verwerkt in de werkstukken. De ontwerpen werden geheel naar de werkelijk heid gemaakt. De tekeningen moesten aan alle geldende bepalingen en voorschriften voldoen en ook had men zich aan een be paald budget te houden. Duisternis in Wassenaar werpt licht op Oegstgeest OEGSTGEEST Als da duisternis in Wassenaar in valt, ook al is dit overdag door het opduiken van een onweersbui, dan gaat in Oegstgeest de straatverlich ting aan. Deze ontdekking deden gisteravond de leden van de commissie Openbare Werken. In het kader van energiebesparing is dit na tuurlijk onverstandig. Want het is nogal snel donker in Wassenaar door het over vloedige groen, terwijl Oegstgeest met ruimere en kalere straten veel langer profiteert van het daglicht De commissie besloot in de au tomatische bediening van de straatverlichting vanuit Was senaar verandering aan te brengen. Ook is men er voor stander van de nachtverlich ting (vermindering van de straatverlichting gedurende de nacht) een uur eerder te doen ingaan. De commissie kwam gistera vond tot meer interessante ontdekkingen. Zo moet men 34.000 gulden meer gaan beta len voor de aanleg van de voetbalvelden aan de Van Houdringenlaan. Niet voor de aanleg van de velden, maar voor het asfalteren van de pa den en het parkeerterrein. Oorzaak van deze onverwach te tegenvaller is de prijsstij ging van olie, grondstof voor asfalt LEIDEN De werkeloosheid in Leiden heeft in de maand oei weinig verandering ondergaan. Het aantal werkeloze nonnen daalde met 25 terwijl het aantal werkeloze vrou wen met 23 steeg. Dit blijkt uit onlangs bekend gemaakte cijters van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Leiden. Dpob Ten opzichte van vorig jaar is de werkeloosheid zowel onder mannen als onder vrouwen hoger. Vorig jaar omstreeks deze tijd raten 1953 mannen zonder werk tegen 2043 nu. Het aantal wer keloze vrouwen bedroeg vorig jaar 803 tegen 821 nu. Het arbeidsbureau noemt het aantal schoolverlaters dat staat in geschreven nog niet schrikbarend groot. Eind mei stonden 69 mannelijke en 125 vrouwelijke schoolverlaters ingeschreven, 46 meer dan aan het einde van de vorige maand. De werkeloosheid in de bouwsector wordt aanzienlijk hoger genoemd dan vorig jaar. Vergeleken met mei 1979 staan thans 172 bouwvakkers meer ingeschreven. Het arbeidsbureau wijdt dit vooral aan de pringe aktiviteit in het grondwerk, waaronder met name de Sraatmakerij. In de tot het gebied van het GAB Leiden behorende gemeenten ontwikkelde de werkloosheid zich in de afgelopen maand als volgt: plaats mannen vrouwen april mei april mei Alkemade 40 33 27 30 Katwijk 227 220 58 58 Leiden 1470 1458 549 549 Leiderdorp 92 94 52 67 Oegstgeest 72 77 39 41 Rijnsburg 34 31 10 8 /alkenburg 9 10 1 1 doorschoten 77 77 38 40 Warmond 21 15 13 11 Joeterwoude 22 25 7 12 Overigen 4 3 4 4 Alphen Het aantal werklozen in de Alphense regio steeg in mei bij de mannen met 31 tot 565 man. De toename deed zich ver spreid voor over de diverse beroepen. Het aantal jeugdigen hieronder is de afgelopen maand met 18 toegenomen tot een aantal van 37. De vraag naar mannelijk personeel is met 672 vacatures nauwe lijks gewijzigd. Het grootst is de vraag naar metaalbewerkers, zowel volwassenen als jeugdigen. De werkloosheid van vrouwen is sterk gestegen van 313 tot 384 personen. Van invloed hierop was de toename van het aantal jeugdigen, met name de schoolverlaters, zij stegen van 52 tot 85. VOORSCHOTENS RAADSLID VRAAGT: VOORSCHOTEN Op korte termijn dienen maatregelen tisi genomen te worden om het kruispunt Beethovenlaan-Mo- zartlaan beter te beveiligen. Dit is de mening van het Voor- schotense raadslid dsr W.J. Valkenburg. Naar aanleiding van een ongeval op het kruispunt op 4 juni vraagt hij het gemeentebestuur snel maatregelen te nemen. Het raadslid meent dat er op de Beethovenlaan te snel wordt ge reden en vraagt de politie vaker (tenminste eenmaal per week) controles uit te voeren. Als mogelijk te nemen maatregelen op net kruispunt schuift de heer Valkenburg het plaatsen van (ex tra) verkeersborden, visuele wegversmallingen en verkeerslich ten naar voren. OEGSTGEEST Adjunct- directrice mej. Van Noort neemt op 11 en 12 juni af scheid van de r.k. IVO-scho- Jengemeenschap Duinzigt in Oegstgeest. LISSE Onder auspiciën van de Orgelkring Bollen streek geeft Hans van Nieuw koop donderdag 12 juni een concert in de St.-Agathakerk in Lisse. Hij zal een program ma uitvoeren met alleen Fran se werken o.m. van Balbastre, Franck en Boëlmann. Aan vang: kwart over acht. De provincie wil voorwaarden scheppen voor onteigening, zodat de prijzen voor tuin- bouwgrond door het geringe aanbod niet de pan uit rijzen. ONTEIGENING KAN INSTRUMENT ZIJN LEIDEN/DEN HAAG „Het instrument van onteigening moet in principe beschik baar zijn voor de voor glastuinbouw aange wezen vestigingsgebieden. Indien in de rea liseringsfase (van een tuinbouwproject, red) blijkt dat bepaalde percelen niet langs minnelijke weg kunnen worden verworven, dan kan een onteigeningsprocedure snel van start gaan". Krachtige woorden van het Pro vinciaal Bestuur (G.S.) van Zuid-Holland in een conceptnota over grondverwerving in de flastuinbouw door middel van onteigening, peciaal daarvoor in het leven geroepen stichtingen dienen voorts de moeilijkheden met de aankoop van glastuinbouwgrond te signaleren en de betreffende gemeenten in te seinen. Alleen gemeenten kunnen name lijk de onteigeningsprocedures bij de Kroon inzetten. De vaste provinciale commissie van advies en bijstand voor agrarische aangelegenheden heeft over de conceptnota gistermiddag vergaderd. De uitgangspunten van het college werden door de commissie unaniem onderschreven. De pro vinciale overheid heeft zich met deze zaken be moeid, omdat zij vindt, dat de inrichtingskosten van tuinbouwgebieden niet te hoog mogen op lopen als gevolg van hoge aankoopprijzen. De laatste jaren blijkt zich namelijk een grote vraag naar glastuinbouwgebieden te manifeste ren, terwijl het geringe aanbod ervan voor hoge grondprijzen zorgt. De inrichtingskosten kun nen gedeeltelijk in de hand worden gehouden, wanneer de gemeentelijke overheid in het geval dat minnelijke schikking niet mogelijk blijkt tot onteigening overgaat. G.S. vinden voorts, dat een goede planologische inrichting, gekoppeld aan een juist tempo van inrichten, een gezamenlijke verantwoordelijkheid is van het agrarische bedrijfsleven, belanghebbende gemeenten en de provincie. Ondersteuning Gedeputeerde Staten is van plan om ten behoe ve van hun eigen standpuntbepaling de Provin ciale Adviescommissie voor Agrarische Struc tuurverbetering (PAAS) te consulteren of het te ontwikkelen project van belang is voor de gewenste structurele ontwikkeling in de tuin bouw. Speciaal daartoe in het leven geroepen stichtingen moeten proberen de vraag naar glastuinbouwgrond in de gaten te houden en de gemeenten informeren wanneer de minnelijke schikking niet mogelijk blijkt. G.S. vinden, dat de gemeenten het best de gedeputeerden eerst om ondersteuning kunnen vragen, wanneer zij een verzoek aan de Kroon (Koning en minis ters) indienen tot onteigening. Een onteige ningsprocedure wordt over het algemeen ech ter niet zo maar ingezet. Duidelijk moet zijn, dat het te verwerven gebied niet eenvoudigweg gesaneerd kan worden met de al genoemde minnelijke schikking en dat de grond een glas- tuinbouwfunctie krijgt. De gebieden, waarin eventueel onteigend zou kunnen worden, zijn die „bunders", die in de provinciale streekplan nen voor glastuinbouw zijn bestemd. NUOKDWIJK De Evene- mentencommisie Noord wijk heeft voor de komende vakan tiemaanden een omvangrijk programma vastgesteld. Het biedt de zomergasten in de badplaats een grote verschei denheid aan verstrooiing, amusement, culturele genoe gens en aktief vakantiehou- den. De commissie heeft alles in het werk gesteld om zoveel mogelijk afwisseling in het programma te brengen en de evenementen over de maan den juni, juli en augustus te spreiden. Dankbaar maakte zij daarbij gebruik van aller lei aktiviteiten, die door plaatselijke organisaties en instellingen worden georgani seerd. Een uitbreding is gegeven aan de recreatieve wandelingen, onder meer in de natuurgebie den van Nieuw Leeuwenhorst, de Noordduinen en de Bos- wachterij Noordwijk. Verder is er een plantenexcursie, ge- organiserd door Natuur- en Vogelbescherming Noordwijk, en zijn er de wekelijkse rond wandelingen onder leiding door de historische kom van Noordwijk-Binnen en een be zoek aan de 15e eeuwse Grote Kerk. Veel aandacht is besteed aan sportieve aktiviteiten. Zo is wegens de enorme belangstel ling in voorgaande seizoenen de dagelijkse trimaktie uitge breid over een periode van dertien weken in plaats van zes weken. In de sportieve sec tor vermeldt het programma verder een negental strandlo- pen, georganiseerd door de volleybalvereniging Intermed- Novo, catamaran-zeilwedstrij den, de Northgo-wandeltoch ten (op 5 en 6 juli), autopuzzel- ritten, dames- en herenvolley balwedstrijden, diverse wed strijden op het gebied van zee- surfen, een badgastentafelten- nistoernooi, avond wandeltoch ten, fireball- en dartzeilwed strijden, een brandingsurfprestatietocht, de golfkampioenschappen, de voetbalwedstrijden in het In ternationaal Jeugdtoernooi (Feyenoord-F.C. Den Haag en H.S.V. Hamburg-Anderlecht), en een zwemvierdaagse in het Bollenbad. Op cultureel gebied zijn er weer zomeravondconcerten in de Grote kerk, een uitvoering van het beroemde British Co lumbia Boys Choir uit Canada, een concert door het Geweste lijk Orkest van Zuid-Holland, diverse openluchtconcerten en muzikale rondwandelingen, onder meer van de Big Band Bollenstreek, de plaatselijke muziekkorpsen „Crescendo", „De Echo der Duinen" en „Excelsior", de Bierkouwers, en de Flora-band uit Rijns burg, samen met de Fourty Four Degrees uit Leiden. Een apart hoofdstuk in het Ïirogramma vormt de weke- ijkse woensdagavondzang in de Hervormde Kerk aan de Hoofdstraat in de maanden juli en augusutus. Een rij koren, korpsen en solisten werken er aan mee, waaronder (op 6 au gustus) het Schevenings Vis sersvrouwenkoor in kleder dracht, en (op 13 augustus) £et Katwijkse Christelijk Mannen koor „Jubilate" met de diri gent Sander van Marion aan net orgel. In het komende seizoen zal tot driemaal toe een vuurwerk af gestoken worden (op 1 juli, 15 juli en 29 juli). Naast de reeds genoemde aktiviteiten, ver meldt het programma van de Evenementencommissie nog een aantal op zichzelf staande festiviteiten en attracties. Zo is er van 28 juni tot en met 13 derijen (Lex Heyligers) en te keningen (van Janos Bitten- binder). Van 19 juli tot en met 3 augustus en expositie van plastieken van Harry Storms, van 19 juli tot en met 4 augus tus een ikonen-tentoonstelling in het Zinger Hotel, van 23 juli tot en met 29 juli een Luna park op de Koningin Wilhel- mina Boulevard, op 2 augustus een openlucht-simultaan schaakwedstrijd tegen de grootmeester Jan Hein Donner (georganiseerd door de Noord' wijkse schaakvereniging „Da niël Noteboom" op dezelfde dag ontvangt Noordwijk het Rijnsburgse Bloemencorso, van 30 juli tot en met 1 augus tus exposeren Ineke van den Burg en Else Brink in de Ka pel schilderijen en keramiek, en op 16 augustus is er weer de grote evenementenmarkt en de presentatie van oude am bachten ten bate van de Noordwijkse aktie voor Bo- ven-volta. Negende Katwijkse avondvierdaagse KATWIJK Vanavond gaat voor de negende maal de Kat wijkse Avondvierdaagse van start. De door de wijkvereni- ging „Molenwijk" georgani seerde wandelvierdaagse start vanaf het wijkgebouw „De Wiek" aan de Fresiastraat ie dere avond tussen zes en ze ven uur. De tocht, waaraan ieder jaar ook veel lagere scholen mee doen, kan over vijf of tien ki lometer afgelegd worden. De slotavond is aanstaande vrij dag. Dan zullen de wandelaars feestelijk worden ingehaald. Deelnemers kunnen zich tegen betaling van drie gulden vijf tig nog opgeven bij het wijkge- bouwtje. LEIDERDORP „Gaan de panden Kerklaan 4 en 5 dezelfde kant op als die van de Hoofdstraat 134 en 136 die onlangs zonder medeweten van de leden van de Monumentencommissie op last van de directeur gemeentewerken werden gesloopt?" Deze vraag beheerste gisteravond de discussie van de vergadering van de monumentencommissie over de toekomst van deze wo ningen. De panden aan de Kerklaan stonden op de nominatie om te worden gesloopt om de realisatie van het middenstandswaren huis op de plaats van het oude raadhuis mogelijk te maken. Nu dit plan geen doorgang zal vinden, adviseerde de commissie wethouder A. H. Meerburg (CDA) de panden zo snel mogelijk met restauratieplicht te verkopen. Als gegadigde voor één van de panden aan de Kerklaan heeft de stoelenmatter Bodijn zich aangemeld om er zijn ambachtelijke bedrijf in uit te oefenen. Eenzelfde standpunt nam de commissie in met betrekking tot de tot het gemeentelijke woningbezit behorende panden Hoofd straat 86-88. Teneinde ongewenste en voortijdige sloop te voor komen suggereerde de commissie aan wethouder Meerburg de panden tijdelijk te verhuren bv aan studenten. De commissiele den zagen wat het behoud van de panden betreft de komende zomervakantie met een te verwachten vandalismegolf met enige zorg tegemoet. LEIDERDORP De ge meente Leiderdorp heeft het plan om twee schooltuintjes complexen aan te leggen in de Bloemerd en in de Hout kamp. Het plan staat vana vond centraal tijdens een in formatieve bijeenkomst in het 'Zijlkwartier' aan de Van der Marcstraat 19. Tijdens de informatieavond vertoont de heer H. Wals, di recteur van het Haagse School- en Kindertuinen, dia's over wat er ook in Leiderdorp mogelijk zou zijn met de Schooltuintjes in Bloemerd en Houtkamp schooltuintjes. Belangstellen den zijn vanaf acht uur wel kom. Behalve de heer Wals is de heer F. Darlang van het Leiderdorpse Onderwijs Ad vies Centrum aanwezig die meer op het schooltechnische gedeelte zal ingaan. Verder zijn er leden van de Biologie- werkgroep en de Volkstuin vereniging Bloemhof.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7