Geen genade voor Alphens cross-terrein Verbouwing dorpshuis Langeraar kost minstens drie ton Miening kan snel ontlast worden Nieuwveen vreest verdere groei luchthaven Schiphol Werkgelegenheid centraal in nieuwe Alphense wijk REGIO i^Taï KORTWEG Fietstochten van Avanti Afsluiting actie „Bernar dus bouwt" ONDERZOEK PROVINCIE WIJST UIT: Gemeente - team wint zeskamp LEIDSE COURANT DINSDAG 10 JUNI 1980 PAGINA NIEUWVEEN Het gemeentebestuur van Nieuwveen vreest, dat de nationale luchthaven Schiphol is de toekomst verder zal groeien dan de thans voorgestelde vijfde landingsbaan. De aanleg van een zesde en zelfs een zevende baan behoren volgens het gemeentebestuur tot de reële mogelijkheden. Dit leidt men af uit de voorstellen tot uitbreiding, waarbij een tweede verkeerstoren is gepland. Het college van Nieuwveen meent, dat het voor deze gemeente weinig uitmaakt of Schiphol nu een vierde gedraaide baan aanlegt of een vijfde baan verwezenlijkt. In beide gevallen is er sprake van de aanleg van een vijfde baan, zo constateert het college. Men stelt de raad voor het ministerie te la ten weten in te kunnen stemmen met de plannen voorgesteld in het structuurschema burgerlucht vaart onder voorwaarde dat: a) het beleid wordt herzien ten aanzien van het maximaal toelaatbare geluidsniveau van 35 KE in die zin dat deze verder wordt teruggebracht. b)de geluidscertificatie van alle vliegtuigen uiter lijk in 1988 in gerealiseerd dit betekent dat de produktie van geluid door de toestellen verder aan banden wordt gelegd) c)het aantal nachtvluchten van en naar Schiphol wordt verminderd. d)bij de aanleg van de nieuwe baan de standaard vertrek- en aankomstroutes door de lucht kritisi worden herzien opdat zo min mogelijk overlj wordt veroorzaakt. De gemeenteraad buigt zich vanavond over h voorstel van het college. Ook bespreekt men e< aantal begrotingswijzigingen. De raadsvegaderii in het gemeentehuis begint om zeven uur. ALPHEN AAN DEN RIJN Het legaliseren van het in en rond Alp hen crossen, een aan populariteit winnende tak van de motorsport, dreigt in de Alphense gemeenteraad nemende mate te bespeuren nadat de commissie voor Openbare Werken de zaak door heeft gegeven aan haar collega's van de commissie voor Al gemene Zaken die op haar beurt de commissie voor Ruimtelijke Orde ning en Stadsontwikkeling, verzocht zich over deze zaak te buigen. De laatst genoemde commissie, onder aanvoering van wethouder Haanstra bleek echter evenmin in staat gister avond tot opzienbare oplossingen te komen. Het punt ondervond uitermate grote belangstelling vanuit de burgerij waar bij emoties van bewoners niet gespaard bleven. Voorzitter Haanstra meende dat de commissie zich moest uitspreken over vier punten deze zaak aangaande: „Is de gemeenteraad van mening dat het motorcrossen binnen de gemeente Alphen moet worden toegestaan?" „In dien ja, moet de gemeente daar dan een geschikte plaats voor aanwiizen?" „Dient er te worden toegezien dat de geluidsoverlast binnen redelijke perken blijft" en tenslotte, „Dient de gemeen telijke overheid daar geld in te steken? „Geen der commissieleden had moeite met het eerste deel van het probleem en kon zich unaniem scharen achter de wens van Motorcrossclub MacRijnland om binnen Alphen te kunnen crossen. De toenemende belangstelling voor deze sport rechtvaardige dé mening van de commissie om dit ook te legali seren. Voor wat betreft de financiële steun, wilde de commissie zich in dit stadium niet uitspreken. Eerst wilde de commis sie weten over welke bedragen het zou gaan, terwijl VVD-raadslid Van der Schilden opmerkte dat de club zich dan ook zou moeten aansluten aan de lange rij van andere sportclubs die de ge meente om financiële steun hadden ge vraagd. Met andere woorden, de club zou dan worden toegevoegd aan de prioriteitenlijst waarover de gemeente zich van tijd tot tijd buigt om vast te iStellen wie het eerst en het dringendst moet worden geholpen. Met het bepa len van de plaats had de commissie meer moeite, niet in de laatste plaats als gevolg van de druk die vertegen woordigers van verschillende bewo nerscommissies uitoefenden. Geen der bewoners voelde iets voor een crosster rein in de nabij omtrek. Wethouder Haanstra opperde de sugge stie om een crossterrein te creëren in de Alphense Gouwsluisbuurt. Iets dat hevige reacties losmaakte van de pu blieke tribune. Ook andere mogelijkhe den werden ogenblikkelijk van de tafel geschoven, waar onder het terrein waar op dit moment (nog illegaal) ge bruik van wordt gemaakt, nl. in Rid- derveld II, nabij de Heymanswetering. Met name de Gouwsluisbewoners keer den zich hevig tegen de suggestie van de wethouder en merkten verbitterd op dat na Madonna (Jeugdcentrum) deze buurt nu ook werd opgezadeld met deze geluidsoverlast nu Ridderveld dit zelf niet wenste. De wethouder bleek niet in staat om de bewoners gerust te stellen met toezeggingen de geluids overlast in te dammen door speciale voorzieningen en voorwaarden te stel len aan de leiding van de crossclub. Met name de VVD-commissieleden steunden de buurtbewoners en wensten onder geen voorwaarde accoord te gaan met het plan zolang niet overtuigend was aangetoond dat er geen onaan vaardbaar overlast zou worden aange daan ten aanzien van de buurtbewo ners: „We moeten ervoor passen dat een kleine groep overlast bezorgd voor een grote groep. Ook de CDA en PvdA konden zich in deze stelling vinden. Hoewel vóór een crossterrein, meenden ook deze partijen dat er geluidsvoor- waarden gesteld dienden te worden ter bescherming van de bewoners. Geen der commissieleden kon zich met het plan van wethouder Haanstra vereni gen waarna het Gouwsluisplan verwor pen werd. In afwachting van nieuwe plannen werd unaniem besloten de crossers voorlopig (nu legaal) aan het werk te laten op het terrein in Ridder veld II. LANGERAAR De inwendige restau ratie van het Dorpshuis aan de Lange- raarseweg gaat zeker een bedrag van drie ton te boven. Tot deze conclusie is de beheersraad, samen met de dienst gemeentewerken, gekomen. Daarbij is nog geen aannemer gepolst De verbouwing beoogt voorlopig om de conciërgewoning te laten vervallen (con ciërge J. Bader heeft zijn taak onlangs neergelegd), twee nieuwe toiletgroepen in te richten alsmede een nieuwe keuken. Men heeft de verbouwing zó ingericht dat tegelijk met de repetities van de plaatselij ke muziekvereniging ook andere vergade ringen kunnen plaats hebben. Het is de bedoeling dat er ook een nieuwe ingang komt Al met al hoopt men het gebouw zodanig te kunnen verbeteren dat het een daadwerkelijke ontmoetingsplaast wordt voor alle Langeraarders. De financiën zijn echter nog een punt van bespreking. Aanstaande donderdag gaat de Ter Aarse gemeenteraad zich buigen over een voorstel van het college om een bedrag van 30.000,- subsidie toe te ken nen alsmede een garantie voor een .lening van één ton. Omdat men denkt dat bij de aanstaande restauratie wellicht nog met tegenvallers rekening dient te worden ge houden wil het Ter Aarse gemeentebe stuur de kostenraming met ƒ50.000,- on voorzien verhogen. Het kerkbestuur van de Hadrianusparo- chie en de Parochiële Charitas Instelling geven ieder ƒ25.000,- subsidie en ver strekken eveneens beiden een lening van ƒ75.000,-. Naast het aanzien van het gebouw krijgt ook de bestuursvorm van het parochie huis een ander gezicht. Het is de bedoe ling dat één en ander in een stichting zal worden omgezet en in het bestuur van deze stichting wil de burgerlijke overheid ■een aandeel hebben. Er ligt nu een voor stel om één lid van het kollege van b en w in het bestuur op te nemen, evenals een lid van de gemeenteraad. Voorts een ver tegenwoordiger van het kerkbestuur, ie mand van de PCI en één lid voor de ge bruikers van het gebouw. KATWIJK De popgroep Shith treedt zaterdagavond 14 juni op in het jongerencen trum Mallegat in Katwijk. Aanvang: negen uur. Zondaga vond 15 juni wordt er in het centrum een film vertoond, ditmaal een oorlogsfilm met o.m. Michael Caine en Donald Sutherland. Aanvang: half ne gen. WASSENAAR De recrea tieve auto club Randstad houdt zondag 29 juni ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan een feestelijke auto-toertocht. Startplaats is de kantine van de Wassenaarse voetbalvereni ging Blauw Zwart aan de Dr. Mansveltkade. Inschrijving is mogelijk tussen tien en een uur. De tocht voert de deelne mers onder meer door het Westland. Hoofdprijs is een weekend Parijs voor twee per sonen. ALPHEN AAN DEN RIJN Juni staat in Alphen a/d Rijn in het teken van de fiets. Ren- en Tourclub AVANTI organiseert een groot aantal fietstochten waarbij de sportfietser èn de recreatiefietser het hart kan ophalen. Elke dinsdag van 18.30 tot 21.00 uur kan men deelnemen aan een zogenaamde „Sterrit". Men heeft hierbij de keuze om afstanden af te leggen van 30, ,60, 90 of 120 kilometer. Elke zondag om 9 uur 's morgens ,kan men zich melden voor een toeristische toertocht van 40 km. Voorts nog enkele specia le tochten: zaterdag 21 juni „Provinciale Fietsdag". Twee tochten van elk 30 km. Ver trektijden 8 uur 's morgens en drie uur 's middags. Dezelfde datum kan ook worden deel genomen aan een clubhuis tocht van 25 km. Zondag 29 juni: „Sterrit". Starttijden: 10.00 en 14.00 uur. Afstanden 30, 60, 90 en 120 km. Eveneens zondag 29 juni: „Fietstocht". Starttijden 10.00 uur en 12.00 uur. Afstanden 40 en 50 km. In alle gevallen wordt opge stapt bij het clubhuis van Avanti: „Halve Raak" te Bos koop. HAZERSWOUDE De S.V. Bernardus van de Hazerswoudse Rijndijk eist komende vrijdag en zaterdag de aandacht op. Want dan vindt in Het Anker de afsluiting plaats van de acties die de afgelopen maanden onder het motto „Bernardus bouwt" zijn gevoerd. Ac ties die nu eenmaal nood zakelijk waren om geld bij elkaar te krijgen voor de financiering van het clubhuis en de acht kleed kamers, die momenteel in aanbouw (in een ver sta dium overigens) zijn bij de reeds aangelegde ter reinen in Zonneveld. Afgelopen zaterdag en zon dag namen de leden van Bernardus afscheid van de accommodatie (beter be kend als „knollentuinen", die sedert 1 juni 1947, de op richtingsdatum, in gebruik is geweest. Een afscheid dat gevierd werd met een voet baltoernooi voor familie teams en met een zeskamp voor jongens en meisjes. De hekken van het Bernardus- veld in de Groenendijk zijn definitief gesloten. En de bestuurderen van het or gaan dat belast is met de verwezenlijking van de ruilverkaveling Rijnstreek- Zuid, zien met belangstel- ling uit naar de dag waarop zij het clubhuis van Bernar dus kunnen betrekken om hier hun administratieve werkzaamheden te kunnen gaan verrichten. De Bernardusfamilie ziet uit naar de 16e augustus, datum waarop het nieuwe complex zal worden geo pend. Een opening die ge paard gaat met onder meer de voetbalwedstrijd tussen Bernardus (zondagvierde- klaaser) en Volendam (eer ste divisie betaald voetbal). De complete A-selectie van de equipe uit het paling- dorp, getraind door Henk Ellens, komt binnen de lij nen. Maar eerst het komend weekeinde, op vrijdag en zaterdag dus, de laatste actie ter verkrijging van gelden. Een fancy fair, die vrijdag om vier uur start en tot het middernachtelijk uur duurt. Met attracties voor jong en voor oud. Op zaterdag, tus sen 10.00 en 16.00 uur, wordt het festijn voortgezet. En wanneer iedereen dan heeft gekeken naar de via tv uit te zenden voetbal wedstrijd Nederland-West- Duitsland, besluit het actie comité „Bernardus bouwt" de festiviteiten met een groots opgezet midzomer feest, ook in Het Anker. Vanaf 21.00 uur is men hier, zonder betaling van een toegangsbewijs, welkom. De in midden-Nederland zo be kende muziekformatie The Ruby Set (uit Nieuwegein) verzorgt de dansmuziek. Klapstuk van de avond vor men een rad van avontuur én de trekking van de prijs-, winnende loten (om 23.00 uur), waarvan er vijftien duizend in omloop zijn. Voorzitter Jacques Straver: „Het is me bekend dat er de afgelopen maanden diverse acties door onze club zijn gevoerd. Desondanks hoop ik dat velen komend week einde een kijkje komen ne men. Het midzomerfeest moet men zien als een ken nismaking met onze club. En dit geldt dan natuurlijk de inwoners van Rhynen- burch, die ons vanaf 16 au gustus in hun wijk weten te wonen". is-,-' X'" <-, - Bewoners van de Miening protesteerden onlangs nog tegen de verkeersoverlast. ZOETERWOUDE Het is mogelijk dat de Zoeterwoudse Miening snel de verkeersover last kwijtraakt. Dit blijkt uit een onderzoek van Provinciale Waterstaat, uitgevoerd in opdracht van het provinciaal bestuur van Zuid-Holland. Dit onderzoek betrof een stu die naar de mogelijkheden om en deel van de secundaire weg 17 (van viaduct over de rijksweg 4 tot aan de Burgemeester Meets- weg) versneld aan te leggen. Het aanleggen van een deel van de omleidings- weg rond Zoeterwoude zou volgens de direc teur-hoof dingenieuw van Provinciale Water staat inderdaad mogelijk zijn. Het provinciaal bestuur plaatst wat kanttekeningen bij deze mogelijkheid. Zo moeten ter plaatse van de aansluiting van de omleidingsweg op het via duct over de rijksweg 4 nog grondwerkzaamhe den verricht worden. Indien thans al verhar ding wordt aangebracht, zal dit binnenkort weer moeten worden verwijderd om de werk zaamheden te doen uitvoeren. Gedurende deze werkzaamheden zou al het verkeer weer over de Miening geleid moeten worden. Deze tijdelij ke maatregelen zouden slechts korte tijd dienst doen en aanzienlijke extra kosten met zich meebrengen. Het provinciaal bestuur zal zich nog nader be raden over het instellen van een inhaalverbod en een lagere maximum-snelheid dan vijftig ki lometer. Een ingrijpende reconstructie wordt door de provincie afgewezen. Gezien de tijd die de Meining nog dienst moet doen als weg voor doorgaand verkeer, worden de investeringen niet verantwoord geacht. De provinciale Verkeerscommissie zal zich op 13 juni over de problematiek buigen. Zilveren priesterfeest pastoor Van der Waart LANGERAAR De Lanj raarse pastoor N. A. M. va der Waart (50) vierde zonda het feit dat hij vijfentwintj jaar geleden door de toennu ge Haarlemse bisschop Mgr. P. Huibers tot priester wei gewijd. De eucharistieviering in de p rochiekerk van de H. Hadri nus was om tien uur de eers aanzet van de viering. Tot h< werkgebied van Van d< Waart behoort namelijk oo het gemeentedeel Ter Aar e de parochie van Aarlandei veen. Vandaar dat zijn juli leum in drieën wordt gevier Aanstaande zaterdagavond er een mis in het Dorpshuis Aardam, om 19.00 uur, m aansluitend een receptie. Zoi dag wordt dan het zilvere priesterfeest in Aarlandervet gevierd, met om 10.30 uur na, mis en aansluitend daarop ee receptie in het Dorpshuis va re€ Aarlanderveen. Pastoor Van der Waart kwaï mg op 1 oktober 1977 naar Langt we raar, om pastoor Van Rossui me te assisteren. Sinds enige tij |lui staat Van der Waart echter ai me léén voor de Langeraarse pa rochie, daar Van Rossum a geruime tijd wegens ziekte el ve] ders verblijft. Toen dan ook d V0( Aarlanderveense pastoor Zou na; tenbier met ziekteverlof gin werd ook deze parochie aan d j^e, zorg van pastoor Van de C01 Waart toevertrouwd. De op 22 februari 1930 te Am ya sterdam geboren priester volg eV( de zijn studies aan het klein seminarie Hageveld te Heem stede en het groot-seminarie ti jj, Warmond. Na zijn priesterwij _0 ding in de Haarlemse St.-Ba- vokathedraal werkte hij ach- tereenvolgens in Waddinx- veen, Hillegom, ScheveningenJ Berkel en Rodenrijs en Delft he de HAZERSWOUDE De ze» kamp, spectaculair onderdeel tijdens de Hazerswoudse sportweek, leverde een verras sing van de eerste orde op. Im mers, in een „veld" van negen ploegen zegevierde het team dat was samengesteld uit ge meenteraadsleden (CDA-en Van de Berg. Rijkelijk huizen en Rietveld) en ambtenaren die werkzaam zijn op de ge raeentesecretarie. De prestatie van de gemeente- - lijke formatie spreekt des t« meer aan, omdat de anden equipes bestonden uit perso nen die lid zijn van een plaal selijke sportvereniging. Ha zerswoudse Boys werd tweed en Hou Vast derde in dit toer nooi, waarbij de voetballen van Bernardus zonder enig be richt verstek lieten gaan. Het zaalvoetbaltoernooi werd ge wonnen door de tennissen van HTC. Bernardus moest ge noegen nemen met de tweede plek. Eerste prijs voor Noméro RIJPWETERING Het tam boer- en trompetterkorps „No méro" heeft zondag een op merkelijke prestatie verricht door in Leidschendam een verdienstelijke eerste prijs in de wacht te slepen op het mu ziekfestival, dat onder fraaie weersomstandigheden was ge organiseerd door de Leidsen- damse Showband '75. ni Het festival werd gehouden wo onder auspciën van de Z-H rgs Bond voor Muziekgezelschap- ng pen. In een zeer goed uitge voerde show behaalde Noméro 98 punten en liet daarmee met ijk. meer dan 10 punten verschil ir. de muziekverenigingen „Lau- rens Drummers" (Breda), „Ak- tief" (Leiden) en „Hog Vlucht" (Breda) achter ziel Dit betekende voor de leden en instructeurs van Noméi een goede stimulans om vol goede moed op zaterdag 21 iuni, te gaan deelnemen aan aar het Bondsconcours in Voor- brc hout, waar men, ir optimisme, een zelfde resultaat hoopt te bereiken. -ijk ALPHEN AAN DEN RIJN Tijdens een ver gadering van de commissie voor Ruimtelijke Ordening en Stadsontwikkeling, werd gistera vond door wethouder Haanstra, bijgestaan door enkele ambtenaren van de Dienst Openba re Werken een ruwe schets gepresenteerd van de nieuw aan te leggen wijk Kerk en Zanen. Het ligt in de bedoeling om met de bouw aan te vangen in 1985 waarna de wijk rond 1990 ge reed zou moeten zijn. Kerk en Zanen, die gepland is achter de spoorlijn, zal straks rond de 5000 woningen herbergen met een leefruimte voor 15.000 inwoners. De Dienst O- penbare Werken werkt thans aan een ruw plan waarover de gemeenteraad zich van tijd tot tijd moet buigen en moet uitspreken. Reeds gistera vond kwam de wijk aan de orde en besproken werd of er reeds nu een lijn kon worden aangege ven. Na vormen van recreatie te hebben doorgeno men bleef de commissie „hangen" op de werkgele genheid. Commissielid Molleman meende dat de gemeente niet alleen naar het heden zou moeten kijken voor wat betreft het creëren van werkgele genheid, maar ook naar de toekomst daar volgende generaties in Alphen werk zouden moeten kunnen vinden. Hij haalde hierbij aan dat de gemeente de bewoners niet mag aandoen om evenals thans zo vele Alphenaren te laten pendelen tussen woon- en werkgelegenheid. „Dit mag onze kinderen niet worden aangedaan", aldus de heer Molleman die het creëren van 7500 arbeidsplaatsen lang niet ver genoeg ging. Hij meende dat dit slechts een mini mum kon zijn maar lang niet toereikend om straks ook schoolverlaters van werk te kunnen voorzien. VVD-commissielid Van As, vond echter dat het voorbarig was om al over dit punt te praten en vroeg zich af of deze wens wel vervuld kon wor den. Tenslotte hebben we ook nog te maken met het eventuele aanbod van industrie om zich in Alphen te vestigen, zo meende de heer Van As. De Dienst Openbare Werken zal zich in de nabije toe komst opnieuw buigen over plannen met betrek king tot de nieuwe wijk waarbij de werkgelegen heid hoog staat genoteerd op het verlanglijstje van de gemeenteraad. Ook zal de veronderstelde be hoefte van de nieuwe Alphenaren worden onder zocht en worden getracht in te spelen op wensen vanuit de raad en bevolking.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4