Stevenshof kan 12.000 Leidenaars aan woonruimte helpen poggenpohl keukens/bad Studenten op straat door verbouwing aan Noordeinde helpt u kiezen: Rijp voor de sloop LAATSTE „GROTE" BOUWLOKATIE BINNEN GEMEENTEGRENZEN LEipSE COURANT DINSDAG 10 JUNI 1980 PAGINA 3 spelp .00 S# LEIDEN Er rijden heel wat auto's rond in Nederland. Ze zijn ook niet allemaal even nieuw. Er rijden zelfs aardig wat auto's rond waarvan de laatste afschrijvingstermijn reeds lang geleden verstreken is. Sommige zouden technisch gesproken niet eens meer kunnen rijden, maar ze doen het wel. Op den duur kunnen deze roestige monumenten op wielen niet meer op eigen kracht de sloopplaats bereiken en daarom speurt de politie ijverig naar deze rijdende wrakken voordat ze op ongunstige plaatsen voorgoed de geest geven. In het kader van dit speurwerk trof de rijkspolitie van Leiderdorp enige tijd geleden op de Persant Snoepweg een van A hevige roest verdachte automobilist aan. Ze kwamen hem op het spoor omdat hij het onmisbare deel III van het kentekenbewijs niet op de voorruit had zitten. Een nader onderzoek leerde dat er zich een aantal doorgeroeste kokerbalken onder de man bevonden en dat het maar een kwestie van tijd zou zijn voordat hij al rijdende via onderkant van de auto het wegdek zou bereiken. De verdachte toonde zich gisteren op het kantongerecht niet al te verheugd over de werkwijze van de politie. „In wat voor rechtsstaat leven we eigenlijk als de politie in Amsterdam kan worden gestenigd en het wordt toegestaan dat ongeboren kinderen mhworden gedood", meende de verdachte, die over die onderwerpen nog heel wat meer had willen zeggen maar voortijdig werd onderbroken door kantonrechter Attema. „Ik vind het prima dat U er een eigen mening over dat soort zaken op nahoudt, maar laten we ons nu even beperken tot de overtreding", aldus de kantonrechter. Zich inderdaad beperkend tot 4 zijn automobiel, verklaarde de zich zeer netjes uitdrukkende ■verdachte dat zijn auto zo 'de. slecht nog niet geweest was. „Ik zou het keuringsrapport van de politie wel'eens willen inzien". Kantonrechter Attema kon dat niet ter inzage geven. „Er is geen keuringsrapport, ik heb alleen het proces-verbaal en daar staat niet meer in dan hetgeen ik U voorgelezen heb". De automobilist vroeg zich af hoe een agent zonder allerlei technische hulpmiddelen zo op straat kon beoordelen of een auto goed was of niet maar Ide kantonrechter had daar geen twijfels over. „U hebt de auto toch afgestaan", vroeg hij aan de verdachte. „Ja, want ik heb geleerd dat je de politie niet moet tegenspreken", aldus de automobilist. De officier van justitie vond éen en ander genoeg reden om een boete van 260 gulden te eisen voor beide feiten, bij niet betaling te vervangen door tien dagen hechtenis. „Ik heb versleten heupen dus ik kan niet meer werken. Ik geniet daardoor een laag inkomen van de gemeente en ik zou daarom liever die tien dagen willen .zitten. Het liefst in Veenendaal want daar heb ik nog een mooi boek liggen om uit te lezen" aldus de verdachte. Kantonrechter Attema jê had enig begrip en ui vonniste 225 gulden boete of negen dagen hechtenis, "fr 2 (S)8 KRftl LAGERS LAMAN - LEIDEN B.V. ZULSINGEL 2, LEIDEN LEIDEN Het voorlopig indruk* wekkendste bouwplan van de ge meente Leiden begint langzamer hand vaste vormen aan te nemen. Nog in de jaren tachtig hoopt men binnen de gemeentegrenzen een gloednieuwe wijk te realiseren met naar Schatting 42.00 woningen voor circa 12.000 inwoners. De locatie waar dit moet gebeuren heet de Ste venshof, een enorme polder in het zuid-westen van Leiden. Dit gebied wordt begrensd door de Oude Rijn, de spoorlijn Leiden-Den Haag, het mogelijke tracé van Rijksweg 11 en de gemeenten Wassenaar en Valken burg. De Stevenshof beslaat van alle de stad nog resterende bouwlocaties de grootste oppervlakte: 160 hectare. Voor deze landelijke polder is nu de finitief een ontwerp-bestemmings plan opgesteld. Na jarenlange dis cussie in de gemeenteraad blijkt men uiteindelijk toch unaniem van mening, dat er met de bebouwing van de Stevenshof haast moet wor den gemaakt De Stevenshofjespol- der zal een belangrijke bijdrage moeten leveren aan de oplossing van de huidige woningnood. Plannen voor het bebouwen van de Stevenshof zijn er niet van vandaag of gisteren. In 1973 liet het toenmalige college van burgemeester en wethou ders al zijn licht schijnen over het vrij wel nog ongerepte Leidse polderland schap. Dit met de bedoeling een stede- bouwkundige studie op te zetten, ge richt op de toekomstige ontwikkeling van de Stevenshof als woongebied. In totaal werden er zes studies of plannen aan dit onderwerp gewijd. Tot het slaan van spijkers met koppen liet voorlopig niemand zich nog verleiden. Wel wer den er in de volgende jaren tientallen discussies over de Stevenshof gevoerd. Er ontpopten zich in de raad alras voor- en tegenstanders van de bouw. Een gewichtig element in de discussie bleek de aantasting van de Stevenshof als natuurgebied te zijn. De nijpende woningnood eiste dus ook hier tot biina ieders verdriet een zware tol op: het verlies van het laatste stukje natuurlijk stadsschoon. Cruciaal voor de verdere ontwikkelingen werd de datum 29 au gustus 1977, toen de gemeenteraad in Een dwarsprofiel van een straat in de toekomstige nieuwbouwwijk Ste venshof. ieder geval accoord ging met een plan- voorbereiding voor de Stevenshof. La ter zou dan nog altijd kunnen worden bekeken of het bouwen in de polder werkelijk nodig zou ziin. Een periode van felle discussies brak weer in volle hevigheid aan. Medio 1978 echter ble ken uiteindelijk de argumenten van de voorstanders van de bouw doorslagge vend te worden, hetgeen resulteerde in het maken van een programma van ei sen voor de Stevenshof, dat medio no vember in een informatieve raadsver gadering werd behandeld. Op 11 juni 1979 tenslotte kwam de gemeenteraad tot het aanvaarden van de nota „vast stelling uitgangspunten voor globaalbe- stemmingsplan Stevenshof." Buurten De nieuwe wijk Stevenshof zal worden opgebouwd uit een vijftal samenhan gende buurten, de zogenaamde Rijn- dijkbuurt, Veenwateringbuurt, Molen buurt, Dobbewateringsbuurt en Ste- venshofcentrum. Dit laatste centrale en verreweg grootste gebied wordt in be langrijke mate bepaald door de daar te realiseren wiikvoorzieningen, bestaan de uit winkels, welzijnsdiensten, zoals een bibliotheek en een gezondheidscen trum, kantoren, bedrijven en wonin gen, alsmede de te openen spoorweg- halte „De Vink." Het centrum zal zich min of meer van de andere buurten on derscheiden door zijn stedelijk karak ter. Dit komt c-nder andere tot uiting door de aldaar te realiseren geringe hoogbouw en een aan te leggen wijk- park. Van de 42.00 te bouwen wonin gen zal 91% in de premie- dan wel wo ningwetsector komen te liggen. Slechts 9% van de huizen (380) wordt in de vrije sector gerealiseerd. Een zelfde aantal woningen is bestemd voor be jaarden. Deze huizen komen verspreid in de wijk te liggen. Het gaat hier om woningwetwoningen in gestapelde laagbouw met maximaal drie lagen en hoogbouw. Van de 4-, 5- en meer-ka- merwoningen dient tenminste 80% uit eengezinswoningen te bestaan. De ove rige 20% - welke in gestapelde bouw wordt opgenomen - zal voornamelijk uit 4-kamerwoningen bestaan. In het kader van de Van Dam-regeling wor den 290 woningen gebouwd; de verde ling in hoog- en gestapelde laagbouw is hier fifty-fifty. Parkeren zal in de nieuwe Stevenshofwijk probleemloos kunnen plaatsvinden. Hetzij op eigen erf, dan wel op straat. Geïsoleerd De Stevenshof, zoals wij die nu ken nen, heeft een vrij geïsoleerde ligging ten aanzien van andere delen van de stad. De afstand hemelbreed tussen het hart van de polder en de Burcht in de binnenstad is drie kilometer. Vanuit de Stevenshof gezien liggen tussen de toe komstige nieuwbouwwijk en de Leidse binnenstad de rand van de na-oorlogse wijken Morskwartier en Zuid-West en vervolgens de strook van voor-oorlogse wijken als Transvaal en Haagwegkwar- tier. Bij het ontwerpen van de nieuwe wijk zal daarom een goede bereikbaar heid van de polder en het bevorderen van de integratie met omringende ge bieden bijzondere aandacht moeten krijgen. Een en ander houdt in, dat spe ciaal voor de Stevenshof een naar bui tengerichte opzet zal worden gemaakt. De eventuele aanleg van rijksweg 11 speelt bij het vormen van het extraver te karakter van de nieuwbouwwijk een belangrijke rol. De aanleg van rijksweg 11 zou in conflict zijn met een dergelij ke opzet, omdat er een scheidende wer king vanuit zal gaan. Voorzover toch 'tot de aanleg van de snelweg zou wor den besloten, dient deze een verlaagde, zo niet lage ligging te verkrijgen ten einde het isolement van de Stevenshof zoveel mogelijk te beperken. Wat dit betreft zal bij de verdere ontwikkelin gen van de plannen ook ruimschoots rekening worden gehouden met de ei gen behoefte aan met name winkels en onderwijsvoorzieningen. De gedachten gaan in ieder geval uit naar het voor de wijk voldoende realiseren van basis- (circa zes scholen) en kleuteronderwijs voorzieningen (circa vier kleuterscho len) en winkels. De concurrentie van de in de Stevenshof te vestigen winkels met bijvoorbeeld een winkelcentrum als Noord-Hofland in Voorschoten zal volgens de verwachtingen van de ge meente geen enkele reden tot zorgen hoeven baren, omdat het eigen hoofd winkelcentrum nauwelijks van karak ter zal verschillen met andere centra in de omgeving. De gemeente Leiden streeft ernaar medio 1983 met de in fa sen uit te voeren bouw een start te kunnen maken. LEIDEN liet niet goed functioneren van de brandlei dingen gat, zonder dat bet punt onderdeel van de agenda uitmaakte, aanleiding voor een verhitte discussie in de commissie financiën gistera vond. Aanstichter van bet vuurtje was het CD A-raadslid Walenkamp die naar aanlei ding van een agendapunt over het onderhoud van brandkra- nen bij de loco-burgemeester informeerde naar een motie die hij vorig jaar had inge diend en waarvan het college had toegezegd die voor 1 april uit te voeren. In de motie Brandleidingen aanleiding tot verhitte discussie werd b en w aangespoord met voorstellen te komen om wat te doen aan het slechte func tioneren van verschillende brandleidingen in de gemeen te Leiden. De heer Waal trachtte het CDA-raadslid tevreden te stel len door hem toe te zeggen het punt op de volgende commis sievergadering aan de orde te stellen waar de heer Walen kamp echter niet mee akkoord ging. De loco- burgemeester trachtte de bal terug te spelen door het raadslid te verwijten dat hij hem niet eerder aan de motie had herinnerd doch gooide daarmee nog meer olie op het vuur. De heer Walen kamp verweet Waal dat hij 'de waarheid op een gruwelijke manier verdraaide' en toen ook het belendende raadslid Van Duyn de loco-burgemees ter ondemocratisch gedrag verweet wist de heer Waal zich te herinneren dat hij de betreffende motie eigenlijk vergeten was. Hij zei toe op een volgende vergadering met voorstellen te komen en richt te zich speciaal tot het CDA toen hij zei: „wat uw fractie betreft zal ik er voor zorgen dat er in ieder geval niet te veel straten hoeven te worden opengebroken Vragen energienota's Het CDA-raadslid Bleijie heeft de Algemene Raad van het Energiebedrijf Rijnland gevraagd of het opnemen en afrekenen van het energiebedrijf volgens schema verloopt en of aangegeven kan worden welke wijken zijn opgenomen en afgerekend, welk voorschotbedrag er wordt gehanteerd en boe de verhouding Is tussen bijbetalen en teruggeven. Tevens vraagt hij hoe de be woners die een verkeerde aanslag in de bus hebben ge kregen op de hoogte worden gesteld als de computer weer is gemaakt en hoe snel de bijstellingen van bet voorschotbedrag administratief wordt verwerkt Promotie universiteit De heer R.E. Poelmanverbonden aan het laboratori um voor Anatomie en Embryologie van de Rijksuni versiteit Leiden, verdedigt morgen aan de Leidse uni versiteit het proefschrift 'The development from one to three germ layers', waarmee hij hoopt te promove ren-tot doctor in de geneeskunde. Mevrouw A. van der Does-van der Berg, directeur van het Centraal Bureau van de Stichting Nederlandse Werkgroep Leukemie bij kinderen in Den Haag, hoopt morgen te promoveren op haar proefschrift 'Acute Lymphocytic in childeren in de the Netherlands'. In het proefschrift worden de resultaten van de behandeling bij kinderen met acute lymfatische leukemie in Nederland, besproken. Garenmarktpomp gerestaureerd Wethouder C. Waal van stadsvernieuwing heeft gistermiddag op de Garenmarkt de geheel gerestaureerde pomp met zoge naamde sajetklos in gebruik gesteld. In gebruik stellen is wel een groot woord, want echt water tappen doet het monument namelijk niet meer. Daarom toog Cees Waal onmiddellijk na zijn speech naar het naburig café ,,'t Vattegat", alwaar hij zich persoonlijk van het betere en immer vlietend tapwerk op de hoogte liet stellen. In het café maakte de wethouder gelijk van de gelegenheid gebruik om de Leidse pers een toelich ting te geven op een aantal verbeterings- en bestemmings plannen. Dat het daarbij niet alleen bij borrelpraat bleef (zie elders deze pagina) zal een ieder wel duidelijk zijn. ADVERTENTIE bv Gebr. Rolff s Handelmij. Industrieweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-Rijndijk Tel. 071-899206 Winkelcentrum Babyion Den Haag Tel. 070 - 85 13 08 t -8 i De panden aan het Noordeinde. LEIDEN Doordat de eigenaar van drie panden aan het Noordeinde zijn huizen wil verbouwen tot luxe drie kamerappartementen komen 41 stu denten per 1 september op straat te staan. Slechts het niet verlenen van een bouwvergunning kan de bewo ners voor de dreigende dakloosheid behoeden. De instanties die hun goedkeuring aan de plannen moeten geven staan machteloos aan de kant De vergimning is inmiddels ver leend, er is een verklaring van geen bezwaar afgegeven en alleen de ge meente en de rechter kunnen de eige naar, de stichting Pawanpoetra, nu nog tegenhouden de verbouwing uit te voeren en de bewoners op straat te zetten. Gisterochtend hoorde de commissie voor beroep- en bezwaar schriften de bewoners aan, die de ge meente alsnog wilden bewegen de bouwvergunning in te trekken. In '77 kocht de stichting Pawanpoetra de in zeer slechte staat verkerende panden Noordeinde 46-50 aan. In de drie huizen hebben inmiddels 41 stu denten een onderkomen gevonden. Herhaaldelijk drongen zij er bij de huiseigenaar op aan maatregelen te ne men tegen de verschillende lekkages en wat te doen aan de warm-water- en elektriciteitsvoorziening. De panden verkeren in een zeer brandgevaarlijke toestand. Harm Spanhoek, één van de bewoners: „Al die brieven haalden ech ter niets uit. Omdat de toestand on houdbaar was hebben we de zaak zelf maar ter hand genomen. De stichting liet de zaak gewoon verkrotten". Kort geding Via twee kort gedingen haalden de be woners hun gelijk en werd de Stichting Pawanpoetra op straffe van een dwangsom gedwongen de drie huizen op te knappen. Voor wat het pand Noordélnde 46 betreft voldeed de eige naar aan de door de rechter opgelegde verplichting, aan de panden 48 en 50 veranderde niets. De bewoners gingen door-met het zelf opknappen van de huizen maar niet zonder de daar voor gemaakte kosten in rekening te bren gen bij de eigenaar. De huur werd ver minderd met de kosten die de bewo ners maakten om de huizen enigszins bewoonbaar te maken. Van een huur overeenkomst tussen huurders en de Stichting Pawanpoetra is nooit sprake geweest De huurders betrokken de ka mers en maakten de huur aan de stich ting over, die dit altijd geaccepteerd heeft In de commissievergadering stel de een woordvoerder van de stichting dit niet als huur maar als onkostenver goeding te beschouwen. De studenten betoogden dat het niet in het belang van de bewoners zou zijn om de eigenaar toe te staan zijn huidige plannen uit te voeren. Evenmin zou het gemeentebestuur er bij gebaad zijn de toch al overvolle lijst van woningzoe kenden met nog eens 40 man uit te breiden. Een verbouwing achtten zij wel noodzakelijk maar niet als de con sequentie daarvan zou zijn dat zij daar door op straat zouden komen te staan. De voorzitter van de commissie, de heer Olivier, verklaarde echter dat de gemeente geen mogelijkheden had om de plannen te verhinderen. „Voor dit gebied geldt geen bestemmingsplan, de plannen voldoen aan alle voorschriften en er is een verklaring van geen be zwaar afgegeven. Zelfs al zou de ge meente dat willen, heeft zij geen moge lijkheid om een bouwvergunning te weigeren". Garantie Degevolgen voor de bewoners zijn even voorspelbaar als rampzalig. Slechts een succesvolle civiel-rechterlij- ke procedure kan de dreigende da kloosheid nog tegengaan. De rechter heeft echter reeds uitgesproken dat de bewoners per 1 september hun woon ruimte moeten verlaten, dit op grond van wanprestatie doordat zij de sticn- ting Pawanpoetra niet de volledige huur hadden overgemaakt. De bewo ners zijn van plan tegen deze beslissing in beroep te gaan. De dreiging van het dakloos worden blijft hen echter boven het hoofd han gen. De stichting Pawanpoetra biedt hen geen vervangende woonruimte aan en het huidige woonruimtetekort in Leiden geeft hen de garantie dat zij ook van gemeentezijde voorlopig niet op huisvesting hoeven te rekenen. Vol gens de studenten heeft de Stichting Studentenhuisvesting hen laten weten in verband met de komende eerste jaarsstudenten voorlopig geen woon ruimte beschikbaar te hebben. Verkopen Overigens betwijfelen de bewoners of de verbouwingsplannen werkelijk uit gevoerd zullen worden. Eén van de woordvoerders: „De stichting Pawan poetra heeft verschillende hypotheken op de panden en grote schulden bij on dermeer het architectenbureau Crone- man, het bureau dat de plannen heeft ontworpen. Het is dus maar de vraag of zij het kapitaal voor de verbouwing op kan brengen. Ik zou er niet van opkij ken als de stichting in september naar bezit gewoon verkoopt. En lege huizen verkopen nu eenmaal beter dan be woonde, vooral als er een bouwvergun ning bijgevoegd wordt".

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3