ceidóe (sowumïi is Stakende leerkrachten krij gen minder salaris •EN UYL: LIDMAATSCHAP NAVO NIET TER DISCUSSIE 0 Lastalla &v. Verlies communisten bij verkiezingen in Italië Carter belaagd door woedende menigte Proces Menten vertraagd MINISTER PAIS DREIGT MET MAATREGELEN lamp Afluisteren politie leidt tot proef-proces Iy? Meubelfabriek Oisterwijk toonaangevend in eiken Kleine winst christen-democraten loihekersdijk 34, 2312 DD Lelden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Lelden. Directeur-hoofdredacteur. J. J. Hallewas ief-redacteur: Wim BuIJteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) lonnementen: kwartaal 46,30; Jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Dinsdag II juni 1980. 70s jaargang no. 21677 Film „Een dag uit het leven van Iwan Denisowitsj" om 19.30 uur op Ned I en om 22.10 uur „Het spel van Robin en Ma- Op Ned. II om 20.27 uur „De Sullivans" en om 21.55 uur „Leven op aarde". Om 22.50 uur „Heel de mens". Veranderlijke bewolking en kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur tegen de twintig graden. Zwakke tot matige wind tus sen noord en oost. Zon op 05.17, onder 21.59 uur. Scheveningen hoogwater 02.14 en 14.47 uur, laagwater 10.36 en 23.05 uur. '^detineerde wint ffllDORM Een door een t dertig jaar gevangenis- rif veroordeelde Spanjaard schreven liedje heeft op d songfestival in Benidorm f i eerste prijs gekregen. De. 'A mponist van het lied „Qui- k tra"(Ik wens), is de 37-jari- Eleuterio Sanchez Rodri- die gestraft is voor een dtal, in de jaren zestig ge lde overvallen, waarbij j mensen om het leven Jn gekomen. Lute" zoals jin de volksmond genoemd ordt heeft in Spanje grote iaardheid gekregen we- enige zeer H \tsnappingen. Frans verzet tegen Nederlandse camping VALENCE In de Zuid- franse plaats Grignan heb* ben gisteren bewoners be toogd tegen plannen om daar een door Nederlan ders gefinancierde cam ping te vestigen. Zij vrezen, dat de op het ter rein van het kasteel van Crignan geprojecteerde cam ping gebruikt zal worden, om zich permanent te vesti gen. De betogers barricadeer den de toegangswegen en be schilderden muren met de dringende raad: „Nederlan ders, ga naar huis". Kaboel omsingeld NIEUW DELHI Islamitische rebellen zijn in grote getale er wordt gesproken van 20.000 vanuit de bergen in de rich ting van de Afghaanse hoofdstad getrok ken. De Afghaanse verzetsstrijders zouden, volgens reizigers uit het gebied, er in ge slaagd zijn door een ring van tanks heen te breken, die de Sovjettroepen om Kaboel hadden gelegd. Daarbij zouden zeker dui zend Afghanen zijn omgekomen. Gisteren kwamen er ook, zo is van zeer betrouwbare zijde vernomen, tienduizend man Ruissi- sche troepen in Kaboel aan om de stad te helpen verdedigen tegen islamitische ver zetsstrijders. Rondom de stad liggen onge veer vier Russische divisies met driedui zend tanks en pantservoertuigen. In andere berichten is sprake van een omsingeling door de Russen van de Afghanen. De stad Kaboel zelf zou geen gevaar lopen. RUSSEN NIET BEREID TOT BESPOEDIGING ONDERZOEK DEN HAAG De Rotterdamse recht bank zal niet vóór 25 juni kunnen be schikken over de resultaten van het onderzoek dat prof. dr. W. Veder ten behoeve van hei proces Menten instelt naar Russische archieven. Dit betekent een oponthoud in het proces van minstens vijf dagen. De Nijmeegse hooieraar in de Slavische talen had er aanvankelijk op gerekend zijn bevindin- ten uiterlijk 20 juni aan de rechtbank te unnen overleggen. Daarbij'was hij er vanuit gegaan dat de Russen de behande ling van zijn visum-aanvraag zouden be spoedigen. Naar nu blijkt neemt de Rus sische ambassade echter de gebruikelijke behandelingstermijn van 14 dagen in acht „Men heeft de uitreiking van het visum niet willen vetragen, maar ook niet bespoedigen", aldus de hoogleraar vanmorgen. Mentens verdediger mr. E. de Liagre Böhl zei met zijn pleidooi fn ie der geval te willen wachten tot na het onderzoek van prof. Veder. Hedenmid dag zou de rechtbank de gevolgen van de vertraging voor de procesgang bespre ken. Twee honden in auto omgekomen APPINGEDAM Twee herdershonden zijn dezer dagen In de afgesloten auto van hun baas om het leven gekomen. De man, afkommstig uit Roodeschool, moest voor bezigheden naar Appin- gendam. Hij parkeerde daar zijn auto en sloot de portieren. De honden zijn in de anderhalf uur, dat hun baas weg was, door de hitte bevangen. Een hond was bij terugkomst al dood, de tweede hond overleed op het politie bureau. Uitzending E.K. voetbal in gevaar MILAAN De wedstrijden om het Europees kampioen schap voetbal in Italië komen misschien niet rechtstreeks op de televisie. Eén van de vak bonden heeft gisteren geëist dat er betere arbeidsomstan digheden moeten komen voor cameralieden van de Italiaan se televisie; anders wordt er in de periode van het Europese voetbal gestaakt. Functionaris sen van de RAI, de door de staat beheerde omroep, die de reportages verzorgt, benadruk ten dat de bij de vakbond aan gesloten cameralieden een minderheid vormen onder alle televisiemedewerkers. DEN HAAG Stakende onderwijskrachten lopen de kans, dat hun salaris over de uren, die zij daar door verzuimen, wordt in gehouden. Dit geldt ook voor deelname aan de lan delijke aktie, die de Alge mene Bond van Onderwij zend Personeel (ABOP) op 19 juni aanstaande wil hou den. Op deze dag wil de ABOP een landelijke sta kingsdag organiseren, om te pleiten voor het behoud van arbeidskrachten in het onderwijs. Alleen al in Am sterdam dreigen volgens de Katholieke Onderwijs Ver eniging bijna tweehonderd onderwijskrachten ontsla gen te worden. Minister Pais heeft de schoolhoofden en -directies opdracht gegeven de onder wijsinspecties te melden welke leerkrachten aan sta kingsacties - gisteren in Amsterdam bijvoorbeeld - en aan de demonstratieve bijeenkomst van de ABOP deelnemen. In Amsterdam hebben gis teren onderwijskrachten van honderd openbare ba sis- en kleuterscholen al een dag gestaakt, om kracht bij te zetten aan de eis tot be houd van arbeidsplaatsen in het onderwijs. Wanneer mi nister Pais niet vóór vrijdag aanstaande laat weten, wel ke maatregelen hij denkt te nemen voor het behoud van arbeidsplaatsen, wil de ABOP-Amsterdam eind juni een schoolstaking van drie dagen afroepen. De Algemene Onderwij zersbond, tegenhanger van de ABOP, heeft zich giste ren fel gekeerd tegen deze stakingsacties, omdat door de acties de leerlingen de dupe worden. Deze bond heeft alle onderwijskrach ten in Nederland opgeroe pen niet aan de oproep van de ABOP gevolg te geven. Demonstrerende leerkrachten van honderd Amsterdamse scholen eisten gisteren, op gevaar af hun stakingsuren niet uitbetaald te krijgen, om meer arbeidsplaatsen in het onderwijs. Geen positieve discriminatie LEIDEN De universiteitsraad van Leiden voelt niets voor een „positieve discriminatie" van vrouwen in het we tenschappelijk onderwijs. De Raad meent, dat nog niet na drukkelijk aandacht geschonken kan worden aan het plaat sen van vrouwen „totdat gegevens zijn verzameld over de bestaande verhouding tussen mannelijk en vrouwelijk per soneel in onderscheiden functies en studenten in bepaalde studierichtingen". ifgev ig gi COlIfi dit" HAAG Mocht het i vol erkiezingscongres van de rdA, dat begin volgend ur wordt gehouden, uit- preken dat Nederland even- neel uit de NAVO moet tappen, dan is de kans zeer Iroot dat drs. J.M. den Uyl rvan afziet lijsttrekker van de socialisten te worden. „Ik spreek dat niet tegen," aldus zei Den Uyl gisteren in het openbaar bij de presentatie van het ontwerp voor „Weer werk", het nieuwe verkie- zingsprogram. Voorzitter Max van den Berg wilde zich er niet ovér uitlaten of hij in dat geval zal aftreden. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat de partij zich op het zelfde standpunt zal stellen als haar bestuur. Dat standpunt komt erop neer dat Nederland in de NAVO moet blijven, zij het wel als kritisch lid. Er is gebroken met de zogeheten voorwaar- denstrategie, die erop neer kwam dat Nederland het bondgenootschap zou moeten verlaten als dit niet aan een aantal voorwaarden zou willen voldoen. In plaats daarvan is nu gekozen voor een eigen be leid, waarin is opgenomen dat ons land binnen vier jaar zo veel nucleaire taken afstoot dat er nog één hooguit twee overblijven. Volgens Max van den Berg was het „normaal" dat een po litiek leider zijn onaanvaard baar uitspreekt, „mits deze methode zeer spaarzaam wordt gebruikt". Het moment, waar op Den Uyl zijn bezwaar ken baar had gemaakt, was vol gens Van den Berg ook juist geweest Italiaanse televisie-technici spa Irelflen met staking.... Een internationale ramp dreigt. i/ijfd .zodat de rechtstreekse uit- 5 1', ?ndin9en van de Europese 3ckt kampioenschappen voetballen to gevaar komen. APELDOORN De Apeldoornse ge meentepolitie wil dat de rechter een uitspraak doet over de toelaatbaarheid van het gebruik door particulieren van zogeheten scanners. Dat is apparatuur waarmee politie-berichten kunnen wor den afgeluisterd. In overleg met de Zutphense officier van justitie wordt binnenkort een proef-proces aangespannen. „We willen nagaan", aldus de Apeldoornse politie-inspecteur mr. G.Blonk, „of de afluisterpraktijken wel licht in strijd zijn met de privacy-bepalin- gen in het wetboek van strafrecht en in het Verdrag van Rome. „Volgens ons kan van een schending van de privacy worden gesproken als een willekeurig persoon door gebruik te maken van een scanner erachter komt dat bijvoorbeeld zijn buur man in het opsporingsregister voorkomt. Of dat bij het gezin van zijn collega de po litie ter assistentie is geroepen". Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog bezorgd. ADVERTENTIE Voor bouw en interieur: W. Barentszstraat 19, Leiden, tel. 071-134541 Keukens.- open haarden - tegels sanitair - alle verbouwingen Bewoners van de wijk „Liberty City" in Miami. Tijdens bezoek aan zwarte wijk Miami MIAMI President Carter van de Verenig de Staten is gisterenavond, tijdens een be zoek aan Miami (Florida), door een woeden de menigte uitgejouwd en zijn auto met ste nen en flessen bekogeld. De incidenten de den zich voor toen Carter een bezoek bracht aan „Liberty City", de zwarte woonwijk van Miami die onlangs het toneel was van ern stige rassenonlusten. In de wijk bracht Carter een bezoek aan een buurtcentrum, waar hij met de plaatselijke zwarte leiders sprak over de mogelijkheden voor de federale overheid om de schade die door de rassenonlusten is ontstaan te herstellen. Toen de president het gebouw verliet ontstak de buiten wachtende menigte in woede. Veel mensen maakten obscene gebaren naar de pre sident. Toen hij en zijn gevolg in auto's wegre den daalde hierop een regen van flessen en ste nen neer. Bij terugkeer in Washington werd Carter an dermaal geconfronteerd met de problemen van de zwarte Amerikanen. Vooraanstaande neger leiders verklaarden dat zij de zeer belangrijke „Zwarte Stem" aan de president zouden ont houden wanneer de belangen van hun kiezers niet beter zouden worden behartigd. ROME De regerende christen-democratische partij in Italië heeft bij de tweedaagse verkiezingen voor de gemeente- en pro vinciale raden haar postie versterkt door een lichte winst te boeken, ten koste van de oppositie voerende communistische partij, na de christen-democraten de grootste in bet land. Het opkomstpercentage van kiezingen van 1975 1,4 pet en de kiezers was lager dan ooit: kwamen daarmee -op een 88,5 pet. percentage van van 36,7 pet. Voor het net twee maanden oude centrum-linkse coalitie kabinet van premier Cossiga waren deze regionale verkie zingen een toets, die goed doorstaan is. De christen-de mocraten wonnen ten op zichte van de regionale ver- De communisten daarente gen zagen de 33,4 pet van vijf jaar geleden, terugvallen tot 31,5 pet. De socialisten kre gen 12,7 pet van de stemmen tegen 12.- pet vijf jaar gele den T

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1