Derwall kiest onverwacht Cullmann ials libero Spanning stijgt bij Or anje 3po port HANSI MULLER KRIJGT TEGEN TSJECHEN NOG EEN KANS AANLOOPNAAREK ZONDER PROBLEMEN ld nie Keegan fit EUROPA 80 Bearzot bang EK financieel groot succes LEIDSE COURANT T DINSDAG 10 JUNI 1980 PAGINA 17 om de spelers op wie Jan Zwartkruis re kent nog eens snel de revue te laten pas seren. Piet Schrijvers: de doelman van Ajax is in een geweldige vorm. Als enige Aja- cied in de selectie is hij optimaal gemoti veerd. Rekent zelf op een ijzersterk toer nooi. Niet alleen voor hemzelf, maar voor de gehele ploeg. Ben Wijnstekers: heeft zich de laatste week over zijn vormcrisis heengewerkt. In het laatste oefenduel, tegen Udinese, bewees hij naarukkelijk dat zijn vorm groeiende is. De Feyenoorder ontwikkelt zich langzamerhand tot een volwaardig international. Ruud Krol: vermoeid teruggekeerd uit Canada. Had daardoor aanvankelijk lichte aanpassingsproblemen. Is die tebo- ven gekomen. Krol is uitermate gretig. Nu de Ajax-last van hem is afgevallen maakt hij zich op om nog eenmaal voor het oog van de internationale voetbalwe reld te schitteren. Michel van de Korput: wisselwerking met Krol verloopt nog niet vlekkeloos. Desondanks mag op de volgend seizoen in Italië voetballende voorstopper gere kend wórden. Temeer omdat het Euro pees kampioenschap voor hem een idea le mogelijkheid is om meteen naam te maken in Italië. Hugo Hovenkamp: hangt de vlag uit zo dra het Europees kampioenschap begint. Is nog altijd bang dat hij door een blessu re het toernooi zal missen, zoals hij twee jaar geleden ook het wereldkampioen schap in Argentinië moest laten lopen. Hovenkamp is in topvorm. Is zelfs zo gretig dat Zwartkruis hem zo nu en dan moet afremmen. Arie Haan: de smaakmaker van het Ne derlands elftal. Na een moeilijke aanpas singsperiode behoort Haan weer tot de groep. Het vakmanschap van Haan wordt door de gehele selectie erkend. De speler van Anderlecht heeft overigens nog niet de topvorm van twee jaar gele den in Argentinië. Veel scheelt het ech ter niet. Huub Stevens: manusje van alles in de ploeg. De. eerst aangewezen man om de rol van Krol over te nemen zodra de aanvoerder van Oranje besluit om door te schuiven naar het middenveld. Ste vens heeft het volle vertrouwen in de EK. Willy van der Kerkhof: heeft geen ge makkelijke taak in de groep nu hij min of meer de rol van Schoenaker moet overnemen. Een taak die de PSV'er ech ter wel past, hoewel hij toch niet het loopvermogen heeft van de afgevallen Schoenaker. Van der Kerkhof weet zich echter in de rug gedekt door Stevens, waardoor hij, indien noodzakelijk, zijn verdedigende rol iets kan afzwakken. Martin Vreyssen: de debutant. Verdient dat debuut omdat hij duidelijk heeft aan getoond in een veel betere vorm te ste ken dan Rep. Voor Vreyssen vormt het EK een springplank naar de toekomst. Kees Kist: vantevoren nog een vraagte ken, maar na de voorbereiding een spits waar Zwartkruis niet meer omheen kan. Zeven treffers in drie wedstrijden is ook niet niets. In Italië wordt er nog altijd van uitgegaan dat Kist daar volgend sei zoen speelt. Ornaat de speler van AZ zelf ook die wens heeft, ziet Kist het EK als een goede kans om van Nederland naar Italië over te springen. Rene van de Kerkhof: tot op heden nog tamelijk onopvallend. De vorm begint er echter aan te komen. Zijn snelheid vormt een belangrijk wapen nu het Ne derlands elftal vanuit een gesloten de fensie probeert Europees succes af te <jwingen. ROB HARTOG ill HOME - Joepp Derwall, de Westduitse Sondscoach die woensdag tegen Euro- [>ees titelhouder Tsjecho-Slowakije tan zijn eerste grote toernooi begint, leeft de knoop doorgehakt. Lang ïeeft de opvolger van Helmut Schön ïagedacht over de bezetting van de zo belangrijke liberoplaats. Aanvanke- ijk zag het er naar uit dat de 53-jari- ;e Derwall, wiens prestatielijst wordt ;esierd met twee interlands, achter- lan de organiserende rol in de voeten :n hersens van de 25-jarige Uli Stieli- ce (Real Madrid) zou stoppen. Im- ners, de 1,78 meter lange Stielike had vooral in de laatste oefenwedstrijd It pan het Westduitse team tegen pe Sayern München (waarin afscheid g iverd genomen van de legendarische lipt kPP Maier) indruk gemaakt als libe ro. Derwall vond dat ook, maar tot ie- '^lers verrassing besloot hij Stielike jalsnog te laten opschuiven naar het middenveld en de 30-jarige Bernd IriCullmann (FC Köln) als laatste man in de favoriete ploeg te halen.- Jim 1 legt Derwall uit: „Inderdaad heeft Stie like het als laatste man goed gedaan. Hij deed me denken aan Franz Beckenbau- er, goed opkomend, goed organiserend. Maar tijdens de laatste oefenwedstrijden mij ook gebleken dat er in ons mid- hveld te weinig snelheid zit. Het gaat traag, de acties worden te langzaam evoerd. In die linie wil ik agressie hebben. En Stielike is een voetballer die agressief kan spelen. Daarom heb ik hem naar het middenveld gehaald". Het is dan ook te verwachten dat uit de Westduitse selectie, die gistermiddag in een benauwd en druilerig Rome arri veerde, een viermans sterk middenveld gehaald wordt. Bernd Förster (VFB Stuttgart) en Bernd Schuster (FC Köln) of Herbert Zimmermann (FC Köln) als mandekkers en Uli Stielike (Real Ma drid) en Hansi Müller (VFB Stuttgart) als aanvallende pionnen. Derwall: „Te gen Tsjecho-Slowakije wordt de wed strijd op het middenveld gewonnen. Daar hebben die Tsjechen Panenka lo pen. Een schitterende voetballer die je weinig ruimte mag geven. Als je hem laat voetballen, kun je wel eens in de problemen komen. Daarom wil ik dat het middenveld zo sterk mogelijk is. Ag- gressief, snel, dat is de enige manier om een wedstrijd te winnen. Geloof me, ach terin win je geen duel". Vedetteneigingen Het opschuiven van Stielike houdt wel licht in dat de 26-jarige Felix Magath (Hamburger SV) het slachtoffer wordt van Derwall's plotseling gewijzigd ideaalbeeld. Want alles wijst er op dat' Derwall Hansi Müller, de vedette van VFB Stuttgart en door de Westduitse bondscoach aangekondigd als de grote spelbepaler, maar door tegenvallende prestaties en vedetteneigingen niet ge il WKÊLteJËk* tavus n vai Ziekt! >reaal /ijl h h< doo heef - H. hee n hi >y g< :heve hon Di ai Pr eon achtergrond van bergen en wolken werken Willy van de Kerkhof, Dick Nanninga, Huub Stevens en RUud de lichte oefeningen af. n NAPELS - De spanning stijgt in Delle lerme, het paradijselijke oord waar iet Nederlands elftal de laatste voor bereidingen treft voor de openings wedstrijd tegen Griekenland. Anders lan in het landelijke Villach in Oos tenrijk, wordt de selectie van bonds coach Jan Zwartkruis nu voortdurend Van alle kanten geconfronteerd met ie naderende start van het Europees kampioenschap. Jan Zwartkruis: „Je *tunt aan alles merken dat het toer- looi op het punt staat te beginnen. De ipanningsthermometer loopt op. De [«(concentratie is ook veel groter dan tij dens die week in Oostenrijk. Lang haam maar zeker groeit de selectie toe eelBaar °Peninï van het toernooi". >at alles verloopt tot op heden zonder iroblemen. „Dat was ook niet te ver achten", meent Zwartkruis. „Voor top- Voetballers is deze situatie beter dan die Oostenrijk. Vedettes kun je niet in een klooster zetten. Die moeten ook in- irlijk voelen dat er iets staat te gebeu ren. Tenslotte speelt Toon Hermans ook liet meer in een boerenplaatsje. Die ïeeft ook zoveel niveau dat hij in volle 'idsschouwburgen moet spelen. Dat geeft een brokje inspiratie. Met voetbal lers is dat ook zo". Vanavond maakt Jan Zwartkruis offi cieel bekend welke elf spelers hij laat opdraven tegen Griekenland. Surprises zullen er echter niet zijn, want de spelers op wie de bondscoach van Oranje rekent zijn fit. Zwartkruis: „Toch wacht ik nog even. Je weet nooit wat er op het laatste moment nog kan gebeuren". Jan Zwartkruis ziet tegenstander Grie kenland niet al§ een opponent waar Oranje'moeiteloos overheen kan walsen. „Integendeel zelfs", reageert Zwartkruis., „Het Griekse voetbal oogt simpel, maar is dat niet. Als geen andere ploeg zijn de Grieken in staat om ook buiten hun speelplan te opereren. Zij spelen oncon troleerbaar voetbal. Je zult tegen zo'n ploeg negentig minuten geconcentreerd moeten blijven, anders kan je lelijk ver rast worden". Jan Zwartkruis komt tot die conclusie na het uitgebreid bestuderen van de rappor ten die de assistent-bondscoaches Rob Baan en Ger Blok over Griekenland hebben gemaakt. Zwartkruis: „We heb ber één voordeel, we weten genoeg over het Griekse voetbal. Zelf heb ik die ploeg trouwens ook een keer zien spelen, tegen Frankrijk (1-5 om precies te zijn)". Om helemaal goed voorbereid te zijn heeft Jan Zwartkruis ook nog contact opgenomen met Frantisek Fadrhonc, de oud-bondscoach van het Nederlands elf tal die nu al een aantal jaren in Athene werkt. Zwartkruis: „Fadrhonc heeft een uitvoerige analyse gemaakt van het Griekse voetbal Voor mij was dat zeer waardevol. Ik hoop dan ook nu voldoen de informatie te hebben om niet door de Grieken verrast te kunnen worden". Bekroning Morgenavond is het dus zover. De gede gen voorbereiding van het Nederlands elftal moet dan een eerste bekroning krijgen in het duel tegen Griekenland, voor Oranje de eerste tegenstander op weg naar Europees succes in Italië. Drie dagen Zeist, een volle week Oostenrijk en nu tot slot in Napels hebben de Oran jeselectie tot een hechte eenheid ge smeed. Hoewel prognoses gevaarlijk zijn heeft het er alle schijn van dat het Ne derlands elftal ondanks kwliliteitsverlies klaar is voor een serieuze gooi naar Eu ropees voetbalmetaal. Zo kort voor de confrontatie tegen de Grieken is het een uitgelezen moment Arie Haan heeft plezier in de belangstelling die Italiaanse iongetjes voor hem aan de dag leggen na de training. (Van onze speciale verslaggever) ROME - Tot opluchting van de Engel se bondscoach Ron Greenwood heeft Kevin Keegan zich topfit bij de EK- -selectie gevoegd. Keegan, volgend seizoen spelend voor Southampton, werd binnen 48 uur tweekeer uitzon derlijk zwaar getest. Keegan's knie; die in zijn laatste wedstrijd voor Hamburger SV danig werdgeraakt, hield het uitstekend. Ron Greenwood moet het de komende dagen in Italië beslist niet alleen op knappen. Greenwood heeft namelijk de beschikking over maar liefst zeven spionnen, die alle,gegevens over de te genstanders zullen verzamelen. Mick Mills, aanvoerder van Ipswich Town en verdediger in de nationale ploeg, zal donderdag in de openingswed strijd van Engeland tegen België in Tu rijn wellicht met een verband a la Rene van de Kerkhof opdraven. Mills brak namelijk onlangs zijn arm, is wel rede lijk hersteld, maar ondervindt toch nog last van de arm. Vandaar dat momenteel door de Engelse medische staf onder zocht wordt of er voor Mills geen steun gevend manchet ontworpen kan worden. Rene van de Kerkhof speelde destijds in Argentinië met een dergelijk manchet de finale tegen het gastland. (Van onze speciale verslaggever) ROME Enzo Bearzot, de door het omkoopschandaal zo geplaagde Ita liaanse bondscoach, heeft weinig zin meer in de openingswedstrijd van zijn team. Italië moet donderdag 12 juni namelijk aantreden in Milaan tegen Spanje. Niet dat Bearzot zo verschrikkelijk bang is van de Spanjaarden, die al maanden roe pen dat er voor hen geen hoofdrol is weggelegd, maar meer voor het Milanese publiek, dat volgens Bearzot als een fu rie tekeer zal gaan als het even niet lek ker loopt Ooorzaak: het omkoopschandaal. AC Mi lan werd door de Italiaanse voetbalbond namelijk teruggezet naar de weinig aan trekkelijke tweede divisie, terwijl het eveneens beschuldigde Juventus door die voetbalbond vrijgesproken werd. Aangezien het Italiaanse elftal heel wat Juventus-namen herbergt, vreest Bear zot dat het Milanese publiek dat deel van het team danig op de korrel zal nemen. Mocht Italië er niettemin in slagen de Europese titel te veroveren, dan wacht de speler een bedrag van liefst honderd duizend gulden. Verlies in de finale le vert de helft van die som op. Voor de derde plaats mogen de speler 40.000 in casseren, voor de vierde positie 30.000. Uitschakeling in de voorronde is altijd nog goed voor 23.000 gulden. (Van onze speciale verslaggever) ROME - Het EK in Italië belooft fi nancieel gezien een groot succes te worden. Vrijwel alle wedstrijden zijn uitverkocht De plaatsbewijzen kosten 7 tot en met 75 gulden, terwijl de televisierechten onge veer 4,5 miljoen gulden opleveren. De totale kosten van het evenement bedra gen ongeveer zeventien miljoen. Van dat bedrag werd vijftien miljoen besteed aan de renóvering van de vier stadions. Voorin rekent de gehele Duitse natie, die na het echec in Argentinië snakt naar een nieuw succes, uiteraard op de ge vaarlijke Karl-Heinz Rummenige van landskampioen Bayern München. Een naam die de Tsjechische oefenmeester Joseph Venglos de stuipen op het lijf jaagt. Venglos: „Een razendsnelle en slimme voetballer. Met hem heeft de Westduitse aanval iets aparts. Een beetje ruimte en Rumenige profiteert ervan. Dat wordt voor ons het grootste pro bleem, Rummenige uitschakelen". Naast Rummenige zal ook Klaus Allofs (Fortu- na Düsseldorf) trachten het leven van de overige in Italië aanwezige verdedigers zuur te maken. Aangevuld met aanva' lende acties van Stielike die aan het overzicht agressie moet paren. Pas dan ziet Derwall succes dagen: „Het team dat het middenveld zodanig kan uitbalance ren dat er ieder voetbalelement in zit, komt in dit toernooi erg ver", besluit hij. ROMAIN VAN DAMME Hansi Müller (rechts) krijgt ondanks vedetteneigingen toch nog een kans tegen de Tsjechen. liefd in de „Mannschaft", handhaaft. Müller, 22 pas, krijgt tegen de Tsjechen nog een kans, waardoor Felix Magath, de laatste tijd uitstekend in vorm, op de bank blijft. In de overige linies kent Derwall weinig problemen, of het moet de lichte blessu re zijn waarmee verdediger Karl Heinz Förster naar Italië is afgereisd. Als För ster morgenavond niet speelklaar is, doet Derwall een beroep op het bijtertje Han s-Peter Briegel (FC Kaiserslautern).

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17