Rotterdams springfestival wil alternatief zijn voor Spelen Ha Individuele deelneming Spelen weer ter discussie Anatoli Karpov in schaaktoernooi Ju ven tus biedt dertig miljoen voor Maradon 8 BE»0«MiS Basketbalteam voor kwalificatie naar Turkije Suriname blijft thuis Tennissers zoeken gras weer op Vijfkampsters mikken op limiet voor Spelen Tips voor Duindigt Binkhorst vierde INSCHRIJVING STAAT OPEN VOOR AMATEURS EN PROFS Sportwereld^ De Grootmeestergroep bestaat uit Smejkal (Tsj), Rogoff (Ver.St.), Sznapik (Polen), Panno (Arg.), Unzicker (WDld) en de Nederlanders Van Wijgerden, Böhm, Borm, Hofland, Langeweg, Ligterink ën Ree. In de Meestergroep komen uit Dür (Oost, Formanek (Ver.St.), Haik (Fran), Schiffer (WDld), Tsjernin (Rusl) en de Neder landers Baljon, De Boer, En klaar, De Savornin Lohman, Scheeren, v.d. Sterren en Vo gel. Voorts zijn er een invita- tiegroep, een jeugd- en een subtoernooi. Als gebruikelijk heeft Jac. Ha ring een probleem geconpo- neerd, ditmaal een tweeling- tweezet Probleem A toont de letters IBM; probleem B toont het ge tal 20. A wit geeft mat in 2 zetten. B wit geeft mat in 2 zetten. Het toernooicomité looft de volgende prijzen uit: Geldprij zen van 100,- 75,- en 50,- en tien toernooimagazines 1980. Men loot reeds mee voor de prijzen indien men 1 goede op lossing inzendt. U wordt verzocht de sleutel- zet(ten) te sturen naar: me vrouw B. Hoeksema-Meijer, Korte Regel 7, 1687 VG Wog- De inzendtermijn sluit op 1 au gustus 1980. SPORT LEIDSE COURANT DINSDAG 10 JUNI 1980 PAGINA 16 LAUSANNE Het bestuur van het In ternationaal Olympisch Comité buigt zich in Lausanne opnieuw over de vraag of individuele atleten toegelaten moeten worden tot de Spelen, ook al boycotten hun nationale Olympische comités Moskou. De kwestie van indi viduele - en ploeginschrijvingen van landen, die niet naar de Sovjet-Unie gaan, staat hoog op de agenda van de tweedaagse bijeenkomst van de acht bestuursleden in het IOC hoofdkwar tier van het Chateau de Vidy. Atleten uit enkele landen, met inbegrip van de Verenigde Staten, hebben hun aanvrage direct aan het IOC gericht. Vol gens insiders voelt het IOC er weinig voor zijn eigen regels te overtreden door indi viduele atleten startgelegenheid te bieden omdat dit zowel de nationale olympische comités als de internationale sportfedera ties in een moeilijke positie zou brengen. Anders lijkt dit te liggen met de ploeg- sporten. Het verzoek van de Japanse vol- leybalbond om met de damesploeg deel te mogen nemen, schijnt enige kans op in williging te hebben. Een ander punt van de agenda is de opvolging van voorzitter Lord Killanin. Het bestuur schijnt er veel voor te voelen de verkiezing van een Buiten de officiële persconferentie om maakte het Franse bestuurslid, de 76-jari- ge graaf Jean de Beaumont, bekend dat enkele van meer dan tachtig afgevaardigd den bij de Spelen voor honderd procent worden gefinancieerd door het Sovjetrus- sische organisatie-comité. Veertig landen zouden zijn betaald om naar Moskou te komen. „Je krijgt de indruk, dat de Rus sen dat doen om toch maar weer een land en een vlag meer bij de openingsparade te hebben, aldus de Fransman. De Beaumont weigerde te zeggen om welke landen het gaat. BAD KREUZNACH De Fiba (internationale basket balfederatie) heeft op de jaar vergadering in Bad Kreu- znach de organisatie van het kwalificatietoernooi voor de Europese titelstrijd toegewe zen aan Turkije. In een nog onbekende plaats zal van 3 tot 11 mei 1981 het plaatsingstoernooi gehouden worden. Het Nederlands team is in dit toernooi in een groep ingedeeld met West-Duitsland, Bulgarije, Zweden en Roeme nië. Het toernooi om het Euro pese kampioenschap wordt la ter in het jaar in Frankrijk ge houden. Tevens kwam het deelnemers- veld aan het olympisch bas ketbal toernooi in Moskou rond. Na de afschrijvingen van de boycottende landen Verenigde Staten, Canada, China en Argentinië werden Zweden, India, Brazilië en Mexico of Cuba bereid gevon den de opengevallen plaatsen in te nemen. Zonder de aan wezigheid van de Verenigde Staten, meervoudig olympisch kampioen en Canada, in Mon treal vier jaar geleden halve-' finalist, is de sportieve waarde van het toernooi aanzienlijk gedevalueerd en zal de strijd om de gouden medaille vrijwel een Oosteuropese aangelegen heid worden. Het ligt voor de hand, dat de Sovjet-Unie en Joegoslavië in het rechtstreek se finale-duel over de verde ling van het hoogste eremetaal zullen beslissen. T)e poule-indeling is: Poule a: Sovjet-Unie, Brazilië, Tsjecho- Slowakije en India. Poule b: Joegloslavië, Puerto Rico, Spanje en Senegal. Poule c: Italië, Mexico of Cuba, Zweden en Australië. PARAMARIBO Suriname, dat aanvankelijk behoorde tot de 84 landen, die de uitnodiging voor de Zomerspelen ac cepteerden, zal niet in Moskou vertegenwoordigd zijn. De Zuidamerikaanse republiek heeft geen atleten van interna tionale klasse. De enige overgebleven gegadigde, de verspringer Dennis Malone, slaagde er zondag niet in de olympische limiet van 7 meter 55 centimeter te springen. Eerder had de Surinaamse atletiekbond de hardloper Sammy Monssels moeten afvoeren, omdat deze de Nederlandse nationa liteit bleek te hebben. De Surinaamse voetbalbond wenst geen gebruik te maken van de mogelijkheid om naar Moskou te gaan na het uitvallen van de Verenigde Staten. De bond stelt dat Su riname in de beslissende wedstrijden werd uitgeschakeld. LONDEN In Chicester en Londen zijn gisteren grasbaan- toernooien begonnen, waar speelsters en spelers zich voor bereiden op Wimbledon. Bij het damestoernooi in Chiches- ter gaat het om 200.000 gulden, bij het toernooi van Queens Club in Londen om 250.000 gulden. In de eerste ronde van het toernooi in Chichester won Betty Stöve met 76, 6—3 van de Amerikaanse Nancy Yeargin. De voornaamste overige resultaten: Rosie Casals (Vst)- Stacy Margolin (Vst): 63, 62; Diane Desfor (Vst)-Joanne Russel (Vst): 7—6, 75. Londen: Phil Dent (Aus)-Thomas Koch (Bra): 64, 67, (6-2; Vijay Amritraj (Ind)-Bob Lutz (Vst): 46, 62, 6—0; Dick Stockton (Vst)-Shlomo Glickstein (Isr.): 63, 63; John Alexander (Aus)-Andrew Jarrett (Gbr): 63, 76; Tim Gullikson (Vst)-Erik van Dillen (Vst) 63, 64. DEN HAAG Els Stolk (Sagitta), Olga Commandeur (Ada) en Tineke Hidding (Daventria) vormen de Neder landse ploeg, die zaterdag en zondag in Talence bij Bor deaux deelneemt aan de vijf kamp wedstrijd tegen Frank rijk, Zwitserland en Finland. Het drietal zal in de Zuid- franse stad proberen te voldoen aan de NOC-limiet voor uit zending naar de Olympische Spelen, die bij elektronische tijdwaarneming op 4400 punten is gesteld. Edine van Heezik, de Nederlandse recordhoudster verspringen- met 6 meter 57, zal het komende weekeinde niet deelnemen aan de West Athletic-wedstrijden in Winterhur. De Amsterdamse is geblesseerd. Sylvia Barlag, die in de Zwitserse plaats zou uitko men op de 100 meter horden en het hoogspringen, doet nu het verspringen en wordt op de 100 meter horden vervangen door Marjan Olyslager. Ria Stalman is aangewezen voor het discus werpen. Connie Vermazen (Sparta) heeft zich teruggetrokken voor de 4x400 meter estafette. In de herenploeg loopt Jan Harland (Sparta) de 110 meter hor den in plaats van Bert Knollema en Wil van Uythoven doet het kogelslingeren voor Peter van Noort. Voor de hink-stap-sprong is Peter van Leeuwen aangewezen. WASSENAAR De tips voor de rennen en draverijen die morgen op Duindigt worden gehouden. De eerste start is om 13.30 uur. Onze tips: FAKENHAMPRIJS: Ilvico, Let's Be Good en Tatort. FOLKESTONEPRIJS: Davine Raaphorst, Une de Roi en Rila- na. LAVENDELPRIJS: Ditcher, Esther en Frisky Mary. NEEDEPRIJS: Ria Prince, Rita Avon en Super Fortuna. NIJKERKPRIJS(eerste afdeling): Special Rara, Tiger Hanover en Showgirl. LEERLINGKAMPIOENSCHAP VI: Romeo HoUandia, Refin Buitenzorg en Rick Hanover. NISPZNPRIJS: Tony Vitesse, Right van Boko en Omantus Duke. NORGPRIJS: Swift Fortuna, Pavette Bronstee en Tasja Lobell. NIJEVEENPRIJS: Rainier Gallant, Orpheus en Odette Osse- NIJKERKI^RIJS: Top Star Laren, Thunderball en Tongo Bui tenzorg. LA ROCHELLE Boudewijn Binkhorst en.Kobus van dei^ Berg, de Nederlandse zeilafvaardiging naar de Olympische zeilregatta in de star-klasse, hebben gistermorgen de eerste race in de strijd om het open Europese kampioenschap voor de- kust van La Rochelle afgerond met de vierde plaats. De zege ging naar de Italiaan Fravezzi en Dalvit, die in Tallin eveneens aan de start zullen verschijnen in de jacht op olym pisch goud. Absent in Estland als gevolg van de boycot zijn de Westduitsers Hagen en Hösch, die in de Franse badplaats op de tweede plaats beslag legden. Zege voor Brazilië RIO DE JANEIRO Het Braziliaanse elftal heeft de e ste wedstrijd onder leiding van bondscoach Santana j winst omgezet. In het machtige Maracana-stadion, dat i 34.316 toeschouwers slechts voor een zevende deel gevi was, won de meervoudige wereldkampioen met 2—0 Mexico. De doelpunten werden na de rust gemaakt en kwamen op naa van Ze Sergio (47e minuut) en Serginho (68e minuut). De strijd tegen Mexico was de eerste van een serie van drie int? landontmoetingen, die Brazilië deze maand afwerkt. Paragi en Bolivië komen nog op bezoek in Rio de Janeiro. Ivic tekent bij Anderlecht BRUSSEL De Joegoslaaf Tomislav Ivic heeft'in Bn het contract ondertekend, dat hem voorlopig voor één vol balseizoen trainer aan Anderlecht bindt. Het was al weken een publiek geheim, dat de oefenmeester Hajduk Split bij Anderlecht aan de gang zou gaan, maar het fa richt werd in bestuurlijke kringen steeds ontkend. Voor hij t\? jaar geleden terugkeerde naar Split was Ivic twee jaar trairi van Ajax. Anderlecht heeft intussen het contract met de F Urbain Braems, dat nog enige tijd liep, afgekocht. Weer nederlaag Van der Hart NEW YORK In New York keken 35.000 toeschouwers I langstellend toe hoe de Cosmos in de tiende wedstrijd y dit seizoen het ongeslagen record niet alleen handhaafL maar tevens Atlanta Chiefs vernederde door zes keer te s< ren. Het leeuwe-aandeel nam de Italiaan Chinaglia voor zijn rek ning. Hij trof drie keer de roos. Voor de resterende treffers kenden Romero, Alberto en Johan Neeskens. Cor van der Hart moest zijn zesde nederlaag incasseren. De tra ner van de Fort Lauerdale Strikers verloor bij Tampa Bay Ro' dies met 21. Voor de Strikers scoorde de Peruaanse vetera Cubillas, die met de later vanwege een blessure vervangen Bi ziliaan Marinho tot de uitblinkers behoorde. ROTTERDAM Van 13 tot en met 17 au gustus is er in Rotterdam een groot interna tionaal springruiterfestival, min of meer als alternatief voor de Olympische Spelen in Moskou, waar vele landen (waaronder Ne derland) niet met hun paarden aan de start zullen verschijnen. De voorzitter van de Stichting Nederlandsche Hippische Sport bond, Jos Stehouwer: „Het springfestival zal groter worden dan het Europees kampioen schap dat vorig jaar in Rotterdam werd ge houden. Wij rekenen op een soort wereld- toernooi. Buiten de Westeuropese landen zullen hoogswaarschijnlijk ook Amerika, Canada, Australië, Mexico en Nieuw-Zee- land meedoen. In Rotterdam wordt geheel volgens de Olympische formule gereden. Het toernooi zal nagenoeg gelijkwaardig zijn aan een wereldkampioenschap. De ver wachting is dat er zeker honderdvijftig paarden zullen meedoen". Ook voor de andere disciplines, dressur en mili tary, staan compenserende hippische festivals voor de deur. Van 7 tot en met 10 augustus is er een dressuurfestival in Goodwood en van 21 tot en met 24 augustus een military in Fontaine-, bleau (Frankrijk). Nederland zal naar beide evenementen een equipe sturen. In tegenstel ling tot de Olympische Spelen gaat het hier om open wedstrijden, zodat zowel amateurs als pro fessionals kunnen inschrijven. De NHS heeft goede hoop dat men voor deze evenementen een behoorlijke subsidie zal krij gen van CRM. Voorzitter Steehouwer.,, Staats secretaris Walles de Vries heeft toezeggingen gedaan in die richting. Wij hopen op een be drag dat in de buurt komt van anderhalve ton. Zowel in Rotterdam, Goodwood als Fontaine- bleau hoopt men op een sponsoring van het mi nisterie van landbouw, dat tijdens die gebeurte nissen de Nederlandse paarden en landbouw- produkten wil propaganderen". Op 19 mei kwamen de hippische sportbonden uit West-Duitsland, Frankrijk, Nederland, En geland en Zwitserland overeen om deze disci plines als compensatie voor een echte Olym pische krachtmeting te organiseren. Het is mo gelijk dat landen die wel aan de Olympische Spelen deelnemen ook bij deze wedstrijden niet zullen ontbreken. Op de drie evenementen zijn identieke medailles te verdienen in goud, zilver en brons. De internationale federatie (FEI) staat positief tegenover de wedstrijden. Het bestuur van het CHIO is erg ingenomen met de organisatie van het springfestival, ook al is de voorbereiding erg kort. De organisatie sartte vorig jaar direct na de Europese kam pioenschappen met de voorbereidingen van het jaarlijkse CHIO. Men heeft daar evenals andere jaren weer behoorlijk veel sponsors voor ge vonden. Vorig jaar duurde het EK vier dagen, het springfestival gaat vijf dagen duren. De landenwedstrijd voor teams is niet zoals gebrui kelijk op zaterdag, maar op vrijdag. Dit is ge daan om de toppaarden de nodige rust te geven voor de zondagmiddag te houden Grote Prijs van de Stad Rotterdam. De organisatie van het springfestival zal ongeveer drie ton meer kos ten dan een normaal Rotterdams CHIO en dat is altijd nog honderdduizend gulden meer dan de EK vorig jaar. Voor het eerst komen in Rotterdam amateur- ruiters en profs in een springevenement in ac tie. Stehouwer: Dat kan wel eens de door braak gaan betekenen. Voor Rotterdam is dit natuurlijk een goede zaak. Ik dacht dat de orga nisatie op veel publiek mag rekenen. De NHS is Jos Stehouwer: „Het springfestival zal groter worden dan het Europees kampioen schap". blij dat er in Rotterdam een goede organisatie zenpot voor het springfestival zit ongeveer is, anders behoef je natuurlijk nooit aan zo'n ge- 150.000 gulden. beuren te beginnen". In de Rotterdamse prij- ARTHUR VAN RIJSWIJK Anatoli Karpov. TURIJN Het voetbaltalent Diego Maradona heeft de liaanse geldschieters tot actie aangespoord. Om de tijnse voetbalinternationaal aan Juventus te binden i president van de Italiaanse kampioen, Giampiero ti, naar Argentinië afgereisd om de 19-jarige speler en club Flamengo Buenos Aires een aanbieding te doen ruim 30 miljoen gulden. Daarin zijn begrepen de bedragen voor een contract van dnfCullr jaar, handgeld en de transfersom. De sponsor van Juventus Gianni Agenelli, de grote baas van het Fiat-concern. Kortgeleden is een aanbieding van FC Barcelona, dat ruim miljoen gulden op tafel wilde leggen, in Buenos Aires met als argument. „Deze speler is niet te koop". iROMl xmds jees tan z ïecft leeft I z De de Legt h deed Maradonna. Gerard Schipper bedankt voor wielerploeg (Van onze sportredactie) EMMEN - Gerard Sohippe uit Ter Apel heeft wieiet bondscoach Rini Wagtman te kennen gegeven niet mee voor de selectietraining vat de Olympische 100 km-ploe| in aanmerking te willen ko men. Als reden geeft de Batavus 1 -renner op het ontbreken vat een goede ondergrond. Ziekti en blessures zijn er de ooreaal van dat Schipper aan geen enïJAl kele voorjaarsklassieker heeflTen kunnen deelnemen, terwijl h het tevens Olympia's Tour doo bere Nederland aan zijn neus heef Wed zien voorbijgaan. lean HEERHUGOWAARD He kun Nederlandse softbalteam heefnoo; een oefenwedstrijd tegen he spat Canadese Oshawa Whitby gejcom wonnen met 8-0. den; ROTTERDAM De Scheve ninger Wim Hus won eet amateurcriterium over hon derd kilometer in 2.23.10. MADE De profronde v« Made leverde een overwin ning op voor Cees Priem. Le< van Vliet was de sterkste in Nacht van Valkenburg. WARSCHAU Na de eerst dag van de atletiekinterlani tegen Polen kijkt West-Duits land tegen een achterstani aan van 62-54. AMSTERDAM Wereld kampioen Anatoli Karpov be hoort tot de deelnemers aan het twintigste IBM-schaak- toemooi dat van 27 juni tot en met 18 juli in het Cresthotel te Amsterdam wordt gehouden. Er is een Kroongroep waarin, behalve Karpov, zullen uitko men de Rus Dolmatov, de Tsjech Hort, de Deen Larsen, de Hongaar Ribli en de Neder landers Sosonko, Timman en Van der Wiel.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 16