Vertrouwen in behoud 1 van vrede in wereld' Joodse fundamentalisten eisen westelijke Jordaanoever renkins voorstander /j Britse eentrumpartij [ELMUT SCHMIDT OP CONGRES SPD: rj [Amnesty: [martelingen I in Turkije Situatie in Bolivia gespannen Overleg zoutverdrag in Rijncommissie zonder succes ^BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 10 JUNI 1980 PAGINA 15 i Ier (Van onze correspondent Ami van Vree 5SEN Op het verkie zingscongres van de Duitse Socialistische tij (SPD) in Essen :ft Bondskanselier Helmut Schmidt gis te il zijn vertrouwen uit- iïgesproken dat de vrede 1 in de wereld bewaard kan blijven en dat de kansen om de huidige crisis de baas te worden overeind zijn gebleven. Noch de situatie in Iran, noch die in Afghanistan, noch de aanhoudende Palestina-kwes- noch de ellende in de Der de Wereld en noch de over dreven bewapening hebben een wereldbrand kunnen ver oorzaken, aldus Schmidt. Hij waarschuwde er echter wel voor dat er ook voor Europa gevaren dreigen als regionale mflicten in de wereld niet tot Heren, niet 20 hard" lijkt de Westduitse Bondskanselier Helmut Schmidt te zeggen tegen partijvoorzitter Willy Brandt en fractie voorzitter in de Bondsdag Herbert Wehner wanneer zij, op het SPD-partijconges in Essen, de Bondskanselier na zijn rede een staande ovatie geven. een oplossing worden ge- Schmidt, die evenals bracht. „Ik zal er bij mijn ko- SPD-voorzitter Brandt met mende bezoek aan Moskou ovaties werd ontvangen, legde dan ook open en zonder valse in zijn ruim 2 uur durende met hoffelijkheid zeggen". citaten van talloze politici en filosofen doorspekte rede dui delijk het zwaartepunt op kwesties van vrede en veilig heid. Hij benadrukte in dit op zicht het belang van compro missen sluiten, waarmee hij zowel Moskou als Washington aansprak. De Bondskanselier liet er overigens geen twijfel over bestaan dat „anti-Ameri kanisme" in zijn ogen een dwaasheid is, ondanks een be paald onderscheid in belangen tussen Europa en de Verenig de Staten. Vier maanden voor de verkie zingen bleven scherpe aanval len op CDU en CSU en op hun kanselierskandidaat natuurlijk niet uit. Strauss noemde hij een man die geen controle over zichzelf heeft en die dus ook geen controle over de staat mag krijgen. Het pro gramma van de Unie-partijen is volgens Schmidt uitsluitend tegen de SPD gericht om de aandacht van de eigen zwakte en het gebrek aan werkelijke alternatieven af te leiden. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Sommige poli tieke waarnemers noemen Roy Jenkins „de kroonprins van de Britse sociale demo- Jcratie". Hoewel hij al sinds 1 1972 buiten de politiek staat, wordt Jenkins nog steeds be schouwd als een' voorman van Labours rechtervleugel. Omdat de socialistische par- ttij van Groot-Brittannië steeds extremer begint te doen, spreekt men voortdu rend meer van een komende scheuring tussen de linker m de rechter fractie. Als het ooit zo ver komt, zal Jenkins een nieuwe centrum- beweging kunnen stichten. Voor lidmaatschap mag hij dan alvast rekenen op de ge matigde socialisten Shirley Williams, die minister van on derwijs was onder Jim Callag- han, ex-minister van buiten landse Zaken dr. David Owen en William Rodgers, gewezen minister van verkeer. Nog tal rijke andere prominente Britse tocialisten zouden hun voor- ieeld volgen. Roy Jenkins, die zelf Labour- minister van binnenlandse za- Jcen en financiën geweest is en tot in 1972 vice-leider was van de socialistische partij, heeft gisteren gezegd, dat hij niet van ongeduld staat te trappe len om weer een belangrijke rol te kunnen spelen in de Britse politiek. Hij niet is niet' van plan z'n mandaat van voorzitter van de Europese commissie in Brussel ver vroegd ter beschikking te stel len. „Ik blijf aan tot 6 januari 1981", zei Jenkins gistermid dag op een Londense lunch met parlementaire journalis ten. „Pas dan is mijn Europees mandaat afgelopen. Ik ga niet eerder, maar ook niet later weg. Ik ben geen mot, die on weerstaanbaar aangetrokken wordt door de vlam van de Britse politiek". De EG-president liet wel door schemeren, dat hij de stichting van een sociaal democratische centrumpartij een goede zaak zou vinden voor Groot-Brit tannië. Hij is niet te spreken over de kwaliteit van de hui dige Britse politiek. Vooral de extreem linkse strekking van Labour zit hem dwars. De lin kervleugel, geleid door de sa lonsocialist Tony Benn, pro beert weer aan te sturen op een breuk met de rest van Eu ropa. De pogingen om Labourleider Jim Callaghan uit het zadel te lichten, nemen voortdurend toe. Callaghan is een gematig de socialist. De linkervleugel verwijt hem, dat hij tijdens zijn bewind talrijke punten uit het socialistische verkiezings manifest genegeerd heeft. Verwacht wordt, dat Callag han in november zal aftreden. Benn of Peter Shore de huidi ge, eveneens sterk anti- Euro pees gezinde Labour-zegsman van buitenlandse zaken, kun nen de ex-premier opvolgen. Volgens Roy Jenkins is een scheuring in Labour dan on vermijdelijk. Een deel van de rechtervleugel zou zich achter ex-minister van Financiën De- nis Healey kunnen scharen. Maar de invloed en het aan zien van Jenkins zijn veel gro ter dan die van Healey. Shir ley Williams, David Owen en Willian Rogers hebben al openlijk gezegd, dat ze een anti-Europees gezinde, ex treem links georiënteerd socia listische partij de rug zullen toekeren. Hun houding zou veel weg hebben van een tota le breuk. Zullen ze dan samen met Roy Jenkins een .centrumpartij bo ven de doopvont houden? Jen kins schijnt dit idee niet on aanlokkelijk te vinden, hoewel hij zich voorlopig niet uit spreekt. Als de tijd eenmaal gekomen is, zullen er allicht nog meer stemmen opgaan voor de oprichting van een nieuwe partij. En dan ligt het voor de hand, dat op hen een beroep gedaan zal worden om deze te leiden. LONDEN (AP) Amnesty International heeft gisteren de beschuldiging geuit dat de Turkse autoriteiten „op grote •chaal en systematisch" poli tieke gevangenen martelen. De in Londen gevestigde men senrechtenorganisatie ver klaarde dat naar verluidt ten minste drie mensen overleden tijdens hun ondervragingen. Amnesty zei dat een van zijn onderzoekscommissies van 19 tot 30 mei een bezoek aan Tur kije heeft gebracht. Deze was tot de slotsom gekomen dat „in vele gevallen geen bewijsma teriaal bestond dat degenen die door de autoriteiten waren gemarteld op een of andere manier iets te maken hadden met het politieke geweld dat sinds 1978 Turkije teistert. LA PAZ In Bolivia stijgt het aantal aanslagen en de si tuatie is twee dageh na de po ging tot moord op president Lydia Gueiler Kritiek. De bevolking in de hoofdstad La Paz werd gisterochtend op geschrikt door een reeks ex plosies en salvo's uit automati sche wapens in de wijk waar het ministerie van binnen landse zaken, de ambassades van Frankrijk en West-Duits- land, en hotel Sheraton liggen. Bij de aanslagen op openbare diensten, vakbondsbureaus, radiostations en auto's zijn geen slachtoffers gevallen maar de materiële schade is groot. De politie heeft de da ders van de aanslagen nog niet kunnen achterhalen. Algerije wil koppeling van gas- en olieprijs ALGIERS De Algerijnse president Chadli Benjedid heeft gisteren, op de eerste dag van de vergadering van de Organisatie van Olie-Ex porterende Landen (OPEC) in Algiers, gepleit voor een aanpassing van de aardgas- prijs aan die van olie. Alge rije is een van de grootste gasproducenten van de we reld. Tijdens de eerste besprekingen van gisteren is gebleken, dat een meerderheid van de OPEC-leden voorstander is van een onmiddellijke verho ging van de olieprijs tot 32 dol lar per vat (159 liter). Maar of er een nieuwe prijsverhoging komt is echter nog de vraag en hangt af van de opstelling van Saoedi-Arabië. De Saoedische minister van olie, Jamani, had eerder op de dag verklaard al leen tot een prijsverhoging be reid te zijn wanneer andere landen van de OPEC hun bui tensporige toeslagen afschaf fen. Het voorstel voor een uni forme OPEC-prijs van 32 dol lar per vat is afkomstig van de Iraakse minister van olie, Tayeh Abdoel-Karim. De prij zen zijn overigens op de bij eenkomst van gisteren nog niet aan de orde geweest. 9 Proefvlucht Sojoez-T2 geëindigd MOSKOU (AP) De Russi sche kosmonauten Joeri Lalys- jev en Vladimir Aksenov zijn gisteren na voltooiing van hun vierdaagse ruimtevlucht met de nieuwe Sojoez-T2 capsule op aarde teruggekeerd, aldus het persbureau Tass. De twee zijn in Kazakstan geland. De beide kosmonauten van de Sojoez-T2 na hun terugkeer naar de aarde. Vorige week werden twee Palestijnse burgemeesters op de bezette westelijke Jordaanoever ernstig gewond bij bomaanslagen. Premier Begin kondigde onmiddel lijk aan dat er een diepgaand onderzoek zou worden verricht naar de daders. De verdenking gaat uit naar extreem-rechtse joden die menen dat het land van Is raël hen krachtens de Bijbel toebehoort. Met de bom aanslagen trad een verscherping op van de toch al ge spannen verhoudingen tussen joden en Arabieren. In onderstaand artikel wordt ingegaan op de motieven van de joodse fundamentalisten. JERUZALEM „Je neemt ons gesprek op", ver zucht Yossi Day an, vertegenwoordiger van de Jood se Defensieliga alhier, met een glimlach, terwijl hij naar mijn bandrecorder wijst. „De Shin Beth (de Is raëlische geheime dienst) houdt jou weer in de ga ten en God houdt toezicht op ons allemaal", zo ver volgt hij. Dayan is een slanke, jonge, intelligente Mexicaanse immigrant. Op zijn donkere haar rust een gebreid kalotje. In tegenstelling tot vele andere fanatiekelingen beschikt Dayan over een gezonde dosis humor en een ondiplomatieke openhartigheid. Maar zijn antwoorden op mijn vragen zijn karakte ristiek voor de opvattingen van de nieuwe rechtsen in Israël. Het zionisme heeft altijd ultra rechtse aanhangers gehad. Het gespierde nationalisme van „we vechten en daarom be staan we" dat ontstond tijdens de eerste fase van de strijd om de onafhankelijkheid, leeft nog steeds onder een gedeelte van de Israëlische bevolking. Sinds kort is hier nog een nieuw ingrediënt aan toege voegd: het religieuze funda mentalisme, de overtuiging dat God het land aan de joden heeft beloofd en dat Hij meen de wat Hij zei. Voor de joodse fundamentalisten is het zionis me meer dan een nationale be vrijdingsbeweging, een exoti sche uitwas van het 19e-eeuw- I Opa Carter President Carter van de Verenigde Staten vindt tus sen alle tijdroven de beslommerin gen van het presi dentschap en zijn campagne voor herverkiezing door ook nog tijd om zich met zijn klein zoon, James Earl Carter IV, bezig te houden. James Earl is de zoon van Chip, de twee de zoon van presi dent Carter, die in 1977 scheidde van zijn vrouw Caron. Deze scheiding was voor de presi dent aanleiding om zijn zoon uit het Witte Huis weg te sturen naar het .ouderlijk huis in de staat Geor gia. se Europese nationalisme of de 20e-eeuwse dekolonisatie; voor hen is het zionisme de vervul ling van een bijbelse voorspel ling. Zowel de joden als de Arabie ren maken aanspraak op Pa lestina. Volgens de fundamen talisten staat een verdeling van het land gelijk aan heilig schennis. De soevereiniteit van de Israëlische regering, de eerste joodse leiders sinds de Romeinen Jeruzalem lieten vallen, wordt erkend, maar er is nog een hogere macht. De Heilige Schrift gaat boven de wetten die worden aangeno men door de Knesset, het Is raëlische parlement. Gershon Shafat, één van de oprichters van de Goesj Emo- niem-beweging (het Blok van Getrouwen) en nu secretaris generaal van de Tehya-partij zei vorig jaar in een interview: „Het is ondenkbaar dat twee personen recht hebben op het zelfde stuk land. Wij hebben een absoluut recht op dit land en niet de Arabieren Rabbijn Moshe Levinger, fervent voor stander van terugkeer van de joden naar Hebron, zei tegen een Israëlisch schrijver: „Je moet niet praten met de Ish- maëlieten (Arabieren). Onder geen beding moeten met hen onderhandelingen worden ge voerd. Wij hebben hier de macht in handen. We moeten besluiten nemen. Lang gele den hebben zij ons eruit ge gooid. Indien nodig, moeten wij nu hen eruit gooien". De joodse fundamentalisten la ten het niet bij praten; ze on dernemen ook actie. Hun doel is om de akkoorden van Camp David die voorzien in zelfbe stuur voor de Palestijnen op de westelijke Jordaanoever en de Gazastrook, te frustreren. Ze willen het onmogelijk maken om „het land van Israël" te verdelen zonder burgeroorlog. Vaandeldrager Goesj Emoniem, dat in de drie jaar dat premier Begin aan de macht is, ongeveer 20 neder zettingen heeft gesticht in de dichtbevolkte streken Judea en Samaria, is de vaandeldra ger van extreem rechts. Het is geen strak georganiseerde be weging en daarom valt het aantal sympathisanten moei lijk te schatten. Maar Goesj Emoniem heeft demonstraties op touw gezet waar meer dan 30.000 Israëliërs aan hebben Een illegale joodse nederzetting in Eilon Moreh, ge sticht door de Goesj Emoniem-beweging. De beweging eist het recht op daar te wonen, omdat dit land in de bij bel aan het joodse volk was toebedeeld. deelgenomen en in de dertien jaar dat de westelijke Jordaan oever bezet is, hebben „dui zenden" families zich als kolo nisten laten registreren, hoe wel tot nu toe slechts 3000 joodse families zich in neder zettingen hebben gevestigd. De invloedvan Goesj Emo niem is onbetwistbaar. De or ganisatie heeft veel aanhan gers binnen de Nationale Reli gieuze Partij (NRP) die sinds 1948 deel heeft uitgemaakt van de regering. Hoewel het Blok van Getrouwen zich niet aan de wet stoort en openlijk ver zet pleegt tegen de Likoed-re- gering van premier Begin, blijft ze een erkende organisa tie binnen de zionistisch elite. Aanhangers van Goesj Emo niem hebben zitting in de Knesset, de jongere sympathi santen doen part-time dienst in het leger, terwijl ze zich de rest van hun tijd inzetten voor de nederzettingen. Defensieliga De Joodse Defensieliga waar van de leider, Rabbijn Meir Kahane de eerste jood is die in voorlopige hechtenis is geno men, gaat nog veel verder dan de Goesj Emoniem. Volgens Yossi Dayan heeft de liga 400 leden. De liga die vanuit New York is geïmporteerd en die in Israël bekend staat onder de naam Kach (Hebreeuws voor „zo moet het"), predikt een oog-om-oog-politiek en bepleit de verwijdering van alle Ara- .bieren. Dayan ontkende dat Kach verantwoordelijk was voor de moordaanslagen op drie Arabische burgemeesters op de westelijke Jordaanoever vorige week, maar hij deed geen moeite zijn vreugde te verbergen: „Dit is de eerste keer in 30 jaar dat iemand ac tie heeft ondernomen tegen de Arabieren en dit is nog maar het begin". Toen ik zei dat hij zich met dit soort uitspraken wellicht schuldig maakte aan opruiing, antwoordde Dayan: „Als ik me schuldig maak aan opruiing, dan kunnen ze net zo goed de PARIJS De verantwoordelijke ministers van de Rijnoeverstaten zullen op een gezamenlijke conferen tie een politieke beslissing moeten nemen over de lozing van het afval zout door de Franse kalimijnen. De internationale Rijncommissie is er niet in geslaagd een oplossing te vin den in het geschil tussen Frankrijk en de overige landen in het stroom gebied van de Rijn over de uitvoe ring van het in 1976 gesloten zout verdrag. Dit deelde de Nederlandse delegatielei der, ir. A. de Graaff, gisteren in Parijs mee na afloop van de eerste zitting van de voltallige Rijncommissie. Een spe ciale werkgroep zal een inventarisatie maken van alle eerder besproken mo gelijkheden van opslag van de miljoe nen tonnen afvalzout uit de kalimijnen, die nu nog steeds op de Rijn worden geloosd. Op de lijst komen tevens de standpunten van de deelnemende lan den ten aanzien van de verschillende oplossingen te staan. De Nederlandse delegatie heeft er vandaag, de tweede gehouden. Het idee van Frankrijk voor de geza menlijke exploitatie van een zoutfa briek, waarvoor het de laatste maanden ondanks de tegenstand van de andere landen hevig pleitte, kwam nauwelijks meer aan de orde. De Rijncommissie ziet geen heil meer in het overleg over zittingsdag, op aangedrongen dat de de zoutkwestie en laat de politieke be- conferentie zo spoedig mogelijk wordt slissing over aan de ministers. hele Bijbel verbranden. Ik word geïnspireerd door de woorden van David: „De God van Israël is de God van de Wraak". Onmiddellijk na de moordaan slagen op de burgemeesters ging de verdenking uit naar de mensen van rabbijn Kaha ne, maar wellicht manifesteert Kach zich te openlijk en is de organisatie te publiciteitsbe- wust Maar er is nog een andere mo gelijkheid. Vele aanhangers van de Goesj Emoniem zijn van huis uit Sabra's en hebben deel uitgemaakt van de para militaire troepen. Met hun training en ervaring zouden ze de aanslagen verricht kunnen hebben. Bij de actie van vorige week maandag was het be langrijk over ervaring en sta len zenuwen te beschikken. Het Blok van Getrouwen heeft vaak genoeg aangetoond der gelijke eigenschappen te bezit ten. De nederzettingen die geen goedkeuring van hoger hand genoten, de vele demon straties en de vernielingen in de Arabische steden Ramallah en Hahhoul, droegen alle het kenmerk van militaire preci sie. Bovendien hebben de ko lonisten als reservisten of als leden van plaatselijke defen sie-eenheden toegang tot wa pens en explosie ven. Veel van hun sympathisanten zijn mili tairen. De nederzettingen bieden te vens de klassieke schuilplaats voor de guerrilla's. Als de aan vallers inderdaad afkomstig waren uit de nederzettingen, dan konden ze na afloop zon der problemen onderduiken. Premier Begin herinnerde zijn volk er vorige week aan dat „we een staat zijn die is geba seerd op de wet" Ondanks de gemengde gevoelens inzake het lot van de Arabische bur gemeesters, waren de meeste Israëliërs het daarmee eens. Ze respecteren de soevereiniteit van de staat, ook al erkennen ze niet langer het gezag van de huidige regering. Velen van hen delen de ongerustheid van een lid van de Likoed-partij, Amnon Lin, die het parlement vorige week waarschuwde dat het volgende slachtoffer wel eens de vriendelijke Dr. Yosef Burg, Israëls voornaamste on derhandelaar bij de autono- miebespreking met Egypte, of misschien zelfs de premier zelf kon ziin. „Het Arabisch terro risme' zo herinnerde de Jeru zalem Post zijn lezers, „vormt een bedreiging voor onze vei ligheid. Bij terrorisme van jo den worden de grondslagen van onze rechtsstaat aange tast". ERIC SILVER THE GUAR DIAN

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15