Weerwerk": 300.000 banen extra )en Uyl: brief uit 1965 speelt geen rol „Werkenaan Apollo was werken voor mensheid NS gaat proef nemen met dubbeldekkers PVDA-PROGRAM WIL „SFEER VAN ONTMOEDIGING" DOORBREKEN nr» Wiegel: Terlouw is tampioen nistmakerij Buikhuizen wil nu agressieve jongens gaan onderzoeken ASTRONA UT DA VID SCOTT: Minimum-loner gaat 15 gulden per maand achteruit lINNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 10 JUNI 1980 PAGINA 13 lEN HAAG Met „Weer- erk", zoals het nieuwe ver- jeiingsprogram gaat heten, il de Partij van de Arbeid joral een antwoord geven p de twee grote problemen in deze tijd, de werkloos- eid en de woningnood. „In genstelling tot het kabi- et-Van Agt, dat zich erbij eerlegt, denken wij dat die roblemen wèl oplosbaar (jn. Wij willen de frustra tes van het volk overwin- en, de sfeer van ontmoedi- ing doorbreken," aldus vdA-leider Den Uyl giste- en bij de presentatie van iet ontwerp-program. 3e werkloosheid willen de so- lalisten bestrijden door de ko- lende vier jaar niet minder in 300.000 banen te scheppen. woningnood moet opgelost ior jaarlijks 125.000 wonin- te bouwen. Alle andere ogrammapunten zijn onder schikt gemaakt aan het rea- seren van deze twee doelstel- ngen. Daarbij is het volgens t PvdA onontbeerlijk dat de rerheid zich van instrumen- voorziet, onder meer een ^erkscheppend) Centraal ntwikkelingsplan, daft zich cht op de drie sectoren van economie: particuliere be- jfsleven, de niet-commer- le diensten en de overheid, commerciële bedrijven zul len te maken krijgen met sec torplanning, arbeidsplaatseno vereenkomsten, beleggings voorschriften en, naast de Postbank, de concurrentie van een staatsbedrijven op het ge bied van energie (alternatie ven, met als vornaamste ko len) en verzekeringen. „Kiezersbedrog" Het herstel van de werkgele genheid heeft in het concept- program nog voorrang boven het behoud van collectieve voorzieningen en sociale ze kerheid en handhaving van koopkracht. Garanties voor dat laatste worden er dan ook niet gegeven. „Dat zou kie zersbedrog zijn," aldus PvdA- voorzitter Max van den Berg. De PvdA wil niet verder gaan dan te stellen dat de koop kracht van de mensen met een minimumloon of -uitkering beschermd moet worden. De koppeling (netto-netto) tussen deze beide wordt overigens uitdrukkelijk gehandhaafd. Mocht die koopkracht in ge vaar komen, dan wordt het extra benodigde geld gehaald door te bezuinigen op over heidsuitgaven en de hogere uitkeringen. Deze laatste zul len overigens aan een maxi mum worden gebonden, zodat het niet meer kan voorkomen dat iemand krachtens de WW Ook komt er een verplichte pensioenverzekering voor ie dereen, uit te voeren door een aantal niet-commerciële instel lingen. Omdat „Weerwerk" uitgaat van een (selectieve) economi sche groei van twee procent per jaar, is het volgens het program mogelijk de koop kracht in stand te houden van de mensen tot en met modaal, al gaat men er daarbij wel vanuit dat de mensen ook inci dentele loonsverhoging (pro moties, periodieken e.d.) krij gen. Boven modaal (33.000 gul den bruto) moet er worden in geleverd, met name doordat de prijscompensatie wordt afge topt tot 330 gulden per pro cent. De mensen met een sala ris van twee keer modaal (66.000 gulden) gaan er daar door van 1981 1985 vijf pro cent in koopkracht op achter uit en de 4 x modalen (132.000 gulden) zelfs twaalf procent. Dat levert in totaal zo'n zeven miljard gulden op. Nivellering Volgens de PvdA moeten de inkomensverschillen nog ver der worden verkleind, temeer omdat de schatkist bij minder prijscompensatie ook minder belasting ontvangt. Via gerich te fiscale maatregelen (bijv. door verhoging belasting op eigen woning, op vermogen en erfenissen en het instellen van belasting op kinderbijslag) kan de nivellering worden ver- Voorzitter Van den Berg, fractieleider Den Uyl en vice-fractieleider Van Thiin bij de presentatie van het verkiezingsprogramma. sterkt. Aftrekposten in loon- en inkomstenbelasting worden kritisch bekeken, terwijl de af trek van hypotheekrente aan een maximum wordt gebon den (grens bij hypotheek van 300.000 gulden). Douceurtjes en „gouden handdrukken" worden afgeschaft. Gaten in de belastingwetten worden ge dicht en belastingontduiking en zwart geld worden hard aangepakt. Vrije beroepen in de gezondheidszorg (artsen e.d.) en zo mogelijk andere sectoren komen in loondienst, de norminkomens van de blij vende vrije beroepen worden verlaagd, evenals die van top ambtenaren. Met al dit soort maatregelen denkt de PvdA te bereiken dat de bereidheid van de bevolking een strin gente loonmatiging te aan vaarden groter wordt Woningbank Vier miljard gulden extra denkt de PvdA te kunnen ha len uit het versneld verhogen van de exportprijzen van het aardgas, het vergroten van het staatsaandeel in de winsten van de Nederlandse Gasunie en het meer produceren van gas. Dit geld en de eerder ge melde zeven miljard moeten gebruikt worden om meer werk te scheppen, vooral in de woningbouw. Opvoering van het programma tot 125.000 eenheden per jaar kost over vier jaar zo'n negen miljard gulden. Het programma is in de eerste plaats gericht op de behoeften van de laagstbetaal den en op de zg. nieuwe nood onder één-en tweepersoons huishoudens. De stadsvernieuwing wordt krachtig gestimuleerd. Er komt een Huisvestingswet, die de verdeling regelt van huur- en eigen woningen en de transacties van koop en ver koop. Hiervoor moeten ge meentelijke Woningbanken worden opgericht, die (huur prijzen) vaststellen op basis van een waarderingsstelsel. Eerst komen alleen huurwo ningen en „sociale" eigen wo ningen* onder dit regime, maar geleidelijk alle woningen. (Van onze parlementaire redactie) )EN HAAG PvdA-leider Den Uyl er- rat dat hij in 1965, als minister van eco- wmische zaken in het kabinet-Cals, een brief heeft geschreven aan de Westduitse regering met betrekking tot de levering *nn aardgas aan de Bondsrepubliek. In 4de brief, gericht aan zijn ambtgenoot 89a IKort Schmücker, beloofde Den Uyl dat leid*Nederlandse regering geen wettelijke bepalingen zou maken, waardoor de uit voering van de contracten met de West duitse afnemers in gevaar zou kunnen komen. Volgens de Pvd A-voor man is het echter onmogelijk dat die brief nu een rol speelt in de onderhandelingen over een verandering van de contracten. Desgevraagd verklaarde Den Uyl dat het schrijven alleen gericht was op de jaren zes tig. Daarmee doelde hij kennelijk op het feit dat in die tijd de Nederlandse Gasunie veel moeite had met het vinden van buitenland se maatschappijen, die aardgas wilden afne men. Tegen die achtergrond was de rege ring toen tot veel bereid, bijvoorbeeld ook tot het leveren van gas aan Italië tegen een vaste prijs, vier cent per kubieke meter, al speelde daarbij ook dat men binnen de NAVO bang was dat de Italianen zich tot de Sovjet-Unie zou wenden. Als bewijs voor het onschuldige karakter van zijn brief, voerde Den Uyl voorts aan dat ten tijde van zijn kabinet alle contracten met het buitenland waren veranderd. „Ook die met West-Duitsland". Als minister Van Aardenne, die door de Tweede Kamer wordt aangespoord haast te maken met het nogmaals veranderen van de contracten, zich zou willen verontschuldigen door op de brief te wijzen, zal Den Uyl wijzen op die eerdere onderhandelingen, toen de regering van de Bondsrepubliek geen beroep deed op het schrijven. In kringen rond het kabinet houdt men vol dat de actie van Den Uyl in 1965 op dit mo ment wel degelijk een rol speelt en dat dit ook al eerder het geval is geweest. De West duitsers zouden de brief en het antwoord daarop van Schmücker, die op zijn beurt be loofde dat de contracten niet door wetten in gevaar zouden worden gebracht, zien als een volkenrechtelijk verdrag, waarop ze zich zonodig zullen beroepen. Brokx: Nog geen standpunt over bouw houten huizen (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Staatssecre taris Brokx (Volkshuisves ting) heeft nog geen stand punt bepaald tegenover de plannen van diverse ge meenten de woningnood te bestrijden door het bouwen van houten huizen. Zijn woordvoerder vertelde des gevraagd dat de plannen, van Tilburg, Breda, Rosma len en Wageningen, eerst wat verder moeten zijn uit gewerkt, voordat over steun van het rijk kan worden ge sproken. Volgens de woordvoerder rit ten er nogal wat haken en ogen aan het plan. Het gaat om woningen met een levens duur van tien a vijftien jaar. „Wat moet er daarna gebeu ren?". De korte levensduur zou het ook moeilijk maken de plannen te financieren. Het meest concreet is Tilburg, waar b en w in beginsel beslo ten hebben tot de bouw van tiidelijke (houten) woningen. Volgende week spreekt de ge meenteraad over het voorstel. In eerste instantie gaat het om zeshonderd van deze behuizin gen voor de tweeduizend men sen, die „urgent" zijn. Later zouden er nog eens veertien honderd bii moeten komen, waarmee alle tienduizend Til- burgse woningzoekenden ge holpen zouden zijn. De huizen komen op een maandhuur van maximaal 325 gulden. Omdat dit soort huizen, die zo'n vijf tigduizend gulden per stuk kosten, sneller wordt afge schreven dan gewone, wil Til burg een subsidie van twee miljoen van het rijk hebben. pbzetting Ondersteunt eis E murverlaging r MSTERDAM Leden an het actiecomité „huur- erlaging Bijlmermeer" heb- «n gisteren de de kantoren an drie Amsterdamse wo- lingbouwvereni gingen be- - tt e villen dat de verenigingen ouden met hun dreigemen ten om een proces aan te span- ko tegen huurders die in de Bijlmer deelnemen aan een ac te om per l april 1980, 75 gul den minder huur te betalen. Volgens een woordvoerder van het actie-comité hebben 'erschillende huurders al een leurwaarder met een exploit an de deur gehad. Onderhan- elingen tussen de bezetters en e woningbouwverenigingen Hfcbben tot nu toe geen resul- JHat gehad. Qlen miljoen I angesloten op 1 Lameromroep EN HAAG De draadom- ep van de Tweede Kamer, end e op 1 oktober 1979 van start n8. heeft meer dan een mil- ree en aansluitingen in ons land. ts 3 er 1 juni waren 27 kabelnet- cht. n aangesloten, die samen 35 emeenten bestrijken. Het rootste aangesloten kabelnet i dat van Amsterdam met 30.000 aangeslotenen. Oot- larsum en Terheiiden hebben e kleinste aangesloten kabel- 6 etten. UNACKER Vice-pre- 12. lier Wiegel wil dat D'66 op orte termijn duidelijk laakt met welke partijen 4 XQ in de toekomst wil sa- 5 inwerken. Op een bijeen- 1 omst in Pijnacker bestem de Wiegel D'66-fracte- Jorzitter Terlouw als kampioen politieke mist- Ukerij". UTRECHT De Leidse crimino loog prof. W. Buikhuizen wil zijn omstreder „bio-sociaal or. derzoek" nu or. der kinderen gaan verrichten. Na het heftige verzet tegen zijn plannen voor een onderzoek naar de „biologische kenmerken var de delinquent" zag hij af van zijn onderzoeksplan onder criminelen. Nu wil hij zich richten op jon gens tussen tien en achttien jaar in inrichtingen voor kinderbe scherming. Dit meldt het reclas- seringsblad Kri. Volgens Kri wil Buikhuizen bio-so ciaal gaan testen. Naast de sociale en psychologische fac toren rond hun agressief gedrag, wil hij bij de jon gens ook de her senfuncties en de werking van het centrale zenuwstel sel onderzoeken. Daarnaast wil hij hen intensief ob serveren tijdens hun bezigheden van alledag. Het vakgroepbestuur van de Leidse uni versiteit en de „et hische commissie" hebben volgens Kri hun toestemn- ming voor het on derzoek gegeven. Maar volgens het blad' heeft Buik huizen nog niet aan minister De Ruiter van Justitie gevraagd om de in richtingen binnen te mogen. Boze binnenvaartschippers hebben de derde binnenhaven in IJ- muiden, de haven van de Hoogovens, geblokkeerd. Zij proteste ren hiermee tegen het beleid van het bedrijf dat de vracht niet via de schippersbeurs op de markt brengt, maar hiervoor een Belgische beurtschipper heeft gecontacteerd. De schippers slui ten hardere acties ook niet uit. Volgens een woordvoerder van Hoogovens werkt het bedrijf al jaren met contractschippers. GOUDA „Het belangrijkste resul taat van de Apolloreizen was de grote samenwerking die er bestond tussen de vele verschillende mensen die sa men één doel voor ogen hadden. Daar mee werd het een werk voor de hele mensheid". Zo vertelde ex-astronaut David Scott, eens een man op de maan, bij de ope ning van het nieuwe hoofdkantoor van het computerbedrijf Regnecentra- len Nederland b.v. in Gouda, waarbij hij zijn voetafdruk in een bvak klei achterliet, die in brons zal worden vereeuwigd. David Scott maakte zijn derde ruimtemissie als lid van de Apollo-15-bemanning, die in juli '71 naar de maan vloog. Het was het eerste verblijf op de maan waarbij een rqaanwagen gebruikt werd. Bij de presentatie van een tijdens zijn maanreis door hem zelf gemaakte diaserie gaf David Scott zelf het commentaar: „Het maanstof was overal erg dik en los, het stoof gemakkelijk op en kleefde aan onze pakken. Maar als je naar boven keek, dan zag je de Aarde fel blauw, zoals de kleur van diepblauwe mensenogen". „We hadden ook, om bepaalde metingen te ver richten, enkele kleine wetenschappelijke appa raten meegenomen, waaronder een soort zeil van aluminiumfolie. Dit was bedoeld om de kracht van de zonnestralen te meten. En inder daad is in de loop der tijd gebleken dat het zeil zulke veranderingen had ondergaan, dan er aan gedacht kan worden om in de verre toe komst door de ruimte te reizen met ruimtesche pen die zeilen op de kracht van zonnestralen". David Scott vertelde verder dat de maanreis een typisch een Amerikaanse aangelegenheid was, („want tenslotte lieten we een vlag en een auto op de maan achter"). En als antwoord op een vraag van mevrouw Joseph, de Ameri kaanse ambassadrice in ons land, naar het praktische nut van de ruimtevaart, zei hij: „Ten eerste' kon de wetenschappelijke kennis worden uitgebreid. Wanneer we bijvoorbeeld leren hoe de formaties van de maan zijn samengesteld, dan kunnen we die kennis op de aarde toepas sen bij het vinden van energiestoffen. Ten tweede de ongelooflijke vlucht die de technolo gische kennis heeft kunnen nemen dankzij de ruimtevaart. De snel veranderde communicatie heeft hiermee te maken: met z'n allen komen we daardoor steeds dichter bij elkaar te staan". CNV WAARSCHUWT (Van onze sociaal economische redactie) UTRECHT De verbondsraad van de Christelijke Vakcen trale CNV eist van kabinet en parlement dat zij de belofte waarmaken, dat de koopkracht van de minimumloners dit jaar gehandhaafd blijft Bij een door het CNV geraamde prijsstijging van 7,5 procent dit jaar en een nu al vaststaan de loonss tij ging van 6,5 procent voor de minimumloner dreigt voor hem een koopkrachtverlies van vijftien gulden per maand. Belastingverlaging kan uitkomst bieden, meent de verbondsraad. CNV-voorzitter Harm van der Meulen zei gisteren na de verga dering van de verbondsraad, dat de modale werknemer (circa 33.000 gulden inkomen) bij de geraamde prijsstijging en een loonstijging van 5,5 procent er 36 gulden per maand bij inschiet. De sociale minima verliezen 22 gulden per maand aan koop kracht, de modale uitkeringstrekkers 43 gulden. Voor hen is het verlies groter dan voor de werkenden omdat de uitkeringen wat achterblijven bij de ontwikkeling van het minimumloon. UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen krijgen dit najaar, waarschijnlijk in oktober, een dubbeldekker een tweeverdiepingen rijtuig te leen van de Franse Spoorwe gen. Deze zal als proef worden ingezet op enkele grote lij nen, om te kijken of op deze manier het (te) grote aanbod in de ochtend- en avondspits kan worden opgevangen. Dat wil niet zeggen dat de dubbeldekker binnen afzienbare tijd een vertrouwde verschijning zal worden op de Nederlandse Spoorlijnen. Zelfs al zou de NS besluiten tot de aanschaf van deze rijtuigen, dan duurt het nog zeven jaar voordat deze aangemaakt kunnen zijn. Wel is binnenkort vervangend materieel voor de intercity trei nen te verwachten. Gisteren is in Aken het eerste rijtuig van een serie van 226 stuks door de firma Talbot officieel aan NS overgedragen, een ruim 1ste klasse rijtuig, waarin degelijkheid gepaard gaat aan moderne snufjes. Met de aflevering van deze rijtuigen, allen te bouwen bij de wa- gonfabriek Talbot in Aken, zou ongeveer 2,5 jaar zijn gemoeid, zodat naar verwachting eind '82 het laatste rijtuig van de serie uit de fabriek zal rollen. De dienst Den Haag-Keulen zou als eerste verlost worden van het verouderde en storingsgevoelige materieel dat daarop rijdt. Echter niet voor oktober van dit jaar, omdat pas na de fabrica ge van eerste 15 rijtuigen le klas de aflevering van 60 stuks rij tuigen 2de klas plaats heeft. snel maatregelen neemt, het treinverkeer in Nederland in de problemen komt. Zij voorziet met name een toenemend tekort in het aantal treinen. Dat zal vervolgens leiden tot steeds meer vertragingen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13