Europese verdeeldheid werpt schaduw over EG-top Venetië Clark: reis naar Iran geen verraad %en voor/ 9.- zoveel 'H en wil liep fout af ïedsel or Oost- rika Autovrije zondag inWest Duitsland flop Franse strijdkrachten willen neutronenbom Amerikaans voorstel voor hervatting autonomie-overleg IITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 9 JUNI 1980 PAGINA 9 WMO LAENGE Eet zoveel a wilt voor negen guldenen i de reclame waarmee een restauranthouder In het dse Borlaenge goede taken deed. Totdat er bij hem een 1 gebouwde gewichthefter binnentrad die ook eens de 5Vop de som trilde nemen. ■erbazing van de eethuishouder nam deze gast een hoeveel- voedsel tot zich waaraan normaal drie tot vier personen >nde zouden hebben. De verbazing sloeg om in grote bit toen de veeleter een vaste klant werd. maanden was voor de restauranthouder de maat vol. Hij 3Ü de ge wich the ff er voor de keus, of een maaltijd van/ 15.- n te bestellen of voorgoed te verdwijnen. Dit ultimatum ij echter de tweede vergissing van de getergde eigenaar. De r, seüjke afdeling van de consumentenbond klaagde hem na- 2 o k aan wegens misleidende reclame. Zimbabwe gaat teveel aan olifanten afschieten SALISBURY In Zlmhab- wc, het voormalige Rhode- sië, zullen in de komende zes weken 1300 olifanten en hon derden impala's (antilopen) worden gedood om, zoals de regering in Salisbury be kendmaakte, het ecologisch evenwicht te bewaren. Volgens de regering plantten de genoemde dieren zich te snel voort, waardoor andere dieren in de knel dreigen te komen. Er zijn ongeveer 30.000 olifanten in Zimbabwe. Het vlees van de gedode die ren zal worden verdeeld onder de plaatselijke stammen en de huiden en het ivoor zullen te gen buitenlandse deviezen worden verkocht. Opheffing dreigt voor „Observer" LONDEN De Amerikaanse olie maatschappij die het invloedlrijke li berale Engelse weekblad, „The ob server" bezit, heeft gedreigd eind juni met de publicatie te zullen stop- Een als de drukkers weigeren ak- oord te gaan met veranderingen in het produktieproces. George Jerrom, bestuurslid van de gra fische bond in Engeland, veklaarde dat Atlantic Richfield Oil Co in Los Ange les, de eigenaar van de krant, heeft la ten weten dat als er op 1 juli geen ak koord is, men de investering van 46,4 miljoen dollar zal intrekken en alle banden met „The Observer" zal ver breken. De onderneming redde in 1976 het al 188 jaar bestaande zondagsblad uit ern stige financiële problemen, door 90 pro cent van de aandelen te kopen. Booreiland ontploft NEW ORLEANS In de Golf van Mexico is gisteren een booreiland van de Marathon Oil Companv ont ploft en in brand gevlogen. Volgens een woordvoerder van de maatschappij hebben allen, die aan boord waren, kunnen ontsnap- pen. Enkele ge- Blusboten sproeien zeewater over het brandende en gedeeltelijk ver wonden zijn naar wrongen booreiland van de Marathon Oil Company, dat gisteren in ziekenhuizen over- <*e Qolf v&n Mexico ontplofte, ledereen kon zich In veiligheid bren- gebracht 9eni sot's door te springen vanaf vijftien meter hoogte. Bejaard huwelijk LONDEN In Hoo in het graafschap Kent zijn afgelopen week de 94-jarige Elsie Burtens- haw en de 85-jarige John Catton met elkaar gehuwd. De reaen voor het hu welijk was, dat Elsie niet meer zo goed ter been is en het naar niet meer gemakkelijk valt om de twee kilometer te lopen, die zij Pu ze ven jaar iedere dag ge lopen heeft om John te bezoeken. „Maar", zegt ze, „Het is nooit te laat om te trouwen en wij zijn erg goede vrien den". rkeers- gelukken in id-Afrika: doden ilNNESBURG Twee ugrijke botsingen tussen Ittn en voertuigen afgela- net passagiers hebben in reekeinde aan 86 Zuidaf- en het leven gekost en 63 lekenhuizen doen belan- ergste ongeluk was dat raterdag op een spoorwe- rgang in het noorden van Hier werd een autobus mensen die hadden ge- eld gegrepen door een rein. Negenenzestig men- lieten het leven en itwintig werden gewond, ngeluk gebeurde bij de Empageni en het zwarte oord MacKane. weede ongeluk deed zich bij een Vaal-Reefsmijn in Transvaal. Een trein reed dag op een vrachtauto irbeiders. De wagen werd i weeën gereden en een weegs meegesleurd. Ze- ien personen werden ge en 40 gewond. bellen leider i. Hebriden et beroep op rijs VILA De leider d< I Wdlngs beweging op hel ilEspiritu Santo Jimmy ws, heeft de premier van Énve Hebriden, Walter ti, stèren in een bood- ipbten weten zo snel mo> ik te willen onderbande- „om het probleem Santo i oplossing te brengen", schriftelijke boodschap de Frans-georiënteerde lenleider echter ook dat Engeland Espiritu Santo verlaten „Frankrijk de bescherming biedende indheid blijft" en hij dan aan dat land vraagt „de in Port Vila te herstellen illegale maatregelen van koloniale regering op te ragebouw in ich tdgekeurd ICH De burgerij van li ich heeft gisteren haar Ikeuring gehecht aan een ig door de plaatselijke beid van 61.3 miljoen iserse frank aan de opera haar uitbreiding, ondanks i'elddadige tegenstand van j >e politieke groeperingen ingerenbewegingen die de i „te elitair" vonden, y g weekeinde leidde de te- land tegen de lening tot I [gevechten tussen jonge- 1 en de politie en plunde- jaar voor tvoerder chard Oetker CHEN Een rechtbank llnchen heeft vanmorgen ?-jarige Dieter Zlof, ver- t van de ontvoering van j fd Oetker, de zoon van estduitse industrieel Oet- 'eroordeeld tot 15 jaar ge- enisstraf. De 26-jarige Ri- I Oetker werd in decem- 976 ontvoerd en na beta- van een losgeld van ruim iljoen gulden vrijgelaten, rende zijn gevangen- »had Richard Oetker een elektrische schok gekre- n waren zijn beide benen iken. Zlof heeft steeds ge- onschuldig te zijn en de ontvoerde zelf noch [en hebben kunnen aan- dat hij inderdaad de fcrder is geweest. ROBI De Wereldvoed- [ad van de Verenigde Na- 'eeft een dringend beroep op alle landen en in- tionaJe organisaties om elhulp te verlenen aan Hden in Oost-Afrika die fcn ernstige droogte kam- ;Met name in Oeganda, Somalië en Tanzania grote hongersnood. Hot San Glorglo-elland voor de kust van Venetië zal de komende weken tot twee maal toe onderdak bieden aan staatshoofden en rege- ringleiders uit de westerse wereld. Op 13 en 14 juni komen de leiders van de EG-liastaten haar Venetië, negen dagen later verzamelen de leiders van de zeven grote indu striële mogendheden zich op het ei land, dat wordt beschouwd als een zeer goed te beveiligen conferentie oord. REGERINGS LEIDERS DONDERDAGEN VRIJDAG BUEEN (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL De komende weken zal Venetië in het middelpunt staan van de wereldpolitiek. Dui zenden politiemensen (te water) zullen komende donderdag en vrij dag de veiligheid proberen te verze keren van de negen regeringslei ders van de EEG-landen en hun mi nisters van buitenlandse zaken, die in de Italiaanse stad bijeenkomen voor de drie maal per jaar te hou den Europese Raad, of kortweg „Top". Tien dagen later vormt Ve netië het decor van de jaarlijkse westerse economische wereldtop van zeven industriële grootmach ten. VS-president Jimmy Carter zal daarbij aanwezig zijn evenals de politieke leiders van Frankrijk, Afwefnnfrpn West-Duitsland, Engeland. Italië, Canada en Japan. kunnen spelen. Men begrijpt boven dien dat het Parijse vredesideaal vooral is geïnspireerd door Frankrijks eigenbelang bij goede betrekkingen met de Arabische wereld. Anderzijds voelt men zich in de meeste Europese hoofdsteden toch voor een dilemma geplaatst. Het zijn immers Arabische landen zelf geweest die gevraagd heb ben om een nieuw EG-plan. Mogen die verzoeken onbeantwoord blijven omdat de Amerikaanse president voor zijn herverkiezing de steun van de joodse kiezers zo hard nodig heeft? En is het niet de politiek van de Israëli sche regering Begin die thans de vooruitgang in de vredesbesprekingen in de weg staat, zo vraagt men zich in Brussel af. Het personele gewicht van deze bij eenkomsten zou zware politieke be sluiten kunnen doen verwachten, maar of het daarvan komt is lang niet zeker. En opnieuw zal interne Euro pese verdeeldheid daarvoor mede verantwoordelijk zijn. Een van de twistpunten wordt onge twijfeld het Midden-Oosten. Vooral onder aanvoering van Frankrijk wordt geprobeerd om de besprekin gen te laten resulteren in ieen nieuw Europees vredesinititatief. President Carter heeft al gewaarschuwd dat hij zich zal verzetten tegen elke door kruising van zijn Camp David-route, zoals een uitbreiding van de VN-reso lutie 242 (die Israëls grenzen beves tigt) met het recht van de Palestijnen op een eigen staat. Een aantal EG-lan- den,waaronder Nederland, neemt Carters waarschuwing ter harte en ziet ook niet goed welke rol Europa in het Midden-Oosten-probleem zou Dit soort overwegingen geeft Europa een extra oog voor verontrustende signalen uit het Midden Oosten, waar binnenlandse onrust in meer gematig de landen als Saoedi-Arabië, Syrië en Jordanië de betreffende regimes in het nauw brengt en tegen hun zin tot allerlei akkoorden met de Sovjet-Unie voert. Ingeklemd tussen dit besef en anderzijds de noodzaak van Ameri kaanse en Israëlische instemming met een eventueel EG-initiatief, zullen de onderling verdeelde Europese landen waarschijnlijk niet veel meer kunnen doen dan een verklaring uitgeven die meer suggereert dan werkelijk bevat. Naar verluidt is er een kans dat de negen het eens worden over een di plomatieke erkenning van de Pales tijnse Bevrijdings Organisatie PLO en over de noodzaak dat de PLO recht streeks betrokken wordt bij de con crete invulling van het recht op zelf beschikking voor het Palestijnse volk. Verder wordt mogelijk een speciale diplomatieke EG-missie naar alle be trokken landen in het Middep Oosten gestuurd, maar of dat kan resulteren in een vredesconferentie op basis van een nieuwe formule is hoogst twijfel achtig. De Europese voorstellen zullen moge lijk de indruk van ingrijpendheid wekken door de kracht waarmee de Israëlische regering ze zal verwerpen, maar nieuw zijn ze geenszins. Erken ning van de PLO zou pas van grote betekenis zijn indien deze organisatie als „enige wettige vertegenwoordiger van het Palestijnse volk zou worden erkend, maar dat is uitgesloten. En de PLO als „een der partijen" in een to tale Midden Oosten-regeling toelaten is vorig najaar al door de Ierse minis ter van Buitenlandse Zaken namens de hele EG in de Verenigde Naties be pleit. Volledige autonomie voor het Palestijnse volk tenslotte hebben de EG-landen in de reactie op de Camp David-akkoorden reeds als uiteinde lijk doel gesteld, zolang ook Israëls grenzen maar volledig worden er kend. Al deze overwegingen nemen natuurlijk niet weg dat welke verkla ringen er ook komen, het moment bij zonder delicaat is. En het moment zal zeker van groter betekenis zijn voor het effect dan de feitelijke inhoud. „Napijn'' Een van de andere problemen die de EG-leiders in Venetië zullen aannsij- den is de „napijn" van het Britse pro bleem. Vóórdat de tijdelijke genoeg doening aan Engeland (7 miljard gul den) over twee jaar is uitgewerkt, zal dezelfde strijd over wijziging van de EG-regels losbreken als de afgelopen maanden is gevoerd. In het vooruit zicht daarvan heeft de Franse presi dent Giscard weer eens een knuppel in het hoenderhok gegooid door te verklaren dat de op handen zijnde uitbreiding van de gemeenschap maar moet wachten dat de huidige negen landen hun onderlinge integratiepro bleem hebben beslecht. Giscards uit spraak heeft paniek teweeg gebracht in de kandidaat-lidstaten Grieken land, Spanje en Portugal, die grote voordelen te verwachten hebben van de EG-landbouwpolitiek. Griekenland wordt al per 1 januari 1981 officieel lid van de gemeenschap, Spanje volgt daarna en voor dat land is een over gangsperiode van 10 jaar voorzien. De meeste bestaande lidstaten geloven in het uiteindelijk belang van een ver groting van de gemeenschappelijke markt, ook voor de jonge democratiën in de lidstaten. Vandaar dat Giscards uitspraak ook als symptoom van ver kiezingskoorts in Frankrijk wordt ge zien. Maar hoe de top in Venetië tot geruststelling van Athene, Madrid en Lissabon moet leiden, is nog ongewis. Hetzelfde geldt voor een derde vraag stuk: de samenstelling van de nieuwe Europese Commissie, die begin vol gend jaar moet aantreden. Het is de bedoeling dat de regeringsleiders heb eens worden over wie de voorzitter van de commissie (ter opvolging van de Brit Roy Jenkins) moet worden. Maar er zijn geen opgelegde kandida ten. Alleen de Deense regering heeft de huidige landbouwcommissaris Gundelach als kandidaat-voorzitter naar voren geschoven. Nederland be weert geen gegadigden te hebben en ook andere hoofdsteden hebben nog niets van zich laten horen. Over het advies van de „commissie van wijzen" (waarvan de Nederlander Biesheuvel er één was) om de Europese Commis sie in te krimpen tot één commissaris per lidstaat, wordt niet meer gespro ken. De grotere EG-landen, die elk twee commissarissen hebben, willen er niet van weten. Mis voor Robert Kennedy Leden van de fami lie Kennedy wonen op de Nationale be graafplaats Arling ton in de staat Vir ginia een mis bij ter herdenking van de afgelopen vrijdag twaalf jaar geleden vermoorde minister van justitie, Robert Kennedy. Links met armen over elkaar senator Edward Kennedy. Knielend kinderen van Ro bert Kennedy en diens vrouw Ethel. Israëliërs doden Palestijnse infiltranten TEL AVIV Israëlische mili tairen hebben zaterdag aan de Jordaans-Israëlische grens twee Palestijnse guerrillastrij ders gedood, die deel uitmaak ten van een groep Palestijnen die probeerde op Israëlisch grondgebied door te dringen. Dit heeft een militaire woord voerder in Tel Aviv meege deeld. De groep probeerde bij Neot Hakikar, ten zuiden van de Dode Zee in de Negev-woes tijn, op Israëls grondgebied, te komen. Zij werd echter door een Israëlische grenspatrouille opgemerkt, die de Palestijnse guerrilleros vervolgens tot over de grens achtervolgde. Daarbij werden er twee Pales tijnen doodgeschoten, terwijl er waarschijnlijk ook nog an deren zijn geraakt (Van onze corres pondent Ami van Vree BONN - Vrijwillig wil de Duitser van zijn nieuwste kind, de auto, geen af stand doen. Dit is gisteren overduide lijk gebleken op de eerste „autovrije zondag" waartoe verschillende mi lieu- en natuuror ganisaties, onder steund door de mi nister van Binnen landse Zaken Baum de bevolking hadden opgeroe pen. De bedoeling was er een jaarlijks terugkerende dag van te maken waarop men vrij willig de auto thuislaat als een soort bezinning op de bestaande mi lieu- en grondstof- fenproblematiek Hoewel er overal meer fietsers en wandelaars dan anders te zien wa ren, was van een vermindering van het gemotoriseerd verkeer echter nauwelijks sprake. Wie had gerekend op een beeld van lege steden en au tobanen zoals tij dens de oliecrisis in 1973 het geval was, kwam bedrogen uit Wellicht was mede het gevolg van de onverholen sabotage door .Jilij dat ik Rij"- bladen als de ,J3ildzei- tung" die de actie van het begin af aan niet zagen zit ten en die zich voortdurend op werpen als verde digers van de be langen van de au tomobilist Van onze correspondent) PARIJS Frankrijk, momenteel de derde atoommogendheid ter wereld, zou binnen zeer afzienbare tijd het eerst* ziin dat over de zeer omstreden neutronenbom beschikt. 1.. eenkomst van het Nationale Defensie Comité zullen de strijd krachten waarschijnlijk volgende week voorstellen de neutro nenbom in het kernarsenaal op te nemen. De partij van Giscard d'Estaing, de U.D.F. had zich al eerder uitgesproken voor het opnemen van dit wapen. Om politieke redenen wordt echter verondersteld dat de beslis sing tot de bouw van de neutronenbom tot na de herfst of zelfs het begin van de winter uitgesteld wordt President Giscard d'Estaing zal daarmee het bewijs willen leveren dat het land vast besloten is zich tegen de aggressie van het Oostblok te ver zetten. WASHINGTON De vroegere Amerikaanse minister van justitie, Ramsey Clark, heeft zich gisteren verweerd tegen de beschuldiging dat zijn reis naar Iran op verraad neer kwam. Op zijn beurt heeft hij de mislukte actie om de Ame rikaanse gegijzelden te redden, ,4n strijd met de wet" ge noemd. Clark, in Parijs na de bijwoning van een conferentie in Teheran over al dan niet vermeende Amerikaanse misdaden in Iran, zei, dat als hij wegens overtreding van het het verbod om naar Iran te reizen, vervolgd zou worden, hij zich zou beroepen op het recht van Amerikaanse burgers om te reizen, te vergaderen en vrijlijk het woord te voeren. Clark trok voorts het Amerikaanse recht in twijfel om helikopters met boordgeschut een halve we reld weg te sturen, om gijzelaars te redden. „Dit is in strijd met de wet", aldus Clark. De drie Amerikaanse gijzelaars, die worden vastgehouden op het Iraanse ministerie van buitenlandse zaken sedert in novem ber de Amerikaanse ambassade in Teheran werd bezet, zullen binnen enkele dagen worden vrijgelaten, zo meldt het Paki staanse dagblad Jang in een bericht uit Teheran. Hun vrijlating is niet afhankelijk van een algemene regeling van de gijzelaars- kwestie. De Iraanse minister van buitenlandse zaken, Sadegh Ghotbza- deh zal woensdag in Oslo leiders van de Sociualistische Interna tionale ontmoeten. Dit is gisteren uit welingelichte kringen ver nomen. BEGIN: „EGYPTE INFORMEERT PLO OVER BESPREKINGEN" CAIRO President Carter van de Verenigde Staten heeft president Sadat van Egypte gisteren voorstellen gedaan om de vastgelopen onderhandelingen tussen Egypte en Israël over Palestijnse autonomie in de door Israël bezette gebie den weer op gang te brengen. Naar verluidt hebben de voor stellen betrekking op het zonder voorwaarden vooraf her vatten van de besprekingen, waarvan de eerste ronde in Washington zou moeten worden gehouden. Zoals bekend brak president Sadat de gesprekken verleden maand af we gens de onverzettelijke houding van Israël, onder meer met betrekking tot de status van Jeruzalem. De plannen van de Amerikaanse president voor de hervatting van de gesprekken werden door de Amerikaanse ambassadeur in Cairo, Alfred Atherton, aan president Sadat overhandigd. Voordien zou hij de voorstellen met de Egyptische minister van buitenlandse zaken, Kamal Hassan Aly, en de Amerikaanse top onderhandelaar James Leonard hebben doorgenomen. Sinds het opschorten van de gesprekken tussen Israël en Egypte heeft president Sadat de VS herhaalde malen gevraagd om in het geschil te bemiddelen en met nieuwe initiatieven voor de onderhandelingen te komen. Hoe slecht de verhoudingen tussen Egypte en Israël momenteel zijn bleek onder meer gisteren, toen premier Begin Egypte er van beschuldigde de PLO voortdurend op de hoogte te houden van het verloop van de autonomie-besprekingen. Begin kondig de aan dat zijn regering protestnota's zal sturen aan de regerin gen in Cairo en Washington en eiste dat wanneer de onderhan delingen met Egypte worden hervat, de PLO niet langer over het verloop van de gesprekken zal worden geïnformeerd.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9