Privé redenen oorzaak van vertrek naar Voorschoten' NIEUWE BURGEMEESTER MR. PETER CANNEGIETER |ijs nS Hazerswoude loopt 17.000 gulden bijeen voor Noord-Ierse kinderen Veel belangstelling voor sportdag Sikkens Sassenheim heeft weer een klok Zilveren jubileum vicaris Kerngroep Alkemade wil opslag giftig afval 12-jarige eindigt in remise tegen Kortsnoi Oudste inwoonster Oegstgeest overleden fcleidii t bui' n he move enstar ZUIDLAREN Afgaand op de reacties in het Drentse dorp Zuidlaren krijgt Voorschoten in de persoon van de 39-jarige mr. Peter Cannegieter (VVD) een „formele burgemeester". Een man ook die niet geneigd is met zijn privéleven te koop te lopen. Later wordt dat in het gesprek met hem bevestigd: „In publieke functies heb je recht op een privé bestaan". Over de reden waarom hij na vijf jaar uit het landelijke Zuidlaren naar de overvolle Randstad vertrekt voert hij aan dat „privé redenen daar aan ten grondslag liggen, die ik liever niet wil ontvouwen". In het dorp is het echter een publiek geheim dat zijn vrouw Rosamaria, Italiaanse van ge boorte, niet kan aarden in het dorpse bestaan. Met haar man deelt zij niet alleen dezelfde achtergrond, een juridische op leiding, maar ook een cosmopo- litische instelling, gepaard aan een zeer brede culturele belang stelling. Het woongenot in de kapitale bungalow met een lap tuin in het kleinschalige Zuid laren weegt dan op den duur niet meer op tegen het ontbre ken van internationale (Ita liaanse) contacten en culturele attracties die in het Westen meer te vinden zijn. „Hij is een man met wie je geen pilsje gaat drinken, maar eerder een glas wijn," lijkt een rake type ring van een dorpeling van de scheidende eerste burger van Zuid- laren. Ondanks het feit dat het een geboren en getogen noorderling is, oogt hij meer romaans, een hoofd persoon uit een boek van Guy de Maupassant. Slank, smalle handen, een snor. Zijn zachte en licht geaf fecteerde stemgeluid, blazer en af gepaste manieren zullen het waar schijnlijk in het Westen van het land beter doen dan in het agrari sche deel van Drente. De voorgevel van de bungalow onderstreept de eerste indruk van Voorschotens nieuwe burgemeester: niet erg toe gankelijk. De royaal bemeten en voor de voorbijgangers niet zicht bare achtertuin symboliseert het belang dat hij hecht aan een onge stoord privé leven. Enkele cypres- sen en een stenen Romeinse bank houden de herinnering aan Italië levend. Levensloop In kort bestek geeft hij zijn levens loop prijs: op 20 februari 1941 in het Groningse dorpje Eenrum ge boren. Zoon van Nederlands-Her vormd predikant. Lidmaat van deze kerk. Halverwege de oorlog naar Amsterdam. In 1947 naar De venter. Lagere school en gymnasi um-bèta. Moeder woont er nog steeds, vader overleden. Volgens familietraditie in Groningen rech ten gestudeerd tot '65. Daarna stage bij Internationaal Europees Federa lisme in Luxemburg. Ontmoet daar zijn vrouw Rosamaria, advocate uit Rome. „Stichtte met elkaar klein Europaatje". Door fusie van „diver se executieven" overtollig. Terug naar Nederland. Stage bij Provin ciale Griffie van Gelderland, cultu rele zaken, secretaris Gelderse Mo numenten Commissie, daarna wa terstaat, gevolgd door benoeming tot chef droge waterstaat (wegen, verkeer en vervoer). Vervolgens plaatsvervangend kabinetschef van de commissaris der koningin. In 1975 volgt dan benoeming tot bur gemeester van Zuidlaren, een f>laats met bijna 9300 inwoners, ge- egen op de Hondsrug tussen Assen en Groningen. Het dorp heeft een afnemend agrarische en een groeiende handelsfunctie door een beurzencomplex. De naam Zuidla ren is ook verbonden aan het Uni- fil-bataljon, dat er een kazerne heeft. De burgemeester wijst op de over eenkomst tussen Voorschoten en Zuidlaren: „Net als Voorschoten Het gezin Cannegieter tegen de achtergrond van een stukje Ita lië in eigen tuin. vervult Zuidlaren een opvangfunc- tie voor stedelingen. Er zijn geen industrietaken en de plaats bevindt zich in een afrondingsfase" In Zuidlaren had hij de portefeuille ruimtelijke ordening, openbare werken en recreatie. In Voorscho ten zijn deze in handen van de drie wethouders. „De burgemeester heeft eigenlijke, wettelijke taken met daarnaast een gedeelte van de b en w-portefeuilles. Misschien blijft in Voorschoten alles bij het oude... of niet. Ik weet niet of de wethouders taken willen afstoten." Niet snel weg „Ik had gedacht dat ik in Zuidlaren langer zou blijven. Het is normaal dat je de volle periode van zes jaar uitzit en vervolgens in de tweede uitkijkt naar een andere post. Ik kan me niet voorstellen dat ik in Voorschoten snel weg zal gaan, ook gezien de belangen. Mijn dochter Alexandra van twaalf jaar zit op het gymnasium en zou in Leiden kunnen doorstuderen. Ik verwacht dat mijn verblijf daar eerder aan de langere kant zal zijn. Niet tot mijn pensioen, dat zou bestuurlijk niet goed zijn. Dan word je eigen maat schappelijke mobiliteit minder. Je wordt vastgelegd op een bepaald imago. Ik geloof dat op dit moment mijn toekomstplanning aardig strookt met datgene wat de Voor schotenaren willen." Over zijn taak als burgemeester zegt mr. Cannegieter „Een nieuwe figuur geeft een andere benade ring, een andere aanzet. Hij moet als een soort olie in de machine functioneren. Mijn taak zal niet do minerend ziin. Een gemeenschap moet zichzelf besturen. Je moet een spelleider zijn die stimuleert. Men hoeft niet van mij te verwachten dat ik de grote doener ben, die de gemeente inneemt en naar zijn hand zet. Het op de voorgrond tre den ligt me niet zo erg." Gemeentepolitie Interessant is het te weten dat hij al herhaaldelijk met zijn partijge noot, minister Wiegel, uit hoofde van een bestuursfunctie in de poli- tiecommissie van de Vereniging Nederlandse Gemeenten voor Drente in de clinch heeft gelegen over de instelling van provinciale politie. „Ik vind dat de politie thuishoort in het lokaal bestuur, niet als zelfstandige macht." Wat dat betreft ligt er voor hem een taak in Voorschoten, waar de Rijkspolitie de politionele belangen behartigt. In het overigens rustige Voorscho ten is de discussie nog niet weg geëbd over de aanleg van rijksweg 11, de dwarsverbinding tussen de rijkswegen 4 en 44. Na realisering zou de woonwijk Noord-Hofland van de oude kern worden afgesne den. Het gemeentebestuur verzet zich om die reden tegen de aanleg van deze weg. Hoe denkt de nieu- ntle igen o wets< ndslie Mr. Peter Cannegieter: ...Toekomstplanning strookt datgene wat de Voorschotenaren willen... we eerste burger hierover, gezien zijn achtergrond bij waterstaat en zijn ervaring op het gebied van eerst bekijken, maar ik kan het ge meentebestuur hoogstens confron teren met andere argumenten. Mis schien dat mijn ervaring in de we gensector van pas komt. Ik heb al eerder met de ingenieurs van Rijkswaterstaat de degens gekruist. Het is een hard slag mensen." „Of ik voldoe aan de kwalificatie linkse liberaal, zoals in Voorscho ten te kennen is gegeven? Dat aan wijzen van vleugels binnen de VVD komt altijd van mensen bui ten de partij. Ik weet niet wat ik onder linkse vleugel moet verstaan. Een linkse liberaal is een pleonas me, een contradictio in terminus. Als links ondogmatisch is en rechts dogmatisch en strak in de leer, dan zijn de communisten en socialisten rechts. Je kunt het op verschillen de manieren interpreteren. Ik ge loof niet dat ze in Voorschoten te leurgesteld zullen zijn. Ik geloof wel dat ik een etisch liberaal ben. Niet van „bemoei je niet met mijn zaken", maar het scheppen van condities voor volledige menselijke ontplooiing." De sollicitatie naar het burgemees terschap in Voorschoten was vol gens mr. Cannegieter de eerste en enige. Voor hem was de samenstel ling van de politieke kleur in deze gemeente doorslaggevend. Leid- schendam bijvoorbeeld, waar ook een vacature is, is een echte CDA- gemeente, zo meent hij. Opvailei is dat Voorschoten met een met derheid van VVD en CDA een i spiegeling geeft van het landelij politieke beeld. „In kleinere meenten is er maar weinig wj landelijke politieke verschillen e rol bij spelen," zo meent de he Cannegieter. „Het is meer e pragmatisch bestuur, meer een zc ken naar oplossingen dan dat id< logie daarbij een rol speelt" De vraag hoe we de mens achter burgemeester moeten zien, maalderl hem wat terughoudend. Uiteinf lijk wil hij loslaten dat hij ge echt hobbymens is, geen vaste d gen heeft waarin hij zich vastbjj Wel een brede belangstelling v< wat er in de wereld omgaat, it name toneel, literatuur, schild kunst en cinematografie („niet maar een bioscoopje pikken, m; de ontwikkeling van film kunstvorm"). Hij omschrijft zit zelf als niet erg sportief, geen b tenmens die grote wandel- of fietJT tochten maakt. Door zijn huwel is Italië zijn tweede vaderland worden. Hij spreekt die U vloeiend, evenals zijn dochter tweetalig wordt opgevoed. In l eerste jaar van hun huwelijk v( stonden Peter en Rosamaria Cai negieter zich met elkaar in Frans. Evenals deze taal omschi hij de beheersing van het En^ als vrij goed. Duits daarentef heeft hij in de praktijk weinig bruikt. „Ik vrees dan ook dat ik gen heel wat regels zondig." n >ri( HAZERSWOUDE De ongeveer zeshonder- vijftig deelnemers aan de „Loop voor de Noordierse kinderen", die zaterdag in Ha zerswoude werd gehouden, heeft 17.031, in het laatje gebracht van de werkgroep HUNI, die de komst van 40 tieners uit Bel fast voorbereidt en tijdens hun verblijf een groots opgezet programma organiseert Het geld werd niet alleen bijeen gelopen door vele scholieren, die sponsors hadden aangewor ven, maar ook door ouderen, die zeven of der tien kilometer aflegden door Hazerswoude te gen een inschrijfgeld van vijf gulden. Het meeste geld bracht Kees de Gelder binnen. Hazerswoudes tefeltennisster Bettine Vrieskoop gaf zaterdagmorgen het startsein aan de „Loop voor de Noordierse kinderen". SASSEN HEIM De traditio nele Sikkens sportdag, die za terdag werd gehouden en waarvoor de personeelsleden van de bedrijven uit Neder land en België weer naar Sas* senheim kwamen, had een zeer succesvol verloop, mede dank zij het fraaie weer. Na een optreden van „de Flora band" uit Rijnsburg en een welkomstwoord van directeur P. Hollander was er van 10 uur tot 's avonds 5 uur een rijk geschakeerd programma met diverse takken van sport, maar ook waren er allerlei ge zelschapsspelen en volksspe len zoals zaklopen en slaan op de kop van jut. Voor de jeugd een speciaal programma zoals boogschieten en boetseren, schilderen, etc. 's Middags was er een optreden van het kindercircus „Atleta" uit War mond, met 35 mini-artiesten, waarvoor zeer grote belang stelling bestond. Bij de 18 deelnemers aan de viswedstrijd zag onze plaatsge noot J. Zoer kans in totaal 481 cm vis bij elkaar te bemachti gen. Bij de 9 teams, die een 9- tai opdrachten hadden te ver vullen, was het E.B.C. team uit Sassenheim eerste, terwijl het enige dames-team uit Alphen een speciale prijs kreeg. Bij het hardlopen meisjes tot 15 jaar was C. v. Dam uit Sassenheim eerste, en bij de jongens tot 15 jaar H. Daniëls uit Beverwijk. Bij de dames was mevrouw Lieven uit Wapenveld num mer één en bij de heren C.de Jong uit Sassenheim. Bij het schieten was J. v. Knuist uit Apeldoorn, met 135 punten eerste. SASSENHEIM Na het slaan van 12 uur zaterdagmorgen door de grote klok van de Nederlands Hervormde kerk. was het na eeuwen zover dat weer vanuit deze toren, zoals voor het laatst in 1574, het Angelus klepte over Sassenheim. Een gebeurtenis die uiteraard feestelijk werd gevierd. Gestart werd met „het kond doen" aan de bevolking door Ineke Kret en Peter Mens, als herauten te paard. Op het kerkplein was de reizende beiaard van de „Koninklijke Eijsbouts" uit Asten te horen, bespeeld door Gerard de Waardt, stadsbeiaardier van Maassluis, Tho- len en Sint Maartensdijk, die composities ten gehore bracht van Mozart, Beethoven, Boccherini en diverse liederen uit Valerius Gedenckklank, een uniek gebeuren in Sas senheim. Veel belangstelling voor pastoor Schlatmann Het zilveren priesterjubileum van pastoor J. Schlatmann van de Meerburg-pastorie in Zoeterwoude is gistermiddag op grootse wijze in de Een denkooi gevierd. De receptie, die van 1 tot 4 uur duurde, werd zo druk bezocht dat de sporthal bijna te klein was om alle belangstellenden te herbergen. Tussen de toe spraken, de cadeaus en de voordrachten van het vere nigingsleven door moest de pastoor, die gisteren ook zijn vijftigste verjaardag vierde, dan ook vele handen druk ken. Het Meerburg feest be reikte zijn hoogtepunt toen pastoor Schlatmann een ste reo-installatie en een reis naar Israël aangeboden kreeg. Woensdag 11 juni zal in de dan nog feestelijk ver sierde Meerburg kerk om 10.00 uur een Eucharistievie ring worden gehouden onder auspciën van de parochiële afdeling van de Zonnebloem ter afsluiting van de feeste lijkheden. In de St. Pancratius-kerk in Sassenheim werd gistermor gen het zilveren priester-jubi leum van vicaris-generaal dr. C.J.Th, van Bockxmeer ge vierd. Ter gelegenheid van net jubileum was bisschop Jansen, de eerste bisschop van het bis dom Rotterdam, aanwezig. Als concelebranten van de vicaris fungeerden gisteren de pasto res R. Kuijpers uit De Lier en dr. J. van Eijk uit Hillegom. Na het welkomstwoord van pastoor Hoogenboom begon vi caris Van Bockxmeer zijn mis. Gezongen werd 'de Laurenti- us-mis van Paul de Prez, het 'Jubilata Deo' van Jac Broer en het Te Deum' van Char- pentier. Na de dienst was er gelegenheid de vicaris te feli citeren. Noordwijk kan maand geen klok kijken NOORDWIJK Noordwijk kan geen klok kijken. De wij zerplaten aan de toren van de Grote Kerk zijn weg. De heer Hazenoot van openba re werken kon vertellen hoe het met de wijzerplaten zit. Deze zijn namelijk aan een on derhoudsbeurt toe en perso neel van de firma Eisbouts uit het Brabantse Aspen heeft de formidabele zware platen ver-, wijderd en naar de begane grond gebracht Dat gebeurde met behulp van een zoge naamd „bootsmansstoeltje". De klokkefronten zijn meegeno men naar Aspen en in de werkplaats van Eisbouts wor den ze opnieuw verguld. Men verwacht dat het karwei onge veer een maand zal duren. De opknapbeurt kost zo'n 16.000.-. De Noordwijkers zullen als ge volg van een en ander een maand lang niet op de officiële klok kunnen kijken. KORTWEG ZOETERWOUDE In de laatste uitzending van „Heel de mens", morgenavond om 10 voor elf op Nederland 2, komt koster Van der Hoeven van de Meerburg kerk uitgebreid aan het woord. De 70 jaar oude Van der Hoeven zal dan met Harry Mourits praten over het onderwerp „veranderingen en nieuwe ontwikkelingen in de katholieke kerk". Koster Van der Hoeven heft de vernieu wingen en ontwikkelingen in het Nederlandse katholieke kerkgebeuren van nabij mee gemaakt. Hij is een man uit het verleden wat zijn gelovig zijn betreft, maar wel iemand die de vernieuwingen als be vrijdend heeft ervaren. Van der Hoeven heeft er geen spijt van met de veranderingen te hebben meegedacht en ze zich eigen te hebben gemaakt Het spijt hem wel, dat anderen zichzelf en de ontwikkelingen geen kans hebben gegeven en de kerk hebben verlaten. ALPHEN AAN DEN RUN Voor de drieëntwintigste maal kan in Alphen de avondwan delvierdaagse worden gelopen. Vandaag, kan men zich tussen zes en zeven uur vanavond melden bij de startplaats: St Jozef zaal aan de Paradiislaan te Alphen. Men heeft de keuze tussen vier maal tien kilome ter en vier maal vijftien kilo meter lopen. Inschrijfgeld be draagt 5,- per persoon. Don derdag 12 juni wordt voor het kring Leiden en Omstreken (K.B.L.O.). Brommer botst tegen boom ALPHEN Een 18-jarige bromfietser alt Bodegraven is gisteravond op De Ziende, de weg tussen tussen Zwam- merdam en Aarlanderveen in een bocht tegen een boom gereden. De bromfietser raakte om nog onbekende redenen van dpe De weg af. Vermoedelijk reed te hard op de bochtige w^rond Het slachtoffer werd in wusteloze toestand naar b<m ziekenhuis Rijnoord in Alphé overgebracht. W ilai ALKEMADE Naar aanleiding van de Lekkerkerk-affafv re, heeft de Kerngroep (plaatselijke afdeling) Alken van de landelijke Vereniging Milieudefensie, een verenrc-jarij ging met meer dan 15.000 leden, een brief gezonden aan ba wond i gemeester en wethouders van de gemeente Alkemade m<ge ma een voorstel betreffende het veilig verwijderen van giltfleekw en gevaarlijk afvaL ghoud Bij de Kerngroep Alkemade is men van mening dat in haar gfojge meente de mogelijkheid ontbreekt om gevaarlijke stoffen af twerd i geven. Hierdoor is de verleiding groot dergelijk afval bij het ge^offen wone huisvuil af te voeren of in het riool te laten terecht koipgenc men. -Anl Als gunstig voorbeeld stelde men de gemeente Zijpe in Noord hend Holland, die haar bewoners één keer per maand de gelegenhei geeft giftige en gevaarlijke stoffen op een bepaalde plaats aan bieden. Hier worden de goederen aangenomen en opgeslagen i 101 een schuurtje, dat aan bepaalde eisen moest voldoen; daarni wordt het afval in speciale containers gedeponeerd om vervol Qr gens naar het afvalverwerkingsbedrijf Rijnmond te worden ai gevoerd. ar es ZOETERWOUDE De 12-Ja- rige Jan Jaap Hauser heeft af gelopen week in een uitste kende schaakpartij een remi se weten te bemachtigen tegen Victor Kortsnoi. In hotel Flo rida te Boskoop speelde Kortsnoi simultaan tegen 40 tegenstanders, waaronder veel sterke clubspelers. Jan Jaap wist in een regelma tige partij zonder ook maar één blunder te maken, een prachtige remise uit het vuur te slepen. Bij de 30e zet, na drie kwartier spelen, bood Kortsnoi remise aan! Zijn ou ders waren getuige van de Inzit triomf van Jan Jaap. 12.15 uur, 4 uur na de vang, had Kortnoi nog één partij verloren en aan Jan Jaap een remis ten toestaan. De jarige Rudolf Roeleven tegen Kortsnoi een partij en presteerde zelfs 1 pion voor te komen! 42 zetten en ruim 4 uur moest hij zich echter wonnen geven. Dat er op de Sjaloomschool iets aan ken wordt gedaan blijkt lijk uit deze resultaten, beiden deze sch Oegstgeest Afgelopen vrijdag Is in het „Van VVijckerslooth" te Oegstgeest de oudste van de gemeente, mevrouw De Bruyn-Aveling, leeftijd overleden. Mevrouw De Bruyn-Aveling werd op 9 november 1877 te Semhorti, rang (vorm. Ned. Indië) geboren. Als 18-jarig meisje bezocht i ;haf met haar ouders Nederland, maar het was pas in 1947 dat z(j zkljet definitief in ons land vestigde. Ondanks haar hoge ouderdom was mevrouw De Bruyn tot kort nog zeer helder van geest en kon boeiend vertellen haar belevenissen aan de andere zijde van de evenaar. Hedenavond is er van 18.30 uur tot 19.00 uur gelegenheid condoléancebezoek in „Van Wijckerslooth". Morgenochtend vindt om elf uur in het crematorium burgh" in Den Haag de uitvaart plaats. STAD LEIDSE COURANT MAANDAG 9 JUNI 1980

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4