Digros aan Langegracht wordt eind juli geopend ^Vierde bijenmarkt eer druk bezocht Leids kleuter- en lager onderwijs verzet zich «süg, JOG GEEN REACTIES OP PLAN VOOR RUIME PARKEERGARAGE Subsidiestop schiet Bond Tegen Het Vloeken in verkeerde keelgat èlblkleuter- jschool Actieweek van 9 tot en met 13 juni TAD LEIDSE COURANT MAANDAG 9 JUNI 1980 PAGINA 3 M oo ,EIDEN Het grootgruttcrsbe- our? Digros verwacht direct na de ouwvakvakantie te kunnen ope en met zijn Multimarkt aan de angegracht in Leiden. Op dit mo- .15 cpcnt is de verbouwing van het onland van meubelkoning Mijnders, raar Digros riante ruimte is toe- emeten. in volle gang. Directeur an van den Broek zegt inmiddels Jeugond te zijn met de werving van 9.30 iersoneel voor de supermarkt en ie verhuur van verkoopruimte aan ,-^voor het merendeel Leidse detail- tv.jlisten. Deze laatsten zullen in de a Multimarkt op pachtbasis een zelf standige nering voeren. Er zijn Iannen voor ondermeer een bloe- V: tenshop, een slijterij, een poelier, 5 *,n en viswinkel, een kaashandel, een 0.30 rarme bakker, een juwelier, een sle. 2 choenen- en hakkenbar en een ilaten- en boekenstand. Al deze mm pccialiteitenwinkels krijgen het arakter van open stands met in (iet front toonbanken. Rgros is verleden week maandag be- onnen met de opleiding van het q je rinkelpersoneel in de vier huidige 10 i iultimarkt-filialen die het bedrijf 25 t hans rijk is. Bij de opleiding wordt 1 J<x ebruik gemaakt van video-appara- nentj uur gaaj om circa 100 medewer- ;ers, voornamelijk Leidse meisjes, ie in de supermarkt achter de kas- a's komen te staan. Er zal door Di- 1. t ;ros veel met part-timekrachten wor- Je len gewerkt. Dit laatste om het vaste 40 personeel op zaterdag vrijaf te kun- len geven. )e opening van de Multimarkt aan de Langegracht heeft bij elkaar een vertraging van anderhalf jaar opgelo- Mtf>en door onvoorzien verzet van de gemeente Leiden tegen een vestiging ildaar. Het gemeentebestuur heeft ^.kort nadat het plan van Digros in "Aapril '78 op tafel kwam duidelijk la- „„j I ten blijken, dat men een dergelijk be land» drijf om verschillende redenen in de 2 stad niet zo zag zitten. Het college Werkzaamheden aan de nieuwe vestiging van de grootgrutter aan de Langegracht. van b en w heeft in de hierop vol gende perioden herhaalde pogingen ondernomen om de aanvankelijk verleende bouwvergunning aan Mijnders/Digros, toen bleek wat men tenslotte van plan was, weer in te trekken. Uiteindelijk werd het duo zakenlieden in september 1979, na een ellenlange juridische strijd, door een besluit van de Kroon fiat ver leend om de bouw ongehinderd voort te zetten. Ook nu nog, zo zegt Van den Broek, is het tussen gemeente en Digros, lang geen koek en ei. Het bedrijf kan nog steeds rekenen bij het aanvragen van kleine bouwvergunningen (een toilet nabij de ingang, bijvoorbeeld) op een zeker verzet vanaf de wethou derstafel. De nieuwe wethouder van financiën, P. Bordewijk, heeft al in de tijd dat hij nog raadslid was, laten weten, dat Digros het bij hem in ie der geval voorgoed heeft verbruid. Toch verwachten Van den Broek en zijn collega Mijnders, dat, nu de vesti ging van de Multimarkt bijna een feit is geworden, het college zich in de toekomst bij eventuele onderhande lingen wat inschikkelijker zal trach ten op te stellen. Parkeergarage Belangrijk is het voor de zakenlieden op korte termijn te weten of de ge meente Leiden wat voelt voor hun plan om binnen het complex (be grensd door Mijnders/Digros én het nieuwe politiebureau) aan de Lange- geracht een parkeergarage voor 513 auto's te bouwen. Hetgeen overeen komt met de doelstellingen van het voor dit gebied geldende bestem mingsplan. Volgens Van den Broek zou de bouw van de zes lagen tellen de en gedeeltelijk ondergrondse split- level parkeergarage, niet alleen voor hem zelf (Digros heeft een behoefte 130 parkeerplaatsen), maar ook voor de middenstand tot ver in het cen trum pure noodzaak zijn, zeker in verband met de naderende concur rentie van de Winkelhof in Leider dorp. De gemeente heeft echter nog niet op het plan gereageerd. Van Den Boek betreurt dit met name, omdat van de kant van het rijk zeker finan ciële steun aan het project verleend zou worden, indien men in Leiden zou besluiten tot het oprichten van een zogenaamd verkeersschap, een soort naamloze vennootschap, gefi nancierd door gemeente, bedrijfsle ven en ministerie. In dit opzicht ver baast het hem ook, dat tot op heden over het totale Digros-project, inclu sief de plannen voor de parkeergara ge, geen taal of teken is vernomen van de zijde van het plaatselijke gilde van middenstanders, het Leids City Centrum (LCC). Een vaak gehoorde klacht van Leidse winkeliers, dat Di gros als het filiaal er eenmaal is, tal rijke middenstanders in het centrum de wind uit de zeilen zal nemen, is door het LCC nooit ter sprake ge bracht. Aldus de ondernemers. Dit laatste roept bij Van den Broek nogal wat vraagtekens op. Het uitblij ven van kritiek lijkt in dit geval min of meer in zijn nadeel te werken. Een fenomeen, dat men aan de Lange gracht nog niet eerder heeft waarge nomen en dat men kennelijk met ar gusogen in de gaten wil houden. LEIDEN De Vereniging tot bevordering van de Bijenteelt organiseerde zaterdag voor de 4e maal in successie 'De Blije Bijen- mirkt'. Het gebeuren vond plaats onder de koepel van de Leidse sterrewacht waar tal van deelnemers hun, ideologische, waren un de man probeerden te brengen. m» De markt werd om 10.00 uur geopend door de heer Van Dam, wethouder van Onderwijs, die in zijn openingswoord zei verheugd te zijn over de aandacht die op de markt aan het milieu werd geschonken. De wethouder kreeg daarop van het bestuur van de vereniging een aantal potten hollandse bijenhoning aangeboden. Er werd op de markt niet alleen in bijenpro- dukten gehandeld. Verschillende milieuorgani saties, scholen en kunstenaars hadden hun wa ren tentoongesteld en op tal van plaatsen wer den biologisch-dynamische produkten en uit natuurlijke materialen vervaardigd speelgoed verkocht. De jeugd had de markt aangegrepen om door de verkoop van allerhande planten een zakcentje bij te verdienen. Mede door de aanwezigheid van enkele muziekgroepen, waaronder het Jeugd Kamerorkest Leiden, straattoneel, een poppenspeler en het mooie weer werd de markt door velen bezocht en konden de organisatoren aan het eind van de middag met een tevreden gevoel naar huis te rugkeren. De belangstelling voor potten Hollandse honing was groot. fejJ IJS.. L Huisvróuwen De leden van de Leidse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen houden donderdag 19 juni een theemiddag in het Kurbaus in Scheveningen. Het is de laatste middagbijeenkomst voor de vakantie. De Leidse afdeling houdt donderdag 12 juni een dagex cursie naar Friesland. Rommelmarkt In en rond de kantine van de Volkstuinen 'Ons Buiten' aan de Willem de Zwijgerlaan wordt op 13, 14 en 15 juni een fancy fair en een rommelmarkt gehouden. De opening vindt plaats op 13 juni om 19.00 uur. Avond over Vredesbeweging De werkgroep Stop de Neutronenbom en de Kernwa penwedloop" organiseert op donderdag 12 juni een in formatie-avond over de vredesbeweging in het Bree- huis aan de Breestraat 19. Er rullen films worden ge draaid. er is een expositie te zien en bet muziekgezel schap «De Onderste Steenzal musiceren. Namens bet landelijk samenwerkingsverband spreekt Joke van Kampen. Er zal discussie worden gevoerd over de ini tiatieven die genomen kunnen worden om de vredesbe weging te versterken. De avond begint on acht mmr, de entree bedraagt één gulden. Thema-avond kraken In het filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum wordt dinsdag 10 juni een thema-avond kraken gehouden. Op de bijeenkomst die om 20.00 uur begint bestaat uit de video film 'een Vondelbrug te ver' en de foto-expositie 'een kraakhelder beeld'. Na de film is er gelegenheid voor dis cussie. De fototentoonstelling is de verdere week dagelijks van 9 tot 14 uur uur te bezichtigen. „BOND IS NIET ANTI-DEMOCRATISCH" VEENEND AAL/LEIDEN De Bond Tegen Het Vloeken heeft een AROB-procedure (Administratieve Recht spraak Overheidsbeschik kingen) in werking gezet om alsnog de 250 gulden «morele" subsidie te krijgen, die door Provinciale Staten van Zuid-Holland in decem ber van het vorig jaar uit de begroting voor 1980 is ge wipt «Een en ander was het gevolg van de discussie die landelijk is ontstaan over de houding van uw bond jegens de democratie", luidde de ar gumentatie van Gedeputeer de Staten in hun kennisge ving aan de Bond. De Bond vindt zichzelf echter in het geheel niet anti-democra tisch. De bond heeft overi gens deze week een aan vraag voor subsidie bij de gemeente Leiden ingediend, een beslissing hierover is nog niet genomen. De voorzitter van de Bond prof. dr. W.H. Velema heeft in een brief aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland ver klaard het niet eens te zijn met deze afwijzing. „Ons bestuur", bepleit de heer Velema, „acht de beschuldigingen inzake onze houding jegens de demo cratie onjuist". De Bond Tegen Het Vloeken ziet volgens de voorzitter de democratie juist als een groot goed. „Iedere burger heeft het democratisch recht zijn eigen overtuiging te vormen, mits hij daarbij het recht niet aantast van een christen om de democratie te zien als een genadegave van God", aldus de voorzitter. De „anti-vloekers" vragen de overheid voorts om de „schen dingen van God's naam in het openbaar" strafbaar te stellen. „Verruwing van de Neder landse taal wordt hiermee voorkomen". Zij verwijzen hierbij naar artikel 147 A van het Wetboek van Strafrecht en naar een aantal gemeentelijke verordeningen. De Bond ont leent daaraan het recht om de overheid te vragen om morele steun in de vorm van subsidie. Leidse ..laanstra- kleuterschool tbestond iterdag 100 jaar, reden voor een uitbundig leest. Uit alle loeken van ïderland waren oud- Neerllngen naar ebi'hun oude school k» gekomen om de ow} sfeer van weleer om nog eens te groeven. Naast enkele bejaarde .tachtigers was Mde oudste bezoeker *8# ongetwijfeld Sinterklaas. De n 'Goed-Heiligman heeft de school een eeuw lang be elk jaar bezocht eden meende dit rU# feest dan ook i- niet te mogen ioverslaan. Al 5th met al werd het n een dolle boel In zo» de kleuterschool vol aan het Rapenburg urn waar de 70 Leidse kleuter- en lagere scholen gaan zich de komende week be zinnen wat hen te doen staat naar aanleiding van de bezuinigings plannen van minister Pais van onderwijs die ook Leiden en om streken zullen treffen. In de week van 9 tot en met 13 juni zullen de lagere scholen en de kleuterscholen in de Leidse regio van de situatie op de hoogte worden gebracht door middel van de nota „De dalende lijn", een uitgave van de Leidse Onderwijsgroep in samenwer king met Wetenschapswinkel Leiden. Op dinsdag 10 juni zal in het nieuwe clubhuis De Zevensprong aan de Bernardkade 40 in Leiden een bijeenkomst worden gehou den naar aanleiding van de bezuiningin- gen in het onderwijs. Een vertegenwoor diger van de Algemene Bond van Onder wijzend Personeel zal ingaan op de lande lijke situatie en een Leidse onderwijzer zal het hebben over de Leidse situatie. Daarna zal worden besproken welke ac ties eventueel ondernomen kunnen wor den. De avond begint om acht uur. Het ministerie van onderwijs wil naar aanleiding van het dalende leerlingenaan tal 400 miljoen gulden bezuinigen tot 1984. De bestaande leerlingenschaal, het aantal leerlingen per onderwijzer zal gehand haafd blijven op 30. Daardoor zullen er hef komende schooljaar 1500 tot 2000 leer krachten minder werkzaam zijn in het kleuter- en lager onderwijs. In Leiden zullen per 1 augustus 1980 vermoedelijk 17 arbeidsplaatsen wegvallen. Volgens de samenstellers van de nota „De dalende lijn"* staat tegenover de afname van het aantal leerkrachten een uitbreiding van het takenpakket, onder meer door de ver smelting van kleuter- en lager onderwijs. Daardoor zullen de arbeidsomstandighe den van de leerkrachten minder worden, de kinderen zullen minder aandacht krij gen en de kwaliteit van het onderwijs zal verminderen. Dat zal met name ten koste gaan de de zogenaamde „kansarmen" in het onderwijs. Deze zullen bovendien nog extra worden getroffen omdat de de scho len die in achterstandssituaties verkeren (in de wijken met de lagere inkomens) hun faciliteiten zullen verliezen. Tot nu toe werden deze scholen bestempeld als „stimuleringsscholen" (Leiden heeft er 32 op een totaal van 92 scholen) en werden ze „bevoordeeld" om hun leerlingen de zelfde kansen te bieden als de leerlingen van de overige scholen. Dat gebeurde on der meer door middel van een verlaging van de leerlingenschaal waardoor extra leerkrachten konden worden ingezet De leerlingenschaal is nu echter weer voor alle scholen gelijktrokken en bovendien is het aantal scholen dat voor stimulering in aanmerking komt inmiddels verviervou digd, terwijl het aantal leerkrachten dat hiervoor beschikbaar is gelijk is gebleven. Ook andere kansarme groeperingen wor den volgens de nota getroffen. Het aantal uren voor buitenlandse kinderen is ver minderd, er zullen binnenkort f ïen LOM- scholen (voor kinderen met Lr* en op voedingsmoeilijkheden) meer kunnen worden opgericht en het aantal vakleer krachten en de specialistische hulp op scholen voor buitengewoon onderwijs zal per 1 januari 1981 worden verminderd. De samenstellers van de nota „De dalende lijn" trekken als eindconclusie dat de eni ge oplossing is de leerlingenschaal te laten dalen, en bovendien extra te laten dalen voor scholen met veel problemen. „Als er niet minder leerlingen komen per leer kracht kan er gewoonweg niet worden ge werkt aan nieuwe onderwijskundige ideeen", is één van de conclusies in het rapport Bejaarde ramt voorpui LEIDEN Een 79-jarige Leidse automobilist ramde vrijdag de voorpui van een gebouwtje op het H.C.G.-ter- rein aan de 5 Meilaan. De Leidenaar raakte lichtge wond en werd voor onder zoek overgebracht naar het Academisch /ïApnhnis. De bejaarde raakte door nog onbekende oorzaak de macht over het stuur kwijt toen hij op de 5 Meilaan richting Roo- seveltstraat reed. De man zwenkte naar rechts het H.C.G.-terrein op. Hier schampte de man eerst een 'fliko-bak' en kwam vervol gens enkele tientallen meters verder tegen de voorpui van het vrijwel nieuwe gebouwtje tot stilstand. De voorpui raakte ontlat, de auto was total loss. Verkeerszuil uit grond gerukt NOORDWIJK Drie jeug dige Hagenaars hebben gis termiddag een verkeerszuil op het Noordwijkse Piké- plein nabij De Grent uit de grond gelicht Het drietal bleek onder in vloed van sterke drank te zijn en wilde de zuil als souvenier meenemen. Deze actie op klaarlichte dag hleef niet on opgemerkt en de politie was dan ook ter plaatse op het mo ment dat de Hagenaars de in de achterbak van hun auto hadden geplaatst Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3