w H EMEN B#LLEN Voor tuinbouw „innovatie" nu 't wachtwoord Tuinbouw kan verbruik van energie tot bijna helft omlaag brengen j I ir b -j»ji ^ND EN TUINBOUW GROENE PAPRIKA'S GEDUIKELD IN MEI LAGER OMZETBEDRAG VOOR SNIJBLOEMEN MECHANISATIE EN OPVOEREN KWALITEIT LEIDSE COURANT MAANDAG 9 JUNI 1980 PAGINA 11 'jj fAGENINGEN De ^jereldeconomie worstelt pet problemen. En dat gaat e vaderlandse tuinbouw iet onopgemerkt voorbij. ^1 heeft men nog dit voor- eel dat het belangrijkste fzetgebied-Wcst-Duitsland vlak naast de deur ligt en e! at dit land er economisch ,u" ezien nog relatief gunstig oorstaat. Dat neemt niet weg dat er een aantal le- M 'ensgrote problemen op de Bij uinbouw afstormen. jöwel de sierteeltsector als de IJjoedingstuiribouw worden gj laarmee geconfronteerd. Op 'ie problemen zal men een jjj ntwoord moeten vinden. Het al in de komende jaren „in- lovatie" zijn wat de klok s.! wenst te slaan wil men de Wrace goed kunnen uitlopen. U Innovatie op het gebied van ij energiebesparing, bodemkun- w de en waterhuishouding, ar il beidsbesparing, behandeling van het produkt na de oogst, iK lewasbescherming, introduc- 5j tie van nieuwe rassen en jj nieuwe gewassen. De direc- zj teur Akkerbouw en Tuin- bouw, ir. W. van Soest, heeft M op de noodzaak van dat alles y oiet nadruk gewezen toen hij de Tuinbouwdagen in Wage- [J "jngen opende. En zich richtend tot de vele aanwezi ge voorlichters, onderzoekers en andere wetenschappers zei hij: „Innoveer de tuinbouw, maar begin bij Uzelf!". Er is geen reden om aan te nemen dat de vraag naar tra ditionele produkten in de voedingstuinbouw zal toene men, Wellicht profiteert de Nederlandse tuinbouw wel van de teruglopende produk- tiecapaciteit van de concurre rende glastuinbouw in Noord- west- en Oost-Europa. Sierteelt In de sierteeltsector is nog ruimte voor enige groei daar in verschillende landen nog sprake is van een in onze ogen bestaande ondercon sumptie. De groei van de afzet zal overigens in een langza mer tempo gaan dan in de ze ventiger jaren het geval was. De internationalisering van de handel in tuinbouwpro- dukten neemt toe en dat bete kent een toenemende concur rentie die vooral in de bloe men-, de fruit- en de kas- groentensector goed voelbaar is. Ook op onze eigen markt. Een pre voor Nederland is dat de internationale handel voor het grootste deel via ons land loopt. Het wapen bij uitstek in de felle concurrentiestrijd om de binnen- en buitenlandse markt zal zijn: het leveren, van een kwaliteitsprodukt, dat efficiënt wordt geprodu ceerd en gecommercialiseerd met gebruikmaking van alle moderne marketinginstru menten. Maatschappelijke betrokkenheid De maatschappelijke betrok kenheid bij net te vormen kwaliteitsbeleid neemt toe. Milieu-, energie- en voedings aspecten zullen een grotere' rol gaan -spelen. Niet alleen ten aanzien van het te leve ren eindprodukt, maar ook met betrekking tot de wijze van de voortbrenging. Neder land beschikt niet alleen over een uitstekend produktie-ap- paraat, maar ook over een dy namisch handelsapparaat. Helaas is Holland geen goed kope leverancier (meer) en, zo zei de heer Van Soest, laten we hopen dat we niet te duur zullen gaan worden. De kwa liteit van onze produkten en die van een probleemloze en prompte leverantie zal dit na deel moeten compenseren. Glastuinbouw De rentabiliteit van de glas tuinbouw staat onder druk. Naast algemene prijsstijgingen doet vooral het duurder wor den van olie en gas zich sterk Brusselse kringen De toekomstige positie van de West-Europese en de Neder landse glastuinbouw wordl verschillend beoordeeld. Vooral in „Brusselse kringen' ontbreekt het vertrouwen in deze bedrijfstak. Een opper vlakkige beoordeling van gla zen kas versus natuurlijke broeikas leidt gemakkelijk tol deze slotsom. Bij meer diep gaande studie komt men evenwel tot èndere gedach ten. Het allerbelangrijkste, num mer één van lijst eén, aldus de heer Van Soest, is echter dat de bedrijfstak zelf vertrouwen in de toekomst behoudt. Het ondernemersklimaat is gun stig en met een variatie op het onsterfelijke woord van wij len Winston Churchill zei de heer van Soest: geef die on dernemer de „tools and they wil do the job". Die nieuwe „tools" oftewel innovaties zul len van verschillende kanten worden geleverd. Want nood maakt vindingrijk. Het be drijfsleven zal als vanouds be reid zijn deze „tools" toe te passen. De glastuinbouw staal voor een gigantisch aanpas singsproces. Dat staat wel vast. Maar het sterke techni sche groene front zal onge twijfeld verwachte en onver wachte vindingen produce ren. Het loopt allemaal wat vreemd in de bloe men- en plantenhandel tot dusver. Ty pisch voorbeeld is, dat in de afgelopen maand mei het omzetbedrag van snijbloe men aan de CCWS bijna drie procent, of tewel bijna twee miljoen gulden lager was dan in dezelfde maand van het vorig jaar. toen er toch ook echt geen „vetpot" in de bloemen zat. Het is voornamelijk aan de potplanten te danken, dat mei toch een totaal hoger om zetbedrag gaf van bijna vijf procent of (slechts) een half miljoen gulden méér. Qver het geheel van dit jaar tot en mét 31 mei bedroeg de totale omzet aan de CCWS 301.686.369,70 tegen 248.308.764,66 in dezelfde periode van het vorig jaar, een toename met 53.308.604,04 of 21,50 pro cent. Bij een toename in aanvoer van produk ten pet bijna 8 procent lag de gemiddelde prijs ongeveer 10 procent hoger. Nog niet direct een reden tot pessimisme maar evenmin tot optimisme. Het kon be ter. Maar wel opvallend was het afgelopen week, dat vrijwel voor alle produkten de gemiddelde prijs iets hoger lag dan in de zelfde week van het vorig jaar. Dat komt ook tot uitdrukking in de totale aanvoer van 42.344.244 bos of stuks en op brengst van 16.913.423,22 tegen een aan voer van 38.786.361 bos of stuks voor 9.779.755,73. Dus vier miljoen meer aan voer met zeven miljoen gulden hoger op brengst. Vooral in het begin van de week was het veilingbeeld beslist niet slecht te noemen, al zakte het later wat af. Er moet worden gesteld dat de mei-maand voor de bloemenkwekers een tegenvaller is geweest, hetgeen toch wel reden geeft tot bezorgdheid. Het is niet onwaarschijnlijk dat de talrijke feestelijkheden in de afgelopen maand een remmende werking heeft gahd op de handel. En verder dient te worden opge merkt dat de vergelijking met het vorig jaar wel wat mank gaat, omdat het rond pinksteren toen warm was hetgeen van de afgelopen week nog niet zozeer kan wor den gezegd. Er kwamen aan de CCWS nu 1.046.925 potplanten met een opbrengst van 1.700.643,16 tegen een aanvoer van 503.007 en opbrengst van 941.669,02 vo rig jaar. Met de perkplanten werd het wat rustiger met een aanvoer van 1.056,242 en op brengst 193.057,64 tegen vorig jaar 815.481 en opbrengst 182.052,65. Er is momenteel een enorme variëteit aan bloemen en planten dus keus volop en prima kwaliteit! hetgeen teveel afwijkt gaat al gauw in de doordraai. Gemiddelde prijzen van een aantal pro dukten met tussen haakjes die van vorig jaar zijn: Amerikaanse anjers 47(30) tro- sanjers 44(27) anthuriums 94(92) snijgroen 16(13) jaarrondtroschrysanten 55(35) idem geplozen 61(53) freesia met een aanvoer van tegen de negen miljoen weinig afwij kend van vorig jaar, 21(31) irissen 19(11) leliekelken 37(20) idem takken 55(37) gro te cymbidium 67(72) idem klein 23(15) grote rozen 37(20) klein 28(16) sonia 33(16) belinda 25(15) red garnette 21(13) Verder waren er nog ruim 20.000 import trosanjers met prijzen van 23(44) en een zelfde aantal statice voor 34(60). Het is dus maar goed dat het met de im port rustig aan gaat! Gezien de totale gang van zaken en dé nog steeds toenemende teeltuitbreidingen, is het goed dat dezer dagen de Vereniging Nederlandse Bloemisterij (VBN) besloot 4,5 miljoen gulden via het Produktschap te verlenen voor onderzoekdoeleinden! De eisen die aan de kwaliteit van de bloe men en planten gesteld worden steeds ho ger, mede door de buitenlandse concur rentie. Wat deze week betreft, onder invloed van de zonnige dagen kan een ruim aanbod bij de CCWS worden verwacht met waar schijnlijk een druk op de prijs. gevoelen. Het gerealiseerd»? prijspeil is niet voldoende om alle kostenstijgingen op te vangen. De siergewassensec- tor ziet nog groeikansen in Frankrijk en Engeland, Het gebruik in die landen is nog laag, vooral omdat het aantal distributiepunten klein is en de winstmarges van de klein handel hoog. De potplantenproduktie ver toonde de grootste groei. De veilingaanvoer van dit gewas steeg vorig jaar met niet min der dan 21 Niettemin bleef de rentabiliteit nog positief. Bollen rooien toen. De mechanisatie van de bloembollenteelt is laat van start gegaan. Eigenlijk is die pas in de zestiger jaren langzaam op gang gekomen. Verzet rees vooral van de zijde van de kwekers in de oude bollenstreek. Men was bevreesd dat zware trekkers en rooimachines de struktuur van de grond zouden bederven. Uiteindelijk moest men onder druk van de omstandigheden de remmen wel los gooien en toen ging de mechanisatie werkelijk met een „nood gang" uit de startblokken. Iedere zichzelf respecterende bloembol lenkweker heeft vandaag een schuur vol machines, die voor een deel slechts enkele weken per jaar gebruikt kunnen worden. De produktie per man per dag is enorm opgevoerd. De arbeidsbehoefte per ha tul pen was bijv. in 1960 nog 1900 uren, maar die is nu teruggebracht naar 440 uren. Bij de gladiolen ging het zelfs van 1600 naar 175 uren! Alles inclusief de verwerking van de oogst in de schuur. Als gevolg hiervan kon de beteelde oppervlakte per man belangrijk worden uitgebreid. Een negatief gevolg van de mechanisatie was dat sommige kwekers nu gingen menen dat alles mogelijk was. Er werd te veel van de machines en.van de bollen ge vergd en het gevolg was een achteruit gang van de kwaliteit. Met name het aan tal beschadigingen kan bij onoordeelkun dig gebruik van machines fors oplopen. Op de in Wageningen gehouden' Tuin bouwdagen heeft de consulent voor de bloembollenteelt, drs. A. F. G. Slootweg, gewezen op het feit dat er zeker tegen de achtergrond van een op handen zijnd be leid meer aandacht zal besteed moeten worden aan de kwaliteit. De ontwikkelingen zijn niet te stuiten. De zaak terugdraaien is een onmogelijke op gave. „The point of no return" is al gepas seerd, hoewel er uit het oogpunt van de kwaliteit zeer zeker van redenen zijn om zich te bezinnen. De grote opgave voor de komende jaren wordt: een optimale me chanisatie te laten samengaan met de beste kwaliteit. Het Landbouwkwaliteits- besluit Bloembollen zit er aan te komen en dat zal de kwekers nog meer dan voor heen met de neus op dè feiten drukken. T eelthandelingen De meeste teelthandelingen van planter tot rooien zijn gemechaniseerd. Palletkis- ten hebben hun intrede gedaan. Aanvan kelijk alleen voor het transport, maar toen bleek dat men in dit fust de bollen ook kon drogen versnelde dat de komst van- de palletkisten op tal van bedrijven. Min der snel ging de vervanging van arbeid door machines in de schuur. Vooral het tijdrovende pellen van tulpen en die nemen met 6000 ha de helft van het totale bloembollenareaal in beslag! blijkt niet zo simpel te mechaniseren. Er zijn wel pelmachines, maar het probleern blijft dat men de bollen niet zo uit de rooimachine in de pelcombine kan laten rollen. De bol len moeten eerst gedroogd en dan in pel- bare conditie worden gebracht De ene cultivar stelt heel andere eisen dan de an der en alle problemen op dit gebied zijn zeker niet opgelost. Gaat het pellen van tulpen met de machi ne bepaald nog niet van een leien dakje, er zijn werkzaamheden in de bollenteelt die zich helemaal niet laten mechanise ren. Dat zijn: het ziekzoeken en de selek- tiewerkzaamheden te velde en het uitzoe ken van de gerooide bollen in de schuur Dat zijn geen klusjes die men een machine kan laten doen. Integendeel: dat zijn de werkzaamheden die alleen doo bekwame vakmensen verricht kunnen worden. Het zijn ook deze werkzaamheden die een nog verdere uitbreiding van het areaal tegen gaan. En dat is maar goed ook! Op het Laboratorium voor Bloembolle- nonderzoek te Lisse is voor de belangrijk ste bol- en knolgewassen vastgesteld wat het effect van machinale verwerking van de bollen op de kwaliteit is en hoe bescha digingen te voorkomen zijn. Fabrikanten van machines maken bij de constructie van hun werktuigen veelvuldig gebruik van de informatie die het Laboratorium kan geven, zo deelde de heer Slootweg mede. Met de mechanisatie lijkt men nu aan de top te zitten, al zullen bepaalde machines natuurlijk nog wel geperfectio neerd kunnen worden. Maar voor de ko mende jaren zal de nadruk meer dienen te gaan vallen op het opvoeren van kwali teit zoek betekent dit een keihar de uitdaging. Door een goed gecoördineerde aanpak op brede basis mogen we en móeten we verwachten dat snel resultaten geboekt wor den, aldus de heer Van Soest. I Afvalwarmte Ook in de praktijk zoals al tijd één groot proefterrein zal vooruitlopend op de on derzoekresultaten veel geëx perimenteerd worden. Daar om zal dankzij financiële be dragen uit het Energiebespa ringsfonds van het Land-- bouwschap een aantal ener giebesparingsdeskundigen in de voorlichting worden aan gesteld. Zij zullen die resulta ten in de praktijk kunnen evolueren en brugfiguren vormen tussen onderzoek en praktijk. Veel aandacht zal worden be steed om rest- en afvalwarmte te benutten. De Nederlandse Energie Ontwikkelings Maat schappij, de NEOM, is bezig een warmtekaart van Neder land op te zetten waarop vraag en aanbod van laag waardige energie in beeld wordt gebracht. In Zuid-Hol land wordt door de NEOM als voorbeeld het volgende on derzoekprogramma geënta meerd: leveringsmogelijkheden van warmte uit het Water weggebied; gedencentraliseerde ener gie-opwekking in T.E.-instal- laties en levering van overtol lige electriciteit aan de cen trales; levering van warmte door sloophoutverbranding van de stad Den Haag en wel naar schatting 80.000 ton per jaar! j^e laatste weken lonkte de prijs van de groene paprika's vooral naar de tuinders die op „rood zaten". De prijs van de groe ne paprika's was als gevolg van het kleine aanbod zeer aantrekkelijk en bewoog zich tussen de vijf en zes gulden per kilo. Voor deze prijzen is menigeen gezwicht, het geen natuurlijk zeer begrijpelijk is. De er achter liggende filosofie valt niet moeilijk te raden, nl. men kan de groene wel be waren tot ze rood zijn, het is echter de vraag of de rode met het vorderen van het seizoen ook nog dergelijke prijzen op brengen. En het is ook zo, dat wat men binnen heeft, mooi meegenomen is. Er ging zich dus een situatie ontwikkelen van het achter de markt aanlopen. Hier van weet ook iedereen wat er de gevolgen van kunnen zijn. Men heeft dit risiko veelal bewust genomen. Op donderdag 5 juni duikelde de prijs dan ook. In vergelij king met de eraan voorafgaande week daalde de prijs van de groene paprika's van gemiddeld 5,06 per kilo naar 2,67. Niet getreurd zal men geneigd zijn om te zeggen, nu laten we ze weer rood worden. Daar steekt echter wel weer het gevaar in, dat er straks weer een golf rood aan de veilingen komt. De aanvoer van rood bleef vrij stabiel, de prijs daalde wel iets, maar hij bleef toch nog op een aantrekke lijk niveau, nl. 4,92 per kilo. In zijn tota liteit wordt er een groter aanbod ver wacht, waardoor zowel de prijs van de groene als de rode sorteringen onder druk blijft. Er moet daarom rekening gehouden worden met wat lagere prijzen. De tomatenmarkt bleek zich ook de afge lopen week weer ijzersterk te handhaven. Alle tuinders, vooral ook die van de hete- lucht tomaten, brengen hun tomaten mét plezier naar de veiling. Hierdoor is er ech ter beslist nog geen situatie ontstaan van slapende rijk worden. Als er de laatste ja ren naar de rentabiliteit van de bedrijven gekeken wordt, dan blijkt duidelijk dat deze op de tocht staat. Hogere opbrengsten zijn daarom dringend nodig om de- be drijfstak gezond te houden. Dè thans gun stige marktsituatie ontstaat door de aan houdende afwezigheid van Marokko op de Westduitse markt, een grotere export naar Tuinder Ammerlaan uit Bleiswijk bij zijn paprika's. Zweden en een aanmerkelijk grotere ex port naar Engeland. De toegenomen ex port naar Engeland, is mogelijk door een tegenvallende Engelse produktie en een kleinere export van Guernsey en Jersey. In zijn totaliteit lijkt het aanbod van Hol landse tomaten groter te worden, zeker ook als gevolg van het fraaie weer voor het weekend. Zo zal er naar alle waar schijnlijkheid vandaag een ruim aanbod zijn, dat tegen lagere prijzen verkocht lijkt te worden. Met ingang van 3 juni heeft de Commissie van de Europese Gemeenschappen beslo ten om de ingestelde compenserende hef fing van 134,63 per 100 kg op komkom mers uit Spanje te laten vervallen. De ex port van komkommers blijft echter vlot verjopen. De concurrentie op de West duitse markt bleef van beperkte omvang Daarnaast worden er meer Hollandse komkommers geëxporteerd naar Enge land en Frankrijk. In de afgelopen week bleef de prijs vrij vast. De sortering 61/76 liep met 2 cent op naar 66 cent per stuk. De sortering 51/61 bracht 53 cent per stuk op en profiteerde niet van een prijsher stel. Dit was met de sortering 41/51 echter weer wel het geval, de prijs liep met 6 cent per stuk op naar 50 cent. Het aanbod lijkt niet veel te veranderen, de kans is groot dat het aanbod echter kleiner dan groter wordt. Als gevolg hieivan lijkt de prijs ook weinig te veranderen. Er is nog steeds sprake van een verzadig de markt voor radijs. Het grote aanbod vindt duidelijk moeilijk zijn weg. De prijs bleef onder druk, dit betekende een ge middelde prijs van 36 cent per bos. Het aanbod lijkt wat kleiner te worden, er wordt door de matige vraag echter niet op hogere prijzen gerekend. De aanvoer van bospeen groeit duidelijk naar een hoogte punt, als gevolg hiervan daalde de prijs de afgelopen week aanmerkelijk, nl. naar 1,47 per bos. Het aanbod blijft groeien, de druk op de prijs wordt groter. Door de oplopende temperaturen van de vorige week, neemt de oogstsnelheid van bloem kool toe, bij aanhoudend hoge temperatu ren kan de prijs snel dalen. Deze daling was eind vorige week al merkbaar, er' werd gemiddeld 1,67 per stuk betaald. De belangstelling voor Chinese kool is zeer matig. Het kleiner wordende aanbod heeft geen bijdrage kunnen leveren voor een prijsherstel. Er werd gemiddeld 43 cent per kjlo betaald. Nog lagere prijzen zijn niet uitgesloten. Het aanbod van kool rabi fs nog steeds vrij groot, zeker in ver gelijking met vorig seizoen. De gemiddel de prijs schommelt rond de 26 cent per stuk. Een kleiner wordend aanbod lijkt weinig invloed op de prijs te hebben. An dijvie behoort met een prijs van 36 cent per kilo tot *de goedkope groentesoorten. Er wordt een aanhoudend groot aanbod verwacht, dat tegen lage prijzen verkocht zal worden. Voor Ijsbergsla bleef de prijs met 53 cent per stuk gelijk aart de prijs in de eraan voorafgaande week. Het ai'nbod van de volle grond kan bij dit gewas snel van grotere betekenis worden, de prijs zal als gevolg hiervan verder dalen. Het afne mende aanbod van prei wordt tegen oplo pende prijzen verkocht. Eind vorige week lag de prijs op 2,55 per kilo. De prijs zal verder oplopen. De aanvoer van ogen- en suikermeloenen begint ook weer op gang te komen. De prijzen bewegen zich tussen de 4,- en 8,40 per stuk, al naar gelang de grootte en de soort. W. van Soest deiAGENINGEN De va- •J vj rlandse tuinbouw kan het r üi ergieverbruik fors om- n i if brengen. Sinds de olie- igaisis van het begin der ze- cwi mtiger jaren heeft men al Jjm ins gezien het verbruik e rij iet 15 procent terug te iZ, i ingen. Voor het komende t h cennium mag een verdere er. sparing van 40 procent mi i opzichte van het ver hoe uik van 1980 worden ver koi «ht. Rekening houdend g iet een productiestijging i r vierkante meter een n n est dat nog steeds door 'sm at! ligt naar schatting ig energiebesparing pei iter ïheid-produkt tot 1980 in ai orde van grootte van 33 leent gu kru t 1990 zou deze 45 procent i ia nnen worden. Als de ïl/e nststoffenindustrie er in '■ijo agt en daar zijn aanwij zingen voor! te zorgen voor kasdekken met een grotere lichtdoorlatenheid dan glas. dan komen de zaken er nog gunstiger voor te staan. Im mers: dan kan het warmte verlies sterk worden beperkt zonder dat dit ten koste gaat van licht. De energiebespa ring moet in de tuinbouw een zeer hoge prioriteit hebben. Er zijn voldoende mogelijkhe den tot innovaties op dit ter- .rein voor handen, zo zei de directeur Akkerbouw en Tuinbouw, ir. W. van Soest, tijdens de in Wageningen ge houden Tuinbouwdagen. De overheid ziet het grote be lang van dit alles in en heeft voor dit jaar en voor 1981 bej langrijke bedragen beschik baar gesteld om energiebespa ringen te entameren. Voor het tuinbouwkundig 1 onder-

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11