olen agen em van oege od volop iet zich lee Smikkelen en scheepje kijken in herborer Delta-hotel Janis Joplin Martin Luther King dood, zo gaat Marianne Sinclair verder, gebeurde er nog iets met deze idolen van ons. Zo lang zij in leven waren, gaven zij maar een deel van hun persoonlijk heid prijs. Zij zagen er goed uit en bekleedden een benijdenswaardige positie. Zij leidden een veel inte ressanter leven dan wij. Met hun dood begonnen de tieners er anders tegenaan te kijken. Als je begon te zoeken naar verklaringen waarom deze begaafde jon ge mensen zo door het noodlot van een vroege dood werden getroffen, wezen de kenmerken allemaal in de richting van de ondergang en het onvermijdelijke van een vroegtijdig einde. De kwetsbaarheid bleek zelfvernietiging. Zo bleven ze in de herinnering voort leven. De moderne media hielpen mee waarheid en legende omtrent hun levens in stand te houden. Zij brachten vaak tragische dingen in het leven van de ster naar voren. In haar boek onderzoekt Marianne Sinclair of het kennen van het eigen idool ook ifizicht biedt in de waardering voor ze. In haar ruim met foto's bemeten boek kan Marianne Sinclair er niet onder uit, dat al haar idolen „iets heb ben", noem het mythe of legende. Als je over per soonlijkheden praat als Rudolph Valentino, Monroe, Dean, Henrichs, Joplin of Bruce Lee. word je je ervan bewust, dat zij voor meer mensen een zekere beteke nis hebben, dat zij ook na hun dood onderwerpen blijven van bewondering, ook bij mensen bij wie de neiging te dwepen in het geheel niet aanwezig is. En toch hebben de filmische en muzikale „groten" nooit wonderen verricht. Zij waren krachtens geboor te ook niet voorbestemd om over anderen te heer sen. Wel werden zij uitgerust met een extra mystiek tintje. Het idool bezit in hoge mate de menselijke kwaliteiten waar we de meeste waarde aan hechten. Vaak lopen liefde en bewondering door elkaar. Men kan zijn wildste ideeën in zijn idolen kwijt, daardoor worden ze nog aantrekkelijker, tegelijkertijd kan men zich ook met hen vereenzelvigen, omdat ze echte mensen zijn die lijden en sterven als elk ander. De held of het idool wordt ook gemaakt door de be hoeften van een bepaalde tijd. Toen het in de middel eeuwen aankwam op het dragen van het juiste ge loof, stonden de heiligen in aanzien. Later werd dit de ontdekkingsreiziger. Zo volgden nog de politieke lei ders en de religieuze figuren, van Ho Chi Minh tot Che Guevara. Dit bepaalt mede de aantrekkings kracht van een moderne held, dat hij n.l. een gezicht moet hebben. Che Guevara lijkt welhaast net zo'n mannetjesputter als Michiel de Ruyter of Piet Hein, Che's martiale gestalte en van niet wijken wetende blik zijn echter door middel van de foto tot ons geko men. Hij leidt via de poster een leven boven tiener bedden. Zouden er geen foto's van hem bestaan hebben, dan zou zijn roem zich niet zo gemakkelijk over de wereld hebben verspreid. Want in elk geval moet de hedendaagse held fotogeniek zijn. ONTSNAPPING Heel belangrijk is ook dat het idool de kans krijgt te ontsnappen aan onze controle. De oude Grieken al accepteerden alles van hun goden op de Olympus. Zij stonden boven de wet, konden zich het nodige per mitteren. Zo stellen de aanhangers zich ook op te genover hun idolen. Zij kunnen drinken en ontrouw zijn, zich zelfs immoreel gedragen. Zij onderscheiden zich daardoor van de gewone mensen. Het is heerlijk zich te vereenzelvigen met iemand in een betere posi tie, die zich nergens aan houdt. Het Idool moet er wel iets voor terug geven. Zo moet hij jong sterven om zijn geloofwaardigheid te behouden. Hij moet er dan op zijn best uitzien en niet geleden hebben onder de last der jaren. Alieen zij die niet bang zijn voor de dood, zijn geschikt om te leven, aldus een dominee aan het graf van een pas gestorven popheldin. Hadden de idolen er zelf weet van niet lang te leven te hebben? Zij daagden het noodlot wel vaak uit. De kunstmatigheid van hun roem bracht hen vaak tot onwezenlijkheid, tot grootheidswaanzin, tot schizofre- Gérard Philipe Marilyn Monroo nie en vervreemding. Brian Jones en de Rolling Sto nes wierpen zich vaak als uitzinnigen op de drugs en andere vormen van gevaarlijke verstrooiing. Snelle roem én rijkdom werkten ook zelf üit als drugs. De idolen wierpen zich op hun weelde zonder ermee ver trouwd te zijn hoe ermee om te gaan. Presley slikte tegelijk pillen tegen het dik worden als tegen het ver mageren. Een pil om te slapen liet hij volgen door een die ervoor zorgde, dat hij weer tijdig wakker werd. Hij zag daarbij zelfs kans de huisarts voor zijn karretje te spannen, zodat die er later nog last mee kreeg. Presley maar ook de Stones ervoeren het le ven als groter dan zij zelf. De meeste personen, die als een komeet omhoogschieten, zijn nog jong en zel den volgroeid op andere terreinen des levens. Ze moeten zichzelf bewijzen tegenover dwepers, die zich kruiperig opdringen. En de sterren waren zelf de eer sten om zich te beklagen over de geestelijke beproe ving die zij door hun roem hadden te verduren. In hun haast om alles te hebben, maakten zij veel stuk van wat kostbaar kan zijn in een mensenleven, zoals een goede relatie. In een soort van gulzige gejukzaligheid namen zij alles en iedereen driftig tot zich totdat zij met Pola Negri moesten erkennen, dat achter de illu sies van Hollywood en de schijnwereld van de muziek de bittere waarheid van de wanhoop lag. De binnen kant van roem steekt vol angst en persoonlijke dra ma's. De ster leeft onder voortdurende psychologi sche druk door de vraag of het behoud van de roem een haalbare kaaart is, zo niet, dan stort het kaarten huis ineen. En dit kan leiden tot ook de grote geeste lijke ineenstorting, tot de directe dood van de ster. VOORSPELLING Van Jimi Hendrix zijn de woorden afkomstig: „Ik zal binnen vijf jaar dood zijn, maar zolang ik hier nog ben, zal ik proberen het onderste uit de kan te krij gen." Van meer groten wordt gezegd, dat zij hun ei gen dood hebben voorspeld, zoals Gerard Philipe en James Dean. De voorspelbaarheid van de naderende dood gaat vaak gepaard met het gevoel nog iets te moeten volbrengen. Meestal dragen zij daarvoor in zichzelf de uitdaging in zich. De meeste dode figuren in de wereld van het populaire amusement waren intens levende personen, velen straalden vibraties uit, waarvoor zowel mannen als vrouwen gevoelig blijken. Het optreden wordt vergeleken met intens erotisch bezig zijn. Rudolf Valentino en Marilyn Monroe bleven na hun dood idolen der liefde. Bij heel hun uitstraling, gericht op de liefde, hielden zij iets achter de hand. Zij moes ten doen geloven, dat zij ook goede mensen zijn. Niet alleen uit op verleiding, maar ook om fans blijvend terwille te zijn. Als Zuiditaliaans jongetje al droomde Rudolf Valenti no van onbekende verten. Hij vertrok op zijn acht tiende en op zijn eentje naar New York. Met kleine baantjes hield hij zich in leven. Elke dag dreigde ar restatie wegens landloperij. Hij zocht zijn toevlucht in dansclubs, waar hii oudere dames op de vloer in be weging hield. Hij kwam daar in contact met filmfigu ren. die hem aan een klein rolletje hielpen, hetgeen uiteindelijk leidde tot een grote rol In „De vier apo calyptische ruiters", een film die hem tot een ster maakte, omdat hij de liefde er In belichaamde. Hij kreeg nog meer van dit soort rollen, bleek via het wit te doek emoties te kunnen overbrengen en kon zowel tederheid als passie uitdrukken. Toen bleken de vrouwen niet meer te houden. Zijn tamelijk onver wachte dood als gevolg van een complicatie bij een maagoperatie maakte hysterische taferelen los in de filmwereld. Niet minder opzienbarend stapte Marilyn Monroe uit dit leven, toen zij te grote doses tot zich nam van wat duidelijk was gebleken niet goed voor haar te zijn. Zij had toen al te kennen gegeven niet langer opgewas sen te zijn tegen de eisen die het leven stelde. Jaren lang speelde zij of deed zij als het onhandige klnd- MÊ Idolen jong sterven lijkt even gemakkelijk te leggen als te bewijzen. Immers,. Elvis Presley laat allang hevig betreuren, terwijl Brigitte Bardot rd vteert op haar roerig en haar teint. Maar er staat 5r haar een rijtje beroemdheden, die met enige It zomaar uit ons midden zijn gestapt, kwetsbaar dragers van tragische intimitei- zifcterren uit de vermaaksindustrie van film en/of harsk, onderworpen aan de veeleisendheid van het iar lek. Kort voor zijn dood liet Jimi Hendrix zich i. Bizien in zijn cynische openhartigheid: „Het is rotyjig om te zien hoeveel mensen van de dood hou- DaAls je eenmaal dood bent, dan zit je voor het Ie-' war^oed. Je moet sterven eer ze denken, dat je iets >el vd bent". 3k vkort het leven voor hem ook heeft geduurd, Jimi gedrix moet het bestaan ervaren hebben als een ar attingsslag. Er ligt zoveel in een mens opgesla- idolen menen niet voor zichzelf te mogen len, dat ze de neiging vertonen er slordig, ver- nogjend mee om te springen. Dit levensgevoel had '8 <?meen met Joplin en Brian Jones. Zij leef- en buitensporig en alle drie namen het ervan of de hênde dag niet zou aanbreken. Dit gebeurde dan jtlrie keer snel achter elkaar. Zij werden geen van hetjn ouder dan dertig, legden genialiteit in het bui- at Iporige aan de dag en danken daaraan nu nog at ilroem. gewizende journaliste Marianne Sinclair vertelt in .aan de idolen van haar jeugd gewijde boek (uit- I val Rostrum te Haarlem), dat zij schrijvend over te Snoten heeft moeten vaststellen, dat die er niet zijn. In haar tienerjaren groeide zij op met Clift, Marilyn Monroe, James Dean, Holly, legendarische figuren, in wie vooral de g öteling om zichzelf te zijn aantrok. Zij wilden los- n Ken uit het burgerlijk patroon van die dagen. Zij £ïn dat door middel van hun muziek en hun onge- en levensstijl. Hun volgelingen staken zich in de- i kleren, Imiteerden dezelfde haarstijl. Met hun vrouwtje, dat op de vraag of zij toen op die naaktfoto helemaal niets aan had, ontdeugend antwoordde: „Ja, wel, de radio". Kwetsbaarheid bleek haar gehei me wapen, zowel voor de soldaten aan het front als voor haar laatste geliefde, de toneelschrijver Arthur Miller, die aan haar dood het toneelstuk „After the fall" wijdde, waarin hij haar leven en lijden analyseer de. Marilyn had het in zich, zichzelf te vernietigen. Miller erkende dat en liet aan haar over haar eigen lot te kiezen. Hij stelde zich daarmee op het standpunt van de intellectueel en heeft nooit kunnen waarma ken, dat hij haar ooit uit liefde trouwde. Marilyn Mon roe bleef voor hem een theateronderwerp. Om het verlies van de Franse toneelspeler Gerard Philipe werd ook geleden. Hij bezat het vermogen vooral in jongeren voelbaar te maken, dat de samen leving ondanks de decadentie van burgerlijke snit het vooral moest hebben van het jeugdige élan. Hij gaf daar zelf het voorbeeld in door bijvoorbeeld nooit in te gaan op verleidelijke filmaanbiedingen in Holly-, wood, maar het Franse toneel trouw te blijven. Phili- pe liep mee in protestmarsen tegen de atoombom, tekende petities en sprak zich herhaaldelijk uit voor de vrede. Hij was een geboren wereldverbeteraar, maar bleef daarbij wel met beide benen op de grond. Hij kon zich zowel zwierig gedragen in zijn film „Fan- fan la Tulipe" als hartstochtelijk in „Le diable au corps". Zijn gezondheid was nooit erg sterk. Daarvan had hij tijdens filmopnamen nogal eens te lijden, maar mede door de goede zorgen van zijn vrouw bleef hij op de been, zonder dat de buitenwacht veel van zijn ziekte merkte. Alleen zijn vrouw wist alles van hem. Zij schreef na zijn dood een gevoelig boekje met daarin de woorden: „Ik wist dat je nooit geaar zeld zou hebben voor een mooi en kort leven in plaats van een lang en middelmatig bestaan. Maar waarom moest deze keuze worden gemaakt? Zijn er twee soorten mannen en behoorde hij tot het soort, dat pijlsnel door het leven schiet?" Toch was Philipe ook al door zijn gematigde levens wijze in mindere mate een idool dan James Dean. Deze deed eigenlijk slechts mee in drie films, waar van er twee na zijn snelle dood werden uitgebracht. Hij speelde vooral opstandige jonge mensen, die voor zichzelf een gevaar zien in het verburgelijken, in het naleven van hun ouders. Daaruit resulteert een hou ding van verzet, waarvan James Dean de belichaming werd. Hij deed zich voor als de jongeman die nooit volwassen wilde worden. Hij wijst de auto af, zijnde een burgerlijk bezit. Werpt hij zich daar toch op, dan doet hij dat zo wild en onbezonnen, dat zijn autorij den een spelen met zijn leven wordt. Zijn dood werd dan ook veroorzaakt door een dodelijk ongeluk, hem overkomen tijdens het rijden met te grote snelheid. Net als James Dean kozen meer jonge idolen voor een kort leven. Weliswaar niet altijd zo bewust, maar wel door hun levenshouding. Voor hen was het leven niet altijd iets om dankbaar voor te zijn. Voor hun ge voel had het ook iets corrupts om het leven te accep teren zoals het tot hen kwam, met alle roem, geld en geluk en schijnbaar zonder tegenslag. In hun angst voor dit laatste daagden de jonge idolen die tegen slag gaarne uit, door zich gewaagde dingen te per mitteren op het gebied van drugs, zinnelijkheid, ver keerssnelheid, drank en uitputting in werk door zich onvoldoende slaap te gunnen, tot Bruce Lee toe, de jonge kung fu-kampioen die ondanks de schijn van gezondheid jong stierf, Janis Joplin die stierf met het gevoel ongelukkig te zijn, net zo iets als de poppoëet Jim Morrison, die stierf met een gedicht in zijn hart. Maar vele idolen moet het vergaan zijn als Janis Jo plin, die heel haar korte leven leed onder de marte lende onzekerheid van haar tekort schietende gaven: „Als de mensen voor mij klapten om wat ik zong, vroeg ik mij af of ik inderdaad geleerd had om iets met mijn stem te doen Ben ik dat werkelijk, vraag ik mij af als ik praat? De persoon die praat ben ik dat?" TON OLIEMULLER Na een uiterst feestelijke facelift, waarvoor suikeroom Crest diep in de knip heeft moeten tasten, is het Vlaardingse DELTA-Hotel in het kroonjaar 1980 aan zijn tweede jeugd begonnen. En het moet deze horeca-madame, die 2b iaar gele den met smeergeld van de Mars hall-hulp door Rotterdamse haven baronnen op de uitkijk werd gezet aan de oever van de Nieuwe Wa terweg, onmiddellijk worden nage geven, dat ze er op alle fronten op vooruit is gegaan en stralender dan ooit haar aasten aan de borst drukt. Op de brug van dit zilte zeekasteel op het droge (het enige hotel in de wereld, waarvoor uit voorzorg een aanvaringsverzekering Is afgeslo ten) staat sinds kort Armand A. Th. O'Herne, wiens Neerlands bloed zijn aderen moet delen met dat van voorvaderen uit Ierland, Frankrijk en Duitsland. Het is derhalve geenszins overdreven om in zijn geval te spreken over een etnische toverbal, die van huisuit gewend is om verder te kijken dan zijn neus lang is. Luxueus zeekasteel Met zijn nieuw aangetrokken-chef kok René Sayerling (smaakmaker de overwinnaar op twee culinaire salons) en maitre d'hotel Joop Mooy (die in de Rotisserie Oudt Leyden schitterde, toen dit etablis sement nog in de zevende Miche- lin-hemel vertoefde), leidt de 35-ja- rige O'Herne nu een pleisterplaats, die beschikt over een handwarm indoorzwembad, een modern za lencomplex, waaronder het fameu ze Kraaienest en 78 comfortabele kamers, die van alle gemakken bad, douche, toilet, radio, kleuren televisie, telefoon en service-bar voorzien zijn. Nagelnieuw zijn de Gabin's Bar en hot romantischs restaurant Aegir, waar een briljante Britse binnen huisarchitect kans heeft gezien om de authentieke sfeer van een luxu eus zeekasteel feilloos te copiëren. Wie daar op een weggooidag of in een weekend aanlegt voor een hassebas of voor een culinaire dokbeurt, krijgt op de koop toe een doorkijkje op 's werelds drukst bevaren waterweg, waar tankers en pieremachochels uit alle windstreken langsdrijven in de Del ta-kijkdoos op ware grootte. Uitje Directeur O'Herne bezweert dan ook met klem, dat een bezoek aan zijn bar en restaurant een uitje is, waar men alle eer mee inlegt. En dat doet hij dan niet omwille van eigen gewin, maar voor het vader lands gezin, dat hij zijn maritieme logeplaatsen van harte gunt. (Voor jongverliefden en voor amoureuze landgenoten op herhalingsoefenin gen zijn er. zelfs rood gecapiton neerde chambres, waar men onbe spied een tète-a-tète show kan op voeren). Eensgezind Om bij voorbaat mogelijke drem pelvrees te elimineren heeft O'Her ne een menukaart gecomponeerd, waarop de onverwoestbare kroket en uitsmijters ham en ros eensge zind met de exquise rode poon, de zwezerik en de halve eend een aanvraag tot adoptie indienen. „In het nieuwe Delta-hotel", verze kert O'Herne dan ook. „is iedereen van harte welkom. Want smikkelen en scheepjes kijken is allang geen voorrecht meer dat alleen aan de rijken der aarde is voorbehouden". Armand A. Th. O'Herne: schipper naast Cod op de brug van hot herboren Delta Hotel.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 21