mm. Filmfestival in vrijetijdscentrum Beste Nederlandse persfoto's uit '79 in Waaggebouw Bronzen voorwerpen uit Loeristan in Rijksmuseum van Oudheden Illl En verder... Atie Wijdenes en John Palmer in De Schakel II Kunstenaars demonstreren in Warmond >er The Muppet show LEIDSE COURANT VRIJDAG 6 JUNI 1980 PAGINA 9 LEIDEN In het filmhuis van het Leids vrijetijdscen trum wordt op 12, 13 en 14 juni een filmfestival ge houden met films van de Italiaanse regisseur Felli- ni. Een passé- partout voor de 6 films kost 17.50 gulden (leden LVC 13.50 gulden). De toegang per film be draagt 4 gulden. Donderdag opent het festival om 20.00 uur met Fellini's Le Notti di Cabiria. Dezelfde avond begint om 22.15 uur de film II Bidone, het verhaal van een ouder wordende op lichter die berouw krijgt van zijn praktijken. Vrijdag 13 juni begint om 21.00 uur El Cheico Bianco, een al wat ou dere film van Fellini waarin hij het Italiaanse kleinbur gerdom op de korrel neemt Om 23.30 draait La Dolce Vita, één van de beroemdste films van de Italiaanse régis seur. Zaterdag 14 juni wordt geo pend met Amore in Citta, een episodenfilm die uit 6 de len bestaat. De zes delen wer den door verschillende regis seurs gemaakt. Het filmfesti val wordt om 22.15 uur beslo ten met een vrij recente Fel- lini-film Fellini's Casanova. In de bioscoop Studio aan de Steenstraat gaat 'The Muppet show' haar vierde week in. Bob Hope is een van de gasten van de vermakelijke rolprent. LEIDSCHENDAM In „de Schakel" in het winkel centrum Leidsenhage expo seren tot en met 27 juni Atie Wijdenes olieverf schilderijen en de Engelse John E. Palmer romanti sche etsen en kleuretsen. Atie Wijdenes is vanuit de ondergrond van de fotografi sche retouch begonnen te schilderen in een heel fijn realisme met een diepe on dergrond gebaseerd op een hedendaagse visie. Zij maakt kleine schilderijtjes in vaak rustige tinten met felle ac centen en heeft een voorlief de voor kleine dorpjes op de achtergrond, geschilderd vanuit een grote belangstel ling voor de natuur. John E. Palmer baseert zich voor zijn werk op thema's van Earth Mysteries en de Megalitische Mens. Zijn inte resse voor de onder andere Keltische perioden en voor de daaraan verbonden mys teries is waarschijnlijk ge wekt bij een trektocht door de Salisberry Plains in Enge land waar hij het bekende megalitische monument van Stonehenge zag. De tentoon stelling, zoals gewoonlijk ge organiseerd door Victor van der Lee, is gratis toegankelijk op maandag en donderdag van 13.30 tot 16.30 uur, op de overige werkdagen van 10.30 tot 16.30 uur en bovendien op de koopavonden. ONDER AUSPICIËN LEIDSE COURANT LEIDEN Elk jaar wordt in Nederland de wedstrijd voor de „Zilve ren Camera" gehouden. De „Zilveren Camera" is de prijs voor de beste Ne derlands persfoto. Elke Nederlandse fotograaf kan insturen. Een jury, samengesteld uit deskun digen uit de hele wereld beoordeelt de inzendingen en bepaalt welke foto zal worden uitgeroepen tot de beste persfoto van het jaar. In 1979 deden 145 fotojour nalisten mee aan deze wed strijd. Er werden in totaal 1500 foto's ingezonden. De jury selecteerde daar onge veer 260 foto's uit. Deze fo to's. de beste Nederlandse persfoto's uit 1979 zijn van 7 juni tot en met 28 juni te zien op de expositie „Zilve ren Camera. Jaar te kijk. 1979" die in het Waagge bouw aan de Aalmarkt wordt gehouden. Deze foto tentoonstelling wordt geor ganiseerd door stedelijk museum De Lakenhal en staat onder auspiciën van de Leidse Courant. De prijs voor de beste nieuwsfoto werd het afgelo pen jaar toegekend aan Wim Hofland van de Tele graaf met zijn foto „Aantjes; einde van een carrière". Deze winnende foto is op de expositie te zien. Daarnaast zijn er nog vele andere in teressante foto's te zien. De tentoonstelling is in feite een gefotografeerd jaaro verzicht van 1979. Belang rijke, grappige en droevige gebeurtenissen trekken aan de toeschouwer voorbij. Er De winnende foto van Wim Hofland. zijn opnamen van de zeven tigste veijaardag van konin gin Juliana, van de strenge winter met haar lachwek kende en treurige kanten, van de treinramp bij Nijme gen, van premier Van Agt tijdens voetval hardloop- en wielerwedstrijden, van de Nederlandse soldaten in Libanon en nog veel meer actuele zaken. Vaak gaat het om dingen die alweer enige tijd in de vergetelheid zijn geraakt en door de ex positie weer in het geheu gen worden teruggeroepen. Het unieke jaaroverzicht is van dinsdag tot en met za terdag van 10 tot 18 uur te bezichtigen. Meteors in Midas De Amsterdamse snel in popu lariteit stijgende popgroep. The Meteors, treedt morgen op in het Alphense Jongeren centrum Midas. De groep, die in 1977 werd opgericht lijkt dat nu Nederland te veroveren met de uitgebrachte langspeelpla ten en singles. The Meteors trad op in de Herman Brood film Cha-Cha en maakte eind 1979 een toernee met Leona Lovich. The Meteors bestaat uit drummer Kim Haworth, bassist Gert Faine, zanger Hugo Sinzheimer, gitarist Ferdi Bakker, bassist Freddy Cavalli. LUXOR Tot en met 25 juni is dit theater gesloten in verband met een ingrijpende modernisering CAMERA Kramer ver sus Kramer (a.l.) Rijkelijk met Oscars overladen film met voortreffelijk acteer werk van o.m. Dustin Hoff mann. Het verhaal gaat over een jong echtpaar dat uit el kaar gaat en strijdt om de ge negenheid van het zoontje, (achtste week) In de middag voorstellingen: Spiderman slaat weer toe (a.l) Verfilm de avonturen van de Ameri kaanse stripheld. LIDO I The fog (16) Soms wat ridicule thriller van John Carpenter, waarin deze een gooi naar de titel 'master of suspence', die tot nu toe al leen Hitchcock is toebedeeld, doet. (vierde week) LIDO II Silverstreak ex press (12) Vriendelijke en soms spannende comedie met Gene Wilder en Jill Clay- burgh. (derde week) LIDO III Lieve jongens (16) Verfilming van boeken van Gerard van 't Reve met onder meer Hans Dagelet, Hugo Metsers en Albert Mol. (vijfde week) STUDIO The Muppet film (a.l.) Zeer geslaagde avondvullende film met de hoofdfiguren uit de televisie serie 'The Muppet show', (vierde week) REX Grijpgrage meisjes (16) Pornofilm. TRIANON Fantasm (16) Griezelfilm boordevol shoc keffecten over een 13-jarig jongetje die ronddwaalt over een kerkhof waar bizarre ge beurtenissen plaats vinden, (twede week) EUROCINEMA I (Alphen aan den Rijn) De tien ge boden (a.l.) Oudere specta- kelfilm (reprise,eerste week) EUROCINEMA II (Alphen aan den Rijn) My name is nobody (12) Terence Hill en James Fonda in een verma kelijke western, (reprise, eer ste week) EUROCINEMA III (Alphen aan den Rijn) Rocky II (16) Tweede film van en met Sylvester Stallone als boksta- lent.(reprise, eerste week) EUROCINEMA IV (Alphen aan den Rijn) The rose De kleine expositie in Oudhedei MINI—EXPOSITIE LEIDEN In het westen van Iran (Perzië), centraal in het Zagrosgebergte ligt de landstreek Loeristan. Uit dit onherbergzame en ontoegankelijke gebied zijn de vele eeuwen oude bronzen voorwerpen af komstig die het Leidse Rijksmuseum van Oudhe den aan het Rapenburg 28 deze maanden in een kleine thematische tentoonstel ling (één vitrine) laat zien. Door de geïsoleerde ligging van Loeristan was tot 1930 niemand op de hoogte van het bestaan van de Loeristan - bronzen en de Loeristan-cul tuur. De^okale bergstam, de Loeri hield zich bezig met schatgraverij en ontdekte de bronzen voorwerpen. De archeologen hebben nooit exact de herkomst van de bronzen kunnen achterhalen. Vast staat dat ze zijn ver vaardigd in de periode 1100 voor Christus tot 700 voor Christus. De meeste voorwer pen zijn afkomstig uit uitge strekte begraafplaatsen met soms meer dan 400 graven, enkele komen uit heiligdom men. Mogelijk hebben ze toe behoord aan een nomadisch ruitervolk. Geleerden heb ben in de graven paardeske- letten aangetroffen. In Loe ristan hebben in de loop der tijden verschillende volkeren gewoond. Er zou verband kunnen bestaan met de Sky- then en Cimmeriërs (Zuid- Rusland) of de Elamieten en Kassieten. Het is onbekend hoe deze cultuur zich zo plot seling heeft kunnen ontwik kelen vanaf "1100 voor Chris tus. De bronzen voorwerpen worden beschouwd als de fraaiste en opmerkelijkste produkten van de Late Bronstijd in het Oude Nabije Oosten. De Loeristan-bronzen bezit ten een decoratie die uitzon derlijk rijk en vaak sterk ge stileerd is. Dier-motieven spelen een hoofdrol, daarin is een zekere invloed vanuit Mesopotamië te herkennen. Daarnaast treden vaak fanta sie-wezens op met vervloch ten menselijke en dierlijke trekken. Het is meest orna- mentale kunst, de inhoud van het uitgebeelde is onder geschikt aan de vorm. De dolken en de zwaarden zijn vervaardigd naar Sumerisch voorbeeld. Wat het Loeris- tan-brons uniek maakt is de uitbundigheid die in vele va riaties op de voorgrond treedt. De latere en meer be kende Skythische kunst, die zich verspreidde in Zuid- Rusland, Siberië en China is er mogelijk door beïnvloed. De Loeristan-bronzen zijn zelden echte gebruiksvoor werpen. Het gaat vaak om zogenaamde votief- en para- devoorwerpen, te gebruiken voor religieuze rituelen of om meegenomen te worden in het graf. Opmerkelijk is het grote aantal onderdelen en versieringen van paarde- tuigen. De bestudering van de Loeristan-cultuur is ern stig bemoeilijkt omdat de om standigheden waarin de bronzen zijn gevonden vaak onbekend zijn en ze via de antiekhandel ove»- de hele wereld verspreid zijn ge raakt. Deze omstandigheden hebben ook vaak vervalsin gen in de hand gewerkt. De bezoeker van de thema-expo sitie in Oudheden kan er echter op rekenen dat hij de originelen krijgt voorgescho teld. De kleine tentoonstel ling is voorzien van uitge breide toelichting en foto materiaal. Het Rijksmuseum is van maandag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur ge opend, op zon- en feestdagen van 13 tot 17 uur. WARMOND In galerie De Pomp is een expositie van de Griekse kunstena res Aspasia Tektonidou en de keramist Rob Lucassen. In het tegenovergelegen 'Oude Raadhuis' exposeert de etser Harmen Kooistra. Tussen 13.00 en 16.00 uur worden morgen op beide tentoonstellingen demon straties pottenbakken en etsen gegeven. Vanaf 13.00 uur is dan ook de Griekse schilderes aanwezig in galerie De Pomp- Belang stellenden kunnen onder het genot van een glaasje Griek se wijn met de kunstenares praten over haar werk. Ook is hier Rob Lucassen achter zijn draaischijf in actie te zien. Aan de overkant van de Dorpsstraat geeft Harmen Kooistra een demonstratie et- (12) Speelfilm met een gran dioze Bette Middler (reprise, tweede week) GREENWAY THEATER (Voorschoten) In de ban van de ring (a.l.) Zeer knap gemaakte animatiefilm over het beroemde boek van Tol kien. (eerste week) Ook: Alien (16) Spektakulaire science-fictionfilm vol grieze leffecten

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9