l P Braziliaanse basisgemeenschappen vragen paus „eenvoudig als bisschop te komen" De krant up uw vakantieadres Israël onderhandelde met Jordanië Aardbeving in Limburg Nederland aantrekkelijk voor ondernemers Chili-dag; in Plein '68 Weer dode bij TT man Haagse arts betaalt geld terug LI 1 I 11 EeidaeSouso/nt MARKTEN KORTE METTEN kerk wereld BINNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 6 JUNI 1980 PAGII ATLANTA In een vraag gesprek met drie Ameri kaanse journalisten heeft de Israëlische premier Mena- chem Begin voor het eerst onthuld dat zijn regering met koning Hoessein van Jordanië in onderhandeling is geweest over de betwiste febieden op de westelijke ordaanoever. Overeenstem ming werd echter niet be reikt Begin verklaarde on der meer tegenover een jour nalist van de Atlanta Con stitution dat de onderhande lingen door de vroegere so cialistische regering waren begonnen en later door Mos je Dayan waren voortgezet De regering van premier Be gin is ook van plan tien nieu we nederzettingen op de wes telijke Jordaanoever te vesti gen en de huidige nederzettin gen te versterken. De tien ne derzettingen zouden de laat- sten zijn die daar zouden wor den gevestigd. De aanslagen op twee Pales tijnse burgemeester afgelopen maandag zijn het werk van een groep van tien Israëliërs van wie het merendeel op de westelijke Jordaanoever woont, zo is gisteren van wel ingelichte zijde in Jeruzalem vernomen. De Israëlische vei ligheidsdienst zou van te vo ren geweten hebben dat de groep van plan was tot gewel ddaden over te gaan. De be trokkenen zijn nog niet aange houden. De Palestijnse organisatie El Fatah heeft aangekondigd dat de aanslagen op de burgemees ters zullen worden gewroken. Eenheden van het Israëlische leger hebben gisteren een actie uitgevoerd in het Libanese Si- don „om toekomstige acties van de Palestijnen te verijde len". In de Veiligheidsraad werden de aanslagen op de burgemees ters met alleen de stem van de VS tegen fel veroordeeld. Noodweer in Engeland eist drie doden (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Zware en vol komen onverwachte on weersbuien hebben gisteren in Groot-Brittannië, van Schotland tot Zuid-Enge- land, drie slachtoffers geëist Twee schooljongens en een oude weduwe werden door de bliksem getroffen en gedood. Een 13-jarige jongen verloor het leven tijdens een atletiek- training bij zijn school. Drie andere kinderen liepen brand wonden op. Een 14-iarige jon getje werd door de bliksem ge dood, toen hj op het voetbal veld van zijn school stond. Hierbij werden zes andere jon gens tegen de grond geslagen. Op het Shetland-eiland Yell werd een 69-jarige weduwe op weg naar huis dodelijk getrof fen. Elders in het land, in Stock- port, ontstond de nodige ver warring toen de bliksem in sloeg op de schrijfmachine van een typiste, die nietsvermoe dend zat te tikken. De typiste was ongedeerd, maar liep wel een shock op, waarvoor zij in het ziekenhuis werd behan deld. Op sommige plaatsen in Schotland waren de onweers buien kleine wervelstormen. Op een camping te Nairn wer den alle caravans kort en klein geslagen. Elders in Schotland en ook in Engeland veroorzaakten de tropische stortregens ernstige overstro mingen. DE BILT In de provincie Limburg heeft zich gister middag om 14.11 uur een duurde. De beving, waarvan het epicentrum (kern), ver moedelijk tussen Roermond en Weert heeft gelegen, had een kracht van ruim 4 op de schaal van Richter, aldus het KNMI in de BUt. 'De schok is door een groot aantal mensen binnen een straal van 40 kilometer rond het epicentrum gevoeld. Met een daarna kreeg het KNMI een stroom telefoontjes te ver werken van mensen die nade re informatie wilden. ESSO-TOPMAN: ROTTERDAM De presi dent-directeur van Esso Ne derland. F. van Duivenboo- den, vindt Nederland een aantrekkelijke vestigings plaats voor nieuwe projec ten. Tijdens de gisteren gehouden presentatie van de uitbrei dingsplannen van de Esso-raf- finaderij in Rotterdam waar mee Esso 500 nieuwe arbeids plaatsen schept, zei van Dui- venbooden dat het Rijnmond gebied een uitstekende uitval- spositie is voor het toepassen van nieuwe technologieën, on dermeer door de aanwezigheid van de meest uiteenlopende toeleveringsbedrijven. Voorts steekt naar het oordeel van de Esso-topman het fiscale ondernemingsklimaat in Ne derland gunstig af bij dat van veel andere Europese landen en kan het bankwezen flexibel en ervaren worden genoemd. Ook vindt van Duivenboden de arbeidsproduktiviteit hoog in ons land, evenals de ar- beidsrust Man weet niet wie hij is Portret van de man die zondag 1 juni werd gevon den in de gemeentegrotten van Valkenburg. De man lijdt aan totaal geheugen verlies en was niet in het bezit van identiteitspapie ren of iets dergelijks. Bij zonder kenteken is een ta- touage op de linkerarm met de naam „Coby". De poiitie wacht op inlichtin gen. Belastinginspecteurs: meer bevoegdheden ZUTPHEN Niet om meer macht te krijgen, maar om de wet te kunnen uitvoeren zoals de wetgever het heeft bedoeld, willen de belastin ginspecteurs uitbreiding van hun controlebevoegdheid en van de administratieve ver plichtingen van de belas tingplichtigen. Dit heeft de aftredende voor zitter J. Schurer van de vere niging van belastingadviseurs gezegd op de vandaag in Zutp- hen gehouden jaarvergade ring. De vereniging is wel blij met de, uit recente uitlatingen van de regering gebleken politieke wil, de fiscale fraude met kracht te bestrijden. Want on duidelijkheid over deze wil zet de gemotiveerdheid van de be lastingambtenaar op het spel, aldus voorzitter Schurer. Onzekerheid rond crossterrein in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN De commissie ROSO be slist maandag over de vraag of Alphen binnen haar ge meentegrenzen plaats moet bieden aan een cross-terrein. Indien de commissie van me ning is dat de gemeente voor deze voorziening moet zorgen, dan blijft de vraag voor het college over of de lasten moe ten komen voor rekening van de gemeente of van de 'gebrui kers' zelf. Het eventuele cros sterrein in Alphen zal waar schijnlijk het terrein nabij de vuiloverlaadplaats aan de Gouwe worden. HAZERSWOUDE Chili- werkgroepen uit Hazerswou- de en Leiderdorp houden za terdag 14 juli een zogenaamde Chilidag in het Groenendijks parochiehuis te Hazerstvoude. Motto van de activiteiten in genoemde ruimte, beter be kend als Pleyn '68, is op deze dag; „Leef bewust, leef bewust mee met uw medemens." Tussen 14.00 en 17.00 uur is er een programma voor de kin deren. Er wordt een film ge draaid en muziek gemaakt en er worden kinderspelen ge houden. Vanaf 20.00 uur kan men in diverse opzichten ken nis nemen van het reilen en zeilen in het Zuidamerikaanse land. Tegen betaling van 3,50 kan men een Chileense film zien, zich oriënteren in een informatiestand en het oor lenen aan de vertolking van muziek uit Chili. Ook worden er hapjes uit het land geser veerd. DOUGLAS De motorra ces om de Tourist Trophy op het eiland Man hebben op nieuw een mensenleven geëist.. De Britse zijspancoureur An drew Holme, die tijdens de wedstrijden van zaterdag ern stig gewond raakte, overleed gisteren in het ziekenhuis van Douglas. Holme werd 28 iaar. Hij was het 127e dodelijke slachtoffer in de 68-jarige ge schiedenis van de TT op het eiland Man. DEN HAAG De Haagse keel-, neus-, oorarts en plas tisch chirurg G.B. heeft vo rig jaar tenminste tien zie kenfondspatiënten bij laten betalen voor zijn verrichtin gen. Hiermee is een bedrag van ongeveer 10.000 gulden gemoeid. G. B. heeft beloofd De ziekenfondsraad had in maart naar aanleiding van klachten van patiënten een onderzoek ingesteld naar han delswijze van toen in het Ru- dolf Steinerkliniek werkzame arts. B. vond, dat in sommige gevallen de bijdrage van het ziekenfonds niet toereikend was en vroeg aan de patiënten bedragen van 500 tot 800 gul den. Door het Medisch Tucht college was de man al eerder berispt voor soortgelijke prak tijken in Amsterdam. G.B. vertrekt binnenkort naar Is raël waar hij een baan heeft gekregen. Braillemachine verbeterd DELFT Werktuigkundig ingenieur A. Westland, die gis teren aan de Technische Hogeschool in Delft is gepromo veerd, heeft een nieuwe braillemachine ontwikkeld met be tere resultaten en een snellere werking dan de tot nu toe ge bruikte apparatuur. De machine die een geringere variatie vertoont in de geprodu ceerde braillepunthoogte, wordt bestuurd met behulp van een ingebouwde microprocessor. R.K. TECHNISCHE SCHOOL „ST. PAULUS" TE HILLEGOM BOUWTECHNIEK P. van Rooljen uit Bennebroek; R. de Jong uit Beinsdorp; O. Burger en A. Christiaanse uit Heemstede; N. Bakker. W. Broxterman. M. Caspars. E. de Groot, R. Schoneveld. M. I. R. Kor- aas. S.-v.d. Laan. R. Maarschalk. M. Mel- 1. G. v._Noort. P. RomIJn. C. Weljers, J se; P. Adr Veek. G. .d. Zwet uit Lls- i uit Lisserbroek; M. v. Oam Duivenvoorden; A. Koele- wi|n en A. v Waas uit Noordwljkerhout; M. Herruer en L. Wolvers uit Sassenheim; Th. Hulsbosch uit Vogelenzang; H. v.d. Plas uit Warmond; M. Bartels. P. Geerllngs. A. Hou- dljk. A. Kortekaas. C. Lengers, F. v. Maris en F. v.d. Ploeg uit De Zilk; C. van Dongen uit Zwaanshoek. ELEKTROTECHNIEK Th. v.d. Berg en J. v. Os uit Beinsdorp; M. Gubbens. F. Kraak. M. Verberne en R. v. Vugt uit Bennebroek; E. Leuven. F. Maas kant en W. Mooijeklnd uit Heemstede; H. v. Etten. R. Hel|man. R. Hlbma. H. Jongbloed. F. Lommerse. P. Nederpelt en E. Philippl uit Hlllegom; H. v.d. Berg, J. van Ea. A. v.d. Hoek. H. Kops. A. v.d. Lans. R. v. Loon. J. Maarschalk, P. v. Noort, Th. Smakman uit Lisse; H. v.d. Maat uit Voorhout; O. v. Haas ter uit De Zilk; A. v.d. Staalj, R. Verra uit Zwaanshoek. MECHANISCHE TECHNIEK B. Caspers uit Heemstede; A. Artmanni, P. Bons. J. v. Buggenum en S. Danlao uit Hille- gom; J. Akerboom. Th. v. Eeuwljk, L. Land man, M. Oosthoek en R. v.d. Vlist uit Lisse; R. Stokman uit Noordwljk; P. Brandhorst uit Noordwljkerhout; B. Akkerman en Th. v. Velzen uit Sassenheim; W. der Weduwe uit De Zilk. MOTORVOERTUIGENTECHNIEK L. Apswoude en L. van Lierop uit Benne broek; L. Blokker, J. de Groot. E. Hartman. J. Hulsebosch. J. v.d. Kwaak. J. v. Leur. J. Mesman en J. P. Stijnman uit Hillegom; J. Augustinus. F. Beelen. K. Oppelaar en C. Zonneveld uit Lisse; A. van Noort uit Lisser broek; P. Vester uit Nieuw Vennep; K. Belj- levelt. A. v.d. Burg; P. Rljnders en R. Sluijs senheim; Th. Zwart uit Vogelenzang; M. Dam, D. Heemskerk en W. Vlasveld Voorhout; R. de Winter uit Warmond; P v Meer. F Meeuwenoord. T. Ruigrok en Zonneveld uit De Zilk; R. Teeuwen R.K. Technische School „Don Bosco" - Leiden Motorvoertuigentechniek Fulpen. Eddle Heijmans, Bram de Jong. Hans Koelewljn. Eddy Kuyvenhoven. Gerard Lubbe, Henk Meskers. Gerard Polanen. Randhier Ramdas. Pierre Roodbergen. Hans v. Veen, Heico v. Vliet, Arold Houwaart. Electrotechniek Frans Borst. Ron de Bruin. Peter Faase. Ed ward Kortekaas. Leo v.d. Linden. Marcel Lubbers. René v.d. Meer. John Schlenter. Ron Schijtf. Wim Stokkel, Eddy v. Wijk. Eric Bakker. Philip Bodijn, Tom v.d. Maat, Aad Oliehoek, Jos Vervoorn, Danny Wolff. Mechanische Techniek fijnmetaalbewer- Ook dit jaar is het weer mogelijk uw krant toegestuurd te krijgen op uw vakantieadres. Aan een dergelijk verzoek uwerzijds willen wij graag zo goed mogelijk voldoen, reden waarom wij u de volgende noodzakelijke 'spel regels' moeten voorleggen. Opgave van vakantieadressen zal, ook voor weekabonnees, uitsluitend mogelijk zijn door inzending van bij gaande bon. Telefonische opgaven kunnen helaas niet worden geaccepteerd. Voor een correcte uitvoering van uw opdracht is het noodzakelijk dat de bon voorzien van de gevraagde postcodes, uiterlijk één maand voor uw vertrek in ons bezit is. Uiterlijk 14 dagen voor uw vertrek ontvangt u van ons bevestiging van de opgave Mocht u deze niet tijdig ontvangen, dan verzoeken wij u contact op te nemen met onze abonnementen afdeling telefoon 071 -12 22 44 De aan toezending van uw krant verbonden kosten zijn: f 2,45 pier week voor Nederland en Belgié; f 2.30 per dag voor ovenge europese landen Buiten Europa dagtanef. Voor betaling van de verzend kosten wordt u een acceptgirokaart toegestuurd. Bij de weekabonnees zal het voor de vakanhepenode verschuldigde abonnementsgeld in het op de acceptgirokaart aange geven bedrag zijn opgenomea De gebruikelijke betaling aan de bezorger vervalt dus. Wij moeten u er op wijzen dat er alle goede zorgen ten spijt toch ernstige stagnatie in de bezorgirig kan optredea Zelfs komt het, in het bijzonder in de zuidelijke landea voor dat de krant in het geheel niet op de plaats van bestemming terecht komt Voor gebeurtenissen die zich voordoen nadat uw krant is verzonden kunnen wij uiteraard, geen verantwoordelijkheid dragen P.S. vermelding van uw telefoon nummer geeft ons de mogelijkheid contact met u op te nemen wanneer er iets niet duidelijk mocht zijn NIET INVULLEN postnr.OOOO SVP. IN BLOKLETTERS INVULLEN. IN IEDER VAKJE EEN LETTER VAKANTIEADRES 65 O 66Ö codenummer p/a straat postcode stad land datum vanaf datum t/m HUIDIG ADRES ik ben jaar/kwartaal /weekabon bedrag datum binnenkoms" telefoonnummer postcode bezorgnummer postbus 11 2300 AA Le ABONNEMENTEN AFDELING Looijestijn. Chris Koning. «techniek timmeren Peter Bilderbeek. Wil Juffermans. Axel Lu- cassen, Guno Macknack. Ruud Bax. Gerrie v.d. Beek. Ronnie Boekkooi. Peter Bors- boom, René Buys, Leo Compeer. Marcel Csorba, Edwin v. Drongelen. Harry Hoger- Koningin Juliana. Alphen aan den Rijn Annette Brommers. Hanneke Ekelschot. Jenny vah der Eist, Wilma van Greuningen. Gerda Heemrood. Arina van den Heuvel. Plony Kuljpers, Corina Mol, Ellen Overde- vest, Cora van Ruiten, Jolanda Sassen. Willy Tatje, Yvon Vis, Ans Woordes. Mary Ahlrk- han. Esther Bar. Elvira de Beer. Corlne Boot. Judit Czlrjak. Marion Duiker. Caroline Flippo, Annelles van Geen. Ellle den Hollan der, Carolien van Leeuwen, Mirjam van Leeuwen. José Lourens. Franka Mosslnk. Simone Pasdeloup. Sylvana Roos. Unda van Rutten. Carla Thomasse. Joyce Ver meulen. Elma van Vliet. Corine Wienstra, Fenny de Wit. Marrie Vreeken. Chr. MAVO Noordwijk MAVO-IV: Erik Batstra, Jan van Beelen. Janrfle van Beelen. Nico Blelchrodt. Heieen Braakman. Petra Brandenburg. Jack Chrispijn. Peter Chrispijn. Celia van Dam. Hennie Dekker, Jolanda Delhaas. Marjolein Dubbelaar. Sllja Dubbelaar, Jan Duindam. Yvonne Duindam, Maria van Duivenboden, Frans Willem van Duyn. Janna van Duyn, Inge van Es. Astrid van Genderen, Plm Haasbroek. Gljs Hou waart. Anita Kapteln, Joke Kaptein, Aad van der Klaauw. Monique Lekanne Deprez, Ellen Luschen. John Marijt. Geert van der Niet, Johan Passchier. Marleen Passchier. Engel Plug. Irma Kleywegt. Peter de Ruiter. Kees de Ruyter. Bert Salter. Joep Schild. Marion Smit, Bas Star. Inge Stroeve. Milou v.d. - vegt, Hugo Viergever, Loes Stella van Zuylen (allen uit (uyper, Nico Parlevllet, Vincent Hieterse. Hob Timmers, Peter Ver- degaal (allen uit Noordwijkerhout) en Marie ke Josten (uit Voorhout). Ntfordwljk). I EIERPRIJZEN BARNEVELD BARNEVELD - (5-6) Coop. Veluwse elerveiling: aanvoer 3.Z328.629 stuks stemmina redelijk. Prijzen: inguldens per 100 stuks: eieren van 50-51 gram 8,55-8,75. van 55-56 gram 9,90-10.40, van 60-61 gram 11.65 en van 65-66 gram 12,75-13,20. Eiervei- ling: aanvoer 1,221,660 stuks, stem ming redelijk. Prijzen in guldens per 100 stuks: eieren van 51-52 gram 9.20-9,35. van 56-57 gram 10,50-10.55, van 61-62 gram 12,15-12.05 en van 66-67 gram 13.00-14.00. Eiermarkt: aanvoer ca. 900.000 stuks, handel redelijk. Prijzen in guldens: eieren van 48-54 gram 8,70-10,50 per 100 stuks, kg-prijs I,81-1,94. van 57-61 gram II,50-13,00 per 100 stuks, kg-prijs 2,02-2,13. van 64-67 gram 14,00-15,30 per 100 stuks, kg-prijs 2,19-2,28. KAASMARKT GOUDA GOUDA - (5-6) Aanvoer 27 partijen. Handel redelijk. Prijzen: 1e en extra kwaliteit 6.90-7.35; 2e kwaliteit tot 6,60 en zware kwaliteit 7,10-7,65. VEEMARKT UTRECHT UTRECHT - (5-6) Aanvoer 4974; weekaanvoer 5314; runderen 933; graskalveren 64; nuchtere kalveren 1334; schapen 606; lammeren 1184; varkens boven 100 kg 487; b 342; bokken en geiten 24; slacl deren ca. 700. Prijzen: slachtk (resp. extra, 1e, 2e en 3e 7,00-7,80 6,10-6,80 5,f" 4.50-5.00; stieren 6,60-7.70; tkoeien 4,30-5,00; nuchtere kali 1,40-1,80; slachtzeugen (resp. 1e. 2e en 3e kw.) 1,40-1.80 2.60 2,55-2,60 2.50-2.55; 2.40-2.50; en kalfkoeien 1675-2600; kaltva 1500-2450; vare koeien 1250- pinken 700-1475; stieren 1425- graskalveren 350-825; nuchteri veren 35-80; idem voor fok-i zwartbont 240-360, rc 375-480; vette schapen 110-181 te lammeren 140-215.: weideli ren 90-120; zulglammeren 16 schrammen 105-120; 90-102,50; geiten 25-85. Ov( (resp. handel en prijzen): slachtr i kalft jongvee kalm-p nuchtere kalveren stil-vast; iden fok-mesterij vlot-hoger; schapei rustig- lager; lammeren redeli iger; varkens vlot-vast; Schramm biggen redelijk-ruim prijsh.; rustig-prijsh. Het bezoek van de paus moet er toe bijdragen, dat het Braziliaan se volk besluit op eigen kracht de weg in te slaan, die naar het beloofde land voert waar de melk van gerechtigheid en de ho ning van vrijheid en vrede rijke lijk vloeien. Priesters, zusters en leken, die verantwoordelijkheid dragen voor de zielzorg in de ba sisgemeenten van het aartsbis dom Olinda en Recife, het bis dom van Dom Helder Camara, schrijven dit in een open brief aan bisschop Ivo Lorsithpifpr voorzitter van de Braziliaanse bisschoppenconferentie. In scherpe bewoordingen verklaren de briefschrijvers, dat de paus beter niet als staatshoofd kan komen. Dan wordt hij toch maar met protocolaire eer ontvan gen door de machthebbers en schudt hij de handen van degenen, „die de mensen uitbuiten, het volk laten verhongeren, de mensen arresteren en martelen, de werkelijke leiders van het volk neers-. laan en de kreten der onderdrukten ver stikken". Het zou volgens hen beter zijn, wanneer de paus eenvoudig als bisschop zou komen, als een broeder naar zijn In een boodschap aan de Braziliaanse katholieken, waarin wordt meegedeeld, dat de paus 30 juni een tiendaags bezoek aan Brazilië brengt, heeft de permanente raad van de ruim driehonderd Brazi liaanse bisschoppen al antwoord gegeven op de bezorgde brief van de basisge meenten. De paus, aldus de boodschap, komt als opperherder der kerk en als broeder van alle mensen naar Brazilië om voor de autoriteiten ervan te getui gen, dat elk gezag in dienst van het alge meen welzijn moet staan en om aan het gehele Braziliaanse volk te verkondigen, dat alle mensen als kinderen van God eikaars broeder zijn. De Braziliaanse bisschoppen zeggen, dat de paus tijdens zijn bezoek zich bijzonder zal bezighouden met „de kleine man", met de zieken, met de velen die het land doortrekken op zoek naar werk, met de miljoenen bewoners van de krottenwij ken rond de grote steden. Volgens de verklaring der Braziliaanse bisschoppen wil de paus verder de een heid rond de bisschoppen versterken. Veel waarde wordt voorts gehecht aan het bezoek van de paus aan het befaam de Braziliaanse Maria-oord Aparecida. In Aperecida zal de paus „solidair met het lijden van ons volk, de hele natie oproe pen om te zoeken naar een waarachtige verzoening, die begint bij de eerbied voor het leven en haar uitdrukking vindt in politieke, economische en maat schappelijke verhoudingen, waarin allen recht hebben op leven en kunnen mee werken aan de opbouw van onze histo rie". Tijdens het nationale eucharistisch con gres, dat van 3 tot 13 juli in Fortaleza 'wordt gehouden zal de paus volgens de bisschoppen „het verstrooide volk sa menbrengen rond het levende woord Gods en een grote tafel bereiden, waar aan allen plaats vinden en waar zij hun honger naar leven en liefde kunnen stil len". Vertegenwoordigers van missionaire orden en congregaties hebben de Raad van Kerken verzocht een herformule- over de „1 november-wet", die bepalingen bevat aangaande de ille- al in ons land verblijvende buiten- werknemers. In een brief aan gaal in landse i de uitvoering constant ais onrechtvaardig aan de kaak hebt gesteld. Uw verwijzing naar de rechtsstaat beeft ons in deze contekst zeer bevreemd.** En ook: „We rekenen het tot onze missionaire plicht om ook nu in onze eigen samen* leving voor de gemarginaliseerden op te komen. Juist nu de strijd door ve^ len wordt gekarakteriseerd als uit zichtloos, lijkt het ons de taak van de kerken de zo vaak beleden hoop in ac tieve solidariteit om te zetten". De Europese groep van de Hervormde Wereldbond (WARC), waarvan de ker ken uit West- en Oost-Europa lid zijn, houdt van 9 tot 14 september in Poiana Brasov in Roemenië een conferentie pver de betekenis van het protestantisme in oost en west en de rol van de WARC op interconfessioneel en oecumenisch gebied in Europa. Met deze conferentie, waaraan tweehonderd gedelegeerden zullen deelnemen, begeeft de WARC zich voor het eerst in zijn honderdjarige geschiedenis voor een vergadering naar een land in Oost-Europa. Thema van het beraad is: „Ik zal uw God zijn, gij zult mijn volk zijn". In het Overbetuwse stadje Huissen trekt zondag de openbare Sacrament sprocessie, de „Huissense Umdracht" door de bevlagde en versierde straten. De „umdracht" heeft dit jaa^het mot to „Soberheid wij allen een stapje terug". Huissen is een van de weinige Slaatsen boven de Moerdijk waar eze processievrijheid is, aangezien de „umdracht" al voor 1848 eeuwenlang werd gehouden. Huissen heeft geen beeldenstorm en dergelijke beleefd. In het stadje bleef, ook na de vesti ging van protestanten, volledige gods dienstvrijheid heersen, waardoor het eeuwenlang tevens een wijkplaats was voor hen die in de Nederlanden om hun geloof werden vervolgd. Tijdens de algemene vergadering van de stichting Samenwerking Monialen Be langen zijn in het dagelijks bestuur geko zen zuster Veronica Bindels te Egmond van de Ongeschoeide Karmelitessen en zuster Eleonora Ballet te Wassenaar, van de Zusters Penitenten van de Eenheid. In de loop van augustus zal uit de leden van het dagelijks bestuur een nieuwe voorzitster worden gekozen. Het Universitair Instituut voor Mis* siologie en Oecumenica van de Rijks universiteit te Utrecht organiseert in het studiejaar 1980-1981 een cursus „oecumenisch pastoraat". Zij is be doeld voor pastores en andere afge studeerde theologen uit alle Neder landse kerkgenootschappen, die in hun werk te maken hebben met de oe cumenische problematiek. De cursus wordt gehouden in het kader van het post-academisch onderwijs in samen werking met verschillende universi teiten en hogescholen. Paus Johannes Paulus II heeft drie nieu we leden benoemd in de Romeinse con gregatie voor de katholieke opvoeding. Het zijn de aartsbisschop van Armagh (Ierland), Thomas O' Fiaich, de aartsbis schop van Marseille, Roger Etchegaray en de aartsbisschop van Sydney, James Duitse bisschoppen niet voor tv met Metz en Zahrnt De Duitse bisschoppen weigeren e< tv-debat met de theologen Johai Baptist Metz en Heinz Zahrnt 2 zijn voor de bisschoppen „niet acce tabel". De bisschoppenconferent was gevraagd een bisschop deel te ten nemen aan een discussie aan h einde van de Duitse „Katholikenta die tot en met zondag in Berli wordt gehouden. De bisschoppen wijzen in hun afwijzi op het besluit van prof. Metz niet aan officiële katholiekendag deel te neme Hij is een van de initiatiefnemers van gelijktijdige bijeenkomst van twintig k tiscne groepen, die aandacht bested aan „onderwerpen, die in het Duitse k< holicisme verwaarloosd of weggedru worden". Heinz Zahrnt heeft in e commentaar op de veroordeling v; Hans Küng Rome met Moskou verge ken en gezegd, dat het Vaticaan de ree ten van de mens schendt. Zolang hij niet terugneemt, is hij voor de bisscl pen geen gesprekspartner. De deelnemers aan de katholiekendag er zijn er in totaal ruim 75.000, van w er bijna 50.000 jonger zijn dan vijfei twintig jaar zijn bij de opening toëg sproken door de paus via een videoban die op een groot scherm werd geproje teerd. Maar naar in kerkelijke krii verluidt zal hij ook persoonlijk na Duitsland komen en wel in de herfst Mogelijk komt de paus op 15 novembe ter herdenking van het feit, dat het da zevenhonderd jaar geleden is, dat c Keulen geboren Albert de Grote, van de belangrijkste geleerden ui middeleeuwen, overleed. Er is al geru me tijd sprake van een bezoek van pai Johannes Paulus II aan de Bondsrepi bliek, maar een bezoek vóór de verkil zingen werd niet opportuun geacht

Leidse Courant | 1980 | | pagina 8