Onzekerheid rond vestiging van "Alphense Ruiters Raadsleden boos over toewijzen pand aan Vrije School Alphen Stich ting Vri jwillige Hulpverlening wegwijzer in het Alphense welzijnsbos Klein maarfign. 11 Hazerswoudse sportweek Veense braderie in augustus REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 6 JUNI 1980 PAGINAjgJy ALPHEN AAN DEN RIJN De leden van de raadscommissie over openbare werken zijn geïrriteerd over het eigenzinnige optre den van <le Alphense Accommodatiecom missie die het door de gemeente aangekoch te pand aan de St Jorisstraat (voormalige school) heeft toegewezen aan de Vrije School Alphen. De commissie is hierover niet te spreken, en weigert om hieraan zon der meer goedkeuring te hechten. CDA-raadslid Slot keurde gisteravond de gang van zaken ten strengste af en wilde niets weten van het voorstel van voorzitter wethouder Van Leeuwen dit tn de overweging mee te nemen. De heer Slot eiste dat het invullen van het ge bouw in de commissie Sociaal Cuturele Zaken zou worden besproken bij de eerstkomende ge legenheid. Wethouder Van Leeuwen toonde zich hierover teleurgesteld en meende dat toe wijzing aan een om accommodatie verlegen zit tende instelling, de zaak zou bespoedigen bij het provinciaal bestuur dat ook nog goedkeuring moet hechten aan de koop van de voormalige school. De heer Slot bleek niet om te praten en vond het onjuist dat de aankoop wordt opge hangen aan een beslissing van de accommoda tiecommissie, waarbij niet eens om advies is ge vraagd van de commissie en de commissie So ciaal Culturele Zaken. Hij meende dat door deze voorbarige beslissing sommige instellingen die ook om ruimte zitten te springen, zich geno men voelen. Anderen zijn nog in de veronder stelling dat zij de ruimte krijgen toegewezen. VVD-raadslid Gerard van As kon zich met de uitlatingen van zijn CDA collega verenigen en vond dat hier voor,uit is gelopen op de juiste vorm van besluitvorming. Ook refereerde hij aan de prioriteitenlijst opgesteld door de Jeug draad inzake het toewijzingsbeleid met betrek king tot instellingen die zich bewegen op het sociaal cultureel terrein. Hij vond dat hier voorbij gegaan werd aan deze lijst Ook de ove rige commissieleden waren van mening dat dit niet door de beugel kon. Wethouder Van Leeu wen stelde daarop voor de aankoop te splitsen van de bestemming zodat in elk geval tot aan koop kon worden overgegaan. Als reden van aankoop merkte hij op dat met dit pand veel zaken kunnen worden gediend. In een later stadium zal nu alsnog worden beslist of de Vrije School Alphen inderdaad haar intrek kan ne men in het pand of dat mogelijkerwijs een an dere instelling zich gelukkig mag prijzen met een nieuwe accommodatie. Slaperige ambtenaar bestraft voor brand Boskoop/Den Haag Brand stichting werd door de officier van justitie bij de Haagse po litierechter verweten aan een 23-jarige ambtenaar uit Bos koop, maar dat was toch wel een merkwaardig feit Na een dagje op stap te zijn ge weest kwam verdachte des avonds hongerig en vermoeid., thuis. Hii zette een pan met aardappelbolletjes op het gas en ging uitrusten. Hij viel ech ter in een diepe slaap en de bolletjes bakten zo hevig, dat het vet uit de pan spatte en de vlam in de pan sloeg. In een oogwerk stond de keuken in lichterlaaie, terwijl de ambte naar rustig verder sliep. Ge lukkig roken de buren brand lucht en wekten de slaper en waarschuwden andere bewo ners van het pand aan de Nieuwstraat. „Het had alle maal heel wat kwader kunnen aflopen", moest de officier van justitie vaststellen en hii wilde gezien de gang van zaken in dit geval volstaan met vier honderd gulden boete. De verdediger stelde zich de vraag of aan verdachte het in slaap vallen kan worden ver weten. Hij had ook nogal wat gedronken en dat droeg bij tot de slaap. Er is sprake van een soort overmacht, al wilde plei ter daar geen beroep op doen. Het zou te ver voeren om ver dachte te verwijten dat hij in slaap viel. De politierechter veroordeelde verdachte overeenkomstig de eis en voelde er niets voor te bepalen dat de boete in termij nen kan worden betaald. „Sparen kan verdachte zelf ook doen", aldus het standpunt van de rechter. De boerderij aan de Heuvelweg. ALPHEN AAN DEN RIJN Er heerst onzekerheid rond de huidige vestiging van de Landelijke Rijvere- niging en Ponyclub "De Alphense Ruiters" aan de Heuvelweg. De boer derij waar de vereniging nu gebruik van maakt kan volgens het college wellicht worden ingepast in het be stemmingsplan maar de bijbehorende grond, rond de tien hectare, raakt dc vereniging kwijt. Dit betekent voor de leden van de Alphense Ruiters dat de paarden voortaan binnen moeten staan en dat kost geld. Verwacht wordt dat het toekomstig stal len van de paarden drie tot vier keer de huidige prijs gaat kosten. De vereniging heeft ondertussen aan het college te ken nen gegeven dat zij liever in de boerderij willen blijven. Ondanks het feit dat ze het zonder land moeten doen en mety de kostenstijging voor de leden. De gemeen te, die de grond nodig heeft voor wo ningbouw, heeft september van dit jaar een gesprek met de Alphense Ruiters over de toekomst van de huidige vesti ging. De gemeente wil zeker weten dat" de vereniging niet later komt om land, de vereniging wil zekerheid omtrent het kunnen blijven beschikken over de boerderij. De paardenliefhebbers hebben het college een nota van wensen toege stuurd. Ook deze nota zal in september op tafel komen. 30 GASTGEZINNEN VOOR DIRECTE OPVANG ALPHEN AAN DEN RIJN „Geen intieme vragen, geen uitgebreide of ficiële formulieren en als je niet wilt hoef je je naam niet eens te noe men. Wij gaan er van uit dat mensen niets meer hoeven te zeggen dan dat iij zelf kwijt willen". Aan het woord is mevrouw Dit Baks, bestuurslid van de Alphense Stichting voor Vrij willige Hulpverlening. Deze stich ting houdt zich bezig met allerlei vormen van hulpverlening. Ener zijds probeert zij enige helderheid te verschaffen in het vaak donkere welzijnsbos maar ook probeert zij zich sterk te maken voor hulp bij alle soorten van voorkomende pro blematiek. De stichting ziet zichzelf als een ombudsman wanneer er om informatie en bemiddeling wordt ge vraagd maar ook als een tussensta tion als hulpverlening een grote Ixnate van deskundigheid vereist en [moet worden doorverwezen naar an dere instellingen. Dit Baks en Sietse Loeven zijn be stuursleden van de stichting en hebben beide de leiding over een deel van de taken die kunnen worden onderver deeld in de zogenaamde „gastgezinnen" en de individuele hulpverlening. De ,heer Loeven is belast met het veelom vattende werk met betrekking tot de ^gastgezinnen en legt uit wat zijn taak inhoudt: '„Soms komt een mens tot de vreemde gewaarwoording dat hij of zij plotseling geen dak meer boven het hoofd heeft on geen bed om in'te slapen. De oorza ken 'zijn talrijk, zo verschillend dat Loeven het op een paar veel voorko mende voorbeelden houdt. Een kind kan in die situatie verzeild raken als de toestand bij de ouders thuis onhoudbaar is geworden of hij „gewoon" is wegge lopen als hij niet meer met ouders kan opschieten. Een vrouw kan plotseling niet meer thuis terecht als zij door haar echtgenoot wordt mishandeld. Een be jaarde die dakloos is geworden en waarvoor (nog) geen plaats is inge ruimd bij een bejaardenhuis. Dramati sche oorzaken. Het kan echter ook ge beuren dat iemand op een woonboot wo^pt, zonder verwarming 2*t en de vorst plotseling invalt. Minder drama tisch, maar wel een urgent geval waar voor dringend een oplossing moet wor den gezocht. De Stichting Centrum voor Vrijwillige Hulpverlening zorgt voor die oplossing en plaatst de in nood geraakte dakloze in een tijdelijk gast huis". In Alphen beschikt de Stichting over dertig gastgezinnen. Gezinnen die zich hebben gemeld na het vernemen dat daaraan dringende behoefte bestaat. Een oplossing die niet nieuw genoemd kan worden. Uniek is echter het aantal beschikbare gastgezinnen in een zo kleine gemeente als Alphen. Zelfs in de grotere steden beschikt men nog niet over een zo groot aantal. Aanbod voor plaatsing van gasten komen dan ook soms van ver (Hoorn, Spijkenisse enz.). Het gaat om een tijdelijke opvang. Dit varieert van een paar dagen tot in principe zo'n zes weken. Het komt ook weieens voor dat de soms erg jonge gast, pleegkind wordt en jaren bij het tastgezin blijft. Er worden door de tichting geen speciale eisen gesteld en ook behoeft men geen deskundige te zijn op sociaal gebied. Gastgezin Het gastgezin heeft het recht om een bepèald soort gasten af te wijzen. Af wijzingen komen voor doordat men de voórkeur geeft aan bij voorbeeld alléén maar kinderen tot een bepaalde leef tijd. Anderen weer wensen alleen een volwassene die op eigen benen staat en verder geen begeleiding nodig heeft Soms omdat dit simpel niet mogelijk is doordat de gastheer èn gastvrouw bei den buitenshuis werken. We kunnen echter iedereen die in nood komt te verkeren aan een gastgezin helpen. De meeste gastgezinnen maakt het niet uit wie men als gast krijgt toegewezen. Het gaat om een tussenoplossing. Geduren de het gastverblijf gaat de Stichting aan het werk om het probleem op te lossen tezamen met andere Officiële instanties. Gepraat wordt dan over mogelijkheden om de gast blijvend onder te brengen in daarvoor bestemde instellingen. Dan zit men om de tafel met de gemeentelijke Sociale Dienst, de kinderbescherming, de vereniging voor vreemdelingen, het Centrum voor Alcohol en drugs en soms ook de politie. De Stichting krijgt circa honderd gevallen per jaar te ver werken en bij de gastgezinnen wordt twee tot drie maal per jaar aangeklopt. De plaatsing van een vreemde gast is geen geringe ingreep in het gasthuis. Hierbij moet men denken aan de wer kelijk trieste gevallen. Een jonge moe der met baby die uit buis is gegooid, een gast die de Nederlandse taal in het geheel niet machtig is. De problemen zijn talrijk en soms emotioneel. Dat het systeem echter uitstekend werkt blijkt niet alleen uit het groeiend aantal gastgezinnen waarvan er ove rigens nog altijd niet genoeg zijn maar bovendien leert de ervaring dat het in de meeste gevallen voorkomt dat de gast ook na zijn moeilijke periode vaak zijn voormalige gasthuis weer op zoekt. Hulpverlening Hierover weet Dit Baks mee te praten. Deze pijler van de Stichting valt onder haar toezicht Wat voor soort hulp kan de Stichting bieden? „In principe elke denkbare hulp. Bij onze Stichting krij gen we te maken met alcoholproble men, sexuele problemen, aanpassings problemen, ex-psychiatrische patiën ten. De helft echter van alle hulpzoe kenden bestaat uit menserv die huwe lijks- en relatieproblemen hebben. Ook bestaat een groot deel uit mensen die zich eenzaam voelen." Per jaar doen gemiddeld driehonderd mensen een beroep op de Stichting die nu een jaar geheel zelfstandig werkt. Daarbij geldt één zeer strikte regel: de hulpzoeker blijft onder alle omstandig heden anoniem. Hoeft geen formulie ren in te vullen, hoeft geen vragen te beantwoorden en hoeft zelfs niet eens zijn of haar naam te noemen. Verder werkt de Stichting uiterst flexibel. Vrijwilligers van de Stichting proberen uit te vinden hoe zwaar het probleem steeds weer ligt. Soms is een gesprek voldoende. Soms dient ook dat gesprek van tijd tot t^jd herhaald te worden. „In andere gevallen die kan de Stichting behulpzaam zijn met de juiste weg aan te geven die bewandeld dient te wor den voor de oplossing in zo'n geval. In verreweg de meeste gevallen kan de Stichting zelf veel doen voor de per soon in nood. Overigens heeft de Stich ting niet de pretenties "om pasklare op lossingen te kunnen aandragen. Oplos singenen voor een ander bestaan in fei te niet", aldus Mevrouw Baks. „Wel geven we aandacht aan de men sen, proberen met hen mee te denken. Praten veel en komen dan heel vaak vanzelf middels suggesties uit op een bepaalde oplossing." Training In Alphen werken nu zo'n dertig vrij willigers die zichzelf hebben aange meld Onder deze mensen bevinden zich veelal vrijwilligers die in het ver leden zelf te maken hebben gehad met problemen. Nu wil men wat voor een ander doen omdat men weet wat het is orr zonder hulp ernstige crises het hoofd te kunnen bieden. Alvorens de vrijwilligers in contact te brengen met hulpzoekenden, wordt men getraind door deskundigen. Aan het einde van deze trainingsperiode vindt evaluatie plaats van de kandidaat vrijwilliger. Soms blijkt dat deze er bij nader inzien (nog) niet geschikt voor is. Soms ook dient men nog een cursus te volgen. Tenslotte voelen sommigen zich zelf niet in staat om problemen van ande- Een zwaar verzilverd miniatuur van het gerestaureerde Kurhaus sturen wij u graag toe als u de kleine moeite doet een nieuwe abonnee aan te brengen. Betaalt wordt per maand (automatische afschrijving) per kwartaal Stuur mij als dank voor de moeite een zilveren een miniatuur van het Kurhaus. Naam. Adres. Postcode/Plaats_ f Telefoon- I Stuur deze bon in open envelop geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 349, 2300 VB Leiden. £e!dóe(2ouAa/nt ren te moeten opvangen. Afvallers zijn er toch niet veel. De meeste vrijwilli gers die uit alle lagen van de bevol king komen voelen zich prima op hun plaats in hun streven iets voor de medemens te doen. Het wordt de vrij willigers bij de training duidelijk ge maakt dat niet elk probleem door hen kan worden opgelost. Voorlopig moet men-wel goed kunnen luisteren en met emoties kunnen omgaan. Elke maand worden werkbesprekingen gehouden. Op elk moment van de dag beschikt de Stichting over werkbegeleiders om de echt ogenschijnlijk onoplosbare zaken doeltreffend aan te pakken. ROBERT J. BLOM IN FEITEN DE BESTE HAZERSWOUDE Met een enorm enthousiasme doen de teams, geformeerd uit de bij de Sportraad Hazerswoude aangesloten verenigingen, mee aan de wedstrijden die op touw zijn gezet in het kader van de sportweek. Gisteren werd door Orion een volleybaltoernooi in de Landvliethal gehouden. De zestallen van tafeltennisvereniging Avanti, badmintonclub BCH en gymnastiekvereniging Aspasia eindigden bij het dames- toernooi met evenveel punten. Spanning volop dus. Het doelsal do bracht uitkomst: Avanti werd winnaar. Bij de heren werd al evenzeer met veel elan om de eer, en niets meer, gestreden. De tennissers van Tehado bleken het knapst van voueybalwanten te weten. Aspasia greep het „zilver BCH zorgde ervoor dat de collega-sporters van andere verenigingen konden badmintonen. En hierbij bleek dat de tafeltennissters van Avanti op dit gebied hun mannetje en vrouwtje staan. Een eerste plek veroverden ze, met de tennissers van HTC op de tweede en de voetballers van Hazerswoudse Boys op de derde plaats. Doornenburg maakt zich zorgen over water in k-uipruimten AI PHEN AAN DEN RIJ De bewoners van de hu zen aan de Doornenbu hebben het gemeentebestui schriftelijk te kennen gegi ven dat zij niet gediend zi van het water onder ht huizen. Na een regenperior loop* de kruipruimte ond< hun huizen namelijk vo Wethouder D. van Leeuwt heef* laten weten, dat aanwezigheid van wat niet ernstig is, omdat h waterniveau in de krt pruimte vanzelf weer go< daalt. De ruimten onder de huiz< komen volgens de wethoud onder water te staan door er ontregelde waterhuishoudin veroorzaakt door bouw-wer zaamheden met zware mach nes. De wethouder wijst er dat het ongemak niet alleen Doornenburg speelt maar talloze plaatsen in Alphen. sinds jaren bereiken het coll ge klachten over ondergelopt kruipruimten. Onlangs no een week of twee gelede spanden de bewoners van Lo vestein een kort geding aan t gen de gemeente. Zij verlore het kort geding en de pres dent van de rechtbank bepaa de zelfs dat de bewoners va Loevestein moesten bijdrage in de kosten die de gemeenl had gemaakt voor het kort g» ding. Wethouder Van Leeuwen w deze maand nog een bijeei komst organiseren met Doornenburg-buurt over waterige toestand onder hu huizen. Tijdens deze bijeer komst zal de wethouder hi hoe en waarom van "kruipwater" haarfijn uitlej gen. „De mensen denken dj het gaat om grondwater maa dat is het niet. Ze hoeven nie bang te zijn dat de huizen gaai verzakken. Het is gewoon re genwater. Het natuurlij! evenwicht moet zich eerst her stellen. Overigens wordt er bij de koop van de woningen niet; gezegd over de 'tijdelijke kwaal waar de meeste huizei in de gemeente Alphen mee kampen. Voorlichting wordt er noch door de gemeente of de bouwer gegeven. Plannen om daar in de toekomst verb* tering in te brengen liggen n< niet op tafel. ROELOFARENDSVEEN - De braderie in Roelofarend» veen wordt dit jaar niet ge koppeld aan het kermisgebe» ren in september, maar wordt gehouden op zaterdag 23 ao gustus van plm. 11.00 tot 17.01 uur. De R.A.A.K.-winkeliers, di deze markt ieder jaar organ seren, maken er nu een nó grootser en professioneler ge beuren van dan voorheen; uit genodigd zijn dit keer ook een aantal buitenstaanders, zoal het Veronica promotieteam, Heineken en Menken. Ge meentelijke instanties hebber reeds toestemming verleend het parkeerterrein onder de watertoren voor dit doel te ge bruiken. Auto's kunnen dan in de omliggende straten en het opslag- en distributiebe drijf voor diepvriesprodukten vdn v d. Meer Jr. aan de Lan- geweg geparkeerd worden. Een klein probleem vormt nog de aanleg van nieuwe riolerin gen aan het Noordeinde. Uit-( eraard hopen alle betrokkenen dat men op 23 augustus zover gevorderd is, dat er van een feestelijke markt zonder opge broken straten sprake kan zijn. Pol de Beer in Roelofarendsveen ROFLOFARENDSVEEN - Pol de Beer, VVD-specialist in de Tweede Kamer op het ge bied van volkshuisvestinj spreekt vrijdag 13 juni in C; Heemskerk aan de Langeweg 2 ov°r het onderwerp "Libera le visie op het wonen". De bij eenkomst begint 's avonds om acht uur. Einduitvoering van Streek- muziekschool ALPHEN AAN DEN RIJN De Streekmuziekschool Alphen aan den Rijn geeft vrijdag een einduitvoering in de aula van het Ashram- college. Het concert begint 's avonds om half acht. Aan het concert zal een keur van solisten en ensembles meewerken. Een tweede eind uitvoering wordt vrijdag 20 iuni gegegen in het centrum 'De Bron". Ook dit concert zal 's avonds om half acht begin- neir.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4