llegaal vee in eidse polders moet et veld ruimen Maredijk wil meer woningen op Schuttersveld Gemeente wil tunnel onder Stationsplein poggenpohl ^GEMEENTE IS BANG DAT STRAKS ,dVEE IN PLANTSOENEN GAAT GRAZEN Keukens van klasse. Onafhankelijke Studenten Fractie uit de universiteitsraad Leiden heeft z'n miss Teenage Diefstal van tientallen cassette bandjes uit auto's in Merenwijk Snelheids controle Komfort, kwaliteit en door dacht design. Kenmerkend voor een Poggenpohl keuken. Met veel praktische snufjes. Met vele verborgen kwaliteiten. Kom eens langs. Ziet u zelf hoeveel extra's een Poggenpohl u biedt. Zonder dat u meer betaalt. b.v. Gebr. Roiff s Handelmij. Industrieweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-Rijndijk TeL 071-899206 VRIJDAG 6 JUNI 1980 PAGINA 3 Politiebeleid De Leidse afdeling van D'66 houdt maandag 9 juni een openbare bijeenkomst waarin gediscussieerd wordt over bet politiebeleid. Inleiders zijn boofdinspekteur H.Mostert en J.Soetenhorst, lid van de landelijke D'66 werkgroep politie. De vergadering begint om 21.00 uur en vindt plaats in 't Parlement aan de Nieuwe Rijn 52. Vereniging Oud Leiden Het bestuur van de Vereniging Oud Leiden organiseert voor leden en introduced 10 juni om acht uur een lezing in en over de Waalse Kerk aan de Breestraat 66. De Waalse Kerk in Leiden ontstond in 1584, nadat daar al sinds 1578 Franstalige diensten hadden plaatsgevonden. Waals heet de kerk, omdat ze oorspronkelijk werd gevormd door gere formeerden uit de Waals sprekende Zuidelijke Nederlan den. Na het begin van de opstand in het Noorden tegen Spanje zochten talloze tot de hervorming overgegane ge zinnen uit het rooms-katholiek blijvende Zuiden hun toe vlucht in het Noorden. In het Noorden vormden zijn ker ken, waarin het Frans in gebruik bleef. De heer Jonge zal over het huidige kerkgebouw iets vertellen. Ook wordt tij dens het bezoek op het orgel gespeeld, dat in 1748 werd herbouwd. Rozenkruisers Het Rozenkruisers Genootschap besluit deze maand het seizoen met twee lezingen in Parlement aan de Nieuwe Rijn 52. Op dinsdag 10 juni is het onderwerp 'Rozenkruis-visie op yoga en meditatie'. Het thema op dinsdag 24 juni is 'Gnosis-overwinning op het ik'. De lezingen beginnen om 20.00 uur, terwijl belangstellen den hartelijk welkom zijn. Vrouwenleest In Leiden Noord wordt op 11 juni voor de eerste maal een vrouwenleest gehouden. Dit is een initiatief van de ver schillende deelneemsters en werksters van vrouwengroe pen die in het afgelopen jaar in de wijk bezig zijn geweest. Deze vrouwen hebben hun krachten gebundeld in het Vrouwenoyerleg Leiden-Noord. Gezamenlijk willen zij de vrouwelijke bewoners van dit stadsdeel kennis laten ma ken met de verschillende activiteiten. Tijdens het feest treedt onder meer de zanggroep De Sirenes op. Het feest wordt gehouden van acht tot twaalf uur 's avond in het buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40. Excursie De Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkun de organiseert op woensdag 11 juni een excursie naar het Zoölogisch Laboratorium aan de Kaiserstraat 63 in Leiden. Prof. dr. P. Dullemeijer en zijn medewerkers zullen hun medewerking aan deze avondvullende ex cursie verlenen. Op het programma staan onder meer inleidingen over Afrikaanse Cichliden en parasitaire wespen en een rondleiding. De excursie begint om 20.00 uur. Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij het secretariaat. Vijf Meilaan 71 in Leiden, tel. 768168. Open middag Morschwijck In het dienstencentrum Morschwijck aan de Topaaslaan vindt op dinsdag 10 juni een open middag voor ouderen plaats. Vele spelletjes worden gespeeld, uiteenlopend van geheugenoefeningen tot mini-golf. Aanvang twee uur. jTAD LEIDSE COURANT De illegaal gebouwde stal in de polder Cronesteyn. De gemeente wil paal perk stellen aan het illegaal van vee op het grasland nd Leiden waarvoor duidelijke zijn. Het gaat voorname- om gebieden als de Stevens- rtdereifiöfpolder, het toekomstige Vliet- Deze nog groe- egronden worden thans gebruikt door onbeken- om schapen, koeien, en pony's te weiden. De is bang dat als zij derge- nog langer toe- straks bij het bewerken van grond (bouwrijp maken) grote tblemen ontstaan met de op ing van de nu illegaal aanwezige lieren. Men vreest dat deze bees ten dan weer op andere gemeente gronden worden neergezet, bij voorbeeld in plantsoenen en per ken en dat daardoor een escalatie van het probleem ontstaat Om de eigenaars van de illegaal gra zende beesten te waarschuwen, zal binnenkort in verschillende dagbla den een advertentie van de gemeente Leiden staan waarin duidelijk wordt gemaakt dat de dieren het veld moe ten ruimen. Deze advertentie zal eni ge malen worden herhaald. Als de dieren na een door de gemeente ge stelde datum nog niet van de ge meentelijke gronden zijn verdwenen, zullen de beesten door een Leidse ambtenaar in de kraag worden gevat en naar een gemeentelijk onderko men elders in de stad worden ge bracht. Daar kunnen de eigenaars hun koe, schaap, paard of pony bin nen een bepaalde termijn ophalen. Als de dieren niet worden opgehaald zal de gemeente hen als gemeenlijk eigendom beschouwen. De gronden die door de gemeente zijn aangekocht zullen voorlopig als hooiland rendabel worden gemaakt. Dat kan uiteraard niet, als ander mans veestapel de grassprietjes ver orbert. Zolang er nog niets met de grond wordt gedaan is het ook moge lijk om een stukje land voor korte tijd van de gemeente te huren. Op deze manier weet men op het ge meentehuis tenminste wie er van het land gebruik maakt. Een houder van de illegaal op ge meentegronden verblijvende dieren is zelfs zo brutaal geweest er een ille gale stal te bouwen, waar zijn paar den bij weer en wind een veilig heenkomen hebben. De heer P. Schaap, hoofd van bureau grondza ken bij de gemeente hoopt dat de ei genaar van de stal deze voor de fatale datum heeft verwijderd. „Nu kan hij het materiaal misschien nog goed ge bruiken. Als wij het straks moeten slopen kan hij ernaar fluiten. Ook hopen wij dat de mensen die nu hun vee of huisdieren in onze polders hebben lopen een goede andere plaats kunnen vinden. We onderken nen best dat het voor velen een moei lijke klus zal worden, maar wij moe ten aan deze illegale praktijken paal en perk gaan stellen. Anders zitten we straks met een grote ongeregelde veestapel," aldus de heer Schaap. De maatregelen van de gemeente om de illegale beesten van de polder- gronden af te krijgen zullen voorlo pig alleen bestemd zijn voor de gebie den, waarmee op redelijk korte ter mijn iets gaat gebeuren. Zoals de Ste- venshofpolder, waar over enkele ja ren gebouwd gaat worden, het Vliet- park waarmee misschien al volgend jaar begonnen gaat worden en Room burg waar ook al een ontwerp- be stemmingsplan voor gereed is. Ande re gebieden zullen voorlopig door de gemeente met rust worden gelaten. Het paard dat thans op een klein, zanderig grasveldje op de hoek Lan- gegracht/Pelikaanstraat staat raag daar dus nog wel blijven. kruispunt Stationsplein - Rijnsburgerweg. Met links het Schuttersveld en rechts Stationsplein. Inzet: De variant B waarop het tunneldak grijs is weergegeven. LEIDEN De hoofdafdeling verkeersza ken van de dienst gemeentewerken in Lei den heeft een vijf-tal tekeningen ontworpen die elk een eventuele oplossing zouden kun nen bieden van de verkeerssituatie op en rond het Stationsplein. In alle vijf varian ten wordt gedacht aan een oplossing van de verkeersproblemen aldaar door middel van tunnelaanleg. De zogenaamde B-variant lijkt op dit moment de meeste kans te heb ben het te halen. Dit mag worden geconclu deerd uit de positieve reacties van de com missie voor ruimtelijke ordening en openba re werken, die gisteravond op het stadhuis bijeenkwam. De B-variant gaat uit van de aanleg van een tunnel voor alle autover keer, behalve openbaar vervoer, vanaf het NZH-kantoor tot voorbij het kruispunt Oegstgeesterweg/Schuttersveld. Van de vijf tekeningen zou variant B niet alleen een van de beste, maar ook een van de goed koopste oplossingen zijn. In een toelichting stelde wethouder C. Waal (stadsvernieuwing), dat het hier niet om afge ronde plannen gaat, maar min of meer om be paalde gedachtenontwikkelingen ten aanzien van het toekomstige Stationsplein. De bedoe ling is, dat er gewerkt gaat worden naar een in grijpende oplossing van de slechte verkeerssitu atie voor het stationsgebouw. Openbaar ver voer, fietsers en voetgangers moeten zich zo veel mogelijk géscheiden kunnen voortbewe gen van het particuliere autoverkeer. In alle varianten is hieraan gedacht. Tekening B ech ter biedt de gunstigste vooruitzichten om een en ander met behulp van rijkssubsidie gereali seerd te krijgen. Deze variant gaat uit van een middellange tunnel, waarvan het dak vlak voor het NS-gebouw de functie van een plein is toe gedacht. Op dat plein, dat op gelijk niveau komt te liggen met de ingang van het station, zouden eventueel bussen en taxi's kunnen staan. Voor fietsers en voetgangers zou dit tun neldak vanaf verschillende richtingen bereik baar moeten zijn. Alle autoverkeer gaat onder de tunnel door. Het doorgaand verkeer in de richting van de Willem de Zwijgerlaan komt pas na het kruispunt voor het Schuttersveld weer boven de grond, alle stadsverkeer zou reeds vlak voor het kruispunt de tunnel dienen te verlaten. Het ongelijkvloerse karakter van deze oplossing ziet de gemeente als een voor waarde om met het rijk in onderhandeling te treden. Het gaat hier inmiddels, zoals wethouder Waal dat uitdrukte, om het „tweede rondje stoeien" met Den Haag. Die eerste ronde heeft tot nog toe weinig zoden aan de dijk gezet, omdat men toen van een geheel ander plan uit was gegaan. De verbetering van het Stationsplein zou vol gens de gemeente ook belangrijk zijn vanwege de ontwikkeling van het Schuttersveld en de nabije realisering van de Schiphollijn, welke beide projecten in de toekomst voor een aan zienlijke verkeerstoename zullen gaan zorgen. Over de precieze kosten van de tunnel zei Waal tenslotte nog geen zinnig woord te kunnen zeg gen, omdat hij nog geen inzicht heeft in de de finitieve uitwerking van het plan. Dat het hier echter gaat om een project, dat enkele tiental len miljoenen zal bedragen, is volgens de ver- keersdeskundigen van de gemeente Leiden in ieder geval wel zeker. Vouterenbrug op instorten LEIDEN De Wouteren- brug tussen de Jan Van Goy- enkade en de Rijn en Schie- kade is vanochtend tot na der order afgesloten voor alle verkeer. De brug bleek 9 05 op instorten te staan. 5.00 MBij een inspectie vorige week iinderj bleek dat er kuilen waren ge vallen in de Kerkstraat. Nader onderzoek wees uit dat de landhoofden van de brug ver rot waren en dat er beweging in de brug zat. Naar verwacht 'ordt zo spoedig mogelijk een aanvang gemaakt met het her stel van de brug. LEIDEN Met een zelfgemaakte maquette heeft de buurtgroep Maredijk gisteravond tijdens de commissievergadering voor ruim telijke ordening en openbare werken willen bewijzen, dat de nota van aanpak van het Schuttersveld op sommige punten onrealis tisch genoemd mag Worden. Met behulp van T.H.-studenten uit Delft probeerden de be woners de commissie te laten inzien, dat de door b en w geplande combinatie van kanto ren- en woningbouw op het Schuttersveld nauwelijks haalbaar zal zijn. Met losse, op schaal gemaakte doosjes vulde de buurt groep op de vergadertafel ten overstaan van de commisieleden en wethouder C. Waal een miniatuuruitgave van het Schuttersveld in. De doosjes stapelden zich al snel in de hoog te op. Oorzaak: ruimtegebrek. Conclusie van Maredijk: dé gegevens volgens de nota van aanpak kloppen niet helemaal. Een ander conclusie van de Mardijkgroep was, dat als het Schuttersveld op de wijze zoals zij dat illustreerde volgebouwd zou worden, er weinig plaats voor parkeren en groenvoorzie ningen zou overblijven. Ook zouden sorhmige kantoren zeker 15 verdiepingen hoog worden. En dat is iets wat ook de gemeente beslist van de hand zou wijzen. De gemeente denkt aan de bouw van circa 400 woningen op het Schutters veld. De buurt wil daar het liefst nog een paar honderd bovenop doen. Hetgeen dan maar ten koste zou moeten gaan van kantorenbouw. Het argument, dat kantorenvestiging de werkgele genheid in Leiden ten goede komt, vonden de Maredijkbewoners onvoldoelnde door de ge meente bewezen. Dit laatste ondermeer gezien de leegstand van een aantal grote katoorcom plexen in de stad. De buurtgroep Maredijk kreeg steun van het comité Schuttersveld, een organisatie die zich welhaast nog feller opstelde ten aanzien van de woningbouw op het Schut tersveld. Ook het comité heeft zich door T.H.- studenten van advies laten dienen. Uitgangs punt van dit samenwerkingsverband is t^stre- ven naar circa 900 woningen. Waarvan 65 pro cent bedoeld is voor een- en tweepersoonshuis houdens. De commissie vergadert over dit on derwerp over twee weken verder. LEIDEN De Onafhanke lijk Studenten Fractie heeft haar ene zetel in de universi teitsraad af moeten staan aan de Centrum Groepering Leiden. Dit bleek toen van ochtend de uitslag van de verkiezingen voor de raad bekend werd. De Centrum Groepering kwam daarmee op 5 zetels, de Progressieve Partij en de Leidse Studen ten Bond behielden ieder hun 3 zetels. Het opkomstpercentage lag nauwelijks lager dan andere iaren. Van de 16.127 studenten bracht 45.5 haar stem uit. Vorig iaar was de opkomst 46.7 Officieuze cijfers hebben uitgewezen dat 50 van de studenten van de faculteit Let teren op de LSB stemt en rond de 60% van de faculteiten Ge neeskunde en Rechten de voorkeur geeft aan de Cen trum Groepering. Het raadslid Albert Van Kam pen die bij de Progressieve Partij op een derde plaats stond mag niet in de Universi teitsraad. Dit op grond van een bepaling dat er sprake moet zijn van een evenwichtige ver deling van de faculteiten in de raad. Zijn plaats wordt door een ander lid van de PP inge- nomén. De verkiezingen pak ten gunstiger uit voor Erik Makay van de Centrum Groe pering Leiden. Hij stond op een onverkiesbare 30e plaats maar komt met 235 voorkeurs stemmen toch in de raad. De deelneemsters. Met zo'n vijftien mededings ters in leeftijd variërend van zestien tot negentien jaar moeten de Leidse meisjes volgende week zaterdag i het Amsterdamse Crest ho- tel uitmaken wie de mooiste Echten en Mirjam Dries, teenager van ons land is. De verkiezingen worden ge- weet Charlette te melden, overkoepelende organisatie organiseerd door de Am- dat zij voor haar verkiezin- opwerpt van talrijke interna- sterdamse Charlette van gen schriftelijk toestemming tionale schoonheidswed der Drift, eigenaresse van heeft gekregen van Mondial strijden als de verkiezingen het organisatiebureau Page Events Organisation, een van Miss World, Miss Unl- One uit de hoofdstad. Trots Frans bureau dat zich als vers, Miss Young, etc. Sandra van Echten uit Lei den zal binnenkort deelne men aan de nationale ver kiezing van Miss Teenage Netherlands 1980. Drie fina listen werden gisteren gese lecteerd tijdens een langdu rige voorverkiezing in Club '70 aan de Leidse Stations weg. Eerste werd de 17-jari- ge Sandra van Echten uit Leiden, gevolgd door Mir jam Dries (18) uit Rijswijk en Tina Hakkaart 17) uit Den Haag. LEIDEN Autodieven heb ben in de nacht van woens dag op donderdag een zeven tal auto's in en rondom de Merenwijk met behulp van een valse sleutel opengebro ken. In vrijwel alle gevallen bedroeg de buit een aantal cassettebandjes. In de Sperwerhorst werden uit een auto een radio-cassettere corder, twee boxen en 10 cas settes gestolen. De totale waar de hiervan bedroeg 470 gul den. Uit een auto in de Smel- lekenshorst werd een fototoes tel en 25 bandjes ontvreemd In een auto in de Arendshorst waren weliswaar geen casset tes aanwezig maar werd wel een boortol van 1200 gulden gestolen. Bij de inbraak in een tweede auto in de Sperwer- straat bedroeg de buit 12 cas settes. Een wagen die in de Antillenstraat geparkeerd stond werd wel opengebroken maar er werd niets meegeno men. Dat gebeurde wel bij twee auto's in de Suriname- straat. Hier bedroeg de buit respectievelijk 10 en 20 casset tebandjes. De politie vermoedt dat het in alle gevallen omde- zelfde inbrekers gaat LEIDEN De Leidse poli- tie heeft gisteren een snel heidscontrole gehouden op de lammeschansweg. In het totaal werden 500 auto's aangehouden waarvan er 26 te hard hadden gereden. De hoogste geconstateerde snel heid was 86 km per uur. t

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3