De koude douche van 27 mei 1934 Ruud Krol: 1 ,lk ben 'ditmaal xlniet een van grote •ptimisten" Belgiekomt verder dan velen denken Ruud Krol zal zich, vooral als hij tegen West Duits land het veld opstapt, niet helemaal zeker voelen. „Maar we moeten de kracht van de Duitsers ook niet overdrijven", zegt hij. Rechts:„Oranje- rozen moeten blijkbaar groeien op een puin hoop. Als ze dit maal niet ontlui ken, heb je de poppen aan het dansen. Maar dan zit ik al weer in Vancou ver". h hekenveertig jaar geleden verkeerde Na keur,Hand in een ongekende voetbalroes. chtsi Nederlands elftal was al enige tijd komzig aan een opmars in het Europese (stbal en die opleving zou, zo waren de 3t Hamistische gedachten, niet eerder Andèdigen dan nadat in Rome de wereldti- oelpJ was veroverd.Heel Nederland was |ië. Ampleet „voetbalgek" maar kreeg een als nchrikkelijke koude douche op 27 mei lij tik In Milaan, de voorhaven yan het de vdddoel Rome, verloor het opgezweepte den Inje ten aanschouwe van vijfduizend i in fsgerei8de supporters met 3-2 van ixtraltserland, dat nog wel was afgeschil ferd als het eerste slachtoffer van Oran- !l af IDe klap kwam ongenadig hard aan. eikalt had het legioen gedreven tot dat ver- hals jaande optimisme Nederland had een andeoe reeks nederlagen tegen Noorwegen voet»), Zweden (2-6), Belgie (1-3 en 1-4), speltfigarije (2-6) en Zwitserland (3-6) achter Trol rug en dat begon de toenmalige er voiidsvoorzitter dr.Dirk van Prooije danig ou hkervelen. Hij gaf Karei Lotsy opdracht we tr een winnend Nederlands elftal te zor- komj. De over veal vrije tijd beschikkende ant ïdtse verzekeringsmagnaat aanvaardde en met behulp van'Henk Herberts, en hei Mundt en bondstrainer Bob Glenden- elkajg werd begonnen aan het karwei van Hajwederopstanding van Oranje. u Rens per week verzamelde Lotsy de spe- «in de clubtent van VUC, eens een aan- cht, merskeet van de bouwonderneming Van rtmerssen. Lotsy ging streng en'secuur x)i twerk in wat al gauw de „wondertent" is vZd genoemd. Hij bundelde een stel uit ree! akende voetballers in de Nederlands elf mat* ensW talclub. Lotsy was een man van uitersten. Hij kon zeer beminnelijk zijn maar sloeg ook met de vuist op tafel als dat nodig bleek. Maar ook correspondeerde hij met de spelers en zocht hen thuis op. Dat was een geheel nieuwe benadering, die vruch ten afwierp. De spelers gingen voor deze nieuwe leider door het vuur, omdat zijn grote kracht was de menselijke benade ring, waartoe ook zijn befaamde donder- speeches hoorden. voetbalfans meester maakte? Lotsy was nog niet aan het eind van zijn latijn want toen in 1934 Bep Bakhuys te rugkeerde uit Indie ging Oranje pas op volle toeren draaien. Er was een midden voorprobleem maar dat loste Bakhuys in één klap op. Hij speelde op Spangen op die plaats in een oefenwedstrijd tegen het Engelse Gillingham, dat met 9-3 werd ver slagen. Bakhuys was de grote openbaring en Wim Lagendaal moest voor hem het veld ruimen. Op 11 maart 1934 werd Bel gie, ook met 9-3, van het veld gespeeld. Dat was de wedstrijd waarin Bakhuys met zijn befaamde zweefduik met het hoofd scoorde. In die ploeg excelleerde ook de nieuwe linkervleugel Smit - Mijnders. Voorts schitterden Leen Vente (vijf tref fers) en Frank Wels. Sinds heel lang had Oranje niet zo'n voorhoede gehad. Daarom was het vertrouwen in de voor ronde van het w.k.'zo groot. Ierland werd Links: „Ik heb voor mezelf uit gemaakt in wel ke formatie we zouden moeten spelen. Ik ben een bewonde raar van Dick Nanninga. Maar ik ben toevallig niet de coach". GRAZ „Michels, Happel en Ivic hebben veel invloed op mijn carrière als voetballer gehad", zegt Ruud Krol. „Zij waren vaak keihard. De menselijke benade ring? Nee, voetballers zijn geen mensen, want voor de goede trainer ben je een nummer. De trainer zet die man in het veld die het beste presteert en op dat moment heeft hij met je menszijn niets te maken. Je moet altijd wakker blijven in de voetballerij. Je moet altijd ver der, zodat je er nooit bij stilstaat dat je met bepaalde mensen die iets in je voetballeven hebben betekend, het contact verliest. Dat vind ik eigenlijk wel zonde". Zonde vindt Ruud Krol het ook dat het publiek in Nederland blijkbaar uitgeke ken is op topvoetbal. De terugloop is onmiskenbaar. Toen Krol zijn eerste wedstrijd speelde in Vancouver was het stadion zo goed als vol en dat is bij ie dere thuiswedstrijd zo. Het enthousias me is erg groot. Voor hij zijn handteke ning onder een driejarig contract zette, had hij zich uitgebreid laten informeren over de achtergrond van de club en de doelstellingen van het bestuur. Die maakten veel indruk op hem. Toen Krol het contract van Vancouver thuisge stuurd kreeg, liet hij het voor alle zeker heid wel letter voor letter vertalen. „En toen schrok ik wel even. Daar ston den nog veel funeste dingen in voor ie mand die alleen maar wil voetballen. Veel voorstellen die werden gedaan zin den me niet. Ik heb ze er allemaal laten uithalen. Dat betekent dat ik me, als ik persé niet wil, niet hoef te lenen voor dingen die de club organiseert buiten het veld. Vancouver heeft me eigenlijk vanaf het begin het meest aangespro ken. Ik had een aanbod van Stuttgart, van drie Italiaanse clubs en van Not tingham Forest. Maar zij kwamen allen te laat." Vancouver heeft Ruud Krol schriftelijk toegezegd dat hij vrij is om voor Oranje uit te komen, als hij wordt geselecteerd, behalve voor vriendschappelijke wed strijden. Krol houdt zelf nog een slag meer om de arm als hij zegt: „Ik zou het belachelijk vinden als ze me straks vra gen om te spelen tegen Cyprus (WK kwalificatie voor 1982). In zo'n wedstrijd moet Zwartkruis iets anders proberen omdat de jongere spelers toch ook in het elftal moeten groeien. De coach moet vooruit kijken, want hij is niet ze ker van Krol." Hoe ver reikt Oranje in Italië met de constructie van Jan Zwartkruis? Een vraag waarop niemand een antwoord durft geven. Krol, als aanvoerder, heeft zijn ideeën over de samenstelling van het elftal meer dan eens met Zwartkruis doorgesproken. STIMULANS Krol:„lk ben dit keer niet een van de grote optimisten, ik zie de problemen heus wel. Ik heb een goeie: de oranjero zen moeten blijkbaar bloeien op een puinhoop. Ik zeg daarmee niet dat Oranje niet zonder troubles kan, want dat is verschrikkelijk riskant. Tot nu toe zijn de rozen steeds ontloken, maar het is mogelijk dat ze dat ook een keer niet doen. Dan heb je natuurlijk de poppen aan het dansen. Maar dan ben ik weg, al hoop ik dat ik nog eens geselecteerd zal worden. Italië moet in ieder geval voor de jonge gasten een stimulans zijn om er in 1982 in Spanje weer bij te zijn." Ruud Krol heeft voor zichzelf al uitge maakt in welke formatie Oranje in Italië zou moeten spelen. Maar die gedachte geeft hij niet prijs. „Soms zijn er dingen die je beter niet kunt zeggen", vindt hij- .„Na Nederland-Polen liet ik me ontval len, dat we anders hadden moeten spe len. Dat had ik beter niet kunnen doen. Dan lijkt het net of je de trainer aanvalt. Zoiets zeg je in een emotionele bui, maar je kunt als voetballer nu eenmaal niet alles zeggen. Natuurlijk kan ik mijn mening geven, maar de bondscoach kan een andere hebben. Hij denkt aan andere factoren dan ik. We kunnen in ieder geval niet spelen met een elftal volgens mijn ideeën. Je bent met zes tien selectiespelers en die hebben alle maal andere opvattingen over voetbal. Ga je dit ter discussie stellen, dan heb je zestien andere elftallen. Noodzakelijk voor Oranje in Italië is natuurlijk dat het over een sterke as beschikt. Ik ben een bewonderaar van Dick Nanninga, daar durf ik rustig voor uit te komen. Maar dat zegt natuurlijk niet alles." Voor Ruud Krol moet Italië een nieuw hoogtepunt worden in zijn toch al schit terende carrière. „Italië en het EK zijn iets spannends en daar houd ik van. Uitdagingen halen de sleur uit je leven. Mijn tweede EK is zeker zo leuk als een WK, temeer daar er in Italië voor een andere opzet is gekozen. De EK in 1976 in Joego Slavië was sfeerloos en slecht. Je speelde voor 8000 mensen, een kwalijke zaak, evenals de vele toestan den rond het elftal en bondscoach Kno bel. Toch hebben we de derde plaats gepakt met een elftal dat, zoals voor speld, helemaal zou afgaan. Het zou nu voor ons gunstiger zijn geweest als we in het noorden van Italië hadden moe ten spelen. In ons eigen klimaat. Ik heb al eerder gezegd dat de hitte in Napels een groot probleem zal worden. Daar om heb ik er ook op aangedrongen, dat we lang voor die eerste wedstrijd in Na pels moeten neerstrijken. Zo kun je ac climatiseren en ben je sneller over de moeilijkheden heen. Maar ik ben geen dokter....". MOEILIJKSTE Het is voor Kro' een uitgemaakte zaak, dat West Duitsland de moeilijkste te genstander wordt in de poule. Maar hij heeft hoop. „We hebben Duitsland nu twee keer gehad tijdens een EK-toer- nooi. De eerste maal verloren we, de tweede speelden we gelijk. De derde keer moeten we toch aan de goede kant van de cijfers staan. Duitsland blijft een moeilijke tegenstander, hoe wel we hun kracht niet moeten overdrij ven." „De Tsjechen staan kwalitatief en tech nisch op onze hoogte. Wij hebben te gen hen nog iets goed te maken van vier jaar geleden in Zagreb. Van de Grieken weet ik niets. Je ziet er niets van, je hoort er niets van. Maar ze heb ben wel Rusland verslagen dus we mo gen hen niet onderschatten. Weet je wie goed voor de dag zullen komen in Ita lië? De Belgen. Zij reiken waarschijnlijk verder dan velen denken. Een jong team met veel talent". THEO VAESSEN met 5-2 verslagen. Met de rust stonden de leren nog met 2-1 voor maar Lotsy „trok de mond eens flink open" en Oranje was in de tweede helft herboren. Omdat Belgie en Ierland al gelijk hadden gespeeld (4-4) kon Oranje niets meer gebeuren. Belgie werd ook nog met 4-2 verslagen en heel Nederland zong „We gaan naar Rome". Belgie ging trouwens, door een beter doel saldo dan de leren, ook naar Italië. Te vroeg Maar Nederland had te vroeg gejuicht. Op 10 mei 1934 zou nog „even" een oefen partijtje tegen Frankrijk worden gespeeld in het Olympisch stadion. Binnen een kwartier leidde Nederland met 3-0, ging hautain spelen en verloor met 5-4. De keu zecommissie had geblunderd door de bin- nenspeler Jaap Mol als linksbuiten op te stellen, waarover de Ajacied Mulders - als reserve voor die plaats - zo verbolgen was dat hij nooit meer voor Oranje wilde uitko- „WEGAAN NAAR ROME" TE VROEG GEZONGEN men. Een excuus was dat Anderiesen en Mijnders niet beschikbaar waren. Oranje was evenwel niet zo bijster onder de indruk en vertrok vanuit Arnhem, waar leiders en spelers in hotel Bristol bijeen waren gekomen, naar hotel Olga Regina in Cernobbia aan het Comomeer. Het duel met Zwitserland wachtte. Jaap Mol had zijn accordeon meegenomen en de stem ming zat er in. Allerwege heerste optimis me. Bob Scholte zong vrijwel de gehele dag „We gaan naar Rome" op de radio. Voetbalminnend Nederland had het volste vertrouwen in de selectie, bestaande uit Halle, Van Male, Weber, Van Run, Van Diepenbeek, Paauwe, Pellikaan, Anderie sen, Oprinsen, Van Heel, Graafland, Wels, Vente, Bakhuys, Smit, Mijnders, Lagen daal, Mol en Schoemaker. Tweespalt Maar doelman Keizer had in die oefenpar tij tegen Frankrijk gefaald en Lotsy zat met een doelmansprobleem. Hij had Van Male en Halle meegenomen maar liet toch Gejus van der Meulen uit Nederland als nog overkomen. Van der Meulen mocht zijn vrouw meebrengen en dat zette kwaad bloed bij de anderen die hun vrouwen hadden moeten achterlaten. Voorts was Mijnders niet fit en reisde de DHC'er Joop van Nellen ijlings naar Italië. Maar de HBS'er Bob Graafland was ook een uitste kende linksbuiten, hoewel hij als linkshalf was meegegaan. Er ontstond tweespalt. De „vasten" namen het op voor de reser ves, met wie ze zo lange tijd hadden ge traind. De gevolgen bleven niet uit. Toen het Ne derlands elftal op 27 mei 1934 het San Si- rostadion in Milaan betrad, werd het nog hartstochtelijk toegejuicht door vijfduizend landgenoten, van wie er zelfs op de fiets naar Italië waren gereden.„We gaan naar Rome", daverde het deze spelers tege moet: Van der Meulen; Weber en Van Run; Pellikaan, Anderiesen en Van Heel; Wels, Vente, Bakhuys, Smit en Van Nellen. Het was tropisch heet en het veld keihard. Maar het ergste was dat de vorm verdwe nen was. Na acht minuten knalde de Zwit serse middenvoor Kielholz de bal achter v.d.Meulen. Vlak voor de rust maakte Kick Smit met een magnifieke kopbal gelijk maar in de tweede helft sloeg Zwitserland meedogenloos toe met doelpunten van Kielholz en Trello Abegglen. Leen Vente bracht de stand op 2-3 maar dat was ook de eindstand. Nederland was in de eerste ronde gewipt, de weg naar Rome was ver sperd. Lotsy had het elftal danig verjongd. Promi nente spelers als Denis, Van Kol en Tap hadden hun beste jaren gehad en werden vervangen. De resultaten bleven niet uit, getuige deze uitslagen: winst op Belgie van 3-2, op Denemarken van 2-0, op Frankrijk van 4-3, op Belgie van 4-1 en op Duitsland van 2-0. De laatste vier waren uitwedstrijden en in zes jaar had Oranje op vreemde bodem niet meer gewonnen. Was het vreemd dat zich een roes van de Gejus van der Meulen, de doelman die uir Nederland moest overkomen hoewel Halle en Van Male beschikbaar waren. Ook toen liep alles niet zo gesmeerd bij Oranje W8nt er ontstond tweespalt om dat v.d. Meulen wel zijn vrouw mee mocht nemen en de anderen niet. ST DUITSLAND MOEILIJKSTE GENSTANDER

Leidse Courant | 1980 | | pagina 27