'GRIEKENLAND HEEFT NIETS TE VERLIEZEN 'WAARSCHUW ORANJE EN ZWARTKRUIS VOOR GRIEKSE ELFTAL' Coach Alketar Panagoulias: FORMATIE STAAT VAST Frantisek Fadrhonc: Nederlands elftal speelt de i eor,te wedstrijd in het Sernooi om de Europese titel tegen Griekenland. En'gfe" verblijft al geruime tijd --•-^rantisek Fahdronc, eens ndscoach van Oranje. Hij 3 bfialyseert op deze pagina het Griekse voetbal. Dat doet ook de Griekse tal^ondscoach Panagoulias, die een verbluffende openhartigheid ten toon spreidt en zelfs alle „geheimen" van zijn loei selectie openbaart, epa Inge in EUROPA 80 ATHENE Alketar Panagoulias is 46 jaar oud. Al zeven jaar werkt hij als zelfstandig bondscoach van het Griekse nationale elftal. Daarvoor was hij drie jaar assistent onder supervisie van de Ier Billy Bingham. Nooit eerder in de geschiedenis hield een bondscoach het in het roerige Griekenland zo lang uit als Panagoulias. De levenslustige Panagoulias - een opkomend buikje verraadt zijn zwierige levenswandel - speelde voor Aris Saloniki. Tweemaal haalde hij het Griekse elftal. Een achilles peesblessure maakte een voortijdig einde aan zijn actieve loopbaan. In 1961 vertrok Panagoulias naar New York. Daar trouwde hij en studeerde politieke wetenschappen. Pas negen jaar later keerde hij op verzoek van de Griekse voetbalbond terug. Nog altijd heeft hij naast de Griekse ook de Amerikaan se nationaliteit. „En dat blijft zo", bekent Panagoulias. „Ik ga ook nog ten minste eenmaal per jaar een maand naar Ameri ka, een heerlijk land". Waarna Panagoulias begint met zijn beschouwing over het Griekse voetbal. „Vóór 1960 werd er ronduit slecht gespeeld. Het was toen heel normaal dat onze A-ploeg tegen de reserve teams van Frankrijk en Spanje voetbalde. En dan nog verloren we met grote cijfers. Pas vanaf 1970 gaat het beter. Dat komt mede omdat we meer interlands spelen. Daarnaast heeft het clubvoetbal een enorme vlucht genomen. Niet voor niets hebben clubs als Panathinaikos en AEK Athene op Europees niveau al heel wat successen geboekt. Die lijn wordt nu bij het nationale team doorgetrokken. Jullie hebben in Nederland eenzelfde ont wikkeling gekend. Ook eerst clubsucces en vervolgens pas triomfen voor het nationale team. De plaatsing voor Italië is ons eerste grote succes. Ons enige doel is te bewijzen dat we er in derdaad bij horen, om aan te tonen dat dit geen toevalstreffer is". Panagoulias weet zich daarbij gesteund door de wetenschap dat de onderlinge krachtsverschillen in het hedendaagse voetbal niet zo groot meer zijn. „Er is meer gelijkheid. Dit komt mede door het systeemvoetbal. Ik weiger daar trouwens aan mee te doen. Ik haat de gedachte om het veld op te gaan met alleen maar de be doeling om niet te verliezen. Dat past ook niet bij de Griekse landsaard". Het enorme overschot aan middenvelders is in de visie van Pa nagoulias èén van de gevolgen van de veelal te gemakkelijke le vensstijl van de voetballer anno 1980. Panagoulias: „Het indivi dualisme werd teruggedrongen. Daarom heb je nu alleen nog maar middenvelders. Die kunnen zich lekker verschuilen, kunnen zich sterk voelen in het collectief. Het kan toch nooit toeval zijn dat in de gehele voetbalwereld een schrikbarend gebrek is aan echte aanvallers? Dat komt omdat de trainers noodgedwongen al hun aandacht aan collectiviteit hebben moeten besteden. Let op mijn woorden: dat zal in de toekomst nog erger worden". „Het belangrijkste moet toch komen van techniek en taktiek. En dat wordt nog wel eens vergeten. Er zijn te veel trainers die den ken dat een smakelijke voetbalmaaltijd alleen maar bereid kan worden met lichaamskracht en conditie, overgoten met een tak- tisch sausje. De technische kant van voetbal wordt ondergewaar deerd. Daarom is er vandaag de dag niet zo'n groot verschil meer tussen toppers als West Duitsland en Nederland aan de ene kant en in beginsel toch kwaliteitsarme ploegen als IJsland, Zwitserland en misschien ook wel Griekenland aan de andere". ATHENE Alketar Pana goulias maakt er geen ge heim van dat zijn formatie voor de strijd in Italië al min of meer vast staat. „De vraag is alleen of Mavros en Galakos op tijd van hun blessures genezen zijn", vertelt de Griekse bonds coach eerlijk. Vooral de aanwezigheid van Mavros is belangrijk. Hij is al jarenlang topscorer van ons land. Vo rig jaar nog eindigde hij achter Kees Kist als tweede in het Europees topscorers- klassement". Speciaal voor zijn collega Jan Zwartkruis licht Panagoulias zijn selectie door onder het motto: „We hebben geen ge heimen. Beslissingen vallen op het veld en nergens an ders. Daarom wil ik best mijn spelersgroep even doorpra ten. Met wat moeite komt Zwartkruis toch wel achter de sterke en de zwakke punten van mijn ploeg. Die moeite kan ik hem beter besparen". MAVROS: Topscorer van Griekenland. Linkerspits. Snel en sterk. Maakte inder tijd zijn debuut tegen Neder land, dat toen met 5-0 in Athene won. KONSTANTINOU: Doelman. Net de dertig gepasseerd. Heeft veel ervaring. In de oe fenduels heeft hij slecht ge speeld. Toch heb ik vertrou wen in hem. Hij is moedig en sterk op de lijn. Voor zijn doel iets te aarzelend in zijn optreden. GOUNARIS: Rechterverdedi- ger. Vechtertje. Geen grootse voetballer maar voor het team heel nuttig. Zal nooit opgeven. Heeft eigenlijk eer. mentaliteit die niet bij Grie ken hoort. LIVATHINOS: De machine van het team. Speelt nog niet zo lang in de nationale ploeg. Kan negentig minuten gaan. ARDIZOGLOU: De beste voetballer van Griekenland. Rechterspits. Snel en een pri ma techniek. Is in alles per fect, zowel in het goede als het kwade. Jammer dat hij uitgesproken dom is. Daar door erg wisselvallig. IOSSIFIDIS: Linkerverdedi ger. Meer dan dertig inter lands. Onberispelijke speler. Zijn inzet laat nooit te wensen over. FOIROS: Laatste man. Eén van de beste libero's van Eu ropa. Goed overzicht, veel sprongkracht. Maar mist zelf vertrouwen. Dwingt daardoor bij de tegenstanders onvol doende respect af. DAMANAKIS: Snelle midden velder. Harde werker. Weinig techniek. Als voetballer meer nuttig dan mooi. KAPSIS: Langste speler van het team. Niet bepaald een talent. Je kunt hem een wa terdrager noemen. KOSTIKOS: Jongste speler. Centrumspits. Snel en een goed schot. GALAKOS: Heeft een knie blessure. Dubieus of hij kan spelen in Italië. Zo ja. dan vervangt hij Damanakis. Krachtige vent. Heeft jaren lang bij FC Nürnberg in West- Duitsland gespeeld. ANASTOPOELOS: Talentvol le spits maar al weken uit vorm. Razendsnel en een uit stekend schot. Indien hij op tijd in topvorm is. vervangt hij Kostikos. Panagoulias met zijn selectie, die maar aan te tonen dat het geen Toch ziet Panagoulias nog wel degelijk verschillen tus sen het Nederlandse en het Griekse voetbal. „De kracht van Nederland is dat de spe lers tot en met de laatste mi nuut doorgaan. Jullie hebben veel meer karakter. Grieken kunnen dat niet opbrengen. hij op een armoedig oefenveldje moest voorbereiden op de EK. toevalstreffer is dat we Italië hebben gehaald", zegt de Griekse Onze levensstijl is wat losser. Dat zie je ook op het veld te rug. Driekwart van de wed strijd kunnen Grieken gecon centreerd spelen, maar daar na is het afgelopen. Dan komt de gemakzucht boven drijven die nu eenmaal in onze levensstijl- zit. Het is geen toeval dat Griekse ploe gen in internationale confron taties in het laatste kwartier nog vaak een voorsprong uit handen geven." Gebrek ,We hoeven daar alleen bondscoach. bal optimistisch tegemoet ziet, plaatst hij toch ook kant tekeningen. „Er is een enorm gebrek aan goede trainers. Van de achttien clubs in de hoogste afdeling hebben er slecht zes een Griek als trai ner. De rest zijn buitenlan ders die hier alleen maar hun zakken komen vullen. Geluk kig is het sinds kort verboden dat clubs uit de tweede divi sie een buitenlandse trainer hebben. Daardoor vindt bin nenkort wellicht een door stroming plaats. Want geloof me, buitenlandse coaches werken alleen maar voor het geld. Logisch ook. want ver der missen ze elke binding met Griekenland. Het is nu eenmaal onmogelijk dat een buitenlander de Griekse men taliteit helemaal goed aan kan voelen. Het wordt dan ook tijd dat al die vreemde lingen vertrekken. Dat kan ons voetbal alleen maar ten goede komen. Want aan de huidige verzameling Engel sen, Polen, Oostenrijkers. Uruguezen, Bulgaren. West duitsers. Joegoslaven en Tsjechen hebben we weinig". Het contract van de in Grie kenland waanzinnig populaire Alketar Panagoulias loopt in juni 1982 af. Twee hoofddoe len heeft hij tot die tijd voor ogen: goede prestaties in Ita lië en het bereiken van de eindronden van het wereld kampioenschap voetbal in Spanje. Panagoulias: „In Italië heb ben we niets te verliezen, al leen maar wat te winnen. Voor de gehele Europese voetbalwereld is het een won der dat we ons via Rusland geplaatst hebben. Als je uit gaat van de realiteit, dan hebben we ook niet veel kans in Italië. Toch wil ik alvast ie dereen waarschuwen. We zul len ander voetbal spelen dan de overige landen. Ik vertik het om op resultaat te spelen. Griekenland zal met open vi zier de aanval kiezen. En mo gelijk dat we daarmee tegen standers kunnen verrassen. Bij ons staat het maken van doelpunten nog steeds voor op." JJTWENE Dertig kilome- <an|rs buiten het oververhitte 'rol i chaotische centrum van ,k* Ihene stapt het echtpaar Dl( Idrhonc zwierig het res- lurant in het forensen- sne laatsje Kifissia binnen. It ooral Frantisek, de voet- m iltrainer, wordt ata een tot ie I ven geroepen Griekse era odheid behandeld. Obers en uigen als knipmessen. «Ifs de eigenaar van het "d «thuis komt toegesneld om ^Toppous, het troetelnaamp- ivan Fadrhonc dat zoveel et Ibetekent als opaatje, innig omhelzen. Fadrhonc lijkt rs jpprecht verheugd met het ier »zoek en heeft zich zelfs ec oorbereid op het gesprek, oo li«t zonder trots laat hij Overduidelijk merken volle- ebi iïg op de hoogte te zijn van et sportgebeuren in Neder- ind. Foutloos dreunt hij de sidèitslagen op van de twee rlai agen tevoren gespeelde fc ompetitiewedstrijden. „Vi- kar ease en Haarlem degrade- tn", orakelt Fahrhonc. In- tiddel8 is die voorspelling r0 itgekomen... (j tak van Tjecho-slowakije naar -a rantisek Fadrhonc is Tsjech Itaifan geboorte. Nog altijd be- igli angen hem emoties wanneer v ij verhaalt hoe hij met als vi chamel bezit slechts een worden Fadrhonc. „Grieken land heeft individueel goed materiaal. Net zoals elders in de voetbalwereld zijn er geen grote vedetten. Die tijd is voorbij. Voor mij heeft een speler alleen maar waarde in dien hij goedin het team functioneert. Technisch spe len de Grieken goed voetbal. Ook fysiek is de kracht niet gering. Veel zal afhangen van de organisatie" Het woord organisatie komt regelmatig terug in het be toog van Fadrhonc. Hij is er heilig van overtuigd dat Grie kenland in Italië voor surpri ses kan zorgen indien de or ganisatie rond het team per fect is. „Van het Griekse team Is heel wat te maken maar dan moet alles wel tot in de puntjes geregeld zijn. Een slechte organisatie slaat nu eenmaal terug op het veld. Je ziet het ook bij de clubs. De drang naar succes is groot, vooral sinds Panathi naikos in de Europa Cupfina le tegen Ajax heeft gestaan. Het probleem is alleen dat de leiding veelal onervaren en gebrekkig is. Dat houdt de echte doorbraak nog tegen." Jeugdcompetitie Fadrhonc bedoelt daarmee te zeggen dat ook in Grieken land clubbesturen vaak niet verder kijken dan hun neus lang is. Korte in plaats van lange termijnplanning. Fadr honc: „Er zijn hier nauwelijks mogelijkheden om iets te doen met 'kleine talenten. Zelfs een rijke club als AEK j moet op het hoofdveld trai nen omdat er geen andere mogelijkheden zijn. Pas dit Frantisek Fahdronc bezig met zijn (wei nig voorstellende) training van AEK. „Als Grieken vol gens het schema kunnen voetballen, gaat het best. Zo niet, dan wordt het een puinhoop. jaar is begonnen met een jeugdcompetitie. Daar heb ik me vooral sterk voor ge maakt. Dat is al een vooruit gang. Jammer alleen dat maar tien clubs meedoen. De rest ziet van dat soort zaken vooralsnog het belang niet in. Dom. want daardoor hapert de doorstroming nogal eens". Juist omdat in Griekenland niet, zoals in Nederland, spe lers al vanaf jeugdige leeftijd begeleid worden, moet in een later stadium, op een mo ment dat het talent al min of meer gerijpt is, te veel inge haald worden. Fadrhonc: „Daar schuilt voor het Griek se nationale elftal ook het probleem. Er is hen niet, in elk geval te laat, geleerd te improviseren. Daarom kan Griekenland in Italië alleen maar slagen als de ploeg strak aan het normale sche ma vast kan houden. In dat schema functioneren zij goed, zodra zij daarbuiten komen, wordt het een puinhoop". Waarna Fadrhonc plotseling overschakelt naar het Neder landse voetbal. „Ook in Ne derland zijn geen vedettes meer. Wat een verschil met 5, 6 jaar geleden. Nu kruipt elke speler blij achter de rug van Zwartkruis weg. Ook de clubs zijn ineens blij met hun inter nationals, omdat zij 2000 gul den per speler kunnen van gen. Dat was in rpijn tijd an ders. Cruijff en Ajax knipper den niet eens met hun ogen voor 1000 piek. Het Neder landse voetbal is kleurloos geworden. Echte persoonlijk heden ontbreken". Aanvallers nodig Fadrhonc trekt die lijn verder door dan alleen maar naar Nederland. „Ook elders in de wereld ontbreken echte ster ren. Dat is allemaal gekomen door dat 4-4-2-systeem. De rottigste opvatting die be staat. Zoals de Engelsen het doen is nog aanvaardbaar, met spelers die van vlag tot vlag rennen. In het tegen woordige voetbal bestaan he laas alleen nog maar verdedi gers en middenvelders. We krijgen hier per maand ten minste 100 spelers die bij AEK willen komen voetballen. Allemaal middenvelders. Die schop ik meteen weer weg. Aanvallers heb ik nodig. Aan vallers heeft het hele voetbal nodig, anders gaat de sport kapot". Na dit tactische uitstapje keert Fadrhonc terug naar het Griekse voetbal en dan vooral naar de mentaliteit van de spelers. „De Griekse voet baller is niet lastiger dan in andere landen. Elke speler is nu eenmaal vervelend als hij daartoe de kans krijgt. Maar er is een verschil. In Neder land gebeuren nare dingen altijd achter iemands rug. Hier gaat men veel openlijker te werk. Daarom is het be langrijk dat we hier goede scheidsrechters krijgen. Daar is nu nog gebrek aan. Daar om lijken de spelers in Grie kenland lastiger dan in Ne derland. Eigenlijk is dat ons grootste probleem: voetbal len kunnen Grieken wel, maar leidinggevende figuren zijn er nog te weinig. Dat geldt zowel voor de scheidsrechters als voor de clubbestuurderen". Van de Griekse oefenmees- ters heeft Fadrhonc niet zo'n hoge pet op, ook niet van Al ketas Panagoulias. de bonds coach van Griekenland. „Ik heb hem nog wel nooit aan het werk gezien maar voorlo pig is hij alleen eigenwijs, le dereen weet dat ik jarenlang in Nederland heb gewerkt, zelfs bondscoach ben ge weest. Desondanks heb ik van Panagoulias nog niet één telefoontje gekregen om eens wat te komen praten over het Nederlandse voetbal. Onbe grijpelijk toch". Moeilijke tegenstander Merkwaardig genoeg waar schuwt Fadrhonc Nederland toch voor de kracht van Grie kenland. „Voor elk team wordt Griekenland een moei lijke tegenstander. De huidige groep spelers hoeft voor nie mand opzij te gaan. Verras singen zijn niet uitgesloten. Nogmaals, veel zal afhangen van de organisatie. Kleine on volkomenheden kunnen van dit team het Luxemburgse elftal maken. Maar toch.... de temperatuur werkt in het voordeel van de Grieken. Re ken er daarnaast vast op dat tenminste 20.000 Grieken hun helden bij zullen staan". Vooral dat laatste telt bij Fadrhonc sterk wanneer hij Nederland nogmaals waar schuwt voor de openingswed strijd in Napels. „Grieken gaan van hun laatste centen naar het voetbal. Ze zijn nog verschrikkelijk enthousiast, misschien wel op een onge zonde manier want alleen de overwinning telt. Winst is vol doende om gelukkig naar huis te gaan, hoe slecht er ook gevoetbald is. Dat pu bliek zal Griekenland straks in Napels steunen. En dat kan van doorslaggevende beteke nis zijn". Als het even kan komt Fadr honc ook naar Italiè. Wie denkt dat hij daar heen en weer geslingerd zal worden tussen zijn voorkeuren voor Nederland. Griekenland en Tsjecho Slowakije, heeft het helemaal mis. Fadrhonc in dat schitterende Nederlands van hem: „Voor dit geen hart. Geen diplomaat. Voel niks. Ik wil zien wat ik nog niet heb gezien. Dan respect en ap plaus als toeschouwer. Ik op kussentje zit geen emotionele binding". Frantisek is uitgepraat, en uitgegeten. Als hij in de taxi stapt, roept hij nog: „Waar schuw Nederland en groet Zwartkruis".

Leidse Courant | 1980 | | pagina 25