HORST HRUBESCH NIET VAN ZIJN STUK TE BRENGEN REGISSEUR OP HET MIDDENVELD MEDITEREN VOOR EEN WEDSTRIJD OVERAL INZETBAAR riEi Duitse bondscoach op zoek naar een spits Hansi Müller: Doelman Harald Schumacher: Oud-tienkamper Briegel: s^ROPA 80 >s, Nici os' West Duitsland in nakosyereldtoernooi 1974 }ouios) van de titel afhield, ®ana9ivalitoit tussen beide nden nog groter rden. In dit toernooi Artoide Europese titel Gpden beide landen rtflnnci 'n dezelfde poule, oei e&le de Nederlandse Jscoach Zwartkruis ®auraook de Westduitser ^Derwall niet zonder Kubaijlemen de reis naar aanvangen. Hij moest \KIJ&ek naar een andere Kek)an en eGn t,nieuwe" óndruhij is er nog niet uit Fiaia;ie de ploeg moet Koza^n". Op deze pagina Lic|n enige van Derwails re sleutelfiguren aan vengi( het woord. I ngharj ïnlile, II. B* «et- OTO'S ansi Müller vindt zich- |lf nog te jong voor een ielbepalende rol pchtsonder). de sterke ex-at- die voor bonds- Dach Derwall een ma- usje-van-ailes is. echtsboven) jorst Hrubesch, topsco- lr van HSV, heeft weer fens succesvol uitge- aald. Als een tank is hij oor de vijandelijke de- Insiedoorgedrongen jiiddenboven). jit beeld van de ontmoe- |ng Jupp Derwall en Jan kan opnieuw intstaan wanneer Neder- fend en West-Duitsland Hkaar ontmoeten. De rraag is alleen wie wie fe- Iciteert. (midden) HAMBURG Op zaterdag 22 maart, precies om zestien minuten over vier, ging er een schok door de ganse natie. In het Parkstadion te Gelsenkirchen kwam de stormram van het Westduit- se elftal, de dertigjarige Klaus Fischer, zo ongeluk kig in aanraking met tegen stander Ludger van de Loo van Bayer Uerdingen, dat hij zijn scheenbeen brak. Een drama voor bondscoach Jupp Derwall. Zijn plannen voor de eindronde van het Europees kampioenschap in Italië werden volledig door kruist. Het werd al snel duidelijk dat het niet om een gewone beenbreuk ging. De behande lende artsen hadden drie kwartier nodig om het been weer recht te zetten. Voorlo pig zou Fischer niet meer voetballen. Maar wilde Jupp Derwall met zijn ploeg enige kans van slagen hebben om ver te reiken in Italië, dan moest hij verzekerd zijn van een goede spits. Met Klaus Fischer had hij zoveel gepraat en getraind dat hij de perfec te aanvalsleider leek. Na het wereldkampioenschap in Ar gentinië, waar hij er overigens geen enkele keer in slaagde tot scoren te komen, was er een elftal om Fischer heen gebouwd. Zijn ploeggenoten wisten precies waar de speler van Schalke '04 de bal wilde hebben. De beenbreuk maak te een wreed einde aan de dromen van Derwall. Hij moest helemaal opnieuw beginnen. Vier jaar geleden, tijdens het Europees kam pioenschap in Joego Slavië had Helmut Schön met een identieke situatie te maken. Tot aan de eindronde had zich nog geen enkele echte kandidaat aangediend. Schön vond de oplossing ter plekke met Dieter Müller. De spits van FC Köln kwam, zag en scoorde. Jupp Derwall moest ook snel handelen, maar hij had het grote geluk dat hij nog voldoende tijd had pas sende maatregelen te treffen. Verlosser Voor de vriendschappelijke interland tegen aartsrivaal Oostenrijk (met 1-0 door de Westduitsers gewonnen) haalde Jupp Derwall Horst Hrubesch van Hamburger SV als de verlosser binnen. Hoe wel de bondscoach eerder van de daken had ge schreeuwd dat Klaus Fischer niet te vervangen was. wist hij ook maar al te goed dat hij verder moest. Het debuut van de granieten spits in de natio nale ploeg was geen door slaand succes. Maar afgaan deed Hrubesch evenmin. Der wall was dan ook redelijk te vreden over zijn nieuweling. En algemeen wordt aangeno men dat Hrubesch eerste keus zal zijn in Italië. Jupp Derwall: Hrubesch is de laatste tijd stukken beter gaan voetballen. Vooral op technisch gebied heeft hij goede vorderingen gemaakt. Voor mij was het erg belang rijk dat hij zich thuis voelde in de groep. Hij heeft gelukkig ook geen pogingen onderno men om Fischer na te apen. Hij moet zijn eigen spel spe len. Als hij zou proberen zijn voorganger te imiteren, loopt het zonder meer op een fias co uit. Ik ben er van over tuigd dat ik Hrubesch hard nodig zal hebben in Italië. Dan zullen we te maken krij gen met een sfeer, die er niet om zal liegen. En dan heb je kerels in je elftal nodig. Man nen die tegen een stootje kunnen. En zo iemand is Horst Hrubesch. Hij is niet gauw van zijn stuk te bren gen". Jupp Derwall geeft hiermee tegelijk aan waarom hij niet in zee zal gaan met. bijvoor beeld. Dieter Müller. Deze kandidaat is volgens de bondscoach te week. „Hij, maar ook andere spitsspe- lers, hebben er moeite mee zich staande te houden in wedstrijden waar het er nogal pittig aan toegaat. Dieter Müller heeft de neiging in dergelijke situaties al snel af te haken". Doorbijter Horst Hrubesch zal dat zeker niet doen. Hij zal knokken tot hij er bij neervalt. Dat bewijst hij bij HSV en dat zal hij ook in het nationale elftal doen. De spits van 1.87 m. is een felle doorbijter, levensgevaar lijk met het hoofd, beschikt over een puike conditie en heeft geleerd ook in de com binaties mee te doen. Zijn enige nadeel ten opzichte van Fischer is, dat hij minder be weeglijk is. Derwall daarover: „Bij Hru besch gaan de acties wat hoekig. Fischer heeft een veel vloeiender stijl. Maar ja, we zullen toch moeten roeien met de riemen die we heb ben. Iedere spits heeft ook zijn goede kanten". Hrubesch zelf: „In de eerste wedstrijd tegen Oostenijk gingen er nog wel eens wat dingen mis. Maar het is natuurlijk nog even wennen. Het was voor mij erg ongewoon dat ik zelf zoveel ballen moest gaan op halen. Dat ben ik bij HSV niet gewend". Hoewel Horst Hrubesch kan didaat nummer èën is om de spitspositie in Italië in te ne men, zijn er nog meer gega digden. Wat te denken van Klaus Allots, Harald Nickel. Dieter Hoeness en mogelijk toch nog Dieter Müller. Dat zijn kanshebbers, maar ze moeten vooralsnog genoegen nemen met een plaats op het tweede plan. „Hrubesch is de geschikte man", zegt de on fortuinlijke Klaus Fischer over zijn opvolger. „Wanneer het elftal zich ook een beetje naar hem richt, kan hij goed werk doen. Maar dan moeten ze wel rekening houden met zijn specifieke kwaliteiten. Horst is geen type dat steeds maar naar de vleugels zwenkt. Hij is altijd in de punt van de aanval te vinden. Dat is natuurlijk wel even om schakelen. Maar het moet lukken". Over vorm en conditie van Hrubesch hoeft Jupp Derwall zich geen zorgen te maken. Doordat HSV tot het bittere einde van de competitie in hevige strijd gewikkeld was om het landskampioenschap, heeft ook Hrubesch zich tot de laatste snik moeten geven. Dat deed hij met volle over gave. Jupp Derwall: „Ik zal de laatste dagen nog veel moe ten praten met Hrubesch en de ploeg. En een beetje geluk hebben we natuurlijk ook no dig". GRONBERG „Ik ben in een verkeerde tijd geboren", verzucht Hansi Mül ler, de Westduitse voetbalvedette van de toekomst. „Er wordt heden ten dage slechts gehold en gerend, terwijl ik het van mijn techniek moet hobben. Aap de bal ben ik op mijn sterkst". Op het terras van het schitterende complex van de Hessische voetbalbond, in de zuivere lucht van de heuvels rond het landelijke Grönberg, maakt Mül ler een moedeloos gebaar. Toch is Hansi Müller één van de kostelijkste ta lenten die het Duitse voetbal momenteel rijk is. Hij is voorbestemd om de regisseur op het middenveld te worden. Met ster-aanvaller Karl Heinz Rum- menigge en de offènsieve verdediger Manfred Kaltz moet hij het gezicht van het Duitse voetbal gaan bepalen. Ofschoon hij al jarenlang als groot talent te boek staat, heeft Müller zich nog niet helemaal weten te vinden in de lei dersrol die velen hem enkele jaren geleden al hadden toegedacht. Na de WK in Argentinië, waar hij het enige Duitse lichtpuntje was, zag voet- balminnend Duitsland in Müller de Grote Leider van de toekomst. Müller heeft de stap naar het hoogste platform, nu twee jaar later, nog steeds niet kunnen maken. Niemand beter dan hijzelf weet dat hij nog niet de aangewezen persoonlijk heid is om het Duitse spel tijdens de EK in Italië gestalte te kunnen geven. Müller: „Toen Netzer en Overath op hun hoogtepunt waren, waren ze al 26, 27 jaar. Ik ben 22, wat verwacht men van mij? Ik mag dan wel 17 interlands gespeeld hebben, dat zegt niet zoveel. Op internationaal gebied moet ik nog erg veel leren. Het is allemaal zo snel gegaan". Fout Ook bondscoach Derwall denkt er zo over:„Men mag nog niet te veel van Müller verwachten, hij is nog jong. Het is voor hem. achteraf, verkeerd ge bleken dat hij er in Argentinië bij is geweest, vooral omdat het Duitse team daar zo zwak heeft gespeeld. De toenmalige coach Helmut Schön heeft heel lang over de beslissing Müller mee te nemen nagedacht. Achteraf kunnen we zeggen dat die beslissing fout was. Maar ja, achteraf zijn we allemaal slim". Door het ontbreken van een echte persoonlijkheid zal Duitsland in Italië vrij wel zeker met een (defensief) versterkt middenveld en een hechte afweer gaan spelen. Dat betekent twee zware verdedigingsgordels, vier man naast elkaar op het middenveld, en spelen op de counter. Wie er ook „Splelma- cher" zal worden, hij zal het er moeilijk mee krijgen. Müller: „Ja, dat vind ik ook. Het zal met z'n vieren op het middenveld allemaal een beetje druk wor den. Bovendien zal dat spelen met die dubbele verdedigingsgordel ten kos te gaan van de aanVal". „Van mij mag Derwall dan ook met een echte puntspeler gaan opereren. Nu moeten we het met onze voetbalintelligentie zien te rooien. Ik weet niet wie bij ons als „Spielmacher" zal fungeren, dat is het probleem van Derwall. Voor het geven van de „lange pass" zal hij waarschijnlijk kiezen tussen Ma- gath en mij. Maar we hebben Bonhof en Stielike ook nog. Lopers? Ja, dat wel, maar je mag Stielike toch niet onderschatten. Die heeft goede ideeën, die hij nog kan uitvoeren ook. Het concept staat vrijwel vast, met twee spit sen. De grootste problemen voor Derwall liggen bij het invullen van de na men. Niemand weet nog wié zal spelen, misschien Derwall zelf nog niet". GRONBERG Harald Schumacher, de 26-jarige doelverdediger van FC Köln, beweegt zich uiterst zelfverzekerd over de terreinen van de sport school Grönberg, waar het Westduitse elftal zich voorbereidt op het Eu ropees kampioenschap. Schumacher zal vrijwel zeker in Italië het doel verdedigen. Daarmee is ook een einde gekomen aan het probleem, waarmee bonds coach Jupp Derwall aanvankelijk te kampen had. Werder Breméns sluitpost Dieter Burdenski verkeerde in een ernstige vormcrisis en moest afhaken terwijl Norbert Nigbur (Schalke 04) vrij onverwacht met een meniscusopera tie werd geconfronteerd. En aangezien Harald Schumacher de laatste maanden in de Bundesliga haast foutloos optrad, kon Derwall zonder be zwaar een beroep op hem doen. „Ik heb de laatste tijd een constante vorm getoond en mijn uitverkiezing vind ik rechtvaardig. In het verleden heb ik bijna geen kansen gehad om mezelf te bewijzen. Momenteel voel ik me erg sterk en nu ik eindelijk in het nationale elftal sta, hangt het ook van mezelf af of ik er in blijf. Voor Nigbur is het erg sneu dat hij zo kort voor het Europees kampioenschap geope reerd moest worden en ik hoop dat hij voor Italië weer terug is. In 1976 ben reerd moest worden. In 1976 ben ik ook aan een meniscus geholpen, maar vijf weken later stond ik weer in het doel", zegt Schumacher, die liever ten koste van een fitte Norbert Nigbur een plaats in het Westduitse elftal had willen veroveren. Ploeggenoten Rijst de vraagt of na het tijdperk-Sepp Maier van een eventuele periode- -Schumacher kan worden gesproken. De Westduitse voetbalbonzen hecht ten in het verleden veel waarde aan zogenaamde verenigingsblokken in het nationale elftal (denk aan de as Maier-Beckenbauer-Breitner van Bayern München), waardoor Harald Schumacher wel eens de corrigerende man achter zijn ploeggenoten Cullmann (libero) en Schuster (middenvelder) zou kunnen worden. Deze gedachtengang is evenwel wat voorbarig, temeer daar Cullmann momenteel een zwakke periode doormaakt en Schuster nog maar net komt kijken. Ofschoon Harald Schumacher zegt dat Sepp. Maier zijn grote voorbeeld is geweest, wijkt de stijl van de Keulse doelman wel degelijk af van die van zijn grote voorganger. Schumacher oogt atletischer en is zeer klemvast. „Met de beheersing van het gehele strafschopgebied heb ik echter wat proble men", zegt hij. „Het is een kwestie van goed geconcentreerd zijn en geen angst hebben. Ik houd me daar voortdurend mee bezig en op grote wed strijden bereid ik me door een soort meditatie voor. Als ik in het doel sta, wil ik het liefst zoveel mogelijk te doen hebben. Gebeurt 0at niet, dan voel ik me ontzettend eenzaam". GRONBERG Eén van de opvallendste spelers in het Westduitse gezel schap dat naar Italië zal afreizen, is Hans Peter Briegel, een in Europa nog onbekende speler maar met een carrière die slechts in jongensboe ken lijkt voor te komen. De 24-jarige voorstopper van FC Kaiserslautern. die overigens op vele plaatsen inzetbaar is, begon pas zes jaar geleden in georganiseerd verband tegen een bal te trappen. Twee jaar later debuteerde hij schoorvoetend in de Bundesliga en bijna vier jaar daarna maakte hij zijn opwachting in het nationale elftal, de elite van bondscoach Jupp Derwall. Voor hij met voet ballen begon, gold Briegel als één van de talentvolste tienkampers in de Bondsrepubliek. Briegel is eigenaar van niet minder dan twaalf Westduitse junioren atletiekti- tels. Op het onderdeel hink-stap-sprong kwam hij destijds al tot 15.20 me ter. Briegel sprong als junior 7.48 meter ver en bereikte bij de tienkamp meermalen de grens van 7000 punten. De 1.88 meter grote en 92 kilo zware sportkolos verbaasde echter nog meer door zijn snelheid. Briegel is in staat de honderd meter in 10.8 seconden af te leggen. De voetbalcarrière van Briegel begon in het dorpje Roderbach, waar hij nog steeds op de boerderij van zijn ouders woont. Briegel. een speler met wei nig techniek, begon als linksbuiten en scoorde in zijn eerste jaar bij de ama teurs zesendertig maal. Dat viel ook de scouts van FC Kaiserslautern op en na gecontracteerd en technisch bijgeschaafd te zijn. betrad de huidige in ternational in 1976 voor het eerst de piste van de Bundesliga. Lomperik Erg succesvol was dat optreden niet, want het publiek vond hem maar een lomperik en jouwde hem - zoals ook later nog zou voorkomen - hartstochte lijk uit. Inmiddels is het publiek in Kaiserslautern er ook wel achter dat de vriendelijke reus meer heeft dan een ongelooflijke startsnelheid, een ver schrikkelijk schot en in de lucht moeilijk te kloppen is. Ofschoon hij in zijn club voorstopper speelt, debuteerde Briegel in de nationale ploeg (in okto ber 1979 tegen Wales) als linksbuiten. Jupp Derwall beschouwt Briegel als een manusie-van-alles. die hll in alle li nies kan inzetten. De bondscoach over zijn speler: „Ik kende dat talent Brie- gei ai toen hij nog In Roderbach speelde en iedereen in hem slechts een hoekige schopper zag. Zijn sterkste punten liggen in het pure verdedigen, het rechtlijnige spel naar voren en zijn kracht, zowel over de grond als in de lucht. Het moet Briegel echter niet te technisch worden en een lange bal ge ven is er evenmin bij. Misschien dat zoiets nog komt, het is ook allemaal zo snel gegaan. Voor een toernooi zoals dat in Italië is hij voor mij een ideale vent. Ik kan hem op veel posities inzetten". Hans Peter Briegel zelf blijft erg rustig onder zijn supercarrière: „Ik heb al les stapje voor stapje meegemaakt", zo meldt hij. „Daarom is het in mijn ogen toch niet zo vlug gegaan. Het ene is in het andere overgegaan en als je het zelf iedere dag weer meemaakt, vind je het allemaal niet zo sensatio neel".

Leidse Courant | 1980 | | pagina 23