Een kabinet valt niet op vijf miljard m3 gas Rente blijft groot vraagteken San zetten RABO: overheid handelt te laat en onvoldoende Beurs van Amsterdam Bankiers achten problemen wereldeconomie hanteerbaar 5GUNUMIE OE EEN 1INISTER DE ;amer VOOR £ÉET BLOK I HAAG Overleg van een Kamercom missie met de regering is tegenwoordig o- eobaar. Dat brengt heel wat extra drukte 9 werk met zich mee. Gisteren, in een ver kering van de bijzondere Commissie voor Waddenzee met de ministers Beelaerts i Blokland (VRO) en Van Aardenne lonomische Zaken), bleek echter dat die nbaarheid ook zijn voordelen heeft. Een rnalist is immers maar zelden in de gele- Jieid met eigen ogen te zien, wat hij in «orie wel weet, namelijk dat de eigenlijke .sluitvorming heel dikwijls elders plaats eeft dan in het parlement, n de voltallige vergadering van de Kamer zijn i kaarten meestal allang geschud en hebben fracties, die bakzeil hebben moeten halen, el een mooi verhaal klaar als excuus. Nu voor jet eerst kon men zelf het moment meemaken, toaarop de Kamer voor het blok werd gezet en r niets anders restte dan in volstreke mach- jsheid de gebalde vuist te heffen. Het ging i het winnen van veertig miljard kubieke iter aardgas, dat zich bevindt in het zogehe- ji Amelander veld. I eerder was de Kamer schoorvoetend ak- xird gegaan met deze winning in een wat na- r betreft zo'n belangrijk gebied als dat van de Waddenzee. Maar wel had de meerderheid uitdrukkelijk gesteld dat het natuurgebied het Oerd op het Oostelijk deel van Ameland geen schade toegebracht zou mogen worden. Bij de behandeling van de begroting van Volkshuis aangenomen. Minister Beelaerts had daar geen bezwaar tegen en wekte de indruk de motie te zullen uitvoeren. De Kamer dacht toen nog dat dit wel zou kunnen door vanuit zee schuin in de richting van het eiland te boren. SEINTJE De deskundigen van de Nederlandse Aardolie- maatschappij (NAM), die de concessie heeft voor dit gasveld, lieten vervolgens aan het mi nisterie van Economische Zaken weten dat daardoor de opbrengst slechts 35 miljard kubie ke meter zou bedragen. Dit omdat het gasveld bestaat uit een aantal compartimenten, waar van er één recht onder Ameland ligt. Dat com partiment, met een inhoud vijf miljard kubieke meter, zou door middel van een schuine boring niet te bereiken zijn. En of minister Van Aar denne maar zo vriendelijk wilde zijn de Plano logische Werkcommissie (PWC), die moet advi seren over de beste boorlocatie, van dit feit op de hoogte te stellen. Van Aardenne schreef de PWC prompt een brief, die eroD neerkwam dat de regering alleen advies verwacht over een lo catie, van waaruit al het Amelandse gas gewon nen kan worden. Tevens moet de commissie duidelijk maken, waarom er niet vanaf het strand of vanuit zee geboord kan worden. De Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee, goed geïnformeerd als altijd, kwam op de hoogte van het ministeriële schrbven en seinde de betreffende Kamercommissie in. Voor Henk Couprie was dit aanleiding spoedo verleg aan te vragen met Beelaerts en Van Aardenne. Niet ten onrechte, want ter vergade ring bleken de beide ministers geheel anders over de gaswinning op Ameland te denken dan de Kamer veronderstelde. Met veel omhaal van woorden maakten zij duidelijk dat het natuur gebied het Oerd wat hun betreft niet heilig is. Met andere woorden: als er ip het gebied ge boord moet worden, dan moet dat maar. Vol gens Van Aardenne valt de schade daarvan trouwens wel mee. Blijvende schade zou er so wieso niet zijn en ook de gevolgen van het bo ren zelf zouden heus wel meevallen. Met name Couprie zat erbij alsof hij het in Keu len hoorde donderen. Dat de regering zo ge makkelijk over de wens van een zeer brede meerderheid in de Kamer heenwalste, dat wil de er maar moeilijk bij hem in. Zijn fractiege noot Huib Eversdijk, hoewel ook op de bres voor Ameland, toonde zich na afloop wat cyni scher. Hij wees erop dat het in de CDA-fractie niet te verkopen zou zijn tegen Van Aardenne een motie van afkeuring aan te nemen. „Een. kabinet valt niet op vijf miljard kubieke meter Daarmee is voor Het Oerd pleit beslecht. Tenzij Van Aardenne alsnog, bij de behandeling van deze zaak in de voltallige vergadering van de Tweede Kamer, overstag gaat. Maar er is geen mens, die daar nog op durft hopen. Men is na melijk nog niet vergeten dat de betreffende be windsman in de ministerraad met aftreden dreigde en met deuren begon te slaan, toen eni ge van zijn collega's voorstelden voorlopig maar van de winning van het Amelandse gas af te zien. Als het gaat zoals Eversdijk verwacht werpt dit een wat vreemd licht op onze parle mentaire democratie. Ruim tweederderde van de volskvertegenwoordiging is tegen en toch gebeurt het RIK IN 't HOUT renswissel- antoren kot volgens Werwachting AMSTERDAM De Grens- visselkantoren hebben zich in ^*1979 volgens verwachting ont- De nettowinst ging van 3,3 min naar bijna 3,5 In. Hiervan wordt 1,8 min f 1,7 min) betaald aan de leelhouders (NS, het ver- leringsconcern AMEV en iro-dochter Pierson, Hei ig en Pierson), zo blijkt uit iet jaarverslag. Gelet op de ontwikkeling van ie resultaten in het eerste wartaal verwacht GWK voor 0 een bescheiden toene- ig van de vreemd geld-om- Een soortgelijke verwach- ig geldt ook voor de overige bankonderdelen. Of dit resul- qde teert in een toenemende netto winst is sterk afhankelijk van de kostenontwikkeling. De opbrengsten uit het wissel- jedrijf kunnen dit jaar moge lijk gunstig worden beïnvloed 'door een toeneming van het lt 1 buitenlandse bezoek. Het is ^fan echter waarschijnlijk, dat ve- S^len, zeker in West-Europa, het na dit jaar wat dichter bij huis iam dan anders zullen zoeken. Deze ontwikkeling tekent zich nu al vrij duidelijk af. Wel valt te signaleren, dat er in vuil toenemende mate korte extra vakanties worden gehouden, [oals in de „krokus-vakantie" ndd - - en de herfstvakantie. n ®c ENNIA Het Ennia verze- f keringsconcern heeft overeen- 3 stemming bereikt met de Ban- °cnt<co je Granada over de ver- 53131 werving van een belang in de '^["fyerzekeringsmaatschappij Ga- h wc'a met hoofdkantoor in ^8 Madrid. Dit belang zal na loe8' een bij Ennia te plaatsen kapi- ze w taaisuitbreiding ruim 80 pet 5 m( >edragen. De rest van het aan- .8 delenbezit is verspreid. Met inde deze transactie, waarvoor nog in v' oestemming van de Spaanse 10ri>' en Nederlandse autoriteiten 'nd noêt worden verkregen, is reaai voigens Ennia een bedrag van a fyjjH goo min peseta's (f 16 min) gemoeid. Galicia is voor- zunamelijk werkzaam op het ge- bied van schadeverzekeringen, maar sluit ook levensverzeke- veel ingen. o 6 nj AMRO Als een van de eer- Europese banken en als eerste Nederlandse bank is de let.°AMRO bank begonnen met aantrekken van geld op de de V.S., zo heeft de bank be^ :endgemaakt. Commercial pa- ler is de naam van kortlopend Japier met een looptijd van minimaal acht en maximaal 270 dagen, in coupures van 1 min dollar. ank heeft de benodigde ;mming verkregen van de Securities and Exchange commission (SEC). Vanaf nu mag de bank maximaal 300 min dollar aan kortlopend pa pier hebben uitstaan. De uit- Jifte ervan zal op permanente lasis plaatsvinden, afhankelijk van marktomstandigheden en behoefte. De plaatsing bij voornamelijk Amerikaanse in stitutionele beleggers en be drijven met tijdelije kasover- schotten zal geschieden door de First Boston Corp., een van de vier grootste han delaren in kortlopend papier in New York. Met het betre den van deze markt wil de AMRO bank een nieuwe bron van kortlopende middelen aanboren, mede met het oog °P de groeiende activiteiten in de V.S. Thans heeft de bank NEW ORLEANS De problemen die ver band houden met de recessie in de Verenig de Staten, de inflatie in de wereld en de energiecrisis zijn allemaal hanteerbaar, mits regeringen, internationale instellingen en de particuliere sector samenwerken. Dit was een van de belangrijkste conclusies van een driedaagse internationale monetaire conferentie van de Amerikaanse bankiers- vereniging in New Orleans. Aan deze bijeen komst hebben meer dan honderd presiden ten van centrale banken en handelsbanken deelgenomen. De president van de centrale bank van Zwit serland, Fritz Leutwiler, meende op een pers conferentie aan het slot van de bijeenkomst te kunnen vaststellen dat regeringen, centrale banken en bevolking de bestrijding van de in flatie steeds meer gaan zien als het belangrijk ste doel van de economische politiek. Hij zag ook bereidheid om de politieke gevolgen daar van te aanvaarden. Veel bankiers van buiten de Verenigde Staten waren er aan het eind van de conferentie niet van overtuigd dat de recessie in de Amerikaan se economie van korte duur zal zijn, zoals hun Amerikaanse collega's menen. Zij zagen echter geen tekenen van uitbreiding van de recessie naa^ het buitenland, behalve dan naar Groot- -Brittannie. De Amerikaanse minister van fi nanciën, William Miller, verklaarde niet met zekerheid te kunnen zeggen welke vorm de re cessie in de VS zal aannemen. De president van de Bundesbank, Karl Otto Pohl, zei nog zeer weinig aanwijzingen te heb ben gezien voor een achteruitgang van de Westduitse economie. De voorzitter van het be stuur van het stelsel van centrale banken in de VS, Paul Volcker, ondersteunde deze zienswij ze. Hij stelde vast dat de economieën van West- -Duitsland en Japan veel sterker blijken dan algemeen was verwacht. De deelnemers aan de conferentie waren het er in het algemeen over eens dat er een krachtig, op samenwerking stoelend beleid moet worden gevoerd om de in flatie uit de wereldeconomie te bannen, ook al zal dat ten koste van de economische groei kunnen gaan. Volgens Pohl is het risico van in flatie nog steeds groter dan het gevaar van een economische teruggang. Hij vond dat de centra le banken door moeten gaan met het voeren van een restrictief monetair beleid. Leutwiler waarschuwde ervoor dat regeringen het risico lopen de volgende economische cy clus te moeten beginnen met een hogere basi sinflatie wanneer er geen eind wordt gemaakt aan de prijsstijgingen. Dat zou volgens hem niet alleen nadelig zijn voor de economische bedrij vigheid, ook in politiek en sociaal opzicht zou den de gevolgen ernstig zijn Op de eerste dag van de conferentie hebben de bankiers zich beziggehouden met de bijdrage die monetaire deskundigen leveren aan de ont wikkeling van een beleid voor bestrijding van de inflatie. Men was het er algemeen over eens dat deze bijdrage belangrijk is, maar op zichzelf onvoldoende voor het herstel van economische stabiliteit. Pohl vond dat niet alleen het beheersen van de geldomloop, maar ook de stabiliteit van de wis selkoersen een belangrijk oogmerk van het eco nomisch beleid dient te zijn. Zowel Leutwiler als Miller toonde zich tevreden met de huidige koers van de dollar op de internationale wissel markten. Op langere termijn achtte Miller een oplossing noodzakelijk voor het probleem van de deviezenreserves. Hij vond dat de dollar op het ogenblik niet de juiste munt is om als enige reserevaluta te fungeren. UTRECHT Er is in ons land sprake van een onvoldoende be reidheid om de te ring naar de ne ring te zetten, maar aan offers valt niet te ontko men. De voort gaande stijging van arbeidskos ten en collectieve kosten moet wor den beteugeld door matiging van particuliere inkomens en van overheidsuitga ven. Dit jaar zijn door regering en volksvertegen woordiging einde lijk maatregelen hiertoe genomen, maar te laat en nog te weinig. Al dus de heer P.J. Lardinois, voor zitter van de hoofddirectie van de Centrale Rabo bank, tijdens de jaarvergadering. Herstel van het fi nanciële en econo mische evenwicht is dringend nodig. Alleen met de geldpolitiek komt men er niet. Zon der hulp van de in komens- en begro- tingspolitiek kan het monetaire be leid met zijn kre dietbeperking de inflatie slechts be strijden ten koste van een hoge ren te, met alle schade lijke gevolgen van dien voor de wo ningbouw en de bedrijfsinvesterin gen. „Tegen de ge schetste achter grond zie ik voor de zeer nabije toe komst wel enige ruimte voor een lichte rentedaling, maar verder zou ik niet willen gaan", aldus de heer Lar dinois. De Rabo-organisa- tie rekent erop, dat de totale groei van de uitstaande kre dietverlening aan de private sector dit jaar betekenend zal achterblijven bij de 18 pet van 1979 en zeer aan zienlijk bij de 24 pet van 1977 en 1978. Overigens is de Rabo-topman van mehing, dat de verwachte groei voor 1980 aan de uitzettingenkant (althans bij het huidige inflatie- peil) een normaler beeld vertoont dan de bijzonder sterke groei van de drie voorgaande jaren. Ondanks de weer aanwakkerende geldontwaard ing zal de groei van de toevertrouwde middelen bij de Rabo achterblijven bij de al matige groei van 1979. AMSTERDi M Twee maanden ru t op het inter nationale rentefront heeft de effectenmarkten een vriendelijker aanblik gege ven. Gangmaker is de Vere nigde Staten, het land dat de rente in de wereld dicteert. Dat komt doordat de Ameri kaanse dollar nog altijd een sleutelrol speelt in het inter nationale betalingsverkeer. Het is de afgelopen tijd snel gegaan met de rentedaling in Amerika, vooral met de kdrte rente. In enkele weken daalde primerate tarief van 20 naar 13 procent. Die ren teverlaging bevestigt dat de lang verwachte recessie ei genlijk op gang is gekomen. Verwacht wordt dat de eco nomische teruggang min stens tot het eerste kwartaal van volgend jaar zal duren. Op grond daarvan wordt een verdere rentedaling van de Amerikaanse rente tege moet gezien, waarbij de ge leidelijke vermindering van het inflatietempo dit proces ondersteunt. De ontspan ning van de Amerikaanse rente heeft inmiddels de ren tetarieven in Europa op een laag peil gebracht. Daarbij moet worden bedacht, dat in de meeste Europese landen de rente vorig jaar niet zo fel is gestegen als in de Ver enigde Staten. Dat geldt ook voor de inflatie. Een uitzon dering is Groot-Brittannië, waar zowel de inflatie als de rente al geruime tijd in de dubbele cijfers worden ge schreven. Het rentebeeld in de wereld wordt tegenwoordig bepaald door allerlei factoren en in vloeden die elkaar wederzijds versterken. Enkele domine rende aspecten zijn de inflatie, de inflatieverwachting, de ten- denzen op de gronstoffen- markten, politieke ontwikke lingen, het beleid van de cen trale banken, en de situatie op de valutamarkten. De reeks voor laatste jaren verstrekkende gevolgen gehad voor de internationale finan ciële markten. De wereld heeft nog maar nauwelijks de olieprijsgolf van het afgelopen jaar verwerkt of nieuwe ver hogingen kondigen zich aan. De meeste olieproducerende landen die in OPEC-verband opereren, hebben de afgelopen weken hun prijzen opgetrok- de positie van de betalingsba lansen, terwijl de centrale lan den het zich nauwelijks kun nen veroorloven de monetaire teugels wat te laten vieren. Daardoor wordt de ruimte voor een verdere rentedaling in de komende maanden be perkt. Ondertussen blijft de emissie activiteit levendig. Naast obli gatieleningen wordt de vrien delijke beursstemming aange- ken. Die prijsverhoging was overigens veel minder dan het tempo waarin vorig jaar de olieprijzen verdubbelden. Verontrustend is echter het gekibbel over de prijzen tussen de olieproducerende landen onderling. Binnen het OPEC- blok zijn gematigde en radica le landen het niet eens over de te volgen prijspolitiek, hetgeen op zich prijsverhogend werkt. Pogingen om tot meer prij- seenheid te komen strandden. Vooral Saoedie-Arabië maakt zich sterk om uniforme prij safspraken te bereiken. Inmid dels hebben enkele olielanden die niet bij de OPEC zijn aan gesloten, eveneens tot prijsver hogingen besloten. Dat zijn Mexico en Groot-Brittannië. Hoewel de jongste prijsverho gingen binnen de perken zijn gebleven, houden zij het ge vaar in dat de huidige cadans naar magere rentestanden wordt verstoord. In korte tijd moet namelijk weer een flink bedrag door de olie-importe rende landen op tafel worden gebracht om de duurder ge worden olie te financieren. Dat heeft weer gevolgen voor grepen om via de uitgifte van aandelen eigen vermogen aan te trekken De aankondiging van de vierde staatslening dit jaar kreeg deze week een goed onthaal. Opnieuw zijn de voorwaarden opengehouden terwijl de na druk ligt op de korte looptijd In de laatste drie staatslenin gen wordt de trend van dalen de kapitaalmarktrente beves tigd. In januari leende de staat echter nog tegen 9,5 procent In maart werd tegen de reror drente van 11,5 procent ge leend, in april werd met groot succes een 10,5 procents staats lening uitgeschreven, terwijl de minister van Financiën het nu tegen 10 procent wil probe ren Het is dan nodig dat om de twee maanden de staat een be roep doet op de openbare kapi taalmarkt. Het financieringste kort wordt dit begrotingsjaar geraamd op zo'n 18 miljard gulden. Daarvan 15 miljard gulden op de openbare en on derhandse kapitaalmarkt wor den vergaard. Dit betekent dat er in 1980 nog minstens drie tot vier openbare staatsemis- sies kunnen worden verwacht. Naast de staat blijven vooral de financiële instellingen ac tief op het emissiefront. De nog steeds snel groeiende Ne- derlandsche Middenstands Bank heeft nieuwe aandelen uitgegeven in de verhouding van 1 op 10 en 11 procent ka pitaal obligaties geplaatst. De in het buitenland expanderen de verzekeringmaatschappij AMEV heeft eveneens een aandelenemissie aangkondigd. Op het gebied van belegging in onroerend goed toont Wereldhave veel daadkracht. Vooral de Amerikaanse vast goedmarkt biedt goede moge lijkheden en voordelen ten op zichte van Europa. Om de kansen in dit land te benutten heeft Wereldhave een speciaal beleggingsfonds opgericht on der de naam West World Hol ding. Deze maatschappij pro beert via de uitgifte van aan delen geld aan te trekken om in de Verenigde Staten te be leggen in kantoorgebouwen en winkelcentra. Niet alleen Wereldhave ziet het wel zitten aan de overkant van de oceaan. Er zijn de laatste tijd diverse initiatieven genomen om de beleggingsmogelijkhe den in dit land onder de aan dacht te brpngen. Gesteund door een nog steeds per saldo oplopende Ameri kaanse beurs en redelijke be- drijfsberichten in eigen land hield de positieve ondertoon op het Damrak aan. De niet onprettige ouverture van de grote concerns Koninklijke Shell, Philips, Akzo, Unilever en Hoogovens over het eerste kwartaal van dit jaar wordt gevolgd door een reeks mede delingen uit jaarvergaderingen van de rest van het bedrijfsle ven. De eerste maanden van 1980 waren ondanks alle som bere geluiden over de econo mische situatie in het alge meen niet ongunstig. Daarbij moet in aanmerking worden genomen dat het afgelopen jaar slecht begon doordat de barre winter productieachter stand en tal van andere nade len veroorzaakte. Een licht puntje kwam deze week uit Parijs, waar de secretaris-ge neraal van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) ver klaarde, dat het wel meevalt met de economische situatie en dat de groei in de tweede helft van 1981 weer op gang zal ko men. In ons land krijgen enkele on dernemingen die al jaren in de problemen zitten, de laatste tijd meer aandacht omdat de vooruitzichten zijn verbeterd. De koers van het aandeel Rijn-Schelde-Verolme heeft zich in korte tijd krachtig her steld tot boven de veertig gul den. Stimulansen daarvoor zijn de grote order uit Ameri ka voor de levering van 200 kolengraafmachines en de me dedeling dat het concern in het najaar uit de verliezen hoopt te komen. De hernieuw de belangstelling voor dit fonds sloeg ook over naar VMF-Stork. Daarentegen geeft het aangekondigde be leidsonderzoek bij OGEM de beurs te denken. Bij deze onderneming moet eerst duidelijkheid komen om het weggezakte vertrouwen te herstellen. Het jaarverslag van Fokker gaf op zich positieve aanknopingspunten, maar dat de vliegtuigfabriek geen divi- dendje uitkeert en over de toe komst geen mededelingen doet viel op de beurs slecht. Hout handel Pont houdt rekening met verlies over 1980. Dat kan worden voorkomen als de ren te snel daalt en de bouwmarkt zich herstelt. Goede berichten melden de verzekeringsmaat schappijen, terwijl de banken in de eerste maanden van het lopende jaar eveneens hogere resultaten hebben behaald. Het aandeel Van Ommeren krijgt volgende week een klei nere coupure van tien gulden. Tot dusver was de nominale waarde 100 gulden. 8.75 id 75-2 3.00 W Grb 46 7.00 ld 66-11

Leidse Courant | 1980 | | pagina 19