Zwartkruis openhartig Johan Neeskens scoort voor New York Cosmos DAG VRIJ pvo eerste in lphense SLECHTS POSITIE VAN RECHTERSPITS STAAT NOG TER DISCUSSIE portontmoeting ^inst Feyenoord in rimmig duel Bernard Hina uit slaat zijn slag Chris Lloyd en Virginia Ruzici in finale Parijs Dagprijs Jan Raas Van Helden spoorloos Beerepoot onderhandelt met Ecclestone Juffermans wijst Koosjardin terug Gelijkspel amateurs LEIDSE COURANT VRIJDAG 6 JUNI 1980 PAGINA 17 Haan scoort het eerste doelpunt. Rechts Martin hijsen. LACH idaag heb- alle spelers de Neder- idse selectie gehele dag illedig vrij. lereen mag :n en laten hij zin ft. it betekent (lat n aantal spelers in hengelcompeti- houdt aan de Faakersee, een an dere groep gaat tennissen op het complex van Schönleitiv weer een ander zal de dag doorbrengen met luieren. Of er van de tenniscom- petitie veel terecht komt, is overigens nog niet zeker om dat het sinds gis teravond laat in en nabij Villach fiks regende. Bondscoach Jan Zwartkruis heeft niet alleen de och tendtraining afge last, maar ook de dagelijkse persin- stuif van de Neder landse journalisten sterk ingekort. Na het duel van gister avond in Klagen- furt vindt Zwart kruis het voor een dag welletjes, te meer daar morgen avond in het Ita liaanse Udine op nieuw een oefen duel op het pro gramma staat tegen de eerste divisie- club Udinese, waartegen Oranje zijn laatste test moet afleveren. KLAGEN FURT Jan Zwartkruis kent geen twijfels meer. Na het oefen duel tegen FC Kürnten (gisteravond met 3-0 door het Nederlands elftal ge wonnen) gaf hij openhartig zijn diep ste geheimen prijs. De bondscoach weet wat hij vanaf volgende week in Italië wil en iedereen mag het horen ook. Slechts de positie van rechter spits staat nog ter discussie. En dat al leen maar omdat Adrie Koster nog niet hersteld is van zijn liesblessure. „Mijn bedoelingen zijn duidelijk", aldus Zwart kruis na afloop van het oefenduel in Klagen- furt. „Alle plaatsen zijn bezet. Alleen moet ik nog kiezen tussen Vreijsen en Rep indien Kos ter geblesseerd blijft. Die keuze is niet eenvou dig. Ik weet precies wat ik aan Rep heb met al zijn routine, maar daar staat tegenover dat Vreijsen uitstekend functioneert. Ik moet hem mijn complimenten maken. De altijd lastige in stap naar het Nederlands elftal heeft hij goed gemaakt". Verrassingen kent de definitieve keuze van Jan Zwartkruis nauwelijks. Dat Piet Schrijvers in het doel staat, dat Ruud Krol en Michel van de Korput het centrum vormen en dat Bennie Wijnstekers en Hugo Hovenkamp de flanken bezetten, zal niemand verbazen. Anders ligt dat op het middenveld. Arie Haan en Willy van de Kerkhof stonden uiteraard niet ter discussie, twijfels kende Zwartkruis nog wel over de der de man in die belangrijke linie. Wisselwerking Die twijfels zijn inmiddels weggenomen. Zwart kruis: „Ik kies voor Huub Stevens en niet voor Jan Poortvliet. Ik heb bewondering voor alles wat Poortvliet heeft gedaan, maar als ik beide laatste oefenduels vergelijk, dan moet ik con stateren dat Stevens beter heeft voldaan. De wisselwerking tussen Poortvliet en Krol klopte niet. Er vielen steeds gaten. Stevens neemt be ter over zodra Krol opschuift naar het midden veld. En dat weegt voor mij zwaar". Een teleurstellig voor Jan Poortvliet, die visie van Zwartkruis. De PSV'er boos: „Zwartkruis had me in de wedstrijd tegen Grazer AK afge lopen maandag een opdracht moeten meege ven. Nu aarzelde ik steeds tussen breken op het middenveld en het werk van de weggevallen Dick Schoenaker overnemen. Daardoor is dit eigenlijk geen eerlijke kans geweest. Want ik ben ook best in staat om de positie van Krol over te nemen wanneer hij opschuift. Maar dan had Zwartkruis me wel moeten zeggen dat zo'n speelwijze mijn taak zou moeten zijn". Teleurstelling niet alleen bij Jan Poortvliet. Ook Frans Thijssen loopt beslist niet tevreden rond. „Na de komstrvan Haan voelde ik dat ik uit de boot zou vallen. Je roept Haan nu een maal niet op om hem vervolgens op de bank neer te zetten. Ik vraag me alleen af wat mijn rol in de groep nu nog is". Overzicht Niet onbegrijpelijk die reactie van Thijssen, maar het is natuurlijk wel logisch dat Jan Zwartkruis voor Haan kiest en niet voor Thijs sen. Zwartkruis: „Op het middenveld moet je iemand hebben die de grote lijnen neerzet. Dat kan Haan beter dan TTiijssen. Haan heeft ook meer overzicht en is daarnaast in staat om ook bij tegenslag een voetbalvisie te blijven spelen. Bij Thijssen ligt dat anders. In een winnend team speelt hij goed, maar het is niet iemand die een ploeg over een dood punt heen kan hel pen". Tot zover het middenveld. In de vuurlinie schuilt het ene grote probleem voor Zwart kruis. En dat is de liesblessure van Adrie Kos ter. De PSV'er zelf: „Ik heb goede hoop op tijd klaar te zijn". En Zwartkruis: „Als het even kan, speelt Koster zaterdag tegen Udinese mee. Maar ik neem geen risico's. Natuurlijk wil ik in die laatste test spelen met het team dat ook in Italië aan de bak moet, maar het moet allemaal wel verantwoord zijn. Bondsarts Frits Kessel heeft het laatste woord. Hij en niemand anders bepaalt of Koster al spee'klaar is". De aanval wordt verder gevormd door Kees Kist en René van de Kerkhof. Dick Nanninga speelt niet. Zwartkruis: „Kist heeft het twee maal goed gedaan. Vijf doelpunten, ook al zijn ze slechts in oefenduels gescoord, is niet niets. Toch is Nanninga nog niet helemaal uit beeld. Ik kan me wedstrijden voorstellen waarbij hij in de spits staat en Kist terugvalt naar het mid denveld". In Klagenfurt werd FC Kürnten, een combina tie van spelers uit de provincie Karinthië, met 3-0 verslagen. Haan en Kist (tweemaal) zorgden voor de treffers. Erg best speelde Oranje echter niet. Vooral in de eerste helft verliepen de combinaties allerminst vlekkeloos. Slechts Haan scoorde een voldoende. Kist bewees zijn waarde als scherpschutter door tweemaal erg. knap te doelpunten. Na de rust liepen de ver bindingen in het Nederlands elftal een stuk be ter, maar echt klaar voor het grote werk lijkt de. ploeg nog niet Oranie rest nog enkele dagen om de topvorm te bereiken. Nu Zwartkruis de twijfels heeft weg genomen waardoor alle spelers precies weten waar ze aan toe zijn, kan in alle rust naar een climax toegewerkt worden. Misschien is dat ook wel de achtergrond van de verregaande openhartigheid van bondscoach Jan Zwart kruis. ROB HARTOG Scoreverloop: 23. Haan 0-1. 41. Kist 0-2, 49. Kist 0-3. Opstelling Nederlands elftal: Schrijvers (Doesburg); Wijn stekers (Hovenkamp), Van de Korput (Nanninga), Krol, Zondervan; Haan, Stevens, W. van de Kerkhof; Vreijsen, Kist, R. van de Kerkhof. Willy van de Kerkhof passeert een tegenstander. W YORK Met doelpunten van Chinaglia en an Neeskens boekte New York Cosmos de zesde tereenvolgende overwinning in de Noordameri- se voetbalcompetitie. De uitwedstrijd tegen England Tea Men werd in East Rutherford na- [ijk met 2-1 gewonnen. Turner scoorde kort voor tegen uit een strafschop, veroorzaakt door Wim sbergen. Washington Diplomats, de club van Johan Cruijff en Wim Jansen, behaalde na vier nederlagen eindelijk weer een overwinning: 2-1 bij Philadelphia Fury. Port land Timbers verloor ondanks een treffer van Rob Rensenbrink met dezelfde cijfers van Atlanta Chiefs. Verrassend was de nederlaag (1-0) van Vancouver Whi- tecaps op eigen terrein tegen San Diego Sockers, dat in doelman Volkmar Gross een absolute uitblinker kende. Uitslagen: Vancouver Whitecaps-San Diego Sockers 0-1, Atlanta Chiefs-Portland Timbers 2-1, Philadelphia Fury-Washington Diplo mats 1-2, New England Tea Men-New York Cosmos 1-2, Seattle Sounders-Edmonton Drillers 2-0. Uitslagen kampioenspoule Zwitserland: Luzern-Servette 0-2, Sion- FC Basel 2-2, Grasshoppers-FC Zurich 2-1. Stand aan kop: 1. Ser- vette 24, 2. FC Basel 21, 3. FC Zurich en Grasshoppers 19. Uitslagen Joego-Slavie: Buducnost-Radnicki Nis 2-1, Vojvodina-Se- rajewo 1-0, Velez Mostar-Osijek 1-0, Borac-Sloboda 1-0, Olimpija Ljubljana-Partizan Belgrado 2-0, Dinamo Zagreb-Vardar 2-2, Haj- duk Split-Celik 3-0. Rode Ster Belgrado-Napredak 0-0. Stand aan kop: 1. Roide Ster 42; 2. Serajewo 38; 3. Napredak 35 Uitslagen Zweden: Djurgarden-Hammarby 1-1, Malmö FF-Lands- krona 4-0, Brage-Elfsborg 0-2, Kalmar-Sundsvall 0-1, Göteborg- Halmstad 1-1, Atvidaberg-Norrköping 1-0, Mjallby-Oster 0-1. Stand aan kop: 1. Malmö FF 15; 2. Göteborg 14; 3. Oster 13. IDEN De Basketball- b BVO is op de laatste van de Alphense sport- moeting niet meer van de ste plaats verdrongen. 0 onttroont Tempo, dat de twee voorgaande ont- etingen de sterkste bleek. 0, dat uitgespeeld was, zag concurrentie op de laatste naderen, maar de in de onderdelen opgebouwde rsprong bleek toch groot oeg. AAV'36 en Tempo den hun kampioenskansen" Verspeeld met een diskwali- tie op het onderdeel tennis, andere kanshebbers op de dzege verspeelden te veel ten op de slotonderdelen eten en volleybal. Bij het :ken op de roos was de vereniging Alphen het rdigste. De voetbalvereni- Alphen werd met één it geklopt. Verboom van de Alphen was individueel de schutter. De hockey vere- ing Alphen en AZC ver- ïlden op dit nummer hun titelkansen met respektievelijk een twaalfde en een vijftiende positie. Bij het volleybal revancheerde AZC zich. In de finale werd Rijnstreek met ruim verschil verslagen. Eerder had AZC al de laatste concurrent van BVO, Alphense Boys/ARC met een punt verschil uitge schakeld. Uitslagen schieten 1. Roeien 672. 2. VV Alphen 627. 3. Udi 582. 4. DOS 538. 5. Tem po 491. 6. AAV'36 448, 7. Flair 403, 8. Alp-, hcnse Watervrienden 358. 9. Aarlanderveen 314, 10 AUantis 269, 11. Zaalvoetbal 224, 12. AZC 179, 13. Midgetgolf 134. 14. Hochey 90. 15. ZIGO 45. Volleybal 1. AZC 672, 2. Rijnstreek 630,3. n Wilskracht 567, 5.' t/m 8 /ARC, DOS. Flair en Zal- Alphen 336, 10. Hockey en 4 Tempo en Alphense Boys/A voetWal 441, 0. V\ 12 ATTC en ZIGO 231, 13 t Eindstand I. BVO 3986, 2. Alphense Boy s/ARC 3858,5, 3. AAV'36 3713, 4. Wils kracht 3668. 5. Tempo 3626, 6. AZC 3584,3. 7 DAC 3244,3, 8. DOS 3184,5, 9. Rijnstreek 3145, 10. Hockey 3135, 11. VV Aphen 3067, 12. ATTC 3065. 13. Judo 3048. 14, Udi 2905.5. 15. ZIGO 2675. 16. Ridderveld 2594, 17 Flair 2375, 18. Roeien 2304, 19. Zaalvoet bal 2273. 20. Ruiters 1778. 21. AÜanUs 1649, 22. Midgetgolf 1518. 23. Aarlanderveen ANJESTAD Feyenoord heeft de toernee door Surina- en de. Nederlandse Antillen gisteren afgesloten met een Twinning van 1-0 op de Arubaanse club RCA. Het doel- »t in Oranjestad werd gescoord door Pierre Vermeulen een strafschop. t duel tussen RCA en Feyenoord had een zeer grimmig ka ter. Vooral in de eerste vijfenveertig minuten bejegenden de ims elkaar op zeer onvriendelijke wijze. René Notten werd in 17e minuut uit het veld gestuurd. De aanvoerder van Feye- >rd ging te fel te keer tegen scheidsrechter Becker nadat deze i Peters de gele kaart had voorgehouden. Drie minuten later am de Rotterdamse vereniging op voorsprong, toen de arbiter- dubieuze handbal bestrafte met een strafschop, sfeer bleef na die treffer vijandig. Tien minuten voor het iignaal verlieten de Feyenoorders het veld na een forse treding tegen Roger Albertsen. Het bestuur van Feyenoord >t tussenbeide komen om het duel te laten vervolgen. Na de e was er meer sprake van een voetbalwedstrijd. Beide par- in waren enigszins afgekoeld en toonden meer ontzag voor el- "ts ledematen. De voorsprong van Feyenoord kwam niet r in gevaar. toernooi van Feyenoord leverde de Rotterdammers vier •rwinningen en één gelijk spel op% Bernard Hinault (links) en Jean-René Bernaudeau heb ben plezier. Beide Franse ploeggenoten sloegen giste ren in de voorlaatste etappe van de Ronde van Italië ge nadeloos toe SONDRIO Bernard Hinault is, met nog twee etappes waarbij zijn specialiteit een vijftig kilometer tijdrit voor de boeg, na de twintigste rit van de Giro praktisch zeker van de eindzege. Hij heeft een voorsprong op de oude leider, de Italiaan Panizza, van ruim drie minuten en dat is voor de veteraan van de Italiaanse squadra, die gisteren zijn 36e verjaardag vierde met een zware nederlaag, teveel om nog terug te komen. Hinault sloeg met zijn land- en ploegge noot, de 24-jarige Jean-René Bernaudeau, op dertien kilome ter van de top van de hoogste berg in de Giro, de 2750 meter hoge Stelvio toe. Hij loste achtereenvolgens Le Guilloux, Becaas, Manuel, Betac- co, Parsano, Fatato, Colombo en Rota, maar hield Bernaudeau bij zich. De jeugdige Franse revelatie, derde bij het wereldkam pioenschap in 1979 en vijfde in dé Tour de France 1979, bleef goed volgen met slechts 45 secohden achterstand op de top. Daarna kwamen Panizza, Beccia en Battaglin met een achter stand op 2.04 minuten en Baronchelli op 2.54. De andere volgers, bij wie Battaglin die meer dan acht minuten later over de top ging, waren toen reeds kansloos voor een ereplaats. Met nog en kele kilometers te rijden kreeg Bernaudeau het sein dat hij naar voren moest komen. Hem werd de eindzege van de etappe ge gund. Met bijna vier-en-een-halve minuut achterstand finishte de Italiaan Beccia als derde en de Zweed Tommy Prim als vier de. De onttroonde leider Panizza kwam met dezelfde tijd als ze vende over de eindstreep. Uitslag twintigste etappe: 1. Bernaudeau (Fra) 218 km. in 6 uur 24 min. 24 sec.; 2. Hinault (Fra) z.t.; 3. Beccia (Ita) op 4.22; 4. Prim (Zwe) op 4.23; 5. Battaglin (Ita) z.t.; 6. Baronchelli (Ita) z.t.; 7. Panizza (Ita) z.t.; 8. Natale (Ita) z.t.; 9. Fatato (Ita) op 8.42; 10. Co lombo (Ita) z.t Algemeen klassement: 1. Hinault (Fra) 108.37,03; 2. Panizza (Ita) op 3.15; 3. Battaglin (Ita) op 4.40; 4. Prim (Zwe) op 7.29; 5. Baronchelli (Ita) op 8.26; 6. Beccia (Ita) op 9.36; 7. Saron- ni (Ita) op 13.09; 8. Natale (Ita) op 15.24; 9. Fuchs (Zwi) op 15.59; 10. Ruperez (Spa) op 18.15. PARIJS De finale damesenkelspel van het tennistoernooi om de open Franse titels brengt zaterdag in het stadion Roland Gar ros van Parijs de winnares van het vorig jaar, de 25-jarige Chris Lloyd-Evert, en de even oude winnares van het jaar daarvoor, de Roemeense Virginia Ruzici, tegenover el kaar. In de halve finales moest de Amerikaanse, die enige tijd geleden besloot met tennis te stoppen maar ai gauw weer op dit voornemen terug kwam, één set afgeven aan de pas achttienjari ge Tsjechoslowaakse Hana Mandlikova: 6-7 6-2 6-2. Virginia Ruzici, die in 1978 in de finale van de Joegoslavische Mima Jausovec won, redde het in twee sets tegen de Autralische Dianne Fromholtz: 7-6 6-1. De Roemeense „zigeunerin" was als achtste geplaatst. Toen zij de eerste set in de tie-break met 7-1 besliste, was het met de tegenstand van Fromholtz gedaan. Temeer daar de hitte een extra inspanning in de weg stond. Uitslagen: Damesenkelspel, halve finales: Ruzici (Roe)-Fromholtz (Aus) 7-6. 6-1; Lloyd (Vst)-Mandlikova (Tsj) 6-7. 6-2, 6-2. Herendubbelspel, halve finales: Gottfried/Ramirez (Vst/Mex)-Fibak/Lendl (Pol/Tsj) 6-2, 6-4, 6-4; Amaya/P- fister (Vst)-Manson/Taróczy (Vst/Hon) 6-2, 4-6. 6-3. 6-2. Gemengd dubbelspel, halve finales. Tomanova/Birner (Tsj)-Allen/Lewis (Vst) 6-2. 3-6, 6-1; Smith/Martin (Vst)- Beillan/Dominguez (Fra) 6-3, 6-2. ESCH-SUR-ALZETTE Na de Srotoog heeft Jan Raas gisteren in e Ronde van Luxemburg voor de tweede keer de dagprijs gewonnen. De wereldkampioen demarreerde vijf kilometer voor het einde van de eerste etappe van Luxemburg naar Esch-sur-Alzette. Met 31 seconden voorsprong bereikte de Zeeuw de fi nish. De sprint van het peloton werd gewonnen door Leo van Vliet. Uitslag; 1. Raas (Ned) 170 km in 4.25,41; 2. Van Vliet (Ned) op 31 sec.; 3. De Ruiter (Ned); 4. Van Tilborg (Ned); 5. Vandenbroucke (Bel); 8. Blok (Ned); 11. Oosterbosch (Ned); 13. Den Hertog (Ned) op 53 seconden; 17. Pirard (Ned). Algemeen klassement- 1. Raas (Ned) 4.27,47; 2. Oosterbosch (Ned) op 35 sec.; 3. Vandenbroucke (Bel) op 37 sec.; 4. Van Vliet (Ned) op 37 sec.; 5. Zagretdinov (Sov) op 38 sec.; 10. Van1 Tilborg (Ned) op 50 sec.; 11. De Ruy- ter (Ned) z.t; 16. Den Hertog (Ned) op 1.08; 21. Van den Hoek (Ned) op 1.23; 23. Pirard (Ned) z.t. HEERENVEEN Hans van Helden is spoorloos. De schaatser is twee weken ge leden uit zijn woning in Heerenveen vertrokken met voor de politie onbekende bestemming. Enkele weken geleden werd de schaatscrack door de recht bank in Dordrecht veroor deeld wegens het rijden met een vals kentekenbewijs. Hij kreeg vijfhonderd gulden boe te, subsidiair tien dagen ge vangenisstraf. ZANDVOORT Zoals de zaken er op het ogenblik voor staan, gaat de Grote Prijs van Nederland formule 1 gewoon door op de geplande datum 31 augustus op het circuit van Zandvoort. Woensdagavond lanceerde Bernie Ecclestone, de Engelse voor zitter van de bond van constructeurs die zich het afgelopen weekeinde in Spanje afkeerde van de internationale autosport bond, het bericht dat hij nog geen overeenkomst had met de di-' rectie van het circuit van Zandvoort Met alle andere circuitdi recties heeft Ecclestone wel reeds een contract afgesloten, „Zij hebben dan ook hun hele ziel en zaligheid aan Ecclestone verkocht", verklaarde gisteren desgevraagd de Zandvoortse cir cuit-directeur Beerepoot. „Wij zijn nog steeds in onderhandeling met Ecclestone. Daarvoor ben ik onlangs nog bij hem in Londen geweest Er is op dit moment geen enkele reden tot paniek. We hebben nieuwe voorstellen van hem gekregen en die hebben we in beraad. Ik zie geen redenen om aan te nemen dat onze Grand Prix niet gewoon op 31 augustus plaats heeft". LISSE In het toernooi ter gelegenheid van het vijfja rig bestaan van de T.H.B. hal wees lijstaanvoerder Juffermans de naaste con current Koosjardin met dui delijke cijfers terug 5-1. Juffermans werd hierdoor eerste. De tweede positie in de eindrangschikking wordt ingenomen door Bax Zeef- drukkerij, dat Van Rooyen met 14-2 verpletterde. Juffermans liet er in de finale tegen Koosjardin geen twijfel over bestaan wie de sterkste was. De 5-1 zege werd gemak kelijk behaald. Bax zeefdruk- kerij en Landwer hadden geen pardon met Van Rooyen en De Taverne getuige de uitsla gen 14-2 en 15-2. THB. versloeg Uljee met 6-5. Vooral gastspe- ler Jóhn de Koker had een grote inbreng in deze overwin ning. Hii scoorde alle treffers. Uitslagen: T H.B. Boys - U din - Juffermans 1-5. Bax Van Rooyen 14-2, Landwi Koosjardin Landwer VEENENDAAL Op de tweede dag van het vierlan- dentoernooi in Veenendaal heeft het Nederlands ama teurelftal het ook tegen Ita lië niet tot een overwinning kunnen brengen: 2-2. De equipe van trainer Arie de Vroet zag vlak voor het ein de een verdiende voorsprong door de Italianen genivel leerd. Reeds na twaalf minuten zette Jaap Schuurmans (Sneek) met een hard en laag schot Neder land op een voorsprong. Vier minuten later kwamen de Ita lianen op gelijke hoogte door een treffer van Crialesi, die in duidelijke buitenspelpositie de bal langs doelman Spierings (BW) knalde. Toen de Neder landse amateurs in de tweede helft door Steef van de Ooster kamp (Dovo) andermaal de leiding namen, leek niets een zege meer in de weg te staan. Drie minuten voor het einde bracht voorstopper Harry de Haas (Geldrop) zijn tegenstan der Novellino ten val en arbi ter Corver zag daar een straf schop in. Crialesi maakte van af elf meter geen fout. Schotland verwierf in het an dere duel tegen Engeland door de overwinning van 4-2 een goede uitgangspositie voor de eindzege van dit vierlanden- toernooi. Stand: 1 Schotland 2-4; 2 Engeland 2- 2; 3 Nederland 2-1; 4 Italië 2-1. Lotto en toto DEN HAAG Lotto 22 heeft slechts één winnaar opgeleverd. Hij of zij ont vangt ruim een half miljoen gulden. In de lotto en toto van week 22 vielen in totaal 30.898 prijzen. Uitslag lotto no. 22 van zondag 1 juni 1980: •In deze lotto vielen in totaal 28.786 prijzen. Prijzenbedrag 1.484.259.58; inleg 3.124.757. le prijs 1 win naar, die bruto 519.490.80 ontvangt; 2e prijs 5 winnaars, die elk bruto 29.685.10 ont vangen; 3e prijs 134 winnaars, die elk bruto 1.661.40 ont vangen; 4e prijs 7.851 win naars, die elk 37.80 ontvan gen; 5e prijs 20.795 winnaars, die elk 14.20 ontvangen. Uitslag toto-normaal/systeem 22: In de toto vielen in totaal 2.112 prijzen. Prijzenbearag: 102.654.15; inleg 216.114.-. le prijs 8 winnaars, die elk bruto 5.132.70 ontvangen: 2e prijs 184 winnaars, die elk 139.40 ontvangen; 3e prijs 1920 winnaars, die elk 18.70 ontvangen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17