Verdachte Zlof: slachtoffer of vermoorde onschuld Nieuwe opening in impasse VS-Iran Italië komend weekeinde weer eens naar stembus HET KOPEREN BED Zwarten kunnen minder snel denhen Franse president wil uitstel van uitbreiding EG Pamder MAANDAG UITSPRAAK IN PROCESOETKER Minister Zuid-Afrika: 99 Kennedy blijft streven naar democratische kandidatuur Nederlander brein achter opstand op Nieuwe Hebriden - BUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 6 JUNI 1980 PAGINA 13 (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN „Ik vraag geen mild heid, ik wil gerechtigheid". Dit waren de laatste woorden van de verdachte Dieter Zlof, voor dat de rechtbank in Miinchen zich terugtrok voor het beraad over het oordeel, waarmee ko mende maandag een einde komt aan het proces in de zaak Oetker. Een proces, dat niet al leen spectaculair was vanwege de aanleiding de ontvoering van een jonge miljonairszoon, die daarbij ernstig lichamelijk letsel opliep en voor een los geld van 21 miljoen D-Mark werd vrijgelaten maar ook vanwege de aard van het pro ces, waarin elk direct bewijs ontbrak. Er was zelfs geen en kele onmiddellijke getuige van de misdaad aanwezig was. Het was dan ook een proces, dat in het halve jaar dat het heeft geduurd meer twijfels heeft opgewekt dan het vragen heeft beantwoord, behalve dan bij het publiek in de zaal en de sensatiepers, die de verdachte Zlof, een 37-jarige in Joegoslavië geboren koopman, auto handelaar, gokker en huisvader uit München, al veroordeeld hadden op het moment dat hij als mogelijke ont voerder werd gearresteerd. Het slacht offer moest immers worden gewroken, zeker omdat het loon van de misdaad de vele miljoenen waar iedereen van droomt niet werden teruggevonden en de ontvoerde Richard Oetker (zeker, van het bekende levensmiddelencon cern) met krukken en een van pijn vertrokken gezicht de rechtszaal bin- nenstrompelde. Twijfel hoogst mogelijke straf: 15 jaar. Een be langrijkste aanwijzing voor de schuld van Zlof zag de officier in het feit dat deze, nadat hij plotseling zeer rijk was geworden, een keer betaald heeft met een duizendje uit het losgeld en in het Aanwijzingen zwakke alibi van de verdachte, dat al leen door zijn vrouw werd bevestigd. Maar volgens de verdediging pleit het ontbreken van een waterdicht alibi juist voor de verdachte. „Een man als Zlof zou, als hij de misdaad begaan had, voor een alibi hebben gezorgd. Dat hij er geen heeft, is voor mij een bewijs dat hij niet de Óetker-ontvoerder is', zei zijn advocaat, die geen spaan heel heeft gelaten van de werkwijze van de poli tie en van de verklaringen van de ge tuigen, die twee jaar na dato Zlof nog menen te herkennen als de man die bij hen een deken, een tweedehands auto of een rol schuimrubber kwam kopen. Ook het pleidooi van de officier, die achteloos over allerlei punten heenliep die Zlof ontlastten, werd gehekeld. De advocaat van Zlof beschuldigde politie en justitie ervan in de arrestatie van Zlof, twee jaar na het gebeurde, een laatste kans te hebben gezien zich voor een blamage te behoeden. Sarcastisch somde hij op wat allemaal verkeerd was gegaan en wat er allemaal was ver dwenen: geen vingerafdrukken, geen voetstappen, geen buit en een geluids band met de stem van de ontvoerder, die niet slechter had kunnen zijn. De zaak Zlof werd tot wat men in Duitsland een „Indizienprozess" noemt. Dat is een proces waarbij men zich ba seert op indicaties en aanwijzingen, die je wel kunt afwegen maar die op zich zelf geen hard bewijs leveren. Zlof be weerde bijvoorbeeld zijn plotselinge materiële welstand (een van de dingen die hem het zwaarst belastten) te dan ken te hebben aan systematisch roulet tespel. Deskundigen hebben in Mün chen dagenlang met elkaar gestreden of dit mogelijk was op niet De slotsom luidde: het is niet erg waarschijnlijk, maar het kan. Dit voorbeeld zou met ettelijke andere aangevuld kunnen worden zonder dat daardoor onomosto- telijk komt vast te staan of Zlof nu wel of niet de ontvoerder is geweest. Of be ter gezegd: één van de ontvoerders, want het enige waar zowel aanklagers als verdediging het met elkaar eens zijn geworden, is dat hij het nooit alleen kan hebben gedaan. En dan Dieter Zlof zelf, het eigenlijke slachtoffer of de vermoorde onschuld. Hij is zelfs de enige in de rechtszaal die voor honderd procent zeker kan beoor delen of het vonnis juist is of dat het moet worden bijgezet in het historische mausoleum van de rechterlijke vergis singen. In elk geval zal hij meer dan de meeste mensen in zijn verdere leven nadenken over de waarde die het rechtsbeginsel heeft, dat bij twijfel het voordeel voor de aangeklaagde is. Kennedy-feestje op Harvard Het jaarlijkse feest voor studenten die afstuderen aan de beroemde Harvard Universiteit in de Amerikaanse staat Massachusetts had gisteren veel weg van een Kennedy-familiereünie. In de stoet van afgestudeerden liepen Michael Kennedy, de zoon van de in 1968 vermoorde Robert Ken nedy, en Caroline Kennedy, de dochter van de in 1960 doodgeschoten president John Kennedy: Onder de vele aanwezigen bevond zich ook Caroline's moeder, Jacqueline Kennedy-Onassis, die 6amen met haar dochter voor de fotografen poseerde. NEW YORK, TEHERAN Er worden weer pogingen in het werk gesteld om Iran en de VS aan de onderhandelingstafel te krijgen. Het blad The Boston Globe schreef gisteren dat de regering Carter een nieuw Iraans plan bestudeert dat beoogt een.einde te ma ken aan de gijzelingszaak. Volgens diploma tieke kringen die in het blad worden aange haald houdt het plan in dat dat de meeste gijzelaars zullen worden vrijgelaten, dat er een showproces komt van die gijzelaars die Verdacht worden van spionage en dat dezen na hun veroordeling in vrijheid zullen wor den gesteld. Het plan zou aldus het blad via leen derde land aan de Amerika zijn overge bracht. De Amerikaanse delegatie bij de gisteren in Te heran afgesloten conferentie over de Ameri kaanse inmenging in Iran heeft hoop geput uit het feit dat op initiatief van de Iraanse presi dent er een commissie zal worden gevormd die de relaties tussen de VS en Iran zullen onder zoeken. Op de conferentie werd in een slotverklaring ook gesteld dat Iran zal streven naar een vreed zame oplossing van het conflict tussen de VS en de Verenigde Staten. Volgens minister Ghotz- badeh zal het probleem van de gijzelaars wor den opgelost wanneer de hele wereld zal heb ben begrepen wat de VS in Iran hebben ge daan. „Wij hebben nooit gezegd dat het nemen van de gijzelaars een juiste daad was en wij we ten dat het voor onze economie een slag bete kent" Een demonstratie ter herdenking van de op stand van 5 juni 1963 waarbij duizenden doden vielen en Khomeini het land werd uitgezet, bleek gisteren geen succes. In plaats van de verwachte miljoen betogers waren er in de straten van Teheran slechts enige honderddui zend betogers. Khomeini heeft de vijfde juni uitgeroepen tot dag van rouw. KAAPSTAD De Zuidafri- kaanse minister voor poste rijen en telecomunicatie, Hennie Smit, heeft woens dag in het parlement met zijn opmerking, dat de zwar ten niet direct worden be trokken bij plannen voor een nieuwe grondwet „om dat zij minder snel kunnen denken", bij de oppositie grote woede gewekt, zoda nig, dat premier Pieter Bot ha waarschijnlijk zal moe ten ingrijpen. Leden van de parlementaire, oppositie drongen er bij Botha op aan afstand te nemen van de uitlating van Smit. De pre mier is tot dusver nog niet op de zaak ingegaan, maar men zou zich er op het hoogste ni veau mee bezighouden, om het vertrouwen in het proces ter hervorming van de grondwet te herstellen. Minister Smit heeft inmiddels verklaard, dat hij voor niemand beledigend had willen zijn. Het Zuidafrikaanse parlement debatteert nog steeds over grondwetsveranderingen. Het kabinet heeft ze al goedge keurd. Zij voorzien in de op richting van een presidentiële raad van advies van zestig le den van vertegenwoordigers van blanken, Indiërs, Chine zen en gekleurden. Zwarten zullen een aparte raad hebben. WASHINGTON Na een onderhoud van ruim een uur met president Carter heeft Edward Kennedy verklaard te zullen blijven streven naar de kandidatuur van de Democratische partij bij de aanstaande presidentsver kiezingen. Kennedy liet er geen twijfel over bestaan dat hij op de conventie van de Democratische partij in augustus zal proberen de kandidaatstelling in de wacht te slepen, hoewel pre sident Carter bij de voorver kiezingen binnen de partij ruimschoots de meerderheid van de gedelegeerden die naar de conventie komen achter zich heeft gekregen. Na afloop van zijn onderhoud met Carter zei Kennedy, dat hij de president had uitge daagd direkt met hem in debat te treden. Op de vraag of hij dacht dat Carter hiermee in zou stemmen, antwoordde hij grinnikend dat dat „onwaar schijnlijk leek". Het was donderdag voor het eerst sinds het begin van de verkiezingscampagne dat Car ter en Kennedy elkaar spra ken. President Carter verkaarde op zijn beurt niet van plan te zijn met Kennedy in het openbaar in debat te treden. Wij ver schillen hierover nog steeds van mening, aldus de presi dent. Carter verklaarde van mening te zijn dat de juiste plaats voor Kennedy om zijn standpunten duidelijk te ma ken niet een televisiedebat is maar de commissie die het verkiezingsprogram ontwerpt. De president zei Kennedy niet gevraagd te hebben zijn kandi datuur in te trekken. Yance uit kritiek op houding VS tot Sovjet-Unie CAMBRIDGE De in april afgetreden Amerikaanse mi nister van buitenlandse za ken, Cyrus Vance, heeft in een rede op de Harvard uni versiteit kritiek geuit op de houding van de Amerikaan se regering jegens de Sovjet- Unie. De oud-bewindsman waarschuwde tegen een „ge vaarlijke nieuwe heimwee" naar een tijd, waarin de VS elke buitenlandse dreiging militair aankonden. Vance sprak over een „verlan gen naar vroegere tijden, toen de wereld ordelijker leek en de Amerikaanse militaire macht die orde kon handha ven". Dit verlangen zou vol gens de ex-minister kunnen leiden tot simplistische oplos singen en de aandacht kunnen afleiden van de pogingen om aan constructieve zaken vorm te geven. Vance drong er op aan dat in de relaties met Moskou een vaste koers wordt gehouden. „In onze benadering van Mos kou kunnen we ons geen bok- kesprongen van overmatig vertrouwen naar hysterie ver oorloven" jX Op safari in «kN hartieLondi hartje Londen „Vrienden van de aarde", een Brftse milieubeweging, la gisteren In hartje Londen op safari gegaan. De leden van de beweging, gekleed In safari- pak, begaven zich naar de leerafdeling van het warenhuis Harrods om de kopers te wijzen op het aantal krokodil len dat werd ge dood om schoenen, tasjes en hand schoenen te kunnen maken. De „Vrien den van de aarde" willen dat de Britse regering de invoer van bedreigde dier soorten. levend of in de vorm van lap pen leer, verbiedt. AMSTERDAM Een Neder landse zakenman, Robert Doorn, beweert het brein te zijn achter de opstand die sinds vorige week gaande is op de door Frankrijk en Groot- Brittannië bestuurde Nieuwe Hebriden. De zakenman is verbonden aan de Phoenix Foundation, een beweging van Amerikaanse zakenlieden, die Stille Oceaan. Zoals eerder ge meld wil de Phoenix Founda tion, een sterk anti-communis tisch gerichte beweging, van de Nieuwe Hebriden een be lastingvrije staat maken. Franse tolwegen flink duurder PARIJS De Franse rege ring heeft besloten het rij den op de Franse tolwegen aanmerkelijk duurder te maken. De percentages van de verhogingen zijn niet overal gelijk, maar gere kend moet worden op een gemiddelde verhoging van 7 a 8 procent. v Een ritje over de tolwegen naar de Franse Rivièra zal 10 procent duurder worden en taat dan ongeveer 150 gulden osten. Op deze manier wil men de steeds groter worden de drukte op de Franse tolwe gen tegengaan en vakantie gangers dwingen van andere wegen gebruik te maken. PARIJS De Franse president Giscard d'Estaing heeft gis teren in een toespraak op een bijeenkomst van Franse boe ren gepleit voor een „pauze" in de procedures, die moeten leiden tot toetreding van Griekenland, Spanje en Portugal tot de Europese Gemeenschap. De Franse president is van mening dat de integratie van de drie landen die zich in 1972 bij de EG aansloten, Engeland, Dene marken en Ierland, nog niet is voltooid. Omdat hij het onmoge lijk acht om zowel de problemen die zich rond deze eerste uit breiding voordoen als de problemen die de toetreding van de drie zuidelijke landen met zich zullen meebrengen tegelijk op te lossen, wil hij uitstel. Dit uitstel zou met name Griekenland tref fen, dat op 1 januari voorlopig lid van de EG zou worden. Na een overgangsperiode van vijf jaar zou dan het volledig lidmaat schap in werking treden. In Athene heeft men in een reactie verldaard, dat de opmerkingen van het Franse staatshoofd, die zich altijd als een voorstander van uitbreiding van de EG heeft getoond, niet op Griekenland van toepassing zijn. Deng kondigt aftreden aan PEKING Deng Xiao Ping, de machtigste man in China heeft gisteren aange kondigd dat hij in augustus als vice-premier zal aftre den. De 76-jarige Deng die de stoot heeft gegeven tot de moderni sering van China na de dood van Mao had nog niet eerder een datum genoemd waarop hij plaats zou maken voor jon geren. Deng zei dat hij aftreedt om „de last van routinewerk zaamheden te verlichten. Zijn macht wordt er niet door aangetast. Deng zei op een persconferentie dat hij zijn drie andere functies zal opge ven in 1985. Het zijn het vice- voorzitterschap in de Chinese communistische partij, hoofd van de militaire commissie van de partij en de Chinese politieke raadgevende volks conferentie. CHRISTEN-DEMOCRATEN VREZEN NEDERLAAG (Van onze correspondent Piet Tummers) ROME Komende zondag en maan dag gaan 43 miljoen Italianen van bo ven. de 18 jaar weer eens naar de stem bus, nu voor de verkiezing van 15 regio nale raden, 86 provinciale raden en 6.575 gemeenteraden. Zij hebben hierbij keus uit een half miljoen kandidaten. De campagnes voor deze stembusstrijd begonnen een maand geleden aanvan kelijk vrij tam. Pas eind vorige week werden ze scherper van toon, toen de zaak Cossiga-Donat Cattin (de Ita liaanse premier zou een partijgenoot hebben getipt over de ophanden zijnde arrestie van zijn zoon) aan het rollen kwam en de christen-democraten, die op winst leken af te stevenen, in de verdediging werden gedrongen. Voor de Democrazia Cristiana is het een geluk bij een ongeluk dat het pas na de verkiezingen mogelijk is om premier Cos- siga in het parlement ter verantwoording te roepen en eventueel tot aftreden te dwingen. Maar wanneer de beschuldigin gen aan het adres van de Italiaanse pre mier juist zijn, kan zijn optreden als een nieuw staaltje worden gezien van de cor- ruptieve vriendjespolitiek, die het politie ke klimaat in Italië al jarenlang verziekt Hoe de kiezers op deze gebeurtenssen zul len reageren lijkt moeilijk te voorspellen. In het christen-democratische kamp wordt gevreesd dat men de hoop op een lichte winst door de rel rond premier Cos- siga wel kan vergeten. Zeker nu deze zaak net loskwam op het moment dat het schandaal-Evangelisti de christen-de mocratische minister voor handel die in april aftrad wegens het ontvangen van verboden verkiezingsbijdragen langza merhand was vergeten. Of de Italiaanse communisten door te wij zen op het aanhouden van de schandalen de tendens tot achteruitgang van hun par tij kunnen stuiten, is een vraag. Eerder bestaat de kans dat de kleinere partiien, waaronder de neo-fascisten, de radicalen, de liberalen en de sociaal-democraten, als winnaars uit de stembusstrijd tevoorschijn zullen komen. Als deze tendens ook bij de eerstvolgende parlementaire verkiezingen voortzet, wordt Italië nog moeilijker re- geerbaar dan het al is. De verkiezingen van zondag en maandag kunnen, met in achtneming van de specifieke lokale en regionale omstandigheden, daarom een aanwijzing vormen voor de richting, waarin de kiezersgunst in Italië zich ont wikkelt ADVERTENTIE Messing staat nu weer volop in de belangstelling. Het afgebeelde bed, klassiek van stijl, kost 899,- (160x200) of935,- (180x200). Het is direct leverbaar. Een eenpersoons bed is er al voor 425,-. Prijzen van bijpassende nachttafeltjes: 179,- en 264,- Pander's bed- en badshop biedt 'n kleurrijk beeld van dekbedovertrekken, dekens en lakensets. Wie wat meer om wonen geeft, voelt zich thuis bij Pander. Leiden: Breestraat 146 Botermarkt 21-22 DEN HAAG - AMSTERDAM - ROTTERDAM - EINDHOVEN - LEDEN - GRONINGEN - ENSCHEDE

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13