Als de solidariteit wegvalt, hebben we geen land meer Belgische WILFRIED MARTENS: premier doet derde poging Een overtuiging is geen handschoen die je uit Wereldkampioenschap Hairstylingvoor tweede maal in ons land V! 10% LENING 10SQ PER 10SB/100O ■RUSSISCHE OUD MAJOOR-GENERAAL PJOTR GRIGORENKO: BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 6 JUNI 1980 PAGINA 12 De 44-jarige Vlaming Wilfried Martens is nog maar veertien maanden eerste minister van België en toch leidt hij in middels al het derde kabinet-Martens. "Onoverkomelijke problemen tussen Vlamingen en Walen over de verdeling van de macht, de centen en van de hoofdstad Brussel heeft het politiek kli maat in het land uiterst labiel gemaakt. Zoals we tot nog toe in Europa alleen maar gewend waren van Italië. Niet alleen de hervorming van de Belgi sche staat zelf is daardoor al jaren lang geblokkeerd (de grondwet beveelt al se dert 1970 de vorming van drie zelfstan dige deelstaten), ook het zeer spoedei sende versoberingsplan voor de sociale en andere overheidsvoorzieningen is tot nog toe in de Vlaams-Waalse twisten blijven steken. Het failliet van de staat wordt wekelijks met reusachtige lenin gen vooruit geschoven. Premier Martens, zoon van een kolen boer uit de omgeving van Gent, voorma lig Vlaams activist, heeft zich nu dan ook een rigoreus doel gesteld. Zijn kabi net van Nationale Eenheid (zowel libe ralen als christen democratenen, socia listen uit Vlaanderen en Wallonië ne men er in deel) zal nog voor de zomer vakantie aan het parlement alle concre te wetsontwerpen voorleggen, die einde lijk moeten leiden tot de definitieve staatshervorming en tot de gezondma king van de rijksbegroting en de econo mie. Heel België betwijfelt sterk of de rege ring Martens-III in staat is om ineens in al die slepende conflicten de knopen door te hakken. Alleen al de vraag waar de bezuinigingen precies moeten vallen is nog steeds onbeantwoord. En de vak bonden maken zich op voor de strijd. Over de levenskansen van zijn kabinet en van de honderdvijftigjarige staat België, over de vraag of Belgen zich wel laten besturen over de grote verschil- len en over andere wederwaardigheden van een Belgisch regeringsleider had onze correspondent in Brussel een ex clusief vraaggesprek met premier Mar tens. heeft Wilfried Mar- Bij vriend en vijand hebt U bewondering afge dwongen voor uw vermogen telkens weer nieuwe compromissen te bedenken tussen onverenigbare Vlaamse en Waalse eisen. Maar toen u als premier van de vorige regering eindelijk met de staatsher vorming in het parlement kwam werd u ogenblik kelijk ten val gebracht. Het lijkt wel of België, tel kens als het er op aan komt. terug schrikt voor de staatshervorming die iedereen zegt te willen. Premier Martens: „Het nieuwe van de vorige re gering was dat ze het gewaagd heeft om met een regeling voor de staatshervorming in het parle ment te verschijnen. Geen enkele eerdere rege ring had het zover gebracht. Ik meende dat ik het parlement het-bewijs moest leveren of daarvoor in dit land de vereiste twee derde meerderheid be staat Het is vastgelopen omdat in de senaat een vijftal leden van de CVP-fractie de waarborgen voor de Vlaamse minderheid in het bestuur van Brussel onvoldoende vond. Maar ik ben vol ver trouwen dat de nieuw gemaakte afspraken nu door het parlement komen. De meerderheid waar over de regering beschikt is zeer groot en die rea liseert zich dat de Nederlandstalige en de Fransta lige gemeenschap in ons land hun eigen zaken moeten geen regelen. Alleen op die manier kun nen de grote spanningen worden opgelost die het tot nog toe onmogelijk maken het land normaal te besturen. Maar het grote struikelblok, de manier waarop Vlamingen en Franstaligen samen Brussel moeten besturen, is voorlopig in de ijskast gezet. Dat is toch een tijdbom onder het kabinet? Martens: „Dat zal moeten blijken. In de herfst be ginnen de onderhandelingen over de inrichting van Brussel als derde gewest of als hoofdstedelijk gebied. Het is van groot belang dat we hebben be sloten dat het probleem Brussel niet langer de hele vorming van een federaal België mag blok keren". In Nederland heerst een hardnekkig ongeloof dat zich aan de zuidgrens een autonome deelstaat Vlaanderen aan het vormen is. Is dat echt nabije toekomst? Martens: „Jazeker. Op 1 oktober aanstaande reeds zullen naast het nationale parlement, twee deel- parlementen gaan werken. Een van de deelstaat Vlaanderen en een van de deelstaat Wallonië. Ze worden bevoegd op de terreinen van welzijn, ste denbouw en ruimtelijke ordening, leefmilieu, re- Wilfried Martens gionaal industrie- en werkgelegenheidsbeleid, voogdij over gemeenten en provincies en alle cul turele aangelegenheden. Het Belgische nationale parlement zal op al deze gebieden de wetgeving dus toevertrouwen aan de parlementen van de deelstaten. De deelregeringen, die nu als minis- terscomité's reeds deel uitmaken van het natio naal kabinet, zullen na de volgende verkiezingen eveneens zelfstandig worden. De deelstaten zullen gaandeweg met eigen belastingen gaan werken, al blijven er belangrijke toelagen uit de nationale be groting bestaan. Kon de taalstrijd niet anders worden beslecht? Martens: „Het is lang niet alleen'een kwestie van taalstrijd. Die is al - op Brussel na - beslecht met de taalwetten en de culturele onafhankelijkheid van Vlaanderen. Dat is het formidabele resultaat geweest van de Vlaamse beweging. Als je bedenkt dat in de jaren '30 het hele middelbaar onderwijs, de justitie en het leger nog franstalig waren. Het gaat er nu om dat de twee Belgische cultuurge meenschappen ook hun eigen regio kunnen bestu- Bestaat niet het gevaar dat een klein landje als België straks met - als ook Brussel is geregeld - vier premiers, vier parlementen en etc. helemaal uit elkaar valt? „Duitsland heeft nog veel meer deelstaten. En Zwitserland ook. Vlaanderen is met vijf miljoen mensen groter dan bepaalde staten van Amerika. Het gevaar is wel dat de onderlinge solidariteit kan wegvallen. Daarom is in de wetsontwerpen ook voorzien dat de financiële verdeling altijd het gunstigst uitvalt voor het gewest dat er econo misch het slechtst voorstaat, zoals thans Wallonië. Het wordt een van de grootste problemen om Vlaanderen te overtuigen van die noodzaak van solidariteit. Want als die wegvalt, dan hebben we geen land meer. En het is natuurlijk de bedoeling dat de eenheidsstaat voor een belangrijk deel blijft bestaan. Het algemeen financieel economisch be leid. de sociale zekerheid, justitie, defensie en bui tenlands beleid blijven de bevoegdheid van het nationale parlement en de centrale regering. ke moeilijkheden van België - toch ook boeiend om hier premier te zijn. De positie van eerste nister is in ons land zeer bijzonder geworden. Je moet aanvaard worden door beide gemeenschap- Êen. Dat is een heel moeilijk te vervullen vereiste, n het is natuurlijk een grote uitdaging om de kans te hebben je ideaal als Vlaamsgezinde te ver wezenlijken het land weer regeerbaar te maken". Toch lijkt er een groot verschil te bestaan tussen de Belgische en Nederlandse burgers. De Belg neemt een verdedigende houding aan tegenover zijn overheid. De belastingontduiking is gigantisch grote maatschappelijke verschijnselen, oorbeeld kernenei slijks belangstelling. "Belgen zijn zeer materialistisch ingestelde sen. Ze hechten grote belangen aan de pri dingen des levens. Ze zijn daardoor ook heel listisch en niet gemakkelijk te bewegen tot diep gaande discussies. Men spreekt wel over het Bel gisch gezond verstand. Dat verklaart bijvoorbeeld dat er in ons land nooit een debat is geweest over de kernenergie en dat we op dat gebied het meest ontwikkelde land van Europa zijn. Straks zal 50 procent van onze elektriciteit door zeven kerncen trales geleverd worden. Wel komt er onder invloed van Nederland een verandering in België op gang. De Nederlandse invloed in Vlaanderen, vooral via de televisie, is zeer groot. Ik zie dat in de politiek, in bepaalde stromingen in mijn eigen partij, de christen-demo cratische CVP, en bij de Vlaamse socialisten. Het verzet in België tegen de installatie van kernra ketten is een voorbeeld. Ik weet niet of die beïn vloeding altijd een goede zaak is. Er zijn Neder-i landse politici die me zeggen: Hadden wij maar uw politiek klimaat, was men bij ons maar minder principieel en meer realistisch ingesteld. Men zegt wel eens, Nederlanders zijn plannenmakers en Belgen zijn plannentrekkers. Ons volk heeft zich eeuwenlang onder vreemde bezettingen moeten zien te redden. En dat verklaart een bepaalde mentaliteit". Honderdvijftig jaar België wordt dit jaar maar so ber en met talrijke incidenten herdacht. De Volk sunie blijft als de Vlaamse en het FDF als franco fone taaipartij weg van de plechtigheden. „De taaipartijen hebben hun beste tijd gehad in België. Ze zijn wanhopig aan het zoeken naar een nieuw gezicht want het idee van een federale staat wordt inmiddels door alle grote partijen ge deeld. Er worden inderdaad geen grote monumen ten opgericht bij 150 jaar België. Het mooiste ge denkteken zou de aanvaarding van de staatsher vorming zijn, ten teken van de ontwikkeling die België in anderhalve eeuw heeft doorgemaakt". MARC DE KONINCK AMSTERDAM „U moet mij wel la ten uitspreken! Als U dat niet doet, ge draagt U zich net als een communist. Ik heb niet „meegeheuld" met het sy steem. Destijds was het een machtig ideaal voor ons, dat de maatschappij nut zou brengen. Als jongere in de par tij (in 1927, op twintigjarige leeftijd werd Grigorenko lid, red.) werden wij betrokken bij een groots idee. dat wij fanatiek hebben verdedigd. Als over tuigde aanhangers wilden wij ons niet van de goede zaak laten afleiden. Wij zagen niet tegen inspanningen op. De collectivisatie, de kolchoseboerderijen, we hebben het toegejuicht. Maar met het komen der jaren wordt een mens wijzer. Van communist dissident worden is overigens een langdurig en ongelooflijk pijnlijk proces. Hebt U veel mensen ge zien in uw leven die van levensopvat tingen wisselen? Een overtuiging, is geen handschoen die je zomaar aflegt! Toen ik in 1961 in botsing kwam met het partijcomité zeiden ze tegen me: hoe kun je zo'n groot inkomen als het jouwe nou weggooien. Het tekent de mentaliteit van de partijleden. Ze be grepen er niets van. „Je wil niet rijk worden?", zeiden ze tegen ons. Lang zaam, in verschillende fasen is het tot me doorgedrongen dat we van het volk vervreemd waren geraakt.". Oud-gene raal Grigorenko in debat met Neder landers, zonder dat hij zich overigens door zijn emoties laat beheersen 1961 was overigens niet de eerste keer dat Grigorenko kritiek leverde. Twin tig jaar daarvoor bekritiseerde hij in een privé-gésprek dat Stalin ter ore kwam, diens gebrekkige oorlogsvoorbe reiding. In de algemene chaos van de oorlogsjaren en dankzij zijn goede repu tatie als militair bleef hem echter het vuurpeloton bespaard, dat zovele critici van Stalin in de jaren dertig hadden ondergaan. De onthullingen over de misdaden van Stalin door Kroetsjev in 1956 op het twintigste partijcongres waren naar zijn zeggen de eerste diepe schok die aan zijn overtuigingen werd toegebracht. Kort na zijn kritiek op de partij in 1961 richtte hij een bond voor de herleving van het oorspronkelijke leninisme op. Hij kwam in de Moskouse Loebjanka- gevangenis terecht, maar werd snel naar een psyschiatrische kliniek over gebracht en werd door een aantal, ook in het westen niet onbekende, psychia ters mentaal ziek verklaard. Met name stelde men een vorm van achtervol gingswaanzin bij hem vast, waardoor hij niet langer verantwoordelijk kon worden gehouden voor zijn daden. Grigorenko: „Ze vroegen me daar voortdurend of ik me krankzinnig voelde. Ik weigerde altijd op dergelijke vragen in te gaan, want wat moet je in hemelsnaam met zo'n vraag aanvan gen?" In november 1964, toen Kroets jev ten val werd gebracht vertelde zijn vrouw, de politicologe en lerares Zinai- da met wie hij in 1943 huwde, aan vrienden door de telefoon dat Pjotr een bekende was van Brezjnjev. Snel daar op kwam er verandering in zijn toe stand; een vriend van Brezjnjev kon onmogelijk in een psyschiatrische in richting zitten, zo oordeelden leidingge vende figuren die door afluistering van deze relatie hadden gehoord. Het be kortte zijn verblijf in de psychiatrische gevangenis, maar na zijn vrijlating in 1965 kon hij geen werk meer vinden. Grigorenko: „De autoriteiten hebben mij toen van het laatste restje commu nistische overtuiging afgeholpen. Dat was het einde van een lange weg". Hij schreef brieven aan Kosygin, de KGB Deze week bracht de Russische dissident Pjotr Grigorenko (73) en zijn vrouw Zinaida (71) op uitnodiging van de Stichting Jong Atlantisch Genootschap Nederland een bezoek aan Ne derland. Grigorenko is niet zo maar een dissident. Als arme boerenzoon begifigd met gezond verstand klom hij op tot majoor-generaal in het Rode Leger en was tot het begin van de jaren zestig een warm pleit bezorger van het communisti sche experiment. Hij kent dan ook het Russische staatssys teem van binnenuit en zijn hui dige leiders; met partijleider Leonid Brezjnjev die hij in de oorlog ontmoette, was hij lange tijd bevriend. Maar toen hij in 1961 kritiek leverde op het ge brek aan democratie in het le ger, leerde hij tot zijn eigen ont goocheling ook de keerzijde van het systeem kennen. Hij werd tot tweemaal toe in psy schiatrische inrichtingen opge nomen. In 1977 zou Grigorenko, tijdens een bezoek aan zijn zoon in de Verenigde Staten, tot per en het partijblad Pravda en nam het openlijk op voor in de oorlog verdre ven Krim-Tataren en dissidenten als Sinjavski, Boekovsky en Ginzboerg. In 1969 werd hij opnieuw gearresteerd mentaal evenwel gezond bevonden, maar plotseling voor de tweede maal door een groep psychiaters van het Russische Serbsky-instituut geestelijk ziek verklaard. In 1974 kwam hij weer op vrije voeten. „Ik heb twee jaar doorgebracht in een zame opsluiting, andere dissidenten zoals de nu in Parijs levende Leonid Ploutchev brachten vier jaar door te midden van krankzinnigen. Dat is nog erger dan wat ik heb meegemaakt. Ik heb daar mensen gekend die hun opi nies niet wilden prijsgeven. Als je dat echter niet deed, kwam je er nooit meer uit." In 1977 werd Grigorenko tij dens zijn'verblijf in de Verenigde Sta ten het staatsburgerschap Ontberingen Het verbaast niet dat Grigorenko na alle ontberingen die zijn land hem heeft bezorgd geen al te vriendelijke opinies koestert over het communis tisch systeem. Hij heeft het hartstochte lijk beleefd en erin geloofd. Vervol gens, toen hij aan het twijfelen sloeg, het diepgaand bestudeerd, (hij heeft een universitaire graad behaald in de geschiedwetenschap en de logistiek) en het tenslotte als „louter demagogie" terzijde geschoven. Hij beschrijft het nu in de termipologie van Solsjenitsyn als een kankergezwel, dat onophoudelijk voortwoekert wanneer men het laat be gaan. Volgens hem moet het Westen op de toetsingsconferentie in Madrid kornen- Pyotr Grigorenko sona non grata worden ver klaard. Sindsdien wonen de Grigorenko's in New York, te gen hun zin overigens, want de generaal en zijn vrouw vinden dat hun strijd alleen in de Sov jet-Unie naar behoren kan wor den gevoerd. de herfst zich hard opstellen, vooral waar het de naleving van de mensen rechten betreft; het kan dit volgens hem ook zonder risico's doen, omdat de Sovjet-Unie „door zeer veel banden (technologische, financiële en qua grondstoffen) van het westen afhanke lijk is". Toen Grigorenko in 1977 in de Vere nigde Staten aankwam en nog niet wist, dat hij niet naar de Sovjet-Unie mocht terugkeren was een van de eer ste dingen die hij ondernam een uitge breid psychiatrisch rapport aan te vra gen. Hij was, namelijk bang, dat hij bij terugkeer opnieuw in een kliniek zou belanden en dat wilde hij tot elke prijs voorkomen door zich te laten onderzoe ken door gerespecteerde psychiaters. Vervolgens onderzochten onafhanke lijk van elkaar drie Amerikaanse psy chiaters hem. die vertrouwd waren met de Russische psychiatrie, zich daarbij baserend op het rapport dat de Russi sche psychiaters over hem hadden op gesteld. Zij onderzochten hem op zijn gevoel voor werkelijkheid, het beeld, dat hij koesterde over zichzelf en de door de Russische psychiaters gesigna leerde achtervolgingswaanzin, zijn voornaamste mentale gebrek. Unaniem kwamen zij tot de conclusie dat „waar de Russische psychiaters aldus pro fessor Walter Reich in een samenvat ting van het onderzoek in een onlangs gepubliceerd artikel in het Engelse maandblad Encounter obsessies constateerden, wij volharding aantrof fen, waar zij spraken over zelfbedrog, wij rationaliteit vonden, waar zij psy chotische roekeloosheid vaststelden, wij slechts toewijding aantroffen, en waar zij pathologie vaststelden, wij slechts gezondheid onderkenden". GROOTSTE KAPSALON TER WERELD IN AHOY ROTTERDAM De grootste kapsalon ter wereld komt op 21, 22 en 23 december van dit jaar te staan in het AHOY-complex in Rotterdam. Daar worden dan de achttiende wereldkampioenschappen „Hairstyling" ge houden. Naar verwachting zullen 60.000 kap pers uit de hele wereld dit evenement bijwo nen. Aan dit kampioenschap doen 20 landen met 120 deelnemers (per land 3 herenkap pers en 3 dameskappers) mee. Nieuw bij deze wereldkampioenschappen die om het jaar worden gehouden en die voor de tweede keer in Nederland plaatsvinden zijn de wereldkampioenschappen junioren. Dit on derdeel is toegevoegd om ook bij de jeugd de groeiende belangstelling voor het kappersvak een verdere impuls te geven. Naast het wedstrijdgebeuren verzorgen 150 cos metica- en haarverzo'rgingsbedrijven een vak tentoonstelling die 20.000 vierkante meter vloe roppervlakte bestrijkt. In het wedstrijdprogramma is, behalve de ge bruikelijke opdrachten zoals bijvoorbeeld het maken van een galakapsel, een nieuw element opgenomen: de deelnemende teams moeten de haarmode van hun eigen land laten zien. Op de laatste dag van de wereldkampioenschappen worden er de zogenaamde „open" kampioen schappen gehouden: wedstrijden voor kappers die niet in een landenteam zitten. De puntentelling van het wereldkampioen- schap.^die tot nu toe door zo'n acht mensen ge durende twee dagen uitgerekend werd, wordt ditmaal door een computer verwerkt. Voordeel hiervan is dat de uitslag binnen 30 minuten be kend is en dat de deelnemers na de prijsuitrei king de complete uitslag uitgereikt krijgen. De wedstrijden vinden plaats in de „piste" van het AHOY-sportcomplex. De belangstellenden kunnen via honderd monitoren en een 40 vier kante meter groot video-scherm volgen wat hun collega's op de „binnenplaats" van het sportcomplex presteren. Voor de organisatie is een wereldwijde boot- en vliegdienst opgezet. De Air France pendelt vanuit Parijs naar Schiphol, om de talrijke Franse kappers die het" evenement willen bij wonen, naar Rotterdam te brengen. Duitsers komen met Rijnschepen, zodat zij tegelijkertijd hotelaccomodatie ter beschikking hebben. Met de KNVB is de afspraak gemaakt dat Feye- noord dat weekeind „uit" speelt, zodat alle par keerruimte in Rotterdam door kappers ge bruikt kan worden. Om de te verwachten par keerproblemen verder zoveel mogelijk in te dammen zijn er daarnaast speciale regelingen getroffen met de Nederlandse Spoorwegen en het gemeentevervoerbedrijf de R.E.T. Voor f.25,- kan elke Nederlandse kapper een dag kaart kopen, die geldig is voor trein, metro en bus. STAAT DER NEDERLANDEN bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving op 10 juni 198u vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks op 15 juli aflossing in 5 jaarlijkse termijnen van 15 juli 1986 af vervroegde aflossing is niet toegestaan inschrijving 10 juni a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs storting 15 juli 1980 prospectus kosteloos bij banken en commissionairs PAUL VAN VELTHOVEN

Leidse Courant | 1980 | | pagina 12