ENFB en Gesprekscentrum hekelen plan Roomburg s Op de Haanstra-kleuterschool nemen planten en dieren al een eeuw lang een eentrale plaats in poggenpohl GW ION .NOG NOOIT ZO'N SLECHT PLAN GEZIEN' Botulisme zal de kop weer opsteken OOK DE KIPPEN OP HET SCHOOLPLEIN VIEREN HET FEEST MEE Leidse politie over de schreef Leren knip gerold Gas- luchten Keukens van klasse. Komfort, kwaliteit en door dacht design. Kenmerkend voor een Poggenpohl keuken. Met veel praktische snufjes. Met vele verborgen kwaliteiten. Kom eens langs. Ziet u zelf hoeveel extra's een Poggenpohl u biedt. Zonder dat u meer betaalt. b.v. Gebr. Rolffs Handelmij. Koningin Julianaplein Den Haag - Tel. 070-8513 08 ÜJ STAD LEIDSE COURANT LEIDEN In navolging van de Werkgroep Milieubeheer Leiden heb ben nu ook de Eerste Nederlandse Fietsers Bond (ENFB) en de Stich ting Gesprekscentrum Leiden hun bezwaren tegen het bestemmings plan Roomburg bij het gemeentebe stuur van Leiden kenbaar gemaakt Beide organisaties zijn slecht te spreken over de plannen van de ge meente en de Stichting Gesprekscen trum noemt het plan zelfs 'het slechtste plan dat we ooit gezien hebben'. De bezwaren van de stich ting richten zich vooral tegen het in wisselen van agrarisch en recreatief gebied voor huizen en bedrijven. Zij meent dat handhaving van het 'groe ne' Roomburg de leefbaarheid van de stad ten goede zal komen. De ENFB is van mening dat de ontwer pers van het plan te weinig rekening hebben gehouden met die vormen van vervoer die veilig zijn en het mi lieu sparen. Kan het ter visie gelegde bestemmings- De stichting schrijft dat door de bebou- plan bij de ENFB nog wel enigszins wing van Roomburg de tuinbouw in dit door de beugel, de Stichting Gespreks centrum acht de gehele geplande be bouwing van Roomburg geen haalbare kaart. Zij erkent de argumenten dat er in Leiden grote behoefte aan woon ruimte bestaat maar vindt dat er eerst met de buurtgemeenten naar oplossin gen voor dit probleem gezocht moet worden voordat Leiden volgebouwd wordt. Bovendien is zij bang voor de fi nanciële consequenties van het huidige plan. 'Met het sociale échec rond het Waardeiland nog vers in het geheugen achten wij het onaanvaardbaar wan neer straks ook de huizen in Roomburg voor de gewone Leidenaar onbetaal baar zullen zijn' aldus de Stichting Ge sprekscentrum. Zij stelt dat wanneer de woningbouw gefinancierd moet wor den uit de opbrengsten van de bedrijf sterreinen de kosten voor de bedrijven zo hoog worden dat geen ondernemer zich in Roomburg zou willen vestigen. Tuinbouw gebied ernstig zal stagneren. Dit zou niet alleen gelden voor de bedrijven die het veld moeten ruimen maar ook voor de tuinders die voorlopig in Matilone mogen blijven. Dit gebied komt inge klemd tussen woonbebouwing waar door volgens de reclamanten werder- zijdse hinder zal ontstaan. 'De tuinde rijen in Matilone zullen hierdoor een aflopende zaak worden', aldus de Stich ting. Wat betreft de vervanging van tuinderijen door industriegebieden vraagt zij zich af of de laatste als bron van werkgelegenheid en inkomsten be langrijker is dan de agrarische sector. Met de uitvoering van het huidige plan zou ook de toekomst van de stadsboer- derij getekend zijn. Hoewel de woning bouw ruimte laat voor althans een ge deelte van de stadsboerdrij zal het vol gens de stichting slechts een kwestie van tijd zijn voordat deze 'omarming' in een 'dodelijke omknelling' veran derd. 'Wanneer het ontwerp-plan in belangrijke mate gewijzigd zou worden zou er een plan kunnen ontstaan dat de aanwezige mogelijkheden van Room burg verbetert in plaats van afbreekt', aldus de stichting die het gemeentebe stuur korte-baanbeleid verwijt Rijksweg 11 Rijksweg 11 (ook onderdeel van de be zwaren van de werkgroep milieube heer) neemt in de beide bezwaarschrif ten een centrale plaats in. De ENFB noemt het merkwaardig dat de rijks weg in het plan is opgenopmen daar zij niet is opgenomen in het streekplan Zuid-Holland Oost en de aanleg niet op korte termijn zal plaatsvinden. De Stichting Gesprekscentrum noemt het beleid van het Leidse gemeentebestuur 'een groot raadsel'. 'Enerzijds wil zij het autogebruik afremmen en anderzijds staat zij blijkbaar wel achter Rijksweg 11, die het autogebruik stellig niet zal afremmen', aldus de stichting. Beide organisaties uitten hun angst dat de wijkontsluitingsweg van Roomburg een verlengstuk zal worden van rijksweg 11, en noemen dit onaanvaardbaar. De aanleg van rijksweg 11 zou bovendien het woongenot in de toekomstige wijk er niet op doen vooruitgaan. Twintig kalveren komen om Twintig kalveren zijn gister morgen om het leven geko men nadat de aanhanger van een grote veewagen waar ze zich in bevonden, was gekan teld op de kruising Medusa- straat/Kooilaan. Het ongeluk ontstond doordat de jeugdi ge chauffeur op een foutieve manier achteruit reed. Door de verkeerde stand van de wielen ontstond een soort schaarbeweging waardoor de aanhanger kantelde. Twintig kalveren stierven door ver stikking en moesten worden vervoerd naar het Leidse. Slachthuis voor een noods-' lachting. Politiemannen heb ben op aanwijzing van een dierenarts twee kalveren met het dienstpistool uit hun lij den geholpen. Het transport bestond in totaal uit 56 kal veren. De aanhanger is door de brandweer en de firma Van Marwijk weer overeind gezet. Het verkeer moest een paar uur worden omgeleid. Illlllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllinilllllllllll' LEIDEN/DEN HAAG Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland verwachten dat het botulisme de komen de maanden weer de kop zal opsteken. Zij hebben daar om alle gemeenten, recrea tieschappen en waterschap pen in Zuid-Holland een af fiche gestuurd met daarop richtlijnen voor een doel treffende bestrijding van bo tulisme bij watervogels. In 1979 zijn er meer vermoe delijke gevallen van botulisme bij de provincie Zuid-Holland aangemeld dan in 1978. Vorig jaar kwamen uit 54 van de 151 Zuidhollandse gemeenten mel dingen waarvan de meeste uit het gebied van de Nieuwkoop- se Plassen. Van de 299 onder zochte kadavers bleek 62 pro cent inderdaad met botulisme besmet te zijn. De meeste mel dingen kwamen voor in de maanden juni, juli en augustus. De provincie heeft gemeenten, recreatieschappen en water schappen gevraagd het vinden van kadavers onmiddellijk te melden aan Provinciale Wa terstaat, en te zorgen voor een efficiënte verwijdering en on derzoek van de kadavers. Bo vendien is regelmatige contro le in met botulisme besmette gebieden nodig. Het publiek wordt geadviseerd watervogels niet te voederen om te voorko men dat op bepaalde plaatsen concentraties van watervogels ontstaan. Waar die zich con centreren is namelijk de kans op op het optreden of uitbrei ding van botulisme groter dan elders. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Stripboeken gestolen LEIDEN De eigenaar van een tijdschriftenhandel aan de Breestraat heeft gisteren bij de politie aangifte ge daan van de diefstal van zes tig stripboeken. De stripboe ken hebben een totale waar de van rond de 300 gulden. De stripdieven konden maan dag tussen vijf en zes uur hun slag slaan terwijl de eigenaar door een dame aan de praat werd gehouden. lllllllllllllllimilllHIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIHII LEIDEN De Leidse Haanstra-kleuter- school aan het Rapenburg bestaat 100 jaar. Op zich niet zo'n opvallende gebeurtenis daar er ongetwijfeld meerdere scholen zijn die kunnen bogen op een dergelijke leef tijd. Wat het eeuwfeest van de Haanstra kleuterschool bijzónder maakt, is het feit dat zij 100 jaar geleden al een bijzondere plaats innam in het kleuteronderwijs en zich heden ten dage nog steeds onderscheidt van de gemiddelde kleuterschool. In 1880 werd de school opgericht door de Leidse do cent Haanstra (1841-1925) die meende dat het onderwijs zich teveel richtte op het ver garen van kennis en te weining vanuit het kind dacht. In zijn eigen 'bewaarschool' trachtte hij zijn ideeën in praktijk te bren gen. In 1882 werd Haanstra directeur van de bij de kleuterschool gelegen kweek school waar hij 'de bewaarschoolhoudsters', die stage liepen op de Haanstra kleuter school, zijn theoriën trachtte bij te brengen. De heer Haanstra overleed in 1925, zijn ge dachten en methoden bleven middels het Haanstra-kleuteronderwijs tot de dag van vandaag bestaan. Het gebouw aan het Rapenburg waarin de kleuterschool is gehuisvest zou volgens heden daagse normen nauwelijks geschikt zijn voor het kleuteronderwijs, maar „het is hier heer lijk knus en gezellig", zegt hoofdleidster Wil- ma Van Weeren. Zij is één van de drie kleu terleidsters, die allen hun opleiding aan de Haanstra kweekschool hebben gekregen. Aan de achterzijde van het gebouw ligt het school plein waar ook al zo'n 100 jaar de tuintjes van de kinderen liggen. men. We hebben hier korenbloemen, paarde bloemen en zonnebloemen. Vroeger waren er ook nog klaprozen en boterbloemen, maar het aantal leerlingen is in de loop der jaren wat te ruggelopen terwijl de groepen groter zijn ge worden". Ondersteund door haar collega Lies- beth Witting vertelt ze dat het Haanstra onder wijs zich kenmerkt door vooral vanuit het kind te denken en veel ruimte in het onder wijs programma inruimt voor creativiteit. „De groepen zijn eigenlijk te groot om hier opti maal aan te kunnen werken, maar dat zijn nu eenmaal de voorschriften van het ministerie. We hebben de normering al iets lager kunnen krijgen doordat de lokalen in dit gebouw vrij klein zijn", aldus Wilma Van Weeren. Natuur „De natuur neemt een belangrijke plaats in op onze school. Kinderen zijn van nature erg be trokken bij planten en dieren. In elk lokaal staat een groot aquarium, er loopt hier een hond rond en het schoolplein wordt al 100 jaar bevolkt door kippen. Elk kind heeft hier zijn eigen tuintje waar hij zelf verantwoordelijk voor is. De groepen waarin de kinderen ver- deeld zijn dragen al vanaf oudsher plantenna Elitair „Vroeger waren we eigenlijk een eliteschool", vertellen de beide kleuterleidsters: „We kre gen geen subsidie van de overheid dus de ou ders moesten alles zelf betalen. Dat gaf mis schien de indruk dat ons onderwijs heel bijzon der was". De onderwijsvorm is door de eeuw heen slechts weinig veranderd. 'Denken van uit het kind' en de daarmee gepaard gaande individuele benadering van de kleuter is cen traal blijven staan. Wilma van Weeren: „Het was tot voor kort gebruikelijk de kinderen in leeftijdsgroepen onder te brengen. Momenteel proberen we hoe het bevalt om kleuters van uiteenlopende leeftijden bij elkaar in een groep te zetten. Hoewel dat wel meer aandacht van de leidster vraagt zijn we er tot nu toe erg te vreden over". Ze vertelt over de vier projecten die jaarlijks op de kleuterschool worden ge houden. „We hebben altijd erg veel plezier bij het witte zwarte pieten project, dat rond Sin terklaas wordt gehouden. Hierbij laten we dq kinderen elkaar schmincken om ze zo ver trouwd te maken met de altijd beangstigende Zwarte Piet". „De ouderparticipatie is tegenwoordig een veelbesproken onderwerp. Het is hier al jaren lang gewoon als ouders meedraaien met een groep. We maken daar geen enkel probleem van", aldus Wilma van Weeren. Honderd jaar geleden nam het Haanstra-on Een uit 1900 daterende foto van de kleuters op de Haanstra kleuterschool tijdens 'een les in tuinwerk'. derwijs een bijzondere plaats in het toenmalige kleuteronderwijs. Hoewel de benaderingswijze van Haanstra, zij het op vele verschillende ma nieren, navolging heeft gekregen, behoudt deze onderwijsvorm haar bijzondere karakter en vervult zij nog steeds een voortrekkersposi tie in het kleuteronderwijs. Aanstaande zater dag keert de school voor een moment terug naar het oude wanneer alle oud-leerlingen in de gelegenheid worden gesteld weer in de schoolbanken plaats te nemen. Hoewel de school een groot deel van haar leerlingen heeft overleefd, worden er toch zo'n 500 oud-leerlin gen verwacht. Veel tijd om stil te staan is er echter niet. De leidsters zijn al druk bezig met met de voorbereiding van de komende integra tie van kleuter- en basisonderwijs. Ook deze onderwijsvorm was één van de ^doelstellingen van Wijbrandus Haanstra. Nu, na 100 jaar, lijkt hij ook op dit punt zijn gelijk binnen te halen. GERT VISSER DONDERDAG 5 JUNI 1980 PAGINA 3 Polderfietstoch t De afdeling Leiden van bet Institant voor Natuurbe schermingseducatie houdt zaterdag 7 juni een poldert- fiettocht in de omgeving van Leiderdorp onder leiding van natuurgidsen. Start van de fiettocht is 10.00 uur. Deelname aan de fietstocht kan na aanmelding bij A. Zwinkels, Tjalkenwerf 18 in Leiden, tel.125708. Mannencafé In het pand aan de Nieuwe Rijn 20a wordt maandag 9 juni weer een zogenaamd 'mannencafé' gehouden, het equiva lent van het bekendere vrouwencafé. Aanvang: vanaf half negen. Rommelmarkt De speeltuinvereniging Ons Eiland houdt op zaterdag 7 juni van 9.20 uur tot 18.00 uur een rommelmarkt waarvan de opbrengst gebruikt wordt om het clubhuis op te knappen. Artikelen voor de markt kunnen elke middag tussen 15.00 uur en 17.00 uur bij het clubhuis ingeleverd worden. Sprookjestheater Onder het motto 'Sprookjes nu' speelt de theatergroep Spektakel op zondagmiddag 8 juni om 14.30 verschillende sprookjes in een moderne uitvoering. Het gebeuren wordt georganiseerd door de werkgroep Wouw en vindt plaats op de Loethe. Omdat het het laatste optreden in dit seizoen is krijgt het geheel een extra feestelijk karakter en is de toe gang gratis. Eva Bonheur Het Leidse schooltoneelgezelschap „De Jonkiesvan de Chr. Scholengemeenschap „De Vlietschans" brengt zaterdag 7 juni de tragedie „Eva Bonheur" van Her man Heyermans op de planken. Dit onder de bekwame leiding van Bert Jonk. Eva Bonheur speelt zich af in het jaar 1917 en bevat twee hoofdzaken. Allereerst een mislukte belegging bij de beurs van Mop, die voor de aankoop van aandelen een lening bij Eva Bonheur heeft afgesloten. Het tweede hoofdpunt is de liefdesaf faires van Miep, de dochter des huizes, met een naar kapitaal hunkerende musicus, Maning Storm. Aan vang20.00 uur. De spelers zijn: Bert, Sabien, Karin, Madeleine, Tim, Eric en Kees. Entree: twee gulden. Plaats: Apollolaan 262. Telefonische besprekingen: 071 - 892793. Voorlichtingsdag LJA De Leids Jeugd Actie organiseert op zaterdag 7 juni haar jaarlijkse expositie- en voorlichtingsdag in de cursuszalen van het hoofdgebouw aan het Noordeinde 2a in Leiden. Tevens is er gelegenheid tot inschrijven voor de lessen van het komende cursusjaar. Er zullen examenwerkstukken te bezichtigen zijn van cursisten van de opleidingen creatieve handvaardigheid en creatieve bezigheidstherapie. Beide opleidingen zijn landelijk en worden al verscheidene jaren gegeven. De LJA zal spoedig worden ontbonden en darom zullen de cursussen worden voortgezet onder de inmiddels opgerichte Stichting Kadercursussen Leiden. Docenten en bestuur hopen op deze wijze het LJA-cursuswerk goed en verantwoord te kunnen voortzetten. Voor informatie kan men het secretariaat van de Stichting bellen, tel. 071- 130615. Sacramentsdag In de Hartebrugkerk wordt zondag een plechtige hoog mis opgedragen ter viering van Sacramentsdag, aan vang kwart voor elf. Het gemengd zangkoor St. Ceaci- lia onder leiding van J. Schmitz zal zijn medewerking verlenen met de Missa Brevis in B dur van J. Haydn. LEIDEN/DEN HAAG Volgens minister De Ruiter van Justitie is de Leidse po litie te ver gegaan bij het op vragen van foto's, gemaakt tijdens demonstraties bij het Academiegebouw en bij het slaan van de eerste paal van een (universitair) bouwpro ject in Leiden. De minister verenigt zich met de opvat ting van de hoofdofficier van Justitie in Den Haag, volgens wie het optreden van de Leidse politie de toets der kritiek niet kan doorstaan. Minister De Ruiter zet in antwoord op schriftelijke vra gen van de PvdA-kamerleden uiteen, dat het achteraf op vragen van foto's slechts kan worden overwogen als het fo tomateriaal kan dienen ter evaluatie van ernstige versto ringen van de openbare orde of (in redelijkheid) kan bijdra gen tot de opsporing van straf bare feiten. Uit het antwoord blijkt, dat in Leiden maatrege len zijn getroffen om herha ling in de toekomst te voorko men. b.v. Gebr. Rolffs Handelmij. Zoeterwoude-Rijndijk Tel. 071-899206 LEIDEN Bij een Leidse is gistermorgen omstreeks kwart over elf de leren knip gerold met 1050 gulden. De zakkenroller sloeg bij toe op de Botermarkt, ter hoogte van een groente kraam. Behalve het geld was er ook een legitimatiebewijs in de portemonnee. LEIDERDORP De Gro ningse Gasunie heeft van middag omstreeks twee uur gasleidingen doorgeblazen bij de afslag van rijksweg 4, ter hoogte van Leiderdorp. Het doorblazen ging gepaard met gaslucht en veel herrie. Voor de omwonenden is er geen reden voor ongerustheid als men ook in de vooravond nog wat gaslucht ruikt

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3