Amin wil naar Oeganda terug VS kunnen stroom Cubaanse vluchtelingen niet meer aan NEDERLANDSE CONSULS IN BASKENLAND UITGEWEZEN OESO-landen: hulppercentage arme landen vastleggen Ramsey Clark: gegijzelden moeten snel in vrijheid Britse kantoorbedienden minder keurig gekleed Ook Bonn akkoord met EG-compromis Onzekerheid over executies in Sovjet-Unie BUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 4 JUNI 1980 PAGINA 9 (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Ex-president Amin van Oe ganda heeft vanavond in een exclusief interview met een tv-verslaggever van de BBC gezegd: „Ik kan Oeganda red den. Als mijn land het wil, zal ik terug keren". Volgens Europese diplomaten in Oeganda is de interne situatie daar zo slecht, dat minstens de helft van de be volking verlangt naar Amins terugkeer. De gewezen dictator werd door de BBC geinterviewd in Djeddah, waar hij met zijn laatste vrouw en vijfentwintig kip deren in een hotel vertoeft. Idi Amin Dada, die zich nog steeds bij voorkeur „big Daddy" laat noemen, is afgelopen jaar in april van Oeganda naar Libië gevlucht, waarna hij een veilig onderkomen vond in Saoedi-Ara- bië.Amin zit er rustig te wachten tot hij terug kan gaan naar zijn eigen land. ,3ig Daddy" ontkent, dat hij uit Oeganda weggevlucht is. „Het leger van Tanzania, dat zes maal sterker was dan mijn eigen troepen, heeft me verdreven", beweert hij. „Mijn soldaten werden niet verslagen; ze hebben zich tactisch teruggetrokken. Ikzelf was de laatste man om weg te gaan, zoals het hoort voor de bevelheb ber. Dat heb ik geleerd van de Britten." Amin beweert, dat hij zich zorgen maakt over de' chaotische toestand in zijn vaderland. Op de vraag of hij veel geld meegebracht had uit Oeganda, ont kende Amin zijn rijkdom. Hij liep over van nede righeid, liefde voor zijn volk en vriendschap voor de Britten. „Ik ben geen machtswellusteling", beweerde de ex-dictator, die volgens zijn vijanden honderden moorden op zijn geweten heeft. „Ik wil werken voor het welzijn van mijn volk. Ik ben erg popu lair. Ik wil de arme mensen van Oeganda redden. Ik ben niet bang voor moordaanslagen, want ik geloof in God. Ik weet precies wanneer en hoe ik zal sterven." l Ramsey Clark. TEHERANRamsay Clark, de Amerikaanse oud-minister van justitie, heeft gisteren in Teheran verklaard dat het noodzakeli jk is voor de Iraan- se revolutie dat de Ameri kaanse gegijzelden zeer snel in vrijheid worden gesteld. De oud-minister neemt in Theran deel aan de maandag begonnen „internationale con ferentie over de Amerikaanse j inmenging in Iran". Ramsay Clark verklaarde ver der dat hij bereid is de. plaats van iedere willekeurige gijze laar in te nemen, als dat de „tragische" gijzelingsaffaire zou kunnen beëindigen. Clark is de mening toegedaan dat de ex-sjah van Iran terecht moet staan, omdat „een mens niet aan de wet mag ontsnap pen". Ruimtekoppel teruggekeerd MOSKOU Een Russisch- Hongaars ruimtekoppel dat ruim een week heeft doorge bracht aan boord van het ruimtestation Saljoet-6 is giste ren behouden en wel op aarde teruggekeerd met een geleend ruimteschip, zo heeft het pers bureau TASS bekendgemaakt. De Russische kosmonaut Vale- ri Koebasow en de Hongaar Bartalan Farkas, eerste Hon gaarse ruimtevaarder, landen in Kazakstan op 140 kilometer ten zuidoosten van Djezka- zgan, aan boord van de Sojoez- 35. China wil betere kwaliteit van bevolking PEKING De Chinese over heid speelt met de gedachte aan het verbieden van een hu welijk tussen personen bij wie het risico bestaat dat zij onvol waardige kinderen zullen voortbrengen. Voor de tweede keer in tien dagen onderstreepte het Volksdagblad van Peking dinsdag het belang van zulk een maatregel, om de kwaliteit van de bevolking te verbete ren en haar niveau van intelli gentie te verhogen. Het orgaan van de Chinese communistische partij bepleit te de invoering in de huwe lijkswetgeving van een trouw- verbod voor bepaalde burgers, en niet slechts het verbod om kinderen te verwekken. Van voortplanting of huwelijk zou den moeten worden afgehou den personen die tot in de vijf de graad aan elkaar verwant zijn of die ernstige of erfelijke ziekten, zoals achterlijkheid hebben. Brown: Europa moet chemische wapens maken BODOVolgens Amerikaan se functionarissen dringen de V.S. er bij hun bondgenoten op aan om de produktie van offensieve chemische wapens in overweging te nemen. De Amerikaanse minister van defensie, Harold Brown, heeft, aldus deze functionarissen, tot 1 mevrouw Thatcher gezegd dat deze produktie noodzakelijk Zou kunnen zijn als afschrik king tegenover de chemische ivapens waarover de Sowjet- Unie beschikt. Steeds meer Cubanen vluchten uit hun vaderland weg naar de Verenigde Staten. Hun aantal overschreed gisteren, toen een boot met aan boord 847 vluchtelingen Key West in Florida binnenvoer, de honderdduizend. De stop die president Carter verleden week aankondigde op de ongelimiteerde binnenkomst van Cubanen blijkt dus nog weinig effect te sorteren. Onze correspondent in de Verenigde Staten, Dick Toet, gaat in onderstaand artikel wat dieper op het probleem van de Cubaanse vluchtelingen. Het onder Amerikaanse vlag varende schip, waarmee gisteren de 100.000e Cubaanse vluchteling in Kew West (Florida) is aangekomen. HONDERDUIZEND CUBANEN ONTVLUCHTEN SOMBER VADERLAND dat de verhalen waarmee vluchtelingen in de Verenigde Sta ten arriveren, weinig vleiend zijn voor het regime van Fidel Castro. Ze hebben niet voor niets alle schepen achter zich verbrand en de meeste van hen zijn te jong om meer dan vage herinneringen te hebben aan •een ander grimmig regime, dat van de rechtse dictator Battista, die in 1959 door Castro werd verdrongen. Maar oök als de onvermijdelijke kleur uit de verhalen wordt gehaald en de rapportage van meer objectie ve waarnemers in de beschouwingen wordt betrokken, biedt Castro's Cuba anno 1980 een somber beeld. Toch zijn de levensomstandigheden voor de meeste Cubanen sinds 1959 duidelijk verbeterd. Havana wordt be schreven als een schone, maar vreug deloze stad. Enorme krottenwijken, aanwezig in alle andere grote steden in Latijns-Amerika, ontbreken er. Analfa betisme is vrijwel uitgeroeid, rassendis criminatie met succes uitgebannen en er zijn kinderdagverblijven en gezond heidscentra er in overvloed. Hier tegenover staan een eenzijdig en sterk op de Sovjet-Unie gerichte econo mie en een uiterst beperkte geestelijke vrijheid maar dat laatste in geen vreemd verschijnsel in Latijns-Ameri ka. Klappi •en Sinds de revolutie van 1959 heeft Cuba nogal wat economische klappen te ver duren gehad. Zo is het land het wegval len van het Amerikaans toerisme nooit echt te boven gekomen, alle Russische steun ten spijt. Twee jaar zorgde een slechte suiker-, tabak- en koffieoogst opnieuw voor een economisch domper. Verder hebben econmische problemen bij „sponsor" Rusland, de hoge kosten van het erop nahouden van een flinke troepenmacht in het buitenland (voor namelijk in Afrika) en de malaise in de totale wereldeconomie niet bijgedragen aan een voorspoedig economisch her stel van Cuba. Er is nog steeds weinig te verdelen en in Castro's Cuba gaat het meeste daarvan naar de elite van >artij en diegenen, die de lastro opvallend steunen. Ook deze situatie verschilt op zichzelf niet wezenlijk van die onder rechtse dictatoriale regimes als in Argeninië, Chili en Haïti. Zelfs in wat meer ver lichte regimes als Peru en Mexico is al te heftige kritiek op regeringsorganen een slechte manier om te trachten je le vensomstandigheden te verbeteren. Nadeel Het nadeel voor Cuba is dat het land communistisch is, sterk gericht op de Sovjet-Unie en bovenal op een steenworp afstand ligt van het Ameri kaanse vasteland, waar de angst voor de verspreiding van Castro's filosofieën over de rest van Latijns-Amerika nog steeds erg groot is. Amerika's antwoord op die al dan niet vermeende dreiging is tot nu toe niet veel meer geweest dan het steunen van anti-communistische rechtse dictaturen. De pogingen van president Carter om de Amerikanen een wat minder overspannen houding ten aanzien van het communisme voor te houden zijn tot nu toe weinig succes vol gebleken. Het is hem in eigen land bepaald niet in dank afgenomen. Bij het naderen van de verkiezingen lijkt hij zich voorlopig weer in het koor te hebben opgesteld en zelfs heeft hij af en toe het dirigeerstokje persoonlijk ter hand genomen. Toch geven ook de meeste Amerikaan se regeringsfunctionarissen toe, dat de gemiddelde levensomstandigheden in Cuba beter zijn dan waar ook in Laijn- s-Amerika, aanzienlijk beter dan in het Haiti van Jean Claude Duvalier, bijge naamd „Baby Doe", een 28-jarige dicta tor van he ergste soort. De vlucht van radelozen uit Haïti, ondanks „Baby Doc's" protserige hofhouding het arm ste land in Latijns-Amerika is niet zo spectaculair als die van tienduizenden uit Cuba, maar minstens zo schrijnend, temeer omdat zij door de Amerikaanse regering op een enkele uitzondering na beschouwd worden als „economische .vluchtelingen" en om die reden niet in aanmerking komen voor het verkrijgen van asiel. In de Verenigde Staten, die altijd veel vluchtelingen-hebben opgenomen, heb ben zij die uit communistische landen zijn gevlucht altijd een streepje voor. Dat gold tot voor kort ook voor de Cu banen. Maar door de onlangs van kracht geworden wetswijzigingen heeft een vluchteling uit Cuba momenteel in theorie dezelfde status dan die uit Haïti of een illegaal het land binnenge slopen Mexicaan. Toch kunnen de Cu banen bogen op een klein streepje dat zij op de anderen voor hebben, omdat beloftes die in het verleden zijn gedaan ten aanzien van dissidente Cubanen nu moeilijk meer ongedaan gemaakt kun nen worden. In Washington is men zich er terdege van bewust, dat iedere versoepeling van dit toelatingsbeleid zal leiden tot nog grotere stromen vluchtelingen. Voor de vele miljoenen inwoners van Zuid- en Midden-Amerika zijn de VS immers nog steeds het land van „melk en honing". Het feit dat zoveel Cuba nen bereid zijn alles op te geven en hun leven te wagen in wankele bootjes om dat beloofde land te bereiken is hier een duidelijk bewijs van. „Morele overwinning Maar hoewel met name de komst van die Cubanen door de Amerikanen als een „morele overwinning" mag worden gezien, moet Washington toegeven dat de VS momenteel met zulke economi sche en sociale problemen hebben te kampen, dat zij de grote groepen immi granten eigenlijk niet kunnen herber gen. De bijna miljoen Cubanen die sedert 1959v Amerika zijn binnengekomen, kan in deze niets worden verweten. Zij hebben over het algemeen goed ge boerd en de economische opleving van de hoofdstad van Florida, Miami, is zelfs voor een belangrijk deel aan hen te danken. Ook de toevloed van naar schatting twaalf miljoen illegale Mexi canen is tot op dit moment zonder al te grote strubbelingen verlopen. Maar de. verzadigingsgrens nadert met rasse schreden en is volgens menig deskun dige al ruimschoots bereikt. De recente rassenonlusten in Miami wijzen erop dat niet de vluchtelingen maar de zwakste groepering, de zwarte gemeen schap, de klappen het eerst voelt. De hoorn van overvloed raakt uitgeput, de aandacht voor het individu overscha duwd door grote nationale problemen, die door de komst van de immigranten worden verergerd. Niet op de laatse plaats omdat zich onder de vluchtelin gen veel zieken en misdadigers bevin den. In dit licht bezien was de eis van presi dent Carter dat de ook de VS een stem zouden krijgen bij de beslissing wie naar de VS mag gaan op zichzelf rede lijk is. Maar de redelijkheid van die eis wordt overschaduwd door het feit dat de Amerikanen opnieuw moeten er kennen dat ook in het land dat jaren lang heeft gezegd over onbegrensde mogelijkheden te beschikken, die mo gelijkheden niet onuitputtelijk zijn. Dat is geen schande, maar een dergelijke erkenning komt de Amerikaanse politi ci, zeker in de verkiezingstijd, nog ui terst moeizaam over de lippen. DICK TOET Drie clowns, van het Clyde Beatty-Cole Bros Circus amuseren een groot aantal Cubaanse vluchtelingen, die bijeen zijn gebracht In Fort Indiantown in (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse kantoorbedienden zijn vandaag de dag minder keurig gekleed dan zes jaar geleden. Dit is de conclusie na een onder zoek op meer dan 909 kantoren. Op 36 pro cent van de Britse kan toren mogen de dames spijkerbroeken dragen. In 1974 werden die in hooguit 7 procent van de kantoren geduld. Het aantal kantoren dat zijn mannelijke employ ees elke morgen in kos tuum op het appèl wil zien, is de laatste jaren verrassend scherp ge daald. Op bijna drie kwart van de kantoren was het in 1974 nog de regel, dat alle mannen werkten in een deftig pak. Op ministeries, ban ken en verzekeringskan toren van Londen gaf men de voorkeur aan donkere kostuums. Wie een echte Engelse gentle man wilde zijn, droeg daar een bolhoed bij. Er zijn natuurlijk ook nog erg conservatieve werkgevers, die hun em ployees van tijd tot tijd vertellen wat ze op kan toor moeten dragen. In 1974 vertegenwoordigde dit soort „dictators" maar 28 procent van het totaal. Hoewel vandaag de dag bijna alles mag, probeert toch 35 procent van de bazen hierover zijn wil op te dringen aan het personeel. Het onderzoek, gedaan voor rekening van het Londense Instituut van Administratief Bestuur, heeft ook scherpe regio nale tegenstellingen aan het licht gebracht. Zo draagt in Nood-Ierland nauwelijks éénderde van de mannelijke kantoor bedienden nog een kos tuum. BERMEO De gemeenteraad van Bermeo in de Spaans- Baskische provincie Biskaje heeft gisteren zijn goedkeu ring gehecht aan een motie, om de consuls-honorair voor Nederland in Bilbao en San Sebastian uit Baskenland uit te wijzen. Beiden hebben overigens de Spaanse nationaliteit. De beweegreden tot de uitwijzing is het besluit van de Neder landse regering om vier Spanjaarden uit te wijzen, die op Schip hol waren aangekomen, maar niet zouden hebben beantwoord aan de normen, die aan toelating door Nederland waren gesteld. De vier zouden leden van de Baskische ETA zijn geweest. De gemeenteraad van Bermeo heeft tevens aangekondigd dat een „krachtig protesttelegram" naar het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken gestuurd zal worden. Volgens de Spaanse regering behoorden de vier tot een groep commando's van de ETA, die hun opleiding in terroristische taktieken in kampen in Zuid-Jemen hadden ondergaan. BONN Het Westduitse kabinet is vandaag, als laatste EG-lidstaat, akkoord gegaan met het vrijdag in Brussel overeengekomen compromis over de Britse bijdrage. Bondskanselier Schmidt en minister van financiën Matthöfer, die zich in eerste instantie tegen de overeenkomst verzette, zijn het gisteren eens geworden over de financiering van de extra- lasten, die het EG-compromis voor de Bondsrepubliek met zich meebrengt. PARIJS Minister Van der Klaauw en minister De Ko ning hebben er gisteren in Parijs op aangedrongen dat de rijke westerse landen die met Nederland deel uitmaken van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ont wikkeling (OESO) zich vastleggen op een bepaald percenta ge van hun bruto nationaal product dat zij voor ontwikke lingshulp zullen moeten bestemmen. Nederland is tot nu toe een van de zeer weinige landen dat 0,7 procent van zijn bruto nationaal product aan ontwikkelingshulp besteedt Hulp aan ontwikkelingslanden en de voorbereidingen van een nieuwe Noord-Zuiddialoog (de gesprekken tussen rijke en arme landen over samenwerking en ontwikkeling in VN- en andere internationale organen) zijn een der belangrijkste onderwerpen van de tweedaagse conferentie die vandaag in Parijs wordt afge sloten. Het OESO-secretariaat heeft een ontwerp-slotverklaring voor bereid die naar Nederlandse opvatting, vooral op het punt van de ontwikkelingshulp, in wel iets krachtiger bewoordingen had kunnen worden gesteld. Het is echter zeer de vraag of een be paald percentage in de slotverklaring zal worden opgenomen. De Engelsen hebben zich al gekeerd tegen een verhoging van de ontwikkelingshulp. Naar Nederlandse opvatting moet de OESO ook een nauwkeuri ge agenda voor de nieuwe noord-zuid-dialoog, vaststellen inzake energie, grondstoffen waaronder voedsel, handelspolitiek en be talingsbalansproblemen. „Dan is het werk al bijna voor de helft gedaan", aldus minister De Koning. De grote strijdvraag is ech ter of dit in een nieuw te vormen overlegorgaan moet gebeuren of gedecentraliseerd in bestaande organen, zoals het internatio nale Monetaire Fonds, waarin de rijke landen een machtspositie innemen. MOSKOU Mevrouw Ta- tiana Adzjiachvili, de echt genote van een van de twee Sovjetrussen, die wegens economische vergrijpen ter dood veroordeeld zijn, heeft telefonisch verklaard niet te weten waar haar man zit, of hij binnenkort wordt te rechtgesteld ofwel reeds te rechtgesteld is. Rafaël Adzjiachvili (55) is een joodse Georgiër. De andere ter dood veroordeelde is Monam- med Abassov uit Azerbeidzjan. De twee mannen werden in augustus 1978 ter dood veroor deeld samen met twee andere joodse Georgiërs, Gabriël Tsje- piachvili en Elia Michalavili. De doodstraf voor de laatste twee is omgezet in vijftien jaar. Zij allen werden beschul digd een privéorganisatie te hebben opgezet voor de pro ductie en verkoop van wollen kledij. Geen Nederlander als kandidaat voor Europese Commissie BRUSSEL Nederland is niet in staat een Nederlandse kandidaat te noemen voor het voorzitterschap van de Euro pese Commissie, het „dage lijks bestuur" van de EG. Premier Van Agt, heeft dat onlangs duidelijk te verstaan gegeven aan de Belgische eer ste minister, Wilfried Martens, aldus Belgische regeringskrin gen in Brussel. Eind vorig jaar nog, na de Europese topconfe rentie in de Ierse hoofdstad Dublin, verzekerde premier Van Agt Nederlandse journa listen dat hij zich sterk zou maken voor een Nederlands voorzitterschap van de Euro pese Commissie in de volgende vier jaar. De vroegere Nederlandse eer ste minister, mr. Barend Bies heuvel, die vorig jaar met de Brit Dell en de Fransman Marjalin een rapport uit heeft gebracht over de noodzaak van een toekomstig tunctione- ren van de instituten van de Europese Gemeenschap, heeft al een aantal malen geweigerd Nederlands kandidaat te zijn voor het voorzitterschap van de Europese Commissie.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9